Zandbijen krijgen voorrang Plannen voor Walchers popcentrum PZC Nieuwe voorzitter Culturele Raad wil meer kunst op straat in Goes Ergernis over hogere belasting waterschap 13 Staatsbosbeheer neemt Braakman-Noord in etappes op de schop lezers schrijven kunst Euregiotuinen III Ouderen II WCT IV Verzet in Irak Tunneltol dinsdag 3 augustus 2004 door Rinus Antonisse TERNEUZEN - Bij de herinrichting en uitbreiding van natuurgebied Braak man-Noord probeert Staatsbosbeheer de bijzondere kolonie zwart-rosse zandbij en van de ondergang te redden. Bedoe ling is het gebied niet ineens drastisch op de schop te nemen, maar in etappes. Op die manier kan eerst nieuw leefge bied voor de zandbijen tot stand komen, voordat de omgeving van de huidige nest kolonie wordt aangepakt. Dat moet de zandbijen in de gelegenheid stellen zich te verplaatsen. Ook wordt gezorgd voor de aanwezigheid van de boomsoort - de boswilg - die exclusief stuifmeel voor de zwart-rosse zandbijen levert Tot de maatregelen is besloten op grond van een meerjarig onderzoek dat de Ter- neuzense natuurbeschermers S. Dobbe laar en L. Calle bij de kolonie hebben uit gevoerd. Volgens P. van derTweel. regio directeur Zuid van Staatsbosbeheer le vert het onderzoek naar deze bijensoort gegevens op, die niet eerder zo zijn verza meld „Een goed voorbeeld van de nuttige rol die vrijwilligers kunnen spelen op het gebied van onderzoek en soortenbescher ming." Districtshoofd C. de Lange van Staats bosbeheer Zeeland zegt dat de bevindin gen van Dobbelaar en Calle duidelijk ma ken dat er veel nieuwe natuur wordt ont worpen, zonder dat alle bijzonderheden van een gebied bekend zijn. „Als je over natuurontwikkeling lyrisch bent, dan moeten de aanbevelingen in de plannen voor Braakman-Noord meegenomen wor den." Het feit dat insectengroepen nog wel eens vergeten worden, onderstreept dat. De twee natuurbeschermers presenteer den hun onderzoek naar de grootste nest kolonie van de zwart-rosse zandbij in Ne derland onlangs aan Staatsbosbeheer en de Dienst Landelijk Gebied (die verant woordelijk is voor de uitvoering van de plannen in de Braakman). Bij die gelegen heid wees Calle erop dat het slecht gaat met de bijen in Nederland: van de 328 ge vonden soorten staan er 188 op de Rode Lijst van bedreigde dieren. Het Zeeuwse Landschap en Stichting Landschapsbe heer Zeeland gaan twee bijenprojecten uitvoeren. Eén gericht op de betere be scherming van de zeldzame schorzijdebij en een waarbij via posters meer aan dacht wordt gevraagd voor bijen en wes pen. pagina 17 zandbij heeft menselijke trekjes Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Om de bijzondere zwart-rosse zandbij de gelegenheid te geven zich elders te vestigen, wordt de herinrichting en uitbreiding van de Braakman-Noord gefaseerd aangepakt. foto Peter Nicolai Jack van der Steen, Servan Veerhoek en Jos Houtzager (vlnr). hier op Vrijburg tussen Vlissingen en Middelburg, maken zich sterk voor een popcentrum waar bands kunnen repeteren.foto Lex de Meester GOES - Verhoging van de water schapsbelasting voor eigenaren van woningen boven de Wester- schelde is GroenLinks in Provin ciale Staten in het verkeerde keelgat geschoten. Statenleden L. Harpe en M. Wiersma vinden dat het provinciebestuur des noods de begroting van water schap Zeeuwse Eilanden moet vernietigen. Volgend jaar moeten huizenbe zitters mogelijk 20 procent extra aan waterschap Zeeuwse Eilanden betalen. De gemiddel de taxatiewaarde van woningen in Midden- en Noord-Zeeland is fors gestegen. En op die taxatie waarde is de waterschapshef fing voor huizenbezitters geba seerd. De meeste gemeenten en ook het waterschap Zeeuws-Vlaanderen zijn van plan hun tariefhoogte aan de gestegen huizenprijzen aan te passen. Het bestuur van Zeeuwse Eilanden is dat voorals nog niet van plan. Met als ge volg dat mensen aanzienlijk meer aan het waterschap moe ten gaan betalen. 