matste restant veiling verdwijnt v PZC Zelfgeplukt fruit smaakt het best Aanleg centraal voetbalcomplex duurder ZOMER ACTIE! PZC loelhuizen maken plaats voor woontoren W^. Dode honden in water bij Hulst agenda Vlissingers veel kwijt aan huur Pompstation weer in gebruik Meisje op brommer aangereden Nachtvergunning voor Concurrent Volksdansfestival komt uit de startblokken Adverteerders, let op onze 5 X ADVERTEERDERSVOORDEEL dinsdag 3 augustus 2004 bil Kor Rob Paardekam SOES - Precies honderd jaar na {e oprichting van de Goese vei- jngvereniging verdwijnt het aatste restant dat de herinne- •ing aan het veilingverleden van ie stad levend houdt. 5e koelhuizen in het westelijke ieel van het Stationspark gaan september tegen de vlakte om jlaats te maken voor een 22 ver- fiepingen tellende woontoren. De procedures daarvoor zijn og in volle gang, maar in af wachting daarvan heeft de ge- ïeente alvast een kapvergun- ing voor een aantal bomen aan- Èvraagd. (tmerika in 1904 richtte een aantal agra riërs uit Goes de veilingvereni ging op. Ze hadden gehoord dat Bun collega's in Amerika floreer den door hun produkten geza menlijk op de markt te brengen, [n 1916 streek de veiling neer in aet gebied Nieuw Goes. Wat be gon met één veilinghal aan de aoordkant van de huidige spoor lijn groeide uit tot een groot Complex, dat bijna heel het ge- Died dat nu bekend staat als Sta tionspark besloeg. De veilinghallen deden overi gens ook dienst als huisvesting iroor evenementen. Zo werd on der meer Indoor Zeeland er ge houden. De Zeelandhallen wa ren er tientallen jaren geleden Rimers nog niet. Brand Veel Goesenaren zullen zich ook de grote brand van april 1982 nog herinneren. Daarbij werden twee veilingloodsen bijna com pleet in de as gelegd. De brand werd veroorzaakt door zes spe lende jongetjes van tien, elf en iwaalf jaar oud. Ze hadden een hut gebouwd tus sen de houten veilingkratten om vervolgens een vuurtje te sto- HULST - In het natuurgebied Groot Eiland bij Hulst zijn gis termiddag twee dode honden ge vonden. De dieren zijn mogelijk vergif tigd en daarna in het water ge- dumpt. De kadavers werden aan getroffen bij de Achtste Verkor ting. De brandweer heeft de die nen uit het water gehaald. Vol- 'gens een dierenarts ging het om reen bruine Duitse herder en een jkruising van een bouvier met sen herdershond. Het waren for se reuen die 35 tot 40 kilo wo gen. De politie is op zoek naar men sen die deze honden uit hun woonomgeving missen of die mo gelijk getuige zijn geweest van ijle dumping van de dieren. i. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl rank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen .Rob Paardekam £oen de Vries (sport) I CENTRALE REDACTIE JStationspark 28 'ostbus 31 1460 AA GOES el: (0113)315500 ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl if Bezorgklachten: 0800-0231231 ■fop maandag t/m vrijdag ge- jL-durende de openingstijden; jr'zaterdags tot 12.00 uur ken. Omdat de jongens tijdens de brand vooraan stonden te kij ken, had de politie ze snel in de smiezen. De veilinghallen zelf konden gespaard blijven, maar vijf jaar later viel alsnog het doek. Op vrijdag 31 juli 1987 draaide de veilingklok voor de laatste keer rond. Op bedrijventerrein Smokkel- hoek in Kapelle werd toen een nieuw veilingcomplex geopend, nadat de Zeeuwse veilingen wa ren gefuseerd. Het veilingcomplex in Goes werd, op de koelhuizen na, ge sloopt en inmiddels wordt het terrein bevolkt door architec ten, huisartsen, apothekers en journalisten. Nieuwe kantoor panden en een woontoren op de plaats van de koelhuizen moe ten het Stationspark compleet maken. In 1982 werd de veiling getroffen door bri foto Willem Mieras Kim en Mike, die op Noord-Beveland vakantie vieren, vinden het wel een sport om bramen te plukken. door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een beetje calvinisti sche inslag moet je er wel voor hebben en het liefst ook wat uithoudingsvermo