utte komt hogeschool tegemoet Minder angst voor nieuwe watersnood ABN Amro koerst aan op 40-urige werkweek lb A Europe Golf Outlet Staatssecretaris bereid tot betalingsregeling voor te veel ontvangen rijksgeld Vangst schol Late badgasten baden in goud Voorwaardelijke straf voor bedreigen premier en burgemeester Van Basten zet mes in Oranjeselectie Schelde eist 29 miljoen van Nieuw-Zeeland Duits plan asielzoekerskampen Meer toeristen naar Zeeland Van Moorsel is winst niet gegund \k MWHHHnnHMMRBMHRMHBHHHMMHHHIHWHHHHHMnMWHi O I O oo co 03 H Vanavond bui Vrij zonnig en warm met maxima rond 28 graden. Vanavond toenemende kans ,l op een regen- en onweersbui. !46e jaargang no. 181 nii'linsdag 3 augustus 2004 os nummer 1,20 PZC De grootste golfspeciaalzauk van zuidwest Nederland. UITVERKOOP GOLFKLEDING -SCHOENEN. Choorhoekseweg 10, Wemeldinge (bij jachthaven) tel. 0113-622061 www.europegolfoutlet.nl no-joor Rolf Bosboom wt KjLISSINGEN - Studenten yorden er niet de dupe van de Hogeschool Zeeland HZ) daadwerkelijk 11,8 miljoen euro aan onterecht jntvangen rijksgeld moet te- cugbetalen. Staatssecretaris (Onderwijs) is bereid |»en betalingsregeling te tref fen als blijkt dat de voort gang van het onderwijs in r het geding is. oöe bewindsman laat dat weten zijn beantwoording op Ka- Avcpervragen die zijn gesteld naar -heganleiding van het rapport van o!de commissie-Schutte. Die on- mogelijke financiële ^onregelmatigheden in het hoger ën middelbaar beroepsonder- Eivijs. De commissie heeft het ministe rie geadviseerd in totaal 58 mil joen euro terug te eisen van de Het grootste zou voor rekening van !aide HZ moeten komen. Die :atschreef jarenlang veel buiten landse studenten in - en ontving rdaarvoor rijksgeld - terwijl die PSoms maar ten dele of zelfs hele- niet in Vlissingen studeer den problemen wil vóór het eind van dit jaar alle scholen laten weten hoeveel geld hij terugeist. Als de :rHZ inderdaad 11,8 miljoen moet terugbetalen, brengt dat de orga nisatie in grote financiële pro- UMUIDEN - Nederlandse vis sers op platvis (schol en tong) rapporteren vanaf deze maand "de gebieden op zee waar zich jveel jonge schol bevindt. IAls blijkt dat op een bepaalde |plek meer dan 50 procent onder- jmaatse schol in de netten te- (rechtkomt, gaat dit gebied gedu- I rende enkele weken dicht voor de visserij, zodat de scholstand zich kan herstellen. GPD blemen. De staatssecretaris stelt dat bij de bepaling van het be drag geen rekening wordt gehou den met de financiële positie van de instelling. „Op het mo ment dat blijkt dat de belangen van studenten in het geding zijn, zal hiermee wel rekening worden gehouden door de wijze waarop en de termijn waarbin nen het terug te vorderen be drag wordt geïnd." Niet gerechtvaardigd De HZ heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat zij niet in strijd met de wet heeft gehan deld, maar wel de mogelijkhe den daarbinnen maximaal heeft benut. Het ministerie zou dat ook hebben gestimuleerd. Als dat echt zo is, zegt Rutte in het algemeen, 'kan een terugvorde ringsactie niet gerechtvaardigd zijn'. De staatssecretaris erkent dat onduidelijkheden in de wet geving misbruik mogelijk in de hand hebben gewerkt. Maar, zo zegt hij, de instellingen blijven zelf verantwoordelijk. In 2006 komt er nieuwe regelge ving, met als uitgangspunt dat extra inkomsten niet 'dé prik kel' mogen zijn voor het aantrek ken van buitenlandse studen ten, zoals bij de HZ het geval was. De Tweede Kamer praat