Bangladesh kan strijd niet winnen Teresa Kerry is onberekenbaar Aanslagen Irak nog steeds aan orde van de dag PZC PZC Macedonië snijdt zichzelf in de vingers met nieuwe rellen Inwoners zijn gestopt met vechten tegen het water 29 juli 1954 donderdag 29 juli 2004 van onze redactie buitenland Bloedige aanslagen in Irak lijken sinds de val van het regime van Saddam Hoes sein vorig jaar aan de orde van de dag te zijn. Gisteren kwamen zeker 68 mensen om het leven in Baquba bij een zelfmoordaanslag met een au tobom. Een kort overzicht van de grootste bomaanslagen: 2003: - 7 augustus: Een vrachtwa gen ontploft bij de Jordaanse ambassade in Bagdad (zeven tien doden). - 19 augustus: Het VN-hoofd- kwartier in Bagdad is doel wit van een aanslag met een vraehtwagenbom (22 doden, onder wie VN-gezant Sergio Vieira de Mello). - 29 augustus: Een autobom treft een moskee in Najaf (83 doden, waaronder moslimlei der Mohammed Baqer al-Ha- kim, 175 gewonden). - 27 oktober: Vier bomaansla gen in Bagdad, bij een ge bouw van het Rode Kruis en drie politieposten (35 doden). - 12 november: Een autobom ontploft in Nassiriya (28 do den, onder wie negentien Ita lianen). - 22 november: Zelfmoorde naars laten een bom ontplof fen bij een politiebureau in Baquba en een politiepost in Khan Bani Saad (achttien do den). 2004: - 18 januari: Bij het hoofdkwartier van de VS in Bagdad kost een zelfmoord aanslag met een autobom ze ker 25 mensen het leven. - 1 februari: Twee mensen blazen zichzelf op in Arbil bij de kantoren van twee Koerdische facties (101 do den. 133 gewonden). - 10 februari: Een politiebu reau in Iskandariya ten zui den van B„agdad is het doel wit. Een autobom verwoest het kantoor (vijftig doden, tientallen gewonden). -11 februari: Een zelfmoord-. aanslag bi] een rekruterings- centrum van het Iraakse le- I ger in het centrum van Bag- dad met een autobom (47 Ira- j kezen komen om). - 2 maart: Door gelijktijdige aanslagen op sjiitische mos- I lims in Bagdad en Karbala 1 komen zeker 271 mensen om het leven. -17 mei: Bomaanslag op kon vooi met daarin de leider van Iraakse regeringsraad bij con- j trolepost in Bagdad, (tien do den). - 1 juni: Zelfmoordaanslag bij Amerikaanse basis in Ba- iji. (Elf Irakezen vinden de dood, 22 gewonden). - 8 juni: Autobom ontploft in het centrum van de Noord-Iraakse stad Mosul, (tien doden en zeker honderd gewonden). - 13 juni: Zelfmoordaanslag met autobom in Bagdad (twaalf doden onder wie vier.' politiemensen). - 14 juni: Autobom gaat af in 1 winkelstraat in Bagdad (der- tien doden onder wie vijf bui- tenlanders). - 17 juni: Zelfmoordaanslag' met auto volgeladen met artil- leriegranaten op recruterings- centrum in Bagdad, (zeker 35 - doden en 119 gewonden). - 27 juni: Dubbele aanslag. met autobommen in Hilla (23 doden). - 14 juli: Bij de ingang van de Groene Zone (waar Iraaks re- geringscentrum zich bevindt) ontploft een autobom (elf do den). - 15 juli: Het hoofdbureau van politie in Haditha is doel wit van een bomaanslag, (ze ker tien doden) -19 juli: Door de explosie van een autobom bij een poli tiebureau in Bagdad komen zeker tien mensen om het le ven. ANP Tweederde van Bangladesh staat, onder water. Net als vorig 'jaar, en het jaar daarvoor en dat daarvoor etc.... Komt er ooit nog een einde aan de ellende voor de ze mensen door Harald Doornbos Water is voor Bangladesh een beetje als olie voor Irak, een zegen en een vloek. Want het water en de daarmee gepaard gaande overstromin gen zorgen ervoor dat het land ieder jaar weer ontzettend vruchtbaar wordt. Hierdoor kan een land dat slechts vier keer zo groot is als Nederland een negen keer zo grote bevol king voeden. In Bangladesh wonen 140 mil joen mensen. Maar de regen en overstromingen zijn rampzalig. Negentig procent van het land ligt