FZC Taxatiewaarde WOZ fors hoger Er is veel fluit in de Zak Plonzen in de sluis Door verlaging tarief per eenheid valt lastenverzwaring meestal mee lussen vier en •ijf jaar cel voor lankovervallers 'lauwe plekken ioor aanrijding zo inebril op sterkte vanaf €45,- gratis^*^ FOCUS OPTIEK b.v. Vrouw onwel na bijensteek Nieuwe nachtzaak beperkt open Gewonden bij aanrijding Auto belandt in kanaal Inwoners Kortgene boos over mogelijke grondruil Onder invloed zeeuwse almanak Hoofdpijn factie: 0113-315649 gnvv.pzc.nl ^stbus 31 4460 AA Goes i*«rtentie-exploitatie: JLj-en Midden-Zeeland: 0113-315520; l/l„fjararf a1 1 a .q"70"7"7a- VJVVS- i-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. jonderdag 29 juli 2004 editie Bevelanden-Tholen ItoHarmen van der Werf jiflES - De taxatiewaarde van toningen voor de onroerend- Lkbelasting is op de Bevelan- jjtnen Tholen/Sint-Philipsland luier jaar spectaculair geste- jd. met vijftig tot zestig pro- at j=i dit hoge stijgingspercenta- ikunnen gemeenten de kassa ilea rinkelen, als ze de tarieven jjorde onroerendzaakbelasting zouden houden in 2005. jsardat doet niet één gemeen- Goes, Reimerswaal, Jóord-Beveland en Borsele zijn toplan de tarieven voor de on- «rendzaakbelasting (ozb) per- ïheid van 2268 euro fors te i. Zij hanteren als uit- pgspunt dat de belastingop- Egst gelijk moet blijven, ver- ïc^d met de gemiddelde prijs- ï$ng van één tot anderhalf locent. Kapelle en Tholen heb- cvoor 2005 wel hogere ozb-in- sjmsten ingeboekt. Kapelle wil iprocent extra ophalen, Tho- vijf procent. De twee ge- eenten staan er financieel min- 1 voor, onder meer door ere uitkering van het ti En Tholen kampt met te- pvallers, zoals het niet doorbe den van vakantietoeslagen •personeel. Hoeveel de taxa- iraarde van hun woning is ge- igen, zullen de meeste eigena- ppas begin volgend jaar te we- ekomen, als de nieuwe belas- gaanslagen binnenkomen. Ka- tlle wil niet zo lang wachten i maakt eind volgende maand bekend hoe hoog de taxatie- laarde is geworden, jïle mensen kunnen er dan al- astaan wennen en reageren", éis wethouder j. Herselman HDDELBURG - De drie over- illers die begin april de Rabo- «uk in Kruiningen beroofden i|n gisteren veroordeeld tot res- wtievelijk vijf, vierenhalf en iff jaar gevangenisstraf. Voor ster R. Reinarz van de Middel- srgsc rechtbank oordeelde dat «drietal zich schuldig heeft «naakt aan een heel zware ■rmvan criminaliteit. eigens haar hebben de drie al maar aan het eigen gelde- ii gewin gedacht en in het ge- «1 geen rekening gehouden Kt de gevolgen van hun daad Mr het personeel van de bank idesamenleving. „Door uw da- ïa voelen mensen zich onvei- g",hield ze de drie voor. ït personeel ondervindt vol les haar nog zeer lang de gevol- fivan die overval. „Ze hebben arme angsten uitgestaan." tee van de drie drongen in de ,ïege ochtend van 7 april de «nk binnen via een ventilatie- fster. Daar wachtten ze tot «personeel arriveerde, dat ver lens geboeid en onder bedrei- r-ig van een vuurwapen werd Évongen de kluizen en de gel- tomaat te openen. *nvan de personeelsleden was - echter in geslaagd het stil activeren zodat de over- jilers buiten, met hun buit van 2 mille, werden opgewacht »r de politie. uitkijk werd toen ook gear ceerd. Geweken geleden eiste de of- tier van justitie celstraffen ti 6 en 4,5 jaar voor de Amster- tese daders van respectieve- ^25, 41 en 27 jaar. Ook moet «drietal schadevergoeding be- aan de slachtoffers en de ink, USSINGEN - Twee meisjes Vlissingen, 15 en 16 jaar "I. hebben gisteravond bij een «■rijding op de Zeilmarkt in 1111 woonplaats blauwe piek en schrammen opgelopen. 