PZC Festijn van de grote ontdekkingen Zielsgelukkig in de verkeerde trein Tim Alexander, beroepsmuzikant Deventer Boekenmarkt zaterdag 31 juli 2004 21 Hoe warm het is, hoe druk en hoe sfeervol: de De venter Boekenmarkt. Morgen is er weer een nieuwe editie van deze grootste markt van Europa langs de kades van de IJssel en in de binnenstad. Wie morgen veel fraais aan zijn boekenkast thuis wil toevoegen, bespaart normaal gesproken snel op de aanschaf van de gids die de bezoeker langs de kra men loodst van de Deventer Boekenmarkt. Dat is dit jaar niet zo handig. Een oud exemplaar stuurt je ge heid het bos in. De boekenmarktgids is na vijf jaar geactualiseerd. De markt is zes kilometer lang en staat opgesteld langs de IJssel en in delen van de historische binnen stad. Met in totaal 875 kramen zijn er dertig bijgeko men ten opzichte van de afgelopen jaren. Daarmee is er op deze zeer sfeervolle, grootste boekenmarkt van het land, die wordt omlijst met muziek, straatthea ter, kunst en exposities, toch weer zo'n honderdtwin tig extra kraammeters bereikt. Deze 'winst' is voornamelijk te danken aan de afron ding van de restauratie van gebouw de Waag op de Brink in het hart van de stad, waardoor meer ruimte beschikbaar is gekomen. Die gelegenheid is tevens aangegrepen om de kramen logischer in te delen. De VVV verkoopt het Boekenmarktboekje, met daarin alle deelnemende boekhandelaren en een platte grond met de plek waarop ze met hun kraam te vin den zijn. Ook staat er een verhaal in van de hand van de boe- kenmarktverslaafde schrijver Martin Ros. Hij schrijft: „Deventer, ja dat blijft uiteraard het heer lijkst. Het is meestal hoogzomer en de vrouwen zijn wellustig gekleed. Ik zie ze niet. Ik probeer in één dag de hele onmetelijke markt te doen. De auto is af geladen en zinkt door de wielen als ik naar huis rijd. Daar heb ik de verzamelde Octave Mirbeau gevon den, de hele Trotsky en de complete Restif de la Bre- tonne. Houdt het dan nooit op, klinkt het zorgelijk als ik voorjaars-zomers vrijwel elk weekend ter boe kenmarkt trek? Nee, het houdt nooit op! Het is voor mij het festijn van de grote ontdekkingen. Ik merk steeds hoe weinig ik heb gelezen en dat alles op pa pier staat. De wereld is al samengevat, al zitten zo veel halve garen naar internet te staren. Ik wil naar boeken dolen en steeds vlammender titels ontdek ken." Het blijft ook dit jaar niet bij boeken alleen, hoe ge varieerd de markt ook is met zijn aanbod van bijvoor beeld kinderboeken, poezie, literatuur, strips, kunst en topografie. Zo toont de Deventer kunstenaar Be J Birza zijn bijzondere visie op de relatie tussen boek en beeldende kunst. Een spoor van acht boekobjec ten begeleidt de bezoeker van het NS-station naar de Brink, het startpunt van de boekenmarkt. Verschillende andere kunstenaars zijn deze dag hei en der in de stad actief. Zo is er het project Kelder kunst. Op diverse locaties zijn er optredens en voor drachten van dichters, kunstenaars en muzikanten. Bij de bibliotheek op de Brink zijn niet alleen gratis taxaties door Veilinghuis Van Gendt maar daar is, ook niet onbelangrijk, een boekenstalling ingericht. Voor €1,50 wordt op volle tassen gepast. Verspreid over de markt en op de ten-assen zijn optre dens van onder anderen Hot Club de Frank, Jazz- Gang en Mycellium. Abacus Theater brengt straat theater met de Timecruiser. Op het verlaagde Welle- pad speelt overdag Duo Moldavia en ook de stads- beiaardier is actief. Vanaf 18.00 uur wordt de boekenmarkt afgesloten met een gratis con cert door de Kirsch de Vriesband. Dit optreden is aan het verlaagde Wellepad. Sandra Bouck De Deventer Boekenmarkt wordt morgen (zon dag) weer gehouden. Jaarlijks trekt de markt zo'n 125.000 leesgierigen. Sinds