Westduingebied nog niet ingevuld Euregiotuinen zijn niet meer te redden PZC PZC Vernieling aan bus is een incident Dubbele overwinning voor sjezenrijders Vlissingse vismijn houdt open huis College Vlissingen wil eerst totaalvisie vaststellen 11 Kermis in (liddelburg Automobiliste rijdt kanaal in amenzang in Aagtekerke angavond Vijf jaar cel voor overvaller Aanrijding onder invloed Blauwe plekken door aanrijding Bekeuringen op snelweg Boetes voor bromfietsers agenda jjAnrAbvan der Sluis I1ISSINGEN Burgemeester la wethouders van Vlissingen ifbben op geen enkele manier guiten of toezeggingen ge daan particulieren of bedrij- i(B. die plannen hebben in het jjllebos-Westduingebied. Dat jjiwoordt het college op schrif- jliike wagen van de Lokale falij Vlissingen (LPV). Ie fractie stelde in april schrif- ilijke vragen om duidelijkheid donderdag 29 juli 2004 gDDELBURG - De kermis op «Markt in Middelburg begint Hjdag 6 augustus en blijft aan tot en met 12 augustus. Jp de slotdag van de kermis is ïl 'dolle donderdag'. Behalve jikermis is er dan weekmarkt p de Dam, antiekmarkt op de jsmarkt en standwerkerscon- larsinde Lange Delft. Dit jaar ihet ringrijden op het Molen nier een week later, op 19 au- Btus. Vanwege de veiligheid, srdt er tijdens de kermis geen Eirwerk afgestoken. üTRANCHEMENT - Een jarige automobiliste uit Oost- •urg die onder invloed van alco- blverkeerde, is in de nacht van iinsdag op woensdag omstreeks ill drie in het kanaal naast de Iweg in Retranchement te- [ekomen. lerloor plotseling de macht [trhet stuur, mogelijk doordat de weg overstak. De |mv wist zelf uit de auto te n. Toen de politie ter Satse kwam, is haar een Jstest afgenomen. De vrouw lek iets te veel te hebben ge- Éen. Zij kreeg een rijverbod pi een uur en een proces-ver- IGTEKERKE - De Nederland- ihervormde kerk in Aagteker- houdt op maandag 9 augus- ecn zangavond om 20.00 uur het kerkgebouw, riton Karei Bogers zingt enke liederen solo. Joh an den «dt verzorgt het orgelspel, hafloop is er een collecte ten foeve van de Aidsbestrijding 1DDELBURG - Op initiatief B enkele kerken in Middel- Eg wordt donderdag 5 augus- een zangavond gehouden in 1 Gasthuiskefk aan de Lange it. De zomeravondzang be itom 19.30 uur en duurt onge meen uur. Aan avond werken fee solisten mee. REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder rdith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: rédactie@pzc.nl ■nternet Wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 5800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge diende de openingstijden; ^'erdags tot 12.00 uur te krijgen over de plannen van het college met het Nolle- bos-Westduingebied. De partij vroeg zich onder meer af of er aanvragen voor de verkoop of pacht van gronden zijn binnen gekomen bij de gemeente. Ook wilde de LPV weten of er afspra ken zijn gemaakt met belangstel lenden. Bij B en W zijn (nog) geen forme le aanvragen binnengekomen voor aankoop van een stukje grond of een bouwvergunning. Het college geeft in zijn beant woording wel aan dat Skandia Sauna geruime tijd geleden de gemeente heeft benaderd met de vraag of het bedrijf mag uitbrei den en of het bedrijf de daar voor benodigde grond mag ko pen. Manege Daarnaast zijn er particuliere initiatieven om een manege te bouwen in het Nollebos- West duingebied en heeft een grondei genaar in het gebied het gemeen tebestuur gevraagd of hij een plan mag indienen voor de bouw van recreatiebungalows. Op geen van die initiatieven is het college ingegaan. Er zijn geen besluiten genomen en er zijn geen toezeggingen gedaan. Het college