PZC Euregiotuinen In handen Sluis Een straat als sociaal project geopend bouwvak Hangen, strakhouden en trekken Klokken luiden weer in Westdorpe fractievoorzitters willen invloed bij zoeken nieuwe bestemming zeeuwse almanak Touw lieven aan ie haal met jaardrij zadels Scoubidou-touwtjes uit de handel Hogere inkomsten waterschap Zwemmer slaat badmeester editie Zeeuws-Vlaanderen Natuurlijk tijdens de Vlashandel Moerstee Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge B 0113-341688 www.moerstee.nl Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Eigenhaardstraat in Middelburg, een geliefd straatje voor starters. RETRANCHEMENT - „Eerst hangen, dan strak houden, blijven hangen en dan allemaal tegelijk: trékken!" Coach Rudi van het team van camping Cassandria Bad geeft nog enkele instructies voor de jaarlijkse touwtrekwedstrijd. Maar het mocht uiteinde lijk niet baten. Het campingteam (foto) werd gisteravond versla gen door de ploeg uit Sluis. Wij houden deze wedstrijd al vijftien jaar", weet Piet Basting van de camping. „Vroeger op de markt van Retranchement, maar sinds de verfraaiing van de markt ge beurt het hier bij ons. Jammer genoeg is er meer animo om te kij ken dan om mee te doen." foto Peter Nicolai ^dactie: 0113-315649 mw.pzc.nl Mtredactie® pzc.nl >j!bus 314460 AA Goes tivertentie-exploitatie: wrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■•■uws-Vlaanderen: 0114-372770; jjjtionaal: 020-4562500. Toch liefst zo snel mogelijk naar de overkant irijdag 30 juli 2004 IEUWVLIET - Bij manege Hip- d'Or - het vroegere Paarden- (ortcentrum - in Nieuwvliet ijn in de nacht van woensdag donderdag negen paardrijza- Ms gestolen. I Het nieuws dat 'scoubidouen' onveilig zou zijn is bij de kin deren in dat Bevelandse gezin ingeslagen als een bom. Kluwens hadden ze er van in huis, want je telde echt niet mee als je niet minstens een - liefst zo ingewikkeld mogelij ke - creatie per dag produceer de. Maar nu moeten ze er dus ineens niks meer van hebben, want je zou er wel eens ziek van kunnen worden. De ouders zijn opgelucht. Die konden er toch al geen touw aan vastknopen. •wRené van Stee jLUIS - De gemeente Sluis giet de touwtjes in handen hou- jflbij de zoektocht naar een yime bestemming voor de Eu- jgjotuinen en het bijhorende ge- jouw in Oostburg. Dat vinden ([fractievoorzitters van de par ijen in de gemeenteraad van Sluis. B toeristisch-educatieve tui- gncomplex sluit per 1 septem- fc de deuren omdat het be- jiiur van de Stichting Euregio- ■jen geen kans ziet de attrac- :eexploitabel te maken. 3e politici zien er ook nauwe- js been in extra gemeen- éapsgeld aan het park te spen- sen. Het debacle kostte Sluis a dusver ruim 450.000 euro. .whet feit of de gemeente nog a vinger in de pap moet hou- a als het project weer op de dswordt gezet, zijn de menin- echter verdeeld. He hebben bepaalde rechten phet gebouw. Ook heeft de ge- sente een stevige grondpositie thet gebied. Ik denk dan ook st het verstandig is invloed te ajven uitoefenen", vindt '.Rosendaal (Nieuw West). (Boogaard (PvdA) wil evenals bsendaal het werk afwachten to de commissie die de moge- :;kheden van het park in kaart Bigt, Hij ziet het gebouw het ét behouden voor de gemeen- chap. Ook hoopt hij op creatie sideeën van mensen uit de re- io voor een nieuwe invulling m zowel het pand als de tui en op het complex, ik moet er niet aan denken dat el hele spul voor een appel en a ei van de hand wordt ge- Gan. Dan schieten we er als ge- meenschap nog nadrukkelijker bij in. Er zijn ongetwijfeld al ka pers op de kust, maar die moe ten we het niet te gemakkelijk maken. We kunnen als gemeen te best voorwaarden stellen", al dus Boogaard. Voor Rosendaal, L. Flikweert (CDA) en F. Maenhout (WD-Ge- meentebelangen) en C. Bolijn (Dorpsbelangen Toerisme) maakt het weinig uit welke (markt)partij met het park of het gebouw aan de slag wil. Zo dra er iemand komt met een haalbaar en realistisch plan dat door de gemeente wordt ge toetst, en liefst ook een economi sche of toeristische