Straf Blaskic flink omlaag Edwards verkoopt hoop en Kerry PZC Weer een KPN MobielPlus-punt. €0/ Lagere celstraf voor Duitse bumperklever na dodelijk ongeval Strafhof onderzoekt moorden Oeganda Vrijlating Serviërs opgeschort Kroatische generaal vrijgesproken van massaslachting Ahmici Branden woeden voort in Spanje en Portugal Geurstof tegen sprinkhanen Avondklok voor jongeren in centrum Londen Gratis Nokia 66l0i Primafoon BE Verschil autoprijzen EU neemt af Doodstraf voor kinderhandel Frankrijk trekt minder toeristen Dodelijk gif in babyvoeding VS Koeien trappen auto total loss Spel Manhunt zou jongen tot moord hebben aangezet Ontdekker DNA overleden vrijdag 30 juli 2004 DEN HAAG - Rechter Ro binson van het Joegosla- vië-Tribunaal heeft de be slissing tot voorlopige vrij lating van Jovica Stanisic en Franko Simatovic opge schort. De twee voormalige kop stukken van de Servische geheime dienst moeten in hun Scheveningse VN-cel blijven totdat over een ho ger beroep van hoofdaan- klaagster Del Pon te tegen de voorlopige vrijlating is beslist. Dit blijkt uit een rechter lijk bevel dat Robinson gis teren heeft uitgevaardigd. De rechters in de zaak had den woensdag tot voorlopi ge vrijlating besloten. Stanisic is chef geweest van de geheime dienst van de Joegoslavische deelrepu bliek Servië en was in die hoedanigheid een topmede- f erker van toenmalig presi dent Milosevic. Simatovic leidde onder Mi losevic een speciale een heid van de geheime poli tie. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Kamer van Be roep van het Joegoslavië-Tribu- naal heeft de Kroatische gene raal Blaskic (43) gisteren veroor deeld tot negen jaar cel. Dat is flink minder dan de 45 jaar die hij in 2000 in eerste aanleg had gekregen. In hoger beroep is Blaskic dan ook op tal van pun ten vrijgesproken, vooral op het zwaarste punt van de tenlaste legging: de massaslachting van Ahmici.In dat Bosnische dorp werden in april 1993 meer dan honderd moslimburgers ver moord. Blaskic kwam in april 1996, on der druk van dë toenmalige Kroatische president Tudjman, 'vrijwillig' naar Den Haag om zijn onschuld te bewijzen. Hij zit al ruim acht jaar vast en heeft daarmee het grootste ge deelte van zijn straf uitgezeten. Maandag komt Blaskic ver vroegd vrij, zo heeft president Meron van het VN-tribunaal op verzoek van de verdediging be sloten. Volgens de Amerikaanse advocaat van Blaskic, Russell Hayman, is Blaskic 'gelukkig en dankbaar' na de uitspraak van de Kamer van Beroep. Van de veroordeling in eerste aanleg uit maart 2000 blijven een aantal minder zware punten over, zoals misdaden waarvan gevangen moslims het slachtof fer werden, als het gebruik van moslims als menselijk s'child en dwangarbeid bij het graven van loopgraven. De Duitse VN-rech- ter Schomburg vindt daarvoor ook de negen jaar cel nog te veel. Archieven Tijdens het proces in eerste aan leg, van 1997 tot 1999, was de ontoegankelijkheid van de Kroa tische archieven een groot pro bleem voor de verdediging. Blas kic' vrienden vonden dat hij 'ge slachtofferd' werd om trawan ten van het Tudjman-bewind te beschermen. Na de dood van Tudjman in de cember 1999 kwamen dan ook documenten naar boven die we zen op de verantwoordelijkheid van anderen voor de massaslach ting van Ahmici. Vice-president Pocar van het tribunaal, die gis teren de uitspraak voorlas, he kelde de gebrekkige medewer king van het Tudjman-bewind. In een van de documenten die tij dens het hoger beroep zijn ge toond, komt de zoon van Tudj man, die een Kroatische gehei me dienst leidde, tot de conclu sie dat onder meer Dario Kordic achter 'Ahmici' zit. Die politi cus zou met anderen thuis tot de massamoord hebben besloten op, een vergadering waar Blas kic niet bij was. Die Bosnische Kroaat Kordic werd in 2001 als eerste toppoliticus door het tri bunaal veroordeeld. Hij kreeg 25 jaar cel. Ahmici is de bekendste oorlog misdaad van de oorlog tussen Bosnische Kroaten en Bosnische moslims die in 1993 zijn hoogte punt bereikte. De conclusie van de rechters in eerste aanleg dat Blaskic bevelen zou hebben ge geven 'met de duidelijke inten tie dat de massaslachting wordt gepleegd', is volgens de rechters in hoger beroep dan ook 'vol strekt fout'. Blaskic' vrouw Ratka toonde zich gisteren in gesprek met journalisten gelukkig over de uitspraak in hoger beroep. Op 3 maart 