Geen aanpak entree Oosterland Jeugd op avontuur in Zierikzeese musea Boer wil geen ganzenhoeder zijn PZC Euregiotuinen niet te redden Besluit fietspad iitgesteld Irgelconcert Automobiliste Wandt in sloot door drank Kijkje achter oude tralies Havendijk maar even dicht Wegen Paauwenburg weer open Rijverbod voor Duitser Bekeuringen op snelweg Boetes voor bromfietsers agenda kleurstelling over schrappen opknapbeurt wegens geldgebrek Melita Lantm IRLAND - De dorpsraad Oosterland vindt het jam- \rdat de verfraaiing van de en- levan dorp niet doorgaat. Vo- »e week bleek bij de presenta- jvan de begroting 2005 dat dit jjojed van de prioriteitenlijst is gehaald. JDDELBURG - Gedeputeerde §aien stellen het besluit over Je aanleg van een vrijliggend **-pad tussen Koewacht en tschap Bontekoe uit tot la- »vincie werkt een nieuw ilan Fiets uit en wil de mo- ïeden voor de aanleg van 'nieuw fietspad tussen Koe- acht en Bontekoe daarin mee- ïnen, aldus GS. Op dit mo- int ligt er op dit traject geen [spad. Wel geldt er een maxi- unsnelheid van 60 kilometer ruur en zijn er fietssuggestie- oken aangebracht. Igens provincieambtenaren is leen acceptabele tussenoplos- g,'hoewel het eindbeeld voor reroute wel een vrijliggend ispad is'. De provincie tekent dat verband aan, dat de fiets- ggestiestroken aan de krappe ot zijn, zeker gezien het vrij Re aantal fietsers (zo'n 250) t er elke dag gebruik van jakt. Het is zo druk, omdat feers van Koewacht naar id niet langer gebruik kun- 3 maken van de oversteek bij Eerste Verkorting. IGH-HAAMSTEDE - Orga- Jan van Westenbrugge uit iteringen geeft morgenavond 1 concert in de Grote Kerk in istede. het programma staan wer- van Bonefaas. Pachelbel, lel en van de concertgever Het optreden begint om uur. ETRANCHEMENT - Een U-jarige automobiliste uit Oost- urg die onder invloed van alco- oiverkeerde, is in de nacht van op woensdag omstreeks 3d uur in het kanaal naast de [anaalweg in Retranchement te- kht gekomen. t verloor plotseling de macht la-het stuur, mogelijk doordat dier de weg overstak. De ffliw wist zelf uit de auto te ■©men. de politie ter plaatse is haar een blaastest afge- «sen. De Oostburgse vrouw ©k iets te veel te hebben ge- ronken. 1] kreeg een rijverbod van een Ji en een proces-verbaal. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a postbus 80 -300AB zierikzee Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 - mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Riet Kleemans M Pankow bme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^50 AA goes Tet (0113)315500 (0113)315669 -mail: redactie@pzc.nl 'ITERNET ^"w.pzc.nl :mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; 'aterdags tot 12.00 uur „Het komt niet helemaal als een verrassing", vertelt voorzitter H. Clerx van de dorpsraad. „We hadden uit een overleg met Rijkswaterstaat al begrepen dat het moeilijk werd. Het is alleen nu definitief." De entree van het dorp staat al jaren ter discussie. Wie nu het dorp binnenkomt, ziet een benzi nepomp, een wegrestaurant en een groot parkeerterrein waar 's avonds veel vrachtwagens staan. Geen fraai visitekaartje voor het dorp, vinden de Ooster- landers. Daarom wordt al jaren lang gepleit voor een opknap beurt. Die leek eraan te komen. Voormalig wethouder G. van der Velde plaatste het project vo rig jaar op het wensenlijstje voor de begroting 2004. Ze gaf ook toen al aan dat het moeilijk zou worden om het benodigde geld bij elkaar te sprokkelen. Omdat de gemeente fors moet bezuinigen is het project van de prioriteitenlijst gehaald. Het schrappen van de opknapbeurt betekent overigens niet dat er helemaal niets meer gebeurt aan de