iuregiotuinen niet te redden PZC PZC De teloorgang van een mooie droom Nieuwe veiligheidsopties Tivoliweg Standwerkers praten als een waterval tegenvallende bezoekersaantallen doen attractie de das om 11 Jijden langs inde ambachten hen om Hulst Gewonden bij lanrijding Uitstel besluit fietspad Auto's opengebroken in Terneuzen Werk aan riolering van start College schrapt bijdrage Zuidhoek agenda donderdag 29 juli 2004 j^rRené van Stee jöSTBÜRG - De sluiting van (Euregiotuinen is onvermijde- jj; Dat zegt burgemeester jsala van Sluis. Volgens hem wen de laatste exploitatiecij- aan dat het niet verant- ^rd is de deuren van het toe- siisch-educatieve tuinencom- lö nog langer open te houden. i betreur dat het zo moet lo- a, maar ik denk dat het beste sluit is genomen. Het complex kt als geheel niet exploita- We kijken nu naar wat ver- ÜJLST - Voor het 25e Ambach- ilijk Weekend op 21 en 22 au- -jjius zijn in Oost-Zeeuws- laanderen en het Waasland routes uitgezet die met de ito of met de fiets gereden kun- n worden. Ét jubileumjaar is voor de ge- snte Hulst reden uit te pak- a met de Polderklompenrou- Deze route begint in Hulst en at via Sint Jansteen en Kapel- cmg naar De Klinge. Via srdonk en Kieldrecht komt route in Nieuw-Namen weer Nederlands grondgebied, een bezoek aan de Pleisto- a Groeve gaat de route ver- li naar Graauw. Paal, Lams- Kardeen Hengstdijk. Het eind- Absdale wordt bereikt lorde polder via Vogelwaarde. Polderklompenroute heeft tjaareen recordaantal deelne- jrs, Er zijn 28 adressen waar ^automobilisten of fietsers on- rweg even kunnen stoppen, pdiverse plaatsen zijn kunste- lars aan het werk. Zo kan bij- wrbeeld kennis worden ge lakt met de techniek van B-in-lood, mandala's, wolver- ïking en wolbewerking en im- en. ateliers zijn op zaterdag en dag van 10.00 tot 18.00 uur -■ opend. MIDEKERKE - Een 78-jarige ie automobiliste en een I-jarige man uit Nuenen zijn ilermiddag gewond geraakt een ongeval op de Middel- ïgsestraat in Koudekerke. Vlissingse reed even voor uur over de Middelburgse- aat, komende uit de richting ei Middelburg. Zij kon niet tij- 5 stoppen toen een voor haar jdende 63-jarige automobilist Nuenen voor het overige ver ier moest afremmen. 78-jarige vrouw werd met k- en borstklachten naar het ekenhuis gebracht. De 54-jari- inzittende van de andere au- eveneens afkomstig uit Nue- 3i. klaagde ook over nekpijn, hoefde niet naar het zie- ohuis. De auto's raakten Kar beschadigd. REDACTIE ZEEUWS-vlaanderen tóllem Alexanderlaan 45 Fostbus 145 «530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 hnail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST 'Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 ^•mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Rtationspark 28 Fostbus 31 "50 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 :mail: redactie@pzc.nl UTERNET «'rtv.pzc.nl ;mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: ÖBOO-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; Werdagstot 12.00 uur der mogelijk is met het gebouw op het terrein. Dat willen we graag openhouden en dan liefst ten behoeve van een openbare functie", aldus Sala. Een commissie met vertegen woordigers van de provincie, de Rabobank Zeeuws-Vlaanderen (de grootste particuliere spon sor), het inmiddels demissionai re bestuur van de Stichting Eu regiotuinen en de gemeente Sluis buigt zich over deze kwes tie. Akkoord De gemeenteraad van Sluis ging in mei 2002 akkoord met een reddingsplan voor de Euregio tuinen, omdat het project al ge ruime tijd in geldnood verkeer de. Het nieuwe bestuur ging energiek aan de slag. De op dracht was binnen een jaar de tuinen gereed voor exploitatie te maken, een management aan te stellen en een toekomstvisie inclusief de financiële haalbaar heid neer te leggen. Het bestuur slaagde in die op zet, maar zag zich na de opening in oktober 2003 toch geconfron teerd met tal van problemen. Zo bleken onder meer de cijfers op basis waarvan zij hun taak be gonnen - opgesteld door de Ox ford Group uit