Waterschap profiteert van WOZ PZC PZC Handen wassen en niet meer in de mond Goed jaar voor Vrij bur gbad Verkeerslinten nog eens onder de loep 1(1 bil Hogere woningtaxatie moet inkomsten Zeeuwse Eilanden aanzienlijk verhogen agenda Auto in de sloot Tegen paaltje Liggeld vissers Colijn onzeker Woningen op terrein waterschap Diefstal uit auto in Goes Vrouw gewond bij aanrijding Zwemmer slaat badmeester weekenddiensten vrijdag 30 juli 2004 j wHarmen van der Werf •j]£S - Waterschap Zeeuwse Ei- aden grijpt de sterk gestegen patiewaardc van woningen 0 om de inkomsten aanzien de verhogen. jjuwse Eilanden wijkt daar- af van wat de meeste ge senten van plan zijn. Gemeen- verlagen over het algemeen STREEKACTIVITEITEN redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur het tarief voor onroerendzaakbe- lasting en jagen huizenbezitters zo niet op veel extra kosten, re kening houdend met de hogere woningtaxaties. In mei maakte het waterschap al bekend dat het niet op die toer gaat. Zeeuwse Eilanden meldde dat het belastingtarief voor de categorie gebouwd, waaronder woningeigenaren val len, gelijk blijft. Het waterschap hield toen reke ning met twintig procent extra inkomsten, omdat de taxatie waarde van woningen naar ver wachting met dat percentage zou stijgen. Inmiddels is gebleken dat die stijging hoger uitvalt, op gemid deld vijfenveertig procent (de ge meente Middelburg) tot zestig procent (de gemeente Goes). Of Zeeuwse Eilanden op basis van de nieuwe gegevens alsnog het tarief gaat verlagen, durft dijk graaf W. Gosselaar niet te voor spellen. Hij lijkt er op voorhand weinig voor te voelen het voorbeeld van gemeenten te volgen. Bij het op stellen van de begroting 2005 zal het dagelijks bestuur zich over de tarieven buigen. Water schappen zijn financieel heel an ders georganiseerd. Zij moeten vooral zelf de broek ophouden. „We hebben al stevig in onze be groting gesneden", stelt Gosse laar, „én wij staan voor aanzien lijke investeringen, zoals in ge malen, nieuwe stuwen en nood- pompen." Inflatiepeil Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren voert een ander beleid dan Zeeuwse Eilanden. Bij de vast stelling van het tarief voor de ca tegorie gebouwd, voor huiseige naren. wordt in Zeeuws-Vlaan deren wel rekening gehouden met de gestegen taxatiewaar den. Volgens een woordvoerster is het niet de bedoeling dat de belastingopbrengsten fors toene men, omdat huizen sterk in waarde zijn gestegen. Water schap Zeeuws-Vlaanderen han teert evenals de meeste gemeen ten het uitgangspunt dat de op brengsten ongeveer gelijk moe ten blijven, verhoogd met het ge wone inflatiepeil, met de gemid delde prijsstijging. WARLAND - Nederlands-hervormde 10.00-15.30 uur: Openstelling voor teiichtiging; iERGEN OP ZOOM -Sint Gertrudis- lifk, voormalige Synagoge en de Ge- genpoort, 13.00 -16.30 uur: Openge- eidvoor bezichtiging; [OC-cafe De Soos, 22.00 uur: Vrijdaga- oidcafé; jOES-Sportpunt Zeeland, 9.00 -17.00 ;.r Zeeuwse rijwielvierdaagse; •kt des Heils, Leliestraat 24, 9.00 - J ÏW uur: Verkoop kleding en meube- jrlbv maatschappelijke dienstverle- wmeZLM, 13.30 - 16.30 uur' Biljart «rouderön, buurtwerk Goese Polder; •ANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: ^.orensoos; hHEER ABTSKERKE - Kwekerij West- ViWesthofsezandweg 3), 9.00 - 17.00 Zeeuwse fuchsiatentoonstelling: (APELLE - De Vroone, 13.30 uur: So- ttOETINGE - Geerteskerk, 13.30 - 'ECOuur: Open voor bezoekers; iSUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 - nCfluur Biljartclub senioren; •ccnhal. 