Konijnenjacht mogelijk beperkt Bouwvergunning lijkt melkkoetje PZC Rotterdam uur langer open voor vliegverkeer Veel artsen laten patiënten versterven Minister beraadt zich op maatregelen na uitbreken ziekte Enthousiasme voor scheiden afval neemt af Weer uitstel regenpolis voor landbouw Historische tocht Kamper Kogge eindigt in drama Tollensstraat zonder uitleg Blokkende beta-studenten beloond Mannen nodig in kinderopvang Aantal tweelinggeboorten stijgt Astma Fonds haalt minder op Onrust door brand Moerdijk Kerkbezoek blijft afnemen dinsdag 3 augustus 2004 fran onze redactie binnenland BOTTERDAM - Versterven, een patiënt verdoven en geen voed sel en vocht meer toedienen tot jezc sterft, komt relatief vaak "Voor. Dat stellen onderzoekers van het Erasmus MC en het VU Me disch Centrum in het gisteren herschenen nummer van het vak blad 'Annals of Internal Medici- I ne'. De auteurs baseren zich on der meer op de laatste studie naar de toetsingsprocedure voor euthanasie waarin voor het eerst ook werd gekeken naar de ze zogenoemde terminale seda- tie. Daaruit blijkt dat dit in 4 tot 10 procent van alle sterfge vallen in Nederland gebeurt. Daarnaast vroegen ze 410 art sen uit diverse specialismes of ze deze methode in 2000 of 2001 wel eens hadden gebruikt. Ruim de helft (52 procent) van de on dervraagden zei dat dit inder daad zo was. In 78 procent van de gevallen betrof het mensen van 65 jaar of ouder, in 54 pro cent ging het om patiënten met kanker. Het doel van de terminale seda- tie was meestal om pijn (51 pro cent), onrust (38 procent) en angst (11 procent) te verlichten. In 17 procent van alle gevallen was bespoediging van het levens einde het uitdrukkelijke doel. De beslissing om mensen in die pe slaap te brengen, werd in 93 procent van de gevallen over legd met de familie en in 59 pro cent ook met de patiënt zelf! Bij de beslissing om van voeding of vocht af te zien, was dat 73 en 34 procent. Terminale sedatie wordt vaak verward met euthanasie. Eutha nasie wordt per definitie uitge voerd op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt. Bij terminale se datie hoeft dit niet zo te zijn. Bij euthanasie overlijdt de patiënt als gevolg van het toedienen van dodelijke middelen. Bij termina le sedatie sterft de patiënt aan de ziekte, door het onthouden van voeding of vocht, of door toediening van sedativa of morfi ne. ANP ftoor Famke van Loon DEN HAAG - Minister Veer- fcnan van Landbouw bekijkt of £de regels voor de konijnenjacht komend jachtseizoen aangepast moeten worden nu een besmette lijk konijnenvirus in Nederland huishoudt. Het Faunafonds is ge- ivraagd advies te geven of beper king van deze jacht nodig is. de (wilde) konijnen waart momenteel het viraal hae- rmorrhagisch syndroom (vhs) rond. Op sommige plaatsen in Nederland is het konijn hier door zo goed als uitgestorven, schreef Veerman eerder dit jaar aan de Tweede Kamer. Normaal gesproken mag er vanaf 15 au gustus tot het einde van het jaar op de dieren worden gejaagd. Een woordvoerder van het mi nisterie liet gisteren weten dat de minister het Faunafonds om advies heeft gevraagd of de hui dige jachtregels aangepast moe ten worden. De adviesaanvraag staat vol gens de woordvoerder los van de oproep van de Stichting Duinbehoud. In een brief aan de minister pleitte de natuurbe schermers vorige week voor een voorlopig jacht verbod om het herstel van de Nederlandse ko nijnenpopulatie te bevorderen. De konijnen zijn volgens de stichting 'onmisbaar' om de duinnatuur in stand te houden. „Helaas kunnen de huidige aan tallen konijnen deze taak nauwe lijks nog aan", aldus de organi satie. In het jachtseizoen mag op de dieren gejaagd worden. Ook worden jachtvergunningen afgegeven, wanneer konijnen voor schade aan bijvoorbeeld landbouwgewassen zorgen. Het vhs-virus is voor konijnen zeer besmettelijk en laat de long blaasjes bij de dieren springen. Met name in de duinen in het westen van het land en rondom het Gronings-Friese Lauwers meer zijn de dieren volgens Veer man vrijwel uitgestorven. ANP ibnder VOORBURG - Nederlanders scheiden steeds minder hun af val. In 1997 leverde acht van de tien Nederlanders groente- en ituinafval gescheiden in van het overige vuilnis. In 2003 doen dat zeven van de tien mensen. