Hulst koopt casino Kapellebrug PZC Koningstank geeft museum cachet Alles samen doen en trouw zijn Gemeente wil toekomstige aanleg rotonde mogelijk maken Ontmoetingsdag nabestaanden kankerpatiënten Scheldetocht Tourclub Hulst agenda Gemeentehuis 0800 - 0231 231 (GRATIS) 1 1 Centrum arbeidstraining jongeren Hulst zoekt nieuwe slogan Hulst niet aangegeven op A58 Fietsvierdaagse trekt meer rijders met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl lezers schrijven door Frank van Cooten KAPELLEBRUG - Het voorma lige casino Ritz aan de Gentse vaart in Kapellebrug komt wel licht in handen van de gemeente Hulst. Het gebouw met de spie- gelpui staat te koop. Het ge meentebestuur brengt binnen kort een bod uit op het voormali ge casino. Het grensdorp stond vroeger vooral bij Belgen bekend als een waar gokparadijs. De Ritz en Ca sino Club Hulst aan de overkant van de straat deden goede za ken. Dat was vroeger. Beide gokpalei zen staan al jaren leeg. Casino Club Hulst is voor een deel uitge brand en ook de Ritz is aardig aan het verpauperen. Het ge meentebestuur wil de Ritz niet kopen om zelf voor gokbaas te spelen. Het pand moet op ter mijn plaats maken voor een ro tonde. De files in Kapellebrug, met na me op zondagmiddag, zijn het gemeentebestuur en ook het be- zoekersmanagement al jaren een doorn in het oog. Het is im mers geen reclame voor de Rey- naertstad als bezoekers eerst uren in de file moeten staan. Oorzaak zijn de 'publiekson- vriendelijke' verkeerslichten in Kapellebrug. Ze staan op Bel gisch grondgebied. Hulst kan dus niet zelfstandig de verkeers- :TERNEUZEN - Het Palazolli- huis in Terneuzen houdt van- <daag van 14 tot 15.30 uur een •ontmoetingsmiddag voor nabe staanden van mensen die overle den zijn aan kanker. Er wordt «gesproken over belevingen rond- 'om het ziekteproces en over hoe :de nabestaanden met het verlies .proberen om te gaan. Het Palaz- zolihuis is te vinden aan de :Churchillaan 1200 (verpleeg huis Ter Schorre). HULST - Tourclub Hulst houdt zondag 22 augustus de jaarlijk se YVesterscheldetocht. Het is een vrije tocht die door iedereen gereden kan worden. De te rijden afstand bedraagt jhonderd kilometer. De route is 'geheel voorzien van wegwijzers :en voert de deelnemers over de 'polderwegen in Oost- en Mid- 'den-Zeeuws-Vlaanderen. Ook de Westerscheldedijk wordt, zo wel binnen- als buitendijks, in de route betrokken. Halverwege is er de gelegenheid even op •adem te komen. Het startpunt ran de Westerscheldetocht is res- itaurant Isegrim aan de Absdaal- iseweg in Hulst. Starten kan van ;8tot 9.30 uur. Ook kunnen deel- I nemers daar terecht om af te (stempelen voor de stemt. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN I Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEIM Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl j j Conny van Gremberghe (chef) M WoutBareman j Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee j Frits Bakker (sport) Baudeloo16 I Postbus 62 4560 AB HULST j Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 I E-mail: redhulst@pzc.nl i Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE h Stationspark 28 i Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- i durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur lichten anders afstellen, maar moet zaken doen met de Bel gische overheden. En dat is een zaak van lange adem. Wethouder E. de Deckere van de gemeente Hulst heeft al een paar gesprekken gevoerd met collega's van de gemeente Ste- kene en bestuurders van de pro vincie Oost-Vlaanderen, maar dat schiet nog niet echt op. door Harold de Puysseleijr ZAAMSLAG - 'Alles samen doen en trouw zijn'. Dat is het le vensmotto waarmee Jan-Willem Kusce (88) en Hendrika Ku- see-Van Noorden al 65 jaar sa men door het leven gaan. „En dat is prima bevallen", aldus het echtpaar gisteren op de dag dat ze hun briljanten huwelijks feest vierden in Zaamslag. De beide echtelieden zijn oor spronkelijk niet uit Zeeuws- Vlaanderen afkomstig. Hij werd geboren in Krabbendijke, zij in Kruiningen. Zijn werk bracht hen in de dertiger jaren naar de andere kant van de Westerschel- de. Jan-Willem Kusee slaagde in 1936 voor zijn examen ge meenteadministratie en