Straf Fons Spooren is zwaarder dan geëist PZC Gemeenten en ondernemingen lappen privacy aan hun laars Overheid informeert burger via mobieltje over calamiteiten Politie jaagt op zwartrijder die conductrice zwaar mishandelde lx-topman PSV langer in cel voor ontucht Negentien spoorlijnen met opheffing bedreigd AID vindt bestrijdingsmiddelen Deur houdt vliegtuig aan grond Paniek om nepkrokodil Weinig uitvallers Strandzesdaagse Nederlandse mannen haten roze Verdachten vrijuit in zaak moord op Kumral Bagci Dode bij brand Marine jaagt op snelle boten drugssmokkelaars tssen jaagt •■ophond voor luizend euro Smead komt voor de rechter HEN BOSCH - De rechtbank in [to Bosch heeft gisteren voor- ylig PSV-topman Fons Spo- veroordeeld tot twee jaar a drie maanden cel, waarvan K»en maanden voorwaardelijk, trechters vinden dat de 40-ja- voormalig financieel direc- jiir van de voetbalclub onder seer schuldig is aan ontucht Del minderjarige jongens in het inne Frankplantsoen in Eindho- to.0ok had hij seks tegen beta- gngmet jongens tussen de 16 en IS jaar oud. Volgens zijn advocaat G. Knoops gaat Spooren vrijwel ze ker in hoger beroep. In dat ge val kan hij die procedure vol gens hem in vrijheid afwachten. De zaak tegen Spooren kwam aan het rollen door anoniem aan de politie verstrekte informatie. Al jaren was bekend dat het An ne Frankplantsoen werd ge bruikt als 'homobaan'. Prostitu tie door jonge jongens baarde de politie en de overheid zorgen. In de binnengekomen informatie werd aanleiding gezien een on derzoek te beginnen. De politie zag hoe Spooren bijna dagelijks naar het plant soen toog om zijn seksuele be hoeften te bevredigen. Onbeschermd Volgens justitie had Spooren een uitgesproken voorkeur voor jonge jongens. Sommigen waren niet ouder dan 13 jaar. De oud-PSV-topman zei tijdens de behandeling van de zaak dat hij dacht dat zijn sekspartners meerderjarig waren. Hij gaf ook toe onbeschermde seks met hen te hebben gehad. Advocaat Knoops had ervoor ge pleit dat de rechtbank het OM niet ontvankelijk zou verklaren. De belangrijkste reden daar voor is dat voormalig burge meester van Eindhoven, R. Wel- schen, vorig jaar juni publiek maakte dat Spooren seroposi tief is. Volgens de raadsman bestond het belang van de volksgezond heid, dat Welschen als recht vaardiging opvoerde voor de be kendmaking, niet. De rechtbank heeft dat verweer echter verwor pen. ANP door Echelle Prijk DEN HAAG - Negentien ver liesgevende treintrajecten in Nederland dreigen te worden versoberd of geschrapt. Minis ter Peijs van Verkeer en Wa terstaat (V&W) lijkt niet lan ger bereid extra geld voor de ze lijnen uit te trekken. Dat blijkt uit een gezamenlijk studie van de NS en V&W. Daarbij is gekeken naar moge lijkheden om de lijnen te handhaven. Dat zou kunnen betekenen dat .er minder trei nen rijden en dat de kaartjes duurder worden. Ook wordt geopperd om bussen in te zet ten, wat neerkomt op het slui ten van stations. In veel geval len zou het aantal treinen in het weekeinde kunnen wor den gehalveerd. De negentien trajecten trekken dagelijks zd'n 130.000 reizigers. Minister Peijs liet eerder we ten liever te investeren in de drukke lijnen in de Randstad dan in de onrendabele elders. De volgende trajecten wor den bedreigd: Alkmaar-Den Helder, Hoom-Alkmaar, Enk huizen-Amsterdam, Haar lem- Uitgeest, Haarlem-Zand- voort, Zoetermeerlijn. Hof- pleinlijn, Gouda-Alphen aan den Rijn, Rotterdam-Hoek van