PZC Theaters niet gelijk behandeld Geplaagd door achterkanten Zeeland wacht een goede graanoogst Ondernemer bepleit Reynaertmuseum Westerveld is het zat 18 doortrekken Middelburg grieft Terneuzens Scheldetheater Terneuzen vindt schikking over Koegorspolder nog te mager fietser gewond Tunnel blijft duur voor camper GS oordelen niet over tracé N61 Geen sloopvergunning schuur Geen proef luierinzameling zeeuwse almanak Friet Redactie: 0113-315649 WWW.pzc.nl f.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7»euws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 28 juli 2004 t GS editie Zeeuws-Vlaanderen hea- j iinnrWout Bareman TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten meten met twee maten. Ze schatten het Scheldetheater in Terneuzen minder hoog in dan het nog te bouwen theater in Middelburg. Dat blijkt uit de bereidheid van GS nu al een structurele subsidie toe te ken- nenaan het nieuwe theater, ter wijl er nog niet eens een beleids plan voorhanden is. Die ongelijke behandeling heeft directeur F. Lievens van het Scheldetheater gegriefd. Hoe wel de provinciale Raad voor de I Cultuur adviseerde zowé} steun leverlenen aan een op te richten Coördinatiepunt voor Podium- I kunsten in Zeeland als geld be schikbaar te stellen voor 'bijzon ier theateraanbod', willen GS alleen weten van een jaarlijkse I subsidie van 90.000 euro voor het nieuwe theater in Middel- buig. Lievens begrijpt daar hele maal niets van. ,,De Raad voor I Cultuur juichte toe dat de thea- j lers van Middelburg, Goes en Terneuzen de handen inéén wil len slaan en vond dat daarvoor best 20.000 euro beschikbaar kon worden gesteld. GS voelen laar kennelijk niets voor, want inde concept-Cultuurnota is die ."ibsidie nergens terug te vin- fel. Dat de provincie voorts ïeen geld over heeft voor stimu lering van bijzonder theateraan bod - risicovolle voorstellingen -ach, dat kan gebeuren. Maar dat plotseling die 90.000 euro subsidie voor 'Middelburg' uit de lucht komt vallen, daar be grijp ik niets van." De Terneuzense theaterexploi tant heeft inmiddels een i brief van GS ontvangen, waariü. hem door René Hoonhorst wordt gewezen op het krappe provinciale budget voor de po diumkunsten én op het feit dat extra subsidie voor 'risicovoor stellingen' in de eerste plaats een taak is van de gemeente. Lie vens vraagt zich af waarom die argumenten alleen voor Terneu zen gelden en niet voor Middel burg. „Toppunt vind ik dat GS doodleuk melden dat ze die 90.000 euro willen neertellen, ge baseerd op een beleidsplan dat er nog niet eens is. Het is toch ongeloofwaardig dat Middel burg een cultureel en financieel ongemotiveerde bijdrage ont vangt, terwijl ons wordt gewe zen op 'beperkte budgetten'?" De opstelling van GS steekt vooral omdat het Scheldethea ter wél een doortimmerd beleids plan heeft ingediend, dat nota bene is opgesteld in nauw over leg met provinciale beleidsamb tenaren. Lievens schrijft in een brief op poten aan GS: „Het Scheldetheater borduurt voort op de traditie van het voormali ge Zuidlandtheater. Dat theater heeft steeds mogen rekenen op ondersteuning vanuit de provin cie. Nu wij als Scheldetheater verder willen werken aan de op bouw van een grotere theatertra ditie, laat u ons in de kou staan." Lievens wil zijn colle ga's in Middelburg een subsidie niet ontzeggen, maar hij wil wel op gelijke basis worden behan deld. „Dat lijkt nu niet te gaan gebeuren en dat grieft ons zeer." In een reactie wees een woordvoerder van de provincie gisteren op de inspraakmogelijk heden, die medio september wor den geboden. Bovendien gaat het om een concept-nota, die pas in december door Provincia le Staten wordt vastgesteld. doorCees Maas TERNEUZEN - Als de zon niet verstek laat gaan, begint deze week nog de graanoogst in Zee land. Volgens J. van