Breskens kan hart vernieuwen Er is veel fluit in de Zak Cartoon over paus moet weg Inwoners beginnen actie voor nieuwe kerkklok Westdorpe 1kkoord over verleggen keerdam bril op sterkte vanaf iÉBk «Ml gratis4*^ FOCUS OPTIEK b.v. Auto belandt in sloot Havendijk maar even dicht Nieuwe nachtzaak beperkt open Beachparty zeeuwse almanak Hoofdpijn linderexcursie Asiel roept op tot adopteren jonge poesjes donderdag 29 juli 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen De stoomtrein Goes-Borsele is nog helemaal authentiek. ontelbaar veel stoomtreinen in Ne derland en het buitenland gereden. „Als we ergens zijn waar er in de buurt één rijdt, gaan we mee. Je ziet de mooiste landschappen, komt op plaatsen waar je anders niet komt, ze rijden altijd op tijd en je bent zeker van een zitplaats. Nu zitten we op een camping in Hoogerheide en dachten we: laten we die stoomtrein in Goes eens ne men." Het valt de Groningers - van oor sprong overigens Friezen - niet te gen. „Het is niet zozeer de natuur die het bijzonder maakt", zegt Di- nie. „Die is mooi hoor, maar niet fraaier dan ergens anders. Het zijn de dingen er omheen. Die prachti ge goederenloods bij het beginpunt bijvoorbeeld. Zoiets hebben we nog niet vaak gezien." In Hoedekenskerke, waar de trein een uurtje stopt, halen een paar mensen hun fiets uit de trein om hun weg daarop te vervolgen. De meeste andere reizigers lopen in optocht naar het Wienkeltje van Wullempje, dat is ingericht als een snoepwinkeltje uit de jaren dertig en tevens een klein museumpje her bergt. Het uur vliegt om. Nadat een paar mensen nog even de dijk hebben beklommen en de kinderen een ritje hebben gemaakt op de mi- nispoorbaan, gaat de stoomtrein terug naar Goes. Onderweg valt het een vrouw op dat de trein soms vlak langs hui zen rijdt. Ergens tussen Nisse en 's-Graven- polder scheert hij zelfs rakelings langs een woning. „Ik zou het zon nescherm aan kunnen raken", zegt een vrouw, die zich afvraagt of om wonenden geen last hebben van de trein. Ze wordt meteen van een ant woord voorzien, want even verder op staat een vrouw vanuit haar tuin enthousiast naar de passa giers te zwaaien. „Dat zou ze niet doen als ze een hekel aan ons had", lacht de conducteur, die ver telt dat er nauwelijks wordt ge- Waarom zouden de mensen ook. De trein komt een paar maanden per jaar niet meer dan vier keer foto Willem Mieras per dag voorbij (twee keer heen, twee keer terug) met een snelheid, die de kopjes op tafel niet zal doen schudden. Alleen vijf bewoners uit Hoedekenskerke zijn weieens naar de rechter gestapt, omdat ze het langdurig puffen van de stoom trein als hinderlijk ervaren. „Tja, dat kan hè", stelt de conducteur koeltjes vast. „Maar ik weet zeker dat de meeste mensen het mooi vin den dat wij een stukje historie in stand houden." Exact volgens de dienstregeling komt de trein om tien voor half twee weer in Goes aan. Julian wil niet uitstappen. „Nog een keer", roept hij. Maar dat feest gaat niet op. „Een andere keer jongen", zegt zijn moeder, maar dan komen de tranen. Mama is niet onder de in druk en Julian moet gewoon de trein uit. Zijn vader probeert hem te lijmen met een ijsje. „Heb je daar zin in?" Julian toont een bre de grijns en knikt van ja. Dat heeft hij weer mooi voor elkaar gekre gen. Rob Paardekam Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op Station-Oost. We ma ken een ritje met de stoomtrein Goes-Borsele. bij aankoop van een complete bril! NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 RETRANCHEMENT - Een 24-jarige automobiliste uit Oostburg die onder invloed van alcohol verkeerde, is in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 2.30 uur in het kanaal naast de Kanaalweg in Retranchement terecht gekomen. Ze verloor plotseling de macht over het stuur, mogelijk doordat een dier de weg overstak. De vrouw wist zelf uit de auto te klimmen. Toen de politie ter plaatse kwam, is haar een blaastest afgenomen. De vrouw bleek iets te veel te hebben gedronken. Zij kreeg een rijverbod van een uur en een proces-vèrbaal. TERHOLE - De werkzaamheden voor de rondweg Terho le hebben niet geleid tot een noemenswaardige toename van het sluipverkeer over de Havendijk. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen ziet daarom af van het voornemen om de dijk gedurende de aanleg van de rondweg af te slui ten voor auto's. Tellingen op de dijk hebben volgens woordvoerster M. van de Pas van het waterschap uitgewezen, dat er dage lijks niet meer dan honderd extra auto's over de Haven dijk rijden. De Havendijk is al vele jaren lang een geliefde sluiproute voor mensen die in Hulst wonen en in Temeu- zen werken of omgekeerd. Er komen elk etmaal ruim tweeduizend auto's over de dijk. Na de bouwvakantie gaat de dijk gedurende zes weken wel dicht voor auto's. Dat heeft te maken met het feit dat de bouwers van de rondweg in die periode de rotonde in de rondweg aan gaan leggen. „Dan sluiten we de dijk af omdat we verwachten dat er dan wel een aanzienlijke toe name van het verkeer over de dijk zal zijn." De aanleg van de rotonde in de rondweg brengt namelijk extra verkeershinder met zich mee, onder meer doordat er dan op dat traject in de rijksweg een maximumsnel heid van dertig kilometer per uur geldt. MIDDELBURG - Café 't Schuttershof in Middelburg is niet van plan om het uiterste uit de nieuwe nachtvergun ning te halen. Het café mag volgens de vergunning tot vijf uur open zijn. Volgens eigenaar P. Roodenburg wordt vanaf komend weekeinde gewerkt met een eenrichtingsverkeer. Dat bete kent dat klanten tot kwart over twee binnen mogen. Hore- capersoneel kan met een speciale pas vanaf half drie bin nen. „We stoppen om vier uur met tappen, zodat de men sen rustig naar buiten kunnen. We zitten op een kwets baar punt en we hebben hele goede buren. Die relatie wil len we niet verstoren." De nachtvergunning van het café is geldig tot 1 januari 2006. door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Inwoners van Westdorpe zijn een inzamelings actie begonnen om een nieuw luidmechanisme voor de kerk klok aan te kunnen schaffen. Het computergestuurde aandrijf - werk is twee weken geleden ge stolen. De diefstal vond plaats kort na het besluit van het parochiebe stuur de traditie in stand te hou den om de klokken driemaal daags te laten luiden. Vier inwoners hadden bij het kerkbestuur bezwaar gemaakt tegen het luiden van de klok ken, omdat ze daar last van on dervonden. Het kerkbestuur overwoog daarop het luiden voortaan achterwege te laten, maar dat stuitte bij veel West- dorpenaren op verzet. Een hand tekeningenactie met ruim vijf honderd handtekeningen bracht het parochiebestuur er uiteinde lijk toe de traditie in stand te houden. De klokken zwijgen nu sinds twee weken toch, omdat het luidmechanisme daaruit gesto len is. Hoop Secretaris O. Vosveld van het pa rochiebestuur koesterde aanvan kelijk nog de ijdele hoop dat ie mand een misplaatste grap uit wilde halen om het rumoer rond de klok nog wat langer aan te la ten houden. De klok is echter nog altijd niet terug bezorgd. „En ook de politie heeft de da ders nog altijd niet kunnen ach terhalen." Veel gelovigen in Westdorpe mis sen het klokgelui en drie van hen zijn daarom spontaan een inzamelingsactie begonnen. De parochiecommissie en het paro chiebestuur ondersteunen die ac tie. Een nieuw tijdmechanisme voor de klok kost zo'n driedui zend euro, geld dat de parochie niet voor het oprapen heeft. „Het is niet zo dat we een arm lastige parochie zijn, maar we moeten wel nauwgezet naar de penningen kijken en goed oppas sen met onze uitgaven", aldus Vosveld. Deze week worden in Westdor pe huis-aan-huis brieven ver spreid met een oproep om geld over te maken voor de aanschaf van een nieuw mechanisme 'om de klok zijn stem terug te ge ven'. De bedoeling is de kerk klok weer zo snel mogelijk te la ten luiden. Het kerkbestuur heeft al een nieuw exemplaar be steld. TERNEUZEN - Buurtwerk SCAS in Terneuzen houdt zater dag 7 augustus voor de vijfde keer een beachparty. Buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dok- weg is die dag omgetoverd in een zandstrand met palmbo men. De J&J Two Men Compa- nyband uit Vlissingen treedt op. De zaal gaat open om 20.00 uur. Het gesprek ging over het Franse verwijt dat Nederlan ders op vakantie al hun leef tocht uit hun eigen land mee nemen. Volgens de doorsnee Fransman liggen de Neder landse caravans en koffers- bakken vol met aardappelen, kaas, pindakaas en ander broodbeleg. „Als ik naar Frankrijk ga moeten er beslist twee