Ziekenhuis koopt scan-apparaten •[311131113 Politie en Connexxion noemen vernieling bus een incident Binnen handbereik Eis twintig jaar cel tegen overvaller Aldi Mosseldobbers in vluchthaven Bruinisse Kermis Investering van twee miljoen euro in Vlissingen donderdag 29 juli 2004 t, 12 DEN HAAG - Tegen de 45-jari- ge Dordtse overvaller van de Al di in Krabbendijke is gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof een celstraf van twin tig jaar geëist. Naast de twee overvallen in Krabbendijke pleegde de man na zijn ontsnapping uit een reso- cialiseringshuis van justitie vo rig jaar in een tijdsbestek van zes weken negen gewapende overvallen, voornamelijk op su permarkten in Zuid-Nederland. Onder de overvallen winkels wa ren de vestigingen van Albert Heijn in Hulst (5 mei), Burgh- Haamstede (19 mei) en een mo dezaak in Sluis (5 mei). Daar naast maakte hij zich schuldig aan afpersingen, inbraken en een gijzeling. Volgens advocaat-generaal M. ter Hart is voor deze misdrijven een lange celsti-af op zijn plaats. Zij verwees naar rapporten van een psycholoog en een psychia ter. Beiden kwamen tot het inzicht dat de Dordtenaar, die al zeven tien jaar van zijn leven in gevan genissen heeft doorgebracht, niet in staat is zich als sociaal wezen te ontwikkelen. De man pleegde de overvallen om aan geld voor de trein, hotelkamers en alcohol te komen. Levenshouding „De kans op nieuwe misdrijven is groot omdat deze man niet van de alcohol kan afblijven", zei de advocaat-generaal. „On der invloed van drank zijn er geen belemmeringen meer om een overval te plegen." Omdat er geen kans zou zijn op verbete ring van de levenshouding van de Dordtenaar eiste Ter Hart om de maatschappij tegen hem te beschermen de maximale vrij heidsstraf. De Dordtenaar kon op 7 juni vorig jaar in Krabben dijke worden aangehouden na dat hij een Aldi had overvallen. Tijdens zijn vlucht eiste hij on der dreiging met een vuurwapen een auto op, die hij tijdens de achtervolging tegen een boom reed. Vervolgens vluchtte hij te voet verder waarbij de man een 21-jarige vrouw gijzelde en be dreigde met een wapen. Dit wa pen was achteraf een alarmpis tool. „Bloedstollend", noemde lid van het gerechtshof Ritter de overval met gijzeling. In zijn laatste woord bij het ge rechtshof zei de man het jam mer te vinden dat de slachtof fers niet bij de zitting aanwezig waren omdat hij graag zijn excu ses wilde overbrengen. Hij wees eveneens naar zijn geestelijke problemen en drankgebruik waardoor er twee verschillende personen in hem lijken te zitten Daarom is de Dordtenaar het niet met de psycholoog en psy chiater eens dat hij volledig toe rekeningsvatbaar is voor zijn misdrijven. Hij vroeg het ge rechtshof om desnoods op eigen kosten een contra-expertise te krijgen. Therapie De man liep tijdens zijn ont snapping in een eerdere opge legde tbs voor soortgelijke misdrijven. Hij kreeg door de rechtbank in Middelburg voor de reeks overvallen en andere misdrijven nog eens zestien jaar cel opgelegd. De aan alcoholver slaafde Dordtenaar ging in ho ger beroep omdat hij de opgeleg de celstraf te lang vind. De man wil eerder aan een therapie be ginnen om te werken aan een op lossing voor zijn problemen, die tot buitensporige drankgebruik, leiden. Uitspraak over twee weken. MIDDELBURG - De kermis op de Markt in Middelburg begint vrijdag 6 augustus en blijft staan tot en met 12 augustus. Op de slotdag van de kermis is! het 'dolle donderdag'. Behalve de kermis is er dan weekmarkt op de Dam, antiekmarkt op de> Vismarkt en standwerkerscon-, cours in de Lange Delft. Dit jaar wordt het nngri]den ge houden op het Molenwater Dat gebeurt een week later, op 19 au gustus. Vanwege de veiligheid wordt er tijdens de Middelburgse kermis dit jaar geen vuurwerk afgesto ken. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een stille MRI-scanner, een digitale mam- mograaf, een nieuw echo-appa raat en bezoeken van de mobie le PET-scan: Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen bouwt de komende maanden de afdeling Beeldvormende Tech nieken uit. De vernieuwingen vertegenwoordigen een investe ring van twee miljoen euro. De grootste winst voor de patiënten zit in de verkorting van wachtlijsten en de ver snelling en verdieping van onderzoeken. Met de komst van de digitale mammograaf afgelo pen dinsdag is bovendien het laatste röntgenonderzoek gedigi taliseerd. Sinds vorig jaar wor den röntgenbeelden per beveilig de computerverbinding of dvd getransporteerd en geregis treerd. De digitale mammograaf, een toestel dat röntgenfoto's van borsten neemt, is de eerste die fabrikant Siemens in Nederland plaatst. Ziekenhuis Walcheren krijgt daarom ook een 'etalage functie', vertelt laborant en vak specialist in mammografie en röntgenonderzoek G. Schroe- vers. Proeflocatie Voor Siemens is het ziekenhuis een proeflocatie en uit andere ziekenhuizen komen medewer kers de nieuwe techniek bezich tigen. Röntgen-onderzoek van vrouwenborsten was lang lastig te digitaliseren doordat de weef sels weinig contrastverschillen geven. Nu detectie en weergave dat aankunnen, tonen de beel den veel meer details dan de oude films. Het apparaat maakt ook het lokaliseren van afwij kend weefsel eenvoudiger. Een tweede echo-apparaat dat de mammografie ondersteunt, helpt tevens de huidige wacht tijd van vijf weken voor een echografie te bestrijden. De mobiele PËT-scanner heeft een functie voor heel de provin cie Zeeland. Net als tot voor twee jaar met de CT-scanner doet een vrachtwagentrailer het ziekenhuis elke twee weken op woensdag aan voor een aantal uren Positron Emissie Tomogra fie: een aanvullend onderzoek dat de vitaliteit van bijvoor beeld tumoren of hartspieren kan aantonen door het glucose- gebruik te meten. Glucose is brandstof voor cellen. Voor het onderzoek wordt een licht radioactieve stof, fluor-18, bij de patiënt ingespoten, wat de inrichting van een 'hotroom' voor preparatie daarvan nodig maakt. Vlissingen is voor Zee land het station van de nucleai re geneeskunde; het volgende is Roosendaal, duidt P. Sonne- mans, hoofd Beeldvormende Technieken. Stiller De MRI-scanner arriveert in ok tober. Tot dan moeten Walcher- se patiënten voor een scan met de Magnetische Resonantie Ima- ging-techniek naar Goes, waar het Vlissingse ziekenhuis een dag per week met de scanner kon werken, of naar Temeuzen, het MRI-centrum in Rotterdam of zelfs Utrecht. Het ziekenhuis in Vlissingen krijgt als eerste in Nederland een nieuwe generatie MRI van fabrikant Siemens. De installa tie kan scans van het hele lichaam maken, het scannen du ren korter en zijn aanmerkelijk stiller dan gangbare MRI's; die laten de patiënt vaak oorverdo vende cadansen beleven. De MRI die in Vlissingen wordt geïnstalleerd is tot 97 procent stiller, meldt de fabrikant. Gevel Voor de plaatsing van de MRI moet eind oktober de ziekenhuis gevel naast de ambulance-in gang eruit. Voor die tijd moet- de MRI-kamer in een stalen kooi gebouwd worden, om het magne tisch veld te beperken. Het zie kenhuis verwacht jaarlijks twee- tot drieduizend patiënten in de scanner te krijgen, en wel licht meer. „De nabijheid van zo'n scanner geeft altijd een groei aan onderzoeken," weet Sonnemans. De mosseldobbers liggen nu in de vluchthaven van Bruinisse. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf BRUINISSE - Uitvinder Piet Buizer heeft twintig van zijn mosseldobbers voorlopig ge stald in de vluchthaven bij Brui nisse. Een eerste poging om de dobbers in de Noordzee voor de Brouwersdam te plaatsen mis lukte drie weken geleden. Hij werkt aan een andere installatie techniek. Wanneer de Rotterdammer op nieuw naar zee gaat, weet hij nog niet. Hij wil eerst een metho de hebben ontwikkeld die het mogelijk maakt de mosseldob bers te plaatsen bij een hogere windkracht dan drie. Zijn plan voorzag in het aanbrengen van ijzeren buizen in de zeebodem waartussen telkens tien dobbers in het water komen te hangen. Hij heeft toestemming voor hon derd dobbers. „Het weer toonde goed bij de eerste poging, maar dat veran derde snel", vertelt Buizer. „De buizen begonnen zo te slingeren dat het niet meer verantwoord was door te gaan. Hij heeft vervolgens met de door hem ingehuurde aanne mer, Bouwman Marine Servi ces, besloten de dobbers naar de vluchthaven bij Bruinisse te brengen. Ze zijn met mossel- broed in het water gehangen. De mosselsector volgt Buizer met argusogen. Wout van den Berg, mosselbestuurder uit Brui nisse. sprak onlangs 'over de kunstwerken van Buizer in de vluchthaven'. En: 'Dit tussensta tion krijgt een vervolg op de Noordzee en bij de eerste, de bes te zuidwesterstorm een eindsta tion op het strand van Goeree'. Het kweken van mosselen op zee is nieuw. Dankbaar „Het gaat niet vanzelf", rea geert Buizer, „maar als het werkt, zal de sector er dankbaar gebruik van maken." Hij voorspelt dat het mogelijk moet zijn op den duur een pro ductie te halen van twintig mil joen kilo mosselen, waarvoor dertigduizend dobbers nodig zijn. „In een zeereservaat zouden die niet misstaan", aldus de Rotter dammer. ,,Ik heb onlangs mijn proefdobber nog uit het water gehaald. Veel mosselen zaten er aan én een enorme rijkdom aan zeeleven. Ik had bijna National Geographic gebeld." In elk geval in december moet Buizer zijn installatie in zee af hebben. Rijkswaterstaat eist dat in de voor drie jaar afgegeven vergunning. Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. INFORMATIEBLAD VOOR Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.com De politie veegt de boel schoon bij de bus. foto Lex de Meester door Ron Maqnée VLISSINGEN - Politie en bus vervoerder Connexxion bestem pelen de vernieling van een bus dinsdagavond in de Vlissingse wijk Paauwenburg als een inci dent. Jongeren bekogelden een stadsbus met passagiers waarbij drie ruiten sneuvelden. Toch is niet iedereen ervan overtuigd dat het om een incident gaat. Niet voor het eerst wordt een bus op een dergelijke wijze ver nield, geeft B. van Dijk van bus vervoerder Connexxion toe. „Het gebeurt wel vaker. Ik zeg niet dat het elke dag gebeurt. Maar het vindt vaker plaats, maar dan niet met een dergelij ke afloop." Dinsdagavond rond de klok van half elf werd lijn 56 van Middel burg naar Vlissingen bekogeld door een groep jongeren. Drie grote ruiten sneuvelden; een to tale kostenpost van zo'n tweeën half duizend euro, calculeert Van Dijk. Bovendien kan de bus de komende tijd wegens de repa ratiewerkzaamheden niet wor den gebruikt. In de bus zat een zestal passagiers. Ze maken het naar omstandigheden goed, legt Van Dijk uit. „Ze zijn zich na tuurlijk rotgeschrokken. Het had allemaal veel erger kunnen zijn." Van de daders is geen sig nalement bekend. „Het was rond half elf. Je rekent er na tuurlijk totaal niet op. Het ge beurt ineens." Direct na het incident deden ge ruchten de ronde dat de daders bij de vernieling een luchtbuks gebruikten. Volgens Van Dijk klopt dat verhaal niet. „Er zijn drie ruiten vernield. Terwijl je met een luchtbuks maar één ko geltje kan schieten." Tussen het glas van de bus heeft de politie ook kiezels gevonden, wat erop duidt dat deze steen tjes bij de vernieling zijn ge bruikt. Bovendien breekt het glas snel als er scherpe voorwer pen tegenaan komen, legt Van Dijk uit. „Niet een bal of een sneeuwbal, wat in de winter vaak gebeurt. Dat kan zo'n ruit best hebben. Maar met een scherp voorwerp spettert een ruit zo uit elkaar. Met een knik ker kun je van tien meter af stand een ruit breken." Eén van de inzittenden van de bus ei-voer de vernieling van de bus als een persoonlijke aan slag. Deze jonge vrouw die met een kind van tien maanden in een buggy in de bus zat, kreeg al eerder bedreigingen. Ze had hier vorig week al aangifte ge daan bij politie. Donderdaga vond zat zij op de plek waar de bus vol werd geraakt. Zij meen de dan ook dat de daders het op haar hadden gemunt. Volgens Van Dijk klopt het verhaal van een doelbewuste aanslag niet. „Nee, dat is pertinent niet het geval. Zij zat toevallig daar in de bus." Het is niet voor het eerst dat de jeugd in de wijk ne gatief in het nieuws komt. In het verleden zorgden jongeren in Paauwenburg vaker voor over last. Vorig jaar hield de politie alleen al in de wijk tientallen jongeren aan wegens vernieling, overlast, inbraken en geweldple ging. Deze jeugdige criminelen waren vooral actief rondom de schoolgebouwen van de Louise de Colignyschool en Paauwen- burgschool. Politiewoordvoer der J. van Mourik legt geen ver band tussen de aanslag van deze week en de vernielingen uit het verleden. Overlast Volgens wijkbewoner en Pv- dA-raadslid S. van Wijnen neemt de overlast in de wijk wel toe. Zo is onlangs een grote ruit van een pand tegenover wijkcen trum Open Hof aan diggelen ge gaan. Waarschijnlijk is het juist in de zomervakantie dat jonge ren baldadig worden, denkt Van Wijnen. „Ik ben dan ook blij dat de gemeente een speelproject op touw heeft gezet. Maar dat is wel beperkt tot één dag per wijk. Bovendien richt het pro ject zich tot jongeren onder vijf tien jaar. Jongens die deze week de bus bekogelden, vinden zich voor het project waarschijnlijk te groot." Van Wijnen zou graag zien dat de projecten worden uitgebreid. „Maar ik weet dat alle signalen vanuit het rijk op rood staan. Het is ook een behoorlijk inves tering."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24