Sauregurkenzeit is nakend O /I 12 i Nieuwe trends elke zaterdag in de PZC PZC 16 ctie ywfcom Qüartz - vrijdag 30 juli 2004 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op hel adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31. 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 -315660. E-mail:Lezersredacleur®])zc. n I Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar ma internet: www.pzc.71L De brieven die lezers ons doen toekomen zijn divers van toon en inhoud. Opvallend is dat te rechtwijzingen die ons bereiken zelden een schoolmeesterachtig toontje hebben. Meestal spreekt er enig medeleven uit of een ze kere mate van behulpzaamheid. Dat doet ons deugd. En we doen ons voordeel met uw correcties. Openbaar Zoals met deze, van Lenhard Bakker uit Vlissingen. Die schrijft ons: „Eens in de zoveel tijd duikt het weer op, de formu lering 'schennis van de openba re eerbaarheid'. Bakker verwijst naar het Wetboek van Straf recht waarin sprake is van 'schennis van de eerbaarheid'. Dat misdrijf kan al dan niet in het openbaar worden gepleegd. Orgelmuziek Er was deze week veel kritiek op de Middelburgse organist Leen de Broekert, die onlangs in de PZC lelijke dingen zei over organisten die volgens clichés spelen. Dat vond hij om te kot sen en die ontboezeming maakte anderen weer misselijk. Er is echter troost-voor De Broe kert, merkte een lezer op. In het gewraakte intendew, geschre ven door Douwe Eisenga staat: „Het orgel in de Lutherse Kerk ervaart De Broekert als bijzon der zangerig." „Toch lief van dat orgel", vond de inzender. door A.J. Snel Als vu ls de vrucht van de Cucumis sati- vus rijp is om te worden geoogst, daalt rust neer over de wereld. De haan tjes en hennetjes op het politiek erf stop pen met kraaien en kakelen en versto ren gedurende een aantal weken aan verre stranden, de pikorde. De bouw vakkers zijn gestopt en onderwijs wordt niet genoten. Komkommertijd. Bestaat dat fenomeen nog? Ja, het be staat nog. Er breekt een periode aan dat het nieuws aan hevigheid inboet. Naar gezaghebbende bronnen beweren, komt het begrip komkommertijd uit de land bouw van weleer. Komkommers van de koude grond werden vrijwel allemaal tegelijk rijp en moesten dus worden geoogst. Dat leverde nieuws op. Bijvoor beeld over de prijzen van de komkom mer die als gevolg van een te groot aan bod in elkaar donderden of over de groenteteler die de grootste komkom mer van de hele streek kon tonen. Ook de komkommer, die door een speling van de natuur de vriendelijke vorm van een ban-de-bomteken had gekregen, werd nieuwswaardig geacht en kreeg een mooi plekje in de krant. Dat kwam goed uit, dat verschijnsel van de massale productie van de groene, witte of gele groente, want de media hadden door gebrek aan hard nieuws tijdelijk weinig schokkends te melden. De komkommer vulde de tijde lijke pauze in de hectiek van het be staan. Nieuwe wegen Helaas, met de kweek van groenten wer den nieuwe wegen.ingeslagen en de op brengsten vanuit de kassen werden ge lijkmatiger over het jaar verspreid, met als gevolg dat er maar zelden meer iets bijzonders over de waterige, doch o zo gezonde, vrucht te melden valt. De komkommer werd bovendien ver drongen door andere soorten. De groot ste pompoen, de langste zonnebloem en de kroot die qua vorm en uitstraling zo sterk deed denken aan een beroemde zangeres wier naam ons allen is ontscho ten, deden van zich spreken. De gewassen volgden elkaar dus op, maar komkommertijd als verschijnsel bleef bestaan. Ik wil het niet verhelen: de abonnees van deze krant krijgen in de komende maand augustus een stuk of twintig pagina's minder thuisbe zorgd dan ze in de andere maanden van het jaar gemiddeld gewend zijn. Het aar dige is dat slechts een enkele klant van de krant daarover wrevel toont. Blijk baar heeft de grote meerderheid er vre de mee dat de krant net als de zee aan golfbewegingen onderhevig is. Welbeschouwd zit het allemaal zo mooi in elkaar dat je haast zou denken dat sprake is van een ordening van hoger hand. Want laat het aanbod van nieuws nou net terugvallen in een periode dat ook journalisten met vakantie willen. De achterblijvers, die niet hebben opge let toen de claims voor vrije tijd moes ten worden ingediend, kunnen de zaak makkelijk aan. Met vreugde in hun hart maken ze berichten over de graancir kel, het overvloedig gebruik van fris dranken en bier en de visie van een psy choloog op het effect dat warmte op het gemoed van een mens kan hebben. Of ze schrijven een stuk over komkommer tijd waarin ze uiteenzetten dat volgens sommige taalkundigen het Nederlandse woord een leenvertaling is van het En gelse cucumber time dat vroeger in de zomermaanden - om duistere redenen - door kleermakers in het Verenigd Ko ninkrijk werd gebezigd en later werd vervangen door tailor's holiday, de va kantie van de kleermaker. Waarbij zij aangetekend dat wie