Scholekster is gek op zeebanket Wè 'n bitje prompt voo de dag komme De kinderen streepten de t van tram door Nieuwe raadkaart 19 ONDERWEG dinsdag 3 augustus 2004 Iedere maand worden in het Verdronken Land van Saeftinghe de vogels ge teld door een groep enthou siaste vogelaars. De laatste keer sprong er het ronde ge tal van 1000 uit. Het was de scholekster die er in juli zo opvallend aanwezig was. De scholekster, ook wel de Bonte Piet genoemd, is een strand- en kustvogel. Maar de laatste decennia is de verove ring van Nederland, via de stre ken rond het IJsselmeer, zeer snel verlopen. Je kunt ze nu ook al aantreffen in Limburg. Scholeksters zijn grote steltlo pers, die op vele plaatsen ter we reld voorkomen. Sommige soor ten hebben een zwart-wit veren kleed - vandaar ekster - maar andere zijn geheel zwart. De soort die bij ons voorkomt, is het wijdst verspreid ter wereld: in heel Europa, op de Canari- sche Eilanden, in Zuid-Afrika, Azië, Australië en Nieuw-Zee- land. Buiten de broedtijd verza melen ze zich in massale groe pen en de broedvogels uit koude re gebieden trekken in de win ter naar wanne streken. In het Waddengebied kunnen ze soms in grote aantallen overwinteren, maar als er een periode van vorst op komst is, trekken ze naar het zuiden. Scholeksters keren in groepen terug naar hun broedgebied, waar ze zich dan in paren op splitsen. Een paar bezet een ei gen territorium dat tegen ande re scholeksters verdedigd wordt. Scholeksters foerageren hoofd zakelijk tussen de hoogwater- lijn en de laagwaterlijn, of op wadden en slikken. Hun dieet bestaat grotendeels uit mossels, De PZC spoiisort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Wandelaars in natuurgebied Oranjezon. foto Ruben Oreel Tot en met 31 augustus wordt dagelijks een toeris tische rondvaart gehouden over de mosselcultuur in Yerseke. Vertrek 13.30 uur in de Jachtha ven. Kosten: volwassenen €9, kinderen 3 t/m 11 jaar €7. Reser veren: 0113-574974. Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) houdt t/m 17 sep tember elke dinsdag- en vrijdag avond een natuurexeursie in na tuurgebied Oranjezon bij Vrou wenpolder. Vertrek 19.15 uur bij het pompstation, Emmaweg, Vrouwenpolder. Vandaag houdt Staatsbosbeheer een wandeling door de bossen van Westerschouwen. Vertrek 19.00 uur vanuit de excursie- schuur, Kraaijensteinweg Wes terschouwen. Kosten €2,-. Aan melden bij VW Schouwen-Dui- veland: 0900-2020233. Vandaag en donderdag is er een excursie met een authentieke paardentram in natuurgebied Tureluur.Vertrek 18.30 uur van af Restaurant Heerenkeet, Boo- gerdweg 1, Kerkwerve. Prijs: €7,50, kinderen €5,50. Aanmel den via: VW Schouwen-Duive- land:0900-2020233. Vandaag biedt Staatsbosbeheer de mogelijkheid om nachtdieren te kijken bij het Bos van Eras mus en De Knokkert. Vertrek om 21.30 uur, vanaf parkeer plaats Knokkert, Knokkertweg te Nieuwvliet. Staatsbosbeheer houdt vandaag een excursie door het bos van Westenschouwen. Vertrek om 19.00 uur vanuit de excursie- schuur te Westenschouwen. Kos ten: €2,- p.p. Aanmelden via VW Schouwen-Duivenland: 0900-2020233. HZL houdt morgen een natuur exeursie in de Verdronken Zwar te Polder bij Nieuwvliet. Ver trek om 19.30 uur vanaf parkeer terrein Zeedijk, Nieuwvliet- Bad. Kosten €1,-, kinderen €0,50. HZL leidt wandelaars morgen rond in het Verdronken Land van Saeftinghe. De zware tocht is niet geschikt voor hartpatiën ten, minder validen en kinderen onder de 10 jaar. Laarzen wor den aanbevolen. Vertrek om 11.00 uur bij het bezoekerscen trum Saeftinghe, Emmaweg 4, Nieuw-Namen. Prijzen: €5, kin deren van 10-16 jaar: €2,50. Do nateurs HZL en hun huisgeno ten gratis. Morgen kan er met een gids van Staatsbosbeheer naar nachtdie ren gekeken worden bij de Braakman. Vertrek om 21.30 urn* vanaf de parkeerplaats bij Recreatiecentrum de Braakman in Hoek. Prijs €2,-, kinderen €1,-. Staatsbosbeheer houdt morgen een excursie door natuurontwik kelingsproject De Prunje. Ver trek 13.30 uur bij boerderij aan het eind van de Prunjeweg Serooskerke (S). Kosten €2, kin- deren t/m 12 jaar €1,-. Aanmel den bij VW Schouwen-Duive- land:0900-2020233. HZL leidt