Heemstede - niet realistisch en onhaalbaar. De bezoekersaantallen waren zwaar teleurstellend (15.000 in de eerste tien maanden, terwijl er op jaarbasis 50.000 waren be groot) en ook de programmering met tal van evenementen lever de nauwelijks respons op. De tuinen gaan niet meteen dicht, omdat lopende verplich tingen nog moeten worden afge rond. Het is nagenoeg zeker dat het groot aangekondigde Maurit- sevenement in het weekend van 21 en 22 augustus niet doorgaat. Feestje „We beginnen in elk geval niks nieuws meer. Mensen die een feestje hebben vastgelegd, zijn we nog van dienst, maar dan is het echt klaar. Ook het ontslag van de vier vaste personeelsle den moet fatsoenlijk worden af gehandeld", zegt vice-voorzitter F. van Dongen van Stichting Eu regiotuinen. Behalve particuliere sponsors, die ruim twee miljoen euro aan het project bijdroegen, zitten ook diverse overheden met een zware kater. De gemeente Sluis en de provincie schieten er res pectievelijk ruim 450.000 en 90.000 euro bij in. De gemeente heeft echter wel het eigendom van het gebouw op het terrein. De Euregio Schel- demond stelde bijna 455.000 eu ro beschikbaar voor het project. In een later stadium kwam hier nog bijna hetzelfde bedrag bo venop. Dit geld was bestemd voor de in richting van een bezoekerscen trum, dat een belangrijk onder deel moest uitmaken van een netwerk van vijf strategisch ge legen bezoekerscentra in de re gio. Het leek ook de redding van het project, dat als gevolg van fi nanciële problemen gevaar liep. Achteraf bleken beide finan ciële injecties tevergeefs. Het is nog onbekend of de klei ne negen ton aan Europese sub sidies terugbetaald moeten wor den. De zwartkijkers hebben gelijk gekregen: het zal nooit meer wat worden met de Euregiotuinen door René van Stee OOSTBURG - 'Het is niks, het was niks en het zal nooit iets worden'waren de sombere voorspellingen over de Euregio tuinen in Oostburg. Die zwartkijkers hebben gelijk gekregen. Een klein jaar na de opening van het toeristisch-educa- tieve tuinencomplex aan de Nieuw- straat, is de stekker er al weer uitge haald. Volgens F. van Dongen, vice-voorzitter van het demissionaire bestuur van de Euregiotuinen, is het in 1999 gestarte project gestrand op een te optimistische voorstelling van zaken en een gebrek aan perspectieven op een verantwoorde exploitatie. Het nieuwe bestuur werd vorig jaar benoemd om het project nieuw leven in te blazen. „Hoewel wij op basis van een rapport van een profes sioneel bureau (Oxford Group uit Heem stede perspectief zagen, is het niet ge lukt. Gaandeweg moesten we veel za ken naar beneden bijstellen", aldus Van Dongen. De Euregiotuinen begonnen onder een ongunstig gesternte. Onder meer door het missen van diverse plantseizoenen liep het project een Europese subsidie mis, inclusief de cofinanciering door de provincie. Vervolgens liep de verdere ontwikkeling van het tuinencomplex - begroot op ruim vier miljoen euro, waar van de gemeente Sluis, de provincie, de Euregio Scheldemond en diverse minis teries ruim twee miljoen voor hun reke ning namen - gevaar door een tekort aan financieringsmiddelen. Reddingsplan De toenmalige gemeente Oostburg wil de het project niet definitief de nek om draaien en besloot tot een reddings plan. Kern hiervan was de garantstel ling voor een lening van 750.000 euro en de aankoop van vijf hectare grond (transactiekosten 300.000 euro) buiten het park. Na veel vijven en zessen ging de gemeen teraad van de nieuwe gemeente Sluis in mei 2002 in meerderheid akkoord. Ook de Euregio Scheldemond deed nog een duit in het zakje door het beschikbaar stellen van een subsidie van 426.000 eu ro. Daardoor zou het tuinencomplex on derdeel worden van een netwerk van vijf strategisch gelegen bezoekerscentra in de regio. Wat er gaat gebeuren met het dertien hectare grote complex, waarvan acht hectare is ontwikkeld, is onzeker. Vol gens burgemeester J. Sala van Sluis, portefeuillehouder Euregiotuinen, is het uitgesloten dat het ooit nog iets wordt met de inmidddels aangelegde