Elke gemeente eigen tarief PZC Aardse figuren en zwevende mensen in Baarlandse Galerie G achttien 88 In het spoor van Carmen Sylva IT 1ELICHT Kunstuitleen ziet ledenaantal dalen Demonstratie oogsten met trekpaarden Softdrugs in auto kunst B ouwvergunn i ng Vrijgesproken van slordigheid Boete voor hanteren gsm in de auto Boetes bij verkeerscontrole Politie houdt twee vandalen aan Bekeurd voor alcohol op straat DOSTBURG - Stichting Het (Verkend Trekpaard Zeeland Houdt dinsdag 10 augustus de jaarlijkse oogstdemonstratie net Zeeuwse trekpaarden. Dat «beurt nabij het bedrijf van de familie Nortier aan de Brugse- iaart te Oostburg (aan de Au- gterlitzdijk). Aan het evenement nemen ruim twintig paarden deel. De deelne mende paardenhouders gebrui ken hun paarden in meerdere of mindere mate dagelijks voor het uitoefenen van werkzaamheden pp hun landbouwbedrijf. Cen traal staat het oogsten en ver kerken van tarwe met paarden. Het gaat om activiteiten uit yroeger dagen. Twee zelfbinders maaien het graan en binden dit in schoven, voortgetrokken door meestal drie paarden. Vijf au thentieke wagens rijden rond om de schoven op te laden en naar de dorsmachine (rosmolen) te brengen. Vrijwilligers tonen hoe schoven op 'stukken' wor den gezet en hoe graan wordt ge sneden met de sikkel en hoe het handmatig met de vlegel wordt uitgeslagen. Een hoefsmid demonstreert het maken van hoefijzers en het be slaan van paarden. Ook kan het gewicht van een paard worden geraden. Vrouwen in kleder dracht voorzien de werkers in het veld van eten en drinken en er is muziek die hoort bij een oogstfeest uit vroeger tijden. .Verder is een bezoek aan de [paardenmelkerij van de familie Nortier mogelijk. be oogstdemonstratie duurt van jl6.00 tot 20.00 uur. VHEER ARENDSKERKE - :Een 39-jarige Goesenaar is in de [nacht van maandag op dinsdag op de A58 ter hoogte van 's-Heer Arendskerke door de po- ilitie in de kraag gevat terwijl hij [rondreed met een lading softd- irugs achterin zijn auto. De man werd tot stoppen ge maand voor een voertuigcontro- !le. Hij bleek toppen van hennep- j planten te vervoeren. Bij een huiszoeking werden later nog paspoorten in beslag genomen. door Rolf Bosboom Een ratjetoe, noemt de Vereniging Ei gen Huis het. De belangenclub van woningbezitters heeft zich verdiept in de tarieven die gemeenten voor een bouwvergunning in rekening brengen en constateert dat de ene gemeente de andere niet is. Een steekproef leert dat ook in Zeeland de prijzen sterk uiteen lopen. Een bouwvergunning kan behoorlijk in de papieren lopen, merkte Eigen Huis. Een extreem geval is Amsterdam-IJ- burg, waar voor een nieuwbouwwoning met een aanneemsom van 130.000 euro meer dan 10.000 euro aan zogeheten le ges worden betaald. Dat is wel een uitzondering. In de ne gentien andere gemeenten die de vereni ging onder de loep heeft genomen ko men de kosten op bedragen die variëren van 1820 tot 3342 euro. De enige Zeeuwse gemeente in het on derzoek, Goes, komt gemiddeld uit de bus. Om een vergelijkbaar nieuw huis te mogen bouwen dient daar in het stadskantoor 2462 euro te worden afge rekend. Een vergunning voor een dakka pel van 10.000 euro komt er volgens Ei gen Huis op 158,55 euro. In de overige onderzochte gemeenten, verspreid over heel Nederland, lopen de bedragen van 105 euro in het Friese Tytsjerksteradiel tot ruim 403 euro in het Zuid-Holland se Zwijndrecht. Wie in Zeeland wat gemeentelijke afde lingen bouwen wonen bezoekt, merkt dat er van eenheid in tarieven geen spra ke is. Alleen al de manier waarop de hoogte van de bouwleges wordt be paald, loopt sterk uiteen. De ene ge meente rekent eenvoudigweg een be paald percentage