Vakbond spelers luidt noodklok wil kruistocht tegen doping Millar Wester veld is voetballerij zat Slippertje brengt Eriksson in het nauw VVCS: veel buitenlanders Ricardo Carvalho naar Chelsea Fisichella neemt plaats Trulli in bij Renault Van den Herik hekelt Kesler Afscheid Van Hooijdonk Thuram stopt als international Fulham lijft Diop in Rust keert terug bij doorgeslagen Vandenbroucke Relatie Ullrich en Godefroot na Tour bekoeld Lizarazu verkast naar Marseille woensdag 28 juli 2004 door Leon ten Voorde GOUDA - De grenzen vormden jarenlang een barrière, maar dit seizoen wordt de Nederlandse eredivisie weer overspoeld door buitenlandse voetballers. „Het aantal buitenlanders is ver drievoudigd". constateert Theo van Seggelen, voorzitter van de Vereniging van Contractspelers (WCS). De eredivisie was de laatste ja ren vooral een speelplaats van ons nationale product, maar daar komt dit seizoen verande ring in. De opmars van de bui tenlandse voetballer is deze zo mer niet te stuiten. „Vorig jaar kwamen er zo'n tien tot vijftien buitenlanders naar de eredivi sie, dit seizoen komen we dik bo ven de vijftig spelers uit", zegt Van Seggelen. Het hoeft geen betoog dat de vakbond allesbehalve blij is met deze nieuwe ontwikkeling. „Het is een slechte zaak, want de praktijk zal dit seizoen al heel snel uitwijzen dat de meeste bui tenlanders niks toevoegen. Hier PARIJS - De Italiaanse autocou reur Giancarlo Fisichella rijdt volgend seizoen in de Formule 1 voor het team van Renault. Hij vervangt zijn landgenoot Jar- no Trulli. De Franse renstal maakte gisteren bekend dat Fisi chella, die dit seizoen racet voor het team van Sauber, een con tract van twee jaar heeft onder tekend. ANP wordt niemand beter van." Van Seggelen heeft geen flauw idee waarom de Nederlandse clubs deze zomer voor die drasti sche koerswijziging hebben ge kozen. „Het begint bij de top clubs en dan volgt de rest al snel. Vraag me niet hoe het komt: het is de grilligheid van de markt. Anders valt het niet te verklaren, want die buitenlan ders zijn echt niet goedkoper. En vaak zijn ze ook niet eens be ter. Toen de grenzen in Europa open gingen wilde iedereen plots een buitenlander hebben, maar in de afgelopen zeven jaar was het opeens weer not done om spelers van buiten te halen. Nederlandse voetballers was de trend. En nu wordt alles weer overboord gegooid. Er valt werkelijk geen peil op te trek ken." Van Seggelen wil ook zo snel mo gelijk met de KNVB en het mi nisterie van Sociale Zaken om de tafel om te kijken hoe de mas sale toestroom van buitenlan ders in de toekomst binnen de perken gehouden kan worden. „Want het is onze taak om het Nederlandse talent te bescher men." Op de nieuwe elftalfoto's in het betaald voetbal staan dit jaar niet alleen nieuwe, onbekende buitenlanders. Van Seggelen heeft deze zomer nog iets anders gesignaleerd. „Het verloop van spelers is enorm groot. Jaren lang was er sprake van stabili teit bij de clubs, maar door be zuinigingen zijn veel spelers af gevloeid. Vaak zijn daar jonge spelers vanuit de eigen oplei ding of van amateurclubs voor in de plaats gekomen. Dat is op zich een goede zaak, al blijft het jammer dat veel gaten nu ook zijn opgevuld door buitenlan ders." GPD LISSABON - FC Porto heeft ook verdediger Ricardo Car- valho verkocht aan Chelsea. De Londense club was be reid 30 miljoen euro te betalen voor de 26-jarige interna tional. De Portugese kampioen bracht de transfer giste ren als beursbericht naar buiten. Ricardo Carvalho wordt bij Chelsea herenigd met Paulo Ferreira, die al eerder werd overgenomen op voorspraak van de nieu we coach Jo se Mourinho. ANP/RTR ROTTERDAM - Vlak voor aanvang van de nieuwe compe titie zet Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik de broze relatie met KNVB-directeur Henk Kesler weer op scherp. In de eigen Feyenoord-krant noemt Van den Her ik de KNVB-bestuurder de loopjongen van Johan Cruijff. Volgens Van den Herik heeft Kesler een ontoelaatbare po sitie verworven bij de