PZC Goes verwerft grond voor Poel II Rampenkasten voor hulpdiensten PZC Boer wil geen ganzenhoeder worden Euregiotuinen niet te redden ,11 Gemeente kan verder met uitbreiding bedrijventerrein Bekeuringen op snelweg Havendijk maar even dicht Wegen Paauwenburg weer open Rijverbod voor Duitser Boetes voor bromfietsers agenda donderdag 29 juli 2004 frnrFrank Balkenende 'COES - De gemeente Goes kan jirder niet de uitbreiding van ifdrijventerrein Poel II en de trlenging van de Nansenbaan. >n grondeigenaar heeft recent 2hectare aan de gemeente ver- xhl. Onderzoek naar scholen Sint-Annaland OT-ANNALAND - Adviesbu reau DHV uit Amersfoort heeft ,J3 de gemeente Tholen op- jacht gekregen om de haalbaar heid van vier varianten voor re- jjvatie of nieuwbouw van de dolen in Sint-Annaland te on- jtnoeken. fcwel de School met de Bijbel isde openbare De Casembroot- shool, die aan elkaar va'stzit- a, heeft huisvestingproble- ien. Over oplossingen wordt al iaën gepraat, maar tot concrete jannen in het nog niet geko- Het onderzoek van DHV eet aantonen welke opties het gst haalbaar zijn. In twee va- anten blijven de schoolgebou- a bestaan en worden ze gere geerd en wellicht uitgebreid i'net terrein van het speeltuin- e.ln de ene variant blijven bei- scholen daarna in het ge- gehuisvest, terwijl de an- jre variant uitgaat van één ihool die blijft en nieuwbouw mr de andere. De derde optie gat uit van complete nieuw- iwvoor beide scholen op de hidige locatie en de vierde va- iaDt behelst nieuwbouw op de ndige locatie voor één school nieuwbouw elders in het ipvoor de andere school, iultaten van het onderzoek len op donderdag 16 septem- aan de bevolking gepresen- tijdens een vergadering de commissie samenleving, wordt voor deze gelegen- fjdgehouden m gemeenschaps- itrum de Wellevaete in lt-Annaland. De bijeenkomst int om 20.30 uur. College Schouwen schrapt bijdrage ÜERIKZEE - Burgemeester en uithouders van Schouwen-Dui- gaan akkoord met het feel van wethouder A. ïoné van Financiën om de bij- irage van ruim 158.000 euro Werkvoorzieningschap De luidhoek een jaar eerder te Eindigen. gemeenteraad besloot in &)1 in verband met de ver- en jeuwbouw van De Zuidhoek de ijdrage tot en met 2005 te ver trekken ongeacht het exploita- ieesultaat. Volgens het college [ff nu echter alle reden terug komen op dit besluit. Het ©kvoorzieningsschap heeft aomenteel een gezonde finan ce positie en ook de reserves ïjn nagenoeg tot een maximum gebouwd. De gemeente moet ïhter fors bezuinigen. redactie bevelandeiwtholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) bgrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes iel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Goes zette vorig jaar het wapen van onteigening in, omdat onder handelingen over aankoop van (toekomstige) industriegrond moeizaam verliepen. Goes bleef wel steeds met de eigenaren in gesprek. Hoewel de onteige ningsprocedure nog loopt, zijn de gemeente en de grondeige naar onlangs tot overeenstem ming gekomen over de verkoop van een groot deel van de grond die Goes wil hebben voor de ont wikkeling van de Poel II. De verkopende partij, een fami lie, zit daarnaast met de Arn hemse projectontwikkelaar ABC in de combinatie DABC. In ruil voor de verkoop van grond in de Poel II wil de projectont wikkelingsmaatschappij dan de woonwijk Aria, aan de andere kant van de spoorlijn, ontwikke len. Volgens accountmanager bedrij ven C. van den Wijngaard van de gemeente Goes is het nog steeds de bedoeling een overeen komst met DABC te sluiten voor de ontwikkeling van de wijk Aria. De onderhandelingen be vinden zich in de eindfase, zegt hij. Goes is inmiddels begonnen met de verkoop van de eerste zes hec tare bedrijfsgrond in de uitbrei ding van de Poel H. Doel is in tien jaar strooksgewijs en in oos telijke richting het bedrijventer rein vol te laten lopen. Anders dan in het eerste deel, worden aan de A58 schiereilan den aangelegd, waarbij de wa terpartij over de volle breedte wordt doorgetrokken. Dat is no dig