PZC Zeeuwse gemeenten het armst X Zo'n zacht Belgisch sfeertje Brandweer pakt uit in Yerseke ffi n. 'i pfisiTH Actiegroep belaagt Middelburgs kantoor kinderbescherming oord-Holland heeft volgens onderzoek CBS meeste geld per inwoner GEOPEND BOUWVAK Cind september larkeren op ïoese kavel Pik ZMF wil bouwen voor behoefte Man rijdt 75 km te hard Wildkampeerders bekeurd SP stort vergoeding terug Inbrekers lopen tegen de lamp Rijkspolitie Award Museum Watersnood Bekakt factie: 0113-315649 vw pzc.nl ipail:redactie@pzc.nl istbus 31, 4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: >ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; éuws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. insdag 3 augustus 2004 Wereldtitel doorbreekt sleur Vereecken editie Bevelanden-Tholen ior Jeffrey Kutterink 0ES - Zeeuwse gemeenten •bben het minste geld in kas. »r inwoner bezitten ze 871 eu- I Dat is fors lager dan het lan- ilijk gemiddelde van 1518 eu- |t blijkt uit cijfers van het Cen- aal Bureau voor de Statistiek, et onderzoek dat het bureau steren publiceerde, beschrijft situatie zoals die in 2002 as. Naast de Zeeuwse, hebben ik Groningse gemeenten rela- êf weinig geld in kas (957 euro ?r inwoner). [oord-Holland i Noord-Holland zijn de ge- eenten het rijkst (2780 euro ;r inwoner). Dat komt vooral ior de dikke portemonnee van gemeente Amsterdam. De ver killen tussen gemeenten kun- ;n volgens het CBS het gevolg jn van besparingen in het ver den. Ook speelt een rol dat ge- eenten eigendommen anders aarderen. Gemeenten met veel fld kunnen doorgaans meer uit- 'ven en zijn zijn beter in staat aanciële tegenvallers op te van- in. hoeveelheid geld in de porte- Advertentie Natuurlijk tijdens de Giashandel Moerstee w. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 0113-341688 www.moerstee.nl OES - Werknemers van Ko- inklijke Wegenbouw Stevin tWS) uit Goes zijn op de zoge- ïten Kavel Pik, aan de Piet einstraat in Goes begonnen fit de inrichting van een par- ;erterrein. Vlak voor de bouw- ikvakantie, en zelfs nog op de ■jste zaterdag, zijn de riolerin- in gelegd. De putjes steken nu regelmatige afstand een eind- uit de grond. at de rioleringen nu liggen en it terrein is geëgaliseerd, heelt aanmerkelijk in de ople- ringstijd. Tijdens de bouwvak- ikantie, de komende vier we- sn, kan de ondergrond zich zet- n, zodat de stratenmakers des eerder aan de gang kunnen. kunnen naar verwachting '3 auto's al eind september op Kavel Pik parkeren. 2 Kavel Pik, zo genoemd naar t onderneming die er- al jaren leden vertrok, heeft een kanto- nbestemming gekregen. Om it het aanbod op de kantoren- arkt in Goes nogal groot is, kt de kavel voorlopig niet te arden ingevuld. 2 gemeente kocht de strook al n poos geleden van de failliete ojectontwikkelaar om in ieder val greep te hebben op wat er- 2e gebeurt, want de kavel ligt 1 een zichtlocatie aan een be- agrijke doorgaande route in )es. ;t braakliggende stuk stad in directe omgeving van de bin- nstad komt eigenlijk wel goed t. Goes heeft grootse plannen or de binnenstad. Allereerst aet er een parkeerkelder ko- ïn op het Bleekveld en tijdens bouw daarvan zullen daar rkeerplaatsen vervallen. Ook .Grote Markt en het gebied nd de de Grote Kerk krijgen a nieuwe inrichting met als be- ïgrijkste kenmerk een 'ver- jfsfunctie'. Dat betekent geen in ieder geval minder gepar- erde auto's. Een tijdelijk par- erterrein op de Kavel Pik kan >es dus de komende jaren ed gebruiken. •or de inrichting heeft de ge- ïente 700.000 euro uitgetrok- n. Daarbij is ook het wegha- i van de bonte verzameling luttingen achter de Tromp- 'aat inbegrepen. Er wordt één ïuwe, lange schutting voor te- ggezet, Op het nieuwe par- erterrein gaat hetzelfde tarief Iden als aan de overkant, bij t kantoor van het Waterschap lèuwse Eilanden. monnees van alle gemeenten te zamen neemt al jaren toe. Dat komt doordat ze via de zoge noemde algemene uitkering uit het Gemeentefonds steeds meer geld krijgen van het Rijk. Die uitkering is de belangrijkste