Niet in de mond en handen wassen vrijburgbad U kunt nü iets doen VOOK 7nnnühlAQinl PZC Q Scoubidou-fanaten niet onder de indruk van berichten over onveiligheid Goed jtlBF VOOF Oostwal Goes dicht voor markt Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage op giro 145. vrijdag 30 juli 2004 zf2 door onze regioredactie GOES - Scoubidou is razend po pulair. Daar lijkt het bericht over de giftige weekmakers niets aan te veranderen. „Na tuurlijk ben ik geschrokken van die berichten", zegt scou- bidou-liefhebster Petra Maas uit Goes. „Maar aan de andere kant denk ik: wie stopt die touw tjes dan ook in z'n mond. Nie mand toch?" Petra Maas runt in haar huis aan de Heernisseweg in Goes al enige tijd 'het Attuljeetje'. In eerste instantie decoreerde ze boeken, maar daar komt de laat ste tijd weinig meer van, „Ik ben alleen nog maar aan het scoubidouen", zegt ze. Petra scoubidout onder meer diertjes, sieraden en pennen, die ze niet alleen thuis, maar ook op brade rieën en markten, probeert te verkopen. Petra: „Op de histori sche markt in Veere bijvoor beeld. Niet dat die touwtjes his torisch zijn, maar veel van de knooptechnieken die ik gebruik wel." Petra vindt het jammer dat de scoubidoutouwtjes momenteel bij zo'n beetje alle winkels te krijgen zijn, omdat het bijzonde re ervan op die manier ver dwijnt. Toch verwacht ze dat de rage wel overwaait en op een ge geven moment alleen de hobby- en speelgoedwinkels ze nog ver kopen. Voor zichzelf ziet ze wel toekomst in het scoubidouen. „In het najaar ga ik waarschijn lijk cursussen en workshops ge ven." Het gevaar van dë weekmakers relativeert ze: „Je hoeft de touw tjes helemaal niet in je mond te stoppen. Alleen heel kleine kin deren zouden dat misschien doen, maar die scoubidouen niet." Ook de elfjarige Renée van de Schraaf uit Goes is helemaal gek op de gekleurde touwtjes. Ze heeft een volle doos en die gaat bijna overal mee naartoe. Ze heeft al ontelbaar veel sleu telhangers gemaakt (om die ver volgens weg te geven), maar on langs ook een helikopter. Moei lijk vindt ze het scoubidouen he lemaal niet. „In het begin wel natuurlijk,, maar hoe vaker je het doet, hoe gemakkelijker het wordt." Moeder. Lia maakt zich voorals nog weinig zorgen over het feit dat de touwtjes giftig zouden zijn. „Natuurlijk schrik je daar van", zegt ze. „Dus ondanks dat ik denk dat het om een storm in een glas water gaat, heb ik te gen mijn dochter gezegd: stop ze niet in je mond en was je han den als je klaar bent." Renée geeft toe dat ze de touw tjes weieens in haar mond stop te om ze met haar tanden strak aan te trekken. Ze heeft haar moeder beloofd dat voortaan niet meer te doen. Kiezen In Renesse liggen de populaire touwtjes bijna winkel aan win kel. Een klein meisje staat aarze lend bij een grote kluwen felge kleurde touwtjes. Ze kan niet kiezen welke kleuren ze zal ne men. De zwarte of toch liever de rode? Dwayne en Mark vinden de touwtjes maar stinken. „Mijn broertje heeft ze in een tas en dat stinkt heel erg. Ruik maar, het stinkt naar rubber." Deson danks is Dwayne een echte lief hebber, Hij maakt van alles van de touwtjes. „Een sleutelhanger of een helikopter." De voorbeel den halen de jongens van inter net of uit een boekje. Edwin Duinhouwer van Delta Waren huis in Renesse heeft nog niets gemerkt van een tanende ver koop. „Ze worden nog volop ver kocht en ik heb nog geen enkele vraag gehad", vertelt hij. Ook zijn collega's bij bijou Minoes hebben ook nog geen enkele vraag gekregen over giftige stof fen in het speelgoed. Bij de Kadowinkel Koets aan de Langstraat in Zoutelande gaan de bekende spaghettitouwtjes als wanne broodjes over de toon bank, vertelt C. Leendertse van de winkel. „Aan meisjes en jon gens van de basisschool, en ook wel oudere meisjes", verkoopt Leendertse dagelijks Scou- bidou-touwtjes. „Daar knopen ze mee. Of ze maken er armband De elfjarige Renée van de Schraaf uit Goes is gek op scoubidou: „Hoe vaker je het doet, hoe gemakkelijker het wordt." foto Willem Mieras jes of sleutelhangers van." Vol gens Leendertse zijn de touw tjes niks nieuws onder de zon. Zoals kinderen vroeger punnik ten, spelen ze nu met Scou- bidou-touwtjes. Het Duitse onderzoek dat aan toonde dat het speelgoed te veel weekmakers bevat, wil Leen dertse wel relativeren. Duitsers menen al snel dat er gif in speel goed zit, is haar indruk. Zo wei gerde onlangs een Duitse klant een Barbiepop te kopen, omdat ze dacht dat er gif in zat. Toch hebben de negatieve berichten over het speelgoed ook haar klanten bereikt. „Ouders zeg gen: 'Nee, je krijgt geen Scou bidou, dat is giftig'." Maar vol gens Leendertse moet het speel goed vooral verkocht worden aan kinderen boven de zes jaar, die het niet meer in hun mond steken. „Kinderen onder de zes jaar heb ben ook niet die handigheid, nog niet de controle in hun vin gers