PZC Uitzwaaien Pi-Air valt niet mee Basso begint nieuw wielerleven Hoge voetbalschoen terug op de velden Eerste verlies voor honkballers Oranje 16 Verwelkomen nieuwe helden gaat Feyenoord makkelijker af Menzo gevraagd voor Oranje Hierro tekent bij Bolton Vreven rond met Vitesse Poetin wil af van kauwgomkauwers Derks directeur in Bulgarije Mbamba geveld door malaria Terpstra verrast Andere rol voor Den Bakker Onderzoek: minder medailles Nederlandse olympiërs donderdag 29 juli 2004 door Wietse Dijkstra ROTTERDAM - Het verwelko men van nieuwe helden gaal Feyenoord een stuk makkelijker af dan het uitzwaaien van de oude. Paul Bosvelt kreeg eind vorig seizoen, negen maanden na zijn vertrek uit Rotterdam, op de valreep de kans om zijn fans in de Kuip nog een keer ge dag te zeggen. En gistermiddag, ruim een jaar na zijn laatste op treden in het rood-wit, was het dan eindelijk de beurt aan Pier re van Hooijdonk. In de Kuip gingen de handen nog één keer omhoog voor de zo succesvolle spits. Daarna deed Ruud Gullit met zijn nieuwe ploeg het gejuich voor Pi-Air Verstommen. De man die Feyenoord in 2002 aan de Uefa Cup hielp (Van Hooijdonk: „De datum 8 mei zal ik nooit vergeten, ik ben er trots op dat ik bij zo'n grote club heb mogen spelen") aanvaardde de lofzang en de mooie woorden van technisch directeur Mark Wotte („Je hebt ons veel gege ven") in dank. Dat Wotte bij Feyenoord nooit heeft samenge werkt met Van Hooijdonk, was de meeste toeschouwers uiter aard een zorg. Vakantie Jorien van den Herik liet een va kantie in het buitenland prevale ren boven de traditionele open dag van Feyenoord. Een bedank je van de voorzitter, die Van Hooijdonk na diens vertrek meerdere malen uitmaakte voor geldwolf, zou wellicht ook enigs zins potsierlijk zijn geweest. Dat Van Hooijdonk weinig moei te hoefde te doen om een snip perdag te krijgen, zegt alles over zijn status bij Fenerbahce. Wie zo belangrijk is geweest bij het behalen van de Turkse lands titel, mag wel eerfs een training overslaan. De supportersvereni ging van Feyenoord had giste ren ook graag afscheid genomen van Bonaventure Kalou (Auxer- re), Brett Emerton (Blackburn Rovers) en Johan Elmander (Bröndby). Hun clubs stonden Pierre van Hooijdonk kreeg gisteren in De Kuip een afscheidsfeestje van de supportersvereniging aangeboden. een bezoek aan Rotterdam ech ter niet toe. Voor de deze zomer naar PSV vertrokken doelman Edwin Zoe- tebier was er wel een bos bloe men. Als ambassadeur van de Stichting Open Buikje maakte de Volendammer van de gelegen heid gebruik om de aandacht te vestigen op mensen die lijden aan deze niet zo bekende aange boren aandoening. Zoals Feye- noord-fan Kelly, die is opgeno men in het ziekenhuis en door Zoetebier een hart onder de riem werd gestoken. Een mooi gebaar. Foutje Dat probeerde spreekstalmees- ter Joris Lutz ook te maken naar Piet Bouts (82). In zijn en thousiasme vergat Lutz echter dat Feyenoords huisfotograaf helemaal geen afscheid neemt, maar slechts werd gehuldigd om dat hij 45 jaar (46, volgens de heldere Bouts) actief is voor de club. Tegen tweeën werd het lange wachten beloond van de vijftig duizend toeschouwers, die na al het afscheid stonden te popelen om hun nieuwe helden te zien. Geheel volgens traditie stapten de aankopen Romeo Castelen, Karim Saidi en Gabor Babos uit de helikopter. Kort daarna kwam de volgende lichting nieuwkomers (Gerson Magrao, Bart Goor