PZC RWS moet gewoon veel bouwen Een straat als sociaal project Goes sust conflict rond tafeltennistafel Oost wal Goes tijdelijk gestremd voor markt )irecteur Sas wil lange wachttijden voor huurwoning drastisch verkorten lnlia ziet af van juridische strijd gen gemeente 15 Scoubidou-touwtjes uit de handel Jeugdsoos krijgt alarminstallatie Kinderopvang mag pand kopen Man steelt balken van terrein GEOPEND BOUWVAK P I I- 4f Touw factie: 0113-315649 'vpzc.nl flai'l:redactie@ pzc.nl pus3114460 AA Goes Hvertentie-exploitatie: koord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; aivvs-Vlaanderen: 0114-372770; „Anaal: 020-4562500. g 30 juli 2004 hnrFrank Balkenende editie Bevelanden-Tholen fiOES - Bouwen, bouwen, bou- r_ Dat is de opdracht die de Ifgionale Woningbouwvereni- fingSamenwerking (RWS) zich- kKstelt om de lange wachttij- |fn voor huurhuizen terug te dringen. Momenteel bedraagt diewachttijd twee tot drie jaar. Sij de corporatie staan 4072 iensen ingeschreven. Een sart daarvan is actief op zoek üar een huurwoning: die mel- fen zich regelmatig. Directeur S£. Sas zegt dat de RWS de ko- rside jaren flink moet bouwen i de dichtgeslibde huurmarkt lor te spoelen. Nu is er weinig Dorstroming. De wachtlijst en jofitieke druk vanuit de Goese pneenteraad maken het vol- pss Sas noodzakelijk meer Bunvoningen te scheppen. jOp papier hebben we eigenlijk Boeg woningen, maar je ziet ii aan de ene kant een aantal iurders te goedkoop woont en wrders die weg willen, geen al- matief hebben." en paar jaar geleden was de ist veel korter. Dat de wacht- jjd zo sterk is opgelopen, kan Sas wel verklaren. „Het aantal uishoudens groeit, dat komt door migratie en gezinsverdun- steeds meer mensen wo- zelfstandig. Dat vergt meer roningen. Daarnaast zijn koop woningen fors in prijs gestegen, iensen kunnen de overstap van uur naar koop niet meer ma- en. Tenslotte wordt er lande- Ijk minder gebouwd dan we hebben gedaan, terwijl de oehoefte aan woningen tot 2010 nog stijgt. Dan loopt de boel na- pjurlijk vast." Door veel te bouwen, vooral I loLUNSPLAAT - Directeur j?. Burger van lnlia Zeeland, organisatie die zich inzet ioor asielzoekers, ziet af van IJnjn voornemen om de gemeente I Noord-Beveland voor de rechter lie dagen. Eerder kondigde Burger aan slappen te zullen ondernemen 'ls de gemeente zou volharden haar weigering om in het le- nsonderhoud van de familie in Colijnsplaat te voor- Gistermiddag meldde hij desgevraagd dat lnlia geen 'scha de wil aanbrengen in de ver- dhouding met de gemeente rd-Beveland'. rlopig wacht Burger de be ing van de Immigratie- en turalisatiedienst (IND) af. De s-Koerdische familie Beg- Beheeft een verblijfsvergunning medische gronden aange jaagd. Een eerdere asielaan- 3 van het gezin werd afge- op wilde de gemeente rd-Beveland de familie afge- n voorjaar op straat zetten. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie) stak daar echter een stokje voor. Ge nen met kinderen onder de ttien jaar die voor 1 april asiel hebben aangevraagd, pogen vooralsnog niet uit hun oningen worden gezet, zo be sloot zij. Vanaf 1 mei betaalt de gemeen- Noord-Beveland echter al- nog de huur van de familie de. De bijdrage voor eten, eding en bijvoorbeeld school- ullen is komen te vervallen, rlopig heeft de familie nog wel te eten. Een handte keningenactie in het dorp resul- tode begin mei in schriftelijke steunbetuigingen, maar ook in zak geld. Een anonieme ge maakte zes maanden huur Enkele andere mensen uit dorp en een Duitse