llfïlWI 11111' Honderden doden brand Paraguay Christelijke kerken in Irak zijn doelwit van aanslagen 1-16° Dodental gasramp Gellingen loopt op 9 m t-tr Winkelend publiek verpletterd in hoofdstad Asuncion Paus vreest gevolgen feminisme Politie beboet bestuurders vakantiebussen Jonge Palestijnse garde roert zich Elektrisch vistuig op proef Ajax wint weer eigen toernooi Granaataanslag in hartje Praag Springers laten brugwachters schrikken WTO maakt weg vrij naar opheffen landsubsidies Lady trouwt met schaapscheerder i MMnmn 29° 4m 03 Warm met zon vrij zonnig, droog en warm. Zwakke tot matige oostelijke wind. Middagtemperaturen rond 29 graden. 246e jaargang no. 180 maandag 2 augustus 2004 los nummer 1,20 WÉ internet: www.pzc.nl |w Honkballers klaar voor de Spelen ■■i RBHHB8RB dcFrans Lindenkamp ASUNCION - Een uitslaan de brand in een supermarkt in een buitenwijk van de Paraguay aanse hoofdstad Asuncion heeft gistereen aan zeker 215 mensen het le ven gekost. De politie hield er vannacht ernstig reke ning mee dat het aantal slachtoffers zou oplopen tot driehonderd. Honderden mensen zijn met brandwonden en ademhalings problemen opgenomen in zieken huizen en particuliere klinie ken. Het winkelcentrum was op het moment dat de brand uit brak afgeladen met bezoekers. Velen werden volgens politie chef Aristides Cabral verplet terd. toen de pijlers in de onder grondse garage van supermarkt Ycuaj Bolonos het begaven. Daar door stortte het gebouw gedeel telijk in. Cabral heeft naar zijn zeggen honderden doden waargenomen in de korte tijd dat hij met brandwerende kleding pools hoogte nam tussen de smeulen de resten. Maar hij moest snel de winkel uit vanwege de enor me hitte. Hij stelt dat veel slacht offers zijn gestikt door de hevi ge rookontwikkeling. Vluchtuitgangen De directie van de supermarkt zou opdracht hebben gegeven de viuchtuitgangen te sluiten om te voorkomen dat aanwezigen aan het plunderen zouden slaan. De DRIEBERGEN - Bij een contro le van 48 autobussen met vakan tiegangers op de snelweg A2 bij Culemborg bleken er gisteren ne gentien in overtreding te zijn. De verkeerspolitie heeft in ne gen gevallen direct een pro ces-verbaal opgemaakt. De Inspectie Verkeer en Water staat zal in verband met de ande re overtredingen bij de betrok ken busondernemingen een be- drijfsonderzoek instellen, zo heeft het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) gemeld. Drie bussen hadden de snel heidsbegrenzer iets boven de wettelijk toegestane 100 kilome ter per uur afgesteld. De voertui gen werden voor nader onder zoek naar een garage gebracht. Bij één bus waren op de registra tiebladen onjuiste gegevens ver meld De chauffeur kreeg een boete van 440 euro voor deze fraude. Drie chauffeurs konden de registratiebladen niet tonen, een reed zonder geneeskundige verklaring en een ander had geen vergunning bij zich. Aan de controle op parkeer plaats Lingehorst namen tussen elf en vijf uur twaalf mensen van de verkeerspolitie en de in spectie deel. Bij de geregelde controles van buspendels uit va kantielanden letten ze op rij- en rusttijden en op de juiste wer king van tachograaf en snel heidsbegrenzer. ANP geborgen stoffelijke resten wor den in een discotheek aan de overkant van de straat verza meld. Volgens overlevenden ont stond de brand nadat een gasfles in de keuken van de supermarkt ontplofte. Maar kortsluiting wordt ook niet uitgesloten. Presi dent Nicanor Duarte haastte zich direct nadat de ramp zich voltrok naar het winkelcomplex om de reddingsoperatie te hel pen coördineren. Aan het red dingswerk namen twintig brand weer- en politiekorpsen deel uit de wijde omtrek van Asuncion. Het staatshoofd spreekt van een tragedie zonder weerga in de ge schiedenis van het Zuid-Ameri kaanse land. GPD Het onbetaalde werk van vrou wen binnen het gezin is vol gens de Nederlandse kardi naal Simonis onmisbaar voor een gezonde samenleving. Maar het wordt vaak zwaar ondergewaardeerd. „Onbe taald maakt blijkbaar onbe mind", reageerde Simonis op een document van het Vati- caan. Daarin keert de paus zich tegen het feminisme. Mohammed Dahlan, leider van de jonge garde van Fa tah in de Gazastrook, heeft felle kritiek geleverd op Jas- ser Arafat. Hij verweet de Palestijnse leider passiviteit „Arafat zit bij de lichamen van de Palestijnen en kijkt toe hoe hun samenleving wordt verwoest." Dahlan, voorma lig hoofd van de