tuinen. „Alles wat mis kon gaan, is misgegaan. De beplanting, het grondwerk, de drai nage, kortom geen ellende bleef de tui nen bespaard." Sala betreurt het mislukken van het pro ject in hoge mate. Hoewel er overduide lijk met gemeenschapsgeld is gemorst, is de burgemeester nauwelijks ongerust over de risico's van het mislukken van het project voor de gemeente Sluis. „Wij hebben de hypothecaire zekerheid van het pand. Het gebouw loopt Oost burg ook niet uit." Het demissionaire bestuur van de Eure giotuinen heeft de raad van Sluis nog foto Peter Nicolai wel geadviseerd ruimte te geven aan een uitwerking van mogelijkheden voor de exploitatie van het gebouw, een van de weinige onderdelen van het project die naar verwachting te gelde kunnen worden gemaakt. Onder leiding van T. Reijns, gemeentese cretaris van Sluis, buigt een commissie van wijze mannen zich de komende we ken over dit vraagstuk. De voorkeur gaat uit naar een publieke functie. Van Dongen denkt aan een mu seale of representatieve functie. Over een horecabestemming houdt hij wijse lijk zijn mond. Ook niet verwonderlijk na protesten van Koninklijke Horeca Nederland over de oneerlijke concurrentie van de Euregiotuinen met de reguliere horeca. Die activiteiten passen volgens de belan genvereniging niet binnen de oorspron kelijke doelstellingen van de Euregiotui nen. In eerste instantie rustte er een re creatieve bestemming op het park. De gemeente Sluis verleende echter vrijstel ling voor horeca-activiteiten. Een toevallige voorbijganger heeft wel een oplossing. „Ze moeten er een begraafplaats van maken. Ik zou hier best willen liggen. Lekker rustig." door Sheila van Doorsselaer HULST - Bewoners van de Tivo liweg in Hulst hebben nieuwe opties gepresenteerd om hun straat veiliger te maken. Alle mogelijkheden die ze eerder aan droegen zijn door de gemeente Hulst van tafel geveegd, maar de bewoners rusten niet voordat Hulst de problemen in hun straat serieus neemt. De gemeente heeft op aandrin gen van de omwonenden ver keerstellingen laten uitvoeren. Ook heeft Hulst ervoor gezorgd dat per 5 september geen bussen meer door de Tivoliweg rijden. Dit tot grote tevredenheid van de omwonenden. De bewoners wachten nu nog op meer maatregelen die hun straat veiliger maken en het wooncom fort verhogen. Communicatie met de gemeente verliep hier over tot nu toe erg moeizaam. Afspraken werden niet nageko men en brieven niet beant woord. Een in oktober ingediende en breed gedragen petitie en het zelf aandragen van opties om de situatie ter plaatse te verbete ren, hebben geen resultaat ge had. Zo opteerden de bewoners voor het instellen van een 30-ki- lometerzone, het weren van vrachtverkeer en de aanleg van verkeersremmers. Deze ideeën werden door de gemeente van ta fel geveegd, tot teleurstelling van de omwonenden. Na een nieuw gesprek tussen, be woners A. Thoen en G, Depauw en wethouder E. De Deckere (verkeer) is de lucht nu enigs zins geklaard. „We zijn netjes ontvangen op het stadhuis, het is uitgepraat en we gaan met een schone lei beginnen", zegt Thoen. Wel vinden zij het jam mer dat ze van De Deckere geen duidelijk antwoord hebben ge kregen waarom een 30-kilome- terzone in hun straat geen haal bare kaart is. Depauw: „Dat zou niet kunnen omdat het een gebiedsontslui- tingsweg is. Vreemd genoeg kan het bijvoorbeeld in Veere en Oostkapelle wél. Ook het weren van vrachtverkeer uit onze straat is volgens De Deckere niet mogelijk, terwijl zijn be leidsambtenaar heeft aangege ven dat vrachtwagens helemaal niet via de Tivoliweg moeten rij den om hun bestemming te be reiken. Het spreekt elkaar alle maal nogal tegen." Ook de reconstructie van de Ti voliweg (het wegdek bestaat nu gedeeltelijk uit asfaltplaten en uit klinkers) en de riolering is voor de omwonenden een heikel punt. De Deckere heeft onlangs toegezegd dat de weg zeker zal worden aangepakt, maar wan neer is niet duidelijk. Thoen en Depauw confronteer den De Deckere in het gesprek met een petitie die de bewoners in 1997 hebben ingediend. De ge