minder dan 30 meter boven de zeespiegel. Dus iedere keer als de moesson eind juli begint, stroomt tweederde van Bangla- desh onder water door de regen en de opzwellende rivieren. Wegen spoelen weg, huizen ver dwijnen in de tijdelijke zeeën en miljoenen mensen zitten soms weken lang op een iets ho ger gelegen plekje. Zonder huis of wc en met maar weinig te eten. Of, zoals een lokale krant het beschreef: „Zonder water gaan we dood van de honger, want dan kunnen we geen eten verbouwen, mét water sterven we de verdrinkingsdood." Stuwmeren Die patstelling zou vrij gemak kelijk zijn te doorbreken. Het weinig verrassende recept is: dij ken, dammen en irrigatie. Als Bangladesh stuwmeren zou aan- leggén in het noorden van het land, dan zou de toevoer van water gelijkmatiger kunnen worden verspreid over de rivie ren. Dijken zorgen er voor dat het> water gewoon naar zee stroomt. En grootschalige irriga tieprojecten kunnen het rivier water naar de akkers leiden, zo dat de bodem toch vruchtbaar blijft. Waarom dit niet gebeurt, is niet zozeer de schuld van het water - dat kondigt zich tenminste ie der jaar weer met een voorspel bare regelmaat aan - als wel van de Bengalen zelf. Toegegeven, het land is een van de armste ter wereld, maar dat betekent niet dat het geen geld heeft. Bijna iedereen echter wei gert belasting te betalen. Daar door heeft de regering jaarlijks ongeveer 6 miljard euro te beste den. Vergeleken met de 134 mil jard aan jaarlijkse inkomsten voor de Nederlandse staat, is het niet verbazingwekkend dat Bangladesh letterlijk kopje on der gaat. Corrupt Bengalen willen geen belasting betalen, omdat de autoriteiten corrupt zijn. Geld komt nauwe lijks op de juist plekken. Overal moet smeergeld voor worden be taald. Baantjes worden uitge deeld onder familieleden. Vori ge maand werd nog een diplo maat uit Bangladesh betrapt. In een nachtclub in de Verenigde Staten gaf hij op één avond bijna honderdduizend dollar uit. Deze klassieke Derde-Wereld problemen worden versterkt door de heersende cultuur: 85 procent van de Bengalen is mos lim. De meesten nemen hun reli gie uiterst serieus. Het parle ment spreekt dus nooit over de noodzaak van de aanleg van een Deltaplan, maar vaker over religieuze zaken, zoals het al dan niet verbieden van boeken of films die als anti-islamitisch worden gezien. Niemand keek dan ook vreemd op toen het parlement er in 1988 wel in slaagde om een wet aan te nemen die de islam tot staatsgodsdienst maakte, ter wijl leerplicht anno 2004 nog al tijd niet bestaat. Ook gebruiken veel mannen de koran om vrou wen niet naar school te laten gaan. Hierdoor kan slechts 26 procent van de wouwen in Bangladesh lezen of schrijven. Van alle Bengalen ouder dan 25 jaar is slechts 18 procent naai de middelbare school geweest. Miljoenen mensen in Bangladesh zijn dakloos geraakt als gevolg van de overstromingen. Alleen per boot kunnen de Bengalen zich nog enigszins verplaatsen. foto Mufty Munir/EPA De onderontwikkeling leidt ook tot een enorme bevolkingsgroei. Een vrouw baart gemiddeld 3,5 kinderen. De regering voert geen enkele bevolkingspolitiek, omdat dit tegen de islamitische principes indruist. Een kind is immers een geschenk van God, zo wordt geredeneerd. Hierdoor verdubbelt de bevolking zich ie dere 40 jaar. Oftewel: in 2050 zullen er bijna net zoveel Benga len zijn als Amerikanen. Alle maal op elkaar gepropt in een laag gelegen delta die ieder jaar weer overstroomt. „We moeten met het water leren leven, want de autoriteiten doen toch niets", schreef een krant in Dha ka onlangs. De moedeloze strijd tegen het water is verworden tot het lijdzaam ondergaan van overstromingen. Informatiechaos Bangladesh verkeert niet alleen door de overstromingen in een chaos, de berichtgeving is al even onoverzichtelijk. Sommige