Staf Oranje begint vorm te krijgen China omarmt het totaalvoetbal PZC Meirhaeghe wacht de grote leegte Ian Thorpe waagt zich in troebel water Eriksson reageert op aantijgingen fan Basten, Van't Schip en Jansma akkoord met KNVB 19 I McEwen reed met gebroken rugwervels n den Brom :n Grim trainers fan Jong Ajax Film over leven Marco Pantani Boogerd in criterium Steen wijk Bierhoff assistent van Klinsmann Transfer Hatem Trabelsi onzeker Vitesse legt ook Gluscevic vast vrijdag 30 juli 2004 'ijnrJaap van Essen jlSX - Marco van Basten en Jo- van 't Schip hebben gisteren nereenstemming bereikt met vKNVB. De twee zijn per 1 au- ■jitus respectievelijk bonds- jjch en assistent-bondscoach. werd gisteren openbaar dat Jansma in dienst treedt als jaschef van het Nederlands elf- jtaanstelling van Jansma (57) er ook al een tijd aan te ko- :in De presentator/journalist/ producent sprak al geruime x' voor het EK in Portugal een functie bij de KNVB. ijds ketste dat echter nog regens de vele andere ver slichtingen van Jansma, waar- ij de KNVB zich wendde tot [{[Brouwers en Pedro Salazar. rijt duo deed de mediazaken tij- [ashet EK, maar een groot suc- 8 was dat niet. [jfVB-directeur Henk Kesler er- jt zich al lang aan de afstand lis gegroeid tussen Oranje en S spreekwoordelijke volk. In fttugal werd die kloof alleen sar breder. Advocaat voerde oorlog met de pers (en an- feom). Salazar had ruzie met cnalisten, spelers werden af- siermd, geheime trainingen sccde politie bewaakt, fotogra- gearresteerd en de persconfe- jnes waren steeds vaker een ?ce. ter openheid les Jansma heeft de hoop dat i daar verandering in kan jagen. „Voor mij is dat ook a kwestie van geloofwaardig st Ik kom uit de journalis- k, heb altijd gepleit voor jeropenheid. Daarom was het émijn kant ook een absolute ik daar daadwerkelijk a kan werken. Ik heb op het 5 goed rondgekeken, gepraat journalisten. Wat mij be fit wordt Oranje toegankelij- Het mag best wat vrolijker ^dynamischer. Ik heb daar ieeën over en die zijn bij de IJVB in goede aarde gevallen." iftsma weet dat het anders a/Tijdens het EK in 1988 lo- BRUSSEL - De Australi sche wielrenner Robbie McEwen heeft het grootste gedeelte van de Ronde van frankrijk met twee gebro ken rugwervels gereden. De winnaar van de groene •rui liep de kwetsuur op bij een val tijdens de zesde rit °P9 juli in Angers. De ren ner van Lotto-Domo zal de komende weken minder wedstrijden rijden. De gebroken wervels wer- •en gisteren bij een ront on- en CT-scan in een zie kenhuis in Nederland ge constateerd. -Sinds Angers leed ik morm veel pijn. Ik weet nu toe dat komt. Ik had eer der geen tijd naar het zie- fenhuis te gaan, maar ben «ij dat de pijn ergens van- "nan komt. Ik houd de acti viteiten beperkt tot enkele mtenums." Disteravond bewees Mc- Bwen ondanks de pijn nog jteeds te kunnen winnen, «het criterium van Wate rogen bleef hij in de sprint oeNoorHushovd en Rabo- fenner Kroon voor. ANP geerde hij als NOS-verslaggever in het spelershotel van Oranje en introduceerde een dagelijks praatje met bondscoach Michels dat vaak hilarisch, soms onthul lend, en in elk geval onderhou dend was. Alle openheid van de bondscoach had bepaald geen negatieve gevolgen; Oranje won de Europese titel. Kees Jansma zal 'omwille van de duidelijkheid en zuiverheid' enkele van zijn huidige werk zaamheden staken. Zo zal hij niet meer bij SBS6 te zien zijn als deskundige die rondom duels van Oranje zijn mening ventileert. Ook met zijn column in het weekblad Voetbal Interna tional zal hij stoppen. „Voorlo pig blijf ik wel te zien bij Canal+. Die programma's zitten achter de decoder en bovendien heb ik nu eenmaal bepaalde ver plichtingen ten opzichte van die zender." Jansma leidt sinds enige jaren het bedrijf WK Producties, dat verantwoordelijk is voor een groot aantal voetbalprogram ma's bij verschillende zendge machtigden. Jansma is daar door onder meer betrokken bij alle voetbaluitzendingen van Canal+, SBS6, UPC en ook de