meente antwoordde in 1997 dat de situatie in de Tivoliweg zou 'worden opgelost. Dat is zeven jaar geleden en de situatie is nog steeds niet veranderd. Hierdoor vragen de bewoners zich af hoeveel waarde ze moe ten hechten aan de toezeggingen MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten stellen het besluit over de aanleg van een yrijliggend fietspad tussen Koe wacht en buurtschap Bontekoe uit tot later dit jaar. De provincie werkt een nieuw Actieplan Fiets uit en wil de mogelijkheden voor de aanleg van een nieüw fietspad tus sen Koewacht en Bontekoe daarin meenemen, aldus GS. Op dit moment ligt er op dit traject geen fietspad. Wel geldt er een maximumsnelheid van 60 kilometer per urn en zijn er fietssuggestiestroken aangebracht. Volgens provincieambtenaren is dat een acceptabele tus senoplossing, 'hoewel het eindbeeld voor deze route wel een vrijliggend fietspad is'. De provincie tekent in dat ver band aan. dat de fietssuggestiestroken aan de krappe kant zijn, zeker gezien het vrij forse aantal fietsers (zo'n 250) dat er elke dag gebruik van maakt. Het is zo druk, omdat fietsers van Koewacht naar Axel niet langer ge bruik kunnen maken van de oversteek bij de Eerste Ver korting. Die is een aantal jaren geleden door de provincie afgesloten, waardoor fietsers die van Koewacht naar Axel willen nu om moeten rijden via de Bontekoe. In sep tember buigt de adviescommissie Economie en Mobiliteit uit Provinciale Staten zich over de zaak. TERNEUZEN - Tussen dinsdag 20.00 en gisteren 11.30 uur zijn in Terneuzen vijf auto's opengebroken in de Chopinlaan, de Mozarthof, de Schubertstraat, de Rossini- straat en de Abel Tasmanstraat. Uit de auto's werd voor namelijk geluidsapparatuur weggenomen. OUWERKERK - De riolering van de Ring en een deel van de Koningin Julianastraat in Ouwerkerk wordt vanaf 6 september aangepakt. Onder de weg komt een gescheiden riolering zodat regenwater dat op de daken en het weg dek valt gescheiden wordt van het normale afvalwater Regenwater wordt rechtstreeks afgevoerd naar de sloten achter het sportcomplex. Tot nu toe wordt het regenwa ter, samen met het afvalwater, afgevoerd naar de rioolwa terzuivering. De aannemer zal in de eerste dagen vooral voorbereidend werk doen. Naar verwachting begint het 'echte' werk rond 13 september. In dezelfde periode wordt ook de riolering aan de Weelstraat in Oosterland aangepakt. Ook daar wordt een gescheiden riolering aan gebracht. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Schou- wen-Duiveland gaan akkoord met het voorstel van wet houder A. Croné van Financiën om de bijdrage van ruim 158.000 euro aan Werkvoorzieningschap De Zuidhoek een jaar eerder te beëindigen dan aanvankelijk de bedoe ling was. De gemeenteraad besloot in 2001 in verband met de ver- en nieuwbouw van De Zuidhoek de bijdrage tot en met 2005 te verstrekken ongeacht het exploitatiere sultaat. Volgens het college is er nu echter alle reden te rug te komen op dit besluit. Het werkvoorzieningsschap heeft momenteel een gezonde financiële positie en ook de reserves zijn nagenoeg tot een maximum opgebouwd. De gemeente moet echter fors bezuinigen voor de begroting 2005. Het uiteindelijke besluit tot schrappen van de bij drage aan De Zuidhoek ligt bij de gemeenteraad. van de gemeente. De Deckere bleek niet op de hoogte van het bestaan van de eerste petitie. De bewoners laten zich hier ech ter niet door uit het veld slaan. Omdat de gemeente niet zelf met oplossingen komt, hebben Thoen en Depauw zelf twee nieuwe opties bedacht: alle krui singen op de Tivoliweg omvor men tot gelijkwaardige kruisin gen en aan weerszijden van de Tivoliweg om en om parkeerstro- ken aanleggen. Het resultaat van deze maatre gel is dat automobilisten op de Tivoliweg beter moeten opletten en rustiger zullen moeten rij den. De Deckere reageerde positief op de plannen. Hij wil deze op ties in september ter sprake brengen in de commissie. door Cees Maas TERNEUZEN - „Heeft u schra le handen? Ik, als enige in het heelal, mag deze wonderzalf aan u verkopen." Over schrale handen en de ultieme damespor temonnee. Gisteren was het de finale van het Zeeuws-Vlaams kampioenschap standwerken in Terneuzen. Praten als een water val en knipogen tegen bejaarde dames. 