21 -jarige Vlissingse automo tet reed even na half negen Meruit uit een parkeervak en «leende geen voorrang aan de «t rechts komende 16-jarige, *®et de 15-jarige als passagie- lopeen bromfiets reed. I auto en de bromfiets raakten (VVD, financiën. „We hopen zo ook minder bezwaarschriften binnen te krijgen na het verstu ren van de definitieve beschik kingen voor de nieuwe taxatie waarde." Ook Borsele gaat de inwoners van tevoren inlichten. L. Schoor, hoofd afdeling financi ën en automatisering, verwacht zo de eerste fouten uit de taxa ties te kunnen halen. „Want met bijna 11.000 objecten in onze ge meente moet je daar rekening mee houden." Schoor voorziet overigens meer reacties dan bij de vorige ronde van hertaxaties. Dat komt, om dat er altijd een vertraging in de taxaties zit. Alle woningen zijn nu gewaardeerd op 1 januari 2003. De vorige keer was dat 1 januari 1999. „Juist van 1999 tot 2003 zijn de huizenprijzen sterk gestegen, terwijl die stij ging sinds begin 2003 is afge zwakt", stelt Schoor. „Dat laat ste beeld blijft dan hangen bij mensen. Bij de' taxatieronde voor 1 januari 1999 zag je dat ook. Iedereen was gewend aan enorme prijsstijgingen en dus kwamen er toen verhoudingsge wijs weinig opmerkingen over hogere taxaties. Misschien krijg je deze keer het tegenoverge stelde effect," De Bevelanden en Tholen vormen landelijk geen uitzondering. D. Smets van het Taxatiebureau Onroerende Goe deren voor Nederlandse gemeen ten meldt een gemiddelde stij ging van vijftig tot zestig pro cent voor particuliere woningen WEMELDINGE - Het is lekker warm en mensen zoeken dan de waterkant op, zoals bij het sluisplateau in Wemeldinge. Met het lekkere weer zijn in Wemeldinge, net als in alle andere plaatsen aan het water, de zwemmers weer te zien die zo mooi mogelijk en het liefst van zo hoog mogelijk, in het water duiken. De hoge kade naast de sluis in Wemeldinge leent zich prima als duikplank. Sommigen hebben het echter niet zo op die capriolen en zoeken via een trapje verkoeling in het water. foto Willem Mieras Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op Station-Oost. We ma ken een ritje met de stoomtrein Goes-Borsele. Een luide stem klinkt door de trein: „Dames en heren, we na deren station Hoedekenskerke. Om tien over half één vertrekken we weer naar Goes." De conduc teur loopt alle coupés af om zijn mededeling te doen, want een ge luidsinstallatie, nee, die hebben ze niet in de stoomtrein. Het zou ook niet passen in een trein die in alles de jaren dertig uit straalt. Niet alleen de trein trou wens. Ook de machinisten en de conducteurs dragen passende kle ding en zelfs de treinkaartjes zijn authentiek. Al die nostalgie gaat snel verloren als je naar buiten kijkt en de wind molens ziet en de voorbij razende auto's op de snelweg, maar het is toch vooral de fraaie natuur in de Zak van Zuid-Beveland die de aan dacht trekt. Ook die van de kleine Julian, die samen met zijn ouders op de plu chen bankjes van de eerste/tweede klasse zit (in de derde klasse zijn de bankjes van hout). De jongen heeft het steeds maar over een fluit. „Mama, fluit. Mama, fluit", roept hij de hele tijd, waarop zijn moeder steeds zegt. „Ja jongen, straks blaast de conducteur weer op zijn fluitje." Pas later wordt duidelijk waarom de jongen zich zo onbegrepen voelt. „Hij heeft het helemaal niet over een fluit om op te blazen, maar over het 'fluit' aan de bo men!zegt zijn vader ineens. Maar Julian kan geen 'r' uitspre ken en dus worden de appels en de peren fluit in plaats van fruit. De trein voert haar reizigers behal ve langs boomgaarden ook langs ganzen, kippen, schapen, paarden, uitgestrekte uienvelden en te veel bloemen, planten en bomen om op te noemen. „Mooi hoor, die Zak van Borsse- le", zegt Dinie uit het Groningse Leek. Zij en haar man hebben al in De stoomtrein Goes-Borsele is nog helemaal authentiek. ontelbaar veel stoomtreinen in Ne derland en het buitenland gereden. „Als we ergens zijn waar er in de buurt één rijdt, gaan we mee. Je ziet de mooiste landschappen, komt op plaatsen waar je anders niet komt, ze rijden altijd op tijd en je bent zeker van een zitplaats. Nu zitten we op een camping in Hoogerheide en dachten we: laten we die stoomtrein in Goes eens ne men." Het valt de Groningers - van oor sprong overigens Friezen - niet te gen. „Het is niet zozeer de natuur die het bijzonder maakt", zegt Di nie. „Die is mooi hoor, maar niet fraaier dan ergens anders. Het zijn de dingen er omheen. Die