Staat sleept AzG voor de rechter om losgeld Eet meer vis voor een veilig land PZC Scheurend over het zinderende asfalt van Zandvoort Arbeidsinspectie onderzoekt verzuim gehandicaptenzorg CDA is tegen uitzenden Endemols spermashows Ministerie eist voorschot voor vrijlating Erkel terug Politie telt nog te weinig vrouwen en allochtonen Daklozen in lege opvangcentra Taxironselaars Schiphol bestraft Computervirus actief in Nederland Platenbon verandert van naam ANWB waarschuwt voor files Kerkinactie biedt hulp aan Azië Schrijver zoekt personages Hagenaar rijdt in op agent Onderzoek cruise-control na ongeluk van onze redactie binnenland DEN HAAG Het ministerie ■van Buitenlandse Zaken sleept de Zwitserse afdeling van de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) voor de rechter om het voor de vrijlating van AzG-medewerker Arjan Erkel voorgeschoten losgeld terug te krijgen. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie gisteren be vestigd. Minister Bot (Buiten landse Zaken) had eerder de Tweede Kamer al gemeld dat ju ridische stappen zouden volgen, als AzG bleef weigeren het geld terug te betalen. Bot houdt staande dat Buitenlandse Zaken het grootste gedeelte van het los geld (1 miljoen euro) heeft voor geschoten op de uitdrukkelijke voorwaarde dat de organisatie het terug zou betalen. Artsen zonder Grenzen heeft dat steeds ontkend. AzG-medewerker Erkel kwam aapril vrij na twintig maanden gevangenschap in de Russische deelrepubliek Dagestan. Erkel werkte voor de Zwiterse afde ling van Artsen zonder Gren zen. Sinds de vrijlating steggelen het ministerie en de hulporganisatie over wie voor het losgeld moet opdraaien. AzG beweert dat de organisatie niet betrokken was bij de onderhandelingen over de vrijlating en ze houdt vol dat de staat nooit gemachtigd is om te onderhandelen of een bedrag voor te schieten. Daarentegen kan volgens het ministerie geen sprake zijn van een gift omdat ;de Nederlandse staat nooit los geld betaalt voor de vrijlating van een in het buitenland ont voerde landgenoot. Met vertrouwen Artsen zonder Grenzen Zwitser land liet gisteravond weten de rechtszaak met vertrouwen tege- LEUSDEN - De meeste politie korpsen hadden in 2002 minder trouwen en allochtonen in dienst dan het landelijke streef cijfer dat jaren geleden is vastge steld. Daarnaast is er weinig aandacht voor homoseksuelen bij de korpsen. Dit staat te lezen in de diversi- moet te zien. De organisatie is teleurgesteld dat het zover heeft moeten komen. „Artsen zonder Grenzen is het niet eens met de weergave van Buitenlandse Za ken van de gang van zaken rond de vrijlating van Arjan Erkel en is nog steeds van mening dat zij Buitenlandse Zaken geen geld is verschuldigd". Rowan Gillies, internationaal voorzitter van AzG, benadrukte op 15 juni al dat zijn organisatie de Nederlandse regering nooit een volmacht heeft gegeven om in haar naam onderhandelingen te voeren over de vrijlating van Erkel. De hulporganisatie 'kan geen enkele verantwoording op zich nemen voor onderhandelin gen waaraan ze niet heeft deel genomen en waarbij ze geen be slissingen kon nemen over de voorwaarden', zei Gillies. De artsenorganisatie stelt de Ne derlandse en de Russische rege ring ervoor verantwoordelijk dat de ontvoeringszaak niet op een andere manier is opgelost. De weigering om het geld terug te betalen is voor AzG een prin cipekwestie, liet Gillies weten. ANP/DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA is fel te gen de plannen van Endemol In ternational om twee televisiepro gramma's in het buitenland te maken met sperma in de hoofd rol. In 'Sperm Race' wordt ge zocht naar de man met de beste kwaliteit sperma en in 'Make me a mum' is de hoofdprijs het zwanger maken van een vrouw. De CDA-Tweede-Kamerleden Atsma en Ormel zien er hele maal niets in. Ze vragen zich bovendien af of dergelijke programma's, moch ten ze in Nederland op de buis komen, strijdig zijn met de Em bryowet, waarin het commer cieel gebruik van sperma en eicellen wordt verboden. Het CDA riep gisteren dan