donderdag een excur sie door het Zwin. Vertrek 10.00 uur bij bezoekerscentrum 't Zwin, Retranchement. Kosten €3,50, kinderen €2,-. In de Zeepeduinen en het Slot bos van Burgh-Haamstede wordt morgen een excursie ge houden door Natuurmonumen ten. Vertrek: 19.00 bij slot Haamstede. Prijs: €7, leden Na tuurmonumenten betalen €4,-. Aanmelden en kaarverkoop via VW Schouwen-Duiveland: 0900-2020233. Staatbosbeheer houdt donder dag een excursie door natuurge bied Dijkwater op Duiveland. Vetrek om 13.00 uur vanaf de Knotwilgendreef bij Sirjans- land. Kosten €5,- Aanmelden verplicht via VW Zierikzee, 0900-2020233. Bij Sint-Annaland wordt don derdag een natte laarzentocht gehouden. Vertrek: 13.30 uur bij het eind van de Sluispolder- weg. Kosten €2,-. Aanmelden bij het VW Tholen: 0166-663771. Zaterdag houdt de Schaapskooi in Heinkenszand de Dag van de Imkerij. Er is van alles te zien over bijen. Iedereen is welkom van 10.30 tot 16.30 uur aan de Nieuwkamerse weg 3. In Clinge houdt natuurbescher mingsvereniging de Steltkluut een vlinder- en libellen fietsex- cursie. De tocht is zondag en kan alleen doorgaan met zonnig weer. Vooraf contact opnemen met J. de Bakker 0114-690482. Vertrek 13.00 uur, parking Mo lenstraat nabij Clinge. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje houdt maandag 9 au gustus een excursie over het strand van Breskens. De wandel tocht start vanaf de vuurtoren om 19.00 uur. Deelname gratis. Iedere maandag kan er op boer derij de Stelle in Ouwerkerk fruit geplukt worden en geeft de boer een rondleiding op het plat teland. Deelname: €5,-. Aanmel den en kaartverkoop VW Schouwen- Duivenland: 0900-2020233. Het ei nog nie vee weer ge wist van de zeumer, ma m'en toch a een paer daegen had dan me nae 't strand konne. Noe bi'k nie zö ijdel, ma a'k dan toch in m'n zwemgoed moen, wil ik natuurlijk wè 'n bitje prompt voo de dag komme. Zö pasten ik van 't voorjaer m'n nieuwe bad pak en bekeek m'n eige es kri tisch in de spiegel. 'Mee m'n buuk een bitje ingetrokke gaet et nog net', docht ik zö bie m'n eige. 'k Bin per slot van reke ning ook gin twintig mi. „Dan löpe d'r wè gekker rond", zei m'n moeder. En gerustge steld docht ik er verder nie mie zö bie nae. Totdat een paer dae gen laeter et meisje achter de kassa van de supermarkt meele vend vroeg of t'r misschien een tweêden op komst was. En dan weet je wè oe laete a't is: 'oog tied da'j wee an de lijn gae doe. Minder ete en meer bewege. Vol goeie moed bi'k op een dieet gegae, mee de mooie naem 'Een leven lang fit'. Duuzende mén sen, over eêl de wereld, aon d'r a baet bie had - volgens diegene die at et dieet bedocht ao. Je valt er nie alleên van af, ma voelt je 'n eige heliek een stik energieker. En daer ao'k wè oren nae. Overtuugd kocht ik een dier boek mee gezonde dieetrecepten voo iedere dag, voo 't êle gezin. Want je kon natuurlijk nie alleên an jen eige dienke. En 't zou nog lekker weze ook. Dus zaete me 's ochtends mee een bordje fruit in plaets van een lekkere boterham mee hagel slag, 's middags mee een droge boterham mee tomaat, redies of komkommer en 's aevonds mee een bord vol rauwkost. Tussen- deu mochte me voo den onger een appel, banaan of een stik pee, in plaets van zö'n lekkere zoete koeke. Ons kopje koffie moest plaets maeke voo een bak je kruidenthee en 't glaesje cola ■p.E.EKfy V voo een glas wortelselderijsap of waeter. Fit voelde ik m'n eige wè, ma de stemming in 't gezin wier t'r mee de dag minder op. 'Ma was deugesloge.' M'n volgende poging om m'n ei ge wee in vorm te kriegen, was een abonnement op de sport school. Da kon voordêlig via m'n wérk en collega's waere d'r lyrisch over. Om m'n eige extra te moti veren kocht ik een diere sport outfit, compleet mee zweêtbandjes en een flitsende sporttasse, en enthousiast stort ten ik m'n eige op ao die moder ne martelwérktuugen. Drie keer per week ging ik as een dollen te keer, op de roeimachine, de fiets of de vloermatte. Mee een schêve blik op ao die wasbord buuken om m'n 'een, dee ik 'r nog es een schepje bovenop. D'r van overtuugd dan ik straks ook zö strak in m'n vel zou zitte. Tot da'k op een gegeve moment ge lanceerd wier deu een op een hol gesloge loopband. Bont en blauw kwam ik thuus en die dag in juni en'k m'n zweethandjes voogoed an de wilgen hange. Mien lief was daer nie op ge- maekt. M'n lesten ankoöp is een work- outvideo van tv. Da's wee iets nieuws uut Amerika. Modellen, missen en filmsterren uut Hol lywood danke d'r slanke lijn an iedere dag een poosje van die gymmestiek. 