PRQVINCIA volgt Bolkestein op bij EU Brandweer stopt zoeken naar op de IJssel overvaren Zeeuw "8- Te heet om te reizen i^ijf gewonden door exploderende bus ïaarlak in Renesse Jaar pas op de plaats in monumentenzorg 20 Premier maakt in Middelburg keuze eurocommissaris bekend herdachten van erreur opgepakt 21 Verzet in Turkmenistan groeit Onrust over 5 en 13 _25° NW 2 Wolken en zon i Wolkenvelden en flink wat zon. Maxima C rond 25 graden met lokaal een regen- of !46e jaargang no. 182 voensdag 4 augustus 2004 os nummer 1,20 Ex-bondscoach Dick Advocaat spuit kritiek internet: www.pzc.nl ioorAp van den Berg MIDDELBURG - Neelie (VVD) wordt de nieu- Nederlandse eurocom- als opvolger van partijgenoot Frits Bol- .estein. Haar portefeuille is log niet bekend. tornier Balkenende maakte gis- feravond in de Statenzaal van gt Middelburgse Abdijcomplex kabinetskeuze voor de 63-ja- voormalige minister van en Waterstaat wereld- Kroes zelf zei 'vereerd' „Ik heb zin in die fune st feel kamerfracties vrezen dat federland straks wordt afge- Bieept met een lichte porte- als Cultuur of Sport, Balkenende - die vakantie houdt in - is die vrees onge- „Nederland krijgt een economische portefeuil le die nodig is om ons partijtje i de Europese Commissie te unnenmeeblazen", verzekerde ij premier verwees naar ge die hij de afgelopen heeft gevoerd met voor- Barroso van de Europese ubelstemming VD-fractievoorzitter Van Aart- in verkeerde gisteravond in in jubelstemming: „Van de be- kandidaten was zij de Zij heeft de ervaring, het en de vechtlust om de ONDEN - De Britse politie gistermiddag en -avond mannen opgepakt tij- verscheidene acties tegen terroristen, 'e aiTestaties hadden plaats in onden en in verschillende ande- plaatsen, aldus de Britse zen- irBBC. De arrestanten zijn op- jpakt op grond van de antiter- Ze worden ver van betrokkenheid bij de porbereiding of het beramen' terreurdaden. Behalve in noordwesten van Londen erden er arrestaties verricht in èrtfordshire, Bedfordshire en kncashire. ANP I klus te klaren. Ze is op veel ter reinen inzetbaar." D66-leider Dittrich sprak van 'een kandidaat met veel bestuur- servaring en een groot netwerk.' Hij had wel liever gehad dat de Kamer een keuze had kunnen maken uit meerdere kandida ten. Dittrich wil later in een hoorzitting van Kroes vernemen wat ze allemaal van plan is. De PvdA reageerde ronduit ne gatief: „De kandidaat is minder dan we nu hebben en de post wordt dat ook", zei PvdA-Ka- merlid Timmermans. Kroes volgt haar partijgenoot Bolkestein op, die zich als euro commissaris bezighield met het vervolmaken van de interne, Eu ropese markt. Kroes en het kabinet verwach ten weliswaar wederom een zwa re economische portefeuille voor Nederland in de nieuwe Eu ropese Commissie, maar absolu te zekerheid daarover bestaat niet, meent PvdA'er Timmer mans. „De strategie om eerst een zwa re post binnen te halen en daar een kandidaat bij te zoeken is mislukt. Nederland staat door politiek getouwtrek rond de kan didaten nu achteraan in de rij voor een portefeuille. Winst voor de VVD, maar verlies voor Nederland", meent Timmer mans. In VVD-kring wordt gefluisterd dat Kroes in beeld zou zijn voor Energie of Transport. Naar ver luidt heeft Kroes vorige week in Brussel al een gesprek gevoerd met Barroso. De kandidatuur van Kroes bete kent dat minister van Land bouw Veerman en oud-minister van Financiën Ruding niet naar Brussel worden afgevaardigd. Als alles volgens plan verloopt kan Kroes snel na de zomer in Brussel aan de slag. Met haar aantreden komt het streven van Barroso om minstens acht wouwen in zijn 25-koppige ploeg te hebben waarschijnlijk uit. GPD pagina 5 terug in de schijnwerpers CADZAND - Verzorger Jop Lyfring