heeft belangstellen den voor plannen in het Nolle bos-Westduingebied laten we ten dat er eerst een totaalvisie moet komen op het gebied. De gemeente had dat overigens al aangekondigd in de Toeristische Nota. B en W geven ook aan dat er geen kavels zullen worden uitge geven. noch vergunningen wor den afgegeven voordat de ruim telijke visie een feit is. Als de vi sie klaar is, is het niet uitgeslo ten dat het bestemmingsplan nog moet worden aangepast. Daarvoor gelden allerlei (in spraakprocedures, bezwaar- en beroepsmogelijkheden. „Overi gens", aldus het college in zijn antwoord, „zijn wij (nog steeds) van mening dat het gebied West duin een open en groen karakter moet behouden." Totaalvisie B en W stellen ook dat er geen sprake is van een collegebeleid om het Westduingebied in 'stuk jes en brokjes' te verdelen en te bebouwen. „Het opstellen van de door ons en de raad gewenste totaalvisie voor dat gebied moet een dergelijke ontwikkeling juist voorkomen." Vorige week mengden de LPV, GroenLinks en D66 zich in een discussie over het' Westduinge bied. De drie partijen, die een minder heid vormen in de gemeente raad, willen geen verdere bebou wing. Zij vinden dat het gebied als stiltegebied behouden moet blijven. Recreatiewoningen mo gen er niet komen. Uitbreiding van bepaalde organisaties is wel mogelijk, als ze maar passen in het karakter van de omgeving. Een manege is bijvoorbeeld niet uitgesloten. Skandia Sauna mag wel uitbreiden, maar dan op ei gen terrein, aldus de drie par tijen. De politie veegt de boel schoon bij de bus. door Ron Magnée VLISSINGEN - Politie en busvervoer der Connexxion bestempelen de vernie ling van een bus dinsdagavond in de Vlissingse wijk Paauwenburg als een in cident. Jongeren bekogelden een stads bus met passagiers waarbij drie ruiten sneuvelden. Toch is niet iedereen ervan overtuigd dat het om een incident gaat. Niet voor het eerst wordt een bus op een dergelijke wijze vernield, geeft B. van Dijk van busvervoerder Con nexxion toe. ,,Het gebeurt wel vaker. Ik zeg niet dat het elke dag gebeurt. Maar het vindt vaker plaats, maar dan niet met een dergelijke afloop." Dinsdagavond rond de klok van half elf werd lijn 56 van Middelburg naar Vlis singen bekogeld door een groep jonge ren. Drie grote ruiten sneuvelden; een totale kostenpost van zo'n tweeënhalf duizend euro, calculeert Van Dijk. Bo vendien kan de bus de komende tijd we gens de reparatiewerkzaamheden niet worden gebruikt. In de bus zat een zestal passagiers. Ze maken het naar omstandigheden goed, legt Van Dijk uit. „Ze zijn zich natuur lijk rótgeschrokken. Het had allemaal veel erger kunnen zijn." Van de daders is geen signalement bekend. „Het was rond half elf. Je rekent er natuurlijk to taal niet op. Het gebeurt ineens." Direct na het incident deden geruchten de ronde dat de daders bij de vernieling een luchtbuks gebruikten. Volgens Van Dijk klopt dat verhaal niet. „Er zijn drie ruiten vernield. Terwijl je met een luchtbuks maar één kogeltje kan schie ten." Tussen het glas van de bus heeft de politie ook kiezels gevonden, wat er op duidt dat deze steentjes bij de vernie ling zijn gebruikt. Bovendien breekt het glas snel als er scherpe voorwerpen te genaan komen, legt Van Dijk uit, „Niet een bal of een sneeuwbal, wat in de win ter vaak gebeurt. Dat kan zo'n ruit best hebben. Maar met een scherp voorwerp spettert een ruit zo uit elkaar. Met een knikker kun je van tien meter afstand een ruit breken." Eén van de inzittenden van de bus er voer de vernieling van de bus als een persoonlijke aanslag. Deze jonge wouw die met een kind