ging daarna ijverig solliciteren. „Het was een hele slechte tijd om te solliciteren", herinnert hij zich nog. „Soms waren er wel drie honderd sollicitanten voor een vacature en je moest goed je best doen om door de selecties heen te komen." Dat lukte hem in Zaamslag, waar hij op de secretarie van de „Aanpassing van de verkeers lichten is een dure grap. De ge meente Stekene heeft daar geen geld voor en wij ook niet. Feit is wel dat iets moet veranderen. Automobilisten moeten nu 1,20 minuten wachten voor het rode stoplicht zonder dat verkeer van links of rechts komt. Wij willen dat de lichten verkeersafhanke- lijk worden gemaakt. Maar dat toenmalige gemeente Zaamslag aan het werk kon. „Duizend gul den in het jaar, verdiende ik toen." Niet lang daarna promo veerde hij al in rang tot gemeen tesecretaris, een functie die hij 26 jaar lang bekleedde. „Toen kwam de herindeling met de ge meente Terneuzen in zicht en ben ik overgestapt naar het wa terschap Axeler Ambacht." Hier verrichtte hij als griffier het nodige pionierswerk, want die nieuwe organisatie, een fu sie van 47 polderbesturen, moest van de grond af worden opgebouwd. „In zes jaar moest het een eenheid zijn en ik heb er aan meegeholpen om dat tot stand te brengen", zegt hij. Zijn vrouw Hendrika deed al die jaren het huishouden en nam de opvoeding van de drie kinderen voor haar rekening. „Dat moest wel, want hij was vaak van huis voor vergaderin gen, en hij zat in meer dan twin tig besturen", vertelt ze. Het echtpaar Kusee woont nog al tijd zelfstandig in Zaamslag. De familie bestaat verder uit vier kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. is niet eenvoudig. Op 12 augus tus hebben we weer een ge sprek." De gesprekken over de verkeers lichten staan los van de procedu re rondom de aanleg van een ro tonde in Kapellebrug. Het toen malige college was in 2000 be reid een miljoen gulden uit te trekken voor de aanleg van een rotonde ter vervanging van de verkeerslichten bij de grens. Dit is het beste middel om een einde te maken aan de verkeersopstop pingen. De afgelopen vier jaar was het echter stil rondom deze rotonde. „Die is bij ons echter nooit uit beeld geweest", zegt De Deck- ere. „Nu is ons het aanbod gedaan het casino te kopen. We brengen een bod uit om eventueel in de toekomst op die plaats een ro tonde aan te leggen. Dat zal ech ter nog wel een tijd duren. Van Rijkswaterstaat hebben we be grepen dat een rotonde in Kapel lebrug geen prioriteit heeft. Maar we gaan wel door met de voorbereidingen. Een van die voorbereidingen is de aankoop van het casino." STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Schutterslocatie, 19.00 uur: Schieting voor toeristen; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal; 13.45 uur: Fietsclub; Trefpunt. 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Hal le, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spel letjesmiddag; Café 't Hoeckhuys; BRESKENS - Centrum en Spuiplein, 17.00 uur: Dolle woensdag; EMMAPOLDER - Bezoekerscentrum, 18.30 uur: Excursie door Verdronken Land van Saeftinge; GROEDE - Dorpskern, 10.30 uur: Ker kenpad; HENGSTDIJK - De Schuur, 9.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; Recreatie centrum de Vogel: 20.30 uur: Bingo, HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten; 19.30 uur: Bridge; HOOFDPLAAT Schapenboerderij Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - Bibliotheek; 13.00 uur; Open centrum; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87, 19.00 uur. Creatieve avond; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia. 