Zitbankje Oost-Souburg blijft Handen wassen en niet meer in de mond PZC PZC Goed jaar voor Vrijburgbad Burghse Dag brengt ode aan dorpsfolklore Touwtjes in kwaad daglicht laadsmeerderheid stemt op laatste moment in met motie iggeld vissers olijn onzeker Politie deelt boetes uit Zwemmer slaat badmeester Auto uitgebrand in Vlissingen Dief doet greep in kassa Politie pakt snelheidsduivel Scooterrijdster botst op paaltje weekenddiensten agenda De elfjarige Renée van de Schraaf uit Goes is gek op scoubidou: „Hoe vaker je het doet, hoe gemakkelijker het wordt." foto Willem Mieras door onze regioredactie GOES - Scoubidou is razend populair. Daar lijkt het bericht over de giftige weekmakers niets aan te veranderen. „Natuurlijk ben ik geschrokken van die berichten", zegt scoubidou-liefhebster Petra Maas uit Goes. „Maar aan de an dere kant denk ik: wie stopt die touw tjes dan ook in z'n mond. Niemand toch?" Petra Maas runt in haar huis aan de Heernisseweg in Goes al enige tijd 'het Attuljeetje'. In eerste instantie decoreer de ze boeken, maar daar komt de laat ste tijd weinig meer van. „Ik ben alleen nog maar aan het scoubidouen", zegt ze. Petra scoubidout onder meer dier tjes, sieraden en pennen, die ze niet al leen thuis, maar ook op braderieën en markten, probeert te verkopen. Petra: „Op de historische markt in Veere bij voorbeeld. Niet dat die touwtjes histo risch zijn, maar veel van de knooptech- nieken die ik gebruik wel." Petra vindt het jammer dat de scou- bidoutouwtjes momenteel bij zo'n beet je alle winkels te krijgen zijn, omdat het bijzondere ervan op die manier ver dwijnt. Toch verwacht ze dat de rage wel overwaait en op een gegeven mo ment alleen de hobby- en speelgoedwin kels ze nog verkopen. Voor zichzelf ziet ze wel toekomst in het scoubidouen. „In het najaar ga ik waarschijnlijk cursus sen en workshops geven." Het gevaar van de weekmakers relati veert ze: „Je hoeft de touwtjes helemaal niet in je mond te stoppen. Alleen heel kleine kinderen zouden dat misschien doen, maar die scoubidouen niet." Ook de elfjarige Renée van de Schraaf uit Goes is helemaal gek op de gekleur de touwtjes. Ze heeft een volle doos en die gaat bijna overal mee naar toe. Ze heeft al ontelbaar veel sleutelhangers gemaakt (om die vervolgens weg te ge ven), maar onlangs ook een helikopter. Moeilijk vindt ze het scoubidouen hele maal niet. „In het begin wel natuurlijk, maar hoe vaker je het doet, hoe gemak kelijker het wordt." Moeder Lia maakt zich vooralsnog wei nig zorgen over het feit dat de touwtjes giftig zouden zijn. „Natuurlijk schrik je daarvan", zegt ze. „Dus ondanks dat ik denk dat het om een storm in een glas water gaat, heb ik tegen mijn dochter gezegd: stop ze met in je mond en was je handen als je klaar bent." Renée geeft toe dat ze de touwtjes wel eens in haar mond stopte om ze met haar tanden strak aan te trekken. Ze heeft haar moeder beloofd dat voortaan niet meer te doen Kiezen In Renesse liggen de populaire touwtjes bijna winkel aan winkel. Een klein meis je staat aarzelend bij een grote kluwen felgekleurde touwtjes. Ze kan niet kie zen welke kleuren ze zal nemen. De zwarte of toch liever de rode? Dwayne en Mark vinden de touwtjes maar stin ken. „Mijn broertje heeft ze in een tas en dat stinkt heel erg. Ruik maar, het stinkt naar rubber." Desondanks is Dwayne een echte liefhebber. Hij maakt van alles van de touwtjes. „Een sleutelhanger of een helikopter." De voorbeelden halen de jongens van inter net of uit een boekje. Edwin Duinhou wer van Delta Warenhuis in Renesse heeft nog niets gemerkt van een tanen de verkoop. „Ze worden nog volop ver kocht en ik heb nog geen enkele vraag gehad", vertelt hij. Ook zijn collega's bij bijou Minoes hebben nog geen enke le vraag gekregen over giftige stoffen in het speelgoed. Bij de Kadowinkel Koets aan de Langstraat in Zoutelande gaan de be kende spaghettitouwtjes als warme broodjes over de toonbank, vertelt C. Leendertse van de winkel. 