veiligheidsdienst, is de man achter de recente interne onrust in de Ga zastrook. Binnenkort begint de pulskor, een elektrisch vistuig, aan een proefperiode in de praktijk. De Urk 153 gaat het nieu we net, dat niet door, maar boven de bodem wordt voortgesleept, testen. Proeven tot nu toe waren positief. Ajax heeft voor de vierde keer op rij het Amsterdam toernooi gewonnen. De Am sterdammers speelden gister avond met 0-0 gelijk tegen Arsenal, waardoor ze in de •eindstand eerste bleven. Ze wonnen het eerste duel met 3-2 van Panathinaikos. Ri ver Plate won met 1-0 van Pa- nathinaikos. I Varia: 2; Binnenland: 3; Radio Televisie: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7, 9 en 11; Sport: 13, 14, 15, 16, 17 er 18. Een bij de brand gewond geraakt meisje wordt in veiligheid gebracht. foto RTR door Pascale Thewissen PRAAG - In de Tjechische hoofdstad Praag zijn gisteren achttien mensen gewond ge raakt bij een granaataanslag. Het projectiel werd uit een auto gegooid in een druk winkelge bied vlak bij het historische cen trum van de Stad. Volgens de au toriteiten ging het om een actie van criminelen. Er bevonden zich duizenden toe risten in het wandelgebied op het moment dat de granaat werd gegooid. De schade bleef beperkt doordat het projectiel onder een geparkeerde auto rol de. Onder de gewonden bevon den zich vijf Britten. Vier men sen raakten ernstig gewond. De autoriteiten in Praag bestre den snel de angst dat de stad ge troffen was door een terreuraan slag. „Dit was geen terroris tische aanval, het was geen bom", verklaarde loco-burge meester Rudolf Blazek. Hij zei dat de granaat vlak bij een casi no ontplofte en dat het waar schijnlijk om een mislukte roofoverval ging. Blazek leidde dit af uit het feit dat bij het Royal Casino een gepantserde auto is gevonden. GPD/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - Bij terreuraansla gen op christelijke kerken in Irak zijn gisteren zeker vijftien doden en vele gewonden geval len. In totaal werden vijf kerkge bouwen, vier in Bagdad en een in de noordelijke stad Mosul, ge troffen door autobommen. De autoriteiten in Irak houden reke ning met veel meer slachtoffers omdat de aanslagen werden ge pleegd tijdens het avondgebed. Het Vaticaan heeft de aanslagen gisteren direct veroordeeld. Hieruit valt bezorgdheid op te maken dat de aanslagen be doeld zijn om verdeeldheid tus sen religieuze groeperingen in Irak te zaaien. De aanslagen van gisteren waren de eerste op kerkgebouwen sinds de vijftien maanden durende onlusten in Irak. In Irak wonen achthonderddui zend christenen. De meesten van hen wonen in Bagdad en zijn Assyrische christenen, ook wel aangeduid als Chaldeeërs. Christenen in Irak vrezen sinds het vertrek van Saddam Hoes sein, die hen religieuze vrijheid het, voor afnemende tolerantie in het land. Zij voelen zich voor al bedreigd door moslims, die hen beschouwen als bondgenoot van de Amerikaanse bezettings macht. De zwaarste terreuraanslag gis teren was die op een kerk van Assyrische christenen in het zui den van Bagdad. Tenminste twaalf kerkgangers werden ge dood bij het verlaten van het ge bouw. De pleger van de aanslag had de autobom op het parkeer- terrein bij de kerk geplaatst. Verdeeldheid Het Amerikaanse militaire com mando in Irak heeft gisteren ge waarschuwd dat terroristen pro beren de aanwezigheid van 160.000 militairen te gebruiken om verdeeldheid te zaaien onder de verschillende religieuze groe peringen in het land. Irak beleefde gisteren opnieuw een dag van veel geweld. Naast de aanslagen op kerkgebouwen werd in Mosul een aanslag ge- GENÈVE - Na vijf dagen en twee nachten van hangen en wurgen hebben de 147 lidstaten van de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) de weg vrijgemaakt voor een alomvattend internatio naal handelsreglement. Als het in de nacht van zaterdag op zondag bereikte akkoord zijn beslag krijgt, zullen de Europe se Unie. de Verenigde Staten en Japan een fors deel van de subsi dies in hun landbouwsector inle veren in ruil voor vrijere markt toegang voor hun industriële en dienstensector in de ontwik kelingslanden. De armste lan den mogen voor onbepaalde tijd hun handelsbarrières hand haven. zodat hun economieën niet van de kaart worden ge veegd door efficiëntere concur renten. Afrikaanse katoenproducenten hebben van Washington een toe zegging losgewrikt om de han- delsverstorende subsidies