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 11.00 uur: Yoga voor ouderen; NIEUWVLIET - Parking frituur 't Ge maal aan de Zeedijk, 19.30 uur: Excur sie in Verdronken Zwarte Polder; OOSTBURG - Gebouw Maatschappelij ke dienst, 10.00 -11.30 uur: Lotgenoten contact borstkankerpatiènten; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: kaarten, canasta; 13.30 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; Hoewel ik de mening ben toege daan, dat het college van de ge meente Sluis bestaat uit sympa thieke, gezonde, toffe, 'Holland se' jongens, viel het mij wat te gen, dat het plan voor de bouw van een nieuw gemeentehuis juist uit hun koker kwam (PZC 21 juli). Het kostenplaatje dat aan de bouw van deze gemeentehut hing, was niet gering: negen mil joen euro, wat voor een gemeen te met een laag inwoneraantal toch niet mals is, lijkt mij. Als burgers of bedrijven zich vergalopperen, resulteert dit vaak in een faillissement, maar een gemeente kan door middel van verhoging van de gemeente lijke belastingen de hiaten vul len en het kostenplaatje toch rond krijgen. Als ik het bovengenoemde be drag even snel hoofdelijk omre ken per inwoner (30.000 voor de gemeente Sluis?) kom ik op het bedrag van ongeveer 303,00 eu ro per Sluise ingezetene, een be drag dat waarschijnlijk direct of indirect door de bevolking zal moeten worden opgehoest. Gelukkig hadden de inwoners destijds bij de gemeenteverkie zingen goede keuzes gemaakt, zo bleek nu, want de huidige ge meenteraad heeft het aange durfd de tanden te laten zien en oppositie te bieden; mijns in ziens geven zij blijk van reali teitszin, chapeau! Misschien kunnen we EuregiO- tuinen als het Binnenhof van Sluis gaan bestemmen? Monique Sturm Turkey e 16 Waterlandkerkje Het 65-jarig bruidspaar Kusee-Van Noorden. foto Peter Nicolai Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen woensdag 28 juli 2004 Colin (links) en Mario Maas schilderen een Königstiger op een van de wanden van het Axelse oorlogsmuseum. door René Hoonhorst AXEL - De Duitsers hebben tijdens de Tweede Wereldoorlog alleen Tigers inge zet tijdens de strijd rond het Zijkanaal naar Hulst. Königstigers hebben nooit deelgenomen aan de gevechten tegen de Poolse geallieerden. Maar de 'koning der tanks' prijkt trots op een muur van het toekomstige oorlogsmuseum van Mario Maas. De afbeelding van de Königstiger is de enige dichterlijke vrijheid die Maas zich permitteert. Niet om de historie ge weld aan te doen - de hele museumcol lectie stamt echt uit de tijd van de Twee de Wereldoorlog, bezweert de beheer der - maar omdat de vormen van de 'ko ning onder de tanks' mooier uitkomen op de wand van de schuurzolder. Een Königstiger geeft het museum toch net wat meer schwung en cachet dan een ge wone Tiger. „Een Königstiger woog 64 ton en had plaatstaal van veertien centimeter dik. De enorme tank was bijna niet kapot te krijgen. Hij was alleen wat minder wendbaar dan de veel lichtere Sherman- tanks van de geallieerden. Toen die pa tronen van negentig millimeter gingen gebruiken in plaats van tankgeschut van 75 millimeter slaagden ze er met een paar tanks in om de logge Königstigers uit te schakelen", doceert Mario Maas als een volleerd militair strateeg. Verhalen De Axelaar laat zich bij de eerste beste vraag over de opzet van zijn museum meeslepen door zijn passie voor de ge schiedenis. De servicemonteur kan niet zo goed verklaren waren zijn tomeloze interesse voor de Tweede Wereldoorlog vandaan komt. De verhalen van zijn opa moeten er aan ten grondslag heb ben gelegen. Die werd als conducteur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram Maatschappij nog twee dagen opgeslo ten in de cel van het gemeentehuis in Zaamslag, omdat de Duitsers hem er van verdachten fruit te hebben gesto len. „Mijn opa is toen behoorlijk onder handen genomen, de familie dacht al dat hij niet meer terug zou komen. Die verhalen maakten destijds grote indruk op me", aldus de 34-jarige Maas. Hij is al lang gegrepen door verzamel woede. Sinds hij in een boerderij aan de Tweede Verkorting woont - aan de oever van het Zijkanaal naar Hulst, mid den in het heetste strijdgebied van Oost-Zeeuws-Vlaanderen - is de koorts alleen opgelopen. Etalagepoppen staan, van top tot teen gekleed in originele out fits, te wachten op een nieuw museumle- ven als oorlogsvliegenier, een joodse ge vangene, Pools infanterist (in Engelse soldatentenue) of gekweld burger in oor logstijd. De onthulling van zijn plannen voor een oorlogsmuseum op de zolder van zijn schuur leverde hem al een aantal nieuwe aanwinsten op: een helm van een Engelse krijgsgevangene, insignes en epauletten. Relikwieën die tot nu toe foto Peter Nicolai zorgvuldig werden gekoesterd door hun eigenaren, maar graag werden afge staan om andere geïnteresseerden de kans te geven er