Overlast treinen zaak overheid PZC Horeca in de stress door onbeschofte klanten Rechtbank wijst advocaat terecht Leegstand schaadt vrije woonkeus Gors EPZ reorganiseert tegen vergrijzing 13 Economische basis ontbreekt voor teelt zoute groenten bedrijfsleven wil niet meebetalen aan maatregelen tegen lawaai Verpleger met kind mee naar huis na opname Orgelconcert in Brouwershaven Trein stil door brandende bielzen Werkstraf geëist tegen koerier Aanhoudingen in Zoutelande Aanhangwagen verliest lading Rijbewijs in beslag genomen vrijdag 30 juli 2004 ilpnr Rinus Antonisse GOES - De teelt van zoutmin- oende planten is lang niet zo ge makkelijk als de laatste tijd ffordt beweerd. Er is langjarig iinderzQek nodig om deze teelt 0p commercieel aantrekkelijke basis van de grond te krijgen. Dit stelt stichting De Levende Delta. Aanleiding voor het dem- 5® van de juichkreten over jquacultuur als haalbare be- in]fseconomische activiteit, is :r.der meer de nieuwe Ontwikke- lingsschets 2010 voor het Schel- debekken. Daarin worden aquacultures ge noemd als aantrekkelijke activi teit in te ontpolderen gebieden. Als dat in combinatie met na tuurontwikkeling gebeurt, is er - zo is de redenering - dubbele winst te halen. Ook de provincie ziet in aquacultures nieuwe kan sen voor de economie. De Levende Delta waarschuwt voor te groot optimisme. Zout- waterlandbouw is volgens de stichting veelomvattend en stelt zeer speciale eisen. Verwezen wordt naar het werk van de in 1989 opgerichte Stichting Marie ne Cultures Oosterschelde (voor zitter: H. Eversdijk, die ook De Levende Delta aanvoert). Met veel overheidsgeld is op een proefveld bij Haamstede van 1992 tot 1997 onderzoek ver richt. De stichting Mariene Cultures werkte samen met enkele weten schappelijke en universitaire in stellingen (Brussel, Gent, Portu gal, Yerseke). Wilde gewassen Vier zoutminnende plantensoor ten werden onder de naam sali ne crops bestudeerd: zeekraal, zeeaster (in de volksmond lamsoor), zeebiet en zeekool. Voor de afzet zorgde de toenma lige veiling Breda. Het betrof wilde, niet veredelde gewassen. Zaden zijn verzameld en diep gaand op vele onderdelen onder zocht, waarbij onder meer geke ken is naar gevoeligheid voor ziekten, voedingswaarde en ge bruikswaarde. De Levende Delta constateert dat uit het onderzoek van de stichting Mariene Cultures is ge bleken dat zondér langjarig vere- delings- en kweekwerk, voor de teelt van zilte gewasssen een eco nomische basis ontbreekt. Van oudsher is bekend dat de verede ling van wilde planten (de do mesticatie) een zaak van lange adem is., aldus De Levende Del ta. De stichting vindt het boven dien vreemd dat aquacultures in verband worden gebracht met te ontpolderen, pias-drasse ge bieden. „Binnendijks kan men namelijk via een aan te leggen buizensysteem zout water bin nenhalen en weer afvoeren in een afgebakend terrein, tegen naar verhouding geringe kos ten." to Jeffrey Kutterink GOES - Het grote bedrijfsleven wil niet meebetalen aan het ver minderen van de overlast van containertreinen. Het is een po pulistische gedachte, politiek on handig en het lijkt op de aankon diging van het eind van de Wes- lerschelde Container Terminal. Die kritiek levert de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging apeen suggestie van gedeputeer de H. van Waveren (CDA, mi lieu). Die vindt dat als het be drijfsleven de containerkade echt wil. het moet meedenken, meewerken en bovenal meebeta al aan maatregelen om de over bite beperken De BZW. die de (middel)grote rednjven in Zeeland vertegen woordigt, is het daar pertinent met mee eens. „De overheid moet zorgen voor de aanleg van goede (spoor)wegen", vindt BZW-secretaris A. Saman. ,Daar betalen we immers met rijn allen belasting voor. Het is een gemakkelijke en populisti sche gedachte om te zeggen dat alshet bedrijfsleven iets wil, het ook maar moet meebetalen. Want hoeveel geld moet het dan Stel dat een project tien miljoen euro kost, is het dan eer- ijk om de bedrijven een reke- ling te sturen van vijf miljoen ■uro; van drie miljoen? Finan ciële