vandaag de dag in Engeland de termen cucumber time en tailor's holiday bezigt, bevreemdt wordt aangekeken. De op zijn post ge bleven journalist raadpleegt het Genoot schap Onze Taal en ziet dat in het Duits het woord Sauregurkenzeit ofwel zure- bommentijd voorkomt en dat de Fran sen het hebben over la morte-saison, het dode seizoen, de Engelsen over the dull season of the silly season, het saaie of dwaze seizoen en de Amerikanen over the big. gooseberry time hetgeen staat voor kruisbessenseizoen. Kijk, dat is geen overdonderende informatie fotomontage Dirk-Jan Gjeltema maar leuk om te weten is het wél. Eens nagaan wat de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Frans Weisglas, in komkommertijd uit voert. Tot enkele jaren geleden was hij een groot en behendig komkommer- zwaaier. Was het maar even slapjes ge steld met het nieuwsaanbod, dan bena derde hij de media met zijn opvattingen die hij graag via de gedrukte media, de televisie en de radio wereldkundig maakte. Er was geen waagstuk of Weis glas had er dan wel geen oplossing voor maar wel zeker een visie op. Hij slaagde vaak in zijn opzet. Meestal werd hem wel wat ruimte gegund. Nu meldt hij dat zijn weekboek voorlo pig niet verschijnt. Het valt tegemoet te zien op 30 augustus. De voorzitter heeft dus een hele omme zwaai gemaakt. Hij maakt thans geen gebruik meer van komkommertijd, maar maakt er deel van uit. SS Bewogen gemoederen in de afgelopen week. De digitale zeepkist van de PZC werd door velen beklommen. Om hard uit te vallen naar de voorstanders van herinvoering van de veertigurige werk week. Of om medeleven te betuigen met sociaal zwakkeren die geen tandartshulp meer krijgen omdat ze die niet kunnen betalen. Econoom De auteur die onder de naam Willem zijn gedachten de vrije loop laat, meent: „Regent Balkenende staat eerst in het Europees parle ment te orakelen dat de werkloosheid een van zijn grootste zorgen is. Tegelijkertijd moet iedereen weer langer gaan werken. Uitgaan de van vier uur is dit tien procent extra. Dus dit betekent'tien pro cent meer werklozen. Of gaat het er eenvoudig om de rijken nog rij ker te maken en de werknemers steeds meer te knechten? Langer werken is slecht voor de economie, want dit betekent meer werklozen, dus meer werkloosheidsuitkeringen en dus minder beste dingen. Een neerwaartse spiraal. En daar hoef je geen econoom voor te zijn." Een heel andere opvatting, van GC :.,Het is natuurlijk populair om de huidige regering af te zeiken omdat de minister-president een beetje een knullig imago heeft, omdat het kabinet eens spijkers met koppen slaat enzovoort. Maar de werkweek is de afgelopen tien a vijftien jaar almaar korter en korter geworden: 38 uur, 36 uur. Het moet toch echt niet gekker worden. De Nederlandse en niet in het minst de Zeeuwse economie heeft een forse impuls nodig en als de werknemersbonden) dan voet bij stuk houden en pertinent weige ren een paar luttele uren per week meer te draaien, dat is pas van de pot gerukt." M.Kopels wendt de blik naar de toekomst en concludeert:,. Geluk kig zijn er over niet al te lange tijd verkiezingen en ik hoop dat deze regering de rekening gepresenteerd krijgt." Kaakchirurg Weinig goede woorden klonken vanaf de zeepkist over het feit dat voor zwakkeren in de samenleving de tandheelkundige hulp te duur is. Digi-m laat weten: „Zo gaan we dus echt terug naar af! Ik denk dat daar niet echt goed over is nagedacht want als het gebit niet meer behandeld gaat worden er er in het ergste geval een kaakchi rurg aan te pas moet komen, dan wordt het pas echt duur omdat dit wel vergoed wordt." Madelief constateert dat je al jaren bijna op je blote knieën mag val len als een tandarts in je eigen dorp of stad je aanneemt. „Alle prak tijken zitten overvol. De rekeningen zijn onbetaalbaar voor minder verzekerden en het lijkt er voorlopig niet beter op te worden. Het ligt meestal niet aan de tandartsen. Die hebben zelf evengoed hun onkosten en we kunnen niet verwachten dat ze als een soort barm hartige Samaritaan onze vullingen maar zelf gaan bekostigen. Het hele probleem is ten eerste dat de Nederlandse bevolking dit (en nog veel meer misstanden in de zorg, het onderwijs etcetera) maar gelaten accepteert. En ten tweede is er dus de regering, die mensen die de regeltjes bedenken, die overigens handig gebruik maken van ons gebrek aan initiatief in welke vorm dan ook. Klagen en nog eens klagen, dat kunnen we. Maar wanneer gaan we eindelijk eens de barricades op en zorgen we ervoor dat er een socialer mentaliteit komt in dit land." Citaat De artiest is de kanarie in de kolenmijn. De PZC beschrijft de jongste trends. Eigenzinnige ontwerpen, uitzonderlijke hebbedingetjes, uitzinnige mode. Maar ook zeer serieuze trends in gezondheidszorg, wetenschap en de wekelijkse pagina's Jong. in EKneBfcnm»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16