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS berekende dat in 1997 90 procent van de mensen lege flessen in de glasbak gooide. Vo rig jaar was dat 87 procent. Het iiureau constateerde geen da ling in het scheiden van tuinaf val, oud papier of chemisch af val. Meer ouderen dan jongeren scheiden hun afval. Het CBS constateerde nagenoeg geen ver- Schillen tussen mannen en vrou wen. Wel bleek dat mensen op het platteland zich milieubewus ter gedragen. ANP ■DEN HAAG - Akkerbouw- en tuinbouwbedrijven zijn dit jaar nog overgeleverd aan de nukken van de weergoden. De introduc tie van de verzekering OWM Aquapol, waarmee landbouwers zich kunnen indekken tegen oogstschade als gevolg van ex treme regenval, is opnieuw uit gesteld. Landbouworganisatie LTO liet gisteren weten nu te verwachten dat landbouwers zich met in gang van 2005 alsnog kunnen in- ■schrijven voor de waterschade verzekering. Eerder was de da tum al uitgetesld tot mei dit jaar. De oorzaak van de laatste vertraging is dat de Pensioen en Verzekeringskamer nadere ei sen aan de statuten van de verze kering heeft gesteld, •pe waterschadeverzekering zit al enkele jaren in de pen. Twee jaar geleden leden akkerbou wers en tuinders ongeveer 5,2 miljoen euro oogstschade door hoosbuien, zo heeft LTO becij ferd. ANP KAMPEN - De Kamper Kogge ligt met de vlag half stok in de haven van Kampen. De historische reis van het schip is afgebroken na twee sterfgevallen. Na ruim zeven weken keerde het zeilschip gisterochtend met een totaal uit het veld geslagen bemanning in Kampen terug. De Kogge, een replica van een veertiende-eeuws han delsschip, was bezig met de Ommelandvaart, een zeil tocht langs Hanzesteden in Duitsland, Denemarken en Zweden. Alles ging goed, totdat aan boord van het volgschip Carlot binnen een week twee bemanningsleden aan een hartstilstand overleden. Op 22 juli overleed een 48-jarig bemanningslid. De organisatie besloot de tocht voort te zetten, maar in versoberde vorm. Afgelopen weekeinde stierf de 59-jarige schipper van de Carlot en werd de reis gestaakt. foto Vincent Jannink/ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De procedure is in veel gemeenten hetzelfde. Een projectontwikkelaar ont wikkelt een gebied, met rijen vrijwel identieke huizen. De ge meente verstrekt voor alle hui- Moet JE. *L- nou Hoop oerr je je VEKMAAkr hert zen afzonderlijk een bouwver gunning, die nadat de eerste is afgegeven meestal niet meer werk vereist dan de druk op de knop van de kopieermachine. En toch. Die ene simpele hande ling kost de huizenbezitter in de ene gemeente vijf keer zoveel als in de andere. Zo kost in Am- sterdam-IJburg, waar de wonin gen als paddestoelen de grond uitschieten, een vergunning voor een huis van 130.000 euro 10.335 euro. Dat is zo'n vijf keer zoveel als de vergunning voor een vergelijkbare woning in Den Helder: 1950 euro. „Het is een ratjetoe. Het is ge woon niet te volgen", zegt Nico Stolwijk, manager collectief le- denbelang van de Vereniging.Ei- gen Huis (VEH). De vereniging maakte gisteren bekend dat in een jaar tijd de prijzen van een bouwvergun ning gemiddeld 37 procent ste gen. Niet alleen vergunningen voor nieuwbouwwoningen, maar ook die voor de uitbouw en de dak kapel stegen meer dan een der de in prijs. „De uitslag van ons onderzoek past in het beeld dat gemeenten gewoon doorgaan met het in rekening brengen van forse lastenverzwaringen bij de burgers, terwijl die momenteel de broekriem moeten aanha len", aldus Stolwijk. IJburg, dat valt onder het stads deel Amsterdam-Zeeburg, spant de kroon, maar is niet de enige lokatie die als melkkoetje wordt gebruikt. Kijk naar de gestegen prijzen in Heerlen (+139 pro cent), Westland (+59), Waalwijk (+48) en het Friese Tytsjerkstera- diel (+31). Een tweetal gemeen ten heeft wel kans gezien de ta rieven te verlagen: Moerdijk (-1,1 procent) en Zwijndrecht (-0,4 procent). Twee fasen De ontwikkeling druist regel recht in tegen een wijziging van de woningwet van een jaar gele den, bedoeld