toeriste eerden eveneens geld. zorgwoningen, lost het pro bleem zich uiteindelijk vanzelf op, denkt Sas. „Als je ouderen kan helpen, komen er huurwo ningen vrij voor jonge gezinnen, die weer een flatje verlaten, dat op zijn beurt vrijkomt voor jon ge starters. Op die manier krijg je weer doorstroming." Gelukkig beginnen dit jaar en in 2005 veel bouwplannen. Een greep in Goes: 34 woningen aan de John Denverlaan en 49 appar tementen in de 'groene drie hoek' in Ouverture, Hof van Oranje aan de Louise de Colig- nylaan (62 woningen), De Spin- ne in de Goese Polder (32 appar tementen), De Poelhoek aan de Beukenstraat (63 appartemen ten voor senioren), Nieuw-West (bouw voor gehandicapten 't Gors), Erasmusflat (omvorming tot woonzorgcentrum). Buiten Goes: omvorming Poelwijck in 's-Heer Arendskerke (onder meer zorgwoningen). C.D. Ver- eekestraat Kapelle (17 patio wo ningen), Bruëlisstraat Kapelle (43 appartementen voor senio ren), Overtieringe Kapelle (groepswoningen en deel zelf standig wonen Eleos, 33 wonin gen in Overtieringe II), Bieze- lingsestraat Kapelle (24-30 ap partementen voor ouderen). Op Noord-Beveland: Vredestein Wissenkerke (54 ouderen-appar tementen, 2 twee-onder-eenkap- woningen), groepswoningen en 20 zorgwoningen in Kamper land (project van Ter Valcke in Goes) en zes woningen in Geers- dijk. Marsaki, de projectontwik kelaar van drie Zeeuwse woning bouwverenigingen, ontwikkelt alle nieuwbouwplannen voor de RWS. De projecten bestaan vaak uit een combinatie van koop en huur. De winst op koop huizen wordt gebruikt om bouw van huurwoningen mogelijk te maken. Die kosten namelijk meer dan ze opbrengen. Gemid deld legt de RWS dertig- tot vijf tigduizend euro toe op een nieuw te bouwen huurhuis. Sas: „Dat is op zich niet erg, maar dat betekent dat je wel vaak uit komt op combinatieprojecten. We doen ons best om vooral het huursegment uit te breiden, waarbij we ook best mogen den ken aan de duurdere huurklas- se. Daar is ook een markt voor." door Jeroen Jumelet GOES - De gemeente Goes laat verschil lende instanties kijken naar de overlast bij de pas neergezette tafeltennistafel in de Noordhoeklaan in Goes. Dat zei wet houder D. van Ewijk gisteren na een ge sprek met de omwonenden. Buurtbewo ners klagen steen en been over het la waai rond de tafel. „Sinds de tafel er staat, hebben wij hele maal geen rust meer", zegt buurtbewo ner J. Weststrate. „We hebben niets te gen de tafel op zichzelf. Maar die kinde ren maken zo veel lawaai. Dat begint 's ochtends al en duurt tot laat in de avond. Omdat ze zo hard krijsen, kunnen we niet meer in de tuin zitten", zegt West strate. Haar buurvrouw J. Lefèvre be aamt dat. „Er is absoluut niet mee te le ven. Ze timmeren met hun batjes op de ta fel, ze schreeuwen alleen maar. Je zou er overspannen van worden." In het begin van de week leek het con flict te escaleren. De buurtbewoners had den de politie gewaarschuwd, die langs kwam om de kinderen tot stilte te ma nen. „Toen was het nog niet afgelopen", zegt Lefèvre. „We zijn er toen met een paar bewoners op afgestapt en hebben ge vraagd of het kon stoppen. We werden uitgelachen. Toen kwamen er ouders aan de deur die vonden dat we hun kinderen bedreigd hadden." Volgens de kinderen zelf valt het alle maal wel mee. „Soms maken we wel veel lawaai maken, maar we spelen ook maar gewoon", zegt Jordy. „Nu doen we het Omwonenden storen zich aan het lawaai van spelende kinderen bij de tafeltennistafel. Toch liefst zo snel mogelijk naar de overkant