entree. Riolering Het geplande werk aan de riole ring en de toegangsweg gaat waarschijnlijk wel gewoon door, alleen geld voor ver fraaiing is er niet meer. De riole ring moet dringend opgeknapt omdat de bewoners klagen over wateroverlast. Voorzitter Clerx van de dorpsraad weet nog niet of de Oosterlanders nu zelf actie moeten ondernemen om de en tree van het dorp op te knappen. „We gaan na de zomer daarover praten. Misschien kunnen we zelf iets doen in de vorm van bloembakken. Het is duidelijk dat er iets nodig is, want de en tree is wel aan verbetering toe." Ook in Bruinisse is een recon structieproject geschrapt. De op knapbeurt van de Dorpsweg is van de prioriteitenlijst gehaald. Volgens voorzitter A. Cornelisse van de dorpsraad gaat dat om een laatste onderdeel van de re constructie. Nog een stuk trot toir moest worden aangelegd en dat gaat nu niet door. Cornelis se zegt dat hij wel begrip heeft voor de situatie van de gemeen te. Angelo Verton kijkt door het luikje in zijn cel. Naast hem Ronja Jansen. Zij weten dat de mensen het hier vroeger niet leuk hadden. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Museummedewerkster Cora Mol vertelt beeldend over de mar telwerktuigen die in de Middeleeuwen in de Zierikzeese stadsgevangenis het Gravensteen werden gebruikt om de ge vangenen tot een bekentenis te dwin gen. De veertien kinderen om haar heen luisteren aandachtig. „Ik ben wel geluk kig dat ik toen nog niet bestond", ver zucht een van de meisjes uit de grond van haar hart. 'Kapers en Kooplui op avontuur in de Middeleeuwen' heet dit keer het zomer- programma van de Zierikzeese musea voor kinderen tussen de 6 en 10 jaar. Co- ra Mol en haar collega Cobie Stouten te kenen nu voor de derde keer voor de in vulling daarvan. „Na twee jaar 'Ridders en Jonkvrouwen' vonden we het nu tijd voor wat anders, ook om het voor ons zelf leuk te houden", zegt Stouten. De keus viel op 'Kapers en Kooplui', een thema waar ook heel goed het Maritiem Museum bij kan worden betrokken. Het programma begint echter in het Stadhuismuseum. Op de eerste ochtend kwamen daar gisteren veertien kinde ren bijeen. „Leuk hier hoor", roept de 6-jarige Angelo Verton uit Sirjansland enthousiast bij binnenkomst van de knutselkamer. De ruimte is met golfkar ton, kapersvlaggetjes en blauw plastic omgebouwd tot een piratenschip op de woeste baren. „Als je door die ronde dingen kijkt, zie je nog allemaal andere boten", zegt Angelo, wijzend op de geïmproviseerde patrijspoorten. Met een geknoopte witte doek rond zijn hoofd en een zwart ooglapje voor is hij er helemaal klaar voor zijn eigen pira- tenschuit in elkaar te knutselen. Alle materialen daarvoor liggen hier gereed. Samen met de andere kinderen gaat hij aan de slag, Cora Mol vertelt intussen over de zeelie den in de Middeleeuwen die vaak door kapers gevangen werden genomen. Joost Bouwman en zijn vriendje Chiel Bij de Vaate, beiden uit Scharendijke, knikken begrijpend bij het verhaal over de Slavenkas die werd ingesteld om los geld te kunnen betalen voor de Zierik zeese zeelui. Tussentijds laten de jeugdige avontu riers zich bij toerbeurt fotograferen aan de schandpaal op de binnenplaats van het Stadhuismuseum. Tijdens het bou wen aan de boten worden er ook scheepsliederen ingestudeerd. Over Jan Rap die voor het Gravensteen werd op gehangen en over de bekende Jan, Piert, Joris en Corneel die baarden moesten hebben om echte kaapvaarders te zijn. In het Maritiem Museum griezelen de kinderen een beetje bij het zien van de eeuwenoude getraliede cellen waar mis dadigers, maar soms ook onschuldige mensen gevangen werden gezet. „Nou dat was ook niet leuk", consta teert