media melden dat bijna de helft van het land getroffen is. Ande re, waaronder de BBC, spreken over ruim tweederde. Het Over- strQmingscentrum in Bangla desh, dat de toestand nauwlet tend in de gaten houdt, heeft het over 'problemen in het Noor den en rond de hoofdstad Dha ka'. Volgens het centrum daalt het water op de meeste plekken Over het aantal slachtoffers be staat ook onduidelijkheid. Het dodental ligt nu ergens tussen de twee- en vierhonderd. In de Indiase deelstaat Bihar, ten wes ten van Bangladesh, zijn onder tussen de lichamen gevonden van honderd verdronken men sen, nu het water zich daar be gint terug te trekken. Het dodental in India als gevolg van de moessonregens komt hiermee op duizend. De rege ring van Bangladesh weigert buitenlandse hulp toe te laten. Volgens de autoriteiten kunnen ze het zelf aan. De regering heeft drie helikopters ingezet om de miljoenen gestrande be woners te helpen. GPD door Cees van Zweeden Struga is een onbeduidend stadje dat vooral bekend is vanwege het poëziel'estival dat er elke zomer wordt gehouden. Maar het schouwspel dat zich vorige week in Struga afspeel de, was weinig poëtisch. Duizen den etnische Macedoniërs trok ken een spoor van vernieling door de straten. Winkels van et nische Albanezen gingen in vlammen op en een bezoekende minister moest ijlings worden geëvacueerd toen hij met benzi nebommen werd bekogeld. Struga ligt in het verre zuiden van Macedonië, een landje op de drempel van Griekenland. Het heeft amper tienduizend in woners, die worden verdeeld ■door de Zwarte Drin die zich hier in het majestueuze Meer van Ohrid stort. Op één oever wonen de etnische Macedo niërs, op de andere Albanezen. De Macedoniers gingen de straat op om te protesteren te gen een nieuwe wet, die het par lement in de hoofdstad Skopje in behandeling heeft. Die stelt de nieuwe grenzen van 's lands gemeenten vast, wat in Struga de etnisch Macedonische par tijen hun meerderheid kost. Ook in Skopje zelf bestaat on der etnische Macedoniërs ver zet tegen de nieuwe wet. Hoe sterk dat verzet is. bleek deze week. Voor een betoging tegen de nieuwe wet bij het parle mentsgebouw was een opkomst verwacht van enkele honderden heethoofden. In plaats daarvan kwamen 20.000 mensen opda gen. die de parlementariërs bor den voorhielden met teksten als 'verraders'. De wet moet het sluitstuk wor den van het Akkoord van Ohrid, dat in augustus 2001 het land behoedde voor een bloedi ge burgeroorlog. Krachtens dat akkoord, dat tot stand kwam on der grote druk van de EU, krij gen etnische Albanezen meer burgerrechten. Toverwoord is verregaande decentralisatie, op dat de Albanezen hun eigen ge meenten kunnen besturen. Na dat akkoord keerde de nor maliteit in Macedonië terug, Het Albanese rebellenleger dat destijds een deel van het land veroverde, werd ontbonden. De leider ervan, Ali Ahmeti, ver ruilde zijn militaire uniform voor het driedelige pak van poli ticus. Hij stichtte een partij, die daarna de meeste Albanese stemmen won. En hij zit nu zelfs in de regering, die wordt geleid door een etnisch Macedo nische 'duif'. Het verhaal was bijna te mooi om waar te zijn - en dat was het dan ook. Macedonië bleef een land met twee volkeren, de Ma cedoniërs en de Albanezen, die niets met elkaar gemeen heb ben. Die volkeren spreken hun eigen talen en belijden hun ei gen godsdiensten. Het Akkoord van Ohrid, dat in Brussel werd voorgekookt, toont aan hoe chaotisch het be leid van de internationale ge meenschap is op de Balkan. De rellen in Stuga begonnen op de dag waarop de schijnwerpers ge richt stonden op een andere stad die werd verdeeld door een rivier: Mostar. In die Bosnische stad werd vorige week vrijdag de oude Ottomaanse brug, ver woest tijdens de oorlog, hero pend. Doel was in Mostar