Goedkeuring voor groenstrook Een straat als sociaal project Landrit over Walcheren in oude boerenstijl Veel animo voor subsidie vernieuwen van erfbeplanting I GEOPEND BOUWVAK \anleg 38 meter brede buffer Zeeland Village kan nog wel even duren Vandalisme in gemeente Veere sterk afgenomen Scoubidou-touwtjes uit de handel Reserve Inburgering Nieuwkomers Terrasstoelen in brand gestoken Jeugdsoos krijgt alarminstallatie 1 Redactie: 0113-315649 (MW.pzc.nl fiafciBdactie@pzc.nl ftistbus 314460 AA Goes idvertentie-exploitatie: iinord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; feeuws-Vlaanderen: 0114-372770; jjtionaal: 020-4562500. (ijdag 30 juli 2004 editie Schouwen-Duiveland Toch liefst zo snel mogelijk naar de overkant waarin opgenomen jü'n.pj de Zierikzeesche Nieuwsbode .ijjr, '\>a 1844-1998 M DOMBURG - De schade veroor- uakt door vandalisme in de ge neerde Veere, is hel tweede kwartaal van dit jaar spectacu lair gedaald. De vernielingen tti bushokjes, in brand gesto ken afvalbakken en kapot ge lrokken verkeersborden be- tussen april en juni bijna tienduizend euro. In het eerste Ijwartaal van het jaar werd in fe gemeente Veere nog voor wim 43.000 euro vernield. De gemeente Veere publiceert- tads dit jaar een 'Vandalisme- seter' op internetpagina's. Doel ervan is op de kosten voor de IJeerse gemeenschap duidelijk |maken. let gemeentebestuur hoopt met vandalismemeter dat inwo- ers alerter worden op vernielin gen en meer betrokken worden s:j hun dorp. Als bijkomend re- rdtaat zou het vandalisme moe- ïfl verminderen. Uit het over- Echt van het tweede kwartaal lijkt dat vandalen vooral actief I karen in Domburg. Ziy hadden I ket gemunt op bushokjes aan de p| Domburgseweg, de straatver lichting aan de Babelweg en de Singel. De schade in het dorp be droeg bijna zesduizend euro. IDe daling ten opzichte van het lerste kwartaal mag dan specta- tolair zijn; het is wel verklaar baar. Tijdens de nieuwjaars- Jacht werd al voor 24.000 euro aan gemeentelijke eigendom- Ken vernield, een verdubbeling an opzichte van het jaar ervoor. Ie meeste schade tijdens de eestelijkheden' vond plaats in «est- en Oostkapelle. Het ging •nder meer om lichtmasten en 5n 3500 euro kostend speeltoe stel in de Torenstraat van Oost kapelle. In het eerste half jaar is tot Du toe, inclusief arbeidskos- *n voor herstel van de gemeen- Jehjke eigendommen, voor bijna p-000 euro vernield In de hele fcneente Veere richtten vanda al in 2003 voor ruim 70.000 eu- haan schade aan Advertentie Natuurlijk tijdens de Vlashandel (Vloerstee ,,v'-Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Eigenhaardstraat in Middelburg, een geliefd straatje voor starters. liLinrPiet Kleemans SCHARENDIJKE - Wat de land- H| iirichtingscommissie Schou- «en-Oost betreft mag vaart wor- 1 jen gemaakt met de aanleg van len groene buffer aan de zuid- tand van vakantiepark Zeeland Village bij Scharendijke. De '{ommissie gaf gisteren haar Ideun aan het nieuwste schets ontwerp. adat ontwerp wordt uitgegaan aanleg van een 38 meter bre- j» groenstrook, bestaande uit ine 'lagen'. Vanaf de vakantie- loningen gerekend komt er al lereerst een strook struikgewas, tervolgens is voorzien in een ntergang waarin op een aantal jsaisen eilandjes worden aan- waarop grijze elzen wor se aangeplant. Aan de over- van de watergang worden «en aangeplant en die vormen ie laatste laag van de groene iiffer waarmee het vakantie ark landschappelijk wordt in- jepast. Tussen de groenstrook B de aangrenzende akker komt go nieuwe kavelsloot. |e gemeente Schouwen-Duive- de dorpsraad Scharendij- ieen de Vereniging van Eigena- fén van de vakantiehuizen heb- met elkaar overeenstem ming bereikt over het plan. doorbraak, want over de landschappelijke inpassing van Zeeland Village wordt al acht jaar gesteggeld. Schouwen-Dui- relanders willen de 'witte schim- me!' aan het zicht onttrokken i, maar de bewoners van de akantiewoningen willen hun reidse uitzicht over de open pol ier niet kwijt. eerdere plannetjes in de irullenbak waren verdwenen, kwam landschapsarchitecte B. de Vlieger van de Dienst Lan delijk Gebied (DLG) in 2002 met verschillende suggesties voor de groengordel. Ook deze ideeën vonden geen genade, waarop