van tien maanden in een buggy in de bus zat, kreeg al eerder bedreigingen. Ze had hier vorig week al aangifte gedaan bij politie. Donderdaga vond zat zij op de plek waar de bus vol werd geraakt. Zij meende dan ook dat de daders het op haar hadden gemunt. Volgens Van Dijk klopt het verhaal van een doelbe wuste aanslag niet. „Nee, dat is perti nent niet het geval. Zij zat toevallig daar in de bus." Het is niet voor het eerst dat de jeugd in de wijk negatief in het nieuws komt. In het verleden zorg den jongeren in Paauwenburg vaker voor overlast. Vorig jaar hield de politie alleen al in de wijk tientallen jongeren aan wegens vernieling, overlast, inbra- foto Lex de Meester ken en geweldpleging. Deze jeugdige criminelen waren vooral actief rondom de schoolgebouwen van de Louise de Co- lignyschool en Paauwenburgschool. Po litiewoordvoerder J. van Mourik legt geen verband tussen de aanslag van de ze week en de vernielingen uit het verle den. Volgens wijkbewoner en PvdA-raadslid S. van Wijnen neemt de overlast in de wijk wel toe. Zo is onlangs een grote ruit van een pand tegenover wijkcen trum Open Hof aan diggelen gegaan. Waarschijnlijk is het juist in de zomer vakantie dat jongeren baldadig worden, denkt Van Wijnen, „Ik ben dan ook blij dat de gemeente een speelproject op touw heeft gezet. Maar dat is wel be perkt tot één dag per wijk. Bovendien richt het project zich tot jongeren onder vijftien jaar. Jongens die deze week de bus bekogelden, vinden zich voor het project waarschijnlijk te groot." Van Wijnen zou graag zien dat de pro jecten worden uitgebreid. „Maar ik weet dat alle signalen vanuit het rijk op rood staan. Het is ook een behoorlijk in vestering." door René van Stee OOSTBURG - De sluiting van de Euregiotuinen is onvermijde lijk. Dat zegt burgemeester J. Sala van Sluis. Volgens hem tonen de laatste exploitatiecij- fers aan dat het niet verant woord is de deuren van het toe- ristisch-educatieve tuinencom- plex nog langer open te houden. „Ik betreur het dat het zo moet lopen, maar ik denk dat het bes te besluit is genomen. Het com plex blijkt als geheel niet exploi tabel. We kijken nu naar wat verder mogelijk is met het ge bouw op het terrein. Dat willen we graag openhouden en dan liefst ten behoeve van een open bare functie", aldus Sala. Een commissie met vertegen woordigers van de provincie, de Rabobank Zeeuws-Vlaanderen (de grootste particuliere spon sor), het inmiddels demissionai re bestuur van de Stichting Eu- regiotuinen en de gemeente Sluis buigt zich over deze kwes tie. Haalbaarheid De gemeenteraad van Sluis ging in mei 2002 akkoord met een reddingsplan voor de Euregio tuinen, omdat het project al ge ruime tijd in geldnood verkeer de. Het nieuwe bestuur ging energiek aan de slag. De op dracht was binnen een jaar de tuinen gereed voor exploitatie te maken, een management aan te stellen en een toekomstvisie inclusief de financiële haalbaar heid neer te leggen. Het bestuur slaagde in die op zet, maar zag zich na de opening in oktober 2003 toch geconfron teerd met tal van problemen. Zo bleken onder meer de cijfers op basis waarvan zij hun taak be gonnen - opgesteld door de Ox ford Group uit Heemstede - niet realistisch en onhaalbaar. De bezoekersaantallen stelden zwaar teleur (15.000 in de eerste tien maanden, terwijl er op jaar basis 50.000 waren begroot) en ook de programmering met tal van evenementen leverde nauwe lijks respons op. De tuinen gaan niet meteen dicht, omdat lopende verplich tingen nog moeten worden afge rond. Het is nagenoeg zeker dat het groot aangekondigde Mauritsevenement in het