om iets te vlechten." Voorlo pig blijft het razend populaire speelgoed gewoon te koop bij de cadeauwinkel. „Tenzij ze ons na tuurlijk verplichten. Dan moe ten we wel." Onderzoek van TNO heeft inmiddels uitgewe zen dat de touwtjes van Blokker voor dertien procent uit chemi sche weekmakers bestaan. Toch heeft de Voedsel- en Warenauto riteit (VWA) laten weten dat ze bij normaal gebruik niet gevaar lijk zijn. Verbaasd Toxicoloog A. Bast van de Uni versiteit van Maastricht ver baast zich over de ophef. Het is volgens hem niet wetenschappe lijk vastgesteld dat mensen bij het likken of sabbelen aan de touwtjes giftige weekmakers binnen krijgen. „Zolang je het niet opeet, is het niet schade lijk." Milieuorganisatie Greenpeace stelt dat de touwtjes wel gezond heidsproblemen kunnen veroor zaken en wil dat speelgoedwin kels ze uit de schappen halen. Toys 'r' Us, Bart Smit, Blokker en Intertoys hebben dat, in af wachting van verder onderzoek door de Voedsel- en Warenauto riteit, voorlopig gedaan. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Ondanks de tro pische zomer heeft het Vrijburg- bad, op de grens van Vlissingen en Middelburg, vorig jaar de doelstelling gehaald. In het ope ningsjaar bezochten de verwach te 430.000 zwemmers het nieu we zwembad. Deze maand is het precies een jaar geleden dat het Vrijburg- bad, het eerste stadsgewestelij ke zwembad van Nederland, zijn deuren opende. Na een zeer warme, maar desondanks toch druk bezochte zomerperiode, bleef het bezoek toestromen. Ge bleken is dat met name Middel burgers die na het sluiten van het Poelendaelebad in 2001 de weg naar het zwembad weer hebben weten te vinden. Sentiment „We hebben een systeem, waar mee we klanten registeren, die bijvoorbeeld een tienbaden- kaart kopen", vertelt hoofd ad ministratie Ingrid Jongepier. „Daaruit blijkt dat er toch veel Middelburgers komen. Als je vervolgens met je klanten praat en 's navraag doet, vertellen ze dat ze soms twee of drie jaar niet gezwommen hebben. Het Sportfondsenbad in Vlissingen vonden ze te ver. Verder speelt natuurlijk ook het sentiment mee. Het Sportfondsenbad was Vlissingen. De Vlissingers vin den het Vrijburgbad hün bad, maar de Middelburgers ook. Het Vrijburgbad is een mooie combi natie." Jongepier vertelt dat het Vrij burgbad eigenlijk nauwelijks last had van de tropische zomer van 2003. „Behalve toeristen, zijn er ook veel inwoners uit de eigen steden gekomen. Men wil de natuurlijk allemaal weten hoe het Vrijburgbad eruit zag van binnen." Nadat de eerste nieuwsgierigheid was verdwe nen, nam het bezoekersaantal wat af. „We hebben het toch nooit moeten hebben van recrea tief zwemmen", weet Jongepier. „Dat is nooit ons sterkste punt geweest. Je hebt dan vaak te ma ken met incidentele bezoekers. Wij moeten het meer hebben van mensen die twee a drie keer per week baantjes komen zwem men en deelnemers aan bijvoor beeld aquajogging. Dat zijn on ze vaste klanten en die zijn wel blijven hangen." Waarmee ze niet wil zeggen dat incidentele bezoekers niet welkom zijn. Exploitatie Het Vrijburgbad zag ook nieu, we bezoekers komen. Met name na de opening van de Optisport Health Club (voor fitness en spinning) in september meldde zich een nieuwe doelgroep aan, Na de jaarwisseling bleef de toe name van het bezoek stabiel. Het nieuwe zwembad had gere kend op 400.000 a 430.000 bezoe kers. Dat aantal is nodig voor een rendabele exploitatie. De verwachting is dat ook dit jaar het aantal van 430.000 zwem mers minimaal zal worden geë venaard. In de eerste zes maan den van het jaar zijn al ruim 220.000 zwemmers de kassa van het Vrijburgbad gepasseerd. GOES - De Oostwal in Goes is in vanaf eind september op dins dagen een aantal weken ge stremd voor autoverkeer. De rij baan is nodig om de weekmarkt tijdelijk te kunnen stallen. Eind september richt de gemeen te Goes, als onderdeel van het Masterplan Binnenstad, de Gro te Markt en aanliggende straten opnieuw in. Tijdens dat werk wijkt de weekmarkt uit naar de Oostwal. Dat zijn zoveel kra men dat ze niet allemaal op het parkeerterrein aan de Oostwal passen. Daarvoor is ook de rij baan voor het Gasthuis nodig. Wethouder C. Linssen vindt het bovendien onveilig als veel voet gangers en autoverkeer zich op de OostWal mengen. Op markt dagen wordt de Grote Markt nu ook afgesloten voor auto's, ver dedigt hij het besluit. De week* markt keert na de herinrichting terug op de Grote Markt. NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven. Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip .echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro Een gigantisch bedrag, waarvoor we een beroep doen op alle inwoners van Nederland. Samen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee! Namens onze passagiers: hartelijk dank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36