Justitie beproeft zespersoonscel Ifg PZC Afgewezen asielzoekers in Somalië gedood Brugman Truck moet van linkerrijstrook af SP bepleit afschaffen verbod op pitbulls Experiment in nieuwbouw gevangenis Lelystad Nederlander tan ook rekenen ip terreurfolder Meer dan honderd zeugen komen om in vuurzee maximale kortmgen Schiphol maakt zich op voor druk weekeinde Scouts koken eigen potje Eurobiljet krijgt nieuwe beveiliging Veel eerstejaars rechten in hbo Granaten gevonden op strand Automobilist (17) verongelukt Dordtenaar komt om bij treinramp Zwolle vindt nog een stadsmuur Brand verwoest kaarsenfabriek Sprinkhaan blijft komen frnrHenk van Lierop PEN HAAG - De SP-fractie in Tweede Kamer wil af van het ierbod op pitbulls. Tweede-Ka llid Van Velzen wil dat niet ijleen naar het ras van de hond nordt gekeken, maar ook naar het gedrag. Afhankelijk daarvan zou een vergunning verstrekt kunnen «nor Hans van Soest donderdag 29 juli 2004 worden voor het houden van een pitbull. Eerder deze maand meldde de Algemene Inspectie dienst dat vorig jaar 190 pit bullachtige honden in beslag zijn genomen, tegenover vijftig in het jaar 2000. De toename wordt niet alleen toegeschreven aan extra opsporing, maar ook aan de populariteit van de bijt- grage dieren. Volgens Van Velzen werkt het beleid averechts. Niet-erkende fokkers zouden steeds meer agressieve honden op de markt brengen. Zij wil dat pitbulls uit de illega liteit worden gehaald, als daar tegenover staat dat er meer con trole komt en daardoor meer vei ligheid voor de burgers. Eerder deze week toonde ook de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer zich bezorgd over honden. Agressieve viervoeters moeten aangelijnd en gemuilkorfd wor den, maar gemeenten zouden on voldoende middelen hebben om daar goed toezicht op te hou den. De Dierenbescherming denkt dan een verplichte ge dragscursus voor hond en baas samen beter werkt dat het be staande fokverbod voor pit bulls, aldus een woordvoerster. Honden van elk ras kunnen agressief worden en volgens de Dierenbescherming ligt dat aan de omgang met het dier. ANP PEN HAAG - In de strijd tegen let cellentekort wil het ministe rie van Justitie zes gevangenen aar in de cel plaatsen. Het ministerie bereidt een proef voor die zou moeten worden ge- bouden in een nog te bouwen ge pelte van de gevangenis in Lely- liad. zespersoonscellen zijn be leid voor gedetineerden met sn straf van maximaal vier maanden. De nieuwbouw in Le lystad zou plaats moeten bieden aan 150 gedetineerden die met zijn zessen op cellen van ieder 50 tot 55 vierkante meter zitten. Volgens een woordvoerder van Justitie is het nog niet helemaal zeker dat de proef doorgaat. „Er moeten nog wat hobbels geno men worden, zoals het aanvra gen van de bouwvergunning, maar los daarvan willen wij de proef absoluut doorvoeren." De plannen voor de proef ko men vlak nadat het parlement begin deze maand zijn goedkeu ring gaf aan het instellen van meerpersoonscellen. Vanaf 1 september wordt dat wettelijk mogelijk zonder toestemming van de gedetineerde. Tot nu toe zijn er proeven gehouden met twee gedetineerden op een cel, maar minister Donner van Justi tie heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij in de toekomst meer gevangenen bij elkaar wil zetten. Wel heeft Donner de Tweede Ka mer toegezegd dat als hij plan nen ontwikkelt om meer dan twee gevangenen bij elkaar te zetten, hij dat eerst met haar zal overleggen. „Dat zal dus eerst nog moeten gebeuren. De Ka mer zal er zeker een mening over hebben", aldus een woord voerder van Donner. Overleg Een Kamermeerderheid heeft al laten weten geen principiële be zwaren te hebben tegen meer dan twee gedetineerden op een cel. Wel willen de partijen zeker heid dat het personeel het aan kan. Zij vrezen dat de werkdruk door alle bezuinigingen op het gevangeniswezen te hoog wordt. Donner overlegt deze zomer