in komstenbron van gemeenten. Daarnaast verkochten gemeen ten de afgelopen jaren veel aan delen in bedrijven. De boek winsten verhoogden de hoeveel heid geld in kas. In 2002 is het eigen vermogen met 4 procent gestegen tot 24,4 miljard euro. De stijging is daar mee minder sterk dan in de ja ren daarvoor, constateert het CBS. Voor een steeds groter deel van het geld is bepaald aan welk doel het mag worden uitge geven. In 1999 was het aandeel van deze bestemmingsreserves nog 74 procent. In 2002 was dit 76 procent. door Mieke van der Jaqt YERSEKE - Het zou aanvanke lijk alleen een duikoefening zijn. Maar de Yersekse brandweer wilde zo onderhand weieens oefenen met de waterpo- litie, met de meetploeg van de Reimerswaalse brandweer en met het voertuig dat liters schuim kan produceren. Bovendien was het prachtig weer, dus stak de brandweer een grote oefening in elkaar, waarbij ook de EHBO-vereni- ging van Yerseke hulp en nep- slachtoffers leverde. Het werd een evenement waar aan ook een groot publiek ple zier beleefde. In de vissershaven van Yerseke werd een ramp op een bunker boot in elkaar gezet. Er was brand ontstaan in het kombuis- je van de brandstofboot, die op het punt stond een kotter met diesel te vullen. De brand sloeg over naar de die selleidingen boven het ruim dat afgeladen was met brandstof. Twee opvarenden sprongen met brandwonden overboord en op het scheepje raakte een opvaren de bekneld. Twee mensen bleven bovendien met ernstige brandwonden aan boord. Samenwerking Terwijl de brandweer de zaak probeerde te blussen en de kot ter tegen het vuur beschermde, hielp de waterpolitie met de slachtoffers en zorgde ervoor dat de brandstof zich niet over de haven verspreidde. De EHBO hielp de gewonden en de meetploeg van Kruiningen hield de concentratie gevaarlij ke stoffen in de rookpluim in de gaten, die met een beetje fanta sie richting dorp dreef. Volgens A. Lamper, één van de architecten van de oefening, werd er maar één fout gemaakt. Het bunkerschip, dat los tegen de steiger lag, werd niet vastge legd. Daardoor dreef het met het afgaand tij een eindje de ha ven in. „Het is dus weer erg leerzaam geweest", aldus Lamper. De brandweeroefening in Yerseke gaat gepaard met veel spektakel. foto Willem Mieras 3o S 5? OP BEZOEK Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeywse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op Grote Markt, Hulst. Meteen kopen, die Grote Markt! Voor een vastgoed- magnaat-op-karton brengt de Hulster hot spot geheid veel euro's op. Het horecahart van de stad staat op de achtste plaats in de top 10 van Nederlandse topterrassen, dat levert dus publiek op. Er staan maar een paar huizen, en een goed hotel is er nog niet! Een walhalla voor de Monopolyspeler. Kassa! De Grote Markt dus. Nou ja, groot... Dat valt ook wel weer mee. Vergeleken met de andere markten in Hulst (waaronder de Vismarkt, Paardenmarkt en Broodmarkt) heeft de Grote Markt wel enig for maat, maar dan nog is de naam lichtelijk overdreven. De naam komt al voor op geschrif ten uit de zestiende eeuw. 'Groot' slaat op het aanbod van goederen. Kon op de Vismarkt enkel vis, op de Paardenmarkt enkel vee, enzo voort, worden gekocht, op de Gro te Markt kon van alles worden aan geschaft. Het is dus niet het aantal vierkante meters dat telt. D^ Grote Markt is nu in feite niets meer dan een groot parkeerterrein (waar op maandagen de week markt wordt gehouden) omzoomd met historische panden, restau rants, cafeetjes, terrassen. Het is de voortuin van het stadhuis. In de vorige eeuw lag de Grote Markt er op zijn mooist bij. Eerst afgezet met arduinen palen (zoals nog te zien is op een oud schilderij van Jan Haak), daarna met een mooi siersmeedijzeren hek en later vol bomen en zelfs een muziekkiosk, op oude ansichtkaarten nog aange duid met 'muzijktempel'. De bo men moesten wijken omdat het ge bladerte het zicht ontnam op de monumenten zoals het stadhuis, Tot 1850 was de Grote Markt on verhard en deed de gemeente een openbare aanbesteding om