gen. Om net zo lang over plant en struik te buigen tot er een flink maal in de blauwe bakjes ligt. Maar dan is de belo ning ook groots: zelfgeplukt smaakt fruit beslist het best. En zeker als je het, zoals bij 'de zelfpluk- kerij' aan de Molenweg in Colijnsplaat direct van de struik in je mond kunt stoppen. „Dat mag hoor", zegt eigena resse Hanneke Koopman. „Mensen mo gen best even wat proeven." Voor wie al dat lekkers naar meer smaakt heeft Koopman in een schuurtje plastic bakjes klaar staan, die de klan ten naar eigen inzicht kunnen vullen. Er hangen nog frambozen, rode bessen en witte bessen. Verder beginnen de aardbeien net weer en zijn de eerste bra men rijp. Kim en Mike storten zich op de rode bessen nadat hun papa ze op de ,'nokkievolle' struiken heeft gewezen. Het duurt even voordat Mike door heeft dat hij niet de losse besjes maar een heel trosje ineens moet plukken. Maar als hij dat eenmaal te pakken heeft, is Mike niet meer te stuiten. Het is het eerste seizoen dat 'de zelf- plukkenj' open is en Koopman mag niet klagen vindt ze zelf. „Het loopt erg aar dig voor zo'n eerste jaar", zegt ze. „Men sen vinden het hartstikke leuk dat ze zelf mogen plukken." Twee jaar geleden kocht Koopman de grond en begon ze met het aanplanten van de bessen-, frambozen- en braam struiken. Zo halverwege haar eerste sei zoen kan ze goed inschatten welk fruit het meest in trek is. „De aardbeien moet ik volgend jaar beslist uitbreiden. Daar is zo veel vraag naar", zegt ze. „En de kruisbessen liepen ook goed. Ik dacht 'die kent bijna niemand', maar ze zijn er allemaal al af." Als het bedrijfje straks echt lekker draait wil Koopman ook wat pruimen- en kersenbomen gaan planten. Verder heeft ze plannen voor de aanleg van een maïsdoolhof. Inspiratie voor de onderneming haalde Koopman vooral uit het buitenland. „In Nederland is het zelfplukken nog niet zo ingeburgerd, maar in bijvoorbeeld Duitsland, Engeland en Amerika wel. Daar zijn de bedrijven over het alge foto Willem Mieras meen ook veel groter dan bij ons." „Ik word zo hebberig hier", zegt Robert Nieuwenhuis. „Ik probeer een lekker ho ge toren op mijn bakje aardbeien te ma ken, maar als ik dan ga lopen lazert het er allemaal weer af." Samen met zijn vrouw Ineke viert hij vakantie in Arne- muiden. Ze kwamen tijdens een rondrit toevallig langs de plukkerij. Ik dacht 'vandaag maar even niet naar het strand"', wijst Ineke op haar vurig rode kuiten. Het aardbeien plukken valt haar trouwens nog niet mee. „Wij zijn te lang. Kinderen zitten lekker dicht bij de grond die hebben het makkelijker", zegt ze. „En je moet lange nagels heb ben", vult haar echtgenoot aan. Even later zit Ineke puffend met de aardbeien en de hond op een bankje in de schaduw, terwijl Robert de braam struiken te lijf gaat. „Als hij zo klaar is, mag hij in de schaduw hoor", licht Ine ke toe. „En dan ga ik eens bij de rode bessen kijken." door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Het samen voegen van de Noord-Beveland- se voetbalclubs op de bestaande complexen in Colijnsplaat en Kamperland is veel goedkoper dan de aanleg van één groot nieuw sportpark in Kortgene. Dat blijkt uit een onderzoek van adviesbureau Oranjewoud. De raad moet komend najaar be slissen over de toekomst van de velden van de vijf Noord-Beve- landse voetbalclubs. Het eiland telt in totaal negen voetbalvelden verdeeld over Kortgene, Kamperland, Wissen- kerke, Colijnsplaat en Kats. Vol gens Oranjewoud hebben de vijf voetbalverenigingen voor hun wedstrijden genoeg aan drie vel den. Er zijn dus zes voetbalvel den over. Het bureau heeft vervolgens uit gerekend wat de consequenties zijn van de samenvoeging van de voetbalverenigingen op de complexen in Colijnsplaat en Kamperland. Ook is er gekeken naar de aanleg van één groot sportcomplex in Kortgene. Dat, vergt voor de renovatie van de velden in Kamperland en een kleine uitbreiding en renovatie van de velden in Colijnsplaat