Zorg om sterfte onder zeevogels Tijgerspin weer gezien in Zeeland De baan op met bekende motorsporters ZOMERACTIE! PZC PZC PZC Aardenburger krijgt een stok achter de deur WEKEN multi functioneel centrum 11 Studie Universiteit Gent naar oorzaak Tweede schadeclaim om Adverteerders, let op onze '~mr ERDERSVOORDEEL Dode honden in water bij Hulst Onenigheid op het strand Opgepakt wegens mishandeling Snelheidsduivel moet betalen De Concurrent wordt nachtcafé Meisje op brommer aangereden grote zomer- ADDIIIM schoonmaak VrKUIIVl met korting tot 60% dinsdag 3 augustus 2004 door Wout Bareman KNOKKE - De vogelopvangcen- j! tra aan de Vlaamse kust maken P zich ernstig zorgen over de toe- nemende sterfte onder zeevo- t gels. De afgelopen maanden I spoelden op de stranden tiental- len dode en verlamde dieren aan. In het Vogelopvangcen- trum van Oostende werd een t groot aantal verzwakte of ver- lamde vogels binnengebracht. f Tientallen andere spoelden J dood aan. I Ook bij opvangcentrum De Mik- I ke in Middelburg is de afgelo- pen weken een aantal zieke zee- E meeuwen binnengebracht. Ver- I moed wordt dat ze zijn getrof- P fen door een infectie. Ieder jaar 5 in juli is overigens sprake van I meeuwensterfte. I Claude Velther van het vogela siel in Oostende tast in het duis ter over de oorzaak van de mas sale sterfte. „We leggen voorlo pig een link met de plotse vogel sterfte vorig jaar voor de kust van Nederland. Toen bleek blauwwiervergiftiging aan de basis te liggen, een vergiftiging die zich voordoet in brak water tijdens periodes van warmte en droogte. Maar tal van vogels die op het strand worden aangetrof- fen, komen nooit in brak water terecht dus blijft de werkelijke £"oorzaak een mysterie." Een aan- tal dode vogels is voor onder- zoek opgestuurd naar de Univer- 1 siteit van Gent. In februari en maart werden op i» de Belgische, Franse en Neder ig landse kust tientallen dode stormvogels gevonden. Ze had- E den geen nieuw verenkleed, wat e volgens Eric Stienen van het if. Vlaams Instituut voor Natuurbe- r houd wijst op ondervoeding. Ook het aantal zeezoogdieren dat het loodje legt, wekt veront- rusting. In juni spoelden in Oos- .tende en Nieuwpoort drie uitge- hongerde zeehonden aan. Ook agenda REDACTIE ZEEUWS-VLA ANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur werden de kadavers van zeven dode bruin'vissen aangetroffen. Stienen zoekt de oorzaak bij de opwarming van de Noordzee. De temperatuur van het zeewa ter steeg de afgelopen jaren met twee graden. Hij wijst in dat verband op de woekerende Japanse oesters op de strekdammen. Vissers vinden ook steeds meer pijlinktvissen. rode zeebrabeel en zelfs sardi nes in hun netten, terwijl de tra ditionele vissoorten via quota moeten worden beschermd. Bij het Instituut voor Natuurbe houd vreest men dat de zeevo gels en zeezoogdieren door deze veranderingen onvoldoende voedsel vinden, ziek worden, verlammen, niet meer tot broe den in staat zijn en sterven. door Rene van Stee GROEDE - De familie Marteijn uit de Burgemeester J.C. Eve- raarslaan in Groede wil vergoe ding van planschade door de komst van het multifunctioneel centrum (mfc) 't Torentje in de zelfde straat. Dat schrijft de fa milie in een brief aan burge meester en wethouders van Sluis. In mei ontving de familie Van Baarle al een gemeentelijke ver goeding van 12.500 euro naar aanleiding van soortgelijke klachten. In januari vreesde de gemeenteraad echter voor prece dentwerking en werd het voor stel voor toekenning aangehou den. Een extern onderzoeksbu reau constateerde vervolgens dat de gemeente de schadever goeding wel degelijk op moest hoesten. Een meerderheid van de raad ging uiteindelijk met te genzin akkoord met het uitke ren van het schadebedrag. De familie Marteijn vindt dat een nadelige planologische situa tie is ontstaan door de komst van het mfc, waardoor haar wo ning daalt in waarde en het woongenot vermindert. De fami lie vindt dat zij niet voor deze schade moet opdraaien. „Wij