de eerste editie heeft het evenement een groeiende reputatie opge bouwd. Met name de keuze in gespecialiseerde boekverkopers is vermaard. Wie gericht op zoek is naar boeken en tijdschriften op één of enkele inte ressegebieden, doet er goed aan het handzame De venter Boekenmarktboekje (€2,-) aan te schaffen. De Nederlandse Spoorwegen zetten morgen extra lange treinen in. Dit jaar rijdt er bovendien tussen 10.00 en 18.00 uur een gratis treintje direct van het NS-station naar de boekenmarkt op de Brink. Dit is meer een gezinsattractie want het traject sta tion-Brink is maar drie minuten lopen. Verder zijn extra maatregelen genomen om het autoverkeer in goede banen te leiden. Wie vanaf de Al komt, wordt naar een extra bewaakt parkeerterrein ge leid dat zich vlak na de afslag Deventer bevindt. Vanaf hier rijden pendelbussen naar de binnen stad. Bussen rijden tussen 7 en 19 uur, want zó vroeg zijn de eerste snuffelaars al op de markt te vinden. Wie toch met zijn eigen auto de stad in wil, moet de parkeerroute volgen die onder meer naar de par keergarage aan het Sijzenbaanplein gaat, open tus sen 9.00 en 18.00 uur. Verder is er plek in de nu be waakte parkeergarage onder de Leeuwenbrug, vlakbij hetJNS-station, op de Beestenmarkt, op het parkeerterrein aan de Verzetslaan en op het P&R-terrein aan de Handelskade. Borden zorgen hier voor verwijzing. Wat kun je nog meer doen? Je treedt honderdzestig keer per jaar op. Op de Zwarte Cross in de Achterhoek breng je veertienduizend 'boeren' in tran ce, je vult twee dagen Ahoy' en je lanceert fraaie albums. Je naam is Fragment en je blijft deson danks een publiek geheim. Voor boegbeeld Tim Alexander zou een nationale doorbraak zoiets als een onverwacht nakomertje zijn. „De kritieken op onze nieu we cd Yéah, yeah, yeah zijn lo vend, maar niemand koopt 'm. Fragment is de bekendste onbe kende band in Nederland." Aan de rand van Colijnsplaat sticht de 43-jarige Tim Alexan der momenteel zijn paradijs. Hij bouwt er een hyis van de grond af op. Een oprijlaan van metalen platen, ge flankeerd door boompjes met pube raal fruit, leidt naar een woning die nog wacht op gevelmuren. Overal lig gen bouwmaterialen. Een konijn drukt nieuwsgierig zijn snuit tegen het gaas van zijn hok. Rond het doe-het-zelf-project waggelt een groep ganzen arrogant rond. De ontvangst is hartelijk. Beroepsmu zikant Tim Alexander - kale kop,-snor en sikje, puntige oren en pientere ogen - houdt van gezelschap en praat honderduit. Dat heeft een nadeel: zijn brein werkt zo snel dat zijn tong het amper kan bijbenen. De schrijver A. Roland Holst schreef eens, het om vangrijke oeuvre van zijn collega over ziend, dat Simon Vestdijk sneller schreef dan God kon lezen. Tim Alexander spreekt waarschijnlijk snel ler dan de Grote Baas kan luisteren. Het is de schuld van zijn moeder. „Zij sprak ontzettend veel, hield nooit haar mond. Als kind moest ik altijd in tien seconden mijn verhaal doen. Zelf heb ik het niet meer in de gaten, maar als ik mezelf op band terughoor, denk ik, ja, net een sneltrein." Watersnoodramp Tim Alexander komt oorspronkelijk uit Leigh-on-Sea, een plaatsje aan de monding van de Theems, dat in 1953 ook een watersnoodramp beleefde, maar dat was gelukkig voor zijn tijd. De Brit woont ai zo'n twintig jaar in Zeeland, maar converseert bij voor keur in zijn moedertaal. „Ik kan wel Nederlands, maar ken het gewicht van de woorden niet altijd. Ik wil me goed uitdrukken. Mijn vrouw Mar- greeth heeft gelijk als ze zegt dat ik moet worden ingeburgerd. Ik lees En gelse kranten en luister naar de BBC, want dat is met afstand de beste nieuwsomroep." Met Fragment trok hij destijds de Noordzee over. Hij had niet kunnen bevroeden dat het een enkeltje Neder