op 9 september over het rapport van de commissie-Schutte. Ter voor bereiding daarop heeft staatsse cretaris Rutte volgende maand een gesprek met, onder meer, de HZ. VLISSINGEN glans. lloorEmile Calon MIDDELBURG - Na de aansla gen van 11 september kunnen we dit niet zomaar laten passe ren, voerde de Middelburgse of ficier van justitie It. Jeuken gis teren aan. Hij doelde op de brief waarin een inwoner van het Noord-Bevelandse YVissenkerke premier Balkenende en burge meester Van Liere met de dood Bedreigt. Politierechter B. Doorewaard 3oekhout stelde ook dat de in woner van Wissenkerke 'natuur- ijk volslagen overspannen is', laar ook hij vond dat de brief liet kon worden afgedaan als ietszeggend. „Dat kan tegen woordig niet meer." in een brief aan de uitkeringsin stantie UWV GAK protesteert ie man tegen de beslissing om ie uitkering van zijn ex te kor- ■en. Hij schrijft op 31 maart van lit jaar: „Wordt dit beroep ver oren. maak ik Balkenende af, ie burgemeester van Noord-Be teland of zomaar iemand die op le VVD stemt." Iets verderop itaat te lezen: „Jullie willen kor den, dan gaat Balkenende zijn Eop eraf. Niemand schijnt lit te snappen, tot ik Balkenen- le kapot maak, dan snappen ze iet wel." Ook wordt in de brief sxpliciet verwezen naar het va kantiehuisje dat de familie Bal kenende in Westkapelle heeft. Sen aanslag daarop wordt door )e man niet uitgesloten, fladat de man is verhoord, be- [tookte hij de Middelburgse met brieven waarin rechters, officieren van justi ce en politie beticht van corrup te en machtsmisbruik. Afschrif- pn van die brieven zijn ge buurd naar verschillende minis- prs en ministeries en andere of ficiële instanties. De man kwam gisteren niet opdagen om zich te genover de rechter te verdedi gen. Een advocaat had hij ook niet in de arm genomen. Om die reden werd de zaak bij verstek behandeld. De officier eiste vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Hij merkte op dat de man duidelijk overspannen is. Desondanks moet hij zijn om gangsnormen aanpassen, aldus Jeuken. Verloedering Rechter B. Doorewaard Boek hout was het eens met de offi cier. Hij vonniste conform de eis en stelde dat dreigbrieven niet worden geaccepteerd. Hij merk te ook nog op dat de brief een voorbeeld is van de verloedering van de maatschappij. Zonder het verleden goed te willen pra ten moest hem van het hart dat twintig jaar geleden dit soort brieven nooit werden verstuurd. „Het is toch wat dat juist diege ne die opkomt voor normen en waarden bedreigd wordt." van onze sportredactie ZEIST - Vol bewondering keek Marco van Basten toe hoe Frank Rijkaard zich zes jaar geleden door de KNVB als bondscoach van het Neder lands elftal liet benoemen. Zo jong en onervaren als trainer en dan al hoogste baas bij Oranje, daar was moed voor nodig. Eigenlijk eerder dan ge wenst trad de inmiddels 39-ja- rige oud-international giste ren in de voetsporen van zijn voormalig ploeggenoot bij Ajax en AC Milan. Met zijn assistenten John van 't Schip, Rob Witschge en keeperstrainer Stanley Menzo wil Van Basten het Neder lands elftal naar het WK van 2006 in Duitsland en EK in 2008 in Oostenrijk en Zwitser land loodsen. Van Basten doet tijdens het oe fenduel op 18 augustus tegen Zweden geen beroep meer op de gestopte Frank de Boer, Ro nald de Boer, Jaap Stam en Mare Overmars. Ronald Water reus, Paul Bosvëlt en Michael Reiziger zijn ook niet in de voorlopige selectie van 25 spe lers opgenomen. Pascal Bosschaart, Romeo