zorgt in Cadzand-Bad voor enige verkoeling voor de tijgers Boris (links) en Bombay van het Staatscircus van Moskou. Het cir cus heeft de voorstellingen die vandaag en morgen gepland stonden in Axel afge last. Volgens circusdirecteur Hans Martens is het onverantwoord om de dieren bij de huidige hoge temperaturen te vervoeren. Martens: „De reis van Cadzand naar Axel is weliswaar niet zo ver, maar de accommodaties moeten afgebroken en opge bouwd worden, waardoor de dieren toch langere tijd door moeten brengen in de wagens. Dat willen we de dieren niet aandoen." Daarom is besloten tot en met mor gen in Cadzand-Bad te blijven staan en daar extra voorstellingen te geven. foto Camile Schelstraete >or Piet Kleemans - Vijf leden van een gezin uit Mönchenglad- zijn gisteren ernstig ge- geraakt bij een ongeluk in caravan op camping Juliana- eve in Renesse. Het vijftal, Q vader met zijn vier kinde- ji, liep eerste- en tweede- aads brandwonden op nadat or nog onbekende oorzaak bus haarlak was ontploft. ongeluk gebeurde om- tien voor drie. De 29-ja- Duitse man keerde vanaf t strand terug naar de cam- ig, samen met zijn twee doch- |S (1 en 3 jaar) en twee zoons en 8 jaar) omdat het jongste ld moest gaan slapen. Zijn bleef met enkele fa lieleden nog op het strand, campingeigenaar Troost ging het vervolgens mis toen de kinderen in de slaap kamer met een bus haarlak speelden. Door nog onbekende oorzaak ontplofte de spuitbus hetgeen een forse steekvlam veroorzaak te. De vader wist de vlammen te doven. De kinderen liepen brandwonden op aan armen, be nen, borst en gelaat. De vader liep bij het blussen van de brand brandwonden op aan ar men en benen. In afwachting van de hulpverle ners werden op aanraden van een arts de slachtoffers onder de koude douche gezet. Binnen veertien minuten nadat alarm was geslagen verschenen de eer ste twee ambulances, later ge volgd door nog eens drie. Ook de traumaheli was snel ter plaat se. Onder politiebegeleiding ging de stoet ambulances naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. (Advertentie) van onze redactie binnenland OLST - Duikers van de brand weer hebben gisteravond op de IJssel bij Olst tevergeefs gezocht naar een 56-jarige man uit Ter hole, die tijdens het zwemmen is aangevaren door zijn eigen speedboot. In verband met de invallende duisternis werd de zoekactie om negen uur opgeschort. Dat liet de politie weten. Het slachtoffer voer met zijn speedboot op de IJssel, in het ge zelschap van zijn 26-jarige zoon uit Hoek en zijn 22-jarige zoon uit Breda. Rond vier uur 's mid dags besloot de vader ter hoogte van camping 't Haasje bij het plaatsje Den Nul (gemeente Olst-Wijhe) wat afkoeling te zoe ken in het water. Op het mo ment dat hij aan de achterkant van de boot in het water sprong, werd hij geraakt door de nog draaiende schroef van de speed boot, die in zijn achteruit stond. De man verdween daarop onder water. De twee zoons sloegen alarm, waarna een grootschali ge zoektocht begon. Hierbij zijn vier duikers,'veertig brandweer mensen, twaalf politieagenten, een helikopter, een speurhond en een met sonar uitgeruste poli- tieboot ingezet. De zoektocht gaat vanochtend verder, aldus de politie. In recreatiepias Lage Veld in Wierden zijn gistermiddag twee zusjes van zeven en negen jaar verdronken. De meisjes waren afkomstig uit Burundi en verble ven in het asielzoekerscentrum bij het nabij gelegen Azelo. Het drama speelde zich rond kwart over drie af. Het eerste meisje werd door een jongen uit het water gehaald en tevergeefs gereanimeerd door twee ambu lancebroeders, die toevallig in hun vrije tijd bij de recreatie- plas waren. Korte tijd later zag een meisje uit Rijssen nog een meisje leven loos in