ook het kabinet op te bekijken hoe Ende mol tegengehouden kan wor den. eventueel in Europees ver band. Het programma Sperm Race komt waarschijnlijk in Duits land op de televisie. Over het uit zenden van Make me a mum on derhandelt Endemol met zen ders in de Verenigde Staten en Engeland. In 2001 kwam het toenmalige Joop van den Ende TV Produc ties met het idee I want your ba- by. Omdat daar commotie over ont stond, kwam dat programma nooit van de grond. ANP door Henk van Inqen DEN HAAG - De Arbeidsinspec tie onderzoekt het hoge ziekte verzuim in de gehandicapten zorg. Deze sector kampt met 35 procent meer ziekmeldingen dan het landelijke gemiddelde. Ook de WAO-instroom is bedui dend groter. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Sociale Za ken, waaronder de Arbeidsin spectie valt, zijn de zware licha melijk belasting en agressie en geweld oorzaken voor het hoge aantal WAO- en ziektegevallen. „Werknemers moeten hun cliën ten vaak tillen. Bovendien wer ken ze met mensen die gestoord gedrag tonen en soms onderling ruziën. Ook kunnen familie en vrienden minder vriendelijk zijn." De inspectie gaat na in hoeverre werkgevers de werkplek voor hun werknemers zo veilig moge lijk hebben gemaakt. De voor lichter stelt dat het de plicht van een werkgever is om risico's in beeld te hebben en maatrege len te nemen om incidenten te voorkomen. Ook moeten mede werkers weten wat ze moeten doen als ze met agressie te ma ken krijgen en waar ze terecht kunnen met vragen. De controleurs bezoeken dui zend zorgcomplexen voor geeste lijk- en lichamelijk gehandicap ten en autistische kinderen van alle zorgorganisaties. Ze voeren gesprekken met medewerkers over hun arbeidsomstandighe den. Binnen de gehandicaptenzorg DEN HAAG - Daklozen kunnen prima worden ondergebracht in opvangcentra voor asielzoekers die leeg komen te staan. Dat vindt SP-Kamerlid Kant. Kant komt met haar idee na nieuwe cijfers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) over de afname van het aantal asielzoekers. Het COA heeft steeds meer ruimte over in de centra, terwijl het Leger des Heils de vraag naar opvang nau welijks aan kan. ANP werken rond 116.000 mensen die voor 100.000 cliënten zor gen. Het onderzoek vloeit voort uit een convenant dat werkge vers en werknemers in deze sec tor in 2001 sloten om het ziekte verzuim te verminderen. De in spectie gaat na in hoeverre bei de partijen op de goede weg zijn. In 2003 bedroeg het landelijke ziekteverzuim 5,4 proeënt. in de gehandicaptenzorg was dat 7,3 procent. De landelijke WAO-cij- fers lagen in 2002 op 1,5 pro cent. De gehele zorg- en wel zijnssector. waartoe de gehandi captenzorg behoort, kende een instroom van 1,8 procent. GPD SCHIPHOL - De rechtbank op Schiphol, een nevenvestiging van de rechtbank in Haarlem, heeft gisteren veel boetes uitge deeld aan vijf taxichauffeurs die zonder vergunning klanten ronselden op de luchthaven. Voor elke overtreding kregen zij een voorwaardelijke boete van 300 euro. De chauffeurs waren elk vier tot zes keer door de Koninklijke Ma rechaussee in de kraag gegrepen toen zij met hun ronselpraktij ken bezig waren. Officier van justitie J. Nicholson noemde de praktijken van de ronselaars asociaal „Het zaait onrust on der andere taxichauffeurs op Schiphol, die wel een vergun ning hebben en soms urenlang in de rij wachten om een klant op te pikken." De praktijken van veertig taxi- ronselaars is Schiphol een doorn in het oog. Ze misleiden de voornamelijk buitenlandse klanten en gedragen zich soms agressief tegen andere chauf feurs Sinds november 2002 treedt de marechaussee op tegen chauffeurs die in de aankomst hal reizigers proberen te strik ken. Eén keer eerder is een chauffeur tot een boete veroor deeld. Gisteren vond de eerste 'clusterzitting' plaats van taxi ronselaars. ANP pagina 4 taximarkt kent nog steeds problemen woensdag 28 juli 2004 AMSTERDAM - Computervirus Mydoom M heeft giste ren ook in Nederland problemen veroorzaakt. Virusbe strijder McAfee constateerde maandag dat het mailvirus vooral in