hebben wij last van twee stalen containers (berging spullen kin deropvang) die vlak bij onze tuin zijn geplaatst. Ook zijn wij ons mooie uitzicht kwijt. Vroe ger konden we kijken naar de kerken van het dorp, nu zijn wij genoodzaakt naar de beplating van het mfc te kijken, wat slechts op zestien meter van on ze erf grens staat", aldus de briefschrijvers. Ook stelt de fa milie dat de vergaderruimte van 't Torentje ligt aan de kant van hun tuin, waardoor gebruikers van deze ruimte in de tuin kun nen kijken. Zij voegt er aan toe dat zij hinder heeft van geluidso verlast tijdens lessen jazzballet in het mfc. i STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Jokeren en biljarten, BIERVLIET - Kaasboerderij de Vos aan de Helenaweg. 13.30 uur: Rondleiding; CADZAND - BAD - Boulevard de Wie lingen, 11 00 18.00 uur: Vakantiemarkt; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Landbouw, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW De Boomwai, 14.30 uur: Schieting op de staande wip, HULST De Lieve, 13.00 uur: Open cen trum, KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW - NAMEN Café St. Cecilia. 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SLUIS - Centrum. 17.00 - 22.00 uur: Avondmarkt; VVV kantoor, 10.30 uur: Rondleiding door Sluis met gids; ST.JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN De Veste. 10.30 uur: Gymnastiek, 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl -en lijn- dansen. Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur. Yoga, 13.30 uur: Biljarten; ZUIDZANDE - Dorpshuis, 19.30 uur Zomerloop over verschillende afstan den. Op het Finlandcircuit in Westdorpe nemen motorsporters verstandelijk gehandicapten onder hun hoede. door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - De een besluit bij het zien en horen van de vervaarlijke crossmotoren toch maar liever aan de kant te blijven, de ander kan er niet ge noeg van krijgen en wil rondje na rond je blijven maken over het Finlandcir cuit in Westdorpe. Daar hebben ruim vijftig verstandelijk gehandicapte bewoners van Stichting Tragel uit Clinge en De Okkernoot uit Schoondijke gisteravond kennisge maakt met de motorcrosssport. Motorcrossvereniging Finlandcircuit hield het evenement voor het derde ach tereenvolgende jaar. „Degenen die vo rig jaar geweest zijn, hebben zo onge veer het hele jaar de deur bij mij platge lopen om weer mee te mogen doen", ver telt Els Balemans, consulente vrijetijds besteding bij de stichting Tragel. Geheel volgens de moderne inzichten probeert Tragel zijn bewoners op aller lei mogelijke manieren zoveel mogelijk te laten integreren in de samenleving. „Ook met sporten", legt Balemans uit. „Hoewel dat nog niet zo eenvoudig is. Daarom zijn we blij met de uitnodiging van de motorcrossclub hier." De ogen van voorzitter Marijke Hemel- soet van Het Finlandcircuit stralen als ze om zich heen kijkt naar de deelne mers en louter blije gezichten ziet. Het zijn niet de eersten de besten die met hen (in aangepast tempo uiteraard) rondjes draaien over het parcours. Zo zijn zevenvoudig Nederlands zijspan- kampioen Jan Bakens en grootheid Jan Goethals onvermoeibaar in de weer. Het idee om verstandelijk gehandicap ten deze avond van hun leven te bezor gen, komt van Hemelsoet. „Ik zat vier jaar geleden met kerst naar de televisie te kijken en zag toen een man uit Fries land die zijn zoon verloren had door zin loos geweld. Die man deed een oproep aan iedereen om meer sportactiviteiten voor de jeugd te organiseren. Via een be vriende motorsporter kwam ik kort daarna in aanraking met de Truckroll, het evenement waarbij vrachtwa genchauffeurs een rondrit door de streek maken met verstandelijk gehan dicapten. En zo is het idee eigenlijk ont staan." foto Camile Schelstraete Behalve zijspancrossers verlenen ook de buren van het Finlandcircuit mede werking. De General Army Green Foun dation, kortweg GAF, rijdt de gehandi capten over het circuit met enkele leger- jeeps. De