Van Basten wil aanvallend spelen Yan Moorsel mag niet winnen Ochtendduel vooi volleyballers ter voorbereiding OS Reiziger neemt een time-out bij Oranje Atkinson op weg naa kop wereldranglijst Tien nieuwe namen in selectie Oranje Napoli failliet verklaard Sinnige viert rentree met winst Hendriks nog vier jaar in Spanje Leeftijdsgrens bestuursleden Uefa Schalken maakt rentree met zege Oranje moet weer naam gaan maken Derde plaats Hoogerland in Roosendaal Boonen snelste bij de mannen dinsdag 3 augustus 2004 door Jaap van Essen ZEIST - Er kan geen misver stand meer over bestaan hoe het Nederlands voetbalelftal de ko mende jaren gaat spelen. Giste ren ondertekende Marco van Basten een vierjarig contract als bondscoach waar het zelfs letter lijk in staat: Oranje moet her kenbaar, aanvallend en attrac tief voetballen. Het is een opvallende clausule in het contract van de kersverse bondscoach, Het zou ook opge vat kunnen worden als een lich te trap na richting Dick Advo caat. Onder de voorganger van Van Basten was het resultaat im mers heilig verklaard en het aan tal leuke wedstrijden na ruim twee jaar op een vingertje of drie, vier te tellen. Toen Marco van Basten gisteren werd gevraagd naar zijn mening over het spel van Oranje op het EK hield hij zich ook danig op de vlakte: ,>Het resultaat was wel goed. Maar verder ga ik er niets over zeggen. Dat houd ik maar voor intern gebruik." Van Basten heeft in ieder geval heel andere opvattingen over voetbal dan Advocaat. De vroe gere topspits predikte in zijn eer ste officiële optreden als bonds coach letterlijk het evangelie van zijn 'klankbord'Johan Cruijff. „Ik wil goed, attractief en initiatiefrijk voetbal. Oranje moet dominant zijn. Voetbal moet gelijk staan aan plezier. De spelers moeten er plezier in heb ben, de toeschouwers ook. Ple zier in het voetbal is de basis, daar is ook voor de spelers alles ooit mee begonnen. Voetbal moet spektakel bieden, de men sen willen vermaakt worden." Opvallend was dat Van Basten niet het Oranje van zijn eigen ge neratie als norm neemt. „Ik heb een hele mooie loopbaan gehad, maar als ik terugkijk op mijn ei gen interlands, heb ik vaak een dubbel gevoel. Veel te vaak stond ik in mijn eentje in de spits, tegen een overmacht aan verdedigers. Dat had te maken met keuzen en speelwijzen van de coaches, angst bij de spelers. Als ik moet kiezen, dan speel ik liever zoals Oranje in 1974. Dat was een dominant elftal, dat van achteruit goed voetbalde. Verde digers steunden het middenveld, middenvelders steunden de aan vallers. En uiteindelijk moeten aanvallers de uitblinkers zijn," Van Basten sprak gisteren slechts zelden over resultaat, al weet hij natuurlijk heel goed dat Oranje vaak moet winnen. Maar hij heeft een geheel andere in steek dan zijn voorganger. Dat duidt op voortschrijdend inzicht bij de KNVB. Blijkbaar heeft de bond (lees di recteur betaald voetbal Kesler) ingezien dat Oranje niet alleen om de knikkers moet voetballen, maar zijn wereldwijde naam en faam juist heeft te danken aan de unieke, want aanvallende be nadering. Dick Advocaat had een tweeja rig contract waarin als enige doel stond omschreven het berei ken van het EK. Van Basten heeft een contract voor vier jaar. Over twee jaar volgt weliswaar een evaluatie, maar mocht Oran je het WK in 2006 niet halen, dan is dat geen reden het con tract te ontbinden. Proces De bondscoach: „We gaan wer ken met een verjongde groep. Veel spelers zijn rond de twintig jaar. Stel dat we een tijdje aan de gang zijn en je echt. groei in het team ziet, maar we missen het WK toch net, dan is het zon de om te stoppen. Dan moet je het proces afmaken." Van Basten begint met een ge heel vernieuwde technische staf, die gerust een vrienden club