voor een goede afwatering van het bedrijventerrein. Deze lobben ten zuiden van de te verlengen Nansenbaan wor den de beste en duurste plaat- sen(96 euro per vierkante me ter). In prijs volgen daarna ka vels direct aan de Nansenbaan (73 euro). Alles ten noorden daarvan wordt het goedkoopst: 57 euro. Woonzone Voor ondernemers die bij hun bedrijf willen wonen, is aan de noordzijde een aparte zone ge maakt. In het eerste deel is alles inmiddels verkocht en zijn pan den al opgetrokken. Kopers zijn bijvoorbeeld een stukadoorsbe- drijf, een groenteboer die opslag aan huis heeft en een aannemer. „Er is veel vraag naar. Mensen willen graag bij hun bedrijf wo nen, maar niet geïsoleerd, zoals in de Poel I Bovendien krijg je zo een mooie, geleidelijke over gang van de woonwijk Ouvertu re naar De Poel II", legt Van den Wijngaard uit. Hoewel het eerste van het bedrij venterrein nog niet vol is, is het toch noodzakelijk nu nieuwe be- drijfsgrond uit te geven. De vraag trekt weer aan en het aan bod moet divers zijn. „Er is heel veel vraag naar, wat wij noe men, de etalage. Dat zijn de schiereilanden, die iedereen straks ziet vanaf de snelweg. Je hoort bijvoorbeeld van autobe drijven dat, willen ze A-dealer blijven in Zeeland, ze in Goes aan de A58 moeten gaan zitten. De importeur eist dat", zegt A. Boonman, accountmanager bedrijven en toerisme van de ge meente Goes. Centrale ligging Ook zijn er effecten van de Wes terschei detunnel. Boonman: „Een bedrijf uit het oosten van het land, dat de Vlaamse west kust wil bedienen, kiest voor Goes, vanwege de centrale lig ging. Een Terneuzens bedrijf heeft zich al in Goes gevestigd. Natuurlijk is het gros van onze klanten bedrijven uit de regio." Over de opvanggebieden is het laatste woord nog niet gezegd. door Mieke van der Jaqt OUD-VOSSEMEER - Wat is een boer? Is dat een ondernemer die zijn kaarten zet op de beste winstkans? Is het ie mand die zijn inkomen verwerft door de grond te bewerken, of is de boer de beheerder van de natuur? Van alles een beetje, kunnen we wel stellen, maar soms, vinden de boeren zelf, gaat het weieens te ver één bepaalde kant op. „Nu, bijvoorbeeld", vindt Han van Vos sen uit Sint Annaland. „De provincie wil opvanggebieden voor overwinteren de ganzen aanwijzen. Heel nobel, maar de regeling zoals die er nu bijligt, maakt de boeren tot ganzenhoedei's. En dat willen ze niet. Want een boer is boer omdat hij verstand heeft van het agrari sche vak. Daar heeft hij zijn energie in gestoken. Als boeren vogelbeschermers hadden willen worden, waren de daar wel voor gaan leren." Overdrijft Van Vossen niet een beetje? Er blijft toch genoeg te boeren over bui ten de opvangbieden voor ganzen. De Stallandse boer, ook secretaris van de wildbeheerseenheid Tholen en Sint-Phi- lipsland legt nog eens precies uit hoe het zit. Kijk, die ganzen komen in de winter hier omdat er plaats voor ze is. Ze rusten in natuurgebieden, maar ze moeten ook eten. Dat doen ze op de ak kers waar wat groens te vinden valt: graszaad en wintertarwe. Wat de boe ren zaaien eten ze dus op. Daar zijn wel allerlei schaderegelingen voor, maar de overheid vindt dat kennelijk ook te gor tig worden. Daarom worden die specia le gebieden aangewezen, waarvoor de vergoedingen kunnen worden vastge steld. Oké, zou je zeggen, niet meer zeu ren. Maar het heeft allemaal consequen ties. Als die ganzen komen eten, in de tijd dat de wildstand normaal gespro ken door bejaging op peil wordt ge bracht, mag er in die gebieden en in een buffer van vijfhonderd meter erom heen, niet worden gejaagd. De vraag is dan, wanneer mogen we dan wel jagen? Welnu, dat moet dan in het voorjaar en in de zomer. Maar dat zal zelfs de meest gewetenloze stroper niet doen: op hazen schieten terwijl ze jongen hebben." Van Vossen vreest bovendien nog dat het aantal ganzen, doordat ze in alle rust volop kunnen eten, aanzienlijk zal toenemen. „Dan wordt de druk op de buffergebieden weer groter en zullen na tuurbeschermers alleen maar om uit breiding van de opvangbieden