Gebrekkige controle olielozingen Tijgerspin weer gezien in Zeeland Zorg om sterfte onder zeevogels Boze buurtbewoners bellen gemeenteraad 's ochtends wakker Zelfgeplukt fruit smaakt het best Vlaamse kustgemeenten verbijsterd over slecht toezicht Internationaal dansfestival in Borsele is officieel geopend Dode honden in water bij Groot Eiland Vlissingers veel kwijt aan huur dinsdag 3 augustus 2004 door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Na de wegblokkade van vorige week zijn de actievoerders van de Weststraat en Burghseweg in Burgh-Haamstede nu met een wakkerbelactie begonnen. On der het motto 'Wij wakker, Jij wakker' bellen boze buurtbewo ners in alle vroegte raadsleden en leden van het college van bur gemeesters en wethouders uit hun bed. Met de telefoonlijst uit de ge- meentegids in hun hand worden de gemeentebestuurders van Schouwen-Duiveland sinds gis terochtend persoonlijk geatten deerd op de verkeersproblema tiek waar de bewoners van bei de straten al gedurende een jaar of zeven tegenaan lopen. Het actiecomité Weststraat/ Burghseweg Leefbaar heeft on der de circa twintig actieve ac tievoerders twee teksten ver spreid, die telefonisch worden medegedeeld aan gemeentebe stuurders die opnemen. Er is een tekst voor in de ochtend uren als, vanaf ongeveer half zes, vrachtverkeer door de stra ten dendert. Omwonenden die hinder ondervinden van de nach telijke discobus kunnen terug grijpen op een tekst die betrek king heeft op overlast in de nacht. Woordvoerder van het actieco mité J. de Roode is één van de bellers die gisterochtend een half uur telefonisch in de weer is geweest. De actie leverde hem wisselende reacties op. Van een vriendelijk bedankje voor de me dedeling tot een hoorn die op de haak werd gegooid. En vele, ve le voicemails. Het is geenszins de bedoeling het gemeentebe stuur met deze actie te chante ren, licht hij toe. Wel hebben de buurtbewoners besloten alle middelen uit de kast te halen in de hoop nu eens gehoord te wor den. Met de wegblokkade van vorige week was het vooral het publiek dat werd aangesproken. Deze week zijn de gemeentelijke bestuurders aan de beurt. Aan de gemeenteraad is inmidde ook een brief met het verzot om een gesprek verzonden. De bewoners hebben het idf met hun verhaal geen poot at de grond te krijgen bij de g meente. Met de realisatie van enkfj voetgangersoversteekplaatsen, verschillende wegversmalling en de aanleg van een trottc- aan de westzijde van de We straat hopen zij korte mettent maken met de in hun ogen onve lige verkeerssituatie en het g dreun van verkeer in - en scha de aan - hun huizen. In verban met de financieel weinig rooi kleurige toestand van de g meente zijn maatregelen pas j 2005 voorzien. Die voorgenomen aanpassing! schieten volgens de actievoer® de buurtbewoners ook nog eet te kort. Bovendien voelen s zich ernstig tekort gedaan doo de in hun visie stoïcijnse react: van wethouder W. Renden. Hij was overigens één van a slachtoffers van de belactie gii- teren, maar de beller had al of. gehangen tegen de tijd dat Be den zijn telefoontoestel had k reikt. Zo'n actie brengt schrikt weeg en is daarom onverste dig, reageert de wethouder ai hij uiteindelijk hoort wat e gaande is. Inhoudelijk onthouc hij zich vooralsnog van commfc taar. „Ik neem het morgen m; naar het college." Gemeeete raadsleden D. Meulblok (VI en J. Koopman (Alert!) wei: een vroeg belletje bespaard. Be den geven aan weinig actiege voelig te zijn, maar de signale. wel serieus te willen nemei Een