'Aan meisjes en jongens van de basisschool, en ook wel oudere meisjes' verkoopt Leendert se dagelijks Scoubidou-touwtjes. „Daar knopen ze mee. Of ze maken er arm bandjes of sleutelhangers van." Volgens Leendertse zijn de touwtjes niks nieuws onder de zon. Zoals kinderen vroeger purmikten, spelen ze nu met Scou bidou-touwtjes. Het Duitse onderzoek dat aantoonde dat het speelgoed te veel weekmakers bevat, wil Leendertse wel relativeren. Duitsers menen al snel dat er gif in speelgoed zit, is haar indruk. Zo weiger de onlangs een Duitse klant een Barbie pop te kópen, omdat ze dacht dat er gif in zat. Toch hebben de negatieve berich ten over het speelgoed ook haar klanten bereikt. „Ouders zeggen: 'Nee, je krijgt geen Scoubidou, dat is giftig'." Maar volgens Leendertse moet het speelgoed vooral verkocht worden aan kinderen boven de zes jaar, die het niet meer in hun mond steken. „Kinderen onder de zes jaar hebben ook niet die handig heid, nog niet de controle in hun vin gers om iets te vlechten." Voorlopig blijft het razend populaire speelgoed ge woon te koop bij de cadeauwinkel. „Tenzij ze ons natuurlijk verplichten. Dan moeten we wel." Normaal Onderzoek van TNO heeft inmiddels uit gewezen dat de touwtjes van Blokker voor dertien procent uit chemische weekmakers bestaan. Toch heeft de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) la ten weten dat ze bij normaal gebruik niet gevaarlijk zijn. Toxicoloog A. Bast van de Universiteit van Maastricht verbaast zich over de op hef. Het is volgens hem niet wetenschap pelijk vastgesteld dat mensen bij het lik ken of sabbelen aan de touwtjes giftige weekmakers binnen krijgen. „Zolang je het niet opeet, is het niet schadelijk." Milieuorganisatie Green peace stelt dat de touwtjes wel gezond heidsproblemen kunnen veroorzaken en wil dat speelgoedwinkels ze uit de schappen halen. Toys 'r' Us, Bart Smit, Blokker en Intertoys hebben dat, in af wachting van verder onderzoek door de Voedsel- en Warenautoriteit, voorlopig gedaan. rRon Maqnée IjjSSINGEN - De zitbank aan ^op van de Kanaalstraat in ^(-Souburg blijft behouden, (het straatmeubel precies op huidige plek blijft staan of ai het iets verschuift, is nog on- sidelijk. Maar het oorspronke- plan om de bank helemaal g te halen heeft de gemeente- -jdvan Vlissingen gisteravond sorpedeerd. g een onverwacht grote helderheid stemden de raadsle- jiivoor het behoud van de zit- gnk op het kruispunt nabij het •jiion Vlissingen-Souburg. Al ien de fracties van de VVD en RCPU stemden tegen het n,samen met raadslid C. Seij- d van het verdeeld stemmende SA. )ae week kwamen Souburgers verzet tegen de plannen om ■populaire zitbank weg te ha- Vooral onder oudere inwo- ks van het dorp is het meubel jteloos populair als rustpunt dens een wandeling door het «p Het straatmeubel kent een «ogen ontstaansgeschiedenis, «de jaren zestig gingen dorps- sroners met de pet rond om er ai voor op te halen. Uiteinde- iwerd de zitbank in 1964 in sruik genomen. iens de Vlissingse raadsver- dering gisteravond gaven veel (burgers acte de presence. je het begin van de vergade- Cj namen twee insprekers het ioord. Souburger en oud-raads- •C. Hendriks memoreerde dat ïbank niet voor het eerst op i nominatie stond om te ver fijnen. Tien jaar geleden wer- Bi plannen om het meubel weg ïalen verijdeld. De Soubur- W. Buijs keerde zich tegen plan om de bank bijvoor de! op het gerenoveerde Oran- plein een nieuwe