Angelo als hij Coby Stouten hoort uitleggen waar de rekbank vroeger voor diende. Op de zolder van het Graven steen mag een luik worden opgetild. Dat biedt zicht op de beneden gelegen cellen. „Dan konden de bewakers de gevange nen dus stiekem bekijken?", vraagt een van de kinderen. „Ja, maar het was ook om te luchten. Het stonk nogal, want die mensen gingen natuurlijk niet dage lijks onder de douche", legt Cora Mol uit. Na het Gravensteen gaat de groep rich ting Museumhaven. Onderweg vestigen de leidsters de aandacht ook even op de panden die vroeger door rijke kooplie den werden bewoond. Aan het slot van de tocht komen de kinderen weer terug op de binnenplaats van het Stadhuismu seum. Daar kunnen de zelfgemaakte pi ratenschepen worden getest op hun drijfvermogen. Bovendien mag er met waterbommetjes op blikken worden ge gooid. Jeugdige kapers en kooplui gaan tot en met 25 augustus nog vier woensdagoch tenden op avontuur. De belangstelling blijkt zo groot dat er voor de laatste dag zelfs een wachtlijst is aangelegd. door Mieke van der Jagt OUD-VOSSEMEER - Wat is een boer? Is dat een ondernemer die zijn kaarten zet op de beste winstkans? Is het iemand die zijn inkomen verwerft door de grond te bewerken, of is de boer de beheerder van de natuur? Van alles een beetje, kunnen we wel stellen, maar soms, vinden de boeren zelf, gaat het weieens te ver één bepaalde kant op. „Nu, bijvoorbeeld", vindt Han van Vossen uit Sint Annaland. „De provincie wil opvanggebie- den voor overwintei'ende gan zen aanwijzen. Heel nobel, maar de regeling zoals die er nu bij ligt, maakt de boeren tot ganzen hoeders. En dat willen ze niet. Want een boer is boer omdat hij verstand heeft van het agrari sche vak. Daar heeft hij zijn energie in gestoken. Als boeren vogelbeschermers hadden wil len worden, waren de daar wel voorgaan leren." Overdrijft Van Vossen niet een beetje? Er blijft toch genoeg te boeren over buiten de opvang- bieden voor ganzen. De Stal- landse boer, ook secretaiis van de wildbeheereenheid Tholen en Sint-Philipsland legt nog eens precies uit hoe het zit. „Kijk, die ganzen komen in de winter hiér omdat er plaats voor ze is. Ze rusten in natuurgebie den, maar ze moeten ook eten. Dat doen ze op de akkers waar wat groens te vinden valt: gras zaad en wintertarwe. Wat de boeren zaaien eten ze dus op. Daar zijn wel allerlei schadere gelingen voor, maar de overheid vindt dat kennelijk ook te gortig worden. Daarom worden die spe ciale gebieden aangewezen, waarvoor de vergoedingen kun nen worden vastgesteld. Oké, zou je zeggen, niet meer zeuren. Maar het heeft allemaal conse quenties. Als die ganzen komen eten, in de tijd dat de wildstand normaal gesproken door beja ging op peil wordt gebracht, mag er in die gebieden en in een buffer van vijfhonderd meter er omheen, niet worden gejaagd. De vraag is dan, wanneer mo gen we dan wel jagen? Welnu, dat moet dan in het voorjaar en in de zomer. Maar dat zal zelfs de meest gewetenloze stroper niet doen: op hazen schieten ter wijl ze jongen hebben." Van Vossen vreest bovendien nog dat het aantal ganzen, door dat ze in alle rust volop kunnen eten, aanzienlijk zal toenemen. „Dan wordt de druk op de buf- fergebieden weer groter en zul len natuurbeschermers alleen maar om uitbreiding van de op- vangbieden gaan vragen." Wat Van Vossen en de boeren in zijn omgeving het meest ergert, is de arrogantie van beleidsma kers die vanachter hun bureaus de natuur denken te kunnen re gelen. „Ze geloven oprecht dat ze op een kaart kunnen aange ven: hier komen de ganzen te sla pen en daar gaan ze voortaan eten. Ze snappen niet dat op al les wat ze doen, een ecologisch antwoord