Tros. „De bedoeling is dat ik nog een jaar bij WK Producties blijf. In die tijd wil ik mijn aan delen verkopen en eruit stap pen. Dan heb ik helemaal mijn handen vrij voor de KNVB." Maandag wordt het duo Van Basten-Van 't Schip officieel ge presenteerd. De KNVB wilde gis teren nog geen uitlatingen doen over de contractduur, maar alge meen wordt aangenomen dat Van Basten en Van 't Schip voor vier jaar zijn vastgelegd. Uitleg Tijdens die bijeenkomst in Zeist zal ook Kees Jansma uitleggen wat hij precies wil gaan doen. Tevens is het de bedoeling dat de rest van de Oranje-staf wordt bekendgemaakt. Alles wijst er op dat Stanley Menzo (keeperstrainer) en Rob Witsch- ge (assistent-trainer) hun oud ploeggenoten gaan helpen. Daar mee krijgt Oranje een heel hoog 'Ajax-gehalte'. Bovendien heb ben de vier trainers die Neder land naar het WK moeten- leiden samen welgeteld één jaar erva ring als zelfstandig trainer. Jo hn van 't Schip was een seizoen - met weinig succes - hoofd coach van FC Twente. Het is geen geheel unieke situatie. In Duitsland tekende Jurgen Klins- mann een contract als bonds coach. Ook hij werkte nog nooit als zelfstandig trainer. GPD ÜISTERDAM - John van den amen Fred Grim volgen Mar- h van Basten en John van 't Niipop ais trainers bij Ajax 2. IftAmsterdamse club heeft dit Meren na de definitieve aan- jtlling van Van Basten en Van Schip bij het Nederlands elf- bekendgemaakt. 'fflden Brom tekent voor één arbij Ajax. Hij neemt de rol trainer op zich. Assistent ffln staat als keeperstrainer de jeugdopleiding al onder (tract bij Ajax. Van den Dn(37) was van 1993 tot 1995 [speler actief bij de Amster- Hij haalde na zijn loopbaan zijn diploma ieester 1. Hij was trainer •fdklasser Bennekom. [38-jarige Grim maakte elf lang deel uit van de eerste van Ajax. ANP Filip Meirhaeghe wordt gefeliciteerd door fans na één van zijn vele overwinningen. door Mare Vermeiren ANTWERPEN - Het mountain- biken is gisteren zijn boegbeeld kwijtgeraakt -, en België zijn grootste kanshebber op olym pisch goud in Athene. Wereld kampioen Filip Meirhaeghe speelde open kaart. „Ik ben be trapt op epo. Dat betekent het einde van mijn loopbaan." De 33-jarige Belg was openhar tig tijdens een persconferentie. „Ik stop met wielrennen omdat ik bij een out-of-competition- controle betrapt tien op het ge bruik van epo. Ik wilde de eer aan mezelf houden, maar helaas lekte het nieuws uit. Twee da gen voor de wereldbekerwed strijd in het Canadese Mont-Sainte-Anne (op 25 juni) onderging ik een dopingcontro le. Dinsdag, bij mijn terugkeer uit de Verenigde Staten, kreeg ik te horen dat ik toen positief testte op epo. Er rest mij maar één conclusie: stoppen." Zijn obsessieve jacht naar de al lerhoogste sporteer dreef hem tot zijn fatale vergissing. „Ieder een weet dat ik een man ben van ups en downs. Ik had nog één doel: goud op de Olympische Spelen. Om die ambitie te ver vullen, ben ik in de fout gegaan. Ik greep naar epo. Ik geef die vergissing toe. Ik ben een mens, zoals iedereen, en mensen ma ken fouten. Vraag me niet wat ik nu ga doen. Ik sta voor een grote leegte." Oostenrijk Meirhaeghe, die het voorbije jaar het internationale moun- tainbiken domineerde met een wereldtitel en drie wereldbeker zeges, werd in 1997 al eens ge weigerd aan de start van het WK omdat zijn hematocriet- waarde te hoog was. Was er toen ook al doping in het spel? Meirhaeghe: „Nee. Pas zeven we ken geleden heb ik tijdens een stage in Oostenrijk besloten om met epo te beginnen. Er is nie mand die daarvan op de hoogte was of me hielp. Geen trainer, geen coach, geen dokter; zelfs mijn vriendin niet. Het was mijn beslissing. Ik draag dan ook de gevolgen." Vier minuten duurde zijn onderhoud met de media. Hij had alles gezegd wat hij wilde zeggen met een voor het wielrennen opvallende open heid. Toen vertrok hij. „Geen vragen meer. Game over." Filip Meirhaeghe won vier jaar geleden zilver bij de Olympische Spelen van Sydney. Hij werd in 2000 