het marktplein geheel onkruidvrij te houden. Dat is nu niet meer nodig. Dames blijven met hun hakjes steken tus- De Grote Markt op een topdag; zwoele temperaturen en na het struinen over de maandagmarkt de dorst lessen met een pint. foto Wim Kooyman sen de kinderkopjes van Portugees graniet en de vele auto's geven on kruid geen kans. In de gemeenschap gaan veel stem men op de Grote Markt weer zijn oude elan terug te geven. Tot nu toe tevergeefs, want waar moet dat blik dan heen? Het adres Grote Markt telt niet veel woonhuizen. Ze zijn op één hand te tellen, maar behoren tot de mooiste panden van Hulst. Het statige 'huis met de luik jes' van mevrouw Fassaert bijvoor beeld, en niet te vergeten de karak teristieke woonst van dokter Giele. Ansichtkaartwaardig, dat zeker. Ook vijf horecazaken voeren Grote Markt als adres, zes als ook de ver maarde frituur van Messagie wordt meegeteld. Op maan dag-marktdag en in het weekeinde zitten bij zonnig weer de terrassen stampvol en is het laven, zien en gezien worden. De Kampioen, het ledenblad van de ANWB, zette de Grote Markt op de achtste plaats in de top 10 van Nederlandse top terrassen. Omdat er zo'n zacht Bel gisch sfeertje hangt. Als uitsmijter meldt De Kampioen: „De Grote Markt van Hulst doet nauwelijks onder voor de Grote Markten van Brugge of Gent. En dat bij ons in Nederland..." Als dat geen compli ment is. Voor de kasteleins mogen hun ter rassen echter best wat groter, want die stoelen worden echt wel gevuld. De stoep is echter maar zo smal als-ie is en daarom stellen ze voor dat de stoep wat wordt ver breed. In drie schetsen stellen ze de gemeente voor hoe ze het graag zouden willen hebben. De gemeente vindt echter dat de cafébazen maar een extra terras moeten inrichten aan de overkant van de straat; op het marktplein zelf. Maar dat zien de kasteleins weer niet zo zitten, want dat wordt een echte 'kelnerrace': met volle dienbladen de auto's ontwijken. Naar een compromis wordt ge zocht. Voor de rechtgeaarde Monopoly speler zal nu toch wel al duidelijk GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) vindt dat er alleen huizen gebouwd moeten worden als daar kopers of huurders voor zijn, en niet vooruitlopend op het aantrek ken van nieuwe Zeeuwen. De ZMF stelt dat in een reactie op de Woonvisie van de provincie. Zij pleit er voor dat grote aantallen nieuwe huizen alleen in de grote plaatsen mogen komen. Kleine kernen mogen net zo veel huizen bouwen als waaraan er behoefte is. De ZMF eist A respect voor natuur, landschap en cultuurhistorie. Inbreiding - het opvullen van lege plekken in dorpen en steden - gaat wat de ZMF betreft voor uitbreiding. Ook het type huis dat wordt gebouwd, moet voldoen aan de eisen van de be woner. De ZMF noemt dat bouwen voor mensen-wensen. KAMPERLAND - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een Duitse automobilist aangehouden die met een snelheid van 175 kilometer per uur over de Oost- westweg bij Kamperland reed. Daar is 10 kilometer per uur de maximumsnelheid. De 38-jarige man uit Aken kon direct zijn auto en rijbewijs inleveren. DOMBURG - In de nacht van zondag op maandag heeft de politie drie wildkampeerders bekeurd. De drie, afkom stig uit Tsjechië, werden op de Badhuisweg in Domburg slapend in hun auto aangetroffen. Ze kregen alledrie een boete van 95 euro. Afgelopen weekeinde werden al 56 wildkampeerders op de bon geslingerd. VLISSINGEN - De SP-fractie in Vlissingen stort 4500 eu ro terug op de rekening van de gemeente. Politieke par tijen krijgen per jaar 3500 euro. Het geld kan gebruikt worden voor ondersteuning van de fractie. De SP vindt de vergoeding die het krijgt voor het raadslidmaatschap en de gebruikelijke onkostenvergoeding meer dan vol doende. Een motie om de vergoeding voor fractieonder steuning af te schaffen, kreeg vorige maand geen meerder heid in de gemeenteraadsvergadering. De SP heeft nu be sloten om de 3500 euro van dit jaar en de overgebleven duizend euro van vorig jaar terug te storten. MIDDELBURG - De