van de aanneemsom; de andere laat het percentage geleide lijk dalen naarmate de aanneemsom stijgt. Een zakjapanner wordt daarbij onmisbaar. Voor de voorbeeldwoning van Eigen Huis (130.000 euro) slaat bij voorbeeld Reimerswaal de eigenaar aan voor '1890 euro vermeerderd met 0,495% van het bedrag waarmee de bouwkosten 70.335,93 euro te boven Rekenfouten Rekenfouten voorbehouden komt de no ta daarmee uit op 2185 euro. In Veere worden dezelfde dienst geleverd a rai- son van 1448 euro. Relatief goedkoop zijn ook bijvoorbeeld Schouwen-Duive- Een bouwvergunning voor een dakkapel kan in de ene gemeente twee keer zo duur zijn als in een andere gemeente. archieffoto Marijke Folkertsma land (1560), Vlissingen (1697) en Terneu- zen (1755). Aan de dure kant zijn onder meer Tholen (2015) en Borsele (2210). Voor een nieuwe dakkapel met een aan neemsom van 10.000 euro moet in de ene gemeente twee keer zo veel wordep afgedragen als in de andere. Het voorde ligst is Tholen, waar precies honderd eu ro wordt gevraagd. In Vlissingen komen dezelfde ambtelijke werkzaamheden op 197,50 euro. Veelal komen daar extra kosten boven op. Vlissingen berekent bijvoorbeeld de kosten van de verplichte publicatie van de vergunning door: 13,42 euro. In Rei merswaal moet bij een woning rekening worden gehouden met de extern advi seur die de gemeente inhuurt voor bere keningen, waardoor er in totaal 428 eu ro bij kan komen. Ook welstandsbeoor deling en bodemonderzoek kunnen de nota verder doen oplopen. Eigen Huis maakt zich ook boos op de stijgingen van de tarieven. Een deel van de Zeeuwse gemeenten doet daar niet of nauwelijks aan mee. Maar Borsele bij voorbeeld gooide er begin dit jaar in één klap dertig procent bovenop, omdat zij wil dat alle gemaakte kosten volle dig worden gedekt door de inkomsten. Twee fasen De nieuwe Woningwet, die anderhalf jaar geleden van kracht werd, bepaalt dat huiseigenaren voortaan een bouw vergunning ook in twee fasen moeten kunnen aanvragen. In de eerste fase zou tegen lage kosten een eerste inschatting van de haalbaarheid moeten worden ge maakt, waarna in de tweede fase de de finitieve vergunningverlening volgt. Op die manier wordt eigenaren al in een vroeg stadium duidelijk of het zin heeft de totale procedure, met alle kosten, te doorlopen. In de praktijk blijkt daar weinig van te recht te komen. In bijna alle Zeeuwse gemeenten - een uitzondering is Rei merswaal - is de procedure in twee etap pes zeker twintig procent duurder dan ineens. Er wordt dan ook, begrijpelijk, nauwelijks gebruik van gemaakt. „Dat gebeurt eigenlijk alleen bij grote projec ten", zegt een medewerkster van de ge meente Temeuzen. Regelrechte uitschie ter is Borsele, die voor de eerste fase 2500 euro factureert, waardoor de tota le vergunningkosten meer dan verdub belen. Het is ontmoedigingsbeleid", ver klaart een woordvoerder. De gemeente biedt de mogelijkheid voor informeel vooroverleg, waarbij aan de hand van een schetsontwerp wordt bekeken of er sprake is van strijdigheid met het be stemmingsplan of met de eisen van wel stand. „En dat gesprek is gratis." woensdag 4 augustus 2004 TERNEUZEN - Een 53-jarige oudijzerhandelaar uit Hulst is gisteren door de kantonrechter vrijgesproken van het laten rondslingeren van metalen staafjes op de weg, waardoor diverse automobilisten lek reden op het indus trieterrein. Het incident had zich afgespeeld in de omge ving van het bedrijf Schroot Recycling Hulst, waar de Hulstenaar ook regelmatig leverde. Op de strafzitting gis terochtend hield hij bij hoog en laag vol dat hij de bewus te dag niet bij het bedrijf had geleverd en dat daar dage lijks wel honderdvijftig vrachtwagens