RIJSWIJK - Veel speelgoedwinkels hebben gisteren de Scoubidou-touwtjes voorlopig uit de schappen gehaald Ze deden dat uit voorzorg, omdat er onzekerheid bestaat over de veiligheid van de knoop touwtjes, die bij kinderen razend populair zijn. Uit een steekproef van TNO is geble ken dat touwtjes die in Nederland zijn verkocht, grote hoeveelheden giftige weekmakers bevatten die schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn. De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) gaat bekijken hoe veel chemische stoffen vrijkomen als kinderen lang op de plastic, holle draden sabbelen. Volgens de organisatie kan het enkele weken duren voordat de resultaten van dat onderzoek bekend zijn. Onder meer de speelgoed winkels van Toys 'R' Us, Bart Smit en Intertoys hebben de verkoop van de Scoubidou-touwtjes tot die tijd ge staakt. ANP pagina 11 niet meer in de mond en handen wassen KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik in Kamperland hoort straks bij de best beveiligde panden in het dorp. De soos krijgt van burgemeester en wethouders van de ge meente Noord-Beveland een alarminstallatie en een abon nement op de meldkamer. Het bestuur van De Sik heeft onlangs met subsidie van de gemeente allerlei geluids- en lichtapparatuur aangeschaft. Die spullen kunnen alleen worden verzekerd als het soosgebouw wordt uitgerust met een alarminstallatie. GOES - De gemeente Goes verkoopt een pand aan de Beu kenstraat in Goes-Zuid aan Ieniemienie, een particuliere aanbieder van kinderopvang. Het gaat om een pand dat de Stichting Kinderopvang De Bevelanden vroeger heeft gebruikt. De gemeente verkoopt het gebouw tegen de taxatieprijs, wat volgens wethouder C. Linssen een schappelijke prijs is, maar verbindt daar wel de voorwaarde aan dat de ge meente het eerste recht van koop houdt, mocht Ieniemie nie weer van het pand afwillen. GOES - De politie heeft gisteren een 34-jarige man uit de gemeente Reimerswaal en een 55-jarige man uit de ge meente Goes aangehouden op een bedrijfsterrein aan de Houtkade in Goes. De jongste van de twee had een stapel houten balken van het terrein weggenomen en in zijn au to gelegd. De ander was hierbij wel aanwezig, maar had niets weggenomen. De 34-jarige man kreeg een boete van 110 euro. foto Willem Mieras rustiger aan om niet al te lastig te zijn", vult Luc aan. In het gesprek met wethouder Van Ewijk is afgesproken dat er tot het eind van de zomervakantie meer toezicht komt. „On der andere de politie en een jongerenwer ker zullen er regelmatig langs gaan. Daar na kunnen we nog een keer rond de tafel gaan zitten voor een definitieve oplos sing. Ik hoop dat de betrokkenen het niet verder laten escaleren." De tafel gaat echter niet weg, zoals de buurtbewoners graag zouden willen. „Dat is niet aan de orde. Het is nu trou wens vakantie en dat ding staat er net. Over een poosje is misschien de nieuwig heid eraf en speelt niemand er meer op. Dan is het ook opgelost." Dezezomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt dns van daag op de Eigenhaardstraat in Middelburgeen geliefd straatje voor starters. Advertentie Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee w- Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl Monopolyspelers hadden eind negentiende eeuw niets te zoeken in de Eigenhaardstraat. De woningen werden gebouwd om ar beiders goede en gezonde wonin gen te bezorgen en om ze te redden uit de grijpgrage klauwen van de monopolyspelers van toen: de huis jesmelkers. Het is een