een blik op te werpen. Het museum wordt vrijdag 10 septem ber door wethouder C. de Mol-Marcus- se geopend. Van maandag 13 tot en met maandag 27 september (twee weken rondom 19 september, de datum waar op Axel zestig jaar is bevrijd) is het schuurmuseum dagelijks van 14,00 tot 17.00 uur geopend. Maas weet dat er nog veel moet gebeu ren vóór de bezoekers binnentreden in een verduisterde oorlogswoonkamer en vervolgens amateurbeelden over de 'ver overing' van Axel, vitrines met al zijn aanwinsten en 'etalage-soldaten' in het gelid kunnen zien. Maar het komt voor elkaar, verzekert hij. Dat de wandschildering met de Königstiger in september gereed is, staat vast. De kunstenaars Erwin en Co lin Schoone staan er garant voor dat de Gdynia-brug, de baileybrug over het zij kanaal waarover de Polen na verschil lende pogingen konden oprukken, en de watertoren van Axel straks ook op de muur van het museum pronken. MIDDELBURG - De Korczakschool in Middelburg onder zoekt de mogelijkheden om een centrum voor arbeidstrai ning op te zetten, bestemd voor jongeren met een grote af stand tot de arbeidsmarkt. De samenwerkingsschool, die speciaal onderwijs biedt aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen, constateert dat steeds meer jongeren het onder- [i wijs verlaten zonder kans op een baan. Vaak missen zij daarvoor de elementaire werknemers vaardigheden. De Korczakschool heeft daarom het initiatief genomen om alle ervaring op dat gebied te bundelen onder de naam Arbeidstraining Coaching Centrum Zeeland (AC- CZ). Dat gebeurt in samenwerking met de twee regionale opleidingscentra in de provincie, het orthopedagogisch di dactisch centrum Griffioen, de Kamer van Koophandel, stichting voor jeugdzorg De Zuidwester en de Stichting Jongerencoaching. Ook de provincie is erbij betrokken. Het ACCZ moet proberen de jongeren toch aan het werk te krijgen. Voor de helft van de kosten, geraamd op in to taal 2,3 miljoen euro, wordt een Europese subsidie aange- 1 vraagd. HULST - De gemeente Hulst wil een nieuwe slogan om zich te onderscheiden. Momenteel treedt Hulst naar bui ten met drie leuzen: 'De meest Vlaamse stad van Neder land', 'de groene long van Zeeuws-Vlaanderen' en 'Hulst Vestingstad'. Volgens wethouder P. Weemaes (toerisme) is dat verwarrend en het schept geen eenduidig beeld van de gemeente. Daarom is een speciaal bureau ingeschakeld j die Hulst in één nieuwe zin moet gaan 'vatten'. Het pro ject staat of valt echter met de steun van alle onderne mers. Zij moeten de nieuwe slogan gaan voeren in bijvoor- beeld hun reclameuitingen. In september hoopt Weemaes j de nieuwe slogan voor Hulst bekend te kunnen maken. HULST - Rijkswaterstaat is niet van plan Hulst te vermel den op een bewegwijzeringsbord bij de afslag Markizaat op de A58. De gemeente Hulst had hiervoor gepleit omdat het voor velen een hele zoekactie is om Hulst te bereiken. RWS stelt dat het aangeven van een bestemming in Zeeuws-Vlaanderen bij de afslag Markizaat niet strookt met het door het Rijk opgestelde aanduidingsbeleid. Over de grens komt alleen het eerste doel 'van enige importan tie' in aanmerking voor bewegwijzering en dat is Antwer pen. RWS stelt dat weggebruikers maar vooraf de wegen kaart moeten raadplegen en Antwerpen moeten aanhou den, om zo via de Expressweg in Hulst te komen. GOES - Op de kop af 996 fietsers hebben gisteren meege daan aan de eerste rit van de Zeeuwse Rijwiel- en Toer- vierdaag'se vanuit Goes. Het aantal deelnemers ligt hoger dan andere jaren, toen de teller rond de 850 rijders bleef steken. De goede weersvoorspellingen voor deze week werken stimulerend, aldus de organisatie. Eerdere fiets- vierdaagsen in het land zijn verregend. Van de 996 deelne mers gisteren schreven er 821 in voor vier dagen, 175 voor één dag. Startplaats 's morgens om negen uur is steeds Sportpunt Zeeland. Vandaag gaat de rit naar Schou- wen-Duiveland, morgen naar 's-Heerenhoek en omgeving en vrijdag richting Kwadendamme en Oudelande. (Advertentie) VOLVO for life Tom Cappendijk Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr, F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel. 0115-697455 w Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37