om de kosten te be perken. Wie een bouwvergunning wil kan dat nu in twee fasen doen. In de eerste fase vindt een globa le toetsing plaats; de aanvrager weet dan of het zin heeft verder te gaan met de aanvraag. Daar mee wordt voorkomen dat ie mand na afwijzing van een bouwvergunning opnieuw de he le molen door moet en nog eens de volledige leges moet betalen. „Wat we nu zien is dat gemeen ten extra toeslagen gaan vragen voor die behandeling in twee fa- ENSCHEDE - De Enschedese Tollensslraat waar vuurwerkfa briek SE Fireworks voor de vuurwerkramp was gevestigd, heeft sinds kort weer officiële straatnaambordjes. De gemeente heeft de borden ge plaatst na aandringen van de be woners van de straat. Maar de naam zonder uitleg zoals het bord vermeldt, wekt bevreem ding bij de buurtbewoners. De straat is immers vernoemd naar de dichter Hendrik Tollens (1780-1856). Bovendien vergat de gemeente een 's' in de straatnaam. foto Vincent Jannink/ANP sen. De aanvrager kan het nog steeds in één keer doen, en wie dat niet doet lijkt nu financieel gestraft te worden", aldus Stol wijk. Koploper daarin is de gemeente Haren. De gemeente rekent een toeslag van 55 procent. In plaats van eenmalig 3068 euro te beta len, wordt bij een aanvraag in twee fasen een toeslag van 1690 euro gerekend. In Haren, Goes, Moerdijk, De Ronde Venen en Veenendaal moeten aanvragers 20 procent meer betalen om in twee fasen een vergunning te be machtigen. Welstandsnota De Vereniging Eigen Huis kwam er verder achter dat hui zenbezitters soms ook betalen voor diensten die niet worden verricht. Vanaf 1 juli mogen al leen gemeenten die een wel standsnota hebben een bouw- aanvraag toetsen aan welstands criteria. Maassluis en Delfzijl vallen daarbuiten, maar breng en toch kosten voor welstands toetsing in rekening. Volgens Stolwijk is de oplossing voor de willekeur in prijzen van bouwvergunningen het yer- plicht hanteren van één metho de voor het berekenen van de le ges. „Als de een dan toch nog duur der is, kan je nagaan waar dat door komt. En als je dat weet, heb je weer een wapen om lage re prijzen te eisen". De Vereniging Eigen Huis heeft minister Remkes (Binnenlandse Zaken) herinnerd aan diens be lofte snel te komen met één mo delregeling voor bouwvergun ningen. GPD DEN HAAG - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) stelt 3,2 miljoen euro beschikbaar voor experimenten met bo nussen voor studenten die in het laatste studiejaar van be ta- en technische opleidingen goede resultaten boeken. Dat schreef ze gisteren in een brief aan de universiteiten en hogescholen en aan de Tweede Kamer. De bonussen van 1500 euro. betabeurzen genoemd, moe ten er toe leiden dat in 2010 15 procent meer studenten uitstromen bij de beta- en technische opleidingen. De ex perimenten moeten komend schooljaar beginnen. ANP UTRECHT - In de kinderopvang is meer mannelijk perso neel nodig zodat wordt voorkomen dat jongens op latere leeftijd met gedragsproblemen te maken krijgen. Hoogleraar kinderopvang L. Tavecchio van de Universi teit van Amsterdam zei gisteren in het Radio 1 Journaal dat mannen en vrouwen een eigen stijl hebben in de op voeding. Hij benadrukte het belang van evenwicht. „Een jongen heeft een voorbeeld nodig om een volwassen man te worden. "ANP VOORBURG - Het aantal tweelinggeboorten is in onge veer 25 jaar verdubbeld. In 1976 werden ongeveer 1800 tweelingen geboren, bij een op de 103 bevallingen was het raak. Vorig jaar was dat aantal verdubbeld tot 3600 tweelingen, bij een op de 55 bevallingen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) gisteren publiceerde. De stijging is volgens het CBS mede een gevolg van het toepassen van moderne medische technieken zoals invitro- fertilisatie (IVF) om vrouwen met vruchtbaarheidsproble men te helpen bij het krijgen van een kind. ANP LEUSDEN - Collectanten hebben begin mei 2,75 miljoen euro ingezameld voor het Astma Fonds. Een jaar eerder bracht de collecteweek ruim 2,9 miljoen euro op. De organisatie vermoedt dat mensen minder aan collec tanten geven door de onzekere economische situatie. Ook de negatieve berichtgeving over de