bestemming geven. Volgens Buijs is het [raatmeubel rond die tijd - in £08 - al lang zoekgeraakt. iritiek fc Partij Souburg Ritthem SR) diende een motie in waar- het behoud van de zitbank op SPLAAT - De gemeente van Noord-Beveland ging ravond niet akkoord met voorstel van burgemeester thouders om liggeld te vra- vissers die de haven van nsplaat aandoen. hoopten op die manier .lijks ongeveer 25.000 euro Die strijken. Het in bedrijf hou- bvan de haven kost jaarlijks tim 60.000 euro. De raad kon Steravond wel instemmen met 'st voornemen om vanaf vol- jaar liggeld te vragen aan isers die niet in Colijnsplaat lijnen. Over het liggeld voor üjnende vissers moet wethou- trJ. Meulenberg gaan onder- indelen met UFA, het bedrijf it de vismijn exploiteert. Wei- At wil UFA een deel van het van de vissers betalen. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 fax. 0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 [Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Avw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur de huidige plek werd bepleit. PSR-raadslid L. Waterman over handigde de voorzitter van de vergadering daarbij een lijst met zeshonderd handtekenin gen van veelal oudere Soubur gers. Niet alle fracties konden zich vinden in de actie van de PSR. Zo uitte vooral de WD scherpe kritiek op de PSR. Want op de besluitvorming om de bank te verplaatsen is niets aan te merken, zo oordeelden de liberalen. Een klankbordgroep met daarin dorpsbewoners, de fietsersbond, de ouderenbond ANBO en nog meer instanties was nauw betrokken bij de vor ming van de plannen. „Boven dien is de raad in maart una niem akkoord gegaan met de herinrichtingsplannen van de Kanaalstraat", sneerde A. Ach terhuis van de WD. „En de PSR was daarbij lovend over de ze plannen." Hij beschuldigde deze partij dan ook van 'popu lair ad hoc-beleid'. Ook wethouder P. van der Ma den beklemtoonde dat bij de her inrichting van het gebied - met daarbij het verdwijnen van het zitmeubel - niet over één nacht ijs was gegaan. „Er is een zeer uitgebreid voortraject afgelegd met een zeer uitgebreide klank bordgroep. Elke wijziging is tel kens en detail besproken." Bo vendien is er al een begin ge maakt met de werkzaamheden. De grijsgranieten stoepbanden zijn bijvoorbeeld al besteld en de aannemer is al ingeschakeld. De discussie ging vervolgens over de vraag of er op het geno men raadsbesluit kon worden te ruggekomen. Ja, oordeelde bij voorbeeld A. Soplantila van GroenLinks. „Mensen kunnen tot andere standpunten komen. De procedure is precies gevolgd, maar toch blijkt er iets niet te kloppen." Nee. vond bijvoorbeeld C. Kap- aan van de RCPU. „Zoals Groen Links wil, zouden procedures geen enkele waarde meer heb ben." Even leek het erop dat de motie van de PSR geen meerderheid ging halen. De raad besloot zelfs tot een schorsing om het plan nog eens te bekijken. Totdat de PvdA een amende ment indiende. Het zitmeubel hoeft niet precies op de huidige plek te blijven staan, zo luidde de strekking van het amende ment van de sociaal-democra ten, maar wel ergens op de krui sing waar de bank nu staat. En daar kon de raad - tegen de zin van wethouder Van der Ma den - in meerderheid mee in stemmen. (Advertentie) vinden. „We hebben een sys teem waarmee we klanten regis teren die bijvoorbeeld een tien- badenkaart kopen", vertelt hoofd administratie Ingrid Jon- gepier. „Daaruit blijkt dat er toch veel Middelburgei's komen. Als je vervolgens met je klanten praat en 's navraag doet, vertellen ze dat ze soms twee of drie jaar niet hebben gezwommen. Het Sportfondsenbad in Vlissingen vonden ze te ver. Verder speelt natuurlijk het sentiment mee Het Sportfondsenbad was Vlis