lissingers veel kwijt aan huur PZC Zelfgeplukt fruit smaakt het best ZOMERACTIE! Ringsteken vanaf hobbelige sjees moeilijk spel PZC Beiaardconcert in Middelburg Ik word zo hebberig hier deel van inkomen gaat op aan maandelijkse lasten Pompstation weer in gebruik Straf voor trappen lantaarnpaal Kampeerders bekeurd in Domburg Meisje op brommer aangereden Inbrekers lopen tegen de lamp Dode honden in water bij Hulst Andere weggebruikers malen niet om zielig relaas Adverteerders, let op onze 5 X ADVERTEERDERSVOORDEEL agenda STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG Kaasboerderij Schel- i lach, Prooyenseweg 26, 19.00 uur: Ex- cursie en kaasproeven; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Museum, 16.30 en 19.00 uur: Roofvogel- show; VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissïngen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; WALCHEREN 9.00-19.00 uur: dorpen- - tocht Terre des Hommes; WESTKAPELLE - Strandpaviljoen Kali- maros, 19.00-21.30 uur: viswedstrijd; ZOUTELANDE Langstraat, 13.00-21.00 uur: Markt. MIDDELBURG - Gideon Bod- den, stadsbeiaardier van Am- sterdam. Oudewater en Hilva- renbeek, geeft vandaag vanaf 18.45 uur een concert op de Ab- dijtoren van Middelburg. Bodden won tal van internatio- i nale beiaardconcoursen en gaf concerten op ontelbare torens in binnen- en buitenland. Hij houdt zich verder bezig met on- 1 derzoek op het gebied van histo rische klokkengietersmethodes, i historische uur- en speelwerk mechanieken en geeft lezingen. ;Het programma van vandaag •.vermeldt werken van Mozart, Bach en Badings. Programma's zijn ter plekke aanwezig. Goede luisterplaatsen zijn het Abdij plein en de kruidentuin in het i Abdijcomplex. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 l Postbus 31 4460 AA GOES t Tel: (0113)315500 I Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Kim en Mike, die op Noord-Beveland vakantie vieren, vinden het wel een sport om bramen te plukken. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers COLIJNSPLAAT - Een beetje calvinisti sche inslag moet je er wel voor hebben en het liefst ook wat uithoudingsvermo gen. Om net zo lang over plant en struik te buigen tot er een flink maal in de blauwe bakjes ligt. Maar dan is de belo ning ook groots: -zelfgeplukt smaakt fruit beslist het best. En zeker als je het, zoals bij 'de zelfpluk- kerij' aan de Molenweg in Colijnsplaat direct van de struik in je mond kunt stoppen. „Dat mag hoor", zegt eigena resse Hanneke Koopman. „Mensen mo gen best even wat proeven." Voor wie al dat lekkers naar meer smaakt heeft Koopman in een schuurtje plastic bakjes klaar staan, die de klan ten naar eigen inzicht kunnen vullen. Er hangen nog frambozen, rode bessen en witte bessen. Verder beginnen de aardbeien net weer en zijn de eerste bra men rijp. Kim en Mike storten zich op de rode bessen nadat hun papa ze op de 'nokkievolle' struiken heeft gewezen. Het duurt even voordat Mike door heeft dat hij niet de losse besjes maar een heel trosje ineens moet plukken. Maar als hij dat eenmaal te pakken heeft, is Mike niet meer te stuiten. Het is het eerste seizoen dat 'de zelf- plukkerij' open is en Koopman mag niet klagen vindt ze zelf. „Het loopt erg aar dig voor zo'n eerste jaar", zegt ze. „Men sen vinden het hartstikke leuk dat ze zelf mogen plukken." Twee jaar geleden kocht Koopman de grond en begon ze met het aanplanten van de bessen-, frambozen- en braam struiken. Zo halverwege haar eerste sei zoen kan ze goed inschatten welk fruit het meest in trek is. „De aardbeien moet ik volgend jaar beslist uitbreiden. Daar is zo veel vraag naar", zegt ze. „En de kruisbessen liepen ook goed. Ik dacht 'die kent bijna niemand', maar ze zijn er allemaal al af." Als het bedrijfje straks echt lekker draait wil Koopman ook wat pruimen- en kersenbomen gaan