PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aftappen e-mails neemt toe Erger da 1 Islamitische wereld reageert koel op plan vredesleger Irak PZC De lucht in voor War Child Auto [opman \1 Qaeda opgepakt Duitse neonazi's mogen mening vrijelijk uiten irekelinvasie op ichthaven Nice Providers maken zich zorgen over privacy van cliënten Ontvoerders dreigen eerste gijzelaar te doden Dodental door hitte in Spanje blijft stijgen 17 Forse strafvermindering Blaskic b Horeca baalt van horken Van Basten bondscoach la$ Banglades 1 25° 14° Vrij warm Vanochtend nog vrij zonnig,, vanmiddag lijdelijk meer bewolking, maar meest droog. Maxima rond 25 graden. 216e jaargang no. 178 rrijdag 30 juli 2004 js nummer 1,20 internet: www.pzc.nl www.raymondo.nl rayrfiörido tel: (0118) 441 441 pp U begint met onze verrukkelijke tomatensoep Gevolgd door een mixed grill van 3 soorten gebakken vlees en gepast garnituur En als afsluiting kunt u genieten van aardbeien met ijs en slagroom maandmenu 23,50 SLAMABAD - Pakistan heeft Kil van de meest gezochte mos- jjinlerroristen ter wereld opge- «kt. Het zou gaan om Ahmed jkalfan Ghailani, een 30-jarige faazaniaan die zou behoren tot let Al Qaeda-netwerk van Osa- bin Laden. fiiailani is een hoofdverdachte •an de aanslagen op 9 augustus i398 op de Amerikaanse ambas sades in Nairobi (Kenia) en Dar Salaam (Tanzania). Daarbij samen 220 mensen om en raak- bijna vierduizend mensen ge rond. Jailani staat op de FBI-lijst a meest gezochte terroristen o de achtste plaats. Op zijn liofd staat een beloning van samaal 25 miljoen dollar, snveel als voor de meeste an- topfiguren van Al Qaeda. ïailani werd met nog dertien deren - onder wie enkele vrou- reaS gevangengenomen tijdens ities van het Pakistaanse leger ijde stad Gujarat in de provin- x Punjab. Volgens de Paki- eanse minister van Binnen- edse Zaken Faisal Saleh Ha il duurde de operatie veertien sir en was sprake van hevige ïurgevechten tussen militairen terroristen. pani werd in december in New York in staat van inhuldiging gesteld voor zijn il bij de bomaanslagen van ier maanden daarvoor. Enkele laanden geleden nog noemden Amerikaanse autoriteiten an als een van zeven mensen, in wie werd aangenomen dat binnenkort aanslagen zou- enkunnen plegen. GPD iARLSRUHE - Neonazi's in itsland hebben het recht vrij mening te uiten. Dat heeft Constitutioneel Gerechtshof iKarlsruhe gisteren bepaald. iet hof verwierp de uitspraak ai een rechtbank, die een de- onstratie van de neonazisti- ie partij NPD in Bochum te- ja de bouw van een synagoge 'j id verboden, iet Constitutioneel Gerechts- erkende dat velen stellig de pvattingen van de NPD beledi- ad en aanstootgevend vinden, bar dat weegt volgens het hof stop tegen het grondwettelijk «Mop vrijheid van meningsui- ng, dat ook geldt voor neona- ANP/DPA -E - Miljoenen krekels heb- de luchthaven in het i-Franse Nice als hun voor verblijfplaats gekozen, insecten komen vermoede- iuit Italië of Noord-Afrika. tvormen nog geen gevaar voor luchtverkeer, maar de autori ten bestrijden de diertjes met M en macht. De vrees bestaat si de krekels grote aantal vo- ds zullen aantrekken en dat is d gevaarlijk voor de vliegtui- Bovendien doen de dieren df tegoed aan het gras langs ■Start- en landingsbanen. Dat ss houdt juist zand, stof en ste evast. ANP/RTR (Advertentie) Bent u de commerciële jt daadkrachtige medewerker die Rabobank Schouwen-Duiveland zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Paul Bolwerk EDE - Het aantal internet- taps in Nederland neemt de komende jaren fors toe. Het e-mail- en internetverkeer van verdachte personen wordt al tientallen keren per jaar afgetapt door over heidsinstanties. Beleidsadviseur Pim van Stam van NLIP, de branchevereni ging van Nederlandse internet- providers, maakte dat gisteren bekend. Officiële cijfers van in- ternettaps zijn er niet. Justitie en Binnenlandse Zaken (AIVD) willen geen commentaar geven. Tijdens de manifestatie Mega bit, deze week in Ede, spreken aanbieders van internet hun zor gen uit over de toename van in- ternettaps. De providers worden op kosten gejaagd. Ze moeten voor tien tot dertigduizend euro per jaar hun apparatuur aanpassen om overheidsinstanties in de gele genheid te stellen gegevens af te tappen. De providers worden zo gedwongen de privacy van hun klanten te schenden. Sinds april 2001 is in Nederland een aftapregeling