bond. „Kijk alleen maar naar de KNVB en de machtspositie die Henk Kesler zich heeft ver worven. Dat is een absurde situatie waar nodig wat aan gedaan zou moeten worden." Even later zegt de preses van Feyenoord over Kesler: „Hij is de loopjongen van Jo han Cruijff geworden. Hij heeft nu geen eigen mening meer. Ik zeg: 'Op dat moment ben je ongeschikt voor je taak geworden'." Kesler en Van den Herik kwamen eer der dit jaar in conflict. Van den Herik betichtte de KNVB van grove nalatigheid naar aanleiding van de rellen bij Jong Ajax-Jong Feyenoord in april. ANP ROTTERDAM - Pierre van Hooijdonk maakt vandaag op de Open Dag van Feyenoord nog eenmaal zijn opwach ting in de Kuip. De succesvolle spits van weleer, die nu voor het Turkse Fenerbahge uitkomt, is uitgenodigd dooi de supportersvereniging van Feyenoord, die van de gele genheid gebruik wil maken officieel afscheid van hem te nemen en hem te bedanken voor bewezen diensten. Van Hooijdonk heeft de invitatie aanvaard. Eerdere pogingen om hem in Rotterdam uit te zwaaien mislukten, mede door het drukke programma van Fenerbahge. De open dag van Feyenoord begint vandaag om 11.00 uur. GPD PARIJS - Lilian Thuram heeft tijdens het Europees kam pioenschap voetbal in Portugal zijn laatste interlands voor Frankrijk gespeeld. De verdediger maakte gisteren in een interview met dagblad l'Equipe bekend dat hij stopt als international. Thuram (32) heeft 103 interlands achter zijn naam. De speler van Juventus is met drie ande ren recordhouder als het gaat om gespeelde EK-duels. Net als landgenoot Zidane, de Tsjech Poborsky en de Por tugees Figo kwam Thuram in veertien EK-duels in actie. Nu vindt hij het genoeg. ANP/AFP LONDEN - Pape Bouba Diop speelt komend seizoen in de Engelse Premier League bij Fulham. De Senegalese middenvelder van de Franse club Lens ondertekende gis teren een vierjarige verbintenis bij de club van doelman Edwin van der Sar. Bouba Diop was ook in beeld bij Portsmouth. ANP/RTR door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Hij wil na zijn loopbaan hele maal niets meer met de voetballerij te ma ken hebben. Doelman Sander Westerveld is de wereld vol list en bedrog spuugzat nu hij buiten zijn schuld in de problemen is geko men bij Real Sociedad. De nieuwe trainer van de Spaanse club, José Maria Amorrortu, nam Sander Wester veld maandag op de eerste training even apart. „Hij wilde kwijt dat het geen sportie ve, maar een economische beslissing is ge weest om me te degraderen tot derde doel man. Dit was de keus van het bestuur, niet van hem." Westerveld hoorde het verhaal aan en schudde zijn hoofd. De oefenmeester had nog eens bevestigd wat hij al wist. „Hier wordt een raar spel gespeeld." Westerveld is al ruim twee jaar tot ieders te vredenheid de nummer één van Real Socie dad. Zijn contract loopt na het komende sei zoen af en dat betekent dat hij over een jaar voor niets weg kan. Dat probeert Sociedad nu ten koste van al les te voorkomen. „Ze willen van me af, zo dat ze nog wat geld voor mij kunnen ontvan gen", zegt Westerveld. „Ik ben een dure jon gen voor de club. Ik heb er ook best begrip voor dat ze me willen verkopen. Maar dat hadden ze me dan in januari moeten zeggen en niet twee weken voor de start van de voorbereiding. Ik heb meerdere keren aange geven dat ik wel openstond voor een andere club. Maar met die boodschap heeft de club niets gedaan. Maanden hoor ik niets en dan krijg ik midden in mijn vakantie opeens de mededeling dat ik niet meer welkom ben. Dat hadden ze me eerder moeten zeggen, want nu zijn alle clubs bezet." Westerveld is teleurgesteld in de handelwij ze van de club. „De directeur vertelde me maandag nog dat er op mijn prestaties en ge drag niets valt aan te merken. Ik had hele maal niets verkeerds gedaan. Dan is het wel heel zuur dat je de dupe wordt van iets waar je zelf helemaal niets aan kunt doen." Wachten Het enige dat Westerveld voorlopig kan doen, is wachten. En hopen dat er snel een adequate oplossing wordt gevonden. „Ik