schroot komen los sen. Officier van justitie R. Jeuken en kantonrechter A. Melens kwamen beiden na bestudering van het dossier tot de conclusie dat de bewijzen tegen de Hulstenaar te ma ger waren om tot een veroordeling te kunnen komen. Dit tot grote tevredenheid van de schroothandelaar, die spe ciaal een vrije dag had genomen om zijn zaak voor de rechter te komen bepleiten. TERNEUZEN - De verdachte, een 47-jarige inwoner van Groede, vond het 'veel te ver gaan', maar kantonrechter A. Melens legde hem gisterochtend op de strafzitting in Temeuzen toch een boete van 136 euro op. Dit omdat de man door de politie gezien was met een gsm in zijn hand terwijl hij autoreed. En dat mag niet, hoewel de Groede- naar tot drie keer toe bezwoer dat hij niet meer aan het bellen was toen hij reed. Zowel officier van justitie R. Jeu ken als de kantonrechter wees de Groedenaar er echter op dat niet het bellen met een mobiel telefoontoestel is dat door de wetgever strafbaar is verklaard. „Want dat is eenvoudigweg niet te controleren", legde Jeuken uit. „Ie mand die gezien wordt door de politie met een gsm aan het oor, zou dan bijvoorbeeld kunnen zeggen dat hij geen gesprek aan het voeren was, maar alleen met de gsm aan zijn oor krabde omdat hij jeuk had." MIDDELBURG - Bij een verkeerscontrole tussen het Groene Woud en de Schroeweg in Middelburg heeft de po litie gisterenochtend tussen 9.00 en 9.45 uur acht bekeu ringen uitgeschreven. Zes maal werd het rode verkeers licht genegeerd, éénmaal ging een automobilist in de fout bij het voorsorteren-en een keer werd een bord met de ver plichte rijrichting niet gevolgd. DOMBURG - Een 16-jarige Amsterdammer is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden door de politie. Hij werd rond vier uur betrapt toen hij in de Badstraat in Domburg tegen een lantaarnpaal stond te trappen. De jon gen moet naar Bureau Halt. Een half uur later werd op de Boulevard van Schagen een 20-jarige man uit Millingen aan de Rijn betrapt op hetzelfde vergrijp. Hij kreeg een bekeuring. RENESSE - In de nacht van maandag op dinsdag zijn op de Hogezoom in Renesse vier personen bekeurd omdat zij alcohol dronken op de openbare weg. Zij kregen ieder een boete van vijfenveertig euro voor de kiezen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Kunstuit leen blijft kampen met een te ruglopende belangstelling. In 2003 daalde het aantal leden opnieuw, zo blijkt uit het jaar verslag. Stichting Kunstuitleen Zee land schrijft de terugloop toe aan het nieuwe tarievensys- teem dat in 2002 is ingevoerd. Het tarief hangt sindsdien me de af van de waarde van het ge leende werk. Alle locaties (Goes, Middel burg, Vlissingen en Terneuzen) hebben te maken met een da ling van het aantal leden. Dat ging bij elkaar van 1228 naar 1153, een vermindering van ruim zes procent. Het aantal abonnementen - le- den hebben soms meerdere abonnementen - steeg echter wel. Dat is onder meer te zien bij de bedrijvenuitleen. Die had eind vorig jaar 32 onderne mingen als klant, met in totaal 1028 abonnementen. Centrale plaats Stichting Kunstuitleen is be gonnen met projecten waarbij één kunstenaar een centrale plaats inneemt bij een bedrijf. Dat initiatief wordt dit jaar uit gebouwd. Verder is het de be doeling meer kleinere bedrij ven te werven voor abonnemen ten en het aandeel commer ciële ondernemingen binnen het klantenbestand te vergro ten. De omvang van de collec tie baart de stichting al gerui me tijd zorgen. Die loopt terug, terwijl het aantal werken juist zou moeten groeien. Vorig jaar gingen 386 werken uit de col lectie. Die werden verkocht of gingen terug naar de kunste naar. In plaats