Arafat paait premier Qurei PZC Britten krijgen boekje over omgang rampspoed en terreur Noord-Korea laat na geheim verleg Seoul 200 mensen gaan Portugal vraagt hulp EU tegen bosbranden Democraten nemen Bush op de korrel Palestijnse president belooft deel macht over te dragen Vrees voor ziektes door watersnood EU veroordeelt Turkije om dood gevangene Doek Van de Velde gestolen Nihoul moet toch naar gevangenis Duikers als natuurbeschermers Frans homohuwelijk ongeldig Bevroren Ark bewaart DNA dieren Iran zou bijna klaar zijn om kernbom te maken Jordaans bedrijf weg uit Irak om ontvoering woensdag 28 juli 2004 BOSTON - De conventie van de Amerikaanse Demo cratische Partij is in Boston begonnen met veel lovende woorden over de ei gen presidentskandidaat John Kerry en venijnige kri tiek op George Bush. Democratische partijstrate gen hadden van tevoren duidelijk gemaakt een posi tieve toon te willen en niet te veel aanvallen op de Re publikeinse tegenstander. Desondanks haalden promi nente partijleden zoals Bill Clinton. Jimmy Carter en Al Gore maandagavond kei hard uit naar de huidige president. Bush is geen slechte man, maar hij en zijn partij hou den er slechte ideeën op na en hebben foute prioritei ten, betoogde oud-presi dent Clinton. Hij hamerde vooral op de door Bush doorgevoerde ruk naar rechts en de belastingverla ging voor de rijken. De kandidatuur van Kerry (60) wordt morgen officieel door de Democratische con ventie bekrachtigd. Gore, de kandidaat van de Democraten bij de presi dentsverkiezingen van 2000, hekelde de wanpres tatie van de regering-Bush mlrak. „Zijn we niet beter af met een nieuwe presi dent die de bruggen naar onze bondgenoten niet ach ter zich heeft verbrand, en die opnieuw respect voor Amerika kan verwerven in de wereld." De hardste kritiek kwam uit de mond van oud-presi dent Carter (80). Bush heeft het vertrouwen in het leiderschap van de VS in de wereld en de goodwill na de aanslagen op 11 sep tember 2001 verspild, al dus Carter. Het hoogtepunt van de con ventie is op donderdaga vond (Amerikaanse tijd), als Kerry zijn rede houdt. GPD van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse premier Ahmed Qurei heeft gis teren zijn ontslagaanvraag inge trokken, nadat president Jasser Arafat hem beperkt ruimte heeft gegeven om hervormingen door te voeren. Daarmee lijkt voorlopig een einde te zijn geko men aan de Palestijnse leider schapscrisis. De twee mannen toonden zich na hun onderhoud in het kan toor van Arafat in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever, ge broederlijk aan de buitenwe reld. Ze kusten elkaar op de wangen en hielden hun handen ineengeslagen omhoog. Qurei diende tien dagen geleden zijn ontslag in, omdat hij geen verantwoordelijkheid kreeg over de Palestijnse veiligheids- en inlichtingendiensten. Arafat weigerde gisteren opnieuw met het ontslag akkoord te gaan. „De president heeft mijn ont slag afgewezen en ik zal me daarbij neerleggen", aldus Qu rei gisteren. „Ik hoop dat we nu kunnen samenwerken." Volgens Palestijnse parlementa riërs die bij het gesprek waren, zou Arafat zich bereid hebben getoond een deel van zijn macht over de politie en de interne vei ligheidsdienst over te dragen aan Qurei. Arafat houdt echter de controle over de belangrijk ste veiligheidsdiensten: de in lichtingendienst en de nationale veiligheidsdienst. De crisis begon ongeveer twee weken geleden met een reeks ontvoeringen in de Gazastrook. Hierop nam premier Qurei ont slag. Daarna volgden gevechten tussen de militante Al Aqsa Mar telaren