19.30-20.30 uur: Conditietrai- •-g bij Omm-Sport Reimerswaal; fWADENDAMME Kwekerij Het Groe- ■tWeegje, 10.00 - 17.00 uur: Geopend «jr publiek; feienhof, Langeweegje 10a, 10.00 - 700 uur: Vlindertuin, Wandeltuinen -«tOrangerieplanten en waterpartijen ;»pend voor publiek; ferkschuur Natuurmonumenten, Maaksedijk, 22.00 uur: Zwaakse Weel Vacht van de Vlinders; aanmelden tele- fcon 0113-655268; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo «br 55-plus; YLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Eïtesiertuin geopend voor publiek; IEMELDINGE - Museum 't Waskot, MJ-17.00 uur: Museum en siertuin an voor publiek; jjWemel, 13.00 uur: Sociëteit; iERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00 - TOO uur: Weekmarkt, rnses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rond- artOosterschelde. iVV-kantoor, Kerkplein 1,13.30 uur: Ex- .-.rsieoesterputten en havens Yerseke; RUIMINGEN - Op de Capelle- tg bij Kruiningen is gisteren e 15.30 uur een 20-jarige Rot- rdamse automobilist in de oot beland. week uit voor een tegemoet- imende vrachtauto en reed in rechts naast de rijbaan,gele den sloot. Er was alleen mate riële schade. ÏEMELDINGE - Op de Boule vard in Wemeldinge is woens dagavond rond tien uur een bmfietsster gewond geraakt. Een zestienjarig meisje uit de ge meente Kapelle reed met haar scooter in volle vaart tegen een paaltje. Ze is voor onderzoek aaar het Oosterscheldezieken- iuis in Goes gebracht. De elfjarige Renée van de Schraaf uit Goes is gek op scoubidou: „Hoe vaker je het doet, hoe gemakkelijker het wordt." door onze regioredactie GOES - Scoubidou is razend populair. Daar lijkt het bericht over de giftige weekmakers niets aan te veranderen. „Natuurlijk ben ik geschrokken van die berichten", zegt scoubidou-liefhebster Petra Maas uit Goes. „Maar aan de an dere kant denk ik: wie stopt die touw tjes dan ook in z'n mond. Niemand toch?" Petra Maas runt in haar huis aan de Heernisseweg in Goes al enige tijd 'het Attuljeetje'. In eerste instantie decoreer de ze boeken, maar daar komt de laat ste tijd weinig meer van. „Ik ben alleen nog maar aan het scoubidouen", zegt ze. Petra scoubidout onder meer dier tjes, sieraden en pennen, die ze niet al leen thuis, maar ook op braderieën en markten, probeert te verkopen. Petra: „Op de historische markt in Veere bij voorbeeld. Niet dat die touwtjes histo risch zijn. maar veel van de knooptech- nieken die ik gebruik wel." Petra vindt het jammer dat de scou- bidoutouwtjes momenteel bij zo'n beet je alle winkels te krijgen zijn. omdat het bijzondere ervan op die manier ver dwijnt. Toch verwacht ze dat de rage wel overwaait en op een gegeven mo ment alleen de hobby- en speelgoedwin kels ze nog verkopen. Voor zichzelf ziet ze wel toekomst in het scoubidouen. „In het najaar ga ik waarschijnlijk cursus sen en workshops geven." Het gevaar van de weekmakers relati veert ze: „Je hoeft de touwtjes helemaal niet in je mond te stoppen. Alleen heel kleine kinderen zouden dat misschien doen, maar die scoubidouen niet." Ook de elfjarige Renée van de Schraaf uit Goes is helemaal gek op de gekleur de touwtjes. Ze heeft een volle doos en die gaat bijna overal mee naar toe. Ze heeft al ontelbaar veel sleutelhangers gemaakt (om die vervolgens weg te ge ven), maar onlangs ook een helikopter. Moeilijk vindt ze het scoubidouen hele maal niet. „In het begin wel natuurlijk, maar hoe vaker je het doet, hoe gemak kelijker het wordt." Moeder Lia maakt zich vooralsnog wei nig zorgen over het feit dat cle touwtjes giftig zouden zijn. „Natuurlijk schrik je daarvan", zegt ze. „Dus ondanks dat ik denk dat het om een storm in een glas water gaat, heb ik tegen mijn dochter gezegd: stop ze niet in je mond en was je handen als je klaar bent." Renée geeft toe dat ze de touwtjes wel eens in haar mond stopte om ze met haar tanden strak aan te trekken. Ze heeft haar moeder beloofd dat voortaan niet meer te doen. Kiezen In Renesse liggen de populaire touwtjes bijna winkel aan winkel. Een klein meis je staat aarzelend bij een grote