om de etnische Bosniakken (moslims) en Kroaten, die op verschillen de oevers wonen, te verenigen. De internationale bestuurder voor Bosnië, de Brit Paddy Ash- down, had bij decreet bepaald dat de bestaande gemeentera den tot één multi-etmsch stads bestuur versmolten moesten worden. Het toveiwoord in Bosnië is precies het tegenover gestelde van dat in Macedonië: centralisatie. Bittere pil Het Akkoord van Ohrid werd destijds als een bittere pil ge slikt door de etnische Macedo niërs, die een tweederde meer derheid vormen. Maar nu het verdrag werkelijkheid begint te worden, stromen de straten vol met betogers. Kan het land alsnog afglijden naar een burgeroorlog? Die kans lijkt klein, omdat er maar twee steden zijn waar etnische Macedoniërs de macht verlie zen (Struga en Kicevo). Maar een hete zomer vol rellen zou een verkeerd signaal geven aan buitenlandse bedrijven die dachten dat dit verpauperde land stabiel genoeg was gewor den om er in te investeren. GPD Teresa Heinz Kerry, de echtgenote van de Amerikaanse presidentskandidaat John Kerry, houdt een toespraak op de tweede dag van de Democratische conventie in Boston. Teresa Kerry ligt de laatste dagen onder vuur omdat ze 'rot op' tegen een journalist heeft gezegd. foto Matt Campbell EPA door Ans Bouwmans Teresa Heinz Kerry is een 'kwestie' geworden. Ze wei gert de rol van adorerende echt genote van de presidentskandi daat te spelen. Als ze naast hem in beeld is, lijkt ze vaak geboeid door alles behalve haar man. En nu heeft ze ook nog 'rot op' ge zegd tegen een journalist, iets wat breed is uitgemeten door de Amerikaanse media. Dat stond niet in het script van de Demo cratische conventie. Past het keurslijf van First La dy haar wel? Teresa Heinz Ker ry (65) is de tweede echtgenote van John Kerry (60). Ze is een beetje vreemd. Naar Amerikaan se begrippen dan. Ze is als een Ingrid Bergman die per ongeluk verzeild is geraakt op een Miss World verkiezing, als een glaas je Rivella tussen literbekers dieetcola. Verfrissend, maar wel even wennen. Onberekenbaar, openhartig, na turel en wereldwijs wordt ze ge noemd. Een vrouw die weinig make-up gebruikt, maar wel me dedeelzaam is over haar botoxin- jecties. Eerlijk, praktisch en vol hoop, zo karakteriseert zij zich zelf. „Een goede moeder, een goede vriend." Teresa Heinz Kerry is fabuleus rijk, dankzij het vermogen van om en nabij een half miljard dol lar dat ze erfde van haar overle den man John Heinz, van de ketchup. In 2003 had ze volgens haar eigen opgave een jaarinko men van 5 miljoen dollar. Ze heeft drie zonen uit haar eerste huwelijk, Kerry heeft twee doch ters uit het zijne. Samen hebben ze vijf huizen, voornamelijk dankzij haar geld, want Kerry zelf is helemaal niet zo rijk. Gek scherend wordt Teresa wel de 'stepmoney' genoemd. De 'heilige Teresa' doet aan goe de werken. Ze beheert filantropi sche fondsen ter waarde van meer dan een miljard dollar. Daarmee gaat ze door, zegt ze. Ze wil een echt mens blijven, geen 'ding' worden, ook niet als John wordt gekozen op 2 novem ber. Ze spreekt vijf talen en is een vrouw met een eigen kan toor, een privé-vliegtuig en cou- turepakken. Ze is zichzelf en wil geen aanhangsel in luxe ver pakking worden. Maar dat is niet altijd mogelijk, zoals eerder de echtgenote van Howard Dean, huisarts Judy Steinberg, ondervond. Een First Ladv in spe is publiek bezit en moet voldoen aan het beeld dat met name de Amerikaanse me dia hebben over de politieke echtgenote: een assertieve kloon van Laura Bush. Te braaf hoeft niet, maar je hoofd verliezen en 'rot op' zeg gen? Tut, tut, tut, klonk het de afgelopen dagen. Dinsdagnacht - toen ze warme woorden sprak over haar man in haar speech op de conventie - liet ze zich ken nen als een innemend en humo ristisch mens, met een eigen