ben 29 jaar en heb de perfecte leeftijd. Ik wil en moet spelen. Maar laat één ding dui delijk zijn: ik ga niet naar een club die slech ter is dan Sociedad. Ik heb destijds een stap teruggedaan van Liverpool naar Sociedad in de verwachting dat ik later weer een sprong voorwaarts zou kunnen maken. Dat wil ik nog steeds." De vraag is alleen of er wel een club komt die een miljoen euro wil betalen voor een speler die over een jaar voor niets is te krij gen. „De transferperiode sluit 31 augustus", aldus Westerveld. „Als er geen nieuwe club komt, blijf ik en dan heeft de club een pro bleem, niet ik. In mijn contract staat dat ik eersteselectiespeler ben, dus ze kunnen me niet terugzetten. De trainer heeft ook ge zegd dat ik voorlopig mee kan blijven trai nen. En dan moeten we maar zien hoe het af loopt. Ik kan me niet voorstellen dat hij dan geen gebruik van me maakt, want ik heb nog nooit meegemaakt dat een trainer zijn beste keeper niet opstelt." Maar Westerveld weêt als geen ander dat in de voetballerij de logica vaak ver te zoeken is. „Deze zaak doet me heel erg denken aan Liverpool, waar ik van de manager weg moest terwijl ik net vijf prijzen had gewon nen. Niemand snapte er wat van en ik snap het nog steeds niet. Ik heb bij Liverpool wel eens voor de grap gezegd dat ik de voetbal wereld meteen verlaat als mijn laatste con tract is afgelopen. Nou, dat is inmiddels geen grap meer." GPD Sander Westerveld (links) was op het afgelopen EK bij het Nederlands elftal derde keeper en kon daar mee leven. Bij Real Sociedad is hij ineens ook de derde doelman en dat kan hij niet verkroppen. foto ANP STIPHOUT - Lance Armstrong (midden) is een veelvraat. Dat bewees hij afgelopen maand in de Tour de France, waarin hij vijf ritten won, en gisteren in het Brabantse Stiphout. In de plaatselijke omloop over 100 kilometer bleef hij Robbie McEwen (rechts) en Mare Lotz in de eindsprint voor. foto Ed Oudenaarden/ANP ANTWERPEN - Een dag na de bestorming van zijn woning is de rust weergekeerd, niet alleen in zijn woonplaats Nieuwkerke maar ook in Frank Vanden broucke zelf. „Frank bekomt van de emoties. Dat doet zijn vrouw Sarah ook", zei hun psy choloog Jef Brouwers gisteren. Maar hoe moet het nu verder? „Mijn vak is werken met men sen. Daar doe ik nooit definitie ve uitspraken over." Ook Brou wers beleefde maandag een tur bulente dag. Hij was het die de Belgische wielrenner kon afkoe len en overhalen het wapen neer te leggen waarmee hij dreigde zelfmoord te plegen. Gisteren zette de psycholoog zijn werk voort. „Frank komt in een vertrouwd milieu bij van de emoties en blijft onder mijn begeleiding. Van opname in een psychiatri sche instelling is geen sprake." De vraag blijft waarom de stop pen bij de renner doorsloegen. Brouwers: „Hij is snel gefrus treerd en daardoor zo labiel. De geringste tegenslag brengt hem uit zijn evenwicht. Die tegensla gen komen er bij hem sneller, omdat hij de lat voor zichzelf zo hoog legt. Veel hoger dan ande re sporters. Naar mijn gevoel reed hij een goed voorjaar, welis waar zonder winst, maar zelf was hij er heel negatief over. Van de Ronde van Qatar tot Luik-Bastenaken-Luik: alles- wilde hij winnen. Tja, dan val je na drie maanden van uitputting in een diep gat als het niet lukt." Lang gesprek „Met zijn vrouw Sarah en ande re mensen uit zijn omgeving kon ik hem uit dat gat optillen. Het ging pas vorige week weer berg afwaarts. Maandag belde hij mij tijdens een trainingsstage in het Italiaanse Livigqo in paniek op. 'Ik voel pijn in mijn rechterknie, nu kan ik mijn terugkeer als ren ner helemaal vergeten.' Ik wist meteen hoe laat het was. Zijn verplichte opgave in de eerste rit van de Brixia Tour bracht hem helemaal aan de rand van de afgrond. De fysieke pijn had plaatsgemaakt voor mentale pijn. Daarover hadden we zater dag een lang gesprek. Blijkbaar heeft dat niet geholpen." „VDB is echter nog niet verlo ren. Als hij weer structuur kan geven aan zijn leven, dan komt hij terug als mens én als ren ner." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Hij gold als een schone belofte. Aan zijn lijf géén epo of andere doping. De ooit zo bewierookte David Mil lar leek een coureur van de nieu we generatie. Maar ook hij viel voor de epo. Nu wil hij zijn le ven beteren, getuige een inter view met het Britse dagblad The Guardian. Millar wil jonge ren ners op de gevaren van doping wijzen. „Ik heb fouten gemaakt en wil daarvan leren." David Millar, wielrenner bij het Franse Cofidis, werd op 22 juni gearresteerd in zijn woonplaats Biarritz. Hij was de volgende link in het onderzoek naar het gebruik van doping bij de Fran se ploeg. Eerder waren Philippe Gaumont, Médéric Clain, Céd- ric Vasseur en nog enkele ande re renners en begeleiders van hun voetstuk gevallen. Ze gaven na druk van de Franse justitie het dopinggebruik binnen de ploeg toe. Alleen David Millar hield stug vol dat hij nooit doping had ge bruikt, dat er sprake was van een komplot tegen de ploeg. Daar ligt een opvallende verge lijking met de Tour van 1998. Toen hield Richard Virenque bij hoog en bij laag vol dat hij nooit uit de pot met verboden midde len snoepte. Uiteindelijk kraak te de man die zondag opnieuw de bolletjestrui won: ook die be jubelde klimmer had een doping- verleden. Zo verging het ook Millar, In de eerste 47 uur van zijn aanhou ding gaf hij geen duimbreed toe. „Ik verzon een verhaal. Ik dacht dat ik me eruit'kon redden", zei hij gisteren in The Guardian. Het laatste uur, voordat hij op transport gezet zou worden naar Parijs voor nieuwe zware verhoren, gaf hij toe. Die enkele gebruikte injectiespuiten in zijn woonhuis in Biarritz waren een te hard bewijs. In de spuiten had epo gezeten en ze waren aantoonbaar gebruikt door Da vid Millar. Spuiten Zijn zo bejubelde nonchalance was slordigheid geworden. Hij had de spuiten mee naar huis ge nomen na zijn gewonnen WK-tijdrijden van 2003 in het Canadese Hamilton. Bij het leeg ruimen van zijn tas had hij ze achteloos op de boekenplank ge legd: een soort van ironisch aan denken, net als de regen- bbogtrui, aan zijn kampioen schap. Tot drie keer toe gebruikte hij epo, zo geeft Millar nu toe. In 2003 voor het wereldkampioen schap en twee jaar eerder. Hij had in Italië geleerd hoe hij de spuit moest zetten; en kreeg tips mee hoe hij 'schoon' door de do pingcontroles kon komen. Het had allemaal te maken met geld, geeft hij toe. Van het ene op het andere jaar konden zijn verdien sten met 300 procent teruglo pen. Hij wil in de toekomst gaan wer ken aan een- dopingvrije sport. „Ik wil jonge renners op de do- pinggevaren wijzen", zegt hij. „Ik wil aangeven hoe ik in het systeem ben beland. Ik ben be reid daarin samen te werken met de Britse wielerbond en de internationale wielerunie." Door nu zo open kaart te spelen hoopt Millar dat de sportieve rechters van de internationale wielerbond (UCI) op 4 augustus HAMBURG - De relatie tussen de Duitse wielrenner Jan Ull rich en zijn ploegleider Walter Godefroot is vlak na de Ronde van Frankrijk bekoeld. Ullrich, teleurstellend vierde in de Tour, toonde zich geïrriteerd over zijn Belgische ploegleider, die hem had verweten niet professioneel genoeg te zijn. „Ik ben verontwaardigd en ik er ger me rot", zei Ullrich bij de Duitse televisie in een talkshow. „Na afloop van de wereldbeker wedstrijd van zondag in Ham burg zal ik alles met Walter uit praten. Daarna trek ik mijn con clusies." Woordvoerder van de T-Mobile- ploeg Olaf Ludwig kon niet zeg gen wat Ullrich precies bedoelt. „Ik weet niet waar hij op doelt, maar ik ken wel de feiten: Go defroot heeft een overeenkomst met T-Mobile en Jan staat tot 2006 onder contract." Godefroot had in enkele inter views pittige kritiek geleverd op Ullrich en zijn persoonlijke be geleider, Rudy Pevenage. In hem heeft Godefroot geen ver trouwen. Ullrich zou volgens de 61-jarige Belg onder meer het killersinstinct missen om de Tour te winnen. Gisteren zegevierde hij wel weer eens, in het Altstadt-Krite- rium van Graz. Hij klopte daar de Georg Totschnig. ANP /DP A clement zullen zijn. Zijn wereld titel raakt hij kwijt. Zoveel is wel zeker. En hij kan veroor deeld worden tot een schorsing van twee jaar. Voor de 27-jarige wielrenner is dat bijna een spor tief doodvonnis. Proloog Nog maar enkele jaren geleden trok de clan van David Millar rond bij de Tour, nadat hij in 2000 de proloog op schitterende wijze won. Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc ontstak bijna in extase. „Dit is pas tijdrijden," zei hij toen. Sinds dien waren er altijd wel wat verwanten van David Millar bij zijn koersen onder het motto: 'It's Millar time'. Nu is er sprake van andere tijden. „Tja, mijn droomhuis in Biarritz zal ik nu wel moeten verkopen." ANP/GPD door Sven Remijnsen DEN HAAG - Wat eerst niet meer leek dan een slippertje, brengt de Engelse bondscoach Sven-Goran Eriksson nu serieus in de problemen. De verontwaar diging over zijn affaire met een secretaresse van de Engelse voet balbond (FA) is zo groot dat zijn baan op het spel komt te staan. De FA verklaarde gisteren dat het bestuur van de voetbalbond volgende week donderdag in een buitengewone vergadering bijeenkomt om Eriksson te ho ren en een besluit te nemen over zijn toekomst. Als de Zweed het beeld niet kan wegnemen dat hij zijn werkgever in diskrediet heeft gebracht, dan betekent dat het einde van zijn Engelse avontuur. Toen vorige week in de Engelse media verhalen opdoken over een verhouding tussen Eriksson (56) en de 38-jarige Faria. Alam., die als secretaresse werkt bij de FA, zag de voetbalbond zich ge dwongen een verklaring naar buiten te brengen waarin na mens Alam de affaire in alle toonaarden werd ontkend. Maar toen dit weekeinde e-mails van Alam aan vrienden werden gepubliceerd waarin ze tot in detail ingaat op haar rela tie met de bondscoach, moest de FA diep door het stof. De eerde re verklaring werd herroepen. En erger: behalve met Eriksson bleek Alam ook een kortstondi ge verhouding te hebben gehad met Mark Palios, de president van de FA. De cruciale vraag is of Eriksson zijn werkgever heeft misleid door de affaire aanvankelijk te ontkennen tegenover advocaten van de voetbalbond, die waren ingeschakeld om Alam vrij te pleiten. Zelfs als blijkt dat hij niet heeft gelogen, dan kan de FA hem wegens het schaden van de reputatie van de bond alsnog ontslaan. Eriksson heeft lang veel krediet gehad in Engeland, maar zijn on kreukbare imago heeft inmid dels de nodige deuken opgelo pen. Eriksson, die in oktober 2000 werd aangesteld als eerste buitenlandse bondscoach in de geschiedenis van het Engelse voetbal, kwam twee jaar gele den in opspraak na onthullin gen over zijn affaire met Ulrika Jonsson, een televisiepresentatri ce van Zweedse origine. De voet balbond deed die zaak toen af als een privé-aangelegenheid, j Zowel op het recente WK als EK werd Eriksson mgt zijn elf tal uitgeschakeld in de kwartfi nales. Na de aftocht uit Portu gal kreeg hij er van fans, media en voetbalbestuurders stevig van langs. Trevor Brooking, di-i recteur voetbal van de FA, stel de dat Eriksson tactisch zwakke beslissingen had genomen. Met name zijn wissels werden bekri tiseerd. Alf Ramsey, nota bene de kam pioenenmaker van 1966, was dertig jaar geleden de laatste En gelse bondscoach die werd ont slagen wegens slechte prestaties: op het veld. Sindsdien stapten: coaches zelf op of werden ze door randzaken gedwongen op. te stappen. Onder hen Glenn Hoddle, die vijf jaar geleden het veld moest ruimen na zijn op merking dat gehandicapten wor den gestraft voor in een eerder leven begane zonden. GPD Sven-Goran Eriksson MARSEILLE - Bixente Lizara zu speelt komend seizoen weer in de Franse voetbalcompetitie. De 34-jarige verdedigd! verhuist van Bayern München naar Olympique Marseille. De Franse international zette giste ren bij de Zuid-Franse club zijn handtekening onder een tweeja rig contract. Lizarazu is zeven jaar in dienst geweest van Bayern. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40