nog met de personeelsorganen om werkafspraken te maken. De grootste vakbond AbvaKabo heeft in een eerste reactie laten weten dat zes op een cel wat de bond betreft op dit moment te snel is. „De proef met twee op een cel is nog maar net afgerond en het blijkt dat er nog veel klachten zijn bij het personeel. Eerst deze problemen oplossen voordat we nog meer gevangen bij elkaar zetten", aldus een zegsman. Nijpend Het cellentekort blijft een nij pend probleem. In 2003 zijn maar liefst 5244 gevangenen ver vroegd naar huis gestuurd om plaats te maken voor nieuwe ge detineerden. Zij kwamen maxi maal negentig dagen eerder vrij dan de straf waartoe de rechter hen veroordeeld had. GPD DEN HAAG - Nederlanders krij- :<neind dit jaar wellicht net als 'ie Britten een folder over ter reuraanslagen en andere ram- pn in de bus. Dat valt samen aide introductie van een waar schuwingssysteem met kleurco- Eet ministerie van Binnenland se Zaken bekijkt de folder die ie Britse huishoudens de komen- fe weken krijgen 'met meer dan ieniddelde belangstelling', al- een woordvoerder. „Het zal sen kopie worden", voorspelt zegsman van Binnenlandse ïken. „De situatie is in elk |d anders. Groot-Brittannië eeft bijvoorbeeld al veel te ma agehad met IR A-aanslagen" verhoogde staat van paraat- .36 ad waarin Nederland sinds 9 verkeert blijft overigens van acht. Het ministerie vindt het et nodig dat ook burgers aler- êrzijn. GPD 12 Zondagsrust IERLEN - De zeventiende edi- van de Stadsloop van Heer- fo gaat niet door, omdat kerk ankers en kerkbestuur van de ancratiusparochie vinden dat cn1:? hardloopwedstrijd de zon- ■JJ sgsrust verstoort. uit 1957 stammende wet i=!then in het gelijk. De organi- |jj rie kan niet op tijd een nieuw 134 scours vinden. GPD PANNINGEN - Een varken dat in het Noord-Limburgse Panningen was weggelopen uit een brandende stal, wordt teruggehaald om achter een omheining te worden gezet. De brand brak gisterochtend rond acht uur uit en was een uur later geblust. Van de 250 dieren wisten de boer en de brandweer er ongeveer 150 te redden. Meer dan honderd hoogdrachtige zeugen zijn om het leven gekomen. De oorzaak van de brand is mogelijk kortsluiting. foto Stephan Koopmans/ANP (Advertentie) FILIAAL HULST A.S. ZONDAG OPEN KEUKENS s. BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 '46£nd JAAC vV'UlK MtT OVAKANTIE- H'tR- WEBiR. Nf\AR rof= DÊNU1 QA~ V//£ P/W MOO" B "2.JJM van onze redactie binnenland DEN HAAG - Twee afgewezen Somalische asielzoekers, die door Nederland het land zijn uit gezet, zijn kort na terugkeer in hun vaderland vermoord. Dit liet Amnesty International (AI) gisteren weten. De twee beho ren tot de groep van 26.000, die minister Verdonk (Vreemdelin genzaken) dit jaar wil uitzetten. Volgens Martin Hill van Amnes ty werd Mohamed Yahya, die tot een vervolgde etnische min derheid behoort, in mei terugge stuurd en enkele dagen later ver moord. Een andere afgewezen Somaliër, Abdinassir Abdulatif, SCHIPHOL - Schiphol maakt zich deze week op voor het druk ste weekeinde van het jaar. Morgen verwacht de luchthaven 146.400 passagiers. Zaterdag wordt op 148.000 vertrekkende en aankomende reizigers gere kend. De drukste dag van het jaar wordt zondag als 151.000 mensen met bagage zeulend hun weg zoeken. Volgens Schiphol is het sinds de aanslagen van 11 september 2001 niet meer zo druk geweest op de luchthaven. Vorige maand maakte Schiphol bekend de drukste zomer ooit te verwach ten, met ruim 12 miljoen passa giers in juni, juli en augustus. Dat komt neer op gemiddeld 135.000 mensen per dag. terwijl op jaarsbasis gemiddeld 100.000 reizigers dagelijks op de luchtha ven vertoeven. ANP werd eveneens in mei terugge stuurd. Hij werd ontvoerd en vervolgens in juni op straat ver moord. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zegt niets over de zaak te kunnen zeg gen, omdat de relatie lussen de lotgevallen van de mannen en het Nederlandse terugkeerbe leid niet te leggen is. Nederland besloot begin juni be paalde groepen uitgeprocedeer de Somaliërs tijdelijk niet uit te zetten. Het gaat om Somalische asielzoekers die terug moeten naar het noorden van het land en die behoren tot een minder heid en daar geen familie- of clanbanden hebben. Dit geldt voor maximaal een jaar. De aanleiding was een uit spraak van de Raad van State in de zaken van drie Somaliërs die hun uitzetting aanvochten in verband met de onveilige situa tie in hun thuisland. ANP/RTR LIEMPDE - Padvinders eten hun zelfgemaakte avondmaal op de Nationale Jamboree op Landgoed Vel- der in de Brabantse gemeente Boxtel. Tijdens het tiendaagse evenement verblijven er 4500 scouts op het terrein, onder meer uit het verre oosten en Afrika. De jongeren kunnen naast de gebruikelijke scou- tingactiviteiten, zoals het lopen van zwerftochten en het bouwen van objecten met houten palen en touw, ook meewerken aan het radioprogramma Scouts FM. foto Ed Oudenaarden/ANP AMSTERDAM - De eurolanden werken aan een vernieu wing van de bankbiljetten. Aan het einde van dit decen nium worden de eerste nieuwe eurobiljetten in omloop ge bracht, aldus een woordvoerder van De Nederlandsche' Bank (DNB) gisteren. Volgens hem gaat het om een regu liere aanpassing van het betaalmiddel. De huidige reeks eurobiljetten is tweeënhalf jaar in om loop. „Het lijkt vroeg om nu al aan nieuwe te werken, maar daar is een ontwerpfase van enkele jaren voor no dig", aldus de zegsman. De vernieuwde biljetten zullen niet wezenlijk afwijken van de briefjes die momenteel in de portemonnee zitten. Wel zullen er nieuwe veiligheids- kenmerken worden gebruikt. ANP GRONINGEN - Voor een studie rechten aan een hoge school hebben zich al 1874 studenten ingeschreven. Dat is ruim de helft meer dan een jaar geleden. Dat blijkt uit cij fers van de Informatie Beheer Groep. De studie rechten in het hbo is betrekkelijk nieuw. Met in gang van het komende studiejaar is het mogelijk rechten op tien hogescholen te volgen. In juli waren er in totaal 1183 studenten voor deze studie ingeschreven. Uiteinde lijk zijn er in september ruim 1400 eerstejaars begonnen. Voor 2002 kon men voor een studie rechten uitsluitend aan de universiteit terecht. ANP DELFZIJL - Op het strand van Delfzijl zijn oude grana ten aangetroffen. Dat heeft een woordvoerder van de ge meente Delfzijl gisteren bekendgemaakt. De vondst is het eerste resultaat van een grootscheepse zoektocht naar mu nitie op het strand, die vorige week donderdag begon. De gevonden explosieven zijn brisantgranaten van Duitse makelij, afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. ANP BERGEN OP ZOOM - Een 17-jarige jongen uit Bergen op Zoom is gisterochtend om het leven gekomen door een on geval met een auto in zijn woonplaats. Hij zat zelf achter het stuur. Een 15-jarige plaatsgenoot die bij hem in de au to zat, raakte zwaargewond. De jongen reed omstreeks half elf met een geleende auto achter op een vrachtwagen die op de randweg-west voor het verkeerslicht stond te wachten. Volgens de politie reed de jongen met hoge snelheid en merkte hij de vracht wagen te laat op. Ondanks heftig remmen raakte de wa gen met de linkerflank de achterzijde van de truck. De jongen was op slag dood. ANP DORDRECHT - Het treinongeluk vorige week in Turkije, waarbij in totaal 37 mensen om het leven kwamen, heeft ook het leven gekost van een 28-jarige bakker uit Dord recht. Hij was in zijn vaderland voor een ontmoeting met zijn vrouw en twee zonen die hij ruim vier jaar niet had ge zien. Zijn vrouw kwam ook om, net als zijn jongste zoon (7). De oudste zoon (9) is inmiddels ontwaakt uit een co ma. ANP ZWOLLE - Bij opgravingen in de binnenstad van Zwolle is een tweede stadsmuur ontdekt. De muur is vermoedelijk in de der tiende eeuw gebouwd, in de ja ren na 