werd besloten een spe ciaal projectteam met vertegen woordigers uit alle betrokken partijen in het leven te roepen. Die formule blijkt te werken. De leden van de gebiedscommi- sie Schouwen-Oost staan, zo bleek gisteren tijdens de verga dering, achter de plannen. Grondverzet Op de vraag wanneer de aanleg van de groengordel zijn beslag krijgt, reageerde DLG-vertegen- woordiger P. Goossen met de op merking dat er waarschijnlijk nog enkele jaren overheen gaan voordat het zover is. Uitvoering van het plan vergt nogal wat grondverzet en de grond die no dig is om het plan uit te kunnen voeren, moet nog worden aange kocht. Ook moet nog worden be keken of archeologisch onder zoek nodig is. In de omgeving van Zeeland Village zijn volgens Goossen mogelijk restanten van het reeds lang verdwenen kloos ter Bethlehem te vinden. „Maar misschien valt dat wel net bui ten de grond die we nodig heb ben." Ook over beheer en onder houd van de groenstrook dienen nog stekken te worden gesto ken. Vooralsnog gaan de gedach ten daarbij uit naar de Vereni ging van eigenaren van de va kantiewoningen in Zeeland Vil lage. In het ontwerp is rekening gehouden met machinaal onder houd. Parallel aan het aangren zende agrarische perceel grond komt een grondwal waar onder- houdsvoertuigen kunnen rijden. doorValeska Nastaly VROUWENPOLDER - Het ge luid van krakende wielen en sle pende grote ijzers over de bestra ting kondigt de komst van vijf boerenrijtuigen aan. Het zijn de karren van Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland. Die hield gisteren een boerenlandrit over Walcheren in historische stijl, wat wil zeggen: in kleder dracht en met authentieke wa gens. De zwetende Zeeuwse trekpaar den weten waarschijnlijk niet dat ze voor monumentale kar ren lopen. Langzaam sjokken ze voort in de brandende zon. Af en toe schrikken ze op van iets - in hun ogen - engs in de berm en vergeten even dat ze een volle wagen met mensen achter zich aan slepen. De koetsiers weten tot opluchting van het veeltalli- ge toeristische wegverkeer de paarden snel weer in goede ba nen te leiden. „Alle vijf de wagens zijn uit de tijd van voor de oorlog", zegt deelnemer Simon Lous. „Het zijn gerestaureerde Zepuwse wa gens die de boeren vroeger ge bruikten om mee naar de markt of naar de kerk te gaan." De optocht bestaat een Walcher- se verenwagen, een Thoolse kap- kar, een Zeeuws-Vlaamse Phae ton, een Zuid-Bevelandse en een Walcherse menwagen. De Zuid-Bevelandse menwagen is het meest opvallend door zijn versieringen met groene, gele, ro de en blauwe verf. „De wagen is zo mooi, omdat ze op Zuid-Beve- land katholiek waren. Die hiel den van meer kleur. De Walcher se verenwagen is doelmatig en sober. Dat is protestants", zegt Lous. De Stichting Het Werkend Trek paard wil vaker boerenlandrit- ten gaan houden. Lous: „Zo ge ven wij wat meer bekendheid aan het bestaan van authentieke wagens en het is een goede pro motie voor het doel van onze stichting. Dat is het behouden en stimuleren van het werken en rijden met Zeeuwse trekpaar den. Bovendien hebben we nog meer wagens staan. Wat dacht je van een Schouwse molenwa gen en een Noord-Bevelandse hazenkar?" De Stichting Het Werkend Trekpaard hield gisteren een boerenlandrit over Walcheren in historische stijl. foto Ruben Oreel zeeuwse almanak Touw Het nieuws dat 'scoubidouen' onveilig zou zijn is bij de kin deren in dat Bevelandse gezin ingeslagen als een bom. Kluwens hadden ze er van in huis, want je telde echt niet mee als je niet minstens een - liefst zo ingewikkeld mogelij ke - creatie per dag produceer de. Maar nu moeten ze er dus ineens niks meer van hebben, ivant je zou er wel eens ziek van kunnen worden. De ouders zijn opgelucht. Die konden er toch al geen touw aan vastknopen. VLISSINGEN - Veel speelgoedwinkels hebben gisteren de Scoubidou-touwtjes voorlopig uit de schappen ge haald. Ze deden dat uit voorzorg, omdat er onzekerheid bestaat over de veiligheid van de knooptouwtjes, die bij kinderen razendpopulair zijn. Uit een steekproef van TNO is gebleken dat touwtjes die in Nederland zijn ver kocht, grote hoeveelheden giftige weekmakers bevatten die schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn. De