kluwen felgekleurde touwtjes. Ze kan niet kie zen welke kleuren ze zal nemen. De zwarte of toch liever de rode? Dwayne en Mark vinden de touwtjes maar stin ken. „Mijn broertje heeft ze in een tas en dat stinkt heel erg. Ruik maar, het stinkt naar rubber." Desondanks is Dwayne een echte liefhebber. Hij maakt van alles van de touwtjes. „Een sleutelhanger of een helikopter." De voorbeelden halen de jongens van inter net of uit een boekje. Edwin Duinhou wer van Delta Warenhuis in Renesse heeft nog niets gemerkt van een tanen de verkoop. „Ze worden nog volop ver kocht en ik heb nog geen enkele vraag gehad", vertelt hij. Ook zijn collega's bij bijou Minoes hebben nog geen enke le vraag gekregen over giftige stoffen in het speelgoed. Bij de Kadowinkel Koets aan de Langstraat in Zoutelande gaan de be kende spaghettitouwtjes als warme broodjes over de toonbank, vertelt C. Leendertse van de winkel. 'Aan meisjes en jongens van de basisschool, en ook wel oudere meisjes' verkoopt Leendert se dagelijks Scoubidou-touwtjes. „Daar knopen ze mee. Of ze maken er arm bandjes of sleutelhangers van." Volgens Leendertse zijn de touwtjes niks nieuws onder de zon. Zoals kinderen vroeger punnikten, spelen ze nu met Scou bidou-touwtjes. Het Duitse onderzoek dat aantoonde dat het speelgoed te veel weekmakers bevat, wil Leendertse wel relativeren. Duitsers menen al snel dat er gif in speelgoed zit, is haar indruk. Zo weiger de onlangs een Duitse klant een Barbie- foto Willem Mieras pop te kopen, omdat ze dacht dat er gif in zat. Toch hebben de negatieve berich ten over het speelgoed ook haar klanten bereikt. „Ouders zeggen: 'Nee, je krijgt geen Scoubidou, dat is giftig'." Maar volgens Leendertse moet het speelgoed vooral verkocht worden aan kinderen boven de zes jaar, die het niet meer in hun mond steken. „Kinderen onder de zes jaar hebben ook niet die handig- heid, nog niet de controle in hun vin gers om iets te vlechten." Voorlopig blijft het razend populaire speelgoed ge woon te koop bij de cadeauwinkel. „Tenzij ze ons natuurlijk verplichten. Dan moeten we wel." Normaal Onderzoek van TNO heeft inmiddels uit gewezen dat de touwtjes van Blokker voor dertien procent uit chemische weekmakers bestaan. Toch heeft de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) la ten weten dat ze bij normaal gebruik niet gevaarlijk zijn. Toxicoloog A. Bast van de Universiteit van Maastricht verbaast zich over de op hef. Het is volgens hem niet wetenschap pelijk vastgesteld dat mensen bij het lik ken of sabbelen aan de touwtjes giftige weekmakers binnen krijgen. „Zolang je het niet opeet, is het niet schadelijk." Milieuorganisatie Green peace stelt dat de touwtjes wel gezond heidsproblemen kunnen veroorzaken en wil dat speelgoedwinkels ze uit de schappen halen. Toys T' Us, Bart Smit, Blokker en Intertoys hebben dat, in af wachting van verder onderzoek door de Voedsel- en Warenautoriteit, voorlopig gedaan. Advertentie was oo-'"3''01'1"1 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Ondanks de tro pische zomer heeft het Vrijburg- bad, op de grens van Vlissingen en Middelburg, vorig jaar de doelstelling gehaald. In het ope nings] aar bezochten de verwach te 430.000 zwemmers het nieu we zwembad. Deze maand is het precies een jaar geleden dat het Vrijburg- bad, het eerste stadsgewestelij ke zwembad van Nederland, zijn deuren opende. Na een zeer warme, maar desondanks toch drukke zomerperiode, bleef het bezoek toestromen. Gebleken is dat met name Middelburgers na het sluiten van het Poelendaele- bad in 2001 de weg naar het zwembad weer hebben weten te vinden. „We hebben een sys teem waarmee we klanten regis teren die bijvoorbeeld een tien- badenkaart kopen", vertelt hoofd administratie Ingrid Jon- gepier. „Daaruit blijkt dat er toch veel