2000 was zij nog flauwge vallen op de publieke tribune van de rechtszaal, toen de straf maat van 45 jaar werd bekend gemaakt. ANP [HALLE - Duitse wetenschap- Ipers hebben een middel gevon- ien om de snelle voortplanting \rm sprinkhanen tegen te gaan. Dat meldde de universiteit van Halle gisteren. Een sprinkhanen- teistert het noorden en lesten van Afrika. De wetenschappers hebben ont- sekt dat volwassen manne tjes-sprinkhanen, die veel last aebbenvan concurrentie, een be paald feromoon afscheiden. De- zegeurstof verdrijft andere man- zodat de sprinkhaan het lijk voor zich alleen heeft. Een synthetische variant van deze geurstof, die volop verkrijgbaar is,kan vele mannetjes tegelijker tijd verdrijven zodat de sprink hanen zich minder snel voort- Kanten. ANP/AFP LONDEN - Jongeren onder de iestien mogen binnenkort na 21.00 uur niet meer zonder bege leiding van een oudere op straat in het centrum van Londen. De politie zal niet iedereen ar resteren, maar zij let wel spe- op groepen jongeren die problemen veroorzaken en kin- en die kwetsbaar lijken, al- de plaatsvervangend hoofd- iommissaris van de politie, Ian Blair gisteren. Jongeren die in overtreding zijn ïorden door de politie naar bis gebracht. Onder de stadsdelen die na ne ten uur 's avonds verboden ter zijn voor de jongeren, val- ahet theaterdistrict West End arde toeristische gebieden rond Oxford Street, Regent Street, ^ccadilly Circus en Trafalgar Square. Deze gebieden, die veel ,age toeristen trekken, hebben Ast van kleine criminaliteit. Vol gens de politie voelen bendes an jonge criminelen zich ertoe ingetrokken. Ook komt alcoho- ssme onder jongeren er relatief «Ivoor. ANP/AFP BERROCAL - In Spanje en Portugal woeden nog steeds hevige bosbranden. Daar door zijn al tienduizenden hectares begroeiing verwoest en honderden mensen uit hun huis gejaagd. In de zuidelijke provincies Huelva en Sevilla is een van de grootste branden van de afgelopen jaren in Spanje nog niet onder controle. Ongeveer 14.000 hectare struiken, eiken- en eucalyptusbos is in de as gelegd. Circa duizend mensen door Ans Bouwmans BOSTON - De Democraten heb ben senator John Kerry giste rochtend officieel aangewezen als kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap. Kerry accepteert de nominatie. Kerry heeft alle eigenschappen die je je kunt wensen in een 'op perbevelhebber', zei de kandi daat voor het vice-president- schap, John Edwards, in zijn re de tot de partijconventie in Boston. De derde dag van de Democrati sche conventie stond in het te ken van John Edwards, de 'poli ticus van de hoop'. Edwards werd door zijn echtgenote Eliza beth geïntroduceerd met de woorden dat ze met hem was ge trouwd omdat hij 'de meest opti mistische man is die ik ooit heb gekend'. Edwards loofde in zijn accepta tietoespraak de besluitvaardig heid en kracht van Kerry. Ka raktertrekken die hij ten toon spreidde als marineofficier op gevaarlijke missies in Vietnam, aldus de ex-rivaal van Kerry om de nominatie. Samen zullen ze Amerika veiliger maken, en het respect voor de VS herstellen, beloofde Edwards. De meeste tijd spendeerde Edwards aan zijn - en inmiddels ook Kerry's - binnenlandse plan nen. Een einde aan de tweede ling in de VS. Publiek onderwijs en gezondheidszorg, toeganke lijk voor iedereen. Salarissen waarvan je kunt leven. „Hoop is onderweg", scandeerde Edwards. Democraten hopen dat het zon nige optimisme van Edwards een goede indruk achterlaat op het Amerikaanse volk, vooral af gezet tegen de doorgaans zwaar op de hand zijnde Republikein se vice-president Dick Cheney. Edwards benadrukte dat een De mocratische regering onmiddel lijk werk zou maken van de aan bevelingen van de 11-september- commissie. Ook Kerry heeft daar de afgelo pen dagen een punt van ge maakt, in een poging zijn tegen stander, president George Bush, onder druk te zetten. De presi dent denkt nog na over de advie zen. John Kerry koos gisteren voor een symbolische aankomst in Boston. Hij kwam omringd door veteranen aan per watertaxi. Prominente Democraten hebben tijdens de conventie felle kritiek geuit op de regering Bush en haar beleid. Dominee Al Sharp- ton, ook een ex-rivaal van Ker ry om de Democratische nomina tie, hekelde gisteren de pogin gen van de president om zwarte kiezers te trekken. „Wij zijn niet te koop", zei hij. De presidentsverkiezingen