land zou worden. „Er was eigenlijk geen reden om Engeland te verlaten. We hadden gehoord dat je in Neder land overal kon spelen, dus regelden we een paar concerten in Brussel, Ant werpen en Den Haag en zegden onze banen op. We bleven in Nederland hangen, speelden op straat, sliepen in een bestelbusje. Toen we alledrie (Jo- no Fosh en Dave Marriner, met wie Tim in zijn puberteit Fragment op richtte) hier een liefde vonden, werd Nederland werd onze basis." Kortgene werd zijn thuis, sinds kort is Colijnsplaat zijn haven. Hij mag die Nederlanders wel. „Ik heb ook een tijdje in Amerika gewoond. Het valt me op dat in Nederland, ondanks alle verhalen, de integratie best goed ver loopt. Jullie zijn ook pragmatisch en durven te experimenteren, zoals met de legale verkoop van softdrugs. Ne derlanders weten ook wie ze zijn, wer ken hard en weten het leven te genie ten." Tegelijkertijd ergert de fijnbe snaarde Tim Alexander zich aan maat schappelijke verloedering. De media zouden vaker een grens moeten trek ken. „Ik vind het beschamend als kin deren van vijf jaar op de radio een liedje horen met het refrein 'dikke lui, dikke lui, dikke lui'. Er is te weinig cultureel besef en Nederlanders eren zelden hun helden. Iedereen zou moe ten weten wie Erasmus is." Spelen voor een meute hossende Ach terhoekers, zoals in juli bij de Zwarte Cross in Halle, lijkt in dat licht niet echt een daad van culturele opvoe- Naam: Tim Alexander Geboren: Leigh-on-Sea, Engeland, 23 juli 1961 Woonplaats: Colijnsplaat Opleiding: Gymnasium, onafgemaakte beroepsop leidingen Werk: beroepsmuzikant ding. Tim was ook liever klassiek mu sicus geworden - zijn vader schonk hem zijn liefde voor Bach en andere grote componisten - maar is met Frag ment evengoed in de gelegenheid 'men sen blij te maken'. „Dat is toch het mooiste wat er is!" Fragment is een band met twee gezichten, een schizo freen gezelschap. Aan de ene kant is er de gerenommeerde partyband die op het podium vakkundig en met hu mor hits van anderen vertolkt en daar bij razendsnel kan omschakelen van Nirvana naar Jingle Bells en desnoods André Hazes, aan de andere kant staat de groep die zelf geslepen popju- weeltjes op cd's uitbrengt. Tim, zowel bassist, gitarist en (achtergrondzan ger: „Er zit een gat tussen, da's waar. Het werkt misschien tegen ons, maar ik moet ervan leven, dus moeten we live die covers spelen. We doen 160 op tredens per jaar, moeten het hebben van mond-tot-mond-reclame. Als li ve-act staan we goed bekend, wij bla zen iedereen weg. Een kwestie van al je energie loslaten. Als de mensen na afloop happy zijn, ben ik dat ook. In die zin is het hele positieve baan." Wie de pas, in eigen beheer, uitge brachte cd Yeah, yeah, yeah, waaraan ook Syb van der Ploeg (de voormalige zanger van De Kast) heeft meege werkt, beluistert, hoort fraaie poplied jes a la Crowded House, Coldplay en U2. Onbegrijpelijk dat Fragment zo'n publiek geheim is gebleven. Tim snapt het evenmin. „We zijn nooit ontdekt, hebben dus geen platencontract. We zijn de bekendste onbekendste band van Nederland. Er is wel een grote groep die ons volgt. We hebben op ei gen risico een keer twee dagen Ahoy' afgehuurd, want we vonden dat we toe waren aan een grotere zaal. Alleen op onze mailinglist stonden al elfhon derd mensen. We hebben tot nu toe al 25.000 T-shirts verkocht. Toch breken we niet door, de kritieken op Yeah, yeah, yeah zijn goed, maar geen hond koopt 'm." Adem in, adem uit, slok koffie en daar gaat 'ie weer: „Er is geen muziekindus trie in Nederland, dat is het probleem. Zelfs een goede band als Krezip is door Warner gedumpt. Radio 3 draait vooral house en gangsterrap. Op televi sie moet je het opnemen tegen al die videoclips, het grootste evenement