daarvan wer den 269 werken gekocht of ge huurd. De totale collectie om vatte eind 2003 ruim driedui zend werken met een waarde van bijna 2,4 miljoen euro. Dat de verzameling kleiner wordt, komt onder meer door de prijsstijgingen. Bovepdien is een groot deel van de collectie gehuurd van de kunstenaar. Een belangrijk deel van het budget gaat daar door op aan huurvergoedin- gen, zodat er nauwelijks geld overblijft om zelf werken aan te kopen. Zelfstandigheid Eind dit jaar moet de stichting zijn omgevormd tot het provin ciaal Centrum voor Beeldende Kunst. De vier kunstuitlenen krijgen dan meer zelfstandig heid. Het Centrum voor Beeldende Kunst houdt zich vooral bezig met afstemming, voorlichting, advies en organisatie op het ter rein van de kunst. door Marianne van de Polder i BAARLAND - Ze vormen een contrast, maar vullen elkaar tegelijkertijd ook aan. De figuren in de tekeningen van Tineke den Duik passen prima bij die in de olieverfschil- tderijen van Ineke van der Burg. Beide kun stenaressen exposeren hun werk tot en met 15 augustus in Galerie G achttien 88 in i Baarland. l£en beetje boers doen ze aan. Ze zijn on schuldig en verlegen, want iemand recht {aankijken: dat doen ze niet. Ze zijn druk in {de weer met iets, maar met wat? Dat blijft een vraag. Van der Burg schept haar eigen {Vriendelijke volkje, wat ijver hoog in het ivaandel draagt. Er worden verhalen verteld /die op sprookjes lijken, maar iedereen kan ^êr zijn eigen interpretatie aan geven. Dat is ook zo bij de tekeningen van Den Duik. Met weinig lijnen weet ze een duide lijk beeld op te roepen. Het is duidelijk dat dj wordt gefascineerd door de mens, die zij vergeestelijkt weergeeft. Soms is die mens Bi harmonie, soms in strijd, zoals in het jwerk 'Opstijgen of neerstorten', waarin tref- [jfend wordt uitgebeeld hoe iemand in con- JQictkan zijn, met zichzelf of met het leven. Droom leide kunstenaressen zijn oude bekenden 'an de galeriehouders: Cees Dubbeldam en Ineke van de Water. Sinds vorig jaar expo seren zij in hun galerie, die een deel van hun lude boerderij beslaat. Daar is niet alleen lun eigen werk te zien, maar ook dat van an- leren. „Dat was al een tijdje een droom van ons", vertelt Van de Water. „En we hebben F 21 jaar over gedaan", vult Dubbeldam an. Dat wil niet zeggen dat kunst een on- lergeschikte rol heeft gespeeld in hun le- "ens, integendeel. Van de Water geeft onder neer al geruime tijd cursussen in keramiek n Dubbeldam werkte onder meer als teken eraar en theatervormgever. Ook was hij di- ecteur van de middelbare kunstnijverheids chool in Delft. et is de bedoeling dat er in de galerie uit ritend werk te zien is van professionele Unstenaars. Dubbeldam: ,,Het criterium is, lat het werk moet uitstijgen boven het am- achtelijke van een vakdiscipline. Er moet prake zijn van een eigen stijl, er moet iets vertellen zijn." „Ons streven is om begin- 'ende kunstenaars, allochtonen en kunste aars uit landen van de Europese Unie de jans te geven om te exposeren", aldus Van le Water. Zij en Dubbeldam werken hard «neen project, waarbij kunstenaars uit het ritenland worden uitgenodigd om een "(eek of drie op de boerderij te verblijven en hdie tijd veel met kunst bezig te zijn. Subsi de is al toegezegd, het plan moet nu nog forden uitgevoerd. „Waarom we dat wil- en?Uit nieuwsgierigheid", zegt Van de Wa- Dubbeldam: „Mensen die hier niet van daan komen, kijken toch met een andere door Rolf Bosboom DOMBURG - Roemenië en Dom burg zijn nauw met elkaar ver bonden. Dat is vooral te danken aan Elisabeth I, de eerste Roe meense koningin, beter bekend als Carmen Sylva. Met een even korte als bijzondere schilderijen tentoonstelling