samenwerking tussen over heden en bedrijven is nog nooit 1 van de grond gekomen, ligt ook niet in de rede. De ioorClaudia Sondervan cultuurverschillen zijn te groot." Als de bedrijven al geld op tafel zouden moeten leggen, kan dat volgens Saman hooguit een paar procent zijn van wat de aanleg van de containerkade kost. „Als bijvoorbeeld verdie ping van het spoor bij Goes hon derden miljoenen euro's kost en dat geld wordt deels doorbere kend aan het bedrijfsleven, is het project economisch niet ren dabel. We zullen in Zeeland een keuze moeten maken van wat voor soort economie we willen." Bezwaren Behalve dat de BZW principieel vindt dat de overheid moet zor gen voor goede (spoor)wegen, heeft de vereniging ook prakti sche bezwaren. „Welke bedrij ven stuur je dan een rekening? Hoe hoog is die? Hoe bepaal je dat? Het kan niet zo zijn dat be drijven die niets met containers doen, toch moeten meebetalen. Maar andersom is het ook niet reëel te denken dat ondernemin gen die wel veel in containers doen, alles op tafel moeten leg gen." De suggestie van Van Waveren is verkeerd gevallen bij de BZW. „Het is wat anders als de overheid' het bedrijfsleven vraagt een probleem op een in telligente manier samen op te lossen. Dan zijn we bereid mee 'te denken. Ik neem aan dat de gedeputeerde voor zijn uitspra ken heeft nagedacht en concrete plannen heeft. Maar die ken ik niet." Dat noemt Saman poli tiek onhandig. „Het lijkt er op alsof de gedeputeerde dekking zoekt om straks de aftocht te kunnen blazen. Zo van: de plan nen voor de WCT gaan niet door, want het bedrijfsleven wil niet meebetalen. Dat is leuk voor omwonenden en voor kran tenlezers, maar het is niet vruchtbaar om zo met elkaar om te gaan." GOES - De kinderverplcegkun- dige die je kind in het zieken huis verzorgt meekrijgen naar huis: over die mogelijkheid over leggen Zorgkantoor, Thuiszorg Nederland en de Transmurale zorg van de Oosterscheldezie- lenhuizen. Nederland in Zee- heeft als eerste negen kin derverpleegkundigen in dienst genomen. Zij worden ingezet bij de verzorging van kinderen in thuissituaties, ter voorkoming fan opname in ziekenhuizen of 'flor nazorg na een opname. De vakgroep kindergeneeskun de in Zeeland zou graag zien dat ie kinderverpleegkundigen van :e ziekenhuizen en van de thuis zorg zowel op de afdeling als in thuissituaties werken. „Zo hou den ze contact met de klinische en kunnen ze hun patiëntje thuis verder begeleiden," zegt enderarts B. Gerritsen van het Goese Oosterscheldeziekenhuis. •Wij proberen ernstig zieke kin deren zoveel mogelijk in Zee- •and te behandelen. Het liefst '■huis, zo mogelijk poliklinisch, eventueel via dagopname en pas ds het nodig is in de kliniek, ■hls een kind na acht weken in de couveuse naar huis kan en daar nazorg nodig heeft, is het het mooiste voor kind en ouders de verpleegkundige die hen d die tijd heeft begeleid, dat thuis voorzet." Pool Gerritsen ziet in de vorming van 'pool' van kinderverpleeg- bndigen van zowel ziekenhuis als Thuiszorg Nederland ook 'oordelen voor de verpleegkun digen zelf. „Er is een groot te- rort geweest aan gespecialiseer de verpleegkundigen. In Goes dioesten we daardoor in 2002 redden sluiten. Velen willen in -eeltijd werken en zijn soms zeer beperkt inzetbaar. Een ge combineerde inzet schept ook joorhun meer mogelijkheden." De kinderverpleegkundigen kun- den dag en nacht zorg geven bij onderen die bijvoorbeeld thuis ün een infuus moeten, maar hinnen ook overweg met op- 'oedproblemen, zegt coördina torvan Thuiszorg Nederland in Goes, Nel Visser. „We hebben "IJ een aantal kinderen in de De kinderverpleegkundi- zijn er voor kinderen tot 3chttien jaar. In horecabedrijf Coranjo in Zoutelande krijgt het personeel regelmatig te maken met klanten die zich op allerlei manieren onbeleefd, ongeduldig of gewoon horkerig gedragen. foto Lex de Meester door Ron Maqnée ZOUTELANDE - Kom bij de familie Francke niet aan met verhalen over on vriendelijk horecapersoneel. De uitba ters van het horecabedrijf Coranjo in Zoutelande vinden juist dat bezoekers zich niet altijd even