klein straatje, inge klemd tussen de statige Loskade en de sjieke Korendijk. De huizen zijn klein, de tuintjes zijn postze gels. Toch is de straat geliefd, de laatste jaren zijn de prijzen ora- hooggeschoten. Tegenwoordig kost een woning er meer dan anderhal ve ton. En dat was vroeger wel an ders, weet het echtpaar Davidse. Nico en Bep wonen al 45 jaar in de straat. Eerst betaalden ze huur, na een paar jaar konden ze hun huis kopen. „5800 gulden op naam", vertelt Nico. „Dat hadden we toen helemaal niet. Je verdiende toen nog geen honderd gulden met 48 uur werken." Het is het plekje, denkt Bep. „Ze zeggen altijd dat de Eigenhaard straat samen met de Noord weg en de Seisweg de meest geliefde straat van Middelburg is." Maai de liefde is vaak van korte duur. „Het is net een duiventil. Mensen komen hier als ze nog alleen zijn. Wanneer ze kinderen krijgen, wordt het te klein." Dus zien ze de buren één voor één weer vertrek ken, op weg naar een huis met een tuin. Dat ging bij de familie David se vroeger anders. „Gewoon stape len", zegt Bep op de vraag waar ze haar vijf kinderen liet. Toen hun kinderen klein waren, 'woonden er meer grote gezinnen in de straat. Gezellig was dat. De vrouwen wasten op vrijdag de ra men en maakten een praatje. De kinderen speelden een potje tennis op straat. Tegenwoordig zitten de buren na hun werk buiten op de bankjes op de stoep, Ze drinken De Eigenhaardstraat in Middelburg: een dorpje in de stad. een borrel of steken de barbecue aan. „Een dorpje in de stad", vindt de buurvrouw van een paar huizen verderop. Aan haar gevel hangt een verkoopbord. „We wonen hier nog geen drie jaar en eigenlijk wil len we helemaal niet weg. Maar we hebben een dochtertje van twee en we wilden toch wat meer ruimte. We hebben bijna geen tuin, wel een dakten-as, maar daar kan ze niet lekker spelen." Huizen De huizen zijn eind negentiende eeuw gebouwd, op initiatief van drie Middelburgse notabelen: J.C. Bolle, C.M. Ghijsen en F.M. Wibaut. Bolle was de eerste chirurg in het Gasthuis, het toen malige ziekenhuis. Ghijsen en Wibaut waren directeuren van houthandel Alberts en daarnaast ook nog socialist- Wibaut werd la ter bekend als wethouder van volkshuisvesting in Amsterdam. Volkshuisvesting bestond niet in de negentiende eeuw. Arbeiders huurden hun woning bij een huis baas, vaak waren de woonomstan digheden erbarmelijk. De drie he ren wensten dat te veranderen. In 1889 richtten zij de Naamloze Ven nootschap Eigen Haard op. „Er ko men dankzij eenige nieuwe inrich tingen in de gemeente die haar bloei zullen verhoogen, meer werk lieden in ons midden en die arbei ders hebben op hun beurt natuur lijk wooningen nodig", schreef de Middelburgsche Courant op 21 no vember. Een deel van de huur kon apart worden gezet, om de mensen de mo gelijkheid te geven uiteindelijk huiseigenaar te worden. De arbei der werd zo niet alleen gehuisvest, maar ook opgevoed. Voor een ei gen huis zorg je nu eenmaal beter dan voor een huurwoning. Het was 'een poging om den werkman eene gerieflijke aangename woning te verschaffen, waardoor zijne huise lijkheid, zijne spaarzaamheid, zijn stoffelijk welzijn, en door dit alles zijn geluk worden bevorderd.' Om in aanmerking te komen voor een huis in de Eigenhaardstraat foto Ruben Oreel werden twee voorwaarden gesteld: men mocht geen armenbedeling ge nieten en men moest 'ter goeder naam bekend staan'. De Eigen haardstraat werd zo één van de eer ste projecten voor sociale woning bouw in de stad. Pas later, na