Brigades en veiligheid stroepen over de benoeming van een nieuwe veiligheidschef. Arafat had zijn impopulaire neef Moussa tot veiligheidschef van alle bezette gebieden be noemd, maar onder de zware druk kwam hij twee dagen van dat besluit terug. De voorganger van Moussa, Razik al Majeida, kreeg zijn functie weer terug. De onrust onder de Palestijnen, die hervormingen eisen en een einde aan de vriendjespolitiek en de corruptie binnen de Pales tijnse Autoriteit, nam daardoor echter nauwelijks af. Doden Het Israëlische leger heeft giste ren in het oosten van Gaza-Stad twee Palestijnen doodgescho ten. Vijf anderen raakten ge wond. De militairen, gedekt door tanks, bulldozers en heli kopters, vielen de wijk binnen op zoek naai' vermeende terroris ten. Het Israëlische leger zegt dat de Palestijnse slachtoffers zich schuldig hadden gemaakt aan het afschieten van zelfge- .maakte raketten op Israël. De Israëlische politie ontzegde gisteren joden de toegang tot de DELHI - De grote over stromingen in delen van Zuid-Azië hebben al aan meer lan duizend mensen het leven «tkost. De situatie in de zwaarst getrof- a landen, India en Bangla desh, is nog altijd penibel, on danks dat op veel plekken het waterpeil al is gezakt. Hulpver leners zijn zeer bevreesd voor ten grootschalige uitbraak van besmettelijke ziekten, in de' Indiase deelstaat Assam ragen 500.000 kinderen te ver- tongeren als er niet snel huip oederen arriveren. Miljoenen ndiase boeren hebben hun zien mislukken en ook voedselvoorraden zijn verwoest. De premier van India, Manmo- ian Singh, was gisteren in een ran de rampgebieden. Hij zegde toe dat er een speciale werk- poep komt die binnen zes maan- ten voorstellen zal presenteren '-oor een beter waterbeheer. Bangladesh, dat grotendeels on twater staat, kampt nu voor- imet dertig miljoen vluchtelin- Sn die hun huizen moesten ver aten. Het openbare leven in de toofdstad Dhaka, met tien mil ten inwoners, is door overstro- n nagenoeg stilgelegd, tok delen van China hebben "et wateroverlast te maken, ■tonese media meldden gisteren tot zeker vierhonderd mensen :;n gedood. ANP/DPA/RTR door Esther Gotink LONDEN - Alle Britse huis houdens krijgen de komende weken een boekje in de bus waarin staat hoe om te gaan met een scala aan noodsitua ties, van doorslaande stoppen tot terreuraanslagen. De regering is bang dat de hui dige generatie te verwend is door de 24-uurs economie en om die reden niet op voorhand beschikt over een voorraad kaarsen, batterijen, gebotteld water, zeep en blikvoedsel. Het boekje moet hen elke ramp spoed door helpen. Overstromingen, branden, zelfs aanvallen met biologische wapens worden in de brochure aangekaart. In de meeste geval len wordt 'geen paniek' voorge schreven en herinnerd aan het alarmnummer. Het boekje telt 22 pagina's en bevat aanwijzin gen voor de eerste hulp en een uitleg van de ontsmettingspro cedure na een biologische aan val. Twaalf miljoen euro telde de re gering neer voor de uitgave van de handleiding, getiteld Voorbereiding voor Noodgeval len: Wat U Dient te Weten. Ze benadrukt dat op dit moment geen enkele sprake is van een directe dreiging. Chris Fox van de politiebond zegt dat het tegenwoordig in bijna elk huishouden ont breekt aan een noodrantsoen. „Het publiek beschikt over ge zond verstand, maar is al de cennia lang gevrijwaard van ri sico's. We kennen 24-uurs win kels, 24-uurs pompstations, 24-uurs geldautomaten. Alles is nu direct voorhanden, maar dertig jaar geleden hadden mensen veel spullen thuis op voorraad." De Britse burgers