genoemd mag worden. Maatje John van 't Schip kwam mee van Ajax 2, gisteren wer den ook Rob Witschge en Stan ley Menzo officieel aangesteld. Kritiek dat Oranje zo wel een grote 'Ajaxkliek' is geworden, weerlegde Van Basten. „Ik heb gezocht naar mensen die ik ken, die dezelfde opvattingen hebben over voetbal. Bovendien zijn het mensen waar ik heel goed mee kan opschieten. Volgens mij is het ook belang rijk naar de spelers toe wanneer de technische staf eenheid en plezier uitstraalt." GPD Bondscoach Marco van Basten (linksvoor) en zijn assistenten Stanley Menzo, Rob Witschge en John van 't Schip (vlnr) po seerden gewillig voor de came ra's. foto Olaf Kraak/ANP MILAAN - Een rechtbank in Napels heeft gistereni voetbalclub Napoli failliet verklaard. Wegens de hq schulden, geschat op zo'n 70 miljoen euro, kreeg de vo; malige topformatie al geen licentie om dit seizoen in de; rie B, de tweede Italiaanse divisie, uit te komen. Onder aanvoering van de Argentijnse stervoetballer Di go Maradonna veroverde Napoli in 1987 en 1990 de naii nale titel. De laatste jaren ging het steeds slechter meti club. Het team eindigde afgelopen seizoen als veertien in de serie B. De verwachting is dat Napoli onder e nieuwe naam terugkeert in de Italiaanse competitie. ïj bedrijven hebben zich al gemeld om de formatie over nem en. ANP ALCALA LA REAL - Keepster Clarinda Sinnige heeft g teren haar rentree in het nationale hockeyteam gemaal Met Oranje won ze de derde groepswedstrijd in het vie landentoernooi in Alcala la Real. Nederland versloeg gas land Spanje met 4-0, na een ruststand van 2-0. De treffe waren van Boomgaardt, Karres, Mulder en Donners. Sinnige herstelde de afgelopen weken van een breuk! een onderarm, die ze op 3 juli opliep tijdens het viejrla dentoernooi in Amstelveen. De verwachting was dat: misschien de laatste oefenwedstrijd in Spanje zou kil nen meedoen. Bondscoach Mare Lammers liet haar ech; gisteren al aantreden. Door de zege op Spanje speelt Ore je vandaag de finale tegen Argentinië. ANP MADRID - Maurits Hendriks heeft zijn contract i bondscoach en technisch directeur van de Spaanse hoe eybond met vier jaar verlengd. De oud-trainer van de Nederlandse ploeg, die in Syè met Oranje goud won, trad in 2001 in dienst bij de Spa jaarden. De eerste twee jaar was hij alleen techrns directeur en in 2003 kwam daar het bondscoachschapt Hij leidde de ploeg naar de Olympische Spelen in Athei ANP GENEVE - De Europese voetbalbond Uefa heeft besloj dat de bestuursleden voortaan niet ouder mogen zijnd zeventig. Dat betekent dat voorzitter Lennart Johanss (74) in 2006 niet kan worden herkozen. Ook de bestuurd den Gerhard Mayer-Vorfelder (71) en Giangiorgio Spk (70) vallen in 2006 af. RTR/ANP CINCINNATI - Sjeng Schalken heeft gisteren metj overwinning zijn rentree op de tennisbaan gemaakt,! Limburger ontdeed zich in de eerste ronde van het to nooi om de Masters Series in Cincinnati met 6-4 6-3 v de Belgische qualifier Dick Norman. Schalken meldde zich vorige week wegens een buikgij af voor het toernooi in Toronto. De week daarvoor gaf! in de tweede ronde van Indianapolis op met deze klac ten. In cle tweede schifting van Cincinnati treft hij de \yj naar van de partij tussen de Spanjaard Ferrer en de Tl Srichaphan. ANP van onze sportredactie ZEIST - Jaap Stam, Frank de Boer, Ronald de Boer en Mare Overmars zullen op 8 september voorafgaande aan het WK-kwa- lificatieduel tegen Tsjechië offi cieel afscheid nemen van Oran je. Over hun positie bestaat geen onduidelijkheid. Overmars stopt helemaal met voetballen, de De Boertjes gaan afbouwen bij een voetbalclub in Qatar en Jaap Stam heeft afgelopen week in een brief aan de KNVB uitvoe rig laten weten echt helemaal te stoppen als international. Hij