netjes gedragen. Vingerknippende klanten, jengelende kinderen en kletsnatte huisdieren over de vloer. En de medewerkers moeten het allemaal maar nederig ondergaan. Uitbater A. Francke van het Zouteland- se hotel-café-visrestaurant Coranjo heeft het nog zo netjes op zijn menu kaart gezet: „Kinderen zijn altijd wel kom, natuurlijk. Maar laat ze niet aan hun lot over. De bediening loopt met ko kend hete etenswaren en een ongeluk is zo gebeurd." Maar, verzucht hij, nog dagelijks ziet hij jengelende en rennende kinderen door zijn zaak. „En als je er dan netjes iets van zegt, ben je meteen kindon vriendelijk. Je mag tegenwoordig niks meer zeggen." Eén keer maakte een stel klanten het wel heel bont. Francke: „Ze zaten op het terras, met hun kindertjes. Ze hadden er een flesje wijn bij geno men." Een van de kleine kinderen moest opeens naar toilet, maar in plaats van de kleine te vergezellen, lieten de ouders de kleine aan z'n lot over. Het ukkie deed uiteindelijk zijn grote boodschap in het voorportaal van de toi letten. Francke sprak de ouders erop aan. „Maar dat heeft mijn kind nog nooit gedaan", was de verontwaardigde reactie van de ouders. Nee, de grote hoop was zeker niet af komstig van hun kroost, dat wisten ze zeker. Francke kon zich niet meer in houden: „Mevrouw, ik heb daar niet zit ten schijten hoor." Prijzen Ook aan de klaagzang over de horeca- prijzen heeft Francke een broertje dood. Zeker sinds de invoering van de euro moeten horeca-ondernemers het ontgelden, oordeelt hij. „Terwijl het hier best meevalt. Ga maar eens in Knokke of in Brugge kijken. Daar kost een glaasje stukken meer. Nee, Zoute lande is echt niet duur." De vrouw van Francke slaat de menu kaart open en laat zien: „Wij verkopen bier nog voor 1,45. En limonade voor 1,40." Terwijl de ondernemers toch ge woon hun kosten hebben. Haar man vult aan: „Maar ja, als mensen geen geld hebben, is het al gauw te duur." Overigens kunnen de Francke's het ge drag niet toeschrijven aan één specifie ke soort klanten. Nederlanders, Duit sers - allemaal maken ze zich er wel eens schuldig aan. En volgens de uitbaters blijft het ook niet beperkt tot de horeca. In de super markt zijn klanten niet meer bereid even rustig te wachten. Francke: „Mijn broer heeft een parfumeriezaak. Daar gebeurt het ook. Lippenstift uitprobe ren en zo. Of uit een pak tampons er een tje uithalen." Bij de entree van Fran- ckes' zaak staat een groot aquarium met tropische vissen. Een bordje met 'Niet aanraken a.u.b.' biedt geen soe laas, legt Francke uit. „Nee, daar kijk ik glad niet meer naar. Helpt niet. Had ik dat ding er maar niet neer moeten zet ten, denk ik dan." Een ander fenomeen is dat klanten steeds sneller bediend willen worden. „Bezoekers die met hun vingers begin nen te knippen als het te lang duurt. Je vindt dan ook het meest gestreste perso neel in de horeca. Komen mensen om vijf voor zeven binnen, vragen ze: 'Kun nen we hier een beetje vlug eten?' Dan zeg ik 'Nou, als u de bus van zeven uur wilt halen, is er hier om de hoek een fri- tesboer'." En wie denkt dat het gehaast gedrag al leen bij de jongere generatie voorkomt, heeft het mis. Francke herinnert zich een ouder echtpaar dat onlangs het café binnenkwam. „Ze vroegen: 'Heb je een beetje vlugge kok?' Het waren mensen van in de zeventig! Al lang in de vut. Dus ik kon alleen maar vragen: 'Moeten jullie nog werken in de avondploeg of zo?'" BROUWERSHAVEN - Organist Jacques van den Dool uit 's Her togenbosch geeft woensdag 4 au gustus een concert in de Sint-Ni- colaaskerk in Brouwershaven. De organist heeft een program ma opgesteld dat voor een be langrijk deel gebaseerd is op lie deren. Zo brengt hij onder meer variaties op Psalm 68 en op het lied Onder een linde groen van Sweelinck. Verder speelt Van den Dool zijn zelfgeschreven en -gecomponeerde lied O Neder land let op uw saeck. Deze drie liederen worden door enkele aanwezigen ook gezongen. Het concert begint om 20.00 uur. door Emile Calon MIDDELBURG - Voorzitter R. Lameijer van de Middelburgse rechtbank wees gisteren advo caat M. van der