Europees kampioen, vorig jaar wereldkampioen en won twaalf wereldbekerwedstrijden. In 2002 won hij bovendien het eindklassement. Zijn laatste twee WB-zeges zullen hem van wege zijn positieve dopingtest foto Karl Mathis/EPA waarschijnlijk worden ontno men. „Niet alleen ons land, maar de hele wereld verliest een uithang bord van de mountainbikes- port", reageerde bondscoach Ru dy de Bie gisteren. Domme dingen Ook Robert van de Walle, chef d'equipe van de Belgische olym pische ploeg, was geschokt. „In een zwak moment doet een mens soms domme dingen. Hij moest toch weten dat hij zo kort voor de Spelen gecontroleerd kon worden. Iemand die uit het wielermilieu komt, sleept blijk baar veel kwalijke gewoonten met zich mee." GPD Amusementswaarde van Azië Cup is erg hoog door Sven Remijnsen DEN HAAG - Het is niet het beste voet baltoernooi van deze zomer, maar wel het leukste. De dertiende editie van de Azië Cup verslaat de kampioenschappen van Europa en Zuid-Amerika op amuse mentswaarde. De opmerkelijkste ontwik keling: Arie Haan introduceert het totaal voetbal in China! Met de kwartfinales Oezbekistan - Bah rein, China - Irak, Japan - Jordanië en Zuid-Korea - Iran begint de Azië Cup vandaag in China aan de knock-outfase. Grootmacht Saoedi-Arabië, dat de laat ste vijf finales speelde en er daarvan drie won, is al naar huis. Bondscoach Gerard van der Lem klaagde over vermoeide en geblesseerde spelers, maakte na de uit schakeling in de groepswedstrijden ruzie met Saoedische journalisten en kon ver trekken. Hij was de dertiende ontslagen coach in tien jaar tijd. Aad de Mos haalde met de Verenigde Ara bische Emiraten eveneens niet meer dan één punt uit dne wedstrijden. Zijn ploeg verloor onder meer van het Zuid-Korea van Jo Bonfrère De WK-surprise van 2002 begon moeizaam aan het toernooi, zo moeizaam dat de Nederlandse bonds coach de WK-helden Ahn en Park op de bank parkeerde. Bonfrère kreeg de mo tor net op tijd weer aan de praat. Zuid-Korea heeft de Azië Cup sinds 1960 niet meer gewonnen. De enige van de vier Nederlanders die vooralsnog comfortabel achterover kan leunen, is Arie Haan. De ex-trainer van onder meer Feyenoord en Anderlecht, die zich eind vorig jaar aan de nationale ploeg verbond, maakt indruk in Azië. In de Aziatische media wordt al gesproken van 'hét Chinese totaalvoetbal'. Haan, 35-voudig international en speler op de WK's van 1974 en 1978, laat zijn elftal dan wel wat minder aanvallend spelen, maar hij heeft van China een taaie en effi ciënte eenheid gemaakt. „Het was een genoegen om tegen China te spelen", verklaarde Saeed Al Mesned, de bondscoach van Qatar, na de 1-0-ne- derlaag in het onderlinge groepsduel. „China speelt op z'n Nederlands; simpel, maar mooi om te zien. Ze maken gebruik van de vleugels en geven je het gevoel dat ze elk moment kunnen scoren. Mijn jonge spelers hebben veel geleerd." Al Mesned, de opvolger van de na de eer ste wedstrijd al ontslagen Philippe Trous- sier, is bondscoach in een land met 840.000 inwoners. Arie Haan werkt in een land met 1,3 miljard inwoners - en dus ook 1,3 miljard bondscoaches. Al zijn acties veroorzaken reacties. Toen hij sterspeler Sun Jihai (Manchester City) buiten de basis hield, kreeg hij te maken met diens vader, die in woede ontstak en Haan verguisde. Het gastland, dat het toernooi nog nooit won, neemt het in de kwartfinale op te gen de ploeg die onder de Chinezen bijna net zo populair is als het eigen team: Irak. Bevrijd van de terreur van Oedai Hoessein, Saddams zoon die spelers na een nederlaag liet opsluiten en mishande len, laten ze zien heel aardig te kunnen voetballen. Onlangs werden verrassend de Olympische Spelen gehaald. Irak, dat in de voorbereiding trainde tussen de schapen en een stadion in Bagdad niet in mocht omdat Amerikaanse militairen er hun tanks hadden geparkeerd, speelt in China met zijn olympische ploeg om straks te kunnen vlammen in Athene. Koning Abdoellah Natuurlijk heeft ook dit toernooi zijn