gevoelens van de deelnemers zijn ge mengd maar altijd oprecht. „In het be gin is het best wel een raar gevoel in je buik", luidt een van de reacties. „Ik was helemaal niet bang, hoor", zegt Sonja op haar beurt. „Het ging perfect. Ik moest me heel goed vasthouden want het gaat best wel hard. Maar straks ga ik zeker nog een rondje." „Dit is fantastisch om te organiseren", verklaart Hemelsoet. „Ze vliegen op je afje krijgt van iedereen een dikke zoen. Dat gevoel is niet te beschrijven. Deze mensen zijn gelukkig, eerlijk, spontaan en zuiver. Daar kunnen wij nog veel van leren." door Sheila van Doorsselaer AXEL - In natuurgebied Smid- schorre in Axel is de tijgerspin. oftewel de wespenspin, gezien. Het is de tweede keer dat deze bijzondere spin in Zeeland is waargenomen. (Advertentie) De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Zeeuws Vlaanderen E-mail: zomeractie@pzc.nl Tel.: Tel.: 0113 - 315520 0114- 372772 Tijdens een vlinder- en libellen- excursie in Smidschorre, afgelo pen weekeinde, viel het oog van een van de deelnemers op een grote, opvallende spin tussen de vegetatie aan de amfibieënpoel. De spin werd direct herkend door een van de leden van de in sectenwerkgroep van natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut: een vrouwelijk exem plaar van de tijgerspin. De eer ste tijgerspin in Zeeland werd in augustus 2001 gezien, aan de Gasdam bij het Verdronken Land van Saeftinge. De eerste tijgerspin in ons land werd in 1980 gevangen in Zuid-Limburg. Sindsdien is de spinnensoort onstuitbaar verder getrokken. Het oorspronkelijke leefgebied van de tijgeTspin is Midden- en Zuid-Europa. Nog maar recent, mogelijk door het warmer worden van het kli maat, breidt de soort zich uit naar het noorden De tijgerspin wordt ook wel wes penspin genoemd en dankt haar naam aan haar uiterlijk: zwart-geelwit gestreept, zoals een tijger of een wesp. Tenmin ste, de vrouwtjes, die zo'n twee centimeter kunnen worden. De mannen zijn bruin en klein. Het is niet voor niets dat meestal en kel de vrouwtjes worden waarge nomen. De mannetjes leven ook minder lang. Vaak worden ze na de pa ring opgegeten. Normaalgespro ken voeden tijgerspinnen zich met sprinkhanen of andere ge vleugelde insecten. Een andere bijzonderheid van de tijgerspin is het web. Het wielweb is vergelijkbaar met dat van de gewone kruisspin, maar bevat een eigenaardige zig zagband van boven naar bene den. Dit weefpatroon wordt het stabilïmentum genoemd. De functie van dit stabilimentum is nog niet opgehelderd. Liefhebbers zullen vooral inge nomen zijn met de prachtige kleuren van de tijgerspin.On- danks het formaat van de spin is hij ongevaarlijk voor mensen. De spin wordt nog deze week weer uitgezet op dezelfde plaats waar ze is gevonden. HULST - In het natuurgebied Groot Eiland bij Hulst zijn gistermiddag twee dode honden gevonden. De dieren zijn mogelijk vergiftigd en daarna in het water gedumpt. De kadavers werden aangetroffen bij de Achtste Verkorting. De brandweer heeft de dieren uit het water gehaald. Vol gens een dierenarts ging het om een bruine Duitse herder en een kruising van een bouvier met een herdershond Het waren forse reuen die 35 tot 40 kilo wogen. De politie is op zoek naar mensen die deze honden uit hun woonom geving missen of die mogelijk getuige zijn geweest van de dumping van de dieren. Zij kunnen bellen naar telefoon nummer: 0900-8844, of zich melden bij bureau Hulst. NIEUWVLIET - Een conflict tussen twee vrouwen is gis teren geëscaleerd op het strand bij Nieuwvliet. Een 43-ja- rige vrouw uit Terneuzen werd verbaal bedreigd en over en weer werd geslagen en gekrabd. De Temeuzense liep licht letsel op en heeft aangifte gedaan. CADZAND - De politie heeft gisterochtend omstreeks vijf uur vier mannen aangehouden op verdenking van mis handeling van een 21-jarige man uit de gemeente Sluis. De mannen, twee 35-jarigen uit de gemeente Terneuzen en een 19- en 22-jarige uit de gemeente Hulst, werden aan gehouden op het Strand