singen. De Vlissingers vinden het Vrijburgbad hün bad, maar de Middelburgers ook. Het Vrij burgbad is een mooie combina tie." Jongepier vertelt dat het Vrij burgbad eigenlijk nauwelijks last had van de tropische zomer van 2003. „Behalve toeristen zijn er ook veel inwoners uit de eigen ste den gekomen. Men wilde natuur lijk allemaal weten hoe het Vrij burgbad eruit zag van binnen." Nadat de eerste nieuwsgierig heid was verdwenen, nam het bezoekersaantal wat af. „We hebben het toch nooit moeten hebben van recreatief zwem men", weet Jongepier. „Dat is nooit ons sterkste punt geweest. Je hebt dan vaak te maken met incidentele bezoekers. Wij moe ten het meer hebben van men sen die twee a drie keer per week baantjes komen zwemmen en deelnemers aan bijvoorbeeld aquajogging. Dat zijn onze vas te klanten en die zijn wel blij ven hangen." Waarmee ze niet wil zeggen dat incidentele bezoekers niet wel kom zijn. Het Vrijburgbad zag ook nieu we bezoekers komen. Met name na de opening van de Optisport Health Club (voor fitness en spinning) in september meldde zich een nieuwe doelgroep aan. Na de jaarwisseling bleef de toe name van het bezoek stabiel. Het nieuwe zwembad had gere kend op 400.000 a 430.000 bezoe kers. Dat aantal is nodig voor een ren dabele exploitatie. De verwach ting is dat dit jaar het aantal van 430.000 zwemmers mini maal zal worden geëvenaard. In de eerste zes maanden van het jaar zijn al ruim 220.000 zwem mers de kassa van het Vrijburg bad gepasseerd. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Ondanks de tro pische zomer heeft het Vrijburg bad, op de grens van Vlissingen en Middelburg, vorig jaar de doelstelling gehaald. In het ope ningsjaar bezochten de verwach te 430.000 zwemmers het nieu we zwembad. Deze maand is het precies een jaar geleden dat het Vrijburg bad, het eerste stadsgewestelij ke zwembad van Nederland, zijn deuren opende. Na een zeer warme, maar desondanks toch iT^A drukke zomerperiode, bleef het 1 ip bezoek toestromen. Gebleken is ff\0^ eoPe°ó met name Middelburgers na a3.00°^9 0 het sluiten van het Poelendaele- bad in 2001 de weg naar het oo*'s y.e<W® \e\e4°°° zwembad weer hebben weten te vrijdag 30 juli 2004 wil ZOUTELANDE - Agenten hebben in de nacht van woens dag op donderdag in Zoutelande en Domburg diverse be keuringen uitgeschreven. Negen mensen kregen een boete voor urineren in het open baar, één bekeuring werd gegeven voor het nuttigen van alcohol op straat en een onbekend aantal bonnen werd uitgedeeld aan bromfietsers die geen helm droegen of slechte dan wel geen verlichting hadden. NIEUWVLIET - In een zwembad op de Zeedijk in Nieuw- vliet is woensdagmiddag een van de medewerkers gesla gen en bedreigd door een zwembadbezoeker. De onbeken de zwemmer was met een groep in het zwembad. Ze ge droegen zich vervelend. Toen ze rond kwart voor vier een waarschuwing kregen van de medewerker, leidde dit tot een woordenwisseling, waarbij de medewerker uiteindelijk werd bedreigd en een vuistslag in het gezicht kreeg. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. VLISSINGEN - Een auto in de Glacisstraat in Vlissingen is gisterochtend rond half vier geheel uitgebrand. De brandweer heeft het vuur geblust, over het ontstaan van de brand is niets bekend. Dief doet greep in kassa Woensdag omstreeks 15.30 uur dèed een onbekende man een greep in de kassa van een winkelpand aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder. De onbekende man, die als klant in de winkel was, paste een afleidingsmanoeu vre toe en deed een greep in de kassa. Er verdween meer dan duizend euro. VROUWENPOLDER - Een onbekende man heeft woens dagmiddag rond half vier meer dan duizend euro gestolen uit de