andere infrastructuur help niet, stelt Meulblok. „Op sne heid moet worden gehang haafd." Koopman pleit voor een tijdeli ke oplossing, omdat de gemec telijke financiën het gemeen! bestuur nu eenmaal voor dile ma's plaatsen. Het actieeomi is niet bang sympathie te ver! zen bij de raad. De Roode: „1 worden al zeven jaar wakker# schud, dan kunnen raadsled! een weekje toch wel hebben?"' De controles worden uitgevoerd met een vliegtuig van de Be- heerseenheid Mathematisch Mo del van de Noordzee (BMM). De gemeenten vinden het onbegrij pelijk dat de controle om bud gettaire redenen is terugge draaid, terwijl het aantal gecon stateerde gevallen van oliever vuiling de afgelopen drie jaar juist verdrievoudige, van 26 naar 79. Vanuit de lucht werden vorig jaar maar twee schepen be trapt op illegale lozingen. De kustgemeenten, die in eerste instantie moeten opdraaien voor de schoonmaakkosten, heb ben bij de provincie West-Vlaan deren hun nood geklaagd. Zij menen dat de zware olievervui ling op de stranden vorig jaar niet alleen werd veroorzaakt door de Tricolor, maar dat veel passerende schepen van de situa tie gebruik hebben gemaakt om hun ruim en tanks te spoelen. Omdat er nauwelijks wordt ge controleerd, konden ze dat onge straft doen. Teleurstellend Gemeentesecretaris M. Verhaeg- hen van Knokke- Heist vindt het uitermate teleurstellend dat toezeggingen van de federale overheid dat controle vanuit de lucht zou worden geïntensi veerd, zijn blijven steken.in goe de bedoelingen. „De benoeming van een minister voor de Noord zee heeft hier helaas weinig aan veranderd. Wat ons betreft is het laatste woord hierover nog niet gesproken", aldus Verhaeg- hen. door René van Stee en Wout Bareman KNOKKE - De Vlaamse kustge meenten zijn verbijsterd over het gebrekkige toezicht op illegale olielozingen op zee. Vorig jaar werd nauwelijks 180 uur vanuit de lucht gecontro leerd op dergelijke overtredin gen. Dat is evenveel als in 2001. Alleen na het kapseizen van de autocarrier Tricolor, in 2002, werd het aantal controle- vluchten met een paar uur opge voerd. Hij is ook teleurgesteld over de afwikkeling van de kosten van de olieruimingen die Knok- ke-Heist als gevolg van de ramp met de Tricolor heeft moeten maken. „Wij vinden dat dit ook een federale aangelegenheid is en dat wij daar dus niet alleen voor moeten opdraaien. Beter toezicht zou tot gevolg kunnen hebben dat dex-gelijke kosten in de toekomst niet zo vaak meer hoeven te worden gemaakt. De verontreinigingen brengen veel schade toe aan het milieu, de die ren en het toerisme. Ook bezor gen ze ons enorm veel extra ar beid." De gemeente Sluis kreeg de schoonmaakkosten na de olielek kages uit het wrak van de Trico lor inmiddels via Rijkswater staat wel al vergoed. Wethouder R. Leentfaar waagt zich niet aan een oordeel over het beperk te aantal controlevluchten langs de Vlaamse kust. Maar het toe nemend aantal gevallen van ver ontreiniging voor de Vlaamse kust noemt hij wel verontrus tend. Uitbreiding Terwijl in België wordt bezui nigd op de controles vanuit de lucht, studeert de dienst Noord- zee van Rijkswaterstaat juist op uitbreiding van de controle- vluchten. Volgens een woordvoerster ma ken de controleurs nu gemid deld 1200 vluchten. Dat worden er in de nabije toekomst 1600. Daarbij wordt een tweede vlieg tuig ingezet. door Jeroen Jumelet HEINKENSZAND - In de Sten- ge in Heinkenszand is gisteren het zestiende Internationaal Volksdansfestival officieel geo pend. Dansgroepen uit Ser- vië-Montenegro, Duitsland