Engeland en Duitsland actief was. Mydoom.M is het eerste mailvirus dat met succes mis bruik maakt van zoekmachines, zoals Google. Lycos, en Yahoo. Besmette computers vragen via de zoekmachines nieuwe e-mailadressen op om het virus door te sturen. Ontvangers krijgen een mailtje met een foutmelding. Ge adresseerden die het mailtje openen, raken ook geïnfec teerd. ANP ZANDVOORT - Met een topsnelheid van 15 kilometer per uur raceten gisteren tien tallen scootmobiels over het circuit van Zandvoort. Op het spel stond het eerste Ne derlandse Kampioenschap Scootmobiel. Ruim 65 ouderen uit dertien verzorgings huizen in heel Nederland kwamen naar Zandvoort om de eerste felbegeerde titel in de wacht te slepen. Om de scootmobiel van het imago als vervoermiddel voor gehandicapten af te hel pen bedacht het Ouderenfonds het NK. Ook wil het fonds de scootmobiel onder de aandacht van gemeenten brengen. Nu wordt het wagentje nog betaald uit de AW BZ, maar dat verandert in 2006, als de gemeenten de kosten gaan dekken. Het Ouderenfonds wil dat gemeenten tegen die tijd het sociale belang van het voertuig kennen. De 82-jarige Nel Edeschaap van het Rotterdamse bejaardentehuis Hum- anitas won het eerste NK Scootmobiel. foto Robin Utrecht/ANP leitsmonitor die is opgesteld coor de Politievakorganisatie ACP en het Landelijk Expertise- tentrum Diversiteit (LECD). Ze hebben daarvoor tussen oktober 003 en februari 2004 onder zoek gedaan bij twintig politie korpsen, inclusief de Politieaca demie. Van het aantal politiemedewer kers zou inmiddels 25 procent vrouw moeten zijn, de meeste korpsen zitten onder dit percen- j Vrijwel geen van de korp sen voldoet aan het streefcijfer dat het aandeel van allochtone medewerkers evenredig moet ajn met het aandeel allochto nen in de bevolking van de be treffende regio. ANP HILVERSUM - De platen- en cd-bon gaat voortaan door het leven als dvd- en cd-bon. Het al tientallen jaren be staande waardepapier is een van de meest succesvolle ge- schenkbonnep op de Nederlandse markt, maar cle naam voldoet niet langer, meldde de organiserende Stichting Nationale Platenbon (SNP) gisteren. Volgens een woordvoerster denken consumenten dat ze met een platenbon alleen maar audioproducten kunnen kopen, terwijl zij op de achterkant al langer konden lezen dat zij er ook dvd's, games en aanverwante software mee kunnen aanschaffen. ANP DEN HAAG - Nederlandse vakantiegangers cüe dit week einde met de auto naar het buitenland vertrekken, moe ten rekening houden met enorme verkeersdrukte in Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. De ANWB gaf automobilisten gisteren het advies deze lan den zaterdag te mijden. Omdat miljoenen Fransen dit weekeinde vakantie krij gen, verwacht de ANWB met name zaterdag honderden kilometers file op de Autoroute du Soleil en andere snel wegen in Frankrijk. Deze 'zwarte zaterdag' is een van de drukste dagen van het jaar. ANP UTRECHT - Hulporganisatie Kerkinactie heeft 250.000 euro ter beschikking gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Bangladesh en India. Het geld wordt via partnerorganisaties in het getroffen gebied ge bruikt voor schoon drinkwater, voedsel en onderdak. Tweederde van Bangladesh en delen van India en Nepal staan als gevolg van hevige moessonregens onder water Miljoenen mensen hebben hun woningen moeten verlaten en tienduizenden huizen zijn weggespoeld. ANP GRONINGEN - De Groningse schrijver Karei ten Haaf is op zoek naar personages voor zijn nieuwe roman. Mensen die altijd al wilden figureren in een boek kunnen zich op geven om, tegen betaling, een zelf te kiezen rol te spelen in Ten Haafs boekwerk. Dat heeft de schrijver gisteren ge zegd. De figuranten mogen zelf aangeven hoe vaak ze in het boek willen voorkomen en in welke scènes. Zo is er de keuze uit onder meer een erotische scène, diverse wilde achtervolgingen, een vechtpartij of een filosofisch ge sprek in de kroeg. ANP door Remko Tanis DEN HAAG - Als iedereen meer vis zou eten, dan zou Nederland een stuk veiliger worden. Want vis maakt