sur prise. Debutant Jordanië wordt nu al 'het Griekenland van Azië' genoemd, om dat tegen alle verwachtingen in de kwart finale werd bereikt. Koning Abdoellah, voormalig voorzitter van de nationale voetbalbond, is niet meer bij de ploeg weg te slaan. Hij woont alle wedstrijden en trainingen bij. Er is kritiek op de speelwijze van Jordanië, dat negatief en afwachtend te werk zou gaan. De bonds coach heeft beterschap beloofd voor de kwartfinale tegen Japan. De titelverdediger heeft het moeilijk. Ja pan wordt overal uitgefloten. „Zolang we winnen, mogen ze boe blijven roe pen", zegt bondscoach Zico moedig, maar ook hij heeft ondervonden hoe ge haat zijn land is; Japan bezette van 1937 tot en met 1945 met harde hand delen van China. Na de overwinning op Thai land moesten de Japanners, belaagd door het Chinese publiek, halsoverkop het sta dion verlaten. De buschauffeur was zo bang dat hij twee spelers ter plekke ach terliet. Zij werden later met de auto opge haald. Japan diende daarop een officiële klacht in bij de organisatie. Die organisatie schroomt niet krachtda dig op te treden. Toen Mohammed Nosra- ti, verdediger van diïevoudig kampioen Iran, op de rug van een tegenstander van Oman ging staan, bleef een rode kaart uit, In blessuretijd kopte uitgerekend Nosrati de gelijkmaker (2-2) binnen. Hij werd later voor vier wedstrijden ge schorst. Scheidsrechter Abdoel Rahman uit Bahrein, die het incident was ont gaan, werd meteen naar huis gestuurd. Twee andere verdedigers van Iran, Rah man Rezaei en Ali Badavi, kregen een schorsing van twee duels opgelegd. Re zaei gaf tijdens de wedstiïjd onnodig een vrije trap weg, wat leidde tot een vecht partij met... zijn ploeggenoot. GPD ROME - Er komt een film over het leven van de overleden wielrenner Marco Pantani. De Italiaanse regisseur Clau- dio Bonivento is begonnen met de opnames van de film, die 'Pirat' gaat heten. In 2005 moet Pirat op de tv te zien zijn. Aan het script hebben de Italiaanse wielerjournalist Pier Bergonzi en de oud-prof Davide Cassini meege werkt. Cassini was een van de beste vrienden van Panta ni. De wielrenner, met als bijnaam Piraat, pleegde in fe bruari zelfmoord op een hotelkamer in Rimini. De toen 34-jarige Pantani nam een overdosis cocaïne. ANP/SID STEENWIJK - Michael Boogerd zal deze week toch nog in een Tour-criterium te bewonderen zijn. De Raborenner doet zaterdag mee aan de wedstrijd in Steenwijk. Boo gerd reageerde maandag nog verbaasd en boos dat hij door geen enkele organisator van de zogenaamde kermis- koersen was uitgenodigd. Maar in Steenwijk rijdt hij nu toch mee. Volgens wielermakelaar Gerrie van Gerwen had hij gisteren ook in Wateringen kunnen meedoen, maar daar zag hij van af. ANP BERLIJN - Oliver Bierhoff wordt de assistent van Jürgen Klinsmann, de nieuwe bondscoach van het Duitse voetbal elftal. De twee voormalige internationals zijn gisteren of ficieel gepresenteerd in Berlijn. De veertigjarige Klins mann is benoemd als bondstrainer tot en met het wereld kampioenschap in 2006 in Duitsland, Bierhoff (36) zal fungeren als teammanager. Bierhoff (36) maakte 37 doelpunten in 70 interlands, in clusief de winnende goal in de finale van het EK van 1996. Hij is afgestudeerd als bedrijfseconoom en krijgt bij 'Die Mannschaft' de rol van teammanager, die onder meer de contacten met de sponsors en de media moet on derhouden. ANP BADHOEVEDORP - Arsenal rekent niet langer op de komst van Hatem Trabelsi. De verdediger van Ajax onder handelt al weken met de Londense club over een con tract, maar de partijen kunnen het niet eens worden. Ajax en Arsenal hebben al wel overeenstemming over de afkoopsom voor de Tunesiër. „Ik reken niet meer op zijn komst", zei Arsenal-manager Arsene Wenger gisteren op de persconferentie vooraf gaand aan het Amsterdam-toernooi, waar de Engelse kampioen aan deelneemt. „Het is nog niet helemaal over, maar er zijn problemen over zijn contract. Ik verwacht niet dat we er nog met hem