vak in Cadzand. TERNEUZEN - In de Guido Gezellestraat is een 44-jari- ge automobilist uit Gent staande gehouden, omdat hij te veel hard reed. De man reed 92 kilometer per uur, waar vijftig is toegestaan. Hij kreeg een boete van 270 euro. VLISSINGEN - Café De Concurrent in Vlissingen heeft een nachtvergunning gekregen. Het café op het Bel- lamypark mag daarmee tot vijf uur 's nachts open blijven. Op initiatief van eigenaar F. Meijer gaat het voorlopig om een proef van twee maanden. De vergunning wordt alleen gebruikt voor de donderdag-, vrijdag- en zaterdagavon den. Komende donderdag begint de proef. Meijer wil de nachtvergunning gebruiken als aanvulling op de huidige zaak. „Het is niet de bedoeling dat we ons alleen maar richten op het nachtelijke publiek." De gemeente heeft vastgesteld dat in Vlissingen ruimte is voor vier nachtver gunningen. Café Brutus in de Walstraat, Club Angelique aan de Prins Hendrikweg en het inmiddels gesloten Café Nationaal hebben de andere drie nachtvergunningen. MIDDELBURG - Een zestienjarig meisje is gistermorgen gewond geraakt toen ze op haar brommer werd aangere den. Het ongeluk gebeurde rond elf uur op de Koudekerk- seweg in Middelburg. Een 43-jarige Duitse automobilist reed een uitrit uit en gaf het meisje geen voorrang. Ze is met schaafwonden en een pijnlijke knie naar het zieken huis gebracht. door Emile Calon MIDDELBURG - Met een fikse hoeveelheid alcohol in zijn bloed botste een 42-jarige Aar denburger op 12 oktober 2003 te gen een boom in de buurt van zijn woonplaats. Hij was toen op weg naar België omdat een Gentenaar hem na afloop van een feestje had 'gedwongen' plaats te nemen achter het stuur van een auto, terwijl hij geen rij bewijs heeft. De Aardenburger wist niet dat hij destijds dronken was omdat zijn ex in het geniep drank in zijn koffie had gedaan, verweer de hij zich gisteren voor de Mid delburgse politierechter. B Doorewaard Boekhout. En die bedreiging door de Gentenaar was te serieus om te negeren, voerde hij ook aan. Doorewaard Boekhout keek hem enige tijd peinzend aan en merkte vervolgens op dat dat verhaal van de koffie geheel nieuw voor hem was. Hij noem de het 'prachtig ingestudeerd'. Tegenover de politie, na de bot sing, had de man namelijk ver klaard dat hij eerder wat flesjes en blikjes bier had gedronken. Vaker Ook stelde de politierechter dat de man al vaker achter het stuur was betrapt met teveel alcohol in zijn bloed. En nog veel vaker op het rijden zonder rijbewijs. „Als ik kwaad ben stap ik nu eenmaal in een auto om vervolgens vol gas weg te rijden", voerde de Aardenbur ger als verklaring aan. Dat doet hij trouwens nu niet meer, ver volgde hij. Hij heeft een nieuwe vriendin die hem helpt het rech te pad te kiezen. Hij heeft nu zelfs werk. Officier R. Jeuken had weinig compassie met de Aardenbur ger. Het verhaal van drank in de koffie deed hij af als grote on zin. „Drank in je koffie, dat merk je altijd." Volgens hem was de man destijds letterlijk een ge vaar voor andere weggebrui kers. Hij eiste dan ook een cel straf van vier weken en een geld boete van 600 euro. Taakstraf Advocaat E. Cluyse zei dat de Aardenburger niet gebaat was bij een celstraf. Zijn vrouw kan dan met op hem letten en hij be nadrukte het gevaar van het ont moeten van verkeerde vrienden. Hij pleitte dan ook voor een taakstraf. Doorewaard Boekhout koos voor een taakstraf, noch een on voorwaardelijke celstraf. Hij legde de Aardenburger, 'als stok achter de deur', een voor waardelijke celstraf op van drie maanden met een proeftijd van 2 jaar. Ook kreeg hij een onvoor waardelijke rijontzegging van zeven maanden. Tenslotte moet de man ook 650 euro boete beta len. (Advertentie) In Smidschorre bij Axel is de zeldzame tijgerspin gevonden. foto Camile Schelstraete vanaf 3 augustus ATUIN EU ROPA HULST, ABSDAALSEWEG 70.0114-313738, ELKE ZONDAG OPEN; 13.00-17.00 UUR OOSTBURG. NIEUVELTWEG 56,0117-452279. WOENSDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33