de woningwet in 1901. werden corporaties opge richt. Ook toen werden de bewo ners betutteld. Bij de bouw van woningen in de wijk Nieuw Middelburg, in 1921, liet de woningbouwvereniging de bedsteden weg. Die werden onhy giënisch gevonden. Om de mensen te laten wennen aan die moderni teit, werd het huis inclusief ledi kant verhuurd. De bedsteden zijn in de Eigenhaardstraat bijna over al verdwenen. De markt doet er te genwoordig zijn werk. In het Zeeuwse monopolyspel staat de straat niet voor niets op de plaats van de Leidsestraat, een gewilde straat voor huizenbezitters en ho telmagnaten. Nadia Berkelder gfS 5S door Frank Balkenende GOES - De Oostwal in Goes is in vanaf eind september op dins dagen een aantal weken ge stremd voor autoverkeer. De rij baan is nodig om de weekmarkt tijdelijk te kunnen stallen. Eind september richt de gemeen te Goes, als onderdeel van het Masterplan Binnenstad, de Gro te Markt en aanliggende straten opnieuw in. Tijdens dat werk wijkt de weekmarkt uit naar de Oostwal. Dat zijn zo veel kra men dat ze niet allemaal op het parkeerterrein aan de Oostwal passen. Daarvoor is ook de rij baan voor het Gasthuis nodig. Wethouder C. Linssen vindt het bovendien onveilig als veel voet gangers en autoverkeer zich op de Oostwal mengen. Op markt dagen wordt de Grote Markt nu ook al afgesloten voor auto's, verdedigt hij het besluit. Herinrichting De weekmarkt keert na de herin richting weer terug op de Grote Markt, die dan alle dagen auto vrij is. Linssen vindt dat de markt thuishoort in het hart van de stad. „Je wil toch je cen trum levendig houden." Het plaveisel van de Grote Markt bestaat straks uit dezelf de klinkers en natuursteen als nu al in de promenades liggen. De cafés en restaurants krijgen allemaal terrasruimte aan het oostelijk en noordelijk deel van de markt. Voordeel: de stoelen en tafels kunnen blijven staan op marktdagen. Nu moet de ho reca tijdens de weekmarkt een deel van het terras weghalen. In die terrassenstrook komen ook bomen die voldoende licht doorlaten om te voorkomen dat terrasbezoekers alleen maar in de schaduw zitten. Aan de west kant zijn vier grote lichtorna- menten gepland, waarvan elke voet wordt ingericht als zitje. Het college .van burgemeester en wethouders wil voor de tweede fase van de herinrichting van de binnenstad verder met de huidi ge aannemer, Gebroeders Voets uit Rosmalen. „We zijn erg tevre den over het geleverd werk en de manier waarop rekening wordt gehouden met belangen van ondernemers", zegt Lins sen. De gemeente kreeg in april nog forse kritiek op de gunning aan Gebroeders Voets. Een actie groep van bewoners en onderne mers in de Goese binnenstad vond dat het werk had moeten worden aanbesteed, zodat meer aannemers konden meedingen. Zij meenden dat er dan een lage re prijs was uitgerold. Het pro test is ingegeven door de baatbe lasting die Goes wil invoeren om ondernemers te laten meebe talen aan het masterplan, dat in totaal 22 miljoen kost. (Advertentie) zeeuwse almanak Het nieuws dat 'scoubidouen' onveilig zou zijn is bij de kin deren in dat Bevelandse gezin ingeslagen als een bom. Kluwens hadden ze er van in huis, want je telde echt niet mee als je niet minstens een - liefst zo ingewikkeld mogelij ke - creatie per dag produceer de. Maar nu moeten ze er dus ineens niks meer van hebben, want je zou er wel eens ziek van kunnen worden. De ouders zijn opgelucht. Die konden er toch al geen touw aan vast knopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23