schijnt Idols te zijn. Als iemand wil la ten horen dat-ie Mariah Carey kan imiteren, prima, maar dat is natuur lijk geen muziek maken. En dan kan je vinden wat je wilt van Jovink De Voederbietels, die de Zwarte Cross he lemaal zelf hebben georganiseerd, maar die gasten verkopen in drie da gen tijd zoveel exemplaren van hun single 'Luie Flikker' - oké, het is niet mijn ding - dat ze op twee binnenko men in de Megatop-50. Op eigen kracht, daar mag je respect voor heb ben." Hiernamaals Frustratie? Absoluut niet, dat is hem vreemd. Gebrek aan erkenning laat hij niet aan zijn levensvreugde kna gen: always look on the bright side of life. Op de nieuwe single 'Wrong Train' relativeert Fragment de jacht op succes: ik had Elvis' troon kunnen bestijgen, beroemder kunnen zijn dan The Beatles of The Rolling Stones, maar ik zat in de verkeerde trein, het was mijn lot om het sterrendom mis te lopen, maar begrijp me goed, ook in die verkeerde trein ben ik zielsgeluk kig. „Oh yeah, ik ben een gelukkig mens, geniet van het leven, van mijn vrouw Margreeth en mijn dochters Donna Moon en Charlotte. Die zijn het belangrijkst. Je moet leven in het nu, er is geen hiernamaals." Hij bezit de gave de kleine dingen te waarderen. Een tsjilpende vogel in de boom, een glimlach, een journalist die belt voor een interview. Of een mooi lied van Leonard Cohen of Elvis Cos- tello. Zelf moet hij de ultieme song nog schrijven. „Alhoewel, verschillen de mensen hebben me verteld dat ze op 'Kilimanjaro', van ons album The Dream Orchard, de liefde hebben be dreven. Dat is toch het grootste com pliment dat je kunt krijgen." Kookgek De klok tikt door. Kon hij maar eens wat minder optreden, dan had hij tijd om al zijn plannetjes uit te werken. Hij zou de Zeeuwse Jamie Oliver kun nen worden. „Ik ben kookgek, ik ga hier in de tuin mijn eigen tomaten en Tim Alexander foto Mechteld Jansen kruiden kweken. Zelf brood bakken, dat is ook hemels. Iedereen zou dat 's moeten doen, er gaat niks boven vers brood. Maar goed, ik loop al langer rond met ideeën voor een theaterkook- show, beetje kokkerellen, beetje met eten gooien. Gewoon lekker hilarisch. Er zit muziek in, ik ga het ook doen, het is een kwestie van het goede mo ment kiezen." Een boek zit ook de pen. De raamwer ken voor een paar korte thrillers heeft hij al bedacht, evenals het kinderboek Tales of the Wat. „De Wat is een tijd machine, waarmee kinderen in een an der tijdperk belanden en grote gebeur tenissen uit de geschiedenis meema ken. Op die manier kun je kinderen historische verhalen vertellen, waar van ze iets opsteken. Ik heb ook een idee voor een anarchistisch, maf tv-programma, een beetje in de stijl van Wayne's World. Als mijn studio hier klaar is, want ik moet nog veel af bouwen, zou het zomaar kunnen ge beuren dat ik me daar op stort." Hij vertelt dat allemaal in een tempo van 180 beats per minuut. Hij is wel eens getest, maar de arts kon geen ADHD vaststellen. Hij is manisch, maar nooit depressief. Energisch zit hij altijd in de top van de parabool Het is niks ernstigs. Zijn brein maakt alleen voortdurend overuren, het wil alle raadsels ontrafelen. „Ik ben gepas sioneerd voor van alles en nog wat. Ik kan veertien dagen in een kathedraal doorbrengen om te doorgronden hoe die middeleeuwers zo'n monument konden optrekken. Maar ook zoiets simpels als: hoe maken ze schroeven? Ik wil het weten. Nu ga ik uitdokteren hoe ik die lekkere Italiaanse padde stoelen kan importeren zonder dat ze hun versheid en smaak verliezen. Daar gaat het om in het leven. Toch?" Frank Balkenende ings de IJssel en in de binnenstad van Deventer staan morgen 875 boekenkramen opgesteld. foto Ab Hakeboom./GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21