prachti ge goederenloods bij het beginpunt bijvoorbeeld. Zoiets hebben we nog niet vaak gezien." In Hoedekenskerke, waar de trein een uurtje stopt, halen een paar mensen hun fiets uit de trein om hun weg daarop te vervolgen. De meeste andere reizigers lopen in optocht naar het Wienkeltje van Wullempje, dat is ingericht als een snoepwinkeltje uit de jaren dertig en tevens een klein museumpje her bergt. Het uur vliegt om. Nadat een paar mensen nog even de dijk hebben beklommen en de kinderen een ritje hebben gemaakt op de mi- nispoorbaan, gaat de stoomtrein terug naar Goes. Onderweg valt het een vrouw op dat de trein soms vlak langs hui zen rijdt. Ergens tussen Nisse en 's-Graven- polder scheert hij zelfs rakelings langs een woning. „Ik zou het zon nescherm aan kunnen raken", zegt een vrouw, die zich afvraagt of om wonenden geen last hebben van de trein. Ze wordt meteen van een ant woord voorzien, want even verder op staat een vrouw vanuit haar tuin enthousiast naar de passa giers te zwaaien. „Dat zou ze niet doen als ze een hekel aan ons had", lacht de conducteur, die ver telt dat er nauwelijks wordt ge klaagd. Waarom zouden de mensen ook De trein komt een paar maanden per jaar niet meer dan vier keer per dag voorbij (twee keer heen, twee keer terug) met een snelheid, die de kopjes op tafel niet zal doen schudden. Alleen vijf bewoners uit Hoedekenskerke zijn weieens naai de rechter gestapt, omdat ze het langdurig puffen van de stoom trein als hinderlijk ervaren. „Tja, dat kan hè", stelt de conducteur koeltjes vast. „Maar ik weet zeker dat de meeste mensen het mooi vin den dat wij een stukje historie in stand houden." Exact volgens de dienstregeling komt de trein om tien voor half twee weer in Goes aan. Julian wil niet uitstappen. „Nog een keer", roept hij. Maar dat feest gaat niet op. „Een andere keer jongen", zegt zijn moeder, maar dan komen de tranen. Mama is niet onder de in- druk en Julian moet gewoon de trein uit. Zijn vader probeert hem te lijmen met een ijsje. „Heb je daar zin in?" Julian toont een bre de grijns en knikt van ja. Dat heeft hij weer mooi voor elkaar gekre gen. Rob Paardekam A, f bij aankoop van een complete bril! NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 en van vijfentwintig a dertig procent voor bedrijfspanden. Goes zit met zestig procent aan de bovenkant van de woning markt. Kapelle, Borsele, Rei merswaal, Tholen en Noord-Be veland boeken een plus van zo'n vijftig procent. „Maar", waar schuwt de Borselse ambtenaar Schoor, „dat kan per woning type enorm verschillen." NIEUWVLIET - Een 32-jarige wouw is gistermiddag even na half twee op het strand bij Nieuwvliet onwel ge worden nadat ze door een bij was gestoken. De vrouw werd per traumahelikopter overgebracht naar een zieken huis in Brugge. Over haar toestand was gisteravond nog niets bekend. MIDDELBURG - Café 't Schuttershof in Middelburg is niet van plan om het uiterste uit de nieuwe nachtvergun ning te halen. Het café mag volgens de vergunning tot vijf uur open zijn. Volgens eigenaar P. Roodenburg wordt vanaf komend weekeinde gewerkt met een eenrichtingsverkeer. Dat bete kent dat klanten tot kwart over twee binnen mogen. Hore- capersoneel kan met een speciale pas vanaf half drie bin nen. „We stoppen om vier uur met tappen, zodat de men sen rustig naar buiten kunnen. We zitten op een kwets baar punt en we hebben hele goede buren. Die relatie wil len we niet verstoren." De nachtvergunning van het café is geldig tot 1 januari 2006. KOUDEKERKE - Een 78-jarige Vlissingse automobiliste en een 54-jarige persoon uit Nuenen zijn gistermiddag ge wond geraakt bij een ongeval op de Middelburgsestraat in Koudekerke. De Vlissingse reed even voor één uur over de Middelburg sestraat, komende uit de richting van Middelburg. Zij kon niet tijdig stoppen toen een voor haar rijdende 63-ja- rige automobilist uit Nuenen voor het overige verkeer moest afremmen. De 78-jarige vrouw werd met nek- en borstklachten naar het ziekenhuis gebracht. De 54-jarige inzittende van de andere