PZC Waterschap profiteert van WOZ Een straat als sociaal project Vandalisme in gemeente Veere sterk gedaald 15 Hogere woningtaxatie moet inkomsten Zeeuwse Eilanden aanzienlijk verhogen Dieven aan SS de haal met paardrijzadels Vrouw gewond bij aanrijding Landrit in oude boerenstijl Scoubidou-touwtjes uit de handel Man bedreigd door kennis Terrasstoelen in brand gestoken Rijverbod voor drankrijder GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak Touw factie: 0113-315649 inwM*c-nl EffliPredaetie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7»euws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 30 juli 2004 Toch liefst zo snel mogelijk naar de overkant editie Walcheren dnnrHarmen van der Werf GOES - Waterschap Zeeuwse Ei landen grijpt de sterk gestegen taxatiewaarde van woningen san om de inkomsten aanzien lijk te verhogen. Zeeuwse Eilanden wijkt daar- E van wat de meeste ge- ceenten van plan zijn. Gemeen- verlagen over het algemeen kt tarief voor onroerendzaakbe- j en jagen huizenbezitters joniet op veel extra kosten, re- iemng houdend met de hogere mningtaxaties. Ia mei maakte het waterschap ii bekend dat het niet op die v«r gaat. Zeeuwse Eilanden rddde dat het belastingtarief ioor de categorie gebouwd, •.aaronder woningeigenaren val selijk blijft üe; waterschap hield toen reke- ing met twintig procent extra Somsten, omdat de taxatie- aarde van woningen naar ver achting met dat percentage lustijgen. tegroting leis is gebleken dat die stijging hoger uitvalt, op gemid- jeld vijfenveertig procent (de ge steente Middelburg) tot zestig procent, (de gemeente Goes). Of Zeeuwse Eilanden op basis van ie nieuwe gegevens alsnog het 6rief gaat verlagen, durft dijk graaf W. Gosselaar niet te voor- feilen. Hij lijkt er op voorhand weinig roor te voelen het voorbeeld van jemeenten te volgen. Bij het op- van de begroting 2005 zal het dagelijks bestuur zich )ver de tarieven buigen. Water- iehappen zijn financieel heel an- iers georganiseerd. Zij moeten (Advertentie) vooral zelf de broek ophouden. „We hebben al stevig in onze be groting gesneden", stelt Gosse laar, „én wij staan voor aanzien lijke investeringen, zoals in ge malen, nieuwe stuwen en nood- pompen." Inflatiepeil Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren voert een ander beleid dan Zeeuwse Eilanden. Bij de vast stelling van het tarief voor de ca tegorie gebouwd, voor huiseige naren, wordt in Zeeuws-Vlaan deren wel rekening gehouden met de gestegen taxatiewaar den. Volgens een woordvoerster is het niet de bedoeling dat de belastingopbrengsten fors toene men, omdat huizen sterk in waarde zijn gestegen. Water schap Zeemvs-Vlaanderen han teert evenals de meeste gemeen ten het uitgangspunt dat de op brengsten ongeveer'gelijk moe ten blijven, verhoogd met het ge wone inflatiepeil, met de gemid delde prijsstijging. GOES - Een 77-jarige automobi liste uit Goes is gistermiddag na een aanrijding in haar woon plaats met onbekende verwon dingen naar het ziekenhuis ge bracht. Een 61-jarige automobiliste uit Heinkenszand reed even voro twee uur over de Piet Hein- straat, komende uit de richting rotonde Admiraal. In verband met het overige verkeer moest zij op de kruising met de West singel en Van de Spiegelstraat afremmen, maar de achter haar rijdende 77-jarige bestuurster kon niet tijdig stoppen. Hier door ontstond een aanrijding waarbij de 77-jarige vrouw ge wond raakte. Haar auto gleed achteruit tegen een ander voer tuig. Dit laatste voertuig bleef onbeschadigd. Jt - a 'JSf De Stichting Het Werkend Trekpaard hield gisteren een boerenlandrit over Walcheren in historische stijl. foto Ruben Oreel door Valeska Nastaly VROUWENPOLDER - Het ge luid van krakende wielen en sle pende grote ijzers over de bestra ting kondigt de komst van vijf boerenrijtuigen aan. Het zijn de karren van Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland. Die hield gisteren een boerenlandrit over Walcheren in historische stijl, wat wil zeggen: in kleder dracht en met authentieke wa gens. De zwetende Zeeuwse trekpaar