liet geen enkele ruimte voor twij fel, zo vertelde Marco van Bas ten. De nieuwbakken bondscoach meldde gisteren ook dat Mi chael Reiziger geen deel meer uit maakt van de selectie omdat hij zelf heeft aangegeven zijn in- terlandloopbaan te beëindigen. Toch houdt men in Zeist nog re- kening met een rentree van de verdediger die in Portugal pri ma speelde. Volgens een zegsman bij de voet bal bond heeft Reiziger het druk door zijn verhuizing van Barce lona naar Middelsbrough en en kele privé-beslommeringen. Bondscoach Marco van Basten ziet de afwezigheid van Michael Reiziger voorlopig als een soort 'time-out' en hoopt de verde diger over enkele maanden weer tot een terugkeer in het Ne derlands elftal te overreden. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Bondscoach Bert Goedkoop grijpt de laat ste testcase voor de Olympische Spelen, zondag in Amsterdam, aan om zijn volleyballers te laten wennen aan het vroeg spelen van een wedstrijd. Dat betekent dat het duel met Ar gentinië - in Athene in de ande re groep ingedeeld - al om elf uur 's morgens wordt afge werkt. Dat is het tijdstip waarop het Nederlands volleybalteam pre cies een week later moet aantre den voor' de eerste poulewed strijd op de Spelen, tegen Rus land. Ook tegen Brazilië en Ita lië moet Oranje om elf uur aan de bak tijdens het olympisch toernooi. „In de ochtend spelen vergt aanpassing. De tijden ver schuiven. Daar willen we de ko mende dagen naar toewerkd zegt Goedkoop. Meer extra aanpassingen i volgens de keuzeheer niet nofl „De hoge temperatuur in Atl ne kunnen we in Nederland nabootsen. Hoeft ook niet, w daar spelen we in een hal n airconditioning." Goedkoop neemt naar Gr kenland de twaalf spelers n die eind mei de olympisc kwalificatie in Madrid bewei stelligden. „Dat weten de j( gens ook al. Er verandert m meer aan de samenstelling v de groep, of er moet deze W nog iemand door zijn hoev Dc selectie: Nico Freriks, Dirk-I van Gendt, Richard Schuil, H van Dijk, Guido Görtzen, Jen Trommel, Robert Horstink, Re der Nummerdor, Mike van Goor, Rob Bontje, Albert Crisli en Marko Klok. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Squashster Vanes sa Atkinson is na haar eindzege op het Brunei Open hard op weg naar de eerste plaats op de we reldranglijst. De Haagse van Britse afkomst staat momenteel derde en verkeert in topvorm. In de finale in Brunei versloeg Atkinson de nummer één van de plaatsingslijst, de Australische Rachael Grinham. Zij was op dat moment nog geen 24 uur de nieuwe nummer één van de we reld. Atkinson komt daar steeds dichterbij. „Er is geen aanwijs- bax-e reden waarom het de afge lopen tijd zo lekker gaat", zegt de 28-jarige speelster zelf. „De vorm is niet plotseling gekomen. Er waren de laatste tijd wel min der dieptepunten. De training loopt goed, bovendien ben ik 28 en speelt de ervaring nu mee. Ik ben mentaal sterker geworden en het groeiproces gaat door." De Haagse kan zich volop op de wereldranglijst richten, aange zien squash geen olympische sport is en ze dus in augustus niet naar Athene gaat. „Eig( lijk weet niemand waarom er de Spelen niet wordt gesquas Misschien heeft het met geld maken. Of misschien komtl omdat de sport moeilijk in be is te brengen voor televisie, wordt'al jaren over gesprok maar ik heb me er bij neerj legd. Tijdens mijn sport! loopbaan komt het er toch n meer van." Het volgende toernooi waar pi ten voor de wereldranglijst halen zijn, is volgende maand Bahrein. Daar is de volledi top van de squashsport aanv zig. „Ik kom steeds dichterbij ik hoop dat ik mijn prestal kan blijven herhalen." Mannencompetitie In welke competitie Atkini volgend seizoen uitkomt, is oi rigens nog onbekend. Om v doende tegenstand te krijg speelt ze in de