Want even kort maar krachtig terecht. „Zoek u in het vervolg eerst even uit hoe het precies zit", zei hij op drin gende toon tegen de advocaat. De voorzitter van de meervoudi ge kamer had kort daarvoor al enkele malen aan de advocaat gevraagd waar de documenten waren, waarop Van der Want zijn betoog baseerde. De advo caat kon die niet overhandigen en verontschuldigde zich door te wijzen op het feit dat hij nog maar kort geleden toegevoegd was. Van der Want verdedigde een Rotterdammer die enkele jaren geleden door de Middelburgse rechtbank veroordeeld is tot 21 maanden cel voor de smokkel van gestolen auto's via Vlissin- gen naar Marokko. Vordering Die Rotterdammer moest giste ren weer voor de rechtbank ver schijnen omdat het Openbaar Ministerie alsnog ruim 31 mille van hem hoopt te vorderen. Vol gens officier van justitie R. Jeu ken heeft de 45-jarige man dat bedrag verdiend met het smok kelen van de auto's. De advocaat zorgde bij het be gin van de zitting al voor enige opgetrokken wenkbrauwen toen bleek dat hij enkele stukken op het allerlaatste moment naar de rechtbank had gefaxt. De rech ters hadden ze echter niet ont vangen, de officier kreeg ze pas gisterochtend. De raadsman kon niet zeggen naar welk adres ze waren gefaxt. „Dat heeft mijn secretaresse gedaan", zei hij ter verontschuldiging. BERGEN OP ZOOM - Een niet alledaags beeld gistermid dag langs het spoor ter hoogte van de Markiezaatsweg in Bergen op Zoom: twaalf brandweerlieden die met em mers water brandende bielzen te lijf gingen. Over een lengte van één kilometer vatten de bielzen rond kwart voor één vlam. Volgens C. van Rijsbergen van de brand weer Bergen op Zoom is het vuur vermoedelijk veroor zaakt door vonken bij het afremmen van treinen. „De biel zen zijn bros, ze verkeren niet in de beste staat. Zeker als het droog is, kunnen vonken aanleiding zijn voor brand jes." Aangezien de brandweer met twee tankautospuiten niet bij het spoor kon komen, moest het vuur handmatig worden geblust. Door de brand moest het treinverkeer tus sen Bergen op Zoom en Vlissingen tot kwart over twee worden stilgelegd. MIDDELBURG - Een 36-jarige Vlissinger hoorde giste ren zestig uur werkstraf tegen zich eisen. Hij heeft mini maal drie weken opgetreden als drugskoerier van een Vlis- singse drugsdealer voordat hij medio februari van dit jaar werd opgepakt. Voorzitter R. Reinarz van de Middelburg se rechtbank liet doorschemeren dat een werkstraf wel iets is voor de man omdat hij nu hele dagen thuis zit. Ook advocaat D. Olie pleitte voor een werkstraf. Daarnaast merkte deze op dat zijn cliënt op 17 februari is gearres teerd en pas op 19 augustus contact mocht opnemen met een advocaat. In die tussentijd werd hij echter wel ver hoord en moest hij ook nog een verklaring ondertekenen, zonder steun van een raadsman. Dat zijn zaken die vol gens de advocaat in het geheel niet kunnen. De rechtbank doet woensdag 12 augustus uitspraak. ZOUTELANDE - De politie heeft gistermiddag even voor half een in een woning op de Westkapelseweg in Zoutelan de drie mannen aangehouden wegens diefstal van een ta fel en een fiets. Een 18-jarige man uit Veen en een 16-jari- ge inwoner van Wijk en Aalburg hadden omstreeks mid dernacht op de Westkapelseweg een langs de kant van de weg staande tuintafel gestolen en een 22-jarige man uit Veen had woensdagnacht een fiets gestolen. AARDENBURG - Op de Herendreef in Aardenburg kwa men gistermiddag om vijf over drie twee lege graanbak ken op de weg terecht. De bestuurder van de tractor met aanhangwagen, een 43-jarige man uit de gemeente Sluis, reed over de Herendreef en in een bocht vielen de graan bakken van de aanhanger. Een van de bakken rolde over de kop en botste tegen een geparkeerde bestelauto. De bak en de auto raakten beschadigd. RILLAND - De politie heeft gisterochtend vlak na half twaalf op de A58 bij Rilland het rijbewijs van een 37-jari- ge automobilist uit Zoerzel (B) in beslag genomen. De man reed in de richting van Antwerpen met een, gecorri geerde, snelheid van 178 kilometer per uur in plaats van de maximum