week end van 21 en 22 augustus niet doorgaat. „We beginnen in elk geval niks nieuws meer. Mensen die een feestje hebben vastge legd, zijn we nog van dienst, maar dan is het echt klaar. Ook het ontslag van de vier vaste per soneelsleden moet fatsoenlijk worden afgehandeld", zegt vi- ce-voorzitter F. van Dongen van Stichting Euregiotuinen. Behalve particuliere sponsors, die ruim twee miljoen euro aan het project bijdroegen, zitten MIDDELBURG - Een langdurig verblijf in een gevange nis is volgens voorzitter R. Reinarz van de Middelburgse rechtbank de straf die een 22-jarige inwoner van De Haag moet uitzitten. De rechtbank veroordeelde de man gisteren tot vijf jaar cel omdat hij eind vorig jaar twee ge wapende overvallen pleegde op tankstations in Vlissingen en Middelburg. De man heeft zich ook schuldig gemaakt aan verboden wapenbezit en handel in drugs. Reinarz noemde de beide overvallen 'zeer ernstige delic ten' waardoor flinke onrust in de maatschappij is ont staan. Het personeel van de beide tankstations is door het optre den van de Hagenaar getraumatiseerd, vervolgde ze. Ze voegde hem ook nog toe dat hij een deel van de straf te danken heeft aan zijn optreden twee weken geleden in de Zeeuwse rechtszaal. Hij gaf toen nauwelijks tot geen antwoorden op vragen van de rechters en liet ook duidelijk merken in het geheel niet onder de indruk te zijn van wat hij had aangericht. Destijds pleitte officier van justitie J. Zonclervan voor een celstraf van zes jaar. MIDDELBURG - Een 54-jarige Middelbui'gse automobi list is gisteren tussen kwart over vijf 's middags en kwart over zeven 's avonds in de Zusterstraat in zijn woonplaats tegen een geparkeerde auto gereden. Bij de aanrijding raakte de geparkeerde auto beschadigd. Van de automobi list, die onder invloed van alcohol verkeerde, werd een bloedproef afgenomen. Zijn rijbewijs moest hij inleveren VLISSINGEN - Twee meisjes uit Vlissingen. 15 en 16 jaar oud, hebben gisteravond bij een aanrijding op de Zeil- markt in hun woonplaats blauwe plekken en schrammen opgelopen. Een 21-jarige Vlissingse automobilist reed even na half negen achteruit uit een parkeervak en verleende geen voorrang aan de van rechts komende 16-jarige, die met de 15-jarige als passagiere op een bromfiets reed. De auto en de bromfiets raakten beschadigd. RILLAND - Een 40-jarige automobiliste uit Vlissingen heeft gistermiddag rond kwart voor vijf op de A58 bij Ril land een bekeuring gekregen omdat zij de autogordel niet droeg. Bij Kruiningen werd een 44-jarige man uit de gemeente Borsele bekeurd omdat hij met een, gecorrigeerde, snel heid van 106 kilometer per uur met een aanhangwagen achter zijn voertuig reed. OOST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend tussen half elf en half twaalf bij een verkeerscontrole op het Draaibrugpad Vlissings Jaagpad in Oost-Souburg zes bekeuringen uitgedeeld. Drie boetes waren voor het niet dragen van de bromfietshelm, twee voor bromfietsers die op het fietspad reden en één voor de berijder van een on verzekerde bromfiets. door Sandra van de Vreugde MELISKERKE - Ingeborg Ver- rips en Lou Vos hebben dinsdag het sjeesjesrijden in Meliskerke gewonnen. Ook gisteren had het koppel succes, met winst in Zou- telande. Verrips en Vos reden in Melis kerke onbedreigd naar de over winning, met 78 van de 78 rin gen. Niels Janse en Christel Moens werden tweede na kamp met Marcel Clarisse en Ilona Janse. De rode lantaarn voor de laatste positie was voor Kees Wisse met Cornelia Koppejan die 45 rin gen staken. In Zoutelande was de strijd om de eerste plaats een stuk span