voor internet van kracht. De opsporings-, vei ligheids- en inlichtingendien sten richten zich volgens NLIP, pas sinds de terreuraanslagen van 11 september 2001 serieus op internettaps. De afgetapte internetgegevens belanden bij het Landelijk Inter ceptie Orgaan in Den Haag. Dit nationaal 'aftapcentrum' heeft ook regionale tapkamers, waar onder een in Apeldoorn. Het aftappen van internet is al leen gericht op verdachte perso nen. Justitie werkt met tapbeve- len voor een maand, en zo nodig met een maand verlenging. In lichtingendiensten als de AIVD en de militaire tak MIVD mogen drie maanden aftappen, met een optie voor een extra kwartaal. Ook de Fiod-ECD, de fiscale in lichtingen en opsporingsdienst van Economische Zaken, maakt gebruik van de taps. De bevoegde instanties onder scheppen e-mails (elektronische post), chat- en MSN-berichten (praten via de computer), be zochte internetpagina's, nieuws groepen en webfora (discussie platforms). „Voor de opsporings- en veilig heidsdiensten bevatten de inter nettaps een schat aan informa tie. Niet alleen over de verdach- RENESSE - Vier, drie, twee, één en los! Stipt om zeven uur gisteravond gingen dui zend oranje ballonnen voor War Child de lucht in op camping Julianahoeve in Ren- esse. Allemaal op weg naar Engeland, want het kalme briesje blies de ballonnen langzaam die richting uit. Tien minuten voor zeven stapt Amber uit Lekkerkerk rond met een ballon aan haar pols vastgeknoopt. „Die wordt straks losgeknipt met een schaar", vertelt ze. Haar zusje Merel heeft er twee. „Die ene loopt leeg en daar om heb ik er nog een bij gekregen." Floortje uit Renesse loopt trots met een grote bos ballonnen boven haar hoofd. Ze heeft eerder op de dag tien exemplaren 'ver kocht' aan haar opa en oma en ooms en tantes voor een euro per stuk. De opbrengst gaat naar War Child, een organisatie die zich inzet voor kinderen in oorlogsgebie den. Ook de kinderen hebben kans op een prijs, maar dan moet hun ballon wel heel ver weg waaien. Camping Julianahoeve is niet de enige camping die meedoet aan de actie: 21 Zeeuwse campings en parken hebben zich opgegeven, samen goed voor achtduizend ballonnen. In heel Nederland zijn ongeveer 55.000 ballonnen de lucht ingegaan. Vanaf vijf augustus kunnen de deelnemers kijken hoe het met hun ballon is gegaan op www.footzy.nl. foto Marijke Folkertsma van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse inte rim-regering en de Verenigde Staten zijn ingenomen met het idee van Saoedi-Arabië om een islamitische vredesmacht voor Irak te formeren. Maar vanuit de islamitische wereld zijn de reacties koel tot afwijzend. De Nationale Conferentie, die komend weekeinde in Irak bij een zou komen, is twee weken uitgesteld. Op de conferentie zouden vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen praten over de democratisering en over de vorming van een Nationale Raad, die de verkiezingen van ja nuari 2005 moet voorbereiden. Het uitstel kwam er vooral on der druk van de Verenigde Na ties, die de voorbereidingstijd te kort vonden. Het aanbod van Saoedi-Arabië, gedaan in gesprekken met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Colin Powell, is opmerkelijk omdat het zou be tekenen dat een islamitische vre desmacht moet samenwerken met de Amerikaanse troepen en hun bondgenoten. Het Ameri kaans-Britse optreden in Irak wordt in de islamitische wereld nog steeds scherp veroordeeld. De Saoedische minister van Bui tenlandse Zaken Saoed al Faisal wilde niet zeggen welke landen betrokken zouden kunnen wor den bij de troepenmacht. Wel zijn al gesprekken gevoerd met landen die troepen kunnen leve ren, met de Iraakse interim-rege ring' en VN-secretaris-generaal Kofi Annan. Voor zo'n missie zou een mandaat van de VN-Vei- ligheidsraad gewenst zijn. De Iraakse premier Allawi riep de moslimlanden op 'om de rijen te sluiten in de strijd tegen de krachten van het kwaad die tegen ons zijn'. tegen de menselijkheid en de is lam. De Pakistanen werden sinds vorige week gegijzeld. De Arabische tv-zender Al Jazeera meldde de executie. De zender ontving een video, maar zond daarvan geen beelden uit omdat deze te gruwelijk zouden zijn. Een militante groep liet gisteren weten dat zij vier Jordaniërs heeft ontvoerd en zal onthoof den als hun transportbedrijf niet stopt te werken voor de Amerikanen in Irak. GPD/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De