't Is nie zwaer, 't kost nie vee tied en 't wérkt bie iedereên. 't Geef nie oe oud a'j bin of oe zwaer. J'oeft 'r je deur tje nie mi voo uut en ao die fit nessapparaten ei'j ook nie mi nódig. A'j even deu zet, krieg je nae een paer maenden 't lief van een ranke ballerina. Iedereên in Amerika zweert d'r bie, a'j de reclame mag gelöve. En da voo nog gin vuuftig euro. Inmiddels en'k die video a wee een poos in uus en a weken voel ik me n'eige zo stief as een deure. 'k Doen se rieus m'n best, ma de centime ters vliege d'r nog nie van af. En in 't Zwaenemeer zou ik toch nog steeds een behoorlijk mod derfiguur slae. As troost neem ik dan zö af en toe ma wee es een stikje appeltoarte. Zo e'k in m'n pogingen oih af te vallen van 't jaer a eêl wat ange- schaft en vee zoden an de diek gezet, eit et nie. 't Énige dat flink vermaegerd is, is m'n porte monnee. 'k Aon d'r lekker een weekje weg voo gekund in deze vakantietied... Marjolein de Visser Scholekster kokkels, nonnetjes, krabbetjes en wormen. Kokkels, nonnetjes en wormen worden gevonden door met de snavel in zachte bo dem te boren, alikruiken en mos sels worden van stenen geplukt, of op de mosselbanken op het wad. De scholeksters in het bin nenland verorberen ander ge dierte, zoals slakken, insecten en hun larven, of zelfs vogeleie ren. Ook eten ze geringe hoeveel heden plantaardig materiaal. Kokkels en mossels worden op twee verschillende manieren be machtigd. Als de schelpen zich onder water bevinden en iets ge opend zijn, slaat de vogel met zijn snavel bliksemsnel toe, voor zijn prooi de kans krijgt de schelp dicht te klappen. De kunst is direct de sluitspier te raken. Deze methode kan niet toegepast worden als een mos sel, die bij laag water aan de lucht is blootgesteld, stevig ge sloten is. De vogel moet zich dan met geweld een toegang ver schaffen, dwars door de schelp heen. Het is gebleken dat hij hiervoor de onderrand uitzoekt. Deze is, zelfs bij grote exempla ren, veel zwakker dan de boven rand. Soms vervoert een scholek ster een schelpdier naar een plaats, waar hij een steviger on dergrond kan vinden om hem open te beitelen. Gemiddeld heeft de scholekster vijf slagen nodig om een gat te maken, waarna hij de snavel naar bin nen steekt om de sluitspier ka pot te maken, zodat de schelp geopend kan worden. Kokkel schelpen zijn minder sterk dan die van mosselen en kunnen in elke positie 'genomen' worden. Kleine krabben worden op de rug gekeerd en gedood met een 'dolksteek', precies in de belang- foto Het Zeeuwse Landschap rijkste zenuwknoop in de buik. Daarna wordt het schild openge- peld en het vlees losgemaakt Op sommige plaatsen worden de scholeksters als een plaag be schouwd, als ze veel schade toe brengen aan de kweek van kok kels en mossels. Een scholekster eet gemiddeld één kokkel per mi nuut en hij kan er tijdens laag water gemiddeld ongeveer 330 aan! Omdat scholeksters in groe pen van vele honderden voorko men, eten ze er vele miljoenen in een winter. Zij zijn echter lang niet de enige vijand van de kok kels en het is de vraag of zij wer kelijk een ernstige invloed uitoe fenen op de stand van de kok kels. Jos Neve Jos Neve is medewerker externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Afgaande op de vele reacties op de raadkaart van vorige week, moet het dorpsplein van Zaamslag één van de bekendste in Zeeland zijn. „Een stukje pu re nostalgie", schrijft P. Hame- link-Scheele uit Zaamslag. „Het gemeentehuis, de muziektent, het trammetje en de leibomen - allemaal op het plein. Heel her kenbaar. Alleen de kleding van de kinderen op de foto is van voor mijn tijd." Het gaat om de achterkant van het voormalige gemeentehuis, licht F. Verschelling uit Axel toe. „We zien de muziektent, die na de