en Pascal Bosschaart) uit de lucht vallen. De rest van de voorlopig 26 man tellende selectie - Wotte kondig de even eerder nog een laatste aankoop aan - kwam binnen op de titelsong van 'Soldaat van Oranje'. Ironisch genoeg is Feyenoord ko mend seizoen meer dan ooit een vreemdelingenlegioen. Slechts negen van de 26 spelers hebben foto Robin Utrecht/ANP de Nederlandse nationaliteit. De verwachtingen in de Kuip, waar al vijf jaar geen Nederland se hoofdprijs is gewonnen, zijn hooggespannen. Aan de nieuwe trainer Ruud Gullit en zijn al net zo enthousiaste assistenten Henk Duut en Zejlko Petrovic zal het niet liggen. Petrovic droomde gisteren al hardop van de Coolsingel. „Ik hoop iedereen over een jaar te zien op het ge meentehuis." GPD AMSTERDAM - De beoogde nieuwe bondscoaches Marco van Basten en John van 't Schip hebben Stanley Menzo ge polst om de keeperstraining bij het Nederlands elftal te verzorgen. Menzo is nu nog hoofdtrainer bij de Amster damse amateurclub AFC. De oud-keeper van Ajax heeft de clubleiding van AFC inmiddels op de hoogte gebracht van de belangstelling.Deze week wordt de aanstelling van Van Basten en Van 't Schip waarschijnlijk definitief afgerond. Eerder lekte de naam van Rob Witschge al uit als mogelijke assistent van het duo. ANP LONDEN - Fernando Hierro (36) speelt het komende sei zoen in Engeland bij Bolton Wanderers. De oud-aanvoer der van het Spaanse nationale elftal (89 interlands) komt over van Al Rayyan in Qatar, waar hij het afgelopen si zoen speelde nadat er vorig seizoen bij Real Madrid ge plaats meer voor hem was. ANP/RTR ARNHEM - Stijn Vreven speelt het komende seizoen zo goed als zeker voor Vitesse. De Belgische verdediger is in middels joersoonlijk rond met de Arnhemse club, maar moet nog wel medisch worden goedgekeurd. Ook de komst van Remco van der Schaaf komt steeds dichterbij. De middenvelder van PSV, waar hij dit seizoen niet in aanmerking komt voor een basisplaats, komt waarschijn lijk op huurbasis naar het Gelredome. ANP MOSKOU - Vladimir Poetin ergert zich kapot aan voet ballers die bij het spelen van het volkslied staan te kau wen in plaats van mee te zingen. De Russische president vindt dat de internationals moeten ophouden met deze hinderlijke gewoonte en de nationale hymne serieus moe ten nemen. Het populaire blad Zjizn meldde dat Poetin deze boodschap doorgaf aan Leonid Tiagatsjiov, de voor zitter van het Russische olympisch comité. ANP/RTR DEVENTER - Jan Derks is als directeur opleidingen ii dienst getreden van de Bulgaarse voetbalclub Levski So fia. Hij had eerder een vergelijkbare functie bij Glas Rangers. Ook werkte de Zutphenaar bij Go Ahead Ea^, en de KNVB, waar hij docent trainer/coach 1 was. Trai ner bij Levski Sofia is Nasko Sirakov, die op het WK van 1994 de 2-0 maakte voor Bulgarije in de wedstrijd tegen Argentinië. Derks heeft voor drie jaar getekend. GPD ARNHEM - Emile Mbamba is in het ziekenhuis opgeno men. De Kameroense spits van Vitesse had al enige dagen hoge koorts en andere symptomen die konden duiden op malaria. Bij nader onderzoek gisteren bleek hij de ziekte, opgelopen in Afrika tijdens de zomerstop, inderdaad on der de leden te hebben. Volgens de artsen is de situatie on der controle, maar de voetballer moet nog wel eén de drie in het ziekenhuis blijven. ANP CHAAM - Zes Brabantse ren ners namen in de wedstrijd voor elite zonder contract en beloften al snel het heft