den weten waarschijnlijk niet dat ze voor monumentale kar ren lopen. Langzaam sjokken ze voort in de brandende zon. Af en toe schrikken ze op van iets - in hun ogen - engs in de berm en vergeten even dat ze een volle wagen met mensen achter zich aan slepen. De koetsiers weten tot opluchting van het veeltalli- ge toeristische wegverkeer de paarden snel weer in goede ba nen te leiden. „Alle vijf de wagens zijn uit de tijd van voor de oorlog", zegt deelnemer Simon Lous. „Het zijn gerestaureerde Zeeuwse wa gens die de boeren vroeger ge bruikten om mee naar de markt of naar de kerk te gaan." De optocht bestaat een Walcher- se verenwagen, een Thoolse kap- kar, een Zeeuws-Vlaamse Phae ton, een Zuid-Bevelandse en een Walcherse menwagen. Kleur De Zuid-Bevelandse menwagen is het meest opvallend door zijn versieringen met groene, gele, ro de en blauwe verf. „De wagen is zo mooi, omdat ze op Zuid-Beve land katholiek waren. Die hiel den van meer kleur. De Walcher se verenwagen is doelmatig en sober. Dat is protestants", zegt Lous. De Stichting Het Werkend Trek paard wil vaker boerenlandrit- ten gaan houden. Lous: „Zo ge ven wij wat meer bekendheid aan het bestaan van authentieke wagens en het is een goede pro motie voor het doel van onze stichting. Dat is het behouden en stimuleren van het werken en rijden met Zeeuwse trekpaar den. Bovendien hebben we nog meer wagens staan. Wat dacht je van een Schouwse molenwa gen en een Noord-Bevelandse hazenkar?" pEUWVLEET - Bij manege Hip- po d'Or - het vroegere Paarden- fortcentrum - in Nieuwvliet rijn in de nacht van woensdag f donderdag negen paardrijza- tós gestolen. De waarde van de zadels vari ed van zevenhonderd tot twee- luizend euro. Klanten van de sanege kunnen bij de manege if eigen risico een kluisje hu ren, waarin zij hun waardevolle paardenspullen kunnen opber- g. Jn de ochtend kwam er een slant naar mij toe, die had ge dateerd dat zijn zadel was 'enen. Niet veel later bleek it van alle 22 kastjes de sloten ai opengeknipt. In al die psjes waren paardrijzadels igeborgen, maar opvallend ge- Dêg hebben ze de minst waarde- illelaten liggen", vertelt eige naresse T. van de Vijver, tot duidt erop dat de dieven be hoorlijk verstand van zaken heb- :®- „Onder de zadels zijn altijd ïkjes bevestigd, die het zweet a het paard opnemen. Die sn allemaal losgemaakt, wat er f duidt dat ze er echt de tijd 'oor hebben genomen. Ze heb- ook alle hangsloten meege nomen, om zo geen sporen ach tte laten", aldus Van de Vij- ïer- „Maar gelukkig is het bij materiële schade gebleven, 'ant het was natuurlijk veel er- geweest als de paarden iets 'as overkomen." De diefstal jan paardrijzadels begint zo mgzamerhand een jaarlijks te- berend fenomeen te worden, wee jaar geleden werden er °g zadels ontvreemd op een ma- age in Nieuw- en Sint Joosland ook in Nieuwvliet was het in [voorbije jaren al twee keer Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Eigenhaardstraat in Middelburg, een geliefd straatje voor starters. Monopolvspelers hadden eind negentiende eeuw niets te zoeken in de Eigenhaardstraat. De woningen werden gebouwd om ar beiders goede en gezonde wonin gen te bezorgen en om ze te redden uit de grijpgrage klauwen van de monopolyspelers van toen: de huis jesmelkers. Het is een klein straatje, inge klemd tussen de statige Loskade en de sjieke Korendijk. De huizen zijn klein, de tuintjes zijn postze gels. Toch is de straat geliefd, de laatste jaren zijn de prijzen om- hooggeschoten. Tegenwoordig kost een woning er meer dan anderhal ve ton. En dat was vroeger wel an ders, weet het echtpaar Davidse. Nico en Bep wonen al 45 jaar in de straat. Eerst betaalden ze huur, na een paar jaar konden ze hun huis kopen. „5800 gulden op naam", vertelt Nico. „Dat hadden we toen helemaal niet. Je verdiende toen nog geen honderd gulden met 48 uurwerken." Het is het plekje, denkt Bep. „Ze zeggen altijd dat de Eigenhaard straat samen met de Noordweg en de Seisweg de meest geliefde straat van Middelburg is." Maar de liefde is vaak van korte duur. „Het is net