Bush wil inlichtingen-tsaar Duitse minister bepleit opvang vluchtelingen in Noord-Afrika Iraakse ontvoerders doden Turkse man Bouw België klaagt over informatie routes pijpleidingen Dodental Paraguay naar 340 Arrestatie Al Qaeda-verdachte reden voor verhogen alarmfase Slecht weer bedreigt oogst N-Korea Japanner steekt familieleden dood Faculteit laat bejaarde student toe Deense EU-baan naar Fischer Boel Drugshond sterft aan overdosis Armoedekloof groter onder Blair Tribunaal laat Bosniërs vrij Roma herdenken doden Auschwitz Militante Palestijnen brengen collaborateurs om Luchtbrug op Darfoer ASUNCION - Het aantal doden na de supermarkt- brand in de Paraguayaanse hoofdstad Asuncion is gis teren opgelopen tot 340. Ze ker driehonderd mensen raakten gewond. President Nicanor Duarte heeft drie dagen van natio nale rouw afgekondigd en een onderzoek gelast naar de oorzaak van de brand. Eigenaar Pio Paiva van de supermarkt en zijn zoon zijn gearresteerd. De politie onderzoekt be schuldigingen dat Paiva op dracht gegeven zou hebben om de vluchtuitgangen te sluiten, om diefstal en plun dering te voorkomen. Pai va ontkent dit. De brand weer trof echter wel dege lijk een gesloten hoofdin gang aan. Paiva is aange klaagd wegens doodslag. Tot nog toe zijn slechts 75 van de slachtoffers geïden tificeerd. GPD dinsdag 3 augustus 2004 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush staat achter het advies van de commissie-Kean om een natio nale inlichtingendirecteur aan te stellen. Bush vroeg het Congres de crea tie van de nieuwe functie moge lijk te maken. Daarvoor moet de Nationale Veiligheidswet uit 1947, die voorzag in de oprich ting van de CIA en de Nationale Veiligheidsraad, worden her zien. Volgens Bush moet de nieu we 'inlichtingen-tsaar' de voor naamste presidentiële adviseur worden op inlichtingengebied. Ook moet hij het inlichtingen budget beheren en toezicht hou den op de activiteiten van de in lichtingendiensten in binnen- en buitenland. Volgens Bush moet de president zelf de direc teur benoemen. De CIA behoudt in zijn optiek wel zijn eigen di recteur. Bush pleitte ook voor de oprich ting van een landelijk antiterro- rismecentrum. Dat zou moeten dienen als databank van infor matie over bekende en vermeen de terroristen. De aanstelling van een nationa le inlichtingendirecteur is een van de belangrijkste aanbevelin gen van de commissie-Kean, die onderzoek heeft gedaan naar de aanslagen van 11 september 2001. In inlichtingenkringen werd aanvankelijk terughou dend gereageerd op de aanbeve lingen van de commissie. Ook enkele naaste medewerkers van Bush vonden de aanstelling van een landelijke inlichtingencoör- dinator overbodig. Bush zei gisteren echter dat hij toch voorstander is van de nieu we post. Hij staat in dit verkie zingsjaar onder grote druk om werk te maken van de nationale veiligheid, een van de speerpun ten in zijn campagne. Alarmfase De verhoogde alarmfase voor een aantal financiële instellin gen in het oosten van de Verenig de Staten is ingesteld als gevolg van de zeer gedetailleerde infor matie die de inlichtingendien sten onlangs hebben gekregen na recente arrestaties van leden van het terreurnetwerk Al Qae- da. Die informatie is volgens de Amerikaanse minister van Bin nenlandse Veiligheid, Tom Ridge, van een tot dusver zelden geziene kwaliteit en gedetail leerdheid. „Alarmerend zowel wat betreft de hoeveelheid en het specifieke karakter", noem de Ridge de informatie. Ridge wilde niet ingaan op de herkomst van de informatie. Bronnen binnen de veiligheids diensten wijzen echter op de aanhouding op 13 juli van een computerdeskundige van Al Qaeda in Pakistan. Dat heeft er uiteindelijk toe geleid dat de in lichtingendiensten van Pakistan en de