in handen in de Acht van Chaam. In de finale bleek het mes van Noord-Hol lander Niki Terpstra echter net wat scherper. Wilfried Bastiaan- se en Ruud Zijlmans werden twee en drie. Terpstra verdiende de winst dubbel en dwars. Het talent uit Krommenie was met Stef Cle ment de enige die in de slotkilo- meters verweer had tegen een handvol splijtende demarrages van nationaal kampioen Arthur Farenhout. „Het voorjaar in mijn tweede jaar als belofte is volledig de mist ingegaan", ver telde Terpstra. „Ik sukkelde met een nierontsteking en belandde zelfs in het ziekenhuis. Zo is het gebleven bij winst in wat crite riums en drie tijdritjes" Vorige week was Terpstra met zijn maatje Reinier Honig nog smaakmaker in het criterium van Clinge. De Zeeuwse renners eindigden niet in voorste gelederen. Den nis Raadtgever uit Goes was met zijn tiende plaats de best ge klasseerde. Achter hem werd zijn plaatsgenoot Rob Koole 17e en Martin Totté (St. Jansteen) werd 26e. HEENVLIET - De ploegleiding van Rabobank heeft Maarten den Bakker een aanbod gedaan volgend jaar actief te zijn als wegkapitein van het tradeteam 3. De renner uit Heenvliet heeft het bod in beraad. Voor Den Bakker is geen plaats meer in de hoofdmacht van Ra bobank. Het liefst gaat hij nog door bij een ploeg in de hoogste klasse van het internationale wielrennen. ANP Italiaanse renner winnaar Acht van Chaam door Ad Pertijs CHAAM - Ivan Basso komt niet bepaald onopgemerkt het sportpark van Chaam opgereden. „Mijn leven is veranderd", zegt hij als hij door een haag van handte keningenjagers en mensen die met hem op de foto willen eindelijk de rust van de kleedkamer heeft gevonden. De Noor Thor Hushovd zit naast hem. De opmer king dat hij straks geacht wordt de sprint van de Noor te winnen, retour neert de 26-jarige allrounder met een in stemmende lach. Even daarvoor heeft Servais Knaven, de patron' van de criteriums, hem bij de in schrijftafel wegwijs gemaakt in het Ne derlandse fenomeen. Basso rijdt er een stuk of vier. Hij kijkt blij om zich heen. „In Italië kennen we dit niet. Althans, het is heel anders." Criteriums rijden, het hoort er bij als je uitgegroeid bent tot een Tourvedette. „Ik weet het", knikt hij. „Net zoals de handtekeningen en de vele interviews. Maar ik probeer de oude Ivan te blijven", voegt hij er snel aan toe. Maar toch, Lance Armstrong ziet in hem zijn opvolger. Verlegen glimlachend haalt Basso zijn fragiele schouders op. „Ik hoop het. Het is in elk geval moge lijk. Het gaat elk jaar nog beter en be ter." Zo goed dat Armstrongs ploeg hem per se wil inlijven. „Hij is de enige renner die op dit moment in staat is de Tour te win nen", meent de ploegleiding. Vereerd Het doorlopende contract dat Basso nog twee jaar heeft bij CSC, zegt US Pos tal-manager Stapleton er desnoods voor te willen openbreken. Basso is vereerd, maar het vertrouwen in zijn huidige ploegleider Bjarne Riis is nog. groter. „Ik ben blij te horen dat ze daar zo veel ver trouwen in me hebben, maar ik ga niet weg bij CSC. Ik heb het er enorm naar mijn zin." Voor die ploeg wil hij volgende week al weer vlammen in de Clasica San Sebasti an. „De conditie is nog steeds goed. Dat ik in de laatste tijdrit mijn tweede plaats verspeelde aan Klöden, vind ik geen ramp. Ik moet tevreden zijn met mijn prestatie in de Tour." En dan gaat het op naar de startstreep van de Acht van Chaam. Weer de meute door. Als burge meester