en Oekraïne zijn dit jaar te gast in de gemeente Borsele. De groepen willen door middel van muziek en culturele dansen, iedereen kennis laten maken met hun cultuur en folklore. Het gezelschap uit Oekraïne liet gisteren nog verstek gaan, „Ze hebben iets te laat hun visa aan gevraagd", zegt organisator W. Hoogerdijk. „We hopen dat ze vanavond nog aankomen. Ik heb er alle vertrouwen in." De organisatie van het festival had dit jaar wel wat tegensla gen. „Omdat we niet vernieu wend zouden zijn, geeft de pro vincie dit jaar geen subsidie. Maar ik zou eerlijk gezegd niet weten wat we kunnen vernieu wen aan volksdansen. De groe pen laten eeuwenoude dansen zien en dragen historische kle ren. Ook de muziek is vaak ont zettend oud", zegt Hoogerdijk. „Dat kunnen we toch niet mo derner maken?" Hoogerdijk heeft de problemen met hulp van middenstanders kunnen op lossen. De groepen treden de komende week in verscheidene plaatsen op. Vandaag zijn optredens ge pland in de verzorgingstehuizen in de gemeente Borsele. 's Avonds zijn de groepen te zien op Camping Oase in Renes- se. Donderdag rijden de gezel schappen mee met de stoom trein Goes-Borsele. In de trein wordt muziek gespeeld en op verschillende stations vertonen de formaties hun kunsten. Op vrijdag zijn de groepen vanaf 16.30 uur van de partij in Oost- kapelle. Van daaruit zullen ze verder reizen naar Renesse waar om 19.30 uur op camping de Wij de Bliek een optreden wordt ver zorgd. Op zaterdagavond komen de dansers voor een gala bijeen in De Stenge in Heinkenszand. De buitenlandse dansgroepen tre den dan samen op met de plaat selijke volkdansgroepen Folklo- rite en de Babbelaars. Tijdens hun verblijf logeren de leden van de groepen in gastge zinnen. door Wout Bareman KNOKKE - De vogelopvangcen tra aan de Vlaamse kust maken zich ernstig zorgen over de toe nemende sterfte onder zeevo gels. De afgelopen maanden spoelden op de stranden tiental len dode en verlamde dieren aan. In het Vogelopvangcen trum van Oostende werd een groot aantal verzwakte of ver lamde vogels binnengebracht. Tientallen andere spoelden dood aan. Ook bij opvangcentrum De Mik- ke in Middelburg is de afgelo pen weken een aantal zieke zee meeuwen binnengebracht. Ver moed wordt dat ze zijn getrof fen door een infectie. Ieder jaar in juli is overigens sprake van meeu wensterf te Claude Velther van het vogela siel in Oostende tast in het duis ter over de oorzaak van de mas sale sterfte. „We leggen voorlo pig een link met de plotse vogel sterfte vorig jaar voor de kust van Nederland. Toen bleek blauwwiervergiftiging aan de basis te liggen, een vergiftiging die zich voordoet in brak water tijdens periodes van warmte en droogte. Maar tal van vogels die HULST - In het natuurgebied Groot Eiland bij Hulst zijn gis termiddag twee dode honden ge vonden. De dieren zijn mogelijk vergif tigd en daarna in het water ge dumpt. De kadavers werden aan getroffen bij de Achtste Verkor ting. De brandweer heeft de die ren uit het water gehaald. Vol gens een dierenarts ging het om een bruine Duitse herder en een kruising van een bouvier met een herdershond. Het waren for se reuen die 35 tot 40 kilo wo gen. De politie is op zoek naar men sen die deze honden uit hun woonomgeving missen of die mo gelijk getuige zijn geweest van de dumping van de dieren. Zij kunnen bellen naar telefoon nummer: 0900-8844, of zich mel den bij bureau Hulst. op het strand worden aangetrf fen, komen nooit in brak wak terecht dus blijft de werkelijï oorzaak een mysterie." Een