1230 toen Zwolle stads rechten kreeg. Archeologen waren op zoek naar delen van de stadsmuur uit de veertiende eeuw toen een tweede muur ontdekt werd, meldde de gemeente gisteren. De stenen van deze muur wer den na 1300 niet meer gebruikt. Onderzoek moet nu uitwijzen of Zwolle eerder ommuurd werd dan was aangenomen. ANP door Jan Kooy en Marcel Proos DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie wil vrachtwagens die in halen waar dat niet mag harder aanpakken. Eind dit jaar begint een proef met een vrachtwagen verbod op de linkerrijstrook. Daarbij zet justitie camera's in om overtreders te beboeten. Op dit moment geldt tijdens de spits op veel snelwegen al een in haal verbod voor vrachtwagens. Dat blijkt geen onverdeeld suc ces omdat de politie alleen be keuringen kan uitdelen als een chauffeur op heterdaad wordt betrapt. Het gebruik van came ra's moet leiden tot een grotere pakkans, zei landelijk verkeers officier van justitie J. Spee giste ren in het NOS Radio 1 Jour naal. Volgens Spee bestaat de indruk dat truckers de inhaalverboden geregeld negeren. Jaarlijks de len agenten enkele honderden bonnen uit. De verkeersofficier wijst erop dat een vrachtwa genchauffeur die met 86 kilome ter per uur een collega inhaalt die 85 kilometer per uur rijdt, veel ergernis opwekt bij andere weggebruikers. Spee benadruk te dat het vrachtwagenverbod op de linkerrijstrook niet is be doeld om de kas van'de Staat te spekken. „Het gaat om een bete re doorstroming." Het OM heeft hoge verwachtin gen van de nieuwe aanpak. Als de pakkans groter wordt, dan gaan chauffeurs het gewenste ge drag vertonen, aldus Spee. De proef duurt ongeveer twee jaar. Het OM bekijkt nog op welk tra ject dat gebeurt. Transport en Logistiek Neder land (TLN) is niet blij met de proef. De brancheorganisatie ziet niets in permanente verbo den en wil dat vrachtwagens mo gen inhalen als het niet druk is op de weg. Verladersorganisatie EVO is het daarmee eens. Pas als het echt druk is op de weg, heeft een inhaal verbod effect, al dus EVO. ANP WEERT - In kaarsenfabriek In- ka in Weert is gistermiddag rond twee uur brand uitgebro ken. De fabriek moet volgens een woordvoerder van de ge meente Weert als verloren wor den beschouwd. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De brandweer had het vuur rond kwart voor drie in be dwang en liet het vuur onder controle uitwoeden. In de fa briek lag een grote hoeveelheid paraffine. Door de brand te blus sen zou dit zich verspreiden en vervuiling veroorzaken. ANP van onze redactie binnenland meter. Je kunt niet dat hele ge bied met insecticide bespuiten." Insecticiden zijn veelal slecht voor het milieu. Bovendien loopt de lokale bevolking, die sprinkhanen eten, kans om be smette insecten binnen te krij gen. Nederland kan weinig meer doen dan insecticide sturen. Daarnaast is het volgens Van Huis hopen op droogte. Sprink- haneneitjes gedijen goed in re genachtige tijden. „Als de weers omstandigheden gunstig blijven voor de sprinkhanen, dan zijn we er voorlopig nog niet van af", aldus de expert. Volgens hem kan de plaag dan nog wel enkele jaren duren. De laatste grote sprinkhanenplaag in Afri ka duurde van 1986 tot en met 1989. ANP WAGENINGEN - De sprinkha nenplaag in Afrika kan nog en kele jaren aanhouden. Volgens tropisch entomoloog A. van Huis van Wageningen Universi teit is de bestrijding moeilijk. De plaag die in Noord-Afrika begon, breidt zich uit naar het westen van Afrika, naar de Sa- hel-landen. „Daar is veel groene vegetatie en kunnen de sprink hanen zich sneller vermenigvul digen. Wel tien tot twintig maal zo snel", zei Van Huis gisteren. De insecten dreigen een groot deel van de oogst op te vreten. Het volledig uitroeien van de plaag is een bijna onmogelijk. Van Huis: „We praten over een gebied van 10.000 vierkante kilo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3