mensen minder agres sief. Wetenschappelijk bewijs hiervoor is er (nog) niet, maar het is wel de richting waarin we tenschappers denken. De in vloed van voeding op het gedrag is waarschijnlijk groter dan we officieel weten. Dit najaar begint in Nederland- Ik GeLooP VOO»T dot dit WET IS se gevangenissen een experi ment waarbij vierhonderd ge vangenen van 18 tot 24 jaar via pillen bij hun eten extra voe dingsstoffen krijgen. Een verge lijkbaar Brits onderzoek uit 2002 toonde aan dat gedetineer den er minder agressief door werden. Als dit binnen de gevan genismuren werkt, waarom dan niet erbuiten? Dat doet het ook, zegt Gert Schuitemaker. De apo theker is sinds eind jaren tach tig fel pleitbezorger van meer onderzoek naar de relatie tussen voeding en gedrag. Agressief ge drag, zinloos geweld: als de Ne derlander gewoon eens goed zou gaan eten, dan neemt het af, is zijn overtuiging. Voedingsonderzoeker Marianne Geleijnse van de Universiteit Wageningen is het met Schuite- maker eens: „Als alle Nederlan ders wat meer vis zouden eten, dan zou dat het gedrag positief beïnvloeden." Vooral 'vette vis', zoals makreel, zalm en haring, is goed. Het zorgt voor een extra toevoer van onverzadigde vet ten naar de hersenen. En dat ver- DEN HAAG - De politie heeft gisteren een 30-jarige Hagenaar aangehouden, omdat deze tot twee keer toe op een agent was ingereden. De agent heeft een keer op de auto geschoten, waar na de bestuurder zich overgaf. De poging tot doodslag gebeur de na een achtervolging. De Ha genaar zat met twee anderen in de auto toen hij rond 08.00 uur in de Schilderswijk bijna een voetgangster aanreed. Twee agenten gingen achter de be stuurder aan. Uiteindelijk reed de Hagenaar zich vast en in een uiterste poging om weg te ko men, reed hij twee keer op een van de agenten in. ANP hoogt weer de afgifte in het lichaam van het 'gelukshor- moon' serotonine, iets waai- men sen met bijvoorbeeld winterde pressies te weinig van hebben. Etiketten In het koelschap van de super markt ligt al boter met de kreet 'verlaagt het cholesterolgehal te'. Staat er straks op een pot rolmops 'helpt sombere gevoe lens te verdrijven'? Geleijnse: „Je kunt uiteindelijk zeker psy- bhische claims op etiketten ver wachten. Het zou geweldig zijn als is aangetoond dat je depres sies kan verjagen door vis op het menu te zetten, in plaats van met antidepressiva." De Wage- ningse Universiteit onderzoekt dit volgend jaar onder ouderen. Dat kinderen onrustig worden als ze te veel kleurstoffen bin nen krijgen, is bekend. Net als dat de cafeïne in een mok koffie voor het gros van de Nederlan ders een vereiste is om 's mor gens op gang te komen. Of dat vrouwen naar de chocolade grij pen als ze zich neerslachtig voe len. Dat zijn korte-termijneffecten van drugsachtige voedingsstof fen. Over de lange-termijnin- vloed van voeding bestaan voor alsnog alleen zeer waarschijnlij ke theorieën, die wachten op we tenschappelijk bewijs. Het Voedingscentrum, dat de voorlichting over goede voeding verzorgt, is terughoudend over de directe effecten van voeding op gedrag. „Gezond eten zorgt voor een goed gevoel", zegt woordvoerster Patricia Schutte. „Maar het gaat ver om te zeggen dat het gedrag kan worden beïn vloed door extra voedingssup plementen. Je gedrag wordt door heel wat meer dan alleen voeding bepaald, zoals erfelijke eigenschappen en je omgeving." GPD w i - .m MEER - Justitie in Antwerpen heeft een verkeersexpert opdracht gegeven een onderzoek te beginnen- naar de toedracht van een ongeluk, waarbij maandagmiddag vier jongeren uit Breda vlak over de Bel gische grens om hel leven kwamen. Het Antwerpse parket wil vooral weten of het gebruik van crui se-control door een vrachtwagenchauffeur de aanleiding is geweest voor de fatale aanrijding. Wegens wegwerkzaamheden op de ringweg rond Antwerpen zijn al op tientallen kilometers afstand van de stad borden geplaatst, die chauffeurs oproepen hun cruise-control uit te zetten. foto Robert van den Berge/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3