aai- tal dode vogels is voor onde zoek opgestuurd naar de Unive- siteit van Gent. In februari en maart werden» de Belgische, Franse en Nede landse kust tientallen doé stormvogels gevonden. Ze had den geen nieuw verenkleed, wt volgens Eric Stienen van hi Vlaams Instituut voor Natuurbi houd wijst op ondervoeding. Ook het aantal zeezoogdiere dat het loodje legt, wekt verou! rusting. In juni spoelden in Ooi tende en Nieuwpoort drie uitgf hongerde zeehonden aan. 0» werden de kadavers van zeve dode bruinvissen aangetroffen. Stienen zoekt de oorzaak bij opwarming van de Noord» De temperatuur van het zeewi ter steeg de afgelopen jaren mi twee graden. Hij wijst in dat verband op d woekerende Japanse oesters o de strekdammen. Vissers vindf ook steeds meer pijlinktvisse rode zeebrabeel en zelfs sardi nes in hun netten, terwijl de tre ditionele vissoorten via quol moeten worden beschermd. B het Instituut voor Natuurt houd vreest men dat de zeevt gels en zeezoogdieren door defi veranderingen onvoldoem voedsel vinden, ziek worde: verlammen, niet meer tot brfr den in staat zijn en sterven. VLISSINGEN - Veel Vlissingï huurders zijn een groot deel vaj hun inkomen kwijt aan hui«! Dat blijkt uit onderzoek vaj huurdersvereniging L'escaut. j De uitkomsten geven in vergehj king met landelijke cijfers zeil een onthutsend beeld, vindt Cj voorzitter van de huurdersvefij niging. Het onderzoek van dj Vlissingse vereniging maas deel uit van een grote, landehjj actie van de Woonbond in Arc sterdam. Gekeken wordt hoj veel huurders kwijt zijn hun vyoonlasten. De Vlissings huurdersvereniging heeft hie voor al haar tweeduizend ledi een anonieme enquête gestuun Van de formulieren zijn era tweehonderd geretourneerd. Kim en Mike, die op Noord-Beveland vakantie vieren, vinden het wel een sport om bramen te plukken. door Inqrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een beetje calvinisti sche inslag moet je er wel voor hebben en het liefst ook wat uithoudingsvermogen. Om net zo lang over plant en struik te buigen tot er een flink maal in de blauwe bakjes ligt. Maar dan is de beloning ook groots: zelfgeplukt smaakt fruit beslist het best. En zeker als je het, zoals bij 'de zelfpluk- kerij' aan de Molenweg in Colijnsplaat di rect van de struik in je mond kunt stop pen. „Dat mag hoor", zegt eigenaresse Hanneke Koopman. „Mensen mogen best even wat proeven." Voor wie al dat lekkers naar meer smaakt, heeft Koopman in een schuurtje plastic bakjes klaar staan, die de klanten naar eigen inzicht kunnen vullen. Er han gen nog frambozen, rode bessen en witte bessen. Verder beginnen de aardbeien net weer en zijn de eerste bramen rijp. Kim en Mike storten zich op de rode bes sen nadat hun papa ze op de 'nokkievol- le' struiken heeft gewezen. Het duurt even voordat Mike door heeft dat hij niet de losse besjes maar een heel trosje in eens moet plukken. Maar als hij dat een maal te pakken heeft, is Mike niet meer te stuiten. Het is het eerste seizoen dat 'de zelfpluk- kerij' open is en Koopman mag niet kla gen vindt ze zelf. „Het loopt erg aardig voor zo'n eerste jaar", zegt ze. „Mensen vinden het hartstikke leuk dat ze zelf mo gen plukken." Twee jaar geleden kocht Koopman de grond en begon ze met het aanplanten van de bessen-, frambozen- en braam struiken. Zo halverwege haar eerste sei zoen kan ze goed inschatten welk fruit het meest in trek is. „De aardbeien moet ik volgend jaar beslist uitbreiden. Daar is zo veel vraag naar", zegt ze. „En de kruisbessen liepen ook