VS gedetailleerd inzicht hebben gekregen in de planning en de communicatiestructuren van Al Qaeda. Naar aanleiding van de gege vens uit de verhoren en uit de computers hebben de Ameri kaanse autoriteiten de alarmfa se voor terreur verhoogd voor een aantal specifieke doelen. Ridge noemde als de meest waar schijnlijke doelen de gebouwen van Citicorp en de beurs van Wall Street in New York, het IMF en de Wereldbank in Was hington en de Prudential Plaza in Newark, bij New York. De ter roristen zouden die gebouwen willen opblazen met bomauto's. ANP/AFP SEOUL - Zware regenval en overstromingen hebben aan zienlijke schade aangericht in het geïsoleerde Noord-Ko- rea. Volgens het staatspersbureau KCNA heeft het slech te weer zeker duizend mensen dakloos gemaakt, zijn spoorverbindingen in het midden en zuiden verbroken en zijn veel gewassen vernietigd. De spreekbuis van het regime van Kim Jong-il meldde dat zeker 100.000 hectare landbouwgrond onder water is komen te staan. Veel moet niet meer verwacht worden van de oogst, aldus KCNA in een ongebruikelijke rappor tage over een natuurramp in het land.ANP/RTR TOKIO - Een 47-jarige Japanse man heeft met een mes ze ven familieleden omgebracht. Agenten vonden de vier mannelijke en drie vrouwelijke slachtoffers gisterochtend vroeg. Een vrouw raakte zwaargewond door de actie van Yasutalka Fujishiro, aldus het Japanse persbureau Kyo- do. De autoriteiten konden de dader aanhouden nadat hij een ongeluk had gekregen met zijn auto. De man heeft be kend zijn familieleden te hebben vermoord. ANP KOPENHAGEN - Een 79-jarige Zweed mag medicijnen studeren aan de universiteit van de Deense stad Aarhus Hij is geaccepteerd omdat er geen maximumleeftijd wordt gesteld aan nieuwe studenten. Dat heeft de Deense krant Jylland-Posten gisteren gemeld. „Het is te gek voor woorden dat een 79-jarige kan worden toegelaten", aldus decaan Mogensen in de krant. „Maar nu hij is toegelaten, heeft hij natuurlijk het recht om les sen te volgen.De decaan wil onderzoeken of er een ma nier is om in de toekomst te voorkomen dat mensen op zeer hoge leeftijd een studie gaan volgen .ANP/AFP KOPENHAGEN - De Deense mi nister van Voedsel, Landbouw en Visserij, Mariann Fischer Boel, wordt de nieuwe Deense eurocommissaris. Dat heeft de Deense regering gisteren be kendgemaakt. Doordat Denemarken zijn minis ter van Landbouw naar voren schuift, lijken de kansen voor de kandiatuur van de Nederlandse minister Veerman (LNV) kleiner te worden. Er bestaat echter nog de mogelijkheid dat de toe komstige voorzitter van de com missie, de Portugees Barroso, de huidige portefeuille Landbouw en Visserij in tweeën knipt. In dat geval zijn de kansen voor Veerman nog niet verkeken.Van- daag maakt Nederland zijn nieu we eurocommissaris bekend. De 61-jarige liberaal Fischer Boel vervangt Poul Nielsen, die de post Ontwikkelingswerk be heerde. Aanstaand voorzitter Barroso heeft haar benoeming goedgekeurd. ANP/RTR Politie surveilleert door Wall Street in het New Yorkse zakencentrum. foto Henny Ray Abrams/RTR LONDEN - Todd, een Britse drugshond, is waarschijnlijk overleden aan de gevolgen van een overdosis. Dat heeft de krant Daily Mirror gisteren gemeld. De zevenjarige viervoeter was in het Noord-Engelse plaatsje Preston aan het werk in een auto toen hij er ineens slecht uit begon te zien. De agent nam de hond mee naar een dierenarts, die vast stelde dat het dier amfetamine had binnengekregen. ANP LONDEN - De kloof tussen rijk en arm in Groot-Brittan- nië is onder de Labour-regering van premier Tony Blair de afgelopen zeven jaar toegenomen. Dat blijkt uit een studie van het invloedrijke Britse instituut voor openbaar beleidsonderzoek IPPR, dat gisteren is gepubliceerd. Hoewel minder