een duiventil. Mensen komen hier als ze nog alleen zijn. Wanneer ze kinderen krijgen, wordt het te klein." Dus zien ze de buren één voor één weer vertrek ken, op weg naar een huis met een tuin. Dat ging bij de familie David se vroeger anders. „Gewoon stape len", zegt Bep op de vraag waar ze haar vijf kinderen liet. Toen hun kinderen klein waren, woonden er meer grote gezinnen in de straat. Gezellig was dat. De vrouwen wasten op vrijdag de ra men en maakten een praatje. De kinderen speelden een potje tennis op straat. Tegenwoordig zitten de buren na hun werk buiten op de bankjes op de stoep. Ze drinken De Eigenhaardstraat in Middelburg: een dorpje in de stad. een borrel of steken de barbecue aan. „Een dorpje in de stad", vindt de buurvrouw van een paar huizen verderop. Aan haar gevel hangt een verkoopbord. „We wonen hier nog geen drie jaar en eigenlijk wil len we helemaal niet weg. Maar we hebben een dochtertje van twee en we wilden toch wat meer ruimte. We hebben bijna geen tuin, wel een dakterras, maar daar kan ze niet lekker spelen." Huizen De huizen zijn eind negentiende eeuw gebouwd, op initiatief van drie Middelburgse notabelen: J.C. Bolle, C.M. Ghijsen en F.M. Wibaut. Bolle was de eerste chirurg in het Gasthuis, het toen malige ziekenhuis. Ghijsen en Wibaut waren directeuren van houthandel Alberts en daarnaast ook nog socialist. Wibaut werd la ter bekend als wethouder van volkshuisvesting in Amsterdam. Volkshuisvesting bestond niet in de negentiende eeuw. Arbeiders huurden hun woning bij een huis baas, vaak waren de woonomstan digheden erbarmelijk. De drie he ren wensten dat te veranderen. In 1889 richtten zij de Naamloze Ven nootschap Eigen Haard op. „Er ko men dankzij eenige nieuwe inrich tingen in de gemeente die haar bloei zullen verhoogen, meer werk lieden in ons midden en die arbei ders hebben op hun beurt natuur lijk wooningen nodig", schreef de Middelburgsche Courant op 21 no vember. Een deel van de huur kon apart worden gezet, om de mensen de mo gelijkheid te geven uiteindelijk huiseigenaar te worden. De arbei der werd zo niet alleen gehuisvest, maar ook opgevoed. Voor een ei gen huis zorg je nu eenmaal beter dan voor een huurwoning. Het was 'een poging om den werkman eene gerieflijke aangename woning te verschaffen, waardoor zijne huise lijkheid, zijne spaarzaamheid, zijn stoffelijk welzijn, en door dit alles zijn geluk worden bevorderd.' Om in aanmerking te komen voor een huis in de Eigenhaardstraat foto Ruben Oreel werden twee voorwaarden gesteld: men mocht geen armenbedeling ge nieten en men moest 'ter goeder naam bekend staan'. De Eigen haardstraat werd zo één van de eer ste projecten voor sociale woning bouw in de stad. Pas later, na de woningwet in 1901, werden corporaties opge richt. Ook toen werden de bewo ners betutteld. Bij de bouw van woningen in de wijk Nieuw Middelburg, in 1921, liet de woningbouwvereniging de bedsteden weg. Die werden onhy giënisch gevonden. Om de mensen te laten wennen aan die moderni teit, werd het huis inclusief ledi kant verhuurd. De bedsteden zijn in de Eigenhaardstraat bijna over al verdwenen. De markt doet er te genwoordig zijn werk. In het Zeeuwse monopolyspel staat de straat niet voor niets op de plaats van de Leidsestraat, een gewilde straat voor huizenbezitters en ho telmagnaten. Nadia Berkelder RIJSWIJK - Veel speelgoedwinkels hebben gisteren dc Scoubidou-touwtjes voorlopig uit de schappen gehaald. Ze deden dat uit voorzorg, omdat er onzekerheid bestaat over de veiligheid van de knooptouwtjes, die bij kinderen razend populair zijn. Uit een steekproef van TNO is gebleken dat touwtjes die in Nederland zijn verkocht, grote hoeveelheden giftige weekmakers bevatten die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) gaat bekijken hoe veel chemische stoffen vrijkomen als kinderen lang op de plastic holle draden sabbelen. Volgens de organisatie kan het enkele weken duren voordat de resultaten van dat on derzoek bekend zijn. Onder meer de speelgoedwinkels van Toys 'R' Us, Bart Smit en Intertoys hebben