Van Campenhout zijn arm om hem heen slaat, kijkt Basso bezorgd naar het startpistool dat de man in zijn hand heeft. Eindelijk mag hij na half zeven de koers in. Het tempo ligt hoog. De renners we ten wat het volk wil: actie. Uitlooppogin gen, en Aart Vierhouten die in zijn beken de stijl het gat dicht rijdt. Tegen het ein de slaat Basso geen ontsnapping pver. Hij is dus ook van de partij als Knaven, Rasmussen, Hushovd en Van Heeswijk (als enige renner die niet in de Tour was) naar voren schuiven. Behulpzaam Het volk, dat Chaam weer massaal heeft weten te vinden, voelt het: de slag is ge vallen. Speaker Kees Maas spreekt Basso anderhalve ronde voor het einde via de geluidsinstallatie behulpzaam toe. Als Ivan wil winnen, moet hij nu aanvallen. Thor Hushovd is immers te rap aan de meet. De nieuwbakken criteriumheid luistert onmiddellijk. Basso slaat een gaatje en moet dat nog iets meer dan een ronde (vijf kilometer) vast zien te hou den. Achter hem doen de andere vier hun best er nog een spannende slotronde van te maken. Iets na negen uur is Basso weer een erva ring rijker. Onder luid applaus glijdt hij als eerste over de streep. Van zijn gezicht is af te lezen dat hij het leuk vindt. Hij lacht en blijft lachen. Alles is voor Basso deze zwoele avond: het applaus, de toe juichingen, de spreekkoren, de hoogste podiumplaats. Ivan Basso groeit in zijn nieuwe rol van vedette. „De conditie is nog goed, dus probeerde ik met een solo de sprint met Hushovd voor te blijven." Hij gooit de bloemen het publiek in. Chaam is geen Parijs. Maar het gevoel een topper te zijn geworden, doet een cou reur overal en altijd goed. GPD Alles was gisteravond voor Basso. In de Chaam kwam de Italiaan na honderd kilo meter solo over de finish, op korte af stand gevolgd door Van Ileeswijk, Husho vd en Knaven. foto David van Dam/ANP door Wilko Voordouw DEN HAAG - De openingscere monie voor de Olympische Spe len in Athene is nog ver weg, maar de Engelse wetenschap per Andrew Bernard weet al hoeveel medailles de diverse landen zullen winnen. Voor de Nederlandse atleten die gaan afreizen naar Athene heeft hij slecht nieuws: de goudoogst zal lager uitvallen dan in Sydney. Hij voorspelt 21 medailles, in plaats van 25 plakken vier jaar geleden. Toen won Oranje 12 medailles, tegen 9 in de Griek se hoofdstad. Nederland komt volgens Bernard uit op de der tiende stek in het medailleklas sement. Vier jaar geleden was Oranje nog goed voor de acht ste plaats. Bernard doceert internationale economie op de Tuck School of Business in Dartmouth. Samen met Meghan Busse van de busi- nesschool in Berkeley ontwierp hij een medaillemodel, door een combinatie van statistie ken, economische resultaten en sportieve prestaties uit het ver leden. Ook rekende hij het thuisvoordeel mee. De Grieken komen in zijn model uit op 27 medailles, tegen slechts 13 in 2000. „Als je er goed over na denkt, zijn nationale successen op de Olympische spelen net zo afhankelijk van economie als van individuele klasse van de atleten." In 2000 hadden ze die formule voor het eerst ook losgelaten op de deelnemende landen aan de spelen. Toen bleek de voorspel ling zeer betrouwbaar. Dit jaar worden de Verenigde Staten op nieuw de grote medaillekam pioen met 93 plakken, waarvan 37 goud. Daarna volgen Rus land (83, 29 goud), China (57, 27), Duitsland (55, 13), Austra lië (54. 