goed. Ik dacht 'die kent bijna niemand', maar ze zijn er allemaal al af." Als het bedrijfje straks echt lekker draait wil Koopman ook wat pruimen- en kersenbomen gaan planten. Verder heeft ze plannen voor de aanleg van een maïsdoolhof. Inspiratie voor de onderneming haalde Koopman vooral uit het buitenland. „In Nederland is het zelf plukken nog niet zo ingeburgerd, maar in bijvoorbeeld Duits land, Engeland en Amerika wel. Daar zijn de bedrijven over het algemeen ook veel groter dan bij ons." „Ik word zo heb berig hier", zegt Robert Nieuwenhuis. „Ik probeer een lekker hoge toren op foto Willem Mieras mijn bakje aardbeien te maken, maar als ik dan ga lopen lazert het er allemaal weer af." Samen met zijn vrouw Ineke viert hij vakantie in Arnemuiden. Ze kwamen tijdens een rondrit toevallig langs de plukkerij. Ik dacht 'vandaag maar even niet naar het strand'", wijst Ineke op haar vurig rode kuiten. Het aardbeien plukken valt haar trouwens nog niet mee. „Wij zijn te lang. Kinderen zitten lekker dicht bij de grond die heb ben het makkelijker", zegt ze. „En je moet lange nagels hebben", vult haar echtgenoot aan. Even later zit Ineke puffend met de aard beien en de hond op een bankje in de schaduw, terwijl Robert de braamstrui ken te lijf gaat. „Als hij zo klaar is, mag hij in de schaduw hoor", licht Ineke toe. „En dan ga ik eens bij de rode bessen kij ken." door Sheila van Doorsselaer AXEL - In natuurgebied Smid- schorre in Axel is de tijgerspin, oftewel de wespenspin, gezien. Het is de tweede keer dat deze bijzondere spin in Zeeland is waargenomen. De mannetjes leven ook minder lang. Vaak worden ze na de pa ring opgegeten. Normaalgespro ken voeden tijgerspinnen zich met sprinkhanen of andere ge vleugelde insecten. Een andere bijzonderheid van de tijgerspin is het web. Het wielweb is vergelijkbaar met dat van de gewone kruisspin, maar bevat een eigenaardige zig zagband van boven naar bene den. Dit weefpatroon wordt het stabilimentum genoemd. De functie van dit stabilimentum is nog niet opgehelderd. Liefhebbers zullen vooral inge nomen zijn met de prachtige kleuren van de tijgerspin.On danks het formaat van de spin is hij ongevaarlijk voor mensen. De spin wordt nog deze week weer uitgezet op dezelfde plaats waar ze is gevonden. Tijdens een vlinder- en libellen- excursie in Smidschorre, afgelo pen weekeinde, viel het oog van een van de deelnemers op een grote, opvallende spin tussen de vegetatie aan de amfibieënpoel. De spin werd direct herkend door een van de leden van de in sectenwerkgroep van natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut; een vrouwelijk exem plaar van de tijgerspin. De eer ste tijgerspin iri Zeeland werd in augustus 2001 gezien, aan de Gasdam bij het Verdronken Land van Saeftinge. De eerste tijgerspin in ons land werd in 1980 gevangen in Zuid-Limburg. Sindsdien is de spinnensoort onstuitbaar verder getrokken. Het oorspronkelijke leefgebied van de tijgerspin is Midden- en Zuid-Europa. Nog maar recent, mogelijk door het warmer worden van het kli maat, breidt de soort zich uit naar het noorden. De tijgerspin wordt ook wel wes penspin genoemd en dankt haar naam aan haar uiterlijk: zwart-geelwit gestreept, zoals een tijger of een wesp. Tenmin ste, de vrouwtjes, die zo'n twee centimeter kunnen worden. De mannen zijn bruin en klein. Het is niet voor niets dat meestal en kel de vrouwtjes worden waarge nomen. In Smidschorre bij Axel is de zeldzame tijgerspin gevonden. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30