gaan vra gen." Wat Van Vossen en de boeren in zijn om geving het meest ergert, is de arrogantie van beleidsmakers die vanachter hun bureaus de natuur denken te kunnen re gelen. „Ze geloven oprecht dat ze op een kaart kunnen aangeven: hier komen de ganzen te slapen en daar gaan ze voortaan eten. Ze snappen niet dat op alles wat ze doen, een ecologisch ant woord komt." Aantijging De aantijging dat de boeren alleen maar proberen meer schadevergoeding te krijgen wijst Van'Vossen van de hand. „Het is niet interessant om win tertarwe te zaaien en een wildschade- vergoeding te oogsten." Een collega en dorpsgenoot van Van Vossen, Wil Boogaard, illustreert dat met een verhaal. „Je moet een boer met een veld aardappelen, mooie plantjes, net in bloei, de rijtjes raken elkaar net, eens geld bieden om de hele zaak met een te verkopen en te rooien. Een boer zal zeggen: nee, want er hangt nog niks foto Willem Mieras aan. Een ondernemer roept meteen: Ver kocht! Dat is het verschil. Wij zijn hier op Tholen allemaal meer boer dan on dernemer, al zorgen we natuurlijk wel voor onze boterham." Volgens Bram van Nieuwenhuijzen, lid van dezelfde wildbeheerseenheid en fau nacommissaris voor heel Zeeland, is het laatste woord nog niet over de ganzen- opvangebieden gezegd. Hij spreekt, hoe wel ook zelf boer, meer vanuit een ja gersstandpunt. „Je zult geen jager vin den die op hazen met jongen wil schie ten. Niet alleen omdat het wreed is om legers met jongen te laten kreperen, maar ook omdat ieder overzicht op de wildstand ontbreekt. We moeten die beesten niet uitroeien, maar wel op een acceptabel niveau houden. Als dan ge zegd wordt, dat buiten die opvanggebie den en buffers in het jachtseizoen wel mag worden geschoten, wordt de intelli gentie van de haas schromelijk onder schat. Een haas is echt niet achterlijk. Die heeft heel snel in de gaten waar hij veilig is." Boeren en jagers hebben hun bezwaren tegen de opvanggebieden al bij de pro vincie ingediend of moeten dat nog doen. Ze verwachten weinig van een in formatiebijeenkomst in september om dat ze de indruk hebben dat beleidsma kers niets van hun vak begrijpen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Brandweer en am bulances moeten een betere toe gang krijgen tot recreatiebedrij- ven op Schouwcn-Duiveland. Veel campings en bungalowpar ken zijn afgesloten met een slag boom. In geval van calamiteiten kan dat obstakel grote proble men opleveren. Brancheorganisatie Recron heeft een dringend advies van de brandweer ter harte geno men verbetering te brengen in deze situatie. Dat gebeurt met het installeren van zogeheten ca- lamiteitenkasten bij vijftig aan gesloten recreatiebedrijven. In die kasten komt een zogehe ten sleutelkluis en een situatiete kening van betreffende camping of bungalowpark. Brandweer en ambulances beschikken over een gecertificeerde sleutel om de kastjes te kunnen openen en op die manier snel toegang te creëren en zicht te hebben op de situatie ter plekke. De calamitei- tenkasten worden op dit mo ment geproduceerd bij Werk voorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. „We hopen de kasten begin sep tember met wat feestelijk ver toon officieel in gebruik te kun nen nemen", zegt voorzitter E. Troost van de Recron Schou- wen-Duiveland. Volgens hem gaat het een voorziening die past in deze tijd waarin ieder een de mond vol heeft van veilig heid. Hij is behoorlijk te spre ken over het feit dat vijftig re creatiebedrijven de calamiteiten- kast willen aanschaffen. „De toegang tot de met een slag boom afgesloten campings en bungalowparken is hiermee aan zienlijk beter geregeld dan voor heen", zegt woordvoerder J. Juf fermans van de brandweer Schouwen-Duiveland. Volgens hem beschikte de brandweer vroeger wel over honderd sleu tels van bedrijven in de gehele regio. „Het was uiteindelijk geen doen bij een brandmelding om dan snel te kunnen optre den". zegt de brandweerfunctio naris. Hij licht toe dat vervol gens alle bedrijven met een ei gen brandblusinstallatie