14), Frankrijk (37, 12), Italië (33,12), Verenigd Konink rijk (27, 10), Griekenland (27,10) Zuid-Korea (27, 7), Cu ba (25. 7), Roemenië (23, 8) en als dertiende volgt Nederland (21,9). GPD door Henk Ruijl DEN HAAG - De legendari sche hoge voetbalschoen keert terug op de vaderlandse markt. Sportfabrikant Quick introduceert eind deze week de 'Hurricane' (orkaan), een noppenschoen die oude tijden op de grasmat doet herleven. De comeback van de vermaar de voetbalschoen is opmerke lijk, want de speler die in de laatste jaren een hoog exem plaar wilde bemachtigen moest het doen met een detail list die toevallig nog ergens een doos had staan. De grote sportmerken hadden de schoen in de ban gedaan. De i*evival is vooral goed nieuws voor voetballers met zwakke enkels. De hoge voet balschoen geeft het gewricht extra steun; of zorgt in elk ge val voor het psychologische ef fect dat het hogere, lederen omhulsel die stevigheid zou kunnen geven. Quick is nu onder druk van de traditionele voetbalspe ciaalzaken overstag gegaan. „De schoen is weliswaar niet hip", erkent Ferenc van der Vlies, die samen met Rini van Trigt mede-eigenaar is van het merk Quick-Ferrini, „maar we brengen de schoen terug voor de oudere genera tie voetballers die erom vroeg. De winkels krijgen vol op verzoeken." Dat zijn dan vooral vragen van spelers die niet bekend staan als balgoochelaars; de virtuozen kiezen voor de moderne design-voet- - balschoen, zo geeft Quick toe. De hoge voetbalschoen heeft niet alleen het imago dat het spelen ermee krampachtig gaat; de praktijk is dat vooral werkpaarden en geen Marco van Bastens-in-de-dop voor deze weinig modieuze variant kiezen. Niet in de laatste plaats omdat de schoen - deni grerend kaplaars genoemd - de enkel 'vastzet' en enkele grammen zwaarder is dan een populairder exemplaar. Vandaar ook dat Quick geen moment heeft overwogen, net als vroeger, een bekende be taald-voetballer met de Hum- cane te vereenzelvigen. Ooit was international Dick Nan- ninga een pleitbezorger van de hoge Quick-voetbal- j schoen. Adidas had boeg beeld Willem van Hanegem. die zelfs een hoog omhulsel naar zich vernoemd kreeg. Daar is nu geen denken aan, aldus Van der Vlies. „Hier wil geen prof meer op spelen." GPD door Tim Senden HAARLEM - Het Nederlands honkbalteam heeft gisteravond tijdens de Haarlem Honkbal- week zijn eerste nederlaag gele den. De gastploeg ging met 3-1 onderuit tegen aartsrivaal Ita lië. Ondanks de nederlaag blijft Nederland wel koploper, al moet de formatie nu Italië en Cu ba naast zich dulden. Nederland en Italië staan in het Europese honkbal op eenzame hoogte. Zoals bij het korfbal al le WK-finales tussen Nederland en België gaan, zo eindigen (bijna) alle Europese finales in een strijd tussen Oranje en de Squadra Azzurra. Gisteravond stonden beide honkbalnatiö voor de 103e keer tegenover e! kaar. Nederland zegevierde to nu toe zestig maal, tijdens d overige 42 ontmoetingen lkpd de Italianen als winnaars va het veld. Het team van bonds coach Robert Eenhoorn, dat voorbereiding is op de OlynT sche Spelen, kende een goM start. De thuisploeg kwam al 1 de eerste inning op voorspro!] (1-0). Drie slagbeurten later pre fiteerden de Zuid-Europeane echter optimaal van een foil van pitcher Cordemans. Hij go® de slecht aan op het eerste hom waardoor Buccheri over of thuisplaat kon komen. Even la ter deden twee landgenoten he® dat na: 1.-3. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36