kassa van een winkelpand aan de Fort den Haak weg in Vrouwenpolder. De man, die als klant in de winkel was, paste een afleidingsmanoeuvre toe en deed een greep in de kassa. BURGH-HAAMSTEDE - Een 27-jarige automobilist uit. de gemeente Noord-Beveland moest gistermiddag even voor drie uur zijn rijbewijs inleveren toen de politie hem betrapte op te hard rijden. De man reed met een snelheid van 137 kilometer per uur over de Serooskerkseweg bij Burgh-Haamstede; de toegestane snelheid is daar 80 km/u. WEMELDINGE - Op de Boulevard in Wemeldinge is woensdagavond rond tien uur een bromfietster gewond geraakt. Een zestienjarig meisje uit de gemeente Kapelle reed met haar scooter in volle vaart tegen een paaltje. Ze is voor on derzoek naar het ziekenhuis in Goes gebracht. BURGH - De Burghse Dag op zaterdag 14 augustus brengt met paarden, sjezen, ringsteken, klederdracht, theater, muziek en een boerenmarkt een ode aan de dorpsfolklore. Het festijn begint om 10.00 uur met een kleurrijke stoet die het dorp in trekt met muziek, paar den, sjezen en genodigden. Rondom de kerk wordt na de openingstoespraken een ring steekwedstrijd voor genodigden gehouden, met als inzet de Burghse Peer. De Zeeuwse Ringrijders Vereni ging presenteert zich aanslui tend met wedstrijden in de Kerk straat. Op het Hoge Burgh wordt een dagvullend paardenprogramma geboden met demonstraties, op tredens en vakkundige uitleg. Zo worden er onder meer spring- wedstrijden voor pony's en paar den in drie categorieën gehou den. Belangstellenden voor deel name kunnen zich melden via 06-22565269. De uitgebreide boerenmarkt biedt een keur aan producten van de Zeeuwse hoeven. Er is verder een doorlopend podium programma met folkloristische optredens. De creativiteitsmarkt biedt de monstraties van kantklossen, schilderen, tekenen en het creë ren van glas in lood. De Burghse Dag wordt gehou den van 9.45 tot 17.00 uur. zaterdag 31 juli en zondag 1 augus tus 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel (0118) 633803, za. en zo visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag en zondag: E.F.M. de Quay, Bellïnkplein 3, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen Rullens, Bats, Ubels, Van Tol. Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. zon 23.00-ma. 8.00 uur:W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6. Domburg, tel (0118) 581271 Tandartsen W. v. d. Heijden, Noordstraat 12, West- kapelle, tel. (0118) 572182. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen: don. 20.00-vrij. 20.00 uur H. de Pundert, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140. Middelburg: vrij. 21 30-zon. 21.30 uur T. Adriaansen, tel, (0118) 626045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: Mw. A. van der Wolf, A. Gogelweg 14, Vlissingen, tel. (0118) 466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Apotheken Stadsgewest Vlissingen/ Middel burg: Zaterdag 10.00-17,00 uur: Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30-34, Vlissingen, tel. (0118) 412066. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel (0118) 612538. Thuiszorg Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000 STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG Ontmoetingscentrum Griffioen, 19.00 - 23.00 uur. Inloop avond voor jongeren met onder meer tafelvoetbal en darts; Volkssterren wacht Phihppus Lansbergen, 19.30 uur. Zonne-avond voor toeristen; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; WESTKAPELLE - Kasteel van Batavia. 19.30 uur; prestatieloop VV de Noor mannen; Badstrand, 15.00-17.00 uur: Strandspelen; ZOUTELANDE - Muziektent, 19.30 22.30 uur: Karaokeshow;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11