komt." De aantijging dat de boeren al leen maar proberen meer schade vergoeding te krijgen wijst Van Vossen van de hand. „Het is niet interessant om wintertarwe te zaaien en een wildschadevergoe- ding te oogsten." Boeren en jagers hebben hun be zwaren tegen de opvanggebie- den al bij de provincie inge diend of moeten dat nog doen. Ze verwachten weinig van een informatiebijeenkomst in sep tember. donderdag 29 juli 2004 sll TERHOLE - De werkzaamheden voor de rondweg Terho le hebben niet geleid tot een noemenswaardige toename van het sluipverkeer over de Havendijk. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen ziet daarom af van haar voornemen om de dijk gedurende de aanleg van de rondweg af te slui ten voor auto's. Tellingen op de dijk hebben volgens woordvoerster M. van de Pas van het waterschap uitgewe zen, dat er dagelijks niet meer dan honderd extra auto's over de Havendijk rijden. De Havendijk is al vele jaren lang een geliefde sluiproute voor mensen die in Hulst wo nen en in Terneuzen werken of omgekeerd. Er komen elk etmaal ruim tweeduizend auto's over de dijk. Na de bouwvakantie gaat de dijk gedurende zes weken wel dicht voor auto's. Dat heeft te maken met het feit dat de bouwers van cle rondweg in die periode de rotonde in de rondweg aan gaan leggen. „Dan sluiten we de dijk af omdat we verwachten dat er dan wel een aanzienlijke toe name van het verkeer over de dijk zou zijn." De aanleg van de rotonde in de rondweg brengt namelijk extra ver- keershinder met zich mee, onder meer doordat er dan op dat traject in cle rijksweg een maximumsnelheid van der tig kilometer per uur geldt. VLISSINGEN - De wegen rond het nieuwe winkelcen trum Paauwenburg in Vlissingen zijn weer opengesteld voor al het verkeer. Een deel van de Alexander Gogelweg. de Van Hogendorpweg en de Paauwenburgweg is een paar maanden gesloten geweest in verband met wegwerk zaamheden. Er werden onder meer verkeersdrempels ge plaatst en in de rijbaan maakten de klinkers plaats voor asfalt. DOMBURG - Een 20-jarige Duitse automobilist heeft gis termorgen vroeg een proces-verbaal en een rijverbod ge kregen van twee uur. De man werd om 5 uur aangehou den tijdens een alcoholcontrole op de Van Voorthuijsen- straat in Domburg. Uit de blaastest bleek dat hij twee maal te veel had gedronken. Eerder die avond werd om half twaalf een 59-jarige Middelburger op de Noordweg in Oostkapelle betrapt op rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een proces-verbaal. RILLAND - Een 40-jarige automobiliste uit Vlissingen heeft gistermiddag rond kwart voor vijf op de A58 bij Ril land een bekeuring gekregen omdat zij de autogordel niet droeg. Bij Kruiningen werd een 44-jarige man uit de ge meente Borsele bekeurd omdat hij met een, gecorrigeer de, snelheid van 106 kilometer per uur met een aanhang wagen achter zijn voertuig reed. OOST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend tussen half elf en half twaalf bij een verkeerscontrole op het Draaibrugpad/Vlissings Jaagpad in Oost-Souburg zes be keuringen uitgedeeld. Drie boetes waren voor het niet dra gen van de bromfietshelm, twee voor bromfietsers die op het fietspad reden en één onverzekerd brommen. door René van Stee OOSTBURG - De sluiting van de Euregiotuinen is onvermijde lijk. Dat zegt burgemeester J. Sala van Sluis. Volgens hem tonen de laatste exploitatieéij- fers aan dat het niet verant woord is de deuren van het toe- ristisch-educatieve tuinencom- plex nog langer open te houden. „Ik betreur dat het zo moet lo pen, maar ik denk dat het beste besluit is genomen. Het complex blijkt als geheel niet. exploita bel. We kijken nu naar wat ver der mogelijk