'Maatschappelijk en bestuurlijk onacceptabel', noemen Groen- Links-Statenleden Wiersma en Harpe dit in schriftelijke vragen die zij hebben gesteld aan het dagelijks provinciebestuur. Zij willen dat Gedeputeerde Staten actie ondernemen. Dat juist GroenLinks in de pen is geklommen, ligt voor de hand. Harpe en Wiersma pleit ten eerder dit jaar voor ophef fing van de waterschappen. Dat zou veel geld besparen. Het wa terbeheer kan door de provincie worden overgenomen. Een rui me meerderheid in Provinciale Staten voelde daar niets voor, al was er wel kritiek op de kos tenstijgingen bij de waterschap pen, onder andere van VVD-Sta- tenlid S. Heijning. „Misschien moet de provincie meer van haar toezichthoudende bevoegd heden gebruik maken", stelde gij. Harpe en Wiersma suggereren in hun schriftelijke vragen 'zono dig de begroting 2005 van water schap Zeeuwse Eilanden te ver nietigen'. Over die begroting moet het waterschap overigens nog beslissen. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Oefenruimtes voor bands zijn vaak gehorig, soms ook nog vochtig en zeker niet professioneel. Daar gaat de Stichting Lost Key iets aan doen. De stichting maakt zich sterk voor een Walchers cen trum met oefenruimtes. Vooral beginnende bands moeten daar van profiteren. „Er zijn wel oefenruimtes, maar die zijn niet professioneel", zegt Jos Houtzager. „Ze zouden ook centraler moeten liggen." Ser van Veerhoek: „Het zijn vaak ibude stalletjes, of schuurtjes. Dan zit je met veiligheid en :vocht. Dat is slecht voor je in strumenten. Goede oefenruimte :is hartstikke duur. Als je veer tien of vijftien bent, heb je daar geen geld voor." ■Hun ideaal: een gebouw met oe fenruimtes, een podium en een professionele opnamestudio, er gens op een plek midden op Wal- leheren. Bedrijventerrein Vrij burg zou erg geschikt zijn, vin- •den ze. „We willen vijf of zes oe- ffenruimtes in één gebouw, zodat -de bandjes ook met elkaar kun- ijoor Frank Balkenende BOES - Kunst op straat, dat mag in Goes best eens wat va ker. Het hoeft niet per se Bief -ïp de Grote Markt te zijn, voor al mooie 'kleine dingen' zijn wel kom. Dus Goesenaren, kom op met initiatieven voor cultuur in ie open lucht. Zo luidt de op- rfoep van Marlize Laport, de -lieuwe voorzitter van de Cultu- Jele Raad in Goes. b september verbant de gemeen te het blik voorgoed van de Gro te Markt. Een autovrij plein is -len prachtige plaats voor cultu- ijele activiteiten, vindt Laport. i'pk hoop niet dat die markt al lien maar wordt gebruikt voor [■lOmmelmarkten, daar moet ook iuimte zijn voor muziek, theater andere kunstprojecten. Een ©ooi beeld zou ook niet mis staan." De Culturele Raad be oordeelt welke kunstenaars(col- fCtieven), stichtingen en projec ten voor subsidie in aanmerking Ibmen en heeft daar een budget ifian 45.000 euro voor. Laport on- Jerstreept dat de raad meer is )|an een doorgeefluik van subsi diegelden. „We willen vooral peeden ken met initiatiefne- nen repeteren. Bij boer Vos kan dat. Die heeft een loods bij Oost-Souburg omgebouwd tot oefenruimte. Maar die is weer slecht geïsoleerd, zodat je niet tegelijk kunt spelen." „We willen samenwerken met andere organisaties", vertelt Houtzager. „We willen de ge meenten uitdagen. Als die zou den samenwerken, zou het kun nen gebeuren. Op die manier is er meer geld beschikbaar. Je ziet het aan het zwembad, dat is ook door Vlissingen en Middel burg samen gebouwd." Ze zijn niet de enigen die vinden dat er meer oefenruimte moet komen voor jongeren. De Stich ting Popmuziek Zeeland hield onlangs een zelfde pleidooi. In Middelburg werken onderne mers aan een plan voor een pop podium met oefenruimtes en bij de bijeenkomst over de toe komst van het Scheldeterrein in Vlissingen vroegen jongeren ook al om oefenruimtes. Houtzager: „Het zou leuk zijn om van de jongeren zelf uit te gaan. Er zijn verschillende men sen mee bezig, we proberen die een beetje op te zoeken." Com merciële inititatieven zijn te prij- mers, ze eventeel doorverwijzen en helpen om aan sponsors te ko men. De raad moet een platform zijn waar initiatieven