planten. Verder heeft ze plannen voor de aanleg van een maïsdoolhof. Inspiratie voor de onderneming haalde Koopman vooral uit het buitenland. „In Nederland is het zelf plukken nog niet zo ingeburgerd, maar in bijvoorbeeld Duitsland, Engeland en Amerika wel. Daar zijn de bedrijven over het alge meen ook veel groter dan bij ons." „Ik word zo hebberig hier", zegt Robert Nieuwenhuis. „Ik probeer een lekker ho ge toren op mijn bakje aardbeien te ma ken, maar als ik dan ga lopen lazert het er allemaal weer af." Samen met zijn vrouw Ineke viert hij vakantie in Arne- muiden. Ze kwamen tijdens een rondrit toevallig langs de plukkerij. Ik dacht 'vandaag maar even niet naar het strand'", wijst Ineke op haar vurig rode kuiten. Het aardbeien plukken valt haar trouwens nog niet mee. „Wij zijn te lang. Kinderen zitten lekker dicht bij de grond die hebben het makkelijker", zegt ze. „En je moet lange nagels heb ben", vult haar echtgenoot aan. Even later zit Ineke puffend met de aardbeien en de hond op een bankje in de schaduw, terwijl Robert de braam struiken te lijf gaat. „Als hij zo klaar is, mag hij in de schaduw hoor", licht Ine ke toe. „En dan ga ik eens bij de rode bessen kijken." door Ron Magnée - Vlissïngen - veel viissingse t huurders zijn een groot deel van 'hun inkomen kwijt aan huur. Dat blijkt uit onderzoek van de Vlissingse huurdersvereniging jL'escaut. De uitkomsten geven «in vergelijking met landelijke cijfers zelfs een onthutsend Mieeld. vindt de voorzitter van de huurdersvereniging. Het onderzoek van de Vlissing se vereniging maakt deel uit van een grote, landelijk actie van de Woonbond in Amster dam. Gekeken wordt hoeveel huurders kwijt zijn aan hun woonlasten. De Vlissingse Ihuurdersverenigïng heeft hier- voor al haar tweeduizend le gden een anonieme enquête ^gestuurd. Van de formulieren zijn er inmiddels tweehonderd [geretourneerd De resultaten zijn schokkend, oordeelt voorzit- ter C. Zuijdweg van de huurders- Ivereniging L'escaut. Want de huurders blijken een zeer groot [deel van hun netto inkomen I. kwijt te zijn aan de maandelijk- se huur. Bij het onderzoek maakt de huurdersvereniging onder scheid tussen huurders mét en Pzonder huursubsidie. De eerste i groep huurders is gemiddeld 43 procent van het netto inkomen kwijt aan de maandelijkse huur, servicekosten, gas, licht en wa ter. De huursubsidie is in deze berekening al meegenomen. Er is met gekeken naar gemeente lijk heffingen als OZB of andere kosten als bijvoorbeeld de water schapsbelasting, omdat deze hef fingen nogal eens worden kwijt gescholden. Mochten de heffin gen wel in de berekeningen wor den meegeteld, dan zien de uit komsten er nog minder rooskleu rig uit, zo beklemtoont Zuijd weg. Dat neemt niet weg dat de voor zitter de uitkomst van 43 pro cent al heel schrikbarend vindt. „Ik dacht eerst nog dat ik een re kenfout maakte. Maar andere bestuursleden hebben de bereke ningen nog eens uitgevoerd met dezelfde cijfers." De uitkomsten zijn vooral opval lend omdat landelijke cijfers een rooskleuriger beeld geven dan de Vlissingse uitkomsten. Uit het woonbehoefteonderzoek van 2002 van het ministerie van VROM bleek dat - landelijk ge zien - huurders met subsidie 30 procent van hun inkomen aan huur kwijt zijn, oftewel dertien procent minder dan de Vlissing se huurders. De meetmethodes zijn niet precies hetzelfde, maar komen wel grotendeels overeen. Ook Vlissingers die geen huur subsidie ontvangen, zien een groot deel van hun inkomen, zo'n 33 procent, aan huur op gaan. Ook dit percentage is ho ger dan het landelijk gemiddel de uit het onderzoek van Vrom. Toen calculeerde het ministerie dat huurders zonder huursubsi die ruim 18 procent van het net to inkomen kwijt zijn aan huur. Volgens Zuijdweg is vooral het beleid van minister Dekker om de huursubsidie elk jaar te ver minderen er