toegestane snelheid van 120 km/u. door Claudia Sondervan GOES - Het Gors beperkt de vrije keus voor een woonplek voor cliënten tijdelijk. Leeg stand van plaatsen in woonvor men dwingen de instelling tot het toewijzen van woningen aan verstandelijk gehandicapten. Door de leegstand is de benodig de zorg voor de bewoners niet te betalen. Het Gors, instelling voor ver standelijk gehandicapten, klaagt de nood in het jaarver slag 2003. Alle instellingen die cliënten woonruimte buiten hun muren bieden, kennen dit pro bleem, stelt directeur Jaap Hul- stein. „Het is één van die zaken waarbij financiële regelingen niet parallel lopen met de eisen die de zorg stelt." Verstandelijk gehandicapten die niet thuis of in een instelling willen wonen, kunnen kiezen om in een kleine woongemeen schap een eigen woonruimte te betrekken. Bewoners en aspi ranthuurder moeten volgens Het Gors elkaar bevallen. Veertien woonruimten van Het Gors staan nu leeg. Omdat de verzorging in de woongemeen schappen wordt betaald uit de opgetelde zorgbudgetten van de bewoners, komen diverse hui zen tekort. Die leegstand du peert anderen, stelt het jaarver slag. „Het tekort vullen we nu nog aan uit andere middelen, maar dat kunnen we met de ver anderende regelgeving niet lang meer doen," zegt Hulstein. Overbrugging De dertig mensen die nu op de wachtlijst van Het Gors staan voor een huurvorm, krijgen nu één van de leegstaande woon ruimten toegewezen als 'over- bruggingszorg' zegt Hulstein. Komt er op termijn een woon ruimte vrij die beter voldoet aan de eisen van de huurder, dan is verhuizen mogelijk. Veel van de wachtenden wonen thuis, een en keling in een instelling buiten Zeeland. Tijdens het vervolg van de zit ting ging het weer mis toen Van der Want beweerde dat zijn cliënt ook al gekort wordt door de sociale dienst van Rotter dam. ..Waar is de beschikking", vroeg Lameijer enkele malen vergeefs waarna hij de advocaat terecht wees. Na die schrobbe ring werd de zaak voortgezet. De officier hield vast aan zijn eis om ruim 31 mille van de Rot terdammer te vorderen. Dubbel De advocaat vond dat die eis op niets was gebaseerd en stelde dat zijn cliënt niet dubbel ge pakt mag worden. „Niet en door justitie en door de sociale dienst." De rechtbank doet 11 augustus uitspraak. door Maurits Sep BORSSELE - Stroomproducent EPZ in Borssele is verwikkeld in een reorganisatie. Die is no dig omdat de komende jaren veel medewerkers met pensioen gaan. EPZ wil niet voor elke ver trekkende medewerker een nieu we in dienst nemen en kijkt daarom naar een andere taakver deling. Vergrijzing is een fiks probleem voor EPZ. Binnen vijf jaar stopt naar schatting een vijfde van het personeel met werken. De meeste werknemers zijn het be drijf al tientallen jaren trouw Veel mensen van de kerncentra le werken daar al sinds de ope ning in 1973. Zij mogen binnen kort met pensioen. De reorganisatie werd vorig jaar aangekondigd. Nu wordt onderzocht hoe de grote uit stroom kan worden opgevan gen. Per afdeling wordt bezien of taken anders kunnen worden verdeeld. Dan kan EPZ op ter mijn met minder mensen hetzelf de werk doen. Dat is ook gun stig voor de personeelskosten. EPZ moet goedkoper stroom gaan maken omdat de prijs voor elektriciteit op de vrije energie markt omlaag moet. De energie bedrijven Delta en Essent - bei de voor de helft eigenaar van EPZ - kopen de stroom die in Borssele wordt gemaakt en zijn dus gebaat bij een lage inkoop prijs. Alleen dan kunnen ze stroom ook goedkoop verkopen. De reorganisatie bij EPZ moet in het voorjaar van 2005 klaar zijn. EPZ heeft vorig jaar 60.8 mil joen winst geboekt, aanzienlijk minder dan in 2002. Maar de winst van toen (197,6 miljoen eu ro) werd vooral behaald dankzij een eenmalige winstuitkering van 178,1 miljoen van een sa menwerkingsverband van de Ne derlandse energiebedrijven. De winst wordt volledig uitgekeerd aan de aandeelhouders: de ener giebedrijven Delta en Essent. Zij krijgen elk de helft van de winst, omdat zij ook de helft van het bedrijf bezitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13