meerwaarde oplevert, zijn er wat hen betreft weinig bezwaren. Zonder uitzondering zijn de fractievoorzitters ervan over tuigd dat er nog iets van het park valt te maken. Al brain stormend komen ze tot verschil lende ideeën die variëren van luxe woningbouw en een zorg boerderij tot een kinderboerde rij annex speeltuin en een be graafplaats. Zowel Flikweert als Bolijn hechten er sterk aan dat er in het park ontwikkelin gen plaatsvinden die recht doen aan het gebouw. Achteraf betreuren de politici dat zij niet nadrukkelijker de vinger aan de pols hebben ge houden tijdens de ontwikkeling van de Euregiotuinen. Bolijn vindt dat het project geen kans heeft gehad om te groeien. „Alles moest vlug, vlug", zegt zij. Evenals de andere fractie voorzitters verwijt Bolijn het vo rig jaar aangetreden nieuwe stichtingsbestuur niets. Het oude bestuur is volgens haar echter veel te lichtzinnig omge sprongen met allerlei gegevens. Verder vindt zij dat er van meet af aan te weinig specialisten bij het project betrokken waren. Bo lijn: „Deze zaken hadden we misschien beter in de gaten moe ten houden. Er moest immers pas achteraf verantwoording aan ons worden afgelegd." Gedeputeerde J. Suurmond wil graag alle zaken op een rijtje krijgen, waardoor de ondergang van de Euregiotuinen kan wor den verklaard. De provincie stak 90.000 euro in het project. „Het initiatief ligt bij de ge meente, maar ik kan me niet voorstellen dat zij bepaalde za ken niet onderzocht wil zien", aldus Suurmond. Hoewel hij sprak in zijn hoedanigheid van gedeputeerde, speelt ook zijn lid maatschap van het bestuur van de Euregio Scheldemond een be langrijke rol. Het grensover schrijdende samenwerkingsver band investeerde een kleine ne gen ton in het project. I )e waarde van de zadels vari- I at van zevenhonderd tot twee- iiizend euro. Klanten van de sanege kunnen bij de manege ip eigen risico een kluisje hu- J. m, waarin zij hun waardevolle I Bardenspullen kunnen opber- fn. In de ochtend kwam er een iant naar mij toe, die had ge- j nnstateerd dat zijn zadel was erdwenen. 'iet veel later bleek dat van alle kastjes de sloten waren open- ïitnipt. In al die kluisjes waren iardrijzadels opgeborgen, aar opvallend genoeg hebben i de minst waardevolle laten gen", vertelt eigenaresse T. a de Vijver. B' duidt erop dat de dieven be- «dijk verstand van zaken heb- M. hder de zadels zijn altijd dek- s bevestigd, die het zweet van paard opnemen. Die zijn al- 3aal losgemaakt, wat er op idt dat ze er echt de tijd voor iben genomen, f hebben ook alle hangsloten ogenomen, om zo geen sporen te laten", aldus Van de ijver. Maar gelukkig is het bij mate- schade gebleven, want het I as natuurlijk veel erger ge- ®st als de paarden iets was lerkomen." enomeen diefstal van paardrijzadels Sint zo langzamerhand een olijks terugkerend fenomeen worden. ïee jaar geleden werden er g zadels ontvreemd op een ma le in Nieuw- en Sint Joosland !°ok in Nieuwvliet was het in jvoorbije jaren al twee keer nier prijs. (Advertentie) Monopolyspelers hadden eind negentiende eeuw niets te zoeken in de Eigenhaardstraat. De woningen werden gebouwd om ar beiders goede en gezonde wonin gen te bezorgen en om ze te redden uit de grijpgrage klauwen van de monopolyspelers van toen: de huis jesmelkers. Het is een klein straatje, inge klemd tussen de statige Loskade en de sjieke Korendijk. De huizen zijn klein, de tuintjes zijn postze gels. Toch is de straat geliefd, de laatste jaren zijn de prijzen om- hooggeschoten. Tegenwoordig kost een woning er meer dan anderhal ve ton. En dat was vroeger wel an ders, weet het echtpaar Davidse. Nico en Bep wonen al 45 jaar in de straat. Eerst betaalden ze huur, na een paar jaar konden ze hun huis kopen. „5800 gulden op naam", vertelt Nico. „Dat hadden we toen helemaal niet. Je verdiende toen nog geen honderd gulden met 48 uur werken." Het is het plekje, denkt Bep. „Ze zeggen altijd dat de Eigenhaard straat samen met de Noordweg en de Seisweg de meest geliefde straat van Middelburg is." Maar