mannencompf tie. Haar Haagse eredivisiecl HSRC degradeerde het afgfj pen seizoen, waardoor de om gang naar een ander team wai schijnlijk is. ANP door Jaap van Essen ZEIST - Bondscoach Marco van Basten maakte gisteren de voor lopige selectie bekend voor de oefeninterland tegen Zweden, die op 18 augustus wordt ge speeld. Het is wel duidelijk dat Van Basten Oranje een fikse ver jongingskuur laat ondergaan. In totaal telt de voorlopige lijst 25 namen. Daarop prijken er liefst tien die er tijdens het EK niet bij waren: de jongeren Bos- schaart (24), Kuijt (24), Castelen (21), De Jong (19), Stekelenburg (21), Kromkamp (23), Van Per- sie (20), alsmede Van Bommel, Landzaat en Hofland. Aange zien de Portugalgangers Heitin- ga (20), Sneijder (20), Van der Vaart (21) en Robben (19) bij de groep blijven, bestaat bijna de helft van Oranje straks uit spe lers die na 1980 zijn geboren. Zes van de nieuwkomers (Krom kamp, Kuijt, Van Persie, Steké- lenburg, Castelen en Bos- schaart) speelden nog nooit een interland. Hofland en Landzaat kunnen beiden terugkijken op zes interlands, vooral in de pe riode van Louis van Gaal, maar zijn al geruime tijd uit beeld. Kuijt werd eenmaal eerder gese lecteerd (april 2003 tegen Portu gal), maar kwam toen niet aan spelen toe. De nieuwkomers, vullen de ga ten die spelers als de broertjes De Boer, Overmars en Stam ach terlaten. Zij stoppen zeker bij Oranje. Ook Reiziger, Water reus en Bosvelt ontbreken om die reden, Jxoewel hun afscheid blijkbaar nog niet helemaal offi cieel is. Verder zitten Ruud van Nistel- rooij en Seedorf niet bij de voor lopige selectie. De spits van Uni ted is geschorst. „Maar daax-na komt hij er zeker weer bij", ver telde Van Basten. Seedorf is on langs geopereerd en dus niet be schikbaar. Ondanks alle jonkies irx de selectie is ook Pierre van Hooij donk gewoon weer van de partij. De nestor is 34, wordt over twee maanden al 35, maar Van Basten houdt hem'gewoon bij Oranje. Op donderdag 12 augustus maakt Marco van Basten be kend welke spelers de definitie ve selectie zullen vormen voor zijn eerste interland als bonds coach. GPD ROOSENDAAL - Wielrenner Johnny Hoogerland uit Yerseke is als derde geëindigd in de Draai van de Kaai voor ama teurs. Ruud Zijlmans en Arthur Farenhout finishten nipt voor hem. Het grootste deel van de koers reden er zes renners vooruit. Daarbij zat Hoogerland. Goese- riaar Dennis Raadtgever, die uit eindelijk negende werd, reed in de achtex-volgende groep. Hoogerland kwam in de finale net iets te kort. Ruud Zijlmans plaatste in het slot een beslissen de jump en hield Farenhout en Hoogerland. Johnny Hoogerland vond zijn aankomst kenmerkend voor zijn hele seizoen: „Goed rijden, wei nig winnen. Ik won tot vandaag alleen nog maar een etappe in de Ruben Granitier Breton. Maar in de wedstrijden van de topcompetitie ben ik altijd en overal mee in de spits van de wedstrijd. Neem nou de laatste etappe van de Ronde van Mid den-Brabant. Zit ik voorop te beuken in een kopgroep, rijd ik in het spoor van een begeleiden de motor die het parkoers af sneed verkeerd. Toch heb ik ver trouwen behouden in mijn ont wikkeling als renner en ben daarom nu ook gestopt met wer ken. Om alles op het fietsen te zetten." ROOSENDAAL - De Draai van de Kaai werd uiteindelijk geen triomftocht voor Leontien Zijl aard-van Moorsel. Ze reed giste ren in Roosendaal haar laatste koerskilometers op eigen bo dem. Mirjam Melchers won wel en nam het vaandel over van haar kopvrouwe. Er zaten in Roosendaal wat stoorzenders op de kabel. De zusjes Chantal en Ghita Belt man zetten zich vastberaden in het wiel van Van Moorsel op het moment dat die aanstalte maak te om de sprong naar de vooruit gestuurde springplank Melchers te maken. De zusjes Beltman hadden nog een appeltje te schillen met de drievoudige olympische kam pioene van Sydney die een on verbiddelijk 'zij niet' uitsprak over de kandidatuur van Chan tal Beltman op een plaats in de wegploeg voor Athene. Van Moorsel had ook meteen door dat ook Debby Mansveld weinig trek had in het uitleggen van een rode loper voor haar oude ri vale. 