Holland, Dordrecht-Gel- dermalsen, Utrecht-Baarn, Utrecht-Rhenen, Arn- hem-Tiel, Zwol- le-Almelo/Enschede, Zwol- le-Kampen, Zwolle-Emmen, Nijmegen-Roermond, Maas tricht-Randwijk-Heerlen Heerlen-Kerkrade. GPD vrijdag 30 juli 2004 3 KERKRADE - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft samen met de politie bij twee akkerbouwbedrijven in Zuid-Holland 1500 kilogram bestrijdingsmiddelen in be slag genomen. Bij één bedrijf werd woensdag 48 kilogram aangetroffen, bij het andere lag een voorraad in een ver borgen opslagplaats. Het gaat vooral om middelen met de werkzame stof ace- faat, een insectenbestrijder die schadelijk is voor het mi lieu. Het gebruik ervan is sinds dinsdag verboden. ANP AMSTERDAM - Passagiers van de Antilliaanse lucht vaartmaatschappij Dutch Caribbean Airlines (DCA) zijn woensdagavond op Schiphol gestrand omdat het vlieg tuig dat hen naar Willemstad moet brengen niet mag ver trekken vanaf de luchthaven in Belgrado (Servië). De Nederlandse Inspectie Verkeer en Waterstaat wil hét vliegtuig, geleast van het Servische Jat Airlines, geen toe stemming geven om op Schiphol te landen omdat het geen bepantserde cockpitdeur heeft, zo heeft de directie van DCA laten weten. Kogelvrije cockpitdeuren zijn sinds vorig jaar verplicht op alle intercontinentale vliegtuigen. Dit naar aanleiding van de aanslagen op 11 september 2001. ANP ENSCHEDE - Een bewoonster van Enschede kreeg woensdag de schrik van haar leven toen ze een krokodil in haar tuin zag. Ze belde het alarmnummer en vertelde dat het beest zeker een meter groot was, liet de politie gis teren weten. Het 'roofdier' zag er zo echt uit dat twee opgetrommelde agenten het voorzichtig van achteren beslopen. Toen ze het beest aan de staart omhoogtrokken zagen ze dat het om een rubberen krokodil ging. Vervolgens meldde een buurjongetje dat het om zijn speelgoed ging. ANP DEN HELDER - Bij de 46e Strandzesdaagse is het aantal uitvallers tot nog toe beperkt gebleven tot tien, meldde de organisatie gisteren. De duizend wandelaars vertrokken maandag vanuit Hoek van Holland voor een 140 kilometer lange wandeling langs het strand. De finish is morgen in Den Helder. ANP BODEGRAVEN - 'Flikker op met je roze', 'wat een homo- kleur' en 'ik ben geen wijf. Zomaar wat reacties van man nen op de vraag wat ze van de kleur roze vinden. Hoewel roze in de topdrie van modekleuren staat deze zomer, hui vert de Nederlandse man bij het idee een kledingstuk in deze kleur te dragen, zo blijkt uit gisteren gepubliceerd onderzoek in opdracht van Robijn. Blauw is favoriet. Deze kleur dragen mensen zowel naar het werk als in hun vrije tijd en geeft hun net als zwart een zelfverzekerd gevoel. Bovendien vinden ze deze kleu ren gemakkelijk te combineren, in tegenstelling tot bij voorbeeld groen of bruin. Geel en rood maakt Nederlan ders vrolijk en wit geeft hen een zomexs gevoel. ANP door Henk van Lierop en Brenda Filippo DEN HAAG - De overheid krijgt dit jaar de mogelijkheid om per regio alle burgers op hun mobiele telefoons te waarschu wen voor calamiteiten. Het mi nisterie van Economische Za ken (EZ) tekent hiertoe volgen de maand een contract. Het is al zeker dat het ministe rie van Binnenlandse Zaken de nieuwe techniek, 'cell broad cast', zal gebruiken bij rampen. EZ inventariseert de behoefte bij andere ministeries. Zo wordt voor LNV gedacht aan het waar schuwen bij besmettelijke dier ziekten. VWS zouden dat kun nen doen bij epidemieën. Met 'cell broadcast' kan in een bepaald gebied gelijktijdig een zelfde tekstbericht worden ver stuurd aan alle