samenko men. Vooral op het gebied van buitenkunst mag er best wel wat meer gebeuren. Daarnaast moeten we ook oog hebben voor architectuur. Nu die pleinen in de binnenstad worden heringe richt, zou je iets bijzonders kun nen doen met straatmeubilair en verlichting." Broekzak Zo, dat visitekaartje is afgege ven. Laport, die Toine Wevers (VVD-raadslid, rector van het Goese Lyceum) als voorzitter op volgt, kent het Goese culturele wereldje als haar broekzak. Ze zat vroeger in de besturen van podium 't Beest en het kun stenaarscollectief Trechter 5. Nog steeds is ze bestuurslid bij toneelgroep Split en jeugdthea tergroep Drang. Vijf jaar gele- zen, maar hebben ook een na deel, vindt Veerhoek. „Dan is het sociale aspect weg, terwijl dat juist belangrijk is. Dat jonge ren met elkaar muziek kunnen maken." Om het doel onder de aandacht te brengen, geeft de stichting maandelijks het blaadje Bikkel! gen bezochten om na te gaan of dat iets voor Goes zou zijn. Zo gingen we regelmatig naar Brus sel en Antwerpen, het bood de gelegenheid om veel mooie din gen te zien. Via Uit in Goes kwam in de theaterwerkgroep van 't Beest en vervolgens in het bestuur." Genieten Een leven zonder kunst kan Mar lize Laport, maatschappelijk werker van beroep, zich niet voorstellen. Kunst is het zout op je zachtgekookte eitje. „Ik kan erg genieten van een mooi gedicht of een schilderij. Ik heb ook poëziefestivals geor ganiseerd, met Remco Campert en, zoals vorig jaar, Tom La- noye. Het is misschien een moei lijke kunstvorm, maar ook die moeten we niet vergeten in Goes." Laport prijst zich gelukkig met het nieuwe theater De Mythe, uit. Daarin staan interviews met bands en wordt informatie gege ven over de stichting. Daarnaast heeft de stichting een website en is er elke eerste donderdag van de maand een 'Lost key'-avond in café Groen Licht in Vlissingen. Die avonden zijn vooral bedoeld om beginnende bands de kans te geven een keer op een podium te staan. Dat is nadrukkelijk geen talen tenjacht zoals Hooikoorts of Kiekvirus, benadrukken ze. „Een talentenjacht moet niet de enige manier zijn waarop je op een festival kunt komen. Er zijn bandjes die daar helemaal niet van houden." Iedereen mag zich aanmelden. Op één voorwaarde, zegt Veerhoek. „Ze moeten ge noeg nummers hebben om een half uur of drie kwartier te spe len." De stichting heeft zichzelf tien jaar gegeven om het doel te be reiken. Achter de schermen zijn ze nu al anderhalf jaar bezig. Echt opschieten doet het dus nog niet, maar de bestuursleden zijn optimistisch. Houtzager: „We hebben nog achtenhalf jaar." dat een succesvol eerste seizoen achter de rug heeft, en een grens verleggend podium als 't Beest. Ze juicht het toe dat die twee po dia nu mogelijkheden onderzoe ken om samen te werken. Het Cultuurhuis - galerie Van de Berge, de kunstuitleen en het jeugdtheaterhuis van 't Beest - in De Mythe verdient een extra zetje, vindt Laport. „Te vaak is de deur gesloten, ik wil daar graag meer publiek voor heb ben. In de foyer en de gangen is bijvoorbeeld ruimte om beelden de kunst te exposeren. Ik wil daar nog eens over praten met het schouwburgbestuur. Ook over amateurverenigingen, die moeten ook de kans krijgen om hun talenten op de planken van de schouwburg te etaleren." Het culturele klimaat in Goes is best aangenaam, stelt Laport. Boven dien wachten er nog mooie din gen. Volgend jaar heropent het mu seum, de Culturele Raad organi seert zelf (daarvoor is een apar te stichting opgericht) een zo- mertentoonstelling in het kader van 600 jaar Goes en het Zee land Nazomerfestival biedt een muzikale voorstelling in het Poelbos. Opnieuw was de Hortus Botani cus met bijbehorend concurren tievervalsend horeca-etablisse- ment aan de Oostburgse Nieuwstraat, één der parade- paardjes van de gemeente Sluis, onderwerp van veel gesprek- en leesstof (zie PZC van 29 en 30 juli) in deze mediale komkom mertijd. Het wachten is nu op de onvermijdelijke kunstgreep, die in de bestuurlijke wereld in dit