wer den verplicht ook een sleutel- kluis te installeren. Dat is een ci lindervormig kastje dat in de muur van het bedrijfspand wordt aangebracht. „Wij heb ben toen als brandweer de Re cron geadviseerd dat bij de re creatiebedrijven ook zo te doen", zegt Juffermans. Volgens hem wilde de Recron er echter meer in kwijt dan alleen een sleutel. Uiteindelijk kwam de brancheorganisatie tot het ont werp van een calamiteitenkast waar onder meer ook een platte grond van het bedrijf in past. Juffermans juicht dat toe. „Als je een brandmelding krijgt van bijvoorbeeld bungalow nummer 54 is het wel handig om direct te kunnen zien waar die dan gesi tueerd en bereikbaar is. Van de oefeningen op campings en par ken weten we ook dat er vaak paaltjes staan in allerlei zijweg getjes. Ook goed om op zo'n teke ning precies te zien waar ze staan." Volgens Juffermans komt er straks op alle tankautospuiten van de brandweer een beveilig de moedersleutel voor de calami- teitenkasten. Over de installatie van die sleutels in de ambulan ces moet nog nader overleg ge voerd worden. Hij schat de aanschafwaarde van de calamiteitenkasten voor de recreatie-ondernemers op cir ca 180 euro, exclusief de instal- latiekosten. RILLAND - Een 40-jarige automobiliste uit Vlissingen heeft gistermiddag rond kwart voor vijf op de A58 bij Ril land een bekeuring gekregen omdat zij de autogordel niet droeg. Bij Kruiningen werd een 44-jarige man uit de ge meente Borsele bekeurd omdat hij met een, gecorrigeer de, snelheid van 106 kilometer per uur met een aanhang wagen achter zijn voertuig reed. TERHOLE - De werkzaamheden voor de rondweg Terho le hebben niet geleid tot èen noemenswaardige toename van het sluipverkeer over de Havendijk, Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen ziet daarom af van haar voornemen om de dijk gedurende de aanleg van de rondweg af te slui ten voor auto's. Tellingen op de dijk hebben volgens woordvoerster M. van de Pas van het waterschap uitgewe zen, dat er dagelijks niet meer dan honderd extra auto's over de Havendijk rijden. De Havendijk is al vele jaren lang een geliefde sluiproute voor mensen die in Hulst wo nen en in Terneuzen werken of omgekeerd. Er komen elk etmaal ruim tweeduizend auto's over de dijk. Na de bouwvakantie gaat de dijk gedurende zes weken wel dicht voor auto's. Dat heeft te maken met het feit dat de bouwers van de rondweg in die periode de rotonde in de rondweg aan gaan leggen. „Dan sluiten we de dijk af omdat we verwachten dat er dan wel een aanzienlijke toe name van het verkeer over de dijk zou zijn." De aanleg van de rotonde in de rondweg brengt namelijk extra ver- keershinder met zich mee, onder meer doordat er dan op dat traject in de rijksweg een maximumsnelheid van der tig kilometer per uur geldt. VLISSINGEN - De wegen rond het nieuwe winkelcen trum Paauwenburg in Vlissingen zijn weer opengesteld voor al het verkeer. Een deel van de Alexander Gogelweg, de Van Hogendorpweg en de Paauwenburgweg is een paar maanden gesloten geweest in verband met wegwerk zaamheden. Er werden onder meer verkeersdrempels ge plaatst en in de rijbaan maakten de klinkers plaats voor asfalt. DOMBURG - Een 20-jarige Duitse automobilist heeft gis termorgen vroeg een proces-verbaal en een rijverbod ge kregen van twee uur. De man werd om 5 uur aangehou den tijdens een alcoholcontrole op de Van Voorthuijsen- straat in Domburg. Uit de blaastest bleek dat hij twee maal te veel had gedronken. Eerder die avond werd om half twaalf een 59-jarige Middelburger op de Noordweg in Oostkapelle betrapt op rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een proces-verbaal. OOST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend tussen half elf en half twaalf bij een verkeerscontrole op het Draaibrugpad/Vlissings Jaagpad in Oost-Souburg zes be keuringen uitgedeeld. Drie boetes waren voor het niet dra gen van de bromfietshelm, twee voor bromfietsers die op het fietspad reden en één onverzekerd brommen. door René van Stee OOSTBURG - De sluiting