wor den gehouden op 2 november. De Republikeinen komen eind augustus in New York bijeen voor hun conventie. GPD Advertentie gnonze redactie buitenland Iüklsruhe - Een 34-jarige toitse Mercedes-testrijder die l°rig jaar een dodelijk ongeval '«oorzaakte door een combina tie van veel te hard rijden en •umperkleven, heeft gisteren in :°ger beroep een lagere straf ge- ^gen dan de rechter hem in ^fste instantie had opgelegd. De beroepsrechter achtte hem ie' schuldig aan de dood van ^ee personen, maar verminder de zijn straf van achttien maan- *n onvoorwaardelijk tot een ^voorwaardelijk. Dë rechter vond het eerste von kte zwaar. Hij kwam tot een ■^ere straf omdat de verdach- Ana het ongeval was ontslagen •flor zijn werkgever, Daimler- pysler. Bovendien is de man «oor de zeer grote aandacht van j® media voor zijn zaak 'voor Igére tijd gebrandmerkt', al dus de rechter gisteren. De rech ters achtten bewezen dat de testrijder - ook wel bekend als Turbo-Rolf - vlak voor het onge luk op 14 juli vorig jaar op de au tosnelweg bij Karslruhe met een snelheid van 220 tot 250 kilome ter een langzamer rijdende klei nere auto van de inhaalstrook had gedrukt. De 21-jarige be stuurster verloor daardoor de macht over het stuur en botste in de berm tegen twee bomen. Zij en haar tweejarig dochtertje waren op slag dood. Het ongeluk leidde in Duitsland tot veel ophef. De politie kreeg veel tips over de veroorzaker van het ongeluk. Zij wist hem snel op te sporen, omdat hij in een zeer exclusief model Merce des reed. De testrijder, ten tijde van het ongeluk op weg naar een testbaan van zijn werkge ver, vertelde aan de politie niets van het drama te hebben ge merkt. ANP/DPA Vanaf €75," extra bundeltegoed geen aansluitkosten t.w.v. €52,50 Bij een KPN MobielPlus abonnement.* Met camera Lichtgewicht (87 gram), 300 uur standby-tijd Handsfree, polyfone beltonen, geïntegreerde FM radio Wereldwijd te gebruiken dankzij triband technologie Met het KPN MobielPlus abonnement krijg je alle voordelen in één. Toch is dit abonnement nu blijvend voordeliger. Te koop bij Primafoon en het Mobile Business Center. KPN MobielPlus. Het alles-in-één-abonnement Nu blijvend voordeliger. Business Center altijd dichtbij ir de voorwaarden. BRUSSEL - De verschillen tussen de kale prijzen (zonder belastingen) van nieuwe personenauto's in de verschillen de EU-landen nemen langzamerhand af, zo blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarlijkse onderzoek door de Euro pese Commissie. De standaardafwijking daalde van 4,9 procent vorig jaar tot 4,4 procent in het nieuwste rapport. Voor Nederland is dat niet zo gunstig, want daar waren de prijzen traditioneel laag. Het afgelopen jaar werden au to's bij Nederlandse dealers gemiddeld 1,7 procent duur der, terwijl de prijsstijging in de EU als geheel slechts 0,9 procent was. ANP PEKING - Een rechtbank in China heeft vijftien mensen veroordeeld voor het verhandelen van zeker 120 kinde ren. De leider van de groep is ter dood veroordeeld, meld de gisteren het Chinese staatspersbureau Xinhua. Twee andere verdachten kregen levenslang, de rest gaat tussen de één en vijftien jaar de cel in. De groep is veroordeeld wegens samenzwering bij de ont voeringen en de kinderhandel, die plaatsvond tussen 1998 en 2003. Het is niet duidelijk hoe oud de kinderen waren, Kinderen die in China worden ontvoerd, worden veelal verkocht aan kinderloze echtparen. De Chinese politie meldde in maart dat sinds 2001 ruim 42.000 ontvoerde vrouwen en kinderen waren bevrijd. ANP/AFP PARIJS - Het aantal toeristen in Frankrijk is in de maand juli gedaald ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. In augustus zal het toerisme echter weer wat aantrekken, hebben Franse toerismebureaus gisteren laten weten. Vooral aan de Cöte d'Azur en op Corsica was het aantal toeristen lager. De Atlantische kust, en Bretagne in het bijzonder, ontving juist meer bezoekers. Het totaal aantal toeristen in de zomermaanden zal lager uitvallen dan in 2003, voorspelt de Franse toerismebranche. ANP/AFP LOS ANGELES - De Californische politie onderzoekt de vondst van het dodelijke gif ricine in twee potten baby voeding in de plaats Irvine. De dader liet in de potjes ba- nanenyoghurt de waarschuwing achter dat het voedsel was vergiftigd. Twee baby's die de yoghurt aten, bleven ongedeerd. Vol gens de