soort patstellingen wordt toe gepast. namelijk het aanstellen van een commissie van vroede heren en/of dames. Deze wijze lieden krijgen een honorarium ver boven bijstandsniveau. En het ligt in de lijn der hypotheti sche, speculatieve verwachting dat hier een of andere diffuse eindconclusie uit zal rollen. Aan megaprojecten ondertussen geen gebrek. Ik denk hierbij slechts aan (onderzoek naar haalbaarheid van) Sluis aan Zee (80 miljoen gulden), Bhalotra- plan Breskens, hertenpark Groe- de, het high-technological park in Schoondijke and last but not least het plan Waterburg, een doodgeboren kind, dat zo met het waswater uit deze fictieve Burg is weggespoeld. Diverse utopische projecten passeren de revue met als rode draad: hoge prijskaartjes en een twijfelachti ge haalbaarheid. Heerst er in be- stuursland gebrek aan confirma tie, behoefte aan profilering, zijn er netwerken of nepotis- tische praktijken, waarvan arge loze burgers geen weet hebben? Is er nog oog of oor voor de klei ne noden der kleine burgerij? Jongens en meisjes van stavast, wat hebben we vroeger thuis bij pa en ma geleerd: 'Zuinig zijn, kind!'. En wat hebben we nu ei genlijk geleerd van deze pedago gische lessen? Monique Sturm Turkeye 16 Waterlandkerkje De intelligente auto die ouderen veilig door het verkeer loodst, is de oplossing volgens Ragnhild Davidse van SWOV in de PZC van 28 juli. Allerlei computer informatie zou ervoor moeten zorgen dat ouderen geholpen worden met inschatten van snel heid, presenteren van de voor rangssituatie en navigatie. Ouderdom heeft gevolgen voor de rijvaardigheid, zo staat ver derop in het artikel. Er zijn test resultaten van oudere bestuur ders die er niet om liegen: reac tiesnelheid beduidend lager en moeite om informatie op te ne men. Juist die dingen zijn van es sentieel belang om veilig met een auto aan het verkeer deel te kunnen nemen. Denkt Ragnhild Davidse dit op te lossen door de ze mensen te confronteren met nog meer elektronische snufjes, terwijl ze nu al moeite hebben met opnemen van alle aangebo den informatie? De realiteit is dat het onverantwoord is dat mensen die niet (meer) capabel zijn een auto te besturen, toch aan het steeds drukkere verkeer deel kunnen nemen. Zaterdag 31 juli het bewijs: 81-jarige keert auto op A58. Zorg voor een gedegen regeling waarbij ie dereen periodiek door het doen van een basisexamen aan moet tonen nog voldoende rij vaardig te zijn. Zo niet, dan rijbewijs in vorderen. De mobiliteit van ouderen is zeker belangrijk, maar dit moet toch op een ande re manier ingevuld kunnen wor den, bijvoorbeeld met goed gere geld gratis openbaar vervoer of taxivervoer. Momenteel is het openbaar vervoer toch al ontoe reikend, dus daar zal aandacht aan besteed moeten worden. Het is overigens natuurlijk een goede zaak dat autofabrikanten elektronische hulpmiddelen ont wikkelen die veiliger autorijden mogelijk maken. J. Jobse Ooststraat 29 Kapelle Gedeputeerde Van Waveren vindt dat het bedrijfsleven moet meebetalen aan de overlast die een eventuele WCT zal veroorza ken (PZC 29-7). Mijnheer Sa- man, secretaris van de Zeeuwse werkgeversorganisatie (BZW), waardeert de suggestie van zijn CDA-partijgenoot allerminst. Eindelijk borrelt de vraag bij het CDA naar boven: wat kost zo'n containerterminal ons ei genlijk? Uit de jaarcijfers van Zeeland Seaports, het Zeeuwse havenbedrijf dat volledig met ons gemeenschapsgeld wordt ge financierd, blijkt dat, afgezien van de rendabiliteit van de WCT, Seaports zónder WCT fi nancieel beter af is dan mét de WCT. Het verschil bedraagt over een reeks van jaren tien tot vijftien miljoen per jaar! Daar bovenop komen onder meer nog de kosten van bestrijding van ge luidshinder. Maar als het be drijfsleven niet wil betalen, wie dan wel? De Zeeuwse burger? U en ik? Maar we doen het toch voor de werkgelegenheid? In de Rotterdamse havens kampt men met een ernstig tekort aan arbei ders, ondanks de hoge werke loosheid daar. In de Antwerpse havens weigert men