wordt volgend weekeinde stilgestaan bij die bij zondere band. De Duitse Elisabeth Ottilie Lui- se von Wied (1843-1916) werd koningin van Roemenië toen ze in 1869 trouwde met koning Ca rol I, de eerste vorst van het land. Onder de naam Carmen Sylva schreef zij vooral gedich ten. In de zomer van 1889 bracht zij enkele weken door in Domburg, om te kuren bij de vermaarde dokter Mezger. Zij verbleef in de villa naast het Badpaviljoen, dat nadien ook de naam Carmen Sylva kreeg. Ton van der Heijden en Willem Jacob de Brauw, beide afkom stig uit het oosten van het land, woonden en werkten jarenlang in Roemenië. Daar ontwikkel den ze een warme belangstelling voor de nationale cultuur. „Ik kwam in aanraking met Roe meense schilders en ben toen schilderijen gaan verzamelen, eerst van hedendaagse kunste naars en daarna teruggegaan naar de ouderen", zegt Van der Heijden. „Onze band met Roemenië is nu wat losser geworden, doordat hand toesteken, zodat hun werk niet op zolder blijft staan maar wordt gezien. Op deze manier willen we ook duidelijk maken dat Roemenië niet bestaat uit gypsies en boeren alleen." Domburg is de eerste plaats waar zo'n tentoonstelling wordt gehouden. „Dat is ingegeven door de band die Domburg heeft met het Roemeense ex-ko- ningshuis." De officiële opening van de tentoonstelling Roeme nie terug in Domburg wordt vrij dagavond verricht door nazaat Prins Paul (kleinzoon van ko ning Carol II), die wordt verge zeld door zijn echtgenote Prin ses Lia. Ook aanwezig is Brancu- si- en Dali-expert Radu Varia, die een korte uiteenzetting geeft over de Roemeense hedendaagse schilderkunst. In Domburg is het werk van acht kunstenaars te zien, van uiteenlopende generaties, die deels het communistische be wind hebben meegemaakt Het zijn: Valeriu Mladin, Bog- dan Pietris, Constantin Gheorg- he, Lucian Liciu, Laura Covaci, Stefan Pelmus, Dan Badea en Nicolete Gribincea. Tevens toont de Nederlandse beeldhou wer Lance Huet een deel van zijn werk. Expositie 'Roemenië terug in Dom burg', te zien in de recent gerestau reerde boerderij van de familie Van Rappard aan de Babelweg in Domburg Opening vrijdagavond 6 augustus; zaterdag 7 en zondag 8 augustus geopend van 11.00 tot 19.00 uur blik. Daar zit de verwondering in van het waarnemen van landschappen." Het is niet het enige plan van het artistieke duo. Zo is Dubbeldam bezig met het maken van een uniek poppentheater. Wat willen ze uiteindelijk bereiken? Van de Water: „Dat we iets voor anderen betekenen op een ande re manier." Dubbeldam: „Op een manier waardoor een sfeer wordt geschapen van: ik neem iets van jou aan, en jij iets van mij. Van uitwisseling dus." Galerie G achttien 88 aan de Oude Polderdijk 2 in Baarland is geopend op zaterdag en zon dag, van 11.00 tot 17.00 uur. we allebei weer in Nederland wonen. Nu hebben we het idee opgevat om van hieruit wat te doen voor de Roemeense cultuur ontwikkeling. Het land heeft echt wat te tonen." Van der Heijden en De Brauw willen zo'n tien keer per jaar ver spreid over de Benelux korte, steeds wisselende exposities houden van werk van Roemeen se kunstenaars. „We willen de mensen de gelegenheid bieden de kunst te zien en eventueel ook te kopen." Per tentoonstel ling wordt een grote groep moge lijk geïnteresseerden uit de om geving rechtstreeks benaderd. De organisatoren hebben geen winstoogmerk. Eventuele op brengsten gaan naar de kunste naars zelf. „Wij willen hen de 'Infanta' van Valeriu Mladin, één van de acht kunstenaars van wie werk is te zien op de expositie 'Roemenië terug in Domburg'. Beschilderde kleding van Ineke van der Burg. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17