van de Euregiotuinen is onvermijde lijk. Dat zegt burgemeester J. Sala van Sluis. Volgens hem tonen de laatste exploitatiecij- fers aan dat het niet verant woord is de deuren van het toe- ristisch-educatieve tuinencom- plex nog langer open te houden. „We kijken nu naar wat verder mogelijk is met het gebouw op het terrein. Dat willen we graag openhouden en dan liefst ten be hoeve van een openbare func tie", aldus Sala. Een commissie met vertegen woordigers van de provincie, de Rabobank Zeeuws-Vlaanderen (de grootste particuliere spon sor). het inmiddels demissionai re bestuur van de Stichting Eu regiotuinen en de gemeente Sluis buigt zich over deze kwes tie. De gemeenteraad van Sluis ging in mei 2002 akkoord met een reddingsplan voor de Eure giotuinen, omdat het project al geruime tijd in geldnoodver keerde. Het nieuwe bestuur ging energiek aan de slag. De op dracht was binnen een jaar de tuinen gereed voor exploitatie te maken, een management aan te stellen en een toekomstvisie inclusief de financiële haalbaar heid neer te leggen. Het bestuur slaagde in die op zet, maar zag zich na de opening in oktober 2003 toch geconfron teerd met tal van problemen. Zo bleken onder meer de cijfers op basis waarvan zij hun taak be gonnen - opgesteld door de Ox ford Group uit Heemstede - niet realistisch en onhaalbaar. De bezoekersaantallen waren zwaar teleurstellend (15.000 in de eerste tien maanden, terwijl er op jaarbasis 50.000 waren be groot) en ook de programmering met tal van evenementen lever de nauwelijks respons op. De tuinen gaan niet meteen dicht, omdat lopende verplich tingen nog moeten worden afge rond. Het is nagenoeg zeker dat het groot aangekondigde Mau- ritsevenement in het weekend van 21 en 22 augustus niet door gaat. „We beginnen in elk geval niks nieuws meer. Mensen die een feestje hebben vastgelegd, zijn we nog van dienst, maar dan is het echt klaar. Ook het ontslag van de vier vaste perso neelsleden moet fatsoenlijk wor den afgehandeld", zegt vi- ce-voorzitter F. van Dongen van Stichting Euregiotuinen. Behalve particuliere sponsors, die ruim twee miljoen euro aan het project bijdroegen, zitten ook diverse overheden met een zware kater. De gemeente Sluis en de provincie schieten er res pectievelijk ruim 450.000 en 90.000 euro bij in. De gemeente heeft echter wel het eigendom van het gebouw op het terrein. De Euregio Schel- demond stelde bijna 455.000 eur- ro beschikbaar voor het project. In een later stadium kwam hier nog bijna hetzelfde bedrag bo venop. Dit geld was bestemd voor de inrichting van een bezoe kerscentrum, dat een belangrijk onderdeel moest uitmaken van een netwerk van rijf strategisch gelegen bezoekerscentra in de re gio. Het leek ook de redding van het project, dat als gevolg van fi nanciële problemen gevaar liep. Achteraf bleken beide injecties tevergeefs. Het is nog onbekend of de kleine negen ton aan Euro pese subsidies moet worden te rugbetaald. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; Wilhelminaveld, 19.30 uur: Optreden Blue/Blot; Centrum, 14.00 uur: Bourgondische Krabbenfoor met o.a. braderie, kermi sattracties; GOES - Grote Kerk, 19.30 uur: Beiaar diersconcert Eddy Marien; Sportpunt Zeeland, 9.00-13.00 uur Start Fietsvierdaagse M. Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur Opengesteld voor bezichtiging; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur. Seniorensoos; 's -HEER ABTSKERKE - Kwekerij West hof. Westhofsezandweg 3, 9.00-21.00 uur* Zeeuwse fuchsïatentoonstelling; KAPELLE Complex Groenewoud. Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; SINT-ANNALAND De Meestoof, 14.17 uur: Ondergoed in de loop der tijd en Stavenisse in beeld; VVV Eiland Tholen, 19.00 uur Natte Laarzentocht op de buitendijkse schor ren en slikken bij Sint Annaland, Vooraf opgeven 0166-663771; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel. 13.00 uur Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljarten in de hal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23