nender: Rian Janse en Jan Wisse liepen na vijf ronden drie ringen voor op Verrips en Vos. Die mis ten daarna echter niets meer en eindigden met 81 van de 84 te steken ringen opnieuw als eer ste. Janse, afgelopen zaterdag nog Zoutelands kampioen tijdens het ringrijden te paard, werd sa men met Wisse nu tweede. Niels Janse en Christel Moens eindigden op een derde plaats. De rode lantaarn was voor debutante Ella Kerkhove, die voor het eerst samen met haar vader Kees Davidse in de sjees zat. Agenda ZRV Zaterdag 31 juli grote ringrijderij in Vlis singen aan het Bellamypark. Met het vierde-klas kampioenschap en een vrije wedstrijd, van 8.00 tot 18.00 uur Maan dag 2 augustus sjezenrijden in Westka- pelle van 17 00 tot 20.30 uur. ook diverse overheden met een zware kater. De gemeente Sluis en de provincie schieten er res pectievelijk ruim 450.000 en 90.000 euro bij in. De gemeente heeft echter wel het eigendom van het gebouw op het terrein. De Euregio Schel- demond stelde bijna 455.000 eu ro beschikbaar voor het project. In een later stadium kwam hier nog bijna hetzelfde bedrag bo venop. Dit geld was bestemd voor de in richting van een bezoekerscen trum, dat een belangrijk onder deel moest uitmaken van een netwerk van vijf strategisch ge legen bezoekerscentra in de re gio. Het leek ook de redding van het project, dat als gevolg van fi nanciële problemen gevaar liep. Achteraf bleken beide finan ciële injecties tevergeefs. Het is nog onbekend of de klei ne negen ton aan Europese sub sidies moet worden terugbe taald. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeentelij ke vismijn in Vlissingen aan de Buitenhaven is zaterdag 14 au gustus het toneel van de Visserij- dag. Bezoekers kunnen tussen 10.00 en 17.00 uur een kijkje ko men nemen en gratis vis proe ven. De organisatie is in handen van de gemeente Vlissingen, omdat de vismijn een gemeentelijk be drijf is. De veiling heeft een jaaromzet van dertig miljoen euro. Vlissin gen is de thuishaven van de Vlis singse en Arnemuidse vissers vloot. De schepen brengen elke donderdagnacht of vrijdagoch tend vroeg verse Noordzeevis aan wal. Activiteiten Tijdens de Visserijdag zijn er doorlopend activiteiten. Er wor den onder meer netten ge knoopt, er zijn demonstraties van koken met vis, de verkoop van gouden sieraden met vismo- tieven en kraampjes met visserij artikelen. Het veilen (mijnen) van de vis wordt met getoond. De vissersschepen aan wal zijn met vlaggetjes versierd. Ook be staat de mogelijkheid een rond vaart te maken door de havens en er is levende muziek. Tijdens de visserijdag is er ook een grote rommelmarkt, georga niseerd door de jeugdbrandweer van Vlissingen. De gemeente Vlissingen wijst be zoekers erop dat het heel druk kan worden tijdens de Visserij dag, gelet op voorgaande jaren. Ze adviseert bezoekers om voor al met de fiets te komen. Men sen die toch met de auto willen komen, moeten de aanwijzingen van de jeugdbrandweer opvol gen. Zij verwijzen bezoekers naar de beschikbare plaatsen in de om geving van de vismijn. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Vismarkt, 9.00 - 16.00 uur: Kunst- en antiekmarkt; Koorkerk, 13.00 uur: middaggebed; Wandelkerk, 13.30 uur: start Middelburgs Kerkepad, wandeling o.l.v, een gids langs diverse kerken; VLISSINGEN Petruskerk, 9.30 uur 55+ yoga; WESTKAPELLE Markt, 16.00-19.00 uur: Fietsparcours met verkeerstuin; ZOUTELANDE - Speeltuin bij de dijk, 19.30 uur: Natuurwandeling door dui nen en langs het strand; Muziektent, 20,00 uur: Concert Luctor et Emergo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11