Gebrekkige controle olielozingen Tijgerspin weer gezien in Zeeland Bewoner vraagt maatregelen tegei verkeer Bosweg Vogelverschrikkers als alternatief I Ei h< s v t% Boze buurtbewoners bellen gemeenteraad 's ochtends wakker Vlaamse kustgemeenten verbijsterd over slecht toezicht Dag vol folklore in Zoutelande Zorg om sterfte onder zeevogels Sportpark weer=c. legionellavrij vIj |lp!j door René van Stee en Wout Bareman KNOKKE - De Vlaamse kustge meenten zijn verbijsterd over het gebrekkige toezicht op illegale olielozingen op zee. Vorig jaar werd nauwelijks 180 uur vanuit de lucht gecontro leerd op dergelijke overtredin gen. Dat is evenveel als in 2001. Alleen na het kapseizen van de autocarrier Tricolor, in 2002, werd het aantal controle- vluchten met een paar uur opge voerd. De controles worden uitgevoerd met een vliegtuig van de Be- heerseenheid Mathematisch Mo del van de Noordzee (BMM). De gemeenten vinden het onbegrij pelijk dat de controle om bud gettaire redenen is terugge- ZOUTELANDE - Het centrum van Zoutelande staat donder dag in het teken van de twintig ste folkloristische dag. Het eve nement duurt van 14 uur tot middernacht. Tijdens de folkloristische dag zijn de oude ambachten in rui me mate vertegenwoordigd. Er zijn onder meer demonstraties kantklossen, klompenkappen, glasblazen, stoelenmatten, pot tenbakken en gareelmaken. Ook een touwslager en een hoefsmid geven acte de presence. De hei- ploeg uit Westkapelle laat zien hoe in vroeger tijden palen de grond in werden geslagen. Op de boerenmarkt bestaat de mogelijkheid verse producten te kopen, zoals schapenkaas, wit lof, mosterd en honing. Ook wor den demonstraties van boerenge reedschap gegeven. Muziekvereniging Luctor et Emergo houdt haar jaarlijkse ba zar waar allerlei prijzen te win nen zijn. Ringrijdersvereniging De Zandruiters geeft in origine le Walcherse klederdracht een demonstratie. door Wout Bareman KNOKKE - De vogelopvangcen tra aan de Vlaamse kust maken zich ernstig zorgen over de toe nemende sterfte onder zeevo gels. De afgelopen maanden spoelden op de stranden tiental len dode en verlamde dieren aan. In het Vogelopvangcen trum van Oostende werd een groot aantal verzwakte of ver lamde vogels binnengebracht. Tientallen andere spoelden dood aan. Ook bij opvangcentrum De Mik- ke in Middelburg is de afgelo pen weken een aantal zieke zee meeuwen binnengebracht. Ver moed wordt dat ze zijn getrof fen door een infectie. Ieder jaar in juli is overigens sprake van meeuwensterfte. Claude Velther van het vogela siel in Oostende tast in het duis ter over de oorzaak van de mas sale sterfte. „We leggen voorlo pig een link met de plotse vogel sterfte vorig jaar voor de kust van Nederland. Toen bleek blauwwiervergiftiging aan de basis te liggen, een vergiftiging die zich voordoet in brak water tijdens periodes van warmte en droogte. Maar tal van vogels die op het strand worden aangetrof fen, komen nooit in brak water terecht dus blijft de werkelijke oorzaak een mysterie." Een aan tal dode vogels is voor onder zoek opgestuurd naar de Univer siteit van Gent. In februari en maart werden op de Belgische, Franse en Neder landse kust tientallen dode stormvogels gevonden. Ze had den geen nieuw verenkleed, wat volgens Eric Stienen van het Vlaams Instituut voor Natuurbe houd wijst op ondervoeding. Ook het aantal zeezoogdieren dat het loodje legt, wekt veront rusting. In juni spoelden in Oos tende en Nieuwpoort drie uitge hongerde zeehonden aan. Ook werden de kadavers van zeven dode bruinvissen aangetroffen. Stienen zoekt de oorzaak bij de opwarming van de Noordzee. De temperatuur van het zeewa ter steeg de afgelopen jaren met twee graden. Hij wijst in dat verband op de woekerende Japanse oesters op de strekdammen. Vissers vinden ook steeds meer pijlinktvissen, rode zeebrabeel en zelfs sardi nes in hun netten. draaid, terwijl het aantal gecon stateerde gevallen van oliever vuiling de afgelopen drie jaar juist verdrievoudige, van 26 naar 79. Vanuit de lucht werden vorig jaar maar twee schepen betrapt op illegale lozingen. De kustgemeenten, die in eerste instantie moeten opdraaien voor de schoonmaakkosten, heb ben bij de provincie West-Vlaan deren hun nood geklaagd. Zij menen dat de zware olie vervui ling op de stranden vorig jaar niet alleen werd veroorzaakt door de