reageren vooralsnog negatief. „Ik denk niet dat dit boekje grote impact heeft", zegt Loui sa Setchfield (27) uit Londen. „Denk je dat mensen dit lezen? Ik zou het eerlijk gezegd weg- 1 gooien. Je hoort de laatste tijd zoveel over veiligheidsmaatre gelen dat je er immuun voor wordt." Caroline Bowdler van de regio nale overheid in Oost-Enge- land, zegt dat het nieuwe boek je anders is dan de hevig bekri tiseerde brochure Bescherm en Overleef die door de rege- ring-Thatcher werd verspreid ten tijde van de Koude Oorlog. Dat document adviseerde de Britten om de ramen zwart te schilderen en een schuilhut te maken onder de keukentafel door deze te omringen met meubels en boeken, zodra het alarm voor nucleaire aanvallen luidde. „Het Bescherm en Overleef boekje werd flink bespot om dat de adviezen niet realistisch waren. Deze nieuwe versie komt met zinnige maatrege len", zegt Bowder. „Het gaat niet alleen over tei-reursitua- ties maar over allerlei huis-, tuin- en keukenrampen. Ik hoop dat mensen de tijd nemen de folder te lezen. Het is niet bedoeld om hen te alarmeren maar om hen op hun gemak te stellen." Toenemende vraag Het kabinet zegt dat de nieuwe brochure is gedrukt in reactie op een toenemende vraag van het publiek naar dergelijke in formatie. Het is geschreven door veilig heidsexperts, inclusief die van spionagedienst MI-5, en bevat een speciaal alarmnummer voor terreurmeldingen. De Brit ten worden aangemoedigd om te bellen als ze verdachte acti viteiten zien. GPD Tempelberg in Jeruzalem, uit angst voor ongeregeldheden tij dens de herdenking van de ver woesting van de eerste en twee de joodse tempel. De extreem-rechtse groepering De Gelovigen van de Tempel berg wilde toegang tot de heili ge plaats om er een symbolische funderingssteen voor een derde joodse tempel neer te leggen. De Tempelberg, waar zich zowel de Al Aqsa moskee als de Omar moskee bevindt, is echter ook de op twee na belangrijkste plaats binnen de islam. Joden in heel de wereld herdach ten gisteren dat de Babyloniërs in 537 voor Christus de tempel van Salomon vèrwoestten. ANP/RTR/AFP STRAATSBURG - Het Europe se Hof voor de Rechten van de Mens heeft Turkije gisteren ver oordeeld voor de dood van een gevangen Koerd en de marteling van een andere Koerd. Het eerste geval is van een ge vangen Koerd die in november 1993 in zijn rug is geschoten. Hij werd ervan verdacht bij een separatische Koerdische groep te horen. In het tweede geval pleegde een Koerd in 1994 zelf moord, nadat hij in hechtenis was gemarteld. Turkije werd eveneens op zijn vingers getikt, omdat het in 1996 een rapport van de Ameri kaanse mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch ver bood. De uitgever en de Turkse vertaler werden toen tot celstraf fen veroordeeld, die niet zijn uit gevoerd. Volgens het hof heeft Turkije de vrijheid van menings uiting geschonden. Turkije wil toetreden tot de Eu ropese Unie. De EU stelt mede als voorwaarde dat de bescher ming van de mensenrechten in het land verbetert. ANP/AFP üüonzeredactie buitenland jUNGNAM - Noord-Korea wft onverwacht meer dan ffeehonderd vluchtelingen vrij laten. De Noord-Koreanen "amen gisteren na een gehei- 3eoperatie met een speciaal ge aderd vliegtuig aan in toid-Korea. vluchtelingen landden op ^zwaarbewaakte militaire ba- 5* in Sungnam ten zuiden van *°ul. Na hun aankomst wer- pn zij in bussen afgevoerd naar F onbekende bestemming, p. is de grootste groep die ooit -oor Noord-Korea is vrijgela ten. Volgens missionarissen die zorgen voor de opvang zou van daag nog eenzelfde