de liefde is vaak van korte duur. „Het is net een duiventil. Mensen komen hier als ze nog alleen zijn. Wanneer ze kinderen krijgen, wordt het te klein." Dus zien ze de buren één voor één weer vertrek ken, op weg naar een huis met een tuin. Dat ging bij de familie David se vroeger anders. „Gewoon stape len", zegt Bep op de vraag waar ze haar vijf kinderen liet. Toen hun kinderen klein waren, woonden er meer grote gezinnen in de straat. Gezellig was dat. De vrouwen wasten op vrijdag de ra men en maakten een praatje. De kinderen speelden een potje tennis op Straat. Tegenwoordig zitten de buren na hun werk buiten op de bankjes op de stoep. Ze drinken De Eigenhaardstraat in Middelburg: een dorpje in de stad. foto Ruben Oreel een borrel of steken de barbecue aan. „Een dorpje in de stad", vindt de buurvrouw van een paar huizen verderop. Aan haar gevel hangt een verkoopbord. „We wonen hier nog geen drie jaar en eigenlijk wil len we helemaal niet weg. Maar we hebben een dochtertje van twee en we wilden toch wat meer ruimte. We hebben bijna geen tuin, wel een dakterras, maar daar kan ze niet lekker spelen." Huizen De huizen zijn eind negentiende eeuw gebouwd, op initiatief van drie Middelburgse notabelen: J.C. Bolle, C.M. Ghijsen en F.M. Wibaut. Bolle was de eerste chirurg in het Gasthuis, het toen malige ziekenhuis. Ghijsen en Wibaut waren directeuren van houthandel Alberts en daarnaast ook nog socialist. Wibaut werd la ter bekend als wethouder van volkshuisvesting in Amsterdam. Volkshuisvesting bestond niet in de negentiende eeuw. Arbeiders huurden hun woning bij een huis baas, vaak waren de woonomstan digheden erbarmelijk. De drie he ren wensten dat te veranderen. In 1889 richtten zij de Naamloze Ven nootschap Eigen Haard op. „Er ko men dankzij eenige nieuwe inrich tingen in de gemeente die haar bloei zullen verhoogen, meer werk lieden in ons midden en die arbei ders hebben op hun beurt natuur lijk wooningen nodig", schreef de Middelburgsche Courant op 21 no vember. Een deel van de huur kon apart worden gezet, om de mensen de mo gelijkheid te geven uiteindelijk huiseigenaar te worden. De arbei der werd zo niet alleen gehuisvest, maar ook opgevoed. Voor een ei gen huis zorg je nu eenmaal beter dan voor een huurwoning. Het was 'een poging om den werkman eene gerieflijke aangename woning te verschaffen, waardoor zijne huise lijkheid, zijne spaarzaamheid, zijn stoffelijk welzijn, en door dit alles zijn geluk worden bevorderd.' Om in aanmerking te komen voor een huis in de Eigenhaardstraat werden twee voorwaarden gesteld: men mocht geen armenbedeling ge nieten en men moest 'ter goeder naam bekend staan'. De Eigen haardstraat werd zo één van de eer ste projecten voor sociale woning bouw in de stad. Pas later, na de woningwet in 1901, werden corporaties opge richt. Ook toen werden de bewo ners betutteld. Bij de bouw van woningen in de wijk Nieuw Middelburg, in 1921, liet de woningbouwvereniging de bedsteden weg. Die werden onhy giënisch gevonden. Om de mensen te laten wennen aan die moderni teit, werd het huis inclusief ledi kant verhuurd. De bedsteden zijn in de Eigenhaardstraat bijna over al verdwenen. De markt doet er te genwoordig zijn werk. In het Zeeuwse monopolyspel staat de straat niet voor niets op de plaats van de Leidsestraat, een gewilde straat voor huizenbezitters en ho telmagnaten. Nadia Berkelder RIJSWIJK - Veel speelgoedwinkels hebben gisteren de Scoubidou-touwtjes voorlopig uit de schappen gehaald. Ze deden dat uit voorzorg, omdat er onzekerheid bestaat over de veiligheid van de knooptouwtjes, die bij kinderen razend populair zijn. Uit een steekproef van TNO is geble ken dat touwtjes die in Nederland zijn verkocht, grote hoeveelheden giftige weekmakers bevatten die schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn. De Voedsel- en Warenau toriteit (VWA) gaat bekijken hoeveel chemische stoffen vrijkomen als kinderen lang op de plastic, holle draden sabbelen. Volgens de organisatie kan het enkele weken du ren