politie was de hoeveelheid ricine in de potten niet dodelijk. ANP/AFP/DPA LONDEN - Zes dolgeworden koeien hebben de auto vah een 52-jarige Britse vrouw totaal verhield. Ze was via een rustige landweg op weg naar haar werk, toen zes koeien uit een weiland de weg opstormden, meldden Britse me dia gisteren. Barbara Epps uit Queclgeley ervoer de gebeurtenissen als een nachtmerrie. „Ik reed daar toen die koeien plotseling uit een wei kwamen. Ze stampten over de motorkap en lie pen over het dak. Ik zie nog steeds hun koppen tegen de voorruit smakken, terwijl die versplintert." Haar auto is een wrak. Epps kwam met een shock vrij. ANP zijn geëvacueerd. De inwoners van Berrocal (foto) konden gisteren weer terug naar hun dorp, waar tien huizen in rook zijn opgegaan. Een brand bij Madrid, in San Mar tin de la Vega, is inmiddels onder controle. Daar ging zo'n 1000 hectare weide- en bos grond verloren. In Portugal probeert de brandweer het vuur tussen Loule en Almodo- var, in het zuiden van het land, te bedwingen. foto Alejandro Ruesga/RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - Hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo van het In ternationaal Strafhof (ICC) opent een formeel onderzoek naar oorlogsmisdaden in het noorden van Oeganda. Dit heeft het ICC gisteren laten weten. President Yoweri Museveni van Oeganda had in januari om zo'n onderzoek gevraagd. Daarmee waren voor het eerst de formele voorwaarden voor een officieel ICC-onderzoek aanwezig. More no heeft nu vastgesteld dat er voldoende aanleiding voor is. Het is het tweede formele onder zoek van het in 2002 opgerichte ICC, na dat in de Democratische Republiek Congo. In het noorden van Oeganda is het 'Verzetsleger van de Heer' (LRA) al jaren in een felle strijd verwikkeld met het regeringsle ger. Er wordt gemoord, gemar teld, verkracht en ontvoerd, met veel kinderen als slachtoffers. De mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) wijst er in een gisteren uitgege ven verklaring op dat er ook be richten zijn over misdaden va,n het Oegandese regeringsleger. Volgens HRW moet het ICC ern stige misdaden van alle partijen in het conflict onderzoeken om voor gerechtigheid te zorgen en een duurzame vrede te bevorde ren. Amnestie De Oegandese bisschop John Odama, de voorzitter van een vredesinitiatief van verschillen de geloofsrichtingen in Oeganda dat probeert te bemiddelen tus sen regering en LRA, is teleurge steld over het besluit van More no. „Het is jammer omdat we juist nu bezig zijn die rebellen uit het oerwoud te krijgen zodat zij kunnen profiteren van het amnestieaanbod van de regé- ring", aldus de bisschop vanuit de noordelijke stad Gulu. „Dat proces stort nu in en dat zal een vertrouwenscrisis veroorza ken." ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De ouders van een jongen die in februari op gruwe lijke wijze werd vermoord, heb ben een beschuldigende vinger gewezen naar het videospel dat de dader 'obsessief' speelde. In middels heeft Dixons, de groot ste electronicaketen van Groot-Brittannië, het spel uit de handel gehaald. Op 27 februari werd de 14-jari- ge Stefan Pakeerah in een park in Leicester een aantal keren met een mes gestoken en met een hamer op zijn hoofd gesla gen. De 17-jarige dader, fervent speler van het spel Manhunt verklaarde dat hij zich niet meer kon inhouden zodra hij het eerste bloed zag vloeien, Hij gaf voor de rechter toe de moord te hebben gepleegd. Hij krijgt wellicht levenslang. Stefans vader stelt dat de wijze waarop zijn zoon is vennoord, overeenkomt met de manier waarop in Manhunt de speler wordt uitgedaagd met onder an dere hamers en messen tegen standers te doden. In Nederland is het gewraakte spel overigens nog in de winkel te koop. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De Brit Francis Crick, die in 1953 met James Watson de structuur van DNA ontdekte, is op 88-jarige leeftijd in Californië aan dikkedarmkan- ker overleden. Voor de ontdekking van de structuur van DNA kregen Watson en hij in 1962 de Nobel prijs voor Geneeskunde. Zij deel den die met Maurice Wilkins, die de experimentele kant van het erfelijkheidsonderzoek voor zijn rekening had genomen. Crick, geboren op 6 juni 1916 ip Northampton, studeerde schei en natuurkunde in Londen eb Cambridge. ANP/DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5