mobieltjes. Sms-berichten worden per stuk verzonden, terwijl 'cell broad- cast'-berichten met miljoenen te gelijk worden verstuurd. Het systeem is ook commercieel te gebruiken. EZ legt in het con tract vast dat de overheid moet kunnen beschikken over 40 pro cent van de capaciteit. Telefoon gebruikers ontvangen alle tekst berichten van de overheid, maar moeten vooraf instemmen met ontvangst van commerciële be richten. EZ sluit de aanbestedingsproce dure af in augustus, Logi- caCMG hoopt de opdracht bin nen te halen. De Neder lands-Britse automatiseerder werkt daarbij samen met de soft- waremaker BackStream en de Stichting Platform Mobile Mes saging. „Deze stichting is in het leven geroepen om het netwerk op non-profit-wijze te exploite ren. In die stichting zitten wij, maar ook de mobiele opera tors", zei Geo van der Wilk, di recteur Mobile Business bij Logi- caCMG Nederland, gisteren. Nederland telt vijf mobiele ope rators met een eigen netwerk: KPN, Vodafone, T-Mobile. Tel fort en Orange. „Een aantal van die partijen heeft al toegezegd mee te willen doen", zei Van der Wilk. De techniek 'cell broadcast' is al jarenlang onderdeel van de gsm-standaard en in alle mobiel tjes zit. „De techniek moet al leen worden geactiveerd." Vol gens Van der Wilk hoeft er niets te gebeuren aan het netwerk van gsm-masten. „We moeten al leen een extra systeem installe ren in het centrale netwerk van de mobiele operators." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Twee mannen en een vrouw uit Den Haag hoeven niet voor de rechter te verschij nen voor de moord op het Haag se meisje Kumral Bagci. Het Openbaar Ministerie maakte gis teren bekend dat het onderzoek te weinig aanknopingspunten opleverde om hen te vervolgen. De politie hield de mannen in oktober aan en de vrouw in fe bruari. Justitie verdacht hen er van dat ze op enige wijze betrok ken waren bij de dood in 1995 van Kumral,.die werd gewurgd en in stukken gesneden. De rech ter sprak de 20-jarige hoofdver dachte in de zaak op 9 juli vrij van het aandeel dat hij volgens justitie in de moord had. Kum ral Bagci is juni 1995 vermoord. Op de 21e gaven haar ouders haar als vermist op. Een man vond twee dagen later het stoffe lijk overschot in Scheveningen Justitie onderzocht de zaak al een aantal keren. Tegen geen van de afgelopen jaren aange houden verdachten bestond ge noeg bewijs voor een veroorde ling. De laatste heropening was in mei vorig jaar. In september werd de hoofdverdachte opge pakt. De twee mannen die in oktober werden aangehouden, zijn ooms van de hoofdverdachte, De vrouw is zijn zus. Ook pakte de politie zijn moeder in september op, omdat de twee de moord op het meisje zouden hebben ge pleegd. De moeder pleegde in haar cel zelfmoord. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het College Be scherming Persoonsgegevens (CBP) heeft veertien gemeenten en vijftien bedrijven een boete opgelegd wegens overtreding van de privacywetgeving. Ze hebben ondanks herhaalde waarschuwingen niet gemeld hoe en waarom ze persoonsgege vens registreren en wat ze er mee doen. De boetes variëren van 3000 tot 15.000 euro. Naast de gemeen ten zijn drie direct-marketingbe- drijven bestraft, drie zorgverze keraars en negen arbodiensten. De meeste gemeenten hebben een bezwaarschrift ingediend te gen de boete. Eén gemeente heeft al betaald. De beboete bedrijven hebben op één bezwaarmaker na al be taald. Het college weigert de na men van de bestrafte bedrijven kenbaar te maken, omdat het geen publieke