aantal men sen worden overgevlogen naar Zuid-Korea. Het communisti sche Noord-Korea is nog altijd afgesloten van de buitenwereld. Sinds enkele jaren zijn de be trekkingen met Zuid-Korea enigszins genormaliseerd. De twee landen onderhouden achter de schermen diplomatie ke contacten, maar officieel geeft Seoul geen informatie over de geheime operatie rond de vrij lating. Minister Ban Ki-moon van Buitenlandse Zaken wilde de missie gisteren, gezien de de licate verhoudingen met Noord-Korea, niet bevestigen te genover journalisten. Tegelijk liet hij wel los dat 'de zaken soe pel verlopen'. Volgens bronnen in Vietnam zouden de nu vrijgelaten Noord-Koreanen maanden gele den hebben geprobeerd illegaal de Chinese grens over te steken. Zelfmoord Zuid-Koreaanse regeringsbron nen meldden dat sommigen van de vluchtelingen dreigden met zelfmoord door de slechte behan deling en de lange tijd die zij moesten wachten tot hun zaak werd afgehandeld. Deze situatie leidde ertoe dat Seoul in mei of- ficeel aandrong op het overbren gen van alle vluchtelingen naar Zuid-Korea. GPD/RTR KEULEN - Onbekenden hebben in het Wallraf-Ri- chartz-Museum in Keulen het olieschilderij Winterland schap van de Nederlandse meester Esaias van de Velde de Oudere gestolen. Dat heeft de Keulse politie gisteren laten weten. Het doek uit de 17e eeuw heeft een waarde van 150.000 euro. Van de Velde is vooral van belang voor de bijdrage die hij le verde aan de ontwikkeling van het realisme in de Holland se landschapsschilderkunst. ANP/DPA BRUSSEL - Michel Nihoul, medeveroordeelde in de zaak-Dutroux, zal zich morgen toch moeten melden bij de gevangenis van Brugge om een straf van vijf jaar uit te zitten. Dat heeft de rechtbank van Brussel gisteren bepaald. Ni houl kreeg in de zaak-Dutroux vijf jaar celstraf voor men sen- en drugshandel. Hij werd niet veroordeeld voor me deplichtigheid aan de ontvoering van minderjarigen. Wegens zijn zwakke gezondheid vroeg Nihoul koning Al- bert om gratie. De uitspraak daarover kan nog enige tijd op zich laten wachten. Justitie oordeelde dat Nihoul in de tussentijd gewoon de cel in moet. ANP CAMBRIDGE - De nieuwe organisatie Earthdive, opge richt met steun van de Verenigde Naties, roept duikers en snorkelaars op actief mee te helpen met het beschermen van de wereldzeeën. Op www.earthdive.com kunnen onderwatersporters hun bevindingen rapporteren over de stand van flora en fauna onderwater. Zij moeten daarvoor wel lid worden en con tributie betalen. De gegevens die zij verzamelen, worden opgenomen in èen database voor wetenschappelijk ge bruik. De helft van de contributie gaat naar milieube schermingsprojecten. ANP BORDEAUX - Het eerste huwelijk dat in Frankrijk tus-< sen twee mensen van gelijk geslacht was gesloten, is giste ren door de rechtbank in Bordeaux ongeldig verklaard. Het huwelijk werd op 5 juni in Bègles gesloten, ondanks felle tegenstand van de regering. De rechtbank oordeelde gisteren dat het homohuwelijk in strijd is met het burgerlijk wetboek. De advocaten van de jonggehuwde mannen hadden juist gezegd dat er geen en kel artikel in het wetboek staat dat een echtverbintenis tussen homo's verbiedt. De mannen gaan in beroep. ANP/AFP/RTR LONDEN - Het DNA-materiaal van bedreigde diersoor ten wordt voortaan bewaard. Wetenschappers zullen in een zogeheten Bevroren Ark de genetische gegevens opslaan van zoogdieren, vogels, insec ten en reptielen die met uitsterven worden bedreigd. De Bevroren Ark is vernoemd naar de bijbelvertelling van de ark van Noach, waarin alle diersoorten voor de zondvloed worden gered. De eerste monsters met DNA-materiaal zijn al afgenomen en bevroren. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - De Portugese re gering heeft de Europese Unie om hulp gevraagd bij de bestrij ding van de tientallen bosbran den. De ineer dan duizend brandweerlieden en vrijwilli gers staan machteloos tegen de oprukkende vlammen. De regering legt de schuld bij de extreme hitte en de criminelen die de branden aansteken. Vol gens de autoriteiten beschikt de brandweer over voldoende mid delen, maar is het een hopeloze strijd als de omstandigheden, net als vorig jaar, zó uitzonder lijk zijn. In heel 2003 ging 420.000 hectare in vlammen op, 5 procent van het totale grondge bied. De situatie is dit jaar nog ernstiger dan in dezelfde perio de van vorig jaar. Bijna overal in het land woeden branden, ook in het toeristenge bied Algarve. Campings en stranden zijn ontruimd en tien tallen huizen zijn verwoest. De snelweg tussen Lissabon en Por to is een tijdlang afgesloten ge weest. Dat geldt ook voor secun- daii'e wegen. Ondanks de verklaringen van de regering is er veel kritiek op het beleid van de overheid. Volgens milieu-organisaties zijn er veel te weinig middelen en deugt de organisatie van geen kant. De milieuvereniging Quercus zegt dat er met name te weinig blus vliegtuigen zijn en dat ze steeds te laat komen. Na de branden van 2003 heeft de regering besloten een specia le organisatie voor preventie en betrijding van bosbranden op te zetten. Maar er is alleen nog maar een directeur benoemd. De leiding van de brandweer be vestigt dat een adequate aanpak van de overheid volledig ont breekt. GPD door Jessica Smeenk LONDEN - Iran is nog maar 'en kele maanden verwijderd' van de mogelijkheid uranium te ver rijken voor een kernbom. Dit meldde de Britse krant The Ti mes gisteren op gezag van 'wes terse diplomatieke bronnen'. Het land heeft volgens de bron nen van de krant 'tijd gekocht door le doen alsof het meewerk te met het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA)'. Nu blijkt dat het land veel ver der is met het verwerven van nu cleaire technologie dan iedereen dacht, zei een Britse functiona ris tegen The Times. „In feite zijn zij gewoon doorgegaan met onderzoek en nu zijn ze nog maar een paar maanden verwij derd van de completering van het programma." Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Duitsland be reikten proberen volgens de bronnen van The Times een spoedoverleg met het bewind in Teheran te krijgen. ANP Noord-Koreaanse vluchtelingen verlaten het vliegtuig op de militaire basis Sungnam. foto Kim Kyung-Hoon/RTR nië en Irak af te snijden en Jor daanse zakenlieden en vracht wagens aan te vallen, als Jorda nië niet stopt met samenwer king met de Amerikaanse troe pen in Irak. De broer van een in Irak ver moorde vrachtwagenchauffeur heeft diens lichaam gevonden en teruggebracht naar Turkije. Cemal Ugur werd vermoord door rebellen, omdat hij goede ren vervoerde voor het Ameri kaanse leger. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland AMMAN - Het Jordaanse be drijf Daoud and Partners stopt met alle activiteiten in Irak. Zo hoopt het te bereiken dat twee van zijn chauffeurs, die maan dag zijn ontvoerd, vrij komen. Dit heeft de directeur van het be drijf gisteren laten weten. Een groepering, die zichzelf Groep des Doods noemt, dreigt de wegverbinding tussen Jorda- President Arafat (1) en premier Qurei (r) na hun gesprek in Ramallah. foto Atef Safadi/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5