Castelen, Dirk Kuijt, Nigel de Jong, Maarten Stekelenburg, Jan Kromkamp, Denny 'Landzaat, Robin Van Persie. Mark van Bommel en Kevin Hofland maken wel deel uit van de voorlopige selectie van 25 spe lers. ANP pagina 16 Van Basten wil aanvallen John van 't Schip (1) en Marco van Basten genieten van hun eer ste uren in hun nieuwe functie. foto Michael Kooren/RTR door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeuwen zijn nu min der bang voor een overstroming dan vo rig jaar januari, vlak voor de herdenking van de watersnoodramp van 1953. Ook achten ze de kans op een nieuwe waters noodramp nu iets kleiner. De eerste reac tie bij een overstroming blijft dezelfde: meteen een veilig heenkomen zoeken. Dit blijkt uit onderzoek in opdracht van de overheden in Zeeland, Vlaanderen en het Engelse Essex, en Rijkswaterstaat Zeeland. Zij hebben twee enquêtes laten uitvoeren: in januari 2003 en in juni 2004. De overheid heeft genoeg gedaan om nieuwe overstromingen te voorko men, vindt 77 procent van de Zeeuwen. Dit is gelijk aan de resultaten van een en quête van de PZC in januari 2003. Ook daaruit bleek dat driekwart van de Zeeuwen denkt dat de Deltawerken sterk genoeg zijn om een nieuwe storm vloed te trotseren. De buurlanden heb ben minder hun best gedaan, volgens de ondervraagden. In Vlaanderen vindt 63 procent dat de overheid voldoende maat regelen heeft genomen, in Essex denkt maar 32 procent dat. De kans op een nieuwe overstroming wordt klein geacht. Dat geldt voor zowel de Zeeuwen (73 procent), de Engelsen (80 procent) als de Vlamingen (85 pro cent). Het aantal Zeeuwen dat die kans wel groot inschat, is ten opzichte van vo rig jaar bovendien licht afgenomen, van 11 naar 7 procent. Dat is een groot ver schil met de enquête van de PZC: toen dacht de helft van de ondervraagden dat een herhaling van de Ramp mogelijk is. Een kwart van de Zeeuwen wordt bang bij de gedachte aan een overstroming. Be gin 2003 voelde nog 59 procent zich ang stig bij die gedachte. In Vlaanderen zijn Door het warme weer is het ook 's avonds nog aangenaam vertoeven aan de Zeeuwse kust. In Vlissingen geeft de ondergaande zon het water een gouden foto Lex de Meester VLISSINGEN - Schelde Marine- bouw eist 29 miljoen euro van het ministerie van Defensie van Nieuw-Zeeland. Het bedrijf, onderdeel van Da- men Shipyards, meent dat bij de inschrijving voor zeven marine schepen het Australische Tenix Defence ten onrechte een order van 265 miljoen euro heeft ge kregen. De claim is ingediend bij het Nieuw-Zeelandse Hoog gerechtshof. De Schelde stelt dat de manier waarop met de in schrijving is omgegaan, vragën oproept. Het is Schelde Marine- bouw niet duidelijk wat nu de exacte status is van de order. Het bedrijf heeft het sterke ver moeden dat het Nieuw-Zeeland se ministerie de order gunt aan Tenix Defence. Maar zeker is dat niet. Daarom is besloten de claim in te dienen. Op de achter gronden wilde directeur H. van Ameijden van Schelde Marine- bouw gisteren niet ingaan. Ook kan Tenix volgens De Schelde met zijn schepen niet voldoen aan de eisen van de Nieuw-Zee- landse marine. Passie voor de zwart-rosse zandbij De Duitse minister Schily (SPD) van Binnenlandse Zaken stelt de Europese Unie voor om vluchtelingenkampen in te richten in Noord-Afrika. Hij wil daarmee voorkomen dat Europa wordt overstroomd door illegale asielzoekers. De Zeeuwse en Zuid-Hol landse badplaatsen boek ten de afgelopen jaren de sterkste groei van het aan tal toeristen. In Zeeland steeg het aantal overnach tingen tussen 1998 en 2003 met 11,4 procent tot 8,5 mil joen. Toeristen die Zeeland als bestemming kiezen blijven gemiddeld ook het langst: 5,5 Jt nachten. Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft haar laatste wed strijd in Nederland, de Draai van de Kaai in Roosendaal, niet gewonnen. Omdat dat niet mocht. De zusjes Ghita en Chantal Beltman en Debby Mansveld zaten haar planne tje dwars. Mirjam Melchers, van dezelfde ploeg als Van Moorsel, finishte nu als eerste en daar was de olympische kampioene ook content mee. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 14; Sport: 15 en 16; Buitengebied: 17, 19 en 21 over nadenken, nu is het puur bezuinigen op het eigen perso neel." Het voorstel van Groenink, dat nog niet is uitgewerkt, komt op een moment dat volgens vak bond De Unie bij de bank dui zenden banen verdwijnen „ABN Amro heeft maar één credo, kos tenbeheersing", aldus Uniebe stuurder J. Hofland.. Groenink zegt de langere werk week al in de eerstkomende CAO-onderhandelingen te wil len bespreken met de vakbon den. Invoering zal alleen gebeu ren 'in goed overleg met de bon den en de ondernemingsraden', zo zei hij. Dan zal ook bespro ken worden of voor de extra uren betaald gaat worden. Bij de Duitse en Franse bedrijven is dat niet het geval. GPD door Koos van Wees DEN HAAG - Bankconcern ABN Amro wil dat zijn Neder landse personeel in de toekomst weer veertig uur gaat werken. Topman Rijkman Groenink heeft dat gisteren bekendge maakt bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Volgens Groe nink is de huidige 36-urige werkweek binnen zijn bedrijf 'niet meer van deze tijd'. De bank is de eerste grote werk gever in ons land die in navol ging van multinationals in Duitsland en Frankrijk de werk week wil verlengen. Onhaalbaar De bank maakte gisteren een winststijging van 30 procent be kend. Volgens H. Gorter, be stuurder van FNV Bondgeno ten, is het streven van Groenink naar een langere werkweek daarom onhaalbaar. „Als bedrij ven slecht zitten, kan je er nog pagina 4 slimmer werken te verkiezen pagina 6 ABN Amro snijdt in kosten (Advertentie) juist meer mensen bang dan vorig jaar: 46 procent nu tegen 19 procent vorig jaar. Mocht Zeeland weer overstromen, dan zoekt 44 procent van de mensen direct een veilig heenkomen. De helft van de on dervraagden denkt wel dat de overheid in staat is mensen veilig te evacueren bij een nieuwe watersnoodramp. Een kwart van de Zeeuwen twijfelt daar aan. De provincie heeft geen idee hoe lang het duurt om mensen te evacueren bij een overstroming, bekent P. J. Mersie van de provincie Zeeland. Volgens hem wordt daar nu onderzoek naar gedaan. voorletters M/V straat: nr postcode' plaats. telefoon: e-mail Voor automatische incass stem ik toe in afschnjving van mijn (post)bankrekemngnumme 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig oit treft u nadere informatie met persoonsgegevens In de colofon Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik goef daarbij éénmalig toestem- I 8 "711688 van onderstaand rekeningnummer (proel geldt eenmalig binnen /es j maanden) O Noteert u mij voor een abon- nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automati- i sche incasso 19,45) per kwartaal met automa- I tische incasso 56,60). I O per jaar met automatische j incasso (€217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis s 0800 - 0 231 231 BH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1