Tricolor, maar dat veel passerende schepen van de situa tie gebruik hebben gemaakt om hun ruim en tanks te spoelen. Omdat er nauwelijks wordt ge controleerd, konden ze dat onge straft doen. Gemeentesecretaris M. Verhaeg- hen van Knokke- Heist vindt het uitermate teleurstellend dat toezeggingen van de federale overheid dat controle vanuit de lucht zou worden geïntensi veerd, zijn blijven steken in goe de bedoelingen. „De benoeming van een minister voor de Noord zee heeft hier helaas weinig aan veranderd. Wat ons betreft is het laatste woord hierover nog niet gesproken", aldus Verhaeg- hen. Hij is ook teleurgesteld over de afwikkeling van de kosten van de olieruimingen die Knok- ke-Heist als gevolg van de ramp met de Tricolor heeft moeten maken. „Wij vinden dat dit ook een federale aangelegenheid is en dat wij daar dus niet alleen voor moeten opdraaien. Beter toezicht zou tot gevolg kunnen hebben dat dergelijke kosten in de toekomst niet zo vaak meer hoeven te worden gemaakt. De verontreinigingen brengen veel schade toe aan het milieu, de die ren en het toerisme. Ook bezor gen ze ons enorm veel extra ar beid." De gemeente Sluis kreeg de schoonmaakkosten na de olielek kages uit het wrak van de Trico lor inmiddels via Rijkswater staat wel al vergoed. Wethouder R. Leentfaar waagt zich niet aan een oordeel over het beperk te aantal controlevluchten langs de Vlaamse kust. Maar het toe nemend aantal gevallen van ver ontreiniging voor de Vlaamse kust noemt hij wel verontrus tend. Terwijl in België wordt bezui nigd op de controles vanuit de lucht, studeert de dienst Noord zee van Rijkswaterstaat juist op uitbreiding van de controle- vluchten. Volgens een woordvoerster ma ken de controleurs nu gemid deld 1200 vluchten. Dat worden er in de nabije toekomst 1600. Daarbij wordt een tweede vlieg tuig ingezet. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Na de wegblokkade van vorige week zijn de actievoerders van de Weststraat en Burghse- weg in Burgh-Haamstede nu met een wakkerbelactie be gonnen. Onder het motto 'Wij wakker, Jij wakker' bellen bo ze buurtbewoners in alle vroegte raadsleden en leden van het college van burge meester en wethouders uit hun bed. Met de telefoonlijst uit de ge- meentegids in hun hand gaan de actievoerders te werk. Ze attenderen de gemeentebe stuurders van Schouwen-Dui- veland persoonlijk op de ver keersproblematiek waar de bewoners van beide straten al gedurende een jaar of zeven tegenaan lopen. Het actiecomité Weststraat/ Burghseweg Leefbaar heeft onder de circa twintig actieve actievoerders twee teksten verspreid, die telefonisch wor den medegedeeld aan gemeen tebestuurders die opnemen. Er is een tekst voor in de och tenduren als, vanaf ongeveer half zes, vrachtverkeer dooi de straten dendert. Omwonen den die hinder ondervinden van de nachtelijke discobus kunnen teruggrijpen op een tekst die betrekking heeft op overlast in de nacht. Woordvoerder van het actie comité J. de Roode is één van de bellers die gisterochtend een half uur telefonisch in de weer is geweest. De actie leverde hem wisselende reacties op. Van een vriende lijk bedankje voor de medede ling tot een hoorn die op de haak werd gegooid. En vele, vele voicemails. Het is geens zins de bedoeling het gemeen tebestuur met deze actie te chanteren, licht hij toe. Wel hebben de buurtbewoners be sloten alle middelen uit de kast te halen in de hoop nu eens gehoord te worden. Met de wegblokkade van vorige week was het vooral het pu bliek dat werd aangesproken. Deze week zijn de gemeente lijke bestuurders aan de beurt. Aan de gemeenteraa: n is inmiddels ook een bneS met het verzoek om een ge- d sprek verzonden. De bewesi ners hebben het idee geecti poot aan de grond te krijgecb bij de gemeente. v Met de realisatie van enkeln voetgangersoversteekplaat- sen, verschillende wegver-d smallingen en de aanleg vatJ een trottoir aan de westzijdtc van de Weststraat hopen zi]V korte metten te maken metdic in hun ogen onveilige ver-I keerssituatie en het gedreurv van verkeer in - en schad«£ aan - hun huizen. In verbanti met de financieel weinig roos-t kleurige toestand van de ge-g meente zijn maatregelen pad in 2005 voorzien. Die voorgenomen aanpassin- gen schieten volgens de actie- j voerende buurtbewoners ooi nog eens te kort. Bovendiet voelen zij