renovatie van het dorps plein weer teruggeplaatst is op deze locatie. Hij heeft namelijk jarenlang aan de andere kant van de hervormde kerk gestaan. We zien ook de toren van de ge reformeerde kerk in de Temeu- zense straat en natuurlijk de tram van de ZVTM. Die is op weg naar de Veersestraat, want daar was het rangeerterrein, waar de lijnen Axel-Zaamslag en Terneuzen-Walsoorden (veer boot) bij elkaar kwamen." T. Oomens uit Terneuzen schat in dat de foto in de periode 1920-1940 is gemaakt (de kaart is in 1922 verzonden). Hij wijst erop dat het gemeentehuis na de gemeentelijke herindeling van 1970 (die Zaamslag bij Terneu zen voegde) brandweerkazerne werd. „De brandweer zit er nog steeds, maar het bovenste deel van het huis is nu in privébezit." Deze inzender noemt als knoop punt van de tram de lijnen Kloosterzande-Drieschouwen (bij Axel) en Drieschouwen-Ter- neuzen. „Links op de voorgrond een bord met de tekst: In het hotel de Appel waarschuwt men voor de tram. De kinderen van de school aan de Veerstraat, die slechts zo'n honderd meter ver wijderd was, streepten altijd de t van tram door, tot grote hilari teit van de wachtenden", aldus Oomen. Voor de liefhebbers voegt hij eraan toe dat de loco motief op de foto een Hohenzol- lern is en A. D. Koster uit Yerse ke geeft aan dat het rijtuig een Allen is. „De tramlijn is aange legd in 1916." Voor de familie H. Kusee-van Noorden uit Zaamslag was de publicatie van de raadkaart, met het plein waarop ze al vele jaren dagelijks uitkijken, een extra verrassing. Die werd ge plaatst op de dag dat ze hun 65ste trouwdag vierden. De fa milie P. Dieleman uit Axel stuur de een trouwfoto, die vele jaren geleden bij het gemeentehuis werd genomen. M. J. Verbrugge uit Kapelle her innert zich de muziektent nog goed. „Daarop heb ik gespeeld met muziekvereniging de Vol harding." J. Kempe uit Vlissin- gen geeft aan dat in het gemeen tehuis vroeger niet alleen de ka zerne van de brandweer geves tigd was, maar ook het politiebu reau met enkele cellen. „In de jaren vijftig is dat deel gesloopt en werd daar het badhuis onder gebracht." Deze inzender merkt op dat de tramlijn van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij van 1916 tot 1951 in gebruik was. „Achter de tram, op de andere hoek van het plein, ligt ook nu nog café-restaurant het Wapen Rinus Antonisse Uit de collectie van Hans Lindenbergh een kaart 7 augustus worden gestuurd naar: Redactie PZC De winnaars van dc waardebon- van een dorp met een haven en een molen, ergens Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; faxnum- nen zijn: G. van Doeselaar, in Zeeland. De vraag is als gebruikelijk: om welk mer 0113-315669; e-mailadres redactie@pzc.nl. Zaamslag, J. M. J. Wortman, dorp gaat het? Nadere informatie over de situatie Vlissingen en E. de Loos-Jan- toen en nu wordt op prijs gesteld. Voor inzenders van goede oplossingen zijn drie sen, Terhole. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag waardebonnen beschikbaar. van Zeeland, dat is/was het stamcafé van de voetbalclub Zaamslag." G. M. P. Sponselee uit Hulst tekent daarbij aan dat het Wapen van Zeeland vele ja ren uitgebaat is door Reintje van der Veeken. De vader van B. I. de Leeuw uit Zaamslag (P. de Leeuw, bovenmeester van de christelijke school) beschreef de raadkaart in 1972 in een boekje over oude ansichten, met daar bij de opmerking dat de tram met goederenwagons vaak werd aangeduid als de 'marchandies'. Op de hoek van de Terneuzense straat/Polderstraat is een stukje te zien van het dak van de siga renzaak van Haak ten Kate, meldt B. Riemens uit Middel burg. „Daarnaast in het grote huis waarvan het dak boven de tram uitsteekt, woonde Kaatje van de Ree." De 15-jarige Martijn de Putter uit Zaamslag begreep niet waarom de muziektent bij de opknapbeurt van het plein aan de oostwijde werd ge plaatst. Dankzij de raadkaart valt de puzzel in elkaar: de oude situatie is weer in ere hersteld. De opa van Martijn had voor de ZVTM twee bijnamen: Zaam- slagse Voetballers Trappen Mis en Zoute Vis Tegen Morgen. Zaamslag Dorp»i>te)r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19