'Tinus' kreeg daarom van een aantal rensters niet een me morabel afscheid van het Neder lands publiek. Het koersverloop in de laatste Draai van Van Moorel leek daar mee als twee druppels water op dat van het NK 2003. Toen durf den de kopstukken van Farm ROOSENDAAL - De Belg Tom Boonen heeft gisteren de Draai van de Kaai gewonnen. De ren ner van Quick Step, goed voor twee etappezeges in de Ronde van Frankrijk, was bij het crite rium in Roosendaal de snelste in de massasprint. Boonen versloeg de Noor Thor Hushovd en de Australiër Rob bie McEwen. Steven de Jongh was de beste Nederlander op de vierde plek. De Italiaan Ivan Basso probeerde in de slotfase een massaspx-int te ontlopen. Het peloton pakte hem anderhalve ronde voor het einde terug, waar na de sprinters zich opmaakten voor een snelle finale. ANP Nederlands kampioene Leontien Zijlaard-Van Moorsel had haar laatste wedstrijd in Nederland zo graag dat niet toe. Fidtes het ook niet aan om het gat naar een vroege kopgroep dicht te rijden met Mansveld als rappe kaapster op de kust. Su zanne de Goede kwam daardoor in Rotterdam in beeld als stand-in om zo de rood-wit- blauwe trui alsnog in de ploeg te houden. „Dat ik uiteindelijk hier op de Kade toch Mansveld klop in de sprint voor de tweede plaats, is weliswaar een genoeg doening," zei Van Moorsel. „Maar ik speelde het dus liever op zeker met Mix-jam. Het beeld was nu trouwens ook erg fraai. Met mijn opvolgster, die voor zo veel toeschouwers het vaandel van me ovex-neemt. Een betere kan ik me niet wensen." Melchers voert momenteel de UCI-lijst aan bij de vrouwen en staat derde in de wereldbeker 2004. „Niet dat ik alles op die cy clus heb gezet. Dat is me twee jaar terug opgebroken. Met een tweede plaats in de Primavera Rosa en een derde in de Grote Prijs van Castillion sta ik nu toch zo hoog genoteerd. Maar ik x-icht me dit seizoen eerst en vooral op Athene en het WK in Verona." Professionaliteit Voor Athene vertrouwen Mel chers en Van Moorsel op eikaars professionaliteit. Melchers, die er in Roosendaal onvoorzien een solo van liefst vijftig kilome ter tegen aan moest gooien, gaat over twaalf dagen zeker haar eigen kans voor olympisch goud. „Zoals Leontien dat op haar beurt ook gewoon zal doen. Maar wel op zo'n manier dat we op een beslissend mo ment gaan voor degene die er in de koers het beste voor komt te staan. Het valt dan zoals het valt." In Roosendaal viel het dus goed voor Melchers. „Nou goed! Het was me een partij zwaar. Dit parkoers loopt voor geen me ter. Het is dat het publiek zo'n fantastische steun was. Het werd in ieder geval een welko me test voor Athene. Want zo'n inspanning kun je je met trai- gewonnen, maar de wedstrijd liet foto Robert van den Berghe nen nooit opleggen", aldus Mel chers. Van Moorsel wil over Athene ook nog wel wat kwijt. „Ik heb de indruk, dat het publiek van me verwacht, dat ik die drie gou den medailles van Sydney ook zo maar even in Griekenland op ga halen. Alles wat minder is, zou een teleurstelling zijn. Nou voor mij niet. Ik ben al blij met twee medailles. Eén voor Mir jam, één voor mij. Op welke dis cipline zien we wel. De wegrace blijft wat dat betreft het minst voorspelbaar. Dat zag je hier in Roosendaal wel. Natuurlijk had graag mijn laatste koers in Ne derland gewonnen. Het liep al leen even anders." door Jan van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36