de ooi-zaak van dat veel huurders veel geld kwijt zijn aan huur. „Dat beleid heeft de cijfers zeer ongunstig beïn vloed. We zullen er dan ook met de Woonbond tegen blijven age ren." Rapport De huurdersvereniging stuurt de uitkomsten van het onder zoek door naar de Woonbond. Deze organisatie maakt, met de uitkomsten van andere vereni gingen in Nederland, een rap port over de situatie. Naar ver wachting presenteert de Woon bond voor Prinsjesdag de uit komsten aan Tweede Kamer en kabinet. Overigens is Zuijdweg ook ge schrokken van een ander ver schijnsel: veel huurders die recht hebben op huursubsidie maken er geen gebruik van. Of het gaat om onwetendheid of schaamte; het blijft onbekend waarom mensen geen subsidie aanvragen. „En het gaat om be dragen van 25 euro per maand tot wel 200 euro per maand. We zullen dit probleem dan ook nog eens extra onder de aandacht brengen via onze nieuwsbrie ven." door Ron Magnée POPPENDAMME - Ringrijden is vooral de lans vasthouden als een geweer en dan goed mikken. Dat zeggen kinderen tenminste als ze bij de imkerij Poppendam- me op een hobbelige sjees geze ten proberen een ring van 38 mil limeter te steken. Maandagmiddag komen maar liefst honderd kinderen naar de imkerij voor de Dag van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging. Er zijn dan ook tal van spelletjes te doen: sjoelen of ke gelen en allerlei behendigheids spelletjes. Maar niets is zo leuk als op een sjeesje gezeten probe ren om een ring te steken. Zoals de familie Van den Ham uit Leusden bijvoorbeeld pro beert. Bij Tim (8) wil het maar niet lukken. Hij wordt er ge woon een beetje boos van. „Een moeilijk spel", vindt hij. „En het ging te snel." Zusje Eline (4) heeft meer suc ces en weet twee ringen te ste ken. Maar ja, die wordt ook wel geholpen door vader Jan. Hierna is het tijd voor de fami lie Marck - vader Jan en dochter Marthe - uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Helaas, zelfs met vier handen aan de lans lukt het niet om de ring te steken. Ondertus sen laat Ard Blaas van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging zijn paard even uitrusten. „Het is eigenlijk de bedoeling om de lans met één hand vast te hou den", legt hij uit. Om vervolgens met je andere hand jezelf vast te houden. Maar daar hebben de kinderen nog niet de kracht voor en daarom gebruiken ze twee handen." Cadans Vervolgens is het zaak om de ca dans van de wagen goed aan te voelen en goed te mikken. Overi gens is de ringdoorsnede nog ruim, legt Blaas uit, namelijk 38 millimeter. Tijdens wedstrijden hangt er soms een ring van niet meer dan 10 millimeter. Arjen Brans (10) mag vervol gens in de ring zijn kunsten la ten zien. Hij weet, zonder hulp van wie dan ook, twee ringen te steken. Na zijn performance heeft hij dan ook recht van spre ken. „Je moet de lans richten als een geweer", weet hij te melden. „En dan goed richten." Vader Jan Marck met dochter Marthe in actie. foto Lex de Meester dinsdag 3 augustus 2004 wil OSSENDRECHT - Het pompstation van Delta in Ossen- drecht is gisteren weer volledig in gebruik genomen. Het kon sinds 2 juni niet worden gebruikt nadat er brand was uitgebroken. Andere pompstations van Delta namen de le vering van drink- en industriewater over. Gisteren kreeg Oost-Zeeuws-Vlaanderen het water weer uit Ossendrecht aangeleverd. Volgens Delta bestond het risico dat er bruin water uit de kraan kwam. Midden-Zeeland en West-Brabant werden al sinds 26 juli van water voorzien uit Ossendrecht. DOMBURG - Een zeventienjarige jongen uit Domburg moet via bureau Halt een alternatieve straf uitvoeren. Hij werd gisterochtend vroeg aangehouden door de politie omdat hij op de Boulevard van Schagen in Domburg te gen een lantaarnpaal aan het trappen was. DOMBURG - In de nacht van zondag op maandag heeft de politie drie wildkampeerders