is met het gebouw op het terrein. Dat willen we graag openhouden en dan liefst ten behoeve van een openbare functie", aldus Sala. Een commissie met vertegen woordigers van de provincie, de Rabobank Zeeuws-Vlaanderen (cle grootste particuliere spon sor), het inmiddels demissionai re bestuur van de Stichting Eu regiotuinen en de gemeente Sluis buigt zich over deze kwes tie. Haalbaarheid De gemeenteraad van Sluis ging in mei 2002 akkoord met een reddingsplan voor de Euregio tuinen, omdat het project al ge ruime tijd in geldnood verkeer de. Het nieuwe bestuur ging energiek aan de slag. De op dracht was binnen een jaar cle tuinen gereed voor exploitatie te maken, een management aan te stellen en een toekomstvisie inclusief de financiële haalbaar heid neer te leggen. Het bestuur slaagde in die op zet, maar zag zich na de opening in oktober 2003 toch geconfron teerd met tal van problemen. Zo bleken onder meer de cijfers op basis waarvan zij hun taak be gonnen - opgesteld door de Ox ford Group uit Heemstede - niet realistisch en onhaalbaar. De bezoekersaantallen waren zwaar teleurstellend (15.000 in de eerste tien maanden, terwijl er op jaarbasis 50.000 waren be groot) en ook de programmering met tal van evenementen lever de nauwelijks respons op. De tuinen gaan niet meteen dicht, omdat lopende verplich tingen nog moeten worden afge rond. Het is nagenoeg zeker dat het groot aangekondigde Mau ri tsevenement in het weekend van 21 en 22 augustus niet door gaat. „We beginnen in elk geval niks nieuws meer. Mensen die een feestje hebben vastgelegd, zijn we nog van dienst, maar dan is het echt klaar. Ook het ontslag van de vier vaste perso neelsleden moet fatsoenlijk wor den afgehandeld", zegt vi- ce-voorzitter F. van Dongen van Stichting Euregiotuinen. Behalve particuliere sponsors, die ruim twee miljoen euro aan het project bijdroegen, zitten ook diverse overheden met een zware kater. De gemeente Sluis en de provincie schieten er res pectievelijk ruim 450.000 en 90.000 euro bij in. De gemeente heeft echter wel het eigendom van het gebouw op het terrein. De Euregio Schel- demond stelde bijna 455.000 eu ro beschikbaar voor het project. In een later stadium kwam hier nog bijna hetzelfde bedrag bo venop. Dit geld was bestemd voor de inrichting van een bezoe kerscentrum, dat een belangrijk onderdeel moest uitmaken van een netwerk van vijf strategisch gelegen bezoekerscentra in de re gio. Het leek ook de redding van het project, dat als gevolg van fi nanciële problemen gevaar liep. Achteraf bleken beide finan ciële injecties tevergeefs. Het is nog onbekend of de klei ne negen ton aan Europese sub sidies terugbetaald moeten wor den. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE Centrum, 12.00, 13.30 en 15.00 uur Optreden Oekrains folklore ensemble Zaporozhye Copssacks; Ankerweg. 8.30-16.00 uur: Snuffel- markt; Centrum, 9.00-17.00 uur: Braderie; BURGHSLUIS Haven, 18.30-21.00 uur: Natuurvaartocht met ms Breeveer tien; RENESSE Strandpaviljoen C'est la Vie, 12.00 uur: Tropische Toestanden; Strandpaviljoen Beachclub Perry's, 12.00 uur: Caribische Capriolen; Strandpaviljoen Blasa Bloesa, 12.00 uur: zomerse Zaken; Watermeter, 14.30 uur: Ballonnenfes- tijn; Watermeter, 19.00 uur: Kindertheater; Pretplaza, 20,00 uur: Muziek en enter tainment bij Renesse Live; SEROOSKERKE - Dorpshuis, 9.00 uur Openbare vergadering Landinrichtings commissie Schouwen-Oost; ZIERIKZEE - Dikke Toren, 14.00 uur: Be klimming toren olv gids; Gasthuiskerk, 19.30 uur: Concert The Continentals. Over de opvanggebieden voor ganzen is het laatste woord nog niet gezegd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27