Voed sel- en Warenautoriteit (VWA) gaat bekijken hoeveel che mische stoffen vrijkomen als kinderen lang op de plastic, holle draden sabbelen. Volgens de organisatie kan het en kele weken duren voordat de resultaten van dat onder zoek bekend zijn. Onder meer de speelgoedwinkels van Toys 'R' Us, Bart Smit en Intertoys hebben de verkoop van de Scoubidou-touwtjes tot die tijd gestaakt. ANP pagina 12: handen wassen en niet meer in de mond ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland hoeft zich geen zorgen meer te maken over een aanvankelijk aangekondigde korting op het budget voor Inburgering Nieuwkomers. Dankzij een herziene beschikking van de rijksbijdrage wordt het budget voor Schouwen-Duive land zelfs eenmalig verhoogd met 41.000 euro. Het geld wordt bestemd voor zaken als taalonderwijs en ondersteu ning bij maatschappelijke integratie. Het dagelijks gemeentebestuur stelt de raad voor tot en met 2006 de reserve voor Inburgering Nieuwkomers in stand te houden om eventuele tekorten te kunnen opvan gen. Portefeuillehouder G. Houtekamer verwacht overi gens geen grote aanwas meer van nieuwkomers als gevolg van het Vreemdelingenbeleid van het Rijk. BROUWERSHAVEN - De afgelopen twee nachten zijn bij een strandpaviljoen op het strand bij Zaete in Brou wershaven rieten strandstoelen weggenomen en op het strand in brand gestoken. In de nacht van dinsdag op woensdag werden twee stoe len weggenomen, gisternacht verdween een stoel van het terras. De stoelen werden verbrand teruggevonden op het strand. Over het schadebedrag is niets bekend. KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik in Kamperland hoort straks bij de best beveiligde panden in het dorp. De soos krijgt van burgemeester en wethouders van de ge meente Noord-Beveland een alarminstallatie en een abon nement op de meldkamer. Monopolyspelers hadden eind negentiende eeuw niets te zoeken in de Eigenhaardstraat. De woningen werden gebouwd om ar beiders goede en gezonde wonin gen te bezorgen en om ze te redden uit de grijpgrage klauwen van de monopolyspelers van toen: de huis jesmelkers. Het is een klein straatje, inge klemd tussen de statige Loskade en de sjieke Korendijk. De huizen zijn klein, de tuintjes zijn postze gels. Toch is de straat geliefd, de laatste jaren zijn de prijzen om hoog geschoten. Tegenwoordig kost een woning er meer dan ander halve ton. En dat was vroeger wel anders, weet het echtpaar Davidse. Nico en Bep wonen al 45 jaar in de straat. Eerst betaalden ze huur, na een paar jaar konden ze hun huis kopen. „5800 gulden op naam", vertelt Nico. „Dat hadden we toen helemaal niet. Je verdiende toen nog geen honderd gulden met 48 uur werken." Het is het plekje, denkt Bep. „Ze zeggen altijd dat de Eigenhaard straat samen met de Noordweg en de Seisweg de meest geliefde straat van Middelburg is." Maar de liefde is vaak van korte duur. „Het is net een duiventil. Mensen komen hier als ze nog alleen zijn. Wanneer ze kinderen krijgen, wordt het te klein." Dus zien ze de buren één voor één weer vertrek ken, op weg naar een huis met een tuin. Dat ging bij de familie David se vroeger anders. „Gewoon stape len", zegt Bep op de vraag waar ze haar vijf kinderen liet. Toen hun kinderen klein waren, woonden er meer grote gezinnen in de straat. Gezellig was dat. De vrouwen wasten op vrijdag de ra men en maakten een praatje. De kinderen speelden een potje tennis op straat. Tegenwoordig zitten de buren na hun werk buiten op de bankjes op de stoep. Ze drinken De Eigenhaardstraat in Middelburg: een dorpje in de stad. foto Ruben Oreel een borrel of steken de barbecue aan. „Een dorpje in de stad", vindt de buurvrouw van een paar huizen verderop. Aan haar gevel hangt een verkoopbord. „We wonen hier nog geen drie jaar en eigenlijk wil len we helemaal niet weg. Maar we hebben een dochtertje van twee en we wilden toch wat meer ruimte. We hebben bijna geen tuin, wel een dakterras, maar daar kan ze met lekker spelen." De huizen zijn eind negentiende eeuw gebouwd, op initiatief van drie Middelburgse notabelen: J.C. Bolle, C.M. Ghijsen en F.M. Wibaut. Bolle was de eerste chirurg in het Gasthuis, het toen malige ziekenhuis. Ghijsen en Wibaut waren directeuren