me ning natuurlijk. Zoals het een ei genzinnige vrouw betaamt, heeft zij geen excuses aangebo den. De journalist probeerde haar in de val te lokken door haar woorden te verdraaien, zei ze gisteren in een interview met CNN. Maar ze maakt er geen geheim van dat de hele politieke 'scene' haar niet gemakkelijk valt. Ze had nooit gedacht een 'politieke vrouw' te worden, maar eerst ging haar eerste man in de poli tiek en vervolgens trouwde ze in 1995 met John Kerry, die een niet te blussen politieke ambitie heeft. Maria Teresa Thierstein Si- moes-Ferreira (65) groeide op in het koloniale Mozambique. Ze is Portugese van geboorte, zoals nog steeds aan haar stem te ho ren is. Ze ging naar school in Zuid-Afrika en Zwitserland (tol- kenopleiding), waar ze John Heinz III, erfgenaam van het ketchupimperium, ontmoette. Heinz werd Republikeins sena tor voor Pennsylvania, de staat waar de Pleinz-familie een groot landgoed bezit. Hij kwam in 1991 om bij een vliegtuigonge luk. Teresa liep John Kerry te gen het lijf op de internationale milieuconferentie in Rio de Janeiro in 1992. Over mijn lijk, heeft zij ooit ge zegd over een bestaan als presi dentsvrouw. Maar nu ze ouder en meer ervaren is, wil ze dat er met vaart gewerkt wordt aan de maatschappelijke problemen die haar - en andere vrouwen - bezighouden: onderwijs, milieu, gezondheidszorg. En daarvoor kan John zorgen. Ook is de overi gens pas tot de Democratische Partij toegetreden Teresa Heinz Kerry behept met een niet ver hulde aversie tegen de rege- ring-Bush. Sjaaltjes Teresa is vaak afzonderlijk van John Kerry op haar 'eigen' ver- kiezingstoumee, waar ze ge sprekken voert met vrouwen over ondeiwerpen als aids, kin deropvang en onderwijs. Ze is dol op sjaaltjes en heeft de rood-wit-blauwe campagne sjaal ontworpen. En natuurlijk draagt ze ook met haar authentieke persoonlijk heid en de glamour van een 'Eu ropees sexy' filmster bij aan de campagne. Volgens Kerry heeft ze alles in zich om een buitengewone First Lady te worden. Zelfs al laat ze zich soms onparlementair uit. „Mijn vrouw zegt wat ze denkt als dat te pas komt." GPD GASTGEZIN - Een aantal Middelburgse gezinnen heeft de komende weken een gast in huis. Vanuit Duitsland zijn 34 vluchtelingenkinderen overge komen om de tijd door te brengen op Walcheren. Het ini tiatief komt van de Oecumeni sche Jeugdraad. JAARVERSLAG - Uit het jaar verslag blijkt dat de Neder landse Spoorwegen een goed jaar achter de rug hebben. Met een totale opbrengst van 373,9 miljoen gulden is een nieuw hoogtepunt bereikt. De stij ging van twintig miljoen gul den ten opzichte van een jaar Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur eerder is het gevolg van de toe name van het reizigers- en goe derenvervoer. Tegenover de ge stegen opbrengst staat door de grotere vervoersomvang een toename van de kosten. De winst is 8,8 miljoen gulden. VIERDAAGSE - Ruim hoiH derd wandelaars zijn op de tweede dag vanwege blaren eir regenbuien uit de Nijmeegs» Vierdaagse gestapt. Het aantal mensen dat nu nog meedoet komt daardoor op1 10.067 lopers. Het staat nu al^ vast dat het streefgetal van- 10.000 'geslaagde' wandelaars niet wordt gehaald. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail' lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag ï/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden "I Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern Ded<W aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor o (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en P ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig fl®58'®?! de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bij. rze, zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot 'ir WGGGNGR J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4