de verkoop van de Scou bidou-touwtjes tot die tijd gestaakt, pagina 11 handen wassen en niet meer in de mond VLISSINGEN - Een 43-jarige Vlissinger is gisteren op de Rozengracht in zijn woonplaats bedreigd door een beken de van hem. Woensdagavond vernielde die bekende, eveneens woon achtig in Vlissingen, al de deurpost van de woning van de 43-jarige. Toen de twee elkaar gistermiddag rond half vijf tegenkwa men, werd de 43-jarige met een scherp voorwerp be dreigd. Omstanders begonnen te roepen, waarop de be dreiger er vandoor ging. BROUWERSHAVEN - De afgelopen twee nachten zijn bij een strandpaviljoen op het strand bij Zaete in Brou wershaven rieten strandstoelen weggenomen ën op het strand in brand gestoken. In de nacht van dinsdag op woensdag werden twee stoe len weggenomen, gisternacht verdween een stoel van het terras. De stoelen werden verbrand teruggevonden op het strand. Over het schadebedrag is niets bekend. MIDDELBURG - De politie heeft gisteravond rond kwart over zes op de Kousteensedijk in Middelburg een 27-jari ge automobilist uit die plaats aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had meer gedronken dan de toegestane hoeveel heid en kreeg een rijverbod van een uur. ten opzichte van het jaar ervoor De meeste schade tijdens de 'feestelijkheden' werd aange richt in Westkapelle en Oostka- pelle. Het ging onder meer om lichtmasten en een 3500 euro kostend speeltoestel in de Toren straat van Oostkapelle. In maart ontstond fikse schade in de directe omgeving van de Zuiderhoofdweg in Westkapel le. Op die plek had het gemeente bestuur van Veere een zeecontai ner neergezet, die moest dienen als ontmoetingsplek voor jonge ren. Eind maart besloot het col lege de container weg te halen, nadat er in korte tijd voor bijna negenduizend euro was ver nield. De container werd in brand gestoken (schade tweedui zend euro), lichtmasten moesten het ontgelden (een kostenpost van 5600 euro) en afvalbakken werden in brand gestoken. In het eerste half jaar is tot nu toe, inclusief arbeidskosten voor herstel van de gemeentelij ke eigendommen, voor bijna 53.000 euro vernield. In de hele gemeente Veere richtten vanda len in 2003 voor ruim 70.000 eu ro aan schade aan. door Ab van der Sluis DOMBURG - De schade door vandalisme in de gemeente Veere is in het tweede kwartaal van dit jaar spectaculair ge daald. De vernielingen aan bus hokjes, in brand gestoken afval bakken en kapotgetrokken ver keersborden bedroeg tussen april en juni bijna tienduizend euro. In het eerste kwartaal van het jaar werd in de gemeente Veere nog voor ruim 43.000 euro vernield. De gemeente Veere publiceert sinds dit jaar een 'Vandalisme- meter' op internetpagina's. Het doel daarvan is de kosten voor de Veerse gemeenschap duide lijk te maken. Het gemeentebestuur hoopt met de vandalismemeter dat inwo ners alerter worden op vernielin gen en meer betrokken worden bij hun dorp. Als bijkomend re sultaat zou het vandalisme moe ten verminderen. Domburg Uit het overzicht van het twee de kwartaal blijkt dat vandalen vooral actief waren in Dom burg. Zij hadden het gemunt op bushokjes aan de Domburgse- weg (drie maal), de straatverlich ting aan de Babelweg en de Sin gel. De schade in het dorp be droeg bijna zesduizend euro. De daling ten opzichte van het eerste kwartaal mag dan specta culair zijn, het is wel verklaar baar. Tijdens de nieuwjaars nacht werd al voor 24.000 euro aan gemeentelijke eigendom men vernield, een verdubbeling (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 0113-341688 www.moerstee.nl Het nieuws dat. 'scoubidouen' onveilig zou zijn is bij de kin deren in dat Beveland.se gezin ingeslagen als een bom. Kluwens hadden ze er van in huis, ivant je telde echt niet mee als je niet minstens een - liefst zo ingewikkeld mogelij ke - creatie per dag produceer de. Maar nu moeten ze er dus ineens niks sneer van hebben, want je zou er ivel eens ziek van kunnen worden. De ouders zijn opgelucht. Die konden er toch al geen touw aan vastknopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9