mensen in armoede leven zijn de onderlin ge verschillen toegenomen. Een tiende van de Britten heeft nu 54 procent van de rijkdom in handen. Tien jaar geleden was dat nog 47 procent. De rijkste 1 procent zag het vermogen verdubbelen tot 13 procent. Bijna een kwart van de Britse kinderen leefde twee jaar geleden in een huishouden met een inkomen van 60 procent onder het landelijk gemiddelde. ANP/AFP van onze redactie buitenland door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische mi nister van Volksgezondheid, Demotte, wil alle ondergrond se pijpleidingen en risicoge bieden in België in kaart brengen. De bouwsector zelf pleit voor een apart kadaster hiervoor. Aanleiding is de ramp in Gellingen, waar een gasleiding ontplofte waar door zeventien mensen, onder wie drie Fransen en drie Itali anen, om het leven kwamen. Nadat vrijdag vijftien men sen, onder wie vijf brandweer lieden, ter plekke overleden stierven afgelopen weekeinde twee zwaargewonden. Ge vreesd wordt dat het doden tal nog verder zal oplopen. Er zijn nog vier vermisten. In zie kenhuizen liggen nog 63 ge wonden. De overledenen worden mor gen begraven. Ze krijgen een staatsbegrafenis. De uitvaart in de Saint-Julienkerk in Ath, waar Gellingen toe be hoort, wordt bijgewoond door kroonprins Filip. De Bel gische premier Verhofstadt heeft een dag van nationale rouw afgekondigd. Weg Vermoedelijk is de onder grondse pijpleiding bescha digd bij de aanleg van een nieuwe weg over het indus trieterrein. Dat gebeurde al half juli. In een brok pijplei ding van elf meter lang en zes ton zwaar, dat op tweehon derd meter van de plek van de ramp werd teruggevonden, zijn sporen zichtbaar van 'tan den' van een graafmachine. Die beschadiging heeft er waarschijnlijk toe geleid dat gas zich wekenlang onder de grond kon ophopen. De pijp- leidingis de grootste van Bel gië en transporteert Noors aardgas via de haven van Zee- brugge naar Noord-Frank rijk. Het Franstalige kamerlid Maingain wil een parlemen tair onderzoek naar gasramp. De Belgische bouwsector uit te de voorbije dagen scherpe kritiek op de nutsbedrijven. Volgens de aannemers is het, mede door de privatisering van de gas- en elektriciteits markt, ondoenlijk om erach ter te komen waar precies bui zen liggen en door wie die worden beheerd. De Vlaamse minister van Openbare Werken, Peeters, toonde zich na een gesprek met vertegenwoordigers van de bouw voorstander van een apart kadaster voor de onder grond. Daar moet tegen 2014 alle informatie over onder grondse pijpleidingen - van olie, gas, elektriciteit tot tele communicatie - te vinden zijn. Tot die tijd kunnen aanne mers terecht op een website om erachter te komen of op een bepaalde plaats buizen liggen. Die website bestaat al maar ligt momenteel plat door gebrek aan geld. Risico Intussen zwelt de kritiek aan op Fluxys, de beheerder van de pijpleiding. Het bedrijf zou te w'einig informatie ver schaffen over de mogelijke ri sico's. Zo vi-oeg de brandweer van Lommen al maanden gele den hoe een lek in de gaslei ding kan worden opgespoord. Volgens brandweercomman dant Jorissen, die erop wijst dat gas in dergelijke trans portleidingen reukloos is, kreeg hij nooit antwoord. Ook zou Fluxys veel te laat ge reageerd hebben op de ramp. Het bedrijf sloot pas even voor negen uur, twee minuten na de ramp, de gastoevoer af. De eerste melding over een mogelijk gaslek kwam al om kwart over acht 's ochtends binnen. Volgens de directeur van Fluxys was op dat mo ment echter niet duidelijk waar het lek zich precies be vond. Als gevolg van de ontploffing groeit ook de onrust in de rest van België. Zo willen de inwo ners van Lennik af van een on dergrondse waterstofleiding, die in 1998 werd aangelegd tussen Antwerpen en Feluy