auto, eveneens afkomstig uit Nuenen, klaagde ook over nekpijn, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De au to's raakten zwaar beschadigd. RETRANCHEMENT - Een 24-jarige automobiliste uit Oostbürg die onder invloed van alcohol verkeerde, is in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 2.30 uur in het kanaal naast de Kanaalweg in Retranchement terecht gekomen. Ze verloor plotseling de macht over het stuur, mogelijk doordat een dier de weg overstak. De vrouw wist zelf uit de auto te klimmen. Toen de politie ter plaat se kwam, is haar een blaastest afgenomen. De vrouw bleek iets te veel te hebben gedronken. Zij kreeg een rij verbod van een uur en een proces-verbaal. door Mieke van der Jaqt KORTGENE - De Woonvereni- ging Veerse Meer en met name de 32 eigenaars van woningen in het plan Veerse Meer I in Kortgene, die op erfpacht op grond van de gemeente Noord-Beveland staan, zijn boos op de gemeente. Die heeft stekken gestoken om met de beleggingsmaatschappij Rhoon. Pendrecht en Cortgene BV (RPC) grond te ruilen in het plan Veerse Meer I. De grond die de gemeente inbrengt kan al leen de grond onder de 32 hui zen plus de groenstroken zijn. Daarover worden al jaren onder handelingen gevoerd met de ei genaars, die de grond graag wil len kopen. Noord-Beveland heeft de onderhandelingen een en andermaal opgeschort omdat het moeilijk bleek een prijs te be palen. Uit de notulen van een college vergadering in juli, is inmiddels duidelijk geworden dat Noord-Beveland wel brood ziet in ruiling. RPC heeft grond in bezit die de gemeente wel wil hebben, maar de bewoners van de gemeentegrond vinden dat zij onderhand recht hebben op aankoop. Zij schakelden een ad vocaat in, die het college deze week een brief schreef. De advocaat maakt gewag van documenten en gespreksnotities die aantonen dat de gemeente al jaren met de eigenaren onder handelt. Daarin staan toezeggin gen waarvan de bewoners vin den dat de gemeente die gestand moet doen. Uit de brief spreekt verontwaar diging over de plannen van de gemeente. De gemeente is im mers op de hoogte van de proble men die spelen tussen RPC en andere bewoners van Veerse Meer 1, die van de beleggings maatschappij pachten. Ook is nog maar kort geleden een af spraak gemaakt over de groen stroken. De gemeente neemt die voor zijn rekening. Als Noord-Beveland de stroken ruilt met RPC. moeten de bewo ners daarover ook erfpacht gaan betalen. De advocaat waar schuwt de gemeente alvast voor een schadeclaim. Wethouder A. van der Maas, die de portefeuille ruimtelijke ont wikkeling behartigt, zegt zelf niet te beschikken over docu menten waaruit toezeggingen blijken. „Maar het staat natuur lijk buiten alle discussie dat wij dergelijke plannen niet doorvoe ren als de mensen zwart op wit kunnen aantonen dat de grond hen bij verkoop beloofd is. Dan gaat de hele ruiling, die overi gens nog niet eens met de ande re partijen is doorgesproken, ook niet met RPC, gewoon niet door." MIDDELBURG - Een 54-jarige Middelburgse automobilist is gisteren tussen kwart over vijf 's middags en kwart over zeven 's avonds in de Zusterstraat in zijn woonplaats tegen een gepar keerde auto gereden. Bij de aan rijding raakte de geparkeerde auto beschadigd. Van de auto mobilist, die onder invloed van alcohol verkeerde, werd een bloedproef afgenomen. Zijn rij bewijs moest hij inleveren. Het gesprek ging over het Franse verwijt dat Nederlan ders op vakantie al hun leef tocht uit hun eigen land mee nemen. Volgens de doorsnee Fransman liggen de Neder landse caravans en koffers- bakken vol met aardappelen, kaas, pindakaas en ander broodbeleg. „Als ik naar Frankrijk ga moeten er beslist twee dingen mee", sprak een van de ge- j sprekspartners. „Om te begin- nen koffie, want van die Fran- j se koffie krijg ik toch zo'n hoofdpijn. En verder gaan er altijd een paar flessen jenever in de koffer. En toen begreep hij niet waar om zijn collega's in luid scha terlachen uitbarstten. Hoofdpijn van de koffie, het zal wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21