momenteel schepen vanwege tekort aan ha venarbeiders. Waar zal Zeeland die arbeiders dan vandaan moe ten halen? Uit andere Europese landen? Dient de Zeeuwse bur ger daar zijn portemonnee voor open te trekken? Kortom: wat kost de WCT en wat krijgt Zee land ervoor terug? Het lijkt erop dat de gedeputeerde en de BZW daar eindelijk eens over na gaan denken. Dat wordt hoog tijd Want het gaat hier om het geld van de Zeeuwse burger. Hedwig Smits Eikenlaan 13 Kamperland Het verzet in Irak is in het offen sief (PZC 29-7). Het door de VS recent geïnstalleerde regime Al- la wi, een VS-handlanger, ont breekt het aan legitimiteit. Alla- wi is tot mislukken gedoemd. Hoe meer hij op de VS zal moe ten steunen, hoe sterker het ver zet. Na de eerste golfoorlog maakte de Baath-partij een amalgaam van Islamitisch fun damentalisme, stammentrots en nationalisme dat de politieke werkelijkheid in Irak weergaf. Saddams strategie werd onder schat. Scott Ritter, voormalig VN-inspecteur in Irak, rappor teerde tijdens zijn inspecties in Irak, dat voorbereidingen wer den getroffen voor een guerril la-oorlog. Irakezen werden opge leid in het kader van het verzet. Tahir Habbush, hoofd van de Iraakse inlichtingendienst, gaf reeds maanden voor de aanval op Irak het bevel aan zijn agen ten, op te gaan in de bevolking om later opsporing door een be zettingsmacht te voorkomen. Het hoofd van de republikeinse garde, Sayf al-Rawi, demobili seerde vóór de VS-aanval gese lecteerde eenheden. De recente aanvallen in Ramadi en Fallu- jah zijn uitgevoerd door gedisci plineerde gevechtseenheden. De politiediensten en legereenhe den die de VS opzetten, zijn geinfiltreerd door het verzet. Irak wordt voor de VS een nacht merrie die zal leiden tot duizen den Amerikaanse en tienduizen den Iraakse doden. Wij zullen getuige worden van een groeiend anti-Amerikaans/Is- raëlisch verzet in het Mid den-Oosten. Hoe langer de VS in Irak zullen blijven, hoe ster ker het verzet zal worden. Er is voor de VS geen elegante oplos sing in Irak, een overwinning is voor de VS onmogelijk, nog wel het inperken van een vernede rende nederlaag. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Al sinds het begin van de jaartel ling wordt de tollenaar gezien als beroepsafperser. Voor motor rijders zijn de tollenaars van de Westerscheldetunnel (PZC 31-7) inderdaad afpersers Als motor-, rijder betaal je namelijk hetzelf de als een automobilist. Ik en ve len met mij vinden dit erg onte recht. Met een motor breng je door het veel lagere gewicht minder schade toe aan het weg dek, dus lagere onderhoudskos ten. Ik ben met de motor zo'n beetje heel Europa door ge weest. Toltunnels, tolwegen, tol- bruggen en veerdiensten, echt nergens moet je net zo veel beta len als een automobilist. Overal betaal je als motorrijder onge veer de helft, behalve bij de Wes terscheldetunnel. Overigens heeft de tunneldirectie in haar eigen blad Tunneluitzicht (no. 4/2000) geschreven dat er ver schillende tarieven komen voor verschillende voertuigen, en dat abonnementhouders en motorrij ders minder betalen. Volgens mij zijn die beroepsafpersers de motorrijders gemakshalve (tikt lekker door, een motorclubje door de tunnel) maar vergeten. Het wordt misschien weer eens tijd voor dezelfde actie als bij de opening van de tunnel. Er zijn toen heel netjes ongeveer 2500 motorrijders tegelijk door de tunnel geweest. Dat zou nu bij de in vol bedrijf zijnde tunnel iets slechter uit komen als toen, denk ik. Maar ja, wat moet je als ze je afpersen, en niet willen luisteren? A.P. Meulenberg Beatrixlaan 131 Vlissingen Marlize Laport, de nieuwe voorzitter van de Culturele Raad in Goes: „Op het gebied van buitenkunst mag er best wel wat meer ge beuren." foto Willem Mieras den belandde ze in de Culturele vrijwilliger bij Uit in Goes, dat Raad, waarvan ze de laatste tijd was een leuke tijd omdat we secretaris was. ,,Ik begon als vaak met zijn allen voorstellin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13