in Henegouwen. Volgens hen loopt het uiterst explosieve goedje veel te dicht langs wo ningen. door Wierd Puk BERLIJN - De Europese Unie moet kampen inrichten voor vluchtelingen in Noord-Afrika om te voorkomen dat Europa wordt overstroomd door illegale asielzoekers. Dit, omstreden, plan komt uit de koker van de Duitse minister Schily (SPD) van Binnenlandse Zaken. De jurist, die erom bekend staat weinig op te hebben met poli tiek correcte dogma's, reageert hiermee op de ieder zomer terug kerende vluchtelingencrises aan de Middellandse Zeekusten. De sociaal-democraat heeft met zijn voorstel bij de oppositie en in de eigen rijen veel kritiek geoogst. Hij zou geen oog heb ben voor het lijden in Afrika. Maar Schily verwijt zijn tegen standers kortzichtigheid. Volgens de minister moet de EU onderzoeken of het mogelijk is in landen als Tunesië of Libië 'buitendiensten' op te richten, waar asielzoekers zich kunnen melden. Hier kan dan worden vastgesteld of de hulpzoeken den volgens internationaal recht aanspraak kunnen maken op de status van politiek vluch teling. Zo niet, dan moeten ze naar hun land van herkomst te- DEN HAAG - Het Joegosla- vië-Tribunaal laat zes van oor logsmisdaden verdachte Bosni sche Kroaten voorlopig vrij. In afwachting van hun proces mag het zestal naar huis. Dat heeft het Hof in Den Haag giste ren bekendgemaakt. De verdachten, Slobodan Pral- jak, Milivoj Petkovic, Jadranko Prlic, Bruno Stojic, Valentin Co- ric en Berislav Pusic meldden zich begin april vrijwillig bij het tribunaal. Zij waren tijdens de oorlog van 1992-1995 politie ke of militaire leiders en wor den beschuldigd van misdaden tegen de mensheid en oorlogs misdaden, waaronder moord en deportatie. Ze verklaarden allen onschuldig te zijn. De regering van de moslim-Kroatische fede ratie stelde zich garant voor hun voorlopige vrijlating. ANP rug of, indien het bootvluchtelin gen betreft, naar het land waar zij zee kozen. Degenen die voor asiel in aan merking komen, moeten over de verschillende Europese landen worden verdeeld. Bij voorkeur moeten ze volgens Schilly naar een land dat niet ver ligt van het herkomstgebied 'zodat er een einde komt aan het asiel-shop- pen en deze mensen niet automa tisch een land als Duitsland uit kunnen kiezen waar zij zich goed voelen en waar de sociale zekerheid het beste is'. Woordvoerders van Schily's coa litiegenoten, De Groenen, en van vluchtelingenorganisaties zien niets in de plannen. Vol gens kamerlid Volker Beek (Groenen) wil Schily van Euro pa een onneembare vesting ma ken. De vluchtelingenorganisatie Pro Asyl verwijt Schily cynisme. Het doel van de minister zou een 'vluchtelingenvrij Europa' zijn. Bovendien zou het plan in strijd zijn met de Europese men senrechtenconventie. Schily wijst de verwijten als po pulistisch van de hand. „Als ie dereen zonder visum naar Duits land of een ander EU-land kon reizen, dan kwamen er vermoe delijk miljoenen mensen die alle maal beweren recht te hebben op asiel." Vooral het gebruik van de term 'kampen' is Schily verweten. Die zou associaties oproepen met de nazi-concentratiekam pen. De minister zegt evenwel dit woord nooit in de mond te hebben genomen. Volgens Schily moeten de 'bui tendiensten' een dubbele op dracht krijgen: nagaan of de vluchtelingen recht hebben op bescherming, en verhinderen dat asielzoekers illegaal EU-lan- den worden binnen gesluisd. De activiteiten van mensenhande laars zijn de minister een doom in het oog. De vluchtelingen krijgen niet au tomatisch recht op asiel in Duitsland als hun aanvraag wordt goedgekeurd. „Zij zijn niet op Duitse bodem en kunnen daarom geen beroep doen op het Duitse asielrecht." GPD BAGDAD - In Irak is voor het eerst een Turkse gijzelaar door zijn ontvoerders