aan Amerikaanse katoenplanters ge leidelijk terug te draaien. Het touwtrekken om inhoud te geven aan al de goede voorne mens begint in september. „Dit is het begin van het einde van de landbouwsubsidies", zei di recteur Supachai Panitchpakdi van de WTO. Landbouwcommis saris Franz Fischler sprak van 'een aanvaardbaar compromis voor de EU'. GPD pagina 2 weg is lang DEN IIAAG - De provincie Zuid-Holland leidt extra opsporingsambtenaren op om op te kunnen treden tegen jongeren die boven vaarwater van bruggen springen. Jonge zwemmers grijpen zich vast onder bruggen, laten zich bij het ophalen van de brug naar boven hijsen en laten dan zo laat mo gelijk los. Het spelletje wordt elke zomer populair der, aldus een woordvoerder. De provincie consta teert verder dat de springers een toename veroor zaken in het ziekteverzuim onder de Zuid-Hol landse brugwachters die schrikken van de caprio len. foto Robin Utrecht/ANP pleegd op het politiebureau. Bij deze aanslag met een autobom verloren zeker vijf mensen het leven en raakten 53 mensen ge wond. Vier van de vijf slachtoffer wa ren politieagenten. Veel mensen raakten ernstig gewond. Dokto ren hielden er rekening mee dat het aantal doden nog zal op lopen. De aanslag op het politiebureau volgde na een nacht van gevech ten tussen Amerikaanse eenhe den en rebellen in de stad Fallu- jah, ten westen van Bagdad. Bij deze gevechten werden tien Ira kezen gedood en raakten 35 mensen gewond. Irak beleefde in het weekeinde geen nieuwe gijzelingen; wel werd een Libanese gevangene bevrijd door Iraakse comman do's. Over het lot van de tweede Libanese gevangene bestond gis teravond geen duidelijkheid. De ontzette Libanees was afgelo pen vrijdag ontvoerd op een bouwbedrijf dat cascogebouwen maakte voor de Amerikanen. De tweede Libanees was ontvoerd bij zijn werk als vrachtauto chauffeur in Irak. GPD/RTR LONDEN - Lady Davina Windsor, die twintigste is in de Britse lijn van troonopvolging, is zaterdag in Londen getrouwd met een voormalige schaap scheerder uit Nieuw-Zeeland. De Maori Gary Lewis (33) en de 26-jarige dochter van de hertog en hertogin van Gloucester had den elkaar vier jaar geleden ont moet op het Indonesische eiland Bali. Lady Davina, wier vader een neef is van de koningin, is opge groeid bij haar ouders in Ken sington Palace, maar zij leidt een onopvallend leven. ANP GELLINGEN - Het dodental van de gasramp in het Belgische Gellingen is opgelopen naar zes tien. In het weekeinde bezweek een zwaar verbrande werkne mer van het bedrijf Diamant Boart aan zijn verwondingen. Drie mensen worden nog steeds vermist. In totaal liggen er 124 gewonden in ziekenhuizen. De gemeente Enschede heeft de Belgische autoriteiten hulp aan geboden bij de verwerking van het drama. Wethouder Le Loux vergelijkt de gasexplosie met de vuurwerkramp van mei 2000. Onder de dodelijke slachtoffers van de gasramp in België zijn ze ker vijf leden van de vrijwillige brandweer van Ath (de gemeen te waartoe Gellingen behoort) en enkele medewerkers van het gasbedrijf, die op het moment van de explosie, vrijdagochtend, de gasleiding inspecteerden. Zij krijgen een staatsbegrafenis Hoewel het volgens de procu reur van Doornik veel te voorba rig is om een uitspraak te doei over de oorzaak van de ramp zou bij de aanleg van een wej over het industrieterrein vai Gellingen de ondergronds! gasleiding zijn geraakt. Dat gebeurde al half juli. Doo: het zware vrachtverkeer - e: zijn de voorbije maanden diver se nieuwe fabrieken gebouwd zou de schade aan de onder grondse transportleiding lang zaam groter zijn geworden. De Vlaamse Confederatie Bouv wil dat er naar aanleiding vai de ramp een nauwkeurige inven taris wordt gemaakt van alle on dergrondse leidingen. Volgen de bouwsector is het voor aanne mers door de liberalisering vai de gas- en elektriciteitsmark bijna onmogelijk om na te gaai welk nutsbedrijf welke leidin gen beheert en aan de weet te ko men waar die precies liggen. (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik HD PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon treil u nadere informatie aan. Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (pioel geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). CD per kwartaal met automa tische incasso l€ 56,60). CD per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel grabs 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1