van houthandel Alberts en daarnaast ook nog socialist. Wibaut werd la ter bekend als wethouder van volkshuisvesting in Amsterdam. Volkshuisvesting bestond niet in de negentiende eeuw, Arbeiders huurden hun woning bij een huis baas, vaak waren de woonomstan digheden erbarmelijk. De drie he ren wensten dat te veranderen. In 1889 richtten zij de Naamloze Ven nootschap Eigen Haard op. „Er ko men dankzij eenige nieuwe inrich tingen in de gemeente die haar bloei zullen verhoogen, meer werk lieden in ons midden en die arbei ders hebben op hun beurt natuur lijk wooningen nodig", schreef de Middelburgsche Courant op 21 no vember. Een deel van de huur kon apart worden gezet, om de mensen de mo gelijkheid te geven uiteindelijk huiseigenaar te worden. De arbei der werd zo niet alleen gehuisvest, maar ook opgevoed. Voor een ei gen huis zorg je nu eenmaal beter dan voor een huurwoning. Het was 'een poging om den werkman eene gerieflijke aangename woning te verschaffen, waardoor zijne huise lijkheid, zijne spaarzaamheid, zijn stoffelijk welzijn, en door dit alles zijn geluk worden bevorderd.' Om in aanmerking te komen voor een huis in de Eigenhaardstraat werden twee voorwaarden gesteld: men mocht geen armenbedeling ge nieten en men moest 'ter goeder naam bekend staan'. De Eigen haardstraat werd zo één van de eer ste projecten voor sociale woning bouw in de stad. Pas later, na de woningwet in 1901, werden corporaties opge richt. Ook toen werden de bewo ners betutteld. Bij de bouw van wo ningen in de wijk Nieuw Middel burg, in 1921, liet de woningbouw vereniging de bedsteden weg. Die werden onhygiënisch gevonden. Om de mensen te laten wennen aan die moderniteit, werd het huis inclusief ledikant verhuurd. De bedsteden zijn in de Eigenhaard straat bijna overal verdwenen De markt doet er tegenwoordig zijn werk. In het Zeeuwse monopoly- spel staat de straat niet voor mets op de plaats van de Leidsestraat, een gewilde straat voor huizenbe zitters en hotelmagnaten. Nadia Herkelder door Piet Kleemans SEROOSKERKE (S) - De (subi- sidiejregeling erfbeplanting is op Schouwen-Duiveland zeer populair. Alleen al in het ooste lijk deel van het eiland zijn in vier jaar tijd meer dan twintig erven beplant of herbeplant. Dat blijkt uit een overzicht van de stand van zaken met betrek king tot (deel)projecten binnen landinrichtingsproject Schou wen-Oost. Doel achter het pro ject is verhoging van de kwali teit van het landschap. Door gebruik van met name ge- biedseigen bomen en struiken kan het eigen gezicht van een re gio worden benadrukt. Voor be woners van woningen of boerde rijen in het buitengebied is erf beplanting aantrekkelijk vanwe ge de luwte, de schaduw en de privacy die een goed beplant erf geeft. Volgens secretaris van de ge- biedscommissie E. van der Meer heeft het succes van de subsidie regeling op Schouwen-Duive land ook te maken met het feit dat veel bestaande erfbeplan ting hard aan vervanging toe is. Na de watersnoodramp van 1953 zijn op het eiland in groten getale snelgroeiende, maar rela tief kortlevende bomen en strui ken aangeplant. Die zijn nu 'op'. In het oostelijk deel van Schou wen-Duiveland - binnen de be grenzing van het landinrich tingsproject - zijn zoals reeds aangestipt al meer dan 20 ervan beplant of herbeplant. Er staan nog meerdere erven op de wachtlijst voor een opknap beurt, maar de eigenaren zullen even geduld moeten hebben. Het beschikbare budget is op. De gebiedscommissie heeft be sloten dat als er weer (rijks)geld vrijkomt dat bij voorrang be stemd wordt voor de regeling erfbeplanting. Ook aan vernieu wing van de wegbeplanting wordt gewerkt. Dat gebeurt in samenweknng met Waterschap Zeeuwse Eilanden. Voor wat betreft de landschap pelijke inpassing van de Zierik- zeese buitenwijk Poortambacht 11 heeft de gebiedscommissie be sloten dat samen te laten vallen met de inrichting van het aan grenzende deelgebied 9. De plan nen worden op z'n vroegst in 2007 uitgevoerd. De grond die ervoor nodig is moet nog wor den aangekocht. Wie welke grond in eigendom krijgt komt in het zogeheten Plan van Toede ling. Dat wordt naar verwach ting in 2005 of 2006 vastgesteld. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29