Middelburgers komen. Als je vervolgens met je klanten praat en 's navraag doet, vertellen ze dat ze soms twee of drie jaar niet hebben gezwommen. Het Sportfondsenbad in Vlissingen vonden ze te ver. Verder speelt natuurlijk het sentiment mee. Het Sportfondsenbad was Vlis singen. De Vlissingers vinden het Vrijburgbad hun bad, maai de Middelburgers ook. Het Vrij burgbad is een mooie combina tie." Jongepier vertelt dat het Vrij burgbad eigenlijk nauwelijks last had van de tropische zomer van 2003. „Behalve toeristen zijn er ook veel inwoners uit de eigen ste den gekomen. Men wilde natuur lijk allemaal weten hoe het Vrij burgbad eruit zag van binnen." Nadat de eerste nieuwsgierig heid was verdwenen, nam het bezoekersaantal wat af. „We hebben het toch nooit moeten hebben van recreatief zwem men", weet Jongepier. „Dat is nooit ons sterkste punt geweest. Je hebt dan vaak te maken met incidentele bezoekers. Wij moe ten het meer hebben van men sen die twee a drie keer per week baantjes komen zwemmen en deelnemers aan bijvoorbeeld aquajogging. Dat zijn onze vas te klanten en die zijn wel blij ven hangen." COLIJNSPLAAT - De gemeenteraad van Noord-Beve land ging gisteravond niet akkoord met een voorstel van burgemeester en wethouders om liggeld te vragen aan vis sers die de haven van Colijnsplaat aandoen. B en W hoop ten op die manier jaarlijks ongeveer 25.000 euro liggeld op te kunnen strijken. Het in bedrijf houden van de haven kost jaarlijks ruim 60.000 euro. De raad kon gisteravond wel instemmen met het voornemen om vanaf volgend jaar liggeld te vragen aan vissers die niet in Colijnsplaat mij nen. Over het liggeld voor mijnende vissers moet wethou der J. Meulenberg gaan onderhandelen met UFA, het be drijf dat de vismijn exploiteert. Wellicht wil UFA een deel van het liggeld van de vissers voor zijn rekening ne- WISSENKERKE - Het terrein van Waterschap Zeeuwse Eilanden aan de Dorpsdijk in Wissenkerke komt op ter mijn vrij voor woningbouw. Dat rapporteerde wethQuder A. van der Maas (ruimtelijke ordening) gisteravond aan de raad. Van der Maas is met het schap in onderhandeling over een verhuizing naar het nieuwe bedrijfsterrein Cruickelcreke aan de rand van het dorp. De wethouder onderzoekt op dit moment hoe het terrein aan de Dorpsdijk het beste ingevuld kan worden. Er wordt óf een kant-en-klaar nieuwbouwwijkje gebouwd, óf er komen kavels waar gegadigden zelf een huis kunnen bouwen. GOES - Uit een personenauto die geparkeerd stond in de Marconistraat in Goes is gisteravond een navigatiesys teem gestolen. Het apparaat heeft een waarde van onge veer duizend euro. GOES - Een 77-jarige automobiliste uit Goes is gistermid dag na een aanrijding in haar woonplaats met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Een 61-jarige automobiliste uit Heinkenszand reed even voro twee uur over de Piet Heinstraat, komende uit de richting rotonde Admiraal. In vei*band met het overige verkeer moest zij op de kruising met de Westsingel en Van de Spiegelstraat afremmen, maar de achter haar rij dende 77-jarige bestuurster kon niet tijdig stoppen. Hierdoor ontstond een aanrijding waarbij de 77-jarige vrouw gewond raakte. Haar auto gleed achteruit tegen een ander voertuig, Dit laatste voertuig bleef onbescha- NIEUWVLIET - In een zwembad in Nieuwvliet is woens dagmiddag een van de medewerkers geslagen en bedreigd door een bezoeker. De onbekende zwemmer was met een groep in het zwembad. Ze gedroegen zich vervelend. Toen ze rond kwart voor vier een waarschuwing kregen van de medewerker, leidde dit tot een woordenwisseling, waar bij de medewerker uiteindelijk werd bedreigd en een vuistslag in het gezicht kreeg. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. door Ingrid Huibers KAMPERLAND - Burgemees ter C. van Liere van de gemeen te Noord-Beveland zal vandaag bekijken of bezoekers van de Cl 000 in Kamperland hun auto toch langs de Ruiterplaatweg kunnen parkeren. Daartoe moet een deel van de eerder deze week aangebrachte afzettingen weer worden verwijderd. Supermarkteigenaar G. Cle ment deed gisteravond een drin gend beroep op de Noord-Beve- landse raad om de verkeerslin ten te verwijderen. Die linten werden woensdag aangebracht, omdat geparkeerde auto's aan beide zijden van de Ruiterplaat weg voor gevaarlijke situaties zorgden. „Allerlei mensen sta ken de Ruiterplaatweg over om bij hun geparkeerde auto te ko men", zei wethouder J. Meulen berg (verkeer). „Daar komen on herroepelijk ongelukken van." Van de noodzaak van het aan brengen van paaltjes en linten langs de Ruiterplaatweg aan de kant van de C1000 was ze ach teraf minder overtuigd. Raadslid D. Hage (VVD) echter niet. „Als je daar wegrijdt zie je niets", zei hij. „En het tegemoet komende verkeer ziet jou niet." Clement van zijn kant wees de raad erop dat hij recent voor veel geld een nieuwe winkel heeft gebouwd, omdat er rond om de oude CiOOO aan de Veer- weg in het dorp al jaren sprake was van overlast van geparkeer de auto's. De nieuwe C1000 heeft 72 parkeerplaatsen. Dat zijn er 37 meer dan dan rond de oude super. „Maar dat is in het hoogseizoen niet genoeg", zei hij. Clement moet tijdens die paar weken echter wel een groot deel van zijn jaaromzet binnen halen. Meulenberg vroeg de raad om haar expliciet toestem ming te geven om een deel van de tijdelijke afzettingen weer te verwijderen. Daar wilde de raad echter niet aan uit angst de schuld te krijgen wanneer er on verhoopt een ongeluk zou gebeu ren. Uiteindelijk kreeg Meulen berg de opdracht om samen met Clement en de politie te kijken of er een tijdelijke oplossing voor het parkeerprobleem kan worden gevonden. Aangezien Meulenberg vanaf vandaag va kantie viert, zal die klus hoogst waarschijnlijk burgemeester Van Liere ten deel vallen. Waarmee ze niet wil zeggen dat incidentele bezoekers niet wel kom zijn. Het Vrijburgbad zag ook nieu we bezoekers komen. Met name na de opening van de Optisport Health Club (voor fitness en spinning) in september meldde zich een nieuwe doelgroep aan. Na de jaarwisseling bleef de toe name van het bezoek stabiel. Het nieuwe zwembad had gere kend op 400.000 a 430.000 bezoe kers. Dat aantal is nodig voor een ren dabele exploitatie. De verwach ting is dat dit jaar het aantal van 430.000 zwemmers mini maal zal worden geëvenaard. In de eerste zes maanden van het jaar zijn al ruim 220.000 zwem mers de kassa van het Vrijburg bad gepasseerd. zaterdag 31 juli en zondag 1 augustus 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpoiderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18 00 tot 8 00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 8.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J A. Fortrie en dr. Mïermans, Zangvogel straat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen en Sint Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland Tandzorg, v. Hallstraat 2, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10,00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034. Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur:J. Noorlan- der, Oudlandsestraat 90, Steenbergen, tel. 0167-567287.Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen A C. Mosselman, tel.(0113)381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land P.C. Stokman, 's-Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren. L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. tel. (0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.10113) 229003. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Stroo en A. de Putter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25