moslimmilitan ten die in Irak zeven buitenland se vrachtwagenchauffeurs gegij zeld houden, hebben gedreigd vanmiddag om vijf uur de eerste gijzelaar te zullen doden als er dan geen reactie op hun eisen is. Pakistan heeft de executie woensdag van twee Pakistanen door Iraakse extremisten giste ren veroordeeld als een misdaad De VS zijn blij met het plan, om dat het een welkome verster king zou betekenen van de coali tie, die is uitgedund door het ver trek van troepen uit de Filipij- nen, Spanje, Nicaragua, de Do minicaanse Republiek en Hon duras. Oekraïne kondigde giste ren aan zijn 1650 militairen uit Irak te willen terughalen. De landen die het waarschijn lijkst voor de islamitische macht in aanmerking komen zijn Pakistan, Bangladesh, Alge rije, Marokko en Indonesië. Na drukkelijk worden de buurlan den van Irak niet uitgenodigd. De macht zou vooral ingezet worden om de activiteiten van de Verenigde Naties te bescher men. De VN trokken zich terug uit Irak na de bomaanslag op hun hoofdkwartier in Bagdad, een jaar geleden, waarbij 22 mensen omkwamen. De aan Al Qaeda verbonden 'Is lamic Tawhid Groep', die eerder ontvoeringen heeft opgeëist, ver klaarde gisteren 'niet lijdzaam te zullen toezien als moslimlan den troepen naar Irak stu ren'. GPD/RTR MADRID - Het aantal do den als gevolg van de aan houdende hitte in Spanje is opgelopen tot negentien. Daarvan vielen er negen op de Canarische Eilanden. Sinds vorige week zuchten de Canarische Eilanden en het midden en zuiden van het Spaanse vasteland on der temperaturen van rond ,de 40 graden Celsius. De af gelopen dagen is het iets koeler geworden. In nagenoeg alle gevallen waren de slachtoffers ouder dan 70 jaar. Het mi nisterie van Volksgezond heid begon eind vorige maand een campagne om burgers te wijzen op de ge varen van aanhoudende hit te. De bevolking werd on der meer opgeroepen water in te slaan en veel te drin ken en luchtige kleding te dragen. Dat laatste was vooral gericht op hoogbe jaarde Spanjaarden die zich ondanks het hete weer veel te warm kleden. ANP/EFE Alfa Romeo 156 wil nog graag een potje knokken te maar ook over de netwerken, waarvan deze deel uitmaakt. De verdachte merkt hier allemaal niets van", schetst Van Stam. Burgerrechten 'Bits of Freedom', behartiger van 'digitale burgerrechten', voorziet een explosieve toename van internettaps. „Internet tap pen is een vrij eenvoudige ma nier van informatievergaren. Het materiaal is meteen bruik baar. In tegenstelling tot tele foontaps, die eerst moeten wor den beluisterd en uitgewerkt", aldus Maurice Wessling van Bits of Freedom. GPD Het Joegoslavië-Tribunaal heeft de Kroatische generaal Blaskic (43) gisteren veroordeeld tot negen jaar cel. Dat is flink minder dan de 45 jaar die hij in 2000 had gekregen. In hoger beroep is Blaskic dan ook op tal van punten vrij gesproken, vooral op het zwaarste punt van de tenlastelegging: de massaslachting in het Bosni- sche dorp Ahmici in april 1993. 6 M I Onvriendelijk personeel? Bij horecabedrijf Coranjo in Zou- telande balen ze juist vaak van klanten die zich niet ge- j dragen. Ongeduldig vinger- geknip, natte huisdieren, jen- 1 gelende kinderen die soms vóór in plaats van in het toi let hun behoefte doen, het personeel maakt het allemaal mee. En ze mo gen er niets van zeggen. De KNVB heeft definitief een akkoord bereikt met Marco van Basten en John van 't Schip. De twee oud-internationals krijgen het Nederlands elftal als respectievelijk bondscoach en assistent onder hun hoe de. Journalist Kees Jansma zal het mediabeleid rond het Nederlands elf tal gaan verzor- gen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Redactie Reactie: 16; Auto: 17; Sport: 19, 20 en 21. (Advertentie) (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mi|n (post Bankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om treft u nadere informatie as 711688U55553011 Ik geef daarbij éénmalig toestem- j ming voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer j fproet geldt eenmalig binnen zes j maanden) C Noteert u mij voor een abon- j nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen j CD per maand met automati- i sche incasso 19,45) per kwartaal met auloma I tische incasso 56,60) I CJ per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis S j 0800 - 0 231 231 ■Hü

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1