een investering van iets meer dan driehonderdduizend euro. De aanleg van een nieuw wed- strijdveld en een nieuw trai ningsveld, de nieuwbouw van kleedruimtes en een kantine en de renovatie van de huidige vel den in Kortgene kost ruim 1,1 miljoen euro. Een verschil van dik achthon derdduizend euro dat maar ge deeltelijk wordt goed gemaakt door de kosten voor het onder houd die voor een nieuw com plex lager zullen uitvallen dan voor de bestaande complexen in Colijnsplaat en Kamperland. Kunstgras Worden er kunstgrasvelden aan gelegd, dan verandert de zaak. De nieuwe accomodatie in Kort gene is dan nog maar iets meer dan driehonderdduizend euro duurder dan de aanpassingen in Colijnsplaat en Kortgene. Dat komt omdat er in Kortgene maar één kunstgrasveld hoeft te worden aangelegd. Dat kan dan zowel voor het spelen van wed strijden als voor trainingen wor den gebruikt. Oranjewoud heeft overigens niet alleen naar geld gekeken. In de concentratie van de activi teiten bij de twee grootste voet balverenigingen in Colijnsplaat I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; FNV-gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur: Spreekuur vakbon den FNV Bondgenoten, AbvaKabo FNV en FNV BOUW GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; R.K.Maria Magdalenakerk, Singelstraat, 11.00-12.00 uur: concert Angel voices; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 14.00 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Open voor bezoekers; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur; Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, Wan- deltuinen met Orangerieplanten en wa terpartijen geopend voor publiek; SINT-ANNALAND De Meestoof, 14.17 uur: Ondergoed in de loop der tijd en Stavenisse in beeld; VLAKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rondvaart op Oosterschelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Mu ziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimerswaal. VLISSINGEN - Veel Vlissingse huurders zijn een groot deel van hun inkomen kwijt aan huur. Dat blijkt uit on derzoek van de Vlissingse huurdersvereniging L'escaut. De uitkomsten geven in vergelijking met landelijke cij fers zelfs een onthutsend beeld, vindt de voorzitter van de huurdersvereniging. Het onderzoek van de Vlissingse vereniging maakt deel uit van een grote, landelijk actie van de Woonbond in Am sterdam. Gekeken wordt hoeveel huurders kwijt zijn aan hun woonlasten. De Vlissingse huurdersvereniging heeft hiervoor al haar tweeduizend leden een anonieme enquê te gestuurd. Van de formulieren zijn er inmiddels twee honderd geretourneerd. De resultaten zijn schokkend, oor deelt voorzitter C. Zuijdweg van de huurdersvereniging L'escaut. Want de huurders blijken een zeer groot deel van hun netto inkomen kwijt te zijn aan de maandelijkse huur. Bij het onderzoek maakt de huurdersvereniging on derscheid tussen huurders mét en zonder huursubsidie. De eerste groep huurders is gemiddeld 43 procent van het netto inkomen kwijt aan de maandelijkse huur, service kosten, gas, licht en water. De huursubsidie is in deze be rekening al meegenomen. OSSENDRECHT - Het pompstation van Delta in Ossen- drecht is gisteren weer volledig in gebruik genomen. Het kon sinds 2 juni niet worden gebruikt nadat er brand was uitgebroken. Andere pompstations van Delta namen de levering van drink- en industriewater over. Gisteren kreeg Oost- Zeeuws-Vlaanderen het water weer uit Ossendrecht aan geleverd. Volgens Delta bestond het risico dat er bruin water uit de kraan kwam. Midden-Zeeland en West-Bra bant werden al sinds 26 juli van water voorzien uit Oss endrecht. MIDDELBURG - Een zestienjarig meisje is gistermorgen gewond geraakt toen ze op haar brommer werd aangere den. Het ongeluk gebeurde rond elf uur op de Koudekerk- seweg in Middelburg. Een 43-jarige Duitse automobilist reed een uitrit uit en gaf het meisje geen voorrang. Ze is met schaafwonden en een