zich ernstig tekort gedaan door de in hun visie stoïcijnse reactie van wethou-j der W. Renden. Hij was overi gens één van de slachtoffers van de belactie gisteren, maai! de beller had al opgehangen; tegen de tijd dat Renden zi]t telefoon had bereikt. Zo'n ac tie brengt schrik teweeg en is daarom onverstandig, rea geert de wethouder als hij uit eindelijk hoort wat er gaandt is. Inhoudelijk onthoudt hij zich vooralsnog van commen taar. ,,Ik neem het morgen mee naar het college." Ge- meeenteraadsleden D. Meul- blok (WD) en J. Koopma: (Alert!) werd een vroeg belle tje bespaard. Beiden geven aan weinig actiegevoelig t( zijn, maar de signalen wel se rieus te willen nemen. Een an dere infrastructuur help', niet, stelt Meulblok. „Op snelJ heid moet worden gehand-I haafd." Koopman pleit voor een tijdei lijke oplossing, omdat de fi-l nanciën het gemeentebestuui nu eenmaal voor dilemma's plaatsen. Het actiecomité ii niet bang sympathie te verlie zen bij de raad. De Roode! „Wij worden al zeven jaai wakker geschud, dan kunnes raadsleden een weekje tod wel hebben?" De Provincie Zeeland houdt een opruimactie van reclame-uitingen langs de wegen, daarom staat er tussen Zonnemaire en Brouwershaven een geïmproviseerde pop met de tekst 'Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel'. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow ZONNEMAIRE - In een akker langs de weg tussen Zonnemaire en Brouwersha ven prijkt sinds gisterochtend een vogel verschrikker gehuld in een wit T-shirt met het logo van de Zeeuwse Vlegel tar- weteelt. De geïmproviseerde pop staat daar als al ternatief voor de bekende borden met de tekst 'Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel". De Provincie Zeeland is al jaren bezig met een opruimactie van reclame-uitin gen langs de wegen. Nu is het de beurt aan de Vlegelborden. Daarmee staat de Stichting Zeeuwse Vle gel voor.een probleem. „De borden die nen als controle op het naleven van het milieuvriendelijk teeltvoorschrift. Wij moesten dus wel een list bedenken", zegt voorzitter J. de Koeijer van deze stich ting. Hij begrijpt best dat de provincie op treedt tegen een wildgroei aan reclame borden langs de wegen. „Maar het was wel wat vriendelijker geweest als de pro vincie voor de Zeeuwse Vlegel een uitzon dering had gemaakt", vindt De Koeijer. Volgens hem heeft de Provincie het stre ven naar verduurzaming van de land bouw hoog in haar vaandel en heeft ze de Vlegel tot nu toe loyaal gesteund. Bij deze tarweteelt worden geen bespui tingen uitgevoerd en geen kunstmest ge bruikt. Borden in de percelen stelden ie dereen in de gelegenheid het teeltvoor schrift met eigen ogen te controleren. Ten tijde van de ontwikkeling van de Zeeuwse Vlegel was er nog geen keur merk voor niet-biologische, milieuvrien delijke landbouwproducten. Daarom lan ceerde de stichting zelf de borden met 'Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel'. De Stichting maakt nu dankbaar ge bruik van het advies dat P. J. Landegent uit Burgh gaf: „Een vogelverschrikker mag toch wel?" door Sheila van Doorsselaer AXEL - In natuurgebied Smidschorre in Axel is de tij gerspin, oftewel de wespen- spin, gezien. Het is de twee de keer dat deze bijzondere spin in Zeeland is waargeno men. Tijdens een vlinder- en libel- lenexcursie in Smidschorre, afgelopen weekeinde, viel het oog van een van de deel nemers op een grote, opval lende spin tussen de vegeta tie aan de amfibieënpoel. De spin werd direct her kend door een van de leden van de insectenwerkgroep van natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut; een vrouwelijk exemplaar van de tijgerspin. De eerste tijgerspin in Zee land werd in augustus 2001 gezien, aan de Gasdam bij het Verdronken Land van Saeftinge. Eerste De eerste tijgerspin in ons land werd in 1980 gevangen in Zuid-Limburg. Sindsdien is de spinnensoort onstuit baar verder getrokken. Het oorspronkelijke leefgebied van de tijgerspin is Midden- en Zuid-Europa. Nog maar recent, mogelijk door het warmer worden van het kli maat, breidt de soort zich uit naar het noorden. De tij gerspin wordt ook wel wes- penspin genoemd en dankt haar naam aan haar uiter lijk: zwart-geelwit ge streept, zoals een tijger of een wesp. Tenminste, de vrouwtjes, die zo'n twee cen timeter kunnen worden. De mannen zijn bruin en