vermoord. De organisatie van Turkse expe diteurs heeft daarop gereageerd met het besluit de transporten voor de Amerikaanse strijd krachten in Irak met onmiddel lijke ingang en voor onbepaalde tijd te staken. De transporteurs hopen zo te voorkomen dat twee andere Turkse chauffeurs, die in de macht van Iraakse ontvoer ders zijn, ook terechtgesteld worden. Een extremistische groepering die banden met het terreurnet werk Al Qaeda zou onderhou den, heeft in het weekeinde ge dreigd die twee Turken binnen 48 uur te doden als hun werkge vers zich dan niet uit Irak heb ben teruggetrokken. De Turkse televisiezenders NTV en CNN-Türk toonden gisteren videobeelden van de executie, die afkomstig zouden zijn van een internetsite van een groepe ring die banden zou onderhou- GAZA-STAD - Militante Pales- tijnen hebben bij aanvallen op een gevangenis en een zieken huis in Gaza-stad gisteren drie vermeende collaborateurs ge dood. Een Palestijnse politieman wierp twee handgranaten in een cellencomplex waar mensen vastzaten die van collaboratie met Israël worden verdacht. Daardoor kwam een gevangene om het leven. Zeven anderen lie pen verwondingen op. Militan ten overvielen later tot twee maal toe het ziekenhuis waar de den met Abu Musab al Zarqawi, de vermoedelijke leider van Al Qaeda in Irak. Wanneer het slachtoffer is ontvoerd, is niet duidelijk en ook niet wanneer hij is gedood. Uit Turkije rijden volgens de ge gevens van de Turkse organisa tie van internationale ti'anspor- teurs per maand 60.000 vracht wagens naar Irak. Drieduizend daarvan bedienen Amerikaanse steunpunten. Een vorige week door Iraakse extremisten ontvoerde Somali sche chauffeur is gisteren vrijge laten. Dat gebeurde, nadat zijn werkgever had laten weten dat hij vertrekt uit Irak. AI Sadr Amerikaanse militairen hebben gisteren korte tijd het huis van de radicale sjiitische leider Muqtada al Sadr in de Iraakse stad Najaf omsingeld. Bij de ge vechten kwam een vrouw om het leven en raakten drie andere mensen gewond. De omsinge ling lokte hevige vuurgevechten uit met de milities van al-Sadr. ANP gewonden waren opgenomen en doodden twee van hen in hun bed. Onder de slachtoffers is Wa- lid Hamadiva, ex-Hamaslid. Hij heeft toegegeven dat hij in 2002 samenwerkte met de Israëliërs, die een hoge Hamas-functiona- ris wilden doden. Een ander slachtoffer is Mahmud al-Sha- rif. Bronnen binnen de Islamiti sche Jihad melden dat ook al-Sharif Israëlische militairen informatie verschafte over lei ders van de organisatie. Daar door konden Israëliërs kopstuk ken van de Jihad om het leven brengen. ANP/DPA/RTR/AFP WARSCHAU- Met een traditionele ceremonie her denken Roma uit Hongarije de doden van het ver nietigingskamp Auschwitz. Honderden Roma-zigeuners van over de hele we reld waren gisteren bijeengekomen voor een her denking van de holocaust in het kamp in het zui den van Polen. Het was precies zestig jaar geleden dat de nazi's op één dag 3000 zigeuners naar de gaskamers dreven. Van de 23.000 Roma die naar Auschwitz werden gedeporteerd, stierven er 19.000. Volgens schattingen hebben de nazi's een kwart van de ongeveer een miljoen Roma in Europa ver moord. foto Jerzy Ruciski/EPA van onze redactie buitenland De luchtbrug moet meer dan 70.000 mensen bedienen die zijn afgesneden van voedselhulp we gens het regenseizoen en de on veiligheid. Dat heeft het WFP gisteren gemeld. De eerste voed selpakketten bereikten zondag het dorpje Fur Buranga in het westen van Darfoer. ANP/AFP FUR BURANGA - Het Wereld voedselprogramma van de Vere nigde Naties (WFP) is begonnen via de lucht voedselpakketten te distribueren in de moeilijkst be reikbare gedeeltes van de Soeda- nese regio Darfoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5