pijnlijke knie naar het zieken huis gebracht. VLISSINGEN - Café De Concurrent in Vlissingen heeft een nachtvergunning gekregen. Het café op het Bel- lamypark mag daarmee tot vijf uur 's nachts open blijven. Op initiatief van eigenaar F. Meijer gaat het voorlopig om een pi-oef van twee maanden. De vergunning wordt alleen gebruikt voor de donderdag-, vrijdag- en zaterdagavon den. Komende donderdag begint de proef. Meijer wil de nachtvergunning gebruiken als aanvulling op de huidige zaak. „Het is niet de bedoeling dat we ons alleen maar richten op het nachtelijke publiek." De gemeente Vlissingen heeft vastgesteld dat er in Vlissin gen ruimte is voor vier nachtvergunningen. Café Brutus in de Walstraat, Club Angelique aan de Prins Hendrik- weg en het inmiddels gesloten Café Nationaal hebben de andere drie nachtvergunningen. door Jeroen Jumelet HEINKENSZAND - In de Sten- ge in Heinkenszand is gisteren het zestiende Internationaal Volksdansfestival officieel geo pend. Dansgroepen uit Ser- vië-Montenegro, Duitsland en Oekraïne zijn dit jaar te gast in de gemeente Borsele. De groepen willen door middel van muziek en culturele dansen, iedereen kennis laten maken met hun cultuur en folklore. Het gezelschap uit Oekraïne liet gisteren nog verstek gaan. „Ze hebben iets te laat hun visa aan gevraagd", zegt organisator W. Hoogerdijk. „We hopen dat ze vanavond nog aankomen. Ik heb er alle vertrouwen in." De orgamsatie van het festival had dit jaar wel wat tegensla gen. „Omdat we niet vernieu wend zouden zijn, geeft de pro vincie dit jaar geen subsidie. Maar ik zou eerlijk gezegd niet weten wat we kunnen vernieu wen aan volksdansen. De groe pen laten eeuwenoude dansen zien en dragen historische kle ren. Ook de muziek is vaak ont zettend oud", zegt Hoogerdijk. „Dat kunnen we toch niet mo derner maken?" Hoogerdijk heeft de problemen met hulp van middenstanders kunnen op lossen. De groepen treden de komende week in verscheidene plaatsen op. Vandaag zijn optredens ge pland in de verzorgingstehuizen in de gemeente Borsele. 's Avonds zijn de groepen te zien op Camping Oase in Renes- se. Donderdag rijden de gezel schappen mee met de stoom trein Goes-Borsele. In de trein wordt muziek gespeeld en op verschillende stations vertonen de formaties hun kunsten. Op vrijdag zijn de groepen vanaf 16.30 uur van de partij in Oost- kapelle. Van daaruit zullen ze verder reizen naar Renesse waar om 19.30 uur op camping de Wij de Bliek een optreden wordt ver zorgd. Op zaterdagavond ko men de dansers voor een gala bij een in de Stenge in Heinkens zand. De buitenlandse dansgroe pen treden dan samen op met de plaatselijke volkdansgroepen Folklorite en de Babbelaars. Tijdens hun verblijf logeren de leden van de groepen in gastge zinnen. en Kamperland schuilt volgens de onderzoekers een zekere logi ca. Beide verenigingen beschik ken over een prima kantine en goede kleedkamers. Er hoeft vrijwel alleen gereisd te worden door seniorenteams. Alleen de jeugdteams van SV Wissenker- ke zullen flink moeten trappen voor wedstrijden en trainingen; SV Kats en VV Cortgene hebben geen jeugdteams. Conclusie De voordelen van de aanleg van een groot sportpark in Kortgene (een optimale invulling van de teams, een efficiënt gebruik van de velden) wegen volgens Oran jewoud nauwelijks op tegen de nadelen (Er is een veel grotere investering nodig, vier kernen moeten een voorziening missen, er zullen meer voetballers moe ten reizen). Maar een harde con clusie trekt het adviesbureau niet. Dat mogen nu eerst burge meester en wethouders en op ter mij n de raad doen. Om een goe de afweging te kunnen maken zal er ook gekeken moeten wor den naar de mogelijke invulling van de vrijkomende sportvelden en de eventuele opbrengst daar- (Advertentie) De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Tel.: 0113 - 315520 Zeeuws Vlaanderen Tel.: 0114-372772 E-mail: zomeractie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25