instellingen zijn. Alle bestrafte instanties hebben inmiddels hun verwerking van persoonsgegevens gemeld. Het CBP erkent dat het aantal uitgedeelde boetes hoog is: een steekproef bij vijftig bedrijven en instellingen leidde tot 29 geldstraffen. Maar het college durft daaruit niet te concluderen dat het gros van alle instanties in Nederland de meldplicht aan de laars lapt. Wel bleek bij onderzoek in mei al dat tientallen overheidsin stanties de meldplicht overtre den, waaronder ook ministeries en provincies. Grootschalig Het is voor het eerst sinds de in voering van de Wet Bescher ming Persoonsgegevens in sep tember 2001 dat het CBP zo grootschalig boetes uitdeelt. Bij de eerste ronde in december be keurde de privacywaakhond één gemeente en twee bedrijven. Ook dit jaar voert het CBP con troles uit en deelt zo nodig boe tes uit. Instanties die niet goed melden hoe ze persoonsgegevens op slaan, bemoeilijken controle van de pricaywetgeving door het CBP. Zo is bij bedrijven die niet aan de meldplicht voldoen amper te controleren of ze per soonsgegevens doorverkopen. Voor een aantal, vooral commer ciële, doelen mogen geen per soonsgegevens worden be waard. De door het CBP bestrafte ge meenten zijn: Horst aan de Maas, Oldenzaal, Best, Culem- borg, Hilvarenbeek, Pekela, Ouder Amstel, Heusden, Veenen- daal, Oudewater, Heeze-Leen- de, Kampen en Kessel. GPD MEEUWEN - De loods waarin gisterochtend in het Brabantse Meeuwen door een brand een 25-jarige Poolse man is omgeko men, stond daar illegaal. Voor het deel van de loods waar vier mannen verbleven, is nooit een woonvergunning afgegeven. Dat heeft loco-burgemeester Verspuij van de gemeente Aal burg meegedeeld. Door de brand liepen drie Polen van 26, 30 en 54 jaar brandwonden aan hun voeten op. ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - De politie is op zoek naar een jongen die eerder deze maand een 44-jarige NS-con- ductrice ernstig mishandelde in de trein van Amsterdam CS naar Den Haag CS, vlak na sta tion Leiden Centraal. De vrouw werd in een wurggreep gehouden, ge schopt en geslagen toen zij de jongeman aan sprak op zwartrijden. Nadat omstanders erin slaagden de vrouw uit dc greep van de jongen te bevrijden, trok de dader aan de noodrem en verliet de trein ter hoogte van Den Haag Laan van NOI. De jongen, die nog voortvluchtig is, wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. De politie zoekt bovendien twee van de omstan ders die de conductrice te hulp schoten. Op maandag 9 augustus komt de zaak aan de orde in het tv-programma 'Opsporing Verzocht'. De vrouw zit thuis na het gewelddadige inci dent. Zij heeft lichamelijke, maar vooral psychi sche klachten overgehouden aan de mishande ling. Ze was al eerder slachtoffer van geweld in de trein. Bij de controle van de vervoersbewijzen, net na Schiphol, stuitte de conductrice op twee jon gens. Eén van hen kon een OV-kaart tonen, de ander had geen kaartje. Hij weigerde echter als nog een vervoersbewijs te kopen of zijn persoon lijke gegevens te verstrekken. Daarop schakel de de conductrice de spoorwegpolitie van Lei den in. Deze doorzocht de trein, maar trof het tweetal niet aan. Toilet Nadat de trein uit Leiden was vertrokken, trof de conductrice op een van de balkons van de trein de jongen met de OV-kaart. Zijn vriend bleek zichzelf één balkon verder te hebben op gesloten op het toilet. Toen de zwartrijder daar uit kwam, sloeg hij de conductrice op het hoofd en zette haar scheldend met kracht tegen de wand van de