klein. Het is niet voor niets dat meestal enkel de vrouwtjes worden waargenomen. De mannetjes leven ook min der lang. Vaak worden ze na de paring opgegeten. Nor maalgesproken voeden tij- gerspinnen zich met sprink hanen of andere gevleugelde insecten. Een andere bijzonderheid van de tijgerspin is het web. Het wielweb is vergelijk baar met dat van de gewone kruisspin, maar bevat een ei genaardige zigzagband van boven naar beneden. Dit weefpatroon wordt het stabi- limentum genoemd. De func tie van dit stabilimentum is nog niet opgehelderd. Liefhebbers zullen vooral in genomen zijn met de prachti ge kleuren van de tijgers- pin.Ondanks het formaat van de spin is hij ongevaar lijk voor mensen. De spin wordt nog deze week weer uitgezet op de zelfde plaats waar ze is ge vonden. In Smidschorre bij Axel is de zeldzame tijgerspin gevonden. foto Camile Schelstraete dinsdag 3 augustus 2004 wb door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Het is wach ten op een ongeluk op de Bos weg in Zoutelande. Veel wegge bruikers rijden tegen het een richtingsverkeer in. Een bewo ner roept de gemeente dringend op haar verantwoordelijkheid te nemen en iets aan de situatie te doen. Bewoners van de Bosweg en om geving kampen al jaren met ver keersoverlast. De weg fungeert als sluiproute voor woon-werk- verkeer. Bovendien is het er in de zomermaanden extra druk door toeristen die in de omlig gende straten in zomerhuizen verblijven. Opstoppingen zijn er bijna dagelijks. Om hier een einde aan te ma ken, legde de gemeente vorig jaar parkeerhavens aan, maakte ze verkeersdrempels en werd er eenrich ti ngsverkeer ingestel d „De verkeersdruk is sindsdien aantoonbaar verminderd", zegt bewoner L. de Kraker in een brief aan de gemeente. „Ook wordt er minder hard gereden. Helaas zijn er met de maatrege len andere verschijnselen opge doken die de verkeersveiligheid aantasten en ergernis opwek ken." Het eenrichtingsgebod wordt volgens De Kraker massaal gene geerd. „In het begin zelfs ook door surveillanceauto's van de politie en gemeentelijke dien sten." De Kraker begrijpt het wel. „Aan het begin van de Bos weg staat een bord maar dat is bijna aan het zicht onttrokken door bebossing. Wanneer er au to's geparkeerd staan, vallen de aanduidingen helemaal niet meer op." De bewoner stelt voor roodwitte palen en verkeersbor den te plaatsen aan beide zijden van de Bosweg, vanaf zowel de Langendam, De Bellink als het Wulkpad. Het eenrichtingsverkeer gold eerst vanaf De Bellink. Later ging het pas in vanaf het Wulk pad. „De problemen namen toen toe. Met het verleggen van de w GO sell van sch eenrichtingsweg, is niet de üiiket' structuur aangepast. Nu 1«l. het verkeer regelmatig vastzat sen het Wulkpad en de Lac)n0( dam", zegt De Kraker. „MSch schien kunnen er barrières wivcr den aangebracht in de omgevj van de David Koddelaan, iy0] Bosweg en de Duinweg. door krijgen de wegen mimexl het karakter van een doorgajEil de route." Bewoners van de Bi de weg weten inmiddels precjn 1 welke ondernemers stelselmafor en bewust tegen het verkee wa rijden. „Het is logisch dat devfjn leiding erg groot is. De pobSee controleert er vrijwel nooit." pe De Kraker vindt dat de gemKWa te haar verantwoordelijk^ z[y moet nemen. „Het kan toch:aai zo zijn dat bewoners zelf iaai recht in handen moeten ne;Ze om bijvoorbeeld via wegblofcno, des af te dwingen dat de loh Vo: overheid haar uitvoerende Ijmc ten aanzien van verkeersveiltei heid ter harte neemt." De&'M ker nodigt het college uit tei0n men tellen hoeveel automobis Li' ten het eenrichti ngs verkeer iH< geren. di< .da wi ZIERIKZEE - De legionellaktei terie is verdreven van sportps fir De Hogen Blok in Zierikzeeizo ze week wordt de laatste latei gelegd aan het vervangen ii\yi de waterleidingen. mi De besmetting op het sportpiSt kwam enkele weken geleo wi aan het licht tijdens een conirte le. Omdat het niet de eerstehpe was dat de bacterie werd aar* te troffen, besloot de gemeem geen enkel risico te nemen emh: le leidingen in het kleedgekhf te vervangen. De bacterie he hi zich waarschijnlijk kunnen«H wikkelen omdat de leidinjin door de kruipruimte van hetj di bouw lopen. Daar kan de teinsc ratuur oplopen tot 25 gradei ni bij die temperatuur gedijt m bacterie uitstekend. n<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12