politie heeft zondagavond twee in brekers op heterdaad betrapt in een bedrijf in Middel burg. De inbrekers zijn een 19-jarige Middelburger en een 34-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. gens Fathers for Justice moet het strafbaar worden dat de ene ouder de andere ouder de toe gang tot het kind ontzegt. „Ik begrijp dat de emoties vaak hoog oplopen", zegt Bokhorst. „Maar in heel veel situaties, on geveer in negentig procent van de gevallen, komen de ouders er samen uit. In tien procent van de gevallen vraagt de rechter aan de raad om een onderzoek." Het incident is gemeld aan de politie. Er is geen aangifte ge daan. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De raad voor de kinderbescherming in Mid delburg is slachtoffer geworden van de actiegroep 'Fathers for Justice'. De groep heeft de toe gangsdeuren van het kantoor dichtgekit. zijn dat de Grote Markt zeker de investering waard is. Vooral een hotel zal het goed doen. Sinds in de koude nacht van 11 op 12 janua ri 1980 hotel Internationaal op de hoek van de Grote Markt afbrand de, heeft het stadshart geen hotel meer. Terwijl er vast toeristen zijn die hun dagje Hulst willen verlen gen met een overnachting. Of die dat wel moeten omdat ze na een ge zellige avond een offertje te veel aan Bacchus hebben gebracht. Een hotel plaatsen op de Grote Markt is echter volgens de Monopo- ly-spelregels niet zo eenvoudig. Eerst zal op elke Hulster straat op het bord vier woningen moeten worden gebouwd. Op de Grote Markt wordt dat dus goed zoeken naar een inbreilocatie. Apparte menten in het, ook aan de Grote Markt gelegen, pand van de Rabo bank misschien? Even tactisch doorsparen dus en bouwen, dat ho tel. Kassa! Sheila van Doorsselaer „Toen medewerkers om half acht op kantoor kwa men, merkten ze dat de voor- en achterdeur waren dichtgekit", vertelt vestigingsmanager Els Bokhorst. „Ook in het slot was kit gespoten. Een briefje met de tekst 'stop met het omgangson- recht', hing aan de deur." De actie is volgens Bokhorst niet het gevolg van een specifiek geval dat bij het kantoor in Mid delburg is behandeld. „Bij diver se vestigingen in het land zijn de afgelopen weken dit soort ac ties gevoerd. In Leeuwarden en Assen, bijvoorbeeld. Het is steeds dezelfde groep." Fathers for Justice is een actie groep die is begonnen in Enge land. Vorig jaar ketende een man zich daar aan de Tower Bridge, verkleed als Spiderman. De man, die een paar dagen bleef hangen, streed voor het recht van gescheiden vaders om- hun kinderen te mogen zien. Actiefroep De actiegroep wil dat de familie wetgeving in Nederland wordt herzien. De groep wijst er op haar website op dat het belang rijk is dat kinderen door beide ouders worden opgevoed. Vol- OUWERKERK - Het Museum Watersnood 1953 in Ouwerkerk krijgt de Rijkspolitie Award toe gekend om zichtbaar te maken welke belangrijke rol de rijkspo litie had in de periode na de Ramp. Inspecteur-Generaal der rijkspolitie in buitengewone dienst W. Fracke overhandigt de award dinsdag 17 augustus. De onderscheiding is een beeld je van een wachtmeester in de kleding zoals die in de ramppe riode gebruikelijk was. Het is vervaardigd door het echtpaar Jean en Marianne Bremers uit Helvoirt. De bronzen wacht meester staat symbool voor de hulp, bijstand en bescherming die de rijkspolitie heeft geboden in die rampperiode. zeeuwse almanak Die Rotterdamse had het erg naar haar zin op het dek van de rondvaartboot. Het water kabbelde kalmpjes en de zon scheen overvloedig. Op visite bij het Goese stel liet ze zich rondleiden en ze genoot van haar vakantie. Het drietal was dan ook in een melige bui. Giebelen bijvoorbeeld om die meeuw die zó brutaal de aanval opende op een bol ijs, dat de toerist het hoorntje van schrik op het dek liet val len. Na het geslaagde offensief scheerde hij weg. Vlak langs die Goesenaar. Het enige dat die hoorde was een flats, een gierende lach en op zijn Rot terdams: „Je ziet er bescheten uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23