trein, met zijn handen om haar keel. Hij bleef de keel van de vróuw enkele mi nuten dichtknijpen, terwijl hij haar schopte en sloeg. Enkele omstanders schoten te hulp, maar slaagden er aanvankelijk niet in de wouw uit de wurggreep te bevrijden. Pas toen een vierde treinreiziger ingreep, liet de jongen los en liep samen met zijn vriend weg. De omstanders ontfermden zich over de wouw. Ter hoogte van station Den Haag Laan van NOI trok de dader aan de noodrem en verlieten de twee de trein. Ook naar deze wiend wordt nog gezocht. GPD festraf van de rechtbank is ho- lerdan de eis van het Openbaar jünisterie. Het OM eiste twee reken geleden achttien maan- !en gevangenisstraf, waarvan B maanden voorwaardelijk, trechters legden een hogere caf op, omdat ze vonden dat OM in haar strafeis te veel sening hield met de gesehon- sprivacy van de oud-PSV-di- ecteur. Ook de rechtbank vindt in Spooren minder straf moet rijgen, omdat publiekelijk be ad is geworden, dat hij seropo- ief is. Maar niet zoveel min- - als de aanklaagster had torgesteld. temet rechtbank gaf Spooren te- as een deel van de straf voor a poging tot zware mishande- ag, omdat hij onveilige seks i'jhebben gehad. Spooren wist amelijk dat hij hiv-besmet ras. kruim drie maanden die Spo ren vorig jaar in voorarrest L worden van de straf afge- Éken. Met alle andere om- landigheden meegerekend amt het er volgens de recht- ink op neer dat de vroegere SV-topman met dit vonnis nog ageveer negen maanden de ge- •ngems in moet. Spooren was iet bij de uitspraak aanwezig. cSSEN - Aangespoord door het ooruitzicht op een beloning in duizend euro, hebben bevvo- jg. os van de Asser wijk Peelo de -gelopen dagen massaal jacht 124 maakt op een weggelopen 145 udje. De Yorkshire terriër 148 lorky zag echter kans zijn bela- 221 Bs vijf dagen uit handen te blij- 1U cm iet diertje dook regelmatig op, 211 itgeen tot tientallen tips leid- 226 r, maar het lukte niet hem te ingen. Tot woensdagmiddag. Toen hadden we Yorky einde- U jk in het nauw gedreven. Hij 1S niet meer weglopen, maar 24 tig wel onder een auto zitten. 15 "e probeerden hem te lokken mr zijn naam te roepen, maar ^weigerde te komen. Tot mijn J ioonzus hem in het Fries toe- rak. Toen liep hij meteen in ar armen", vertelt Bert Dik, -Samen met zijn wouw de zoe- ïhe leidde. ft baasje van Yorky was diep üdaan over de verdwijning in haar troeteldier. GPD DEN HELDER - Het fregat Hr. Ms. Willem van der Zaan vertrekt naar het Caribi sche gebied. Familieleden en vrienden zwaaiden gisteren in Den Helder de beman ning uit. Het schip wordt in de Caribische Zee zes maanden lang ingezet als stations schip van de Koninklijke Marine voor kustwacht- en drugsbestrijdingstaken. De Wil lem van der Zaan is uitgerust met een Westland-Lynx-helikopter, die kan worden in gezet in de strijd tegen zogenaamde snelle drugsboten. Het schip lost de Hr.Ms. Van Galen af, die op 20 juli terugkeerde in Den Helder. foto Juan Vrijdag/ANP KERjvVANJ WIU PAT IK ook Vf2££Mt> 6W HOOGEZAND - De fabrikant van kantoorartikelen Smead in Hoogezand heeft het ultimatum dat FNV Kiem en de CNV Dien stenbond het bedrijf hadden ge steld gisteren afgewezen. De vakbonden sommeerden het bedrijf af te zien van de invoe ring van een 40-urige werkweek zonder dat het personeel hier voor meer betaald krijgt Smead, dat het moeilijk heeft, acht deze maatregel noodzake lijk om uit de problemen te ko men. Volgens de bonden is het plan in strijd met de CAO. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3