dingen mee, sprak een van de ge sprekspartners. „Om te begin nen koffie, want van die Fran se koffie krijg ik toch zo'n hoofdpijn. En verder gaan er altijd een paar flessen jenever in de koffer. En toen begreep hij niet waar om zijn collega's in luid scha terlachen uitbarstten. Hoofdpijn van de koffie, het zal wel. factie: 0113-315649 •tfW.pzc.nl &nail:redactie pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Lrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Lws-Vlaanderen: 0114-372770; Jjionaal: 020-4562500. frrHarold de Puysseleijer SESKENS - Rijkswaterstaat 5 akkoord met het verleggen un de keerdam in de omgeving M het haventerrein in Bres- Hos. De onderhandelingen jiarover waren eerder vastgelo- fehouder J. Provoost (Ruimte- Ie Ordening) maakte dat lows gistermiddag bekend tij- Jns de bijeenkomst vooraf pand aan het plaatsen van het iord aan de Grote Kade, dat de ^inrichting van het dorpshart de vissersplaats aankon- De omvangrijke reconstruc- j vindt in de loop van de ko- ie jaren plaats en begint in imber met de aanpak van Oranjeplein. Dat karwei seieind dit jaar gereed zijn. &i geloof in Breskens is niet nerkontwikkeld", aldus bur- vneester J. Sala in zijn toe- pak. En daarmee doelde hij ode scepsis die onder een deel ede Breskense bevolking leef- over de plannen om het dorp saiw leven in te blazen. Daarom vonden we het belang- |k om het bord te plaatsen, hendien is het ook bedoeld |XEL - De insectenwerkgroep ra natuurbeschermingsvereni- bg De Steltkluut houdt zater- i» een vlinder- en libellenex- irsie in natuurgebied Smid- rhorre in Axel. o 13 uur begint de rondgang maf de watertoren in Axel. De indeling van twee uur staat der leiding van Joop de Bak- jdoorHarold de Puysseleijr IERNEUZEN - De Dieren bescherming Zeeuws Vlaanderen roept mensen inde streek op een jong kat je te adopteren omdat het asiel overvol zit met aan bun lot overgelaten katten. „Wij worden overspoeld met kittens die over schut- ittngen gegooid zijn of er in de polder ge dumpt", meldt voorzitter A. Eefting van de Dierenbe scherming Zeeuws-Vlaan deren. „Op dit moment heb ben we ongeveer vijftig kit tens. Het asiel zit tjokvol." Eefting heeft geen goed woord over voor het onver antwoordelijke gedrag van sommige mensen. „Er zit ten beestjes bij van vier we- oud. Die kunnen zon der moederpoes gewoon weg niet overleven. Alleen als ze geluk hebben en ge vonden worden, komen ze bi]ons terecht." He voorzitter van de Die renbescherming roept poe- zenbezitters op hun huis dier te laten steriliseren om te voorkomen dat er onge breidelde voortplanting plaatsvindt. „Want wij ra ten de dieren op een be paald moment ook niet meer kwijt." Hulp He Dierenbescherming is met alleen op zoek naar mensen die zich over een akten uit het asiel willen °ntfermen, maar komt ook in contact met men sa die willen helpen bij de gorging van de dieren in ae asiels. Wie belangstel- heeft, kan contact op- "emen met de Dierenbe- snerming Zeeuws- Vlaan- ieren. H® Dierenbescherming ®ijgt steeds meer te ma ten met onverantwoordelij ke dierenbezitters, zo «ijkt volgens de voorzitter de cijfers. „Vorig jaar Rebben we liefst zeshon derd dieren op moeten van- gaat dan met name om achtergelaten katten en ko enen, maar ook om hon den en fretten. om de toeristen te laten zien, dat er veel gaat veranderen in Breskens. Wellicht dat ze dan denken: 'Daar moeten we zeker nog eens een keer gaan kijken'." Nu Rijkswaterstaat en het waterschap meewerken aan het verleggen van de dijk vanaf de Middenhavefidam naar de Ha ven Westzijde, is de voortgang van de reconstructiewerkzaam heden in Breskens gegaran deerd. De aanpak van het haven terrein met de dijkverlegging staat voor volgend voorjaar op de rol. Dan is ook de aanleg van de rondweg al aan de gang. De weg moet in 2006 klaar zijn. In dat jaar is bovendien de herin richting van het Spuiplein voor zien. De afronding van het totale project vindt nu in 2007 plaats, als de Scheldekade, de Dorps straat, de Grote Kade en een deel van de boulevard opnieuw worden ingericht volgens de principes van duurzaam veilig verkeer. door Cees Maas SLUIS - Een humoristisch be doelde cartoon in Sluis van de paus en Jezus Christus, wordt deze week verwijderd wegens klachten van katholieken die er aanstoot