'Maak me los, mevrouw tje'. Binnen twee minuten heeft hij vijftien mensen rond zijn kraam. Hij praat zo duidelijk en luid dat zelfs de verkoper van De Strijdkreet, dertig meter ver der, glimlachend meeluistert. „Je moet brutaal zijn. maar nooit te brutaal", weet Guus van Leeuwen. „En je moet in een seconde kunnen inschatten wat je tegen wie kunt zeggen. Maar dan moet je ook tot het ui terste gaan." Hij is deelnemer nummer vijf van de standwerkerswedstrijd die vandaag zijn finale beleeft in Terneuzen. Van Leeuwen ('al 28 jaar ben ik standwerker, daar kun je niet voor doorleren, dat heb je of je hebt het niet') verkoopt Gin Seng-producten, Zalf, pilletjes, elixer, noem maar op. Hij zal als nummer één eindigen van deze wonderlijke wedstrijd. Hier praat de kam pioen Zeeuws-Vlaanderen van het oeroude ambacht standwer ken. Hij is een man die in staat is tien minuten aan een stuk te praten zonder in herhalingen te vallen en zonder te vervelen. De mensen hangen aan zijn lippen. „Binnen een minuut moet je dé mensen overtuigd hebben. Moe ten ze hebben gezien dat je te vertrouwen bent." Hij slaagt er moeiteloos in om een lik zalf op de handpalmen van tien volwassenen te smeren. Ze moeten een minuut wachten (terwijl van Leeuwen als een vol leerd cabaretier doorpraat) en zich dan verbazen over de rode puntjes op hun handen. „Schrik niet meneer, u gaat niet dood en het geeft niet af. Die puntjes, mevrouw, betekenen dat de doorbloeding van de hand goed op gang komt. Dank zij deze zalf. Die vandaag, u treft het, voor een prikje weg gaat. Jongen, je verkering is ge red als je dat op je bleke toet smeert, geloof me. Ze vreet je op." En zo gaat het verder op dé woensdagmarkt van Terneuzen. Het publiek vindt het prachtig. Mensen lopen glimlachend langs de kramen en het is druk ker dan ooit op de markt. I STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG WV kantoor, 19.00 uur: Avondwandeling; AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur. Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13 00 uur: Kaarten, biljarten; BIERVLIET - Annelot ter Walle. 14.00-16.30 uur: Soos met kaarten, sjoe len en biljarten; Kaasboerderij de Vos, Helenaweg, 11.00 uur: Rondleiding. CADZAND - BAD - Boulevard de Wie lingen, 16.00 uur: Diverse activiteiten; CLINGE - Malpertuus, 13 30 uur: Gym nastiek en biljarten; 13.30 uur: Hand werkbijeenkomst Anbo; 19.45 uur: Bin go; HEIKANT t Heike, 13.15 uur: Kaarten, 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Recreatiecentrum De vogel, 18.00 uur: Forellen viswedstrijd; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur. Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmid- dag; HULST - De Lieve, 13.00 uur. Open cen trum, Reynaertcollege Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; KLOOSTERZANDE Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve avond; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; NIEUWVLIET St.Bavodijk, 19.00 uur. Landschapsexcursie; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur. Meer bewegen voor ouderen; RETRANCHEMENT Bezoekerscen trum 't Zwin, 10.00 uur: Wandeling door natuurgebied; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur. SWOS koersbal, kaarten, canasta; ST.JANSTEEN - De Warande. 13.00 uur. Biljarten, TERNEUZEN De Veste, 9 30 uur Eu charistieviering: 13.30 uur Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur. Bridge; VOGELWAARDE - t Gelaag, 13.30 uur. Koersbal; Café ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: Kaarten en bingo; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Ae robic; 10.30 uur: Volkdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Hand werken; Gereformeerde kerk, 19.30 uur. Orgelconcert Adre Kneve;; ZUIDDORPE 't Kaaike, 10.30 uur: Yo ga; 13.45 Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33