voordat de resultaten bekend zijn. Onder meer Toys 'R' Us, Bart Smit en Intertoys hebben de verkoop van Scoubidou-touwtjes tot die tijd gestaakt. ANP pagina 12: handen wassen en niet meer in de mond GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden grijpt de sterk ge stegen taxatiewaarde van woningen aan om de inkomsten aanzienlijk te verhogen. Zeeuwse Eilanden wijkt daar mee af van wat de meeste gemeenten van plan zijn. Ge meenten verlagen over het algemeen het tarief voor onroe- rend-zaakbelasting en jagen huizenbezitters zo niet op veel extra kosten, rekening houdend met de hogere wo ningtaxaties. In mei maakte het waterschap al bekend dat het niet op die toer gaat. Zeeuwse Eilanden meldde dat het belastingtarief voor de categorie gebouwd, waar onder woningeigenaren vallen, gelijk blijft. Het water schap hield toen rekening met twintig procent extra in komsten. Inmiddels is gebleken dat die stijging hoger uit valt, op gemiddeld vijfenveertig procent (de gemeente Middelburg) tot zestig procent (Goes). Of Zeeuwse Eilan den nu alsnog het tarief gaat verlagen, durft dijkgraaf W. Gosselaar niet te voorspellen. Waterschap Zeeuws-Vlaan deren voert een ander beleid. Bij de vaststelling van het tarief voor huiseigenaren, wordt in Zeeuws-Vlaanderen wel rekening gehouden met de gestegen taxatiewaarden. Volgens een woordvoerster is het niet de bedoeling dat de belastingopbrengsten fors toenemen. NIEUWVLIET - In een zwembad op de Zeedijk in Nieuw vliet is woensdagmiddag een van de medewerkers gesla gen en bedreigd door een zwembadbezoeker. De onbeken de zwemmer was met een groep in het zwembad. Ze ge droegen zich vervelend. Toen ze rond kwart voor vier een waarschuwing kregen van de medewerker, leidde dit tot een woordenwisseling, waarbij de medewerker uiteinde lijk werd bedreigd en een vuistslag in het gezicht kreeg. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Tot grote vreug de van veel parochianen luiden de kerkklokken in Westdorpe sinds gisteren twaalf uur weer het angelus. „Tot onze grote verwondering maar ook vreugde stond de fabrikant van het mechanisme vanochtend bij ons op de stoep", aldus secretaris O. Vos- veld van het bestuur van de Elisabethparochie, waarvan ook de Westdorpse geloofsgemeen schap deel uitmaakt Onbekenden legden de kerkklok ken in het dorp onlangs het zwij gen op door het computermecha nisme te stelen. Toeval of niet, feit is dat het ge beurde kort nadat het parochie bestuur de knoop had doorge hakt en besloot niet te breken met het driemaal daags luiden van de kerkklokken op weekda gen. Deze traditie stond even ter dis cussie na klachten van omwo nenden die er overlast van on dervonden. Handtekeningen Onder druk van een handteke ningenactie van mensen die de traditie in ere wilden houden, besloot het kerkbestuur uitein delijk de klokken toch te laten luiden. Het bestuur is daarbij de bezwaarmakers wel enigszins te gemoet gekomen, aldus secreta ris Vosveld. De klokken produceren iets min der decibels. Daarnaast klonk het angelus voorheen twee minu ten en is dat nu nog mgar één mi nuut. Bovendien kleppen de klokken aan het einde van de dienst bij een begrafenis niet constant, maar laten om de paar tellen één zware slag horen. De actie om het geld in te zame len voor het nieuwe luidmecha- nisme loopt volgens secretaris O. Vosveld overigens onvermin derd door, 'want de rekening is nog niet betaald'. Verzekering De verzekering 'komt waar schijnlijk niet met geld over de brug, hoewel de kerk wel verze kerd is tegen inbraak. „De verzekering dekt de schade alleen als er duidelijke sporen van inbraak te constateren zijn. Dat was niet het geval omdat de dief zich heel waarschijnlijk heeft laten insluiten." De onverlaat die de diefstal op zijn geweten heeft, mag trou wens nog van geluk spelen dat hij zijn euvele daad heeft over leefd. „Op de elektriciteitsdraden die aan het mechanisme verbonden zijn, staat namelijk sterk stroom", zegt Vosveld. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33