Hartstichting was van invloed, aldus het Astma Fonds gisteren. ANP ZEVENBERGEN - Tientallen inwoners van Zevenbergen hebben bij de gemeente Moerdijk om opheldering ge vraagd over de brand van zaterdag. Dat meldde de ge meente gisteren. Zaterdag brandde op industrieterrein Moerdijk de productiehal van het chemische bedrijf DBM Blending af. Door de aanwezigheid van koolwaterstoffen trok een dik ke zwarte rookwolk over Zevenbergen. Uit voorzorg wer den de bewoners door middel van geluidswagens geadvi seerd ramen en deuren gesloten te houden. Die melding bereikte echter niet iedereen op tijd. Bovendien ontbrak informatie over de achtergrond van het advies. Latei- bleek overigens dat er geen schadelijke stoffen in de rook zaten. ANP jaarlijks circa 25 miljoen euro op, bovenop de 280 miljoen euro die het vliegveld nu al oplevert. In ruil voor haar medewerking eist de staatssecretaris 'draag vlak' in stad en regio. De ge meenten Schiedam, Berkel en Rodenrijs. Bleiswijk en Berg- schenhoek hebben zich verzet te gen de verruiming van de ope ningstijden. Ook de provincie Zuid-Holland heeft negatief ge adviseerd. In afwachting van de verrui ming hebben dit voorjaar lucht vaartmaatschappij Transavia en haar goedkope dochter Basiq Air de activiteiten op Rotter dam Airport fors uitgebreid. Ook de KLM is met een nieuwe van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Rotterdam Air- port mag een uur langer open blijven voor binnenkomende vliegtuigen. Staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) heeft de openings tijd verlengd tot middernacht. Hierom was gevraagd door de luchthaven en de gemeente Rot terdam om een betere exploita tie van de luchthaven mogelijk te maken en voor versterking van de regionale economie. Verruiming van de openingstij den van Rotterdam Airport was één van de economische priori teiten van het huidige stadsbe stuur. Volgens de in november 2001 van kracht geworden nieuwste gebruiksregels waren nachtvluchten van en naar de luchthaven aan banden gelegd en gold feitelijk voor lijndien sten een sluiting tussen 's avonds elf en 's morgens zeven uur. Voor veel luchtvaartmaatschap pijen waren die regels aanlei ding hun activiteiten op Rotter dam Airport niet uit te breiden of zelfs te stoppen. Andere maat schappijen zagen af van vluch ten naar Rotterdam. Het extra uur levert de regiona le economie naar verwachting dienst gestart. Geluid De verruiming betekent niet dat de totale hoeveelheid geluid zal toenemen. Het jaarlijks maxi mum blijft hetzelfde. In de bere kening voor het totale geluid tel len de vliegtuigen die tussen 23.00 uur en 24.00 uur landen tien keer zwaarder mee. De vliegtuigen moeten bovendien van een 'stil' type zijn. Het be sluit betekent dat vliegtuigen die vertraging oplopen tot één uur 's nachts op Rotterdam Air- port terecht kunnen. GPD grootste groep met 30 procent. Daarna volgt de Nederlands her vormde kerk met 14 procent en 6 procent van de Nederlanders is gereformeerd. De overige gelo ven, waaronder de islam, nemen 8 procent van de bevolking voor zich. Gereformeerden komen uit het onderzoek van het CBS als trouwste kerkgangers naar vo- van onze redactie binnenland VOORBURG - Het kerkbezoek in Nederland daalt gestaag. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Vol gens het CBS ging in 1997 bijna een kwart van de volwassenen zeker een keer per maand naar de kerk. In 2003 nam dat aantal af met 4 procent en kerkte een vijfde van de Nederlanders. In de leeftijd van 18 tot 45 jaar is een op de zeven een regelmati ge kerkbezoeker, van de 65-plus- sers een op de drie mensen. In de afgelopen tien jaar bleef het aantal kerkleden wel gelijk. Sinds 1993 rekent 58 procent van de bevolking zich tot een kerkelijke gezindte. De Rooms-katholieken vormen de De helft van die gemeenschap kerkt wekelijks of vaker. Bij de Nederlands hervormden is dat aantal beduidend minder. Een op de vijf hervormden gaat een keer per week of vaker naar de kerk. Hekkensluiter is de katholieke gemeenschap. Daar gaat een op de tien gelovigen met deze regel maat naar de kerk. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3