uitkomen." ANP ARNHEM - Vitesse heeft gisteravond Igor Gluscevic, oud-spits van FC Utrecht, voor twee seizoenen vastge legd. De Belgische verdediger Stijn Vreven doorstond bo vendien de uitgebreide medische keuring en tekende voor twee seizoenen met een optie op een derde jaar. Vitesse kwam gisteravond razendsnel tot een akkoord met de dertigjarige Gluscevic, die nog twee jaar bij Sparta Praag onder contract stond. GPD van onze sportredactie LAUSANNE - Amper twee we ken voor het begin van de Olym pische Spelen heeft de Australi sche topzwemmer Ian Thorpe sommige tegenstanders in Athe ne beschuldigd van doping. De drievoudig olympisch kampioen van Sydney 2000 noemde in een interview op het Australische tv-station Channel 7 geen na men. Maar hij liet geen twijfel over bestaan over zijn opvattin gen. „In het verleden heb ik zeker te gen gedrogeerde zwemmers ge streden. Het zou naïef zijn om te denken dat iedereen in Athene ineens helemaal schoon is." Het is niet de eerste keer dat Thorpe (21) vlak voor een groot toernooi zijn tegenstanders ver dacht maakt. In de aanloop naar de wereldkampioenschap pen vorig jaar in Barcelona, waar hij drie keer goud won, deed hij soort gelijke uitspraken. „De boosdoeners vernielen de sport voor de komende genera ties", zei hij toen. Pieter van den Hoogenband is in Athene één van de belangrijk ste concurrenten van Thorpe. Coach Jacco Verhaeren gelooft echter niet dat de Australiër met zijn uitspraken zijn Neder landse rivaal bedoelt. „Ik ga er niet van uit dat dit tegen Pieter gericht is en als dat wel zo is moet hij dat maar lekker den ken. Maar ik vind zijn uitspra ken niet slim. Als je zoiets roept moet je ook namen noemen. Nu lijkt hij alleen maar te proberen zichzelf vrij te pleiten en pro beert hij met een beschuldigen de vinger naar anderen te wij zen." Verhaeren is overigens niet verrast door de uitspraken van Thorpe. „We zijn het inmid dels wel van hem gewend. Hij doet dat zo langzamerhand bij ieder groot toernooi. Hij is er nu alleen wat vroeg mee. Thorpe brengt de sport er in ieder geval meer schade toe, dan dat hij er goed aan doet. Als hij het zo goed weet, kan de zwembond net zo goed ophouden met do pingcontroles en ze door hem la ten aanwijzen. Het is naïef om te denken dat de sport helemaal schoon is, maar als hij niemand durft te noemen kan hij beter zijn mond houden. We willen al lemaal een faire competitie, maar dat bereik je niet met zul ke uitspraken." ANP/AFP van onze sportredactie LONDEN - De bondscoach van het Engelse voetbalelftal, Sven- Goran Eriksson, heeft gisteren ontkend dat hij de Engelse voet balbond FA heeft misleid. Vol gens de Zweed heeft hij nooit be vestigd of ontkend dat hij een af faire had met Faria Alam, de 38-jarige secretaresse van de FA. In Engeland ontstond veel beroe ring over de verhouding. Alam zou tevens een relatie hebben on derhouden met Mark Palios van het uitvoerend comité van de bond. De FA ontkende alles eerst, maar gaf later aan door Eriksson misleid te zijn. Saillant detail is dat Palios er in maart voor verantwoordelijk was dat het lopende contract van Eriksson werd opengebro ken en verlengd. Het jaarsalaris van de coach ging toen omhoog van ruim 4,6 miljoen naar 7,7 miljoen euro. In de Britse media gaan stem men op dat Eriksson ontslagen moet worden wegens onfatsoen lijk gedrag. Anderen beweren dat de zaak een poging is van de FA om zonder afkoopsom van de coach af te komen. De FA heeft op 5 augustus een bijzondere vergadering uitge schreven over de toekomst van Eriksson en Palios bij de bond. De Zweed zei ernaar uit te zien zijn kant van het verhaal te ver tellen. Een persconferentie van Eriksson een dag eerder, over de oefenwedstrijd op 18 augustus tegen Oekraïne, werd door de af faire tot nader order uitgesteld. De FA vindt het ongepast de bondscoach met de pers te laten praten vlak voordat de bond over zijn toekomst beslist. ANP/DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19