aan namen. De cartoon, getekend door een Servische kunstenaar, hangt sinds 1 juli naast het VW-kan- toor in Sluis. Hij maakt onder deel uit van een groot grensover schrijdend toeristisch project dat Grenzeloze Humor heet. Het is een zomerproject onder leiding van Andre Desmidt van Toerisme Knokke-Heist. Sluis doet samen met Damme en Knokke-Heist mee in een uitwis seling van een aantal cartoons die op een prikkelende wijze de aandacht op zich moeten vesti gen. Dat is in Sluis gelukt. Maar voor een aantal bezoekers op een negatieve manier. Zij zijn geshockeerd door de prent. „Wie het precies zijn en met hoe veel ze zijn weet ik niet, het hoe ven ook geen mensen uit Sluis te zijn, al zitten er wel enkelen tus sen, heb ik van onze emeri tus-pastor Jansen gehoord", zegt Y. van Maldegem van het RK-kerkbestuur in Slui£. Van Maldegem is gisteren speciaal naar de cartoon gaan kijken en hijzelf vindt het niet shock erend. „Het probleem met kunst is altijd dat je de gedachte van de kunstenaar achter het werk moet kennen voordat je een oor deel velt", zegt hij. „Voor mij hoeft hij niet weg. Maar ik kan me indenken dat er katholieken Een luide stem klinkt door de trein: „Dames en heren, we na deren station Hoedekenskerke. Om tien over half één vertrekken we weer naar Goes." De conduc teur loopt alle coupés af om zijn mededeling te doen, want een ge luidsinstallatie, nee. die hebben ze niet in de stoomtrein. Het zou ook niet passen ineen trein die in alles de jaren dertig uit straalt. Niet alleen de trein trou wens. Ook de machinisten en de conducteurs dragen passende kle ding en zelfs de treinkaartjes zijn authentiek. Al die nostalgie gaat snel verloren als je naar buiten kijkt en de wind molens ziet en de voorbij razende auto's op de snelweg, maar het is toch vooral de fraaie natuur in de Zak van Zuid-Beveland die de aan dacht trekt. Ook die van de kleine Julian, die samen met zijn ouders op de plu chen bankjes van de eerste/tweede klasse zit (in de derde klasse zijn de bankjes van hout). De jongen heeft het steeds maar over een fluit. „Mama, fluit. Mama, fluit", roept hij de hele tijd, waarop zijn moeder steeds zegt. „Ja jongen, straks blaast de conducteur weer op zijn fluitje." Pas later wordt duidelijk waarom de jongen zich zo onbegrepen voelt. „Hij heeft het helemaal niet over een fluit om op te blazen, maar over het 'fluit' aan de bo men!zegt zijn vader ineens. Maar Julian kan geen 'r' uitspre ken en dus worden de appels en de peren fluit in plaats van fruit. De trein voert haar reizigers behal ve langs boomgaarden ook langs ganzen, kippen, schapen, paarden, uitgestrekte uienvelden en te veel bloemen, planten en bomen om op te noemen. „Mooi hoor, die Zak van Borsse- le", zegt Dinie uit het Groningse Leek. Zij en haar man hebben al in zijn die er moeite mee hebben. En aan de andere kant moet je toch ook rekening houden met de gevoelens van anderen", al dus Van Maldegem. Manager M. Gijzeis van het VW-kantoor Sluis vindt de cartoon absoluut niet aanstootgevend, maar toch heeft ze Desmidt gevraagd de prent weg te halen. „Ik ben zelf ook katholiek, maar ik neem ab soluut geen aanstoot aan de car toon", zegt ze. „Ik zie de paus in zijn karakteristieke gebogen houding en Onze Lieve Heer steekt zijn hand uit en steunt de paus. Er zijn wel shockerendere dingen in de wereld." Boven dien zijn haar geen grote aantal len klachten bekend „Nee, ik heb eigenlijk maar één opmer king gekregen. Maar dat was ge noeg om De Smidt te vragen er een andere cartoon te hangen, want wat ik als humor zie, hoeft mijn buurman nog niet als hu mor te zien. Bovendien kunnen we uit duizenden cartoons kie zen." Voor Andre Desmidt van Toeris me Knokke-Heist was het geen probleem. Hij heeft toch al als beleid dat buiten Knokke-Heist geen humoristische cartoons worden opgehangen die over re ligie of seks gaan.Het is het tweede vooral waarmee het grensoverschrijdende project in opspraak is gekomen. Eerder kwamen er veel klachten binnen over een cartoon in Damme. Daarop stond een naakte heer pontificaal voor de Damse kerk. Klokkenspel was de titel. Hoewel niet veel mensen over de cartoon hebben geklaagd, moet de tekening van de paus en Jezus Christus weg. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31