het water drijven. De zus jes, die niet konden zwemmen, waren met enkele familieleden en kennissen naar de recreatie- plas gegaan. Alarm Alarm gisteren ook in Katwijk. Daar werd door de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM), een helikop ter van het Korps Landelijke Po litiediensten en recreatiebootjes gezocht naar een twaalfjarige Jacobus van Looy naar Marokko Asimov elegant verfilmd President Saparmoerat Nijazov houdt de Centraal-Aziati- sche republiek Turkmenistan in een ijzeren greep. De re pressie duurt onverminderd voort, maar volgens mensen rechtenactivist Farid Toegbatoelin groeit het verzet on der de bevolking tegen het regime. Toegbatoe lin ziet een belangrijke rol weggelegd voor de Verenigde Staten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Kunst: 21. 22 en 23; Uit: 24 en 25 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rijksoverheid zet voorlopig een streep onder de monumentenzorg. Het ko mend jaar worden in principe geen nieuwe panden aange merkt als rijksmonument. Alleen bij hoge uitzondering kunnen nog historische gebou wen aan de lijst van beschermd cultuurgoed worden toege voegd, zo heeft staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) be paald. Volgens een woordvoerder van Van der Laan is tot het morato rium besloten omdat de over heid het monumentenbeleid grondig wil herzien. „We gaan een jaar de tijd nemen om in overleg met gemeenten en pro vincies te bepalen welke kant het op moet." Zo zullen niet alleen nieuwe cri teria worden opgesteld, maar kunnen op termijn ook bestaan de monumenten van de lijst ge schrapt worden. Eén van de aanleidingen voor de herbezinning, is het feit dat gebouwen uit de na-oorlogse op- bouwperiode nu ook aanspraak kunnen maken op de monumen tenstatus. „Dat zou tot een ex treem grote aanwas kunnen lei den", aldus het ministerie. Bewaren Bij de selectie van naoorlogse monumenten wil Van der Laan in elk geval geen volledigheid nastreven. Volgens haar woordvoerder vol staat het van een aantal 'unieke en bijzondere' bouwstijlen een aantal panden voor het nage slacht te bewaren. Vorig jaar stonden er in totaal 50.821 panden op de rijksmonu mentenlijst; ruim 2500 méér ob jecten dan in 1993. Vorig jaar was met de monumentenzorg in totaal ruim 72 miljoen euro ge moeid. GPD Advertentie Een duikploeg van de brandweer zoekt op de IJssel bij Olst naar een 56-jarige man uit Terhole die door zijn eigen speedboot werd overvaren. foto Harm Meter/WFA jongen die in zee was gaan zwemmen. Na een urenlange zoektocht sig naleerde de politie hem vijftien kilometer verderop op het strand bij Zandvoort. „De jon gen was gewoon aan de wandel gegaan", aldus een politiewoord voerster. De reddingsdiensten namen de vermissing zeer ernstig, omdat de jongen aan epilepsie lijdt, liet een woordvoerder van de KNRM in Katwijk weten. ANP Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mgn (post(bankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Ir treft u nadere informatie aan. 8 711688"555530" O Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automolische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res maanden) CU Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). G per jaar met automatische incasso (<E 217,00) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummor 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 Inwoners van Zelzate ma ken zich ongerust over de aanleg van een nieuwe grote gasleiding door Fluxys, de beheerder van het gasnet in België. Door de ramp met de gasleiding in het Waalse Gelingen (fo to) zit de schrik er goed. Gisteren werd op de ramp plek nog een slachtoffer ge borgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1