bekeurd. De drie, afkom stig uit Tsjechië, werden op de Badhuisweg in Domburg slapend in hun auto aangetroffen. Ze kregen alledrie een boete van 95 euro. Afgelopen weekeinde werden al 56 wildkampeerders op de bon geslingerd. MIDDELBURG - Een zestienjarig meisje is gistermorgen gewond geraakt toen ze op haar brommer werd aangere den. Het ongeluk gebeurde rond elf uur op de Koudekerk - seweg in Middelburg. Een 43-jarige Duitse automobilist reed een uitrit uit en gaf het meisje geen voorrang. Ze is met schaafwonden en een pijnlijke knie naar het zieken huis gebracht. MIDDELBURG - De politie heeft zondagavond twee in brekers op heterdaad betrapt. De twee werden aangehou den in een bedrijf aan de Koudekerkseweg in Middel burg. In het pand stonden goederen klaar om meegeno men te worden. De inbrekers zijn een 19-jarige Middel burger en een 34-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats. HULST - In het natuurgebied Groot Eiland bij Hulst zijn gistermiddag twee dode honden gevonden. De dieren zijn mogelijk vergiftigd en daarna in het water gedumpt. De kadavers werden aangetroffen bij de Achtste Verkorting. De brandweer heeft de dieren uit het water gehaald. Vol gens een dierenarts ging het om een bruine Duitse herder en een kruising van een bouvier met een herdershond. Het waren forse reuen die 35 tot 40 kilo wogen. De politie is op zoek naar mensen die deze honden uit hun woonomgeving missen of die mogelijk getuige zijn ge weest van de dumping van de dieren. Zij kunnen bellen naar telefoonnummer: 0900-8844, of zich melden bij bu reau Hulst. door Emile Calon MIDDELBURG - Het verhaal van de inwoonster van Oost-Souburg was zeer zielig. Met zachte stem vertelde ze gis teren in een van de zalen van de Middelburgse rechtbank over de mishandelingen door haar ex-vriend, haar scheiding, haar baan die op het spel staat en de onzekere toekomst voor haar kinderen. Politierechter B. Doorewaard Boekhout hield haar echter voor dat hij geen boodschap heeft aan zulke verhalen. Hij wenst als weggebruiker gewoon nie mand tegen te komen die met een zatte kop achter het stuur zit. Bits: „Andere weggebrui kers hebben gewoon niets met uw verhaal te maken." De Sou- burgse knikte om aan te geven dat ze zijn woorden begreep. Met tranen in haar ogen vertel de ze echter dat ze haar rijbe wijs echt nodig heeft en dat ze nu echt een nieuwe start maakt. Ze was op 8 mei van dit jaar in de gemeente Vlissingen betrapt toen ze met veel te veel alcohol in haar bloed in een auto reed. Een uur daarvoor hadden agen ten haar al aangetroffen naast die bewuste auto en haar op het hart gedrukt toch vooral niet te gaan rijden. Ze was immers al duidelijk dronken. Een uur latei- reed ze toch. Volgens de vrouw was ze op dat moment op de vlucht voor haar toenmalige ge welddadige vriend. „Het was kiezen. Of in elkaar geslagen worden, of in de auto stappen en wegrijden." Flauwekul, oor deelde Doorewaard Boekhout. Volgens hem was haar vriend op dat moment in het geheel niet in buurt. Officier van justitie R. Jeuken bleek weinig geloof te hechten aan het verhaal van de vrouw. Vooral omdat ze reeds eerder betrapt is op rijden met te veel drank op. Hij eiste een boete van 700 euro en een rijont zegging van zeven maanden. Vooral dat intrekken van het rij bewijs vond hij belangrijk, zo zei hij. Doorewaard Boekhout hield de Souburgse voor dat hij niet te veel kon afwijken van de strafnormen die nu eenmaal gel den voor dronken rijders. Deson danks week hij toch redelijk af van de eis en legde haar een boe te op van 650 euro plus een rij ontzegging van zes maanden waarvan twee voorwaardelijk. (Advertentie) De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Tel.: 0113 -315520 Zeeuws Vlaanderen Tel.: 0114 -372772 E-mail: zomeractie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11