Waes van de ZLTO belooft het een goede oogst te worden. Maar met eni ge bedenkingen. „Want er zijn in de provincie nogal wat percelen platgewaaid door de stormen van kortgele den en dat graan, vooral tarwe, is verloren. Maar wat overeind is blijven staan, is van een goede kwaliteit", aldus Van Waes. „Voor een goede vorming van'de graankorrel is droog en warm weer nodig. En een stabiel kli maat is wat dat betreft het beste voor de graanboeren. Vorig jaar hadden we dan ook een betere graanoogst omdat het weer ge woon beter was. Nu was het kli maat over een wat lange tijd te instabiel." De kwaliteit van de oogst zegt op zich weinig over de opbreng sten voor de boeren. Wereldwijd slinkt de voorraad graan, wat de prijs op drijft. De graanprijs is in de loop der jaren door de Europese Unie ver laagd naar het niveau van de we reldmarkt. En juist op die wereldmarkt loopt de tarweprijs op. Maar de akkerbouwers moesten vorig jaar tandenknarsend accepteren dat de EU de export van tarwe blokkeerde. Profiteren van die prijsstijging was er voor de graanboeren niet bij. Integen deel, Brussel gebruikte oude voorraden om de prijs in Euro pa laag te houden. De boeren- prijs was met 11 tot 12 euro per 100 kilo dezelfde als in 2002. „We moeten nog afwachten wat de graanprijs dit jaar gaat doen, optimistisch ben ik t boerenvoorman Van Graanveld met op de voorgrond vlasschoven aan de Tweede Verkorting bij Axel. TERNEUZEN - Het door Ter neuzense bestuurders lang ver nachte schikkingsvoorstel van ie landsadvocaat maakt nog sen einde aan de affaire rond testiging van een slibdepot in ie Koegorspolder. Het aanbod ■an het Rijk gaat burgemeester (D wethouders niet ver genoeg, naar biedt wel openingen tot verdere onderhandelingen. Wethouder A. van Waes wilde gisteren niet het achterstevan ajn tong laten zien en noemde geen bedragen. „De landsadvo caat doet een aanbod om tot el- vaar te komen, maar er blijven voor ons nog discussiepunten 1»n staan. Zo is er nog steeds wnigheid over de vraag of de *rwerkingsproef nu wel of niet ij het contract hoorde. Wij vin- in nog steeds van wel." 'an Waes zegt het nu binnenge komen voorstel als een 'opening lot verdere onderhandelingen' lózien. De landsadvocaat noemt {namens het ministerie - wel sn compensatiebedrag, maar itis de wethouder nog niet 4ui- fflijs of het bedrag de schade- voeding voor het verbreken 41 het contract is of dat er ad- Nt onder het gras zitten. „We "oeten het aanbod nog bestude- m en als er wat mensen terug van vakantie formuleren we *n antwoord." wethouder benadrukt nog maals dat Terneuzen bereid, is caar de rechter te stappen als Rijk geen ordentelijke co'm- pensatie biedt en niet voldoende bij het verwezenlijken van itematieve plannen voor invul- van de Koegorspolder. -har het aanspannen van juri- ^che procedures is een uiterste ^middel. We hopen de onder- ^delingen nog dit jaar via con- riictief overleg af te kunnen iaden tot ieders tevreden- iid." ttTRANCHEMENT - Een fiet- ¥r uit de gemeente Sluis is fandag' na een aanrijding op ^Provincialeweg in Retranche- :®t met onbekend letsel naar ziekenhuis in Brugge ver- Rrd. Hij stak de weg over, par verleende geen voorrang Neen negentienjarige automo- j'Üstuit Oostburg. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Wijngaardstraat in Goes, een plaats waar de wijn ranken ver te zoeken zijn. Is er nog hoop voor de Wijngaard straat? Zal de straat ooit nog een voorname rol kunnen spelen in het compacte winkelgebied waar Goes zo prat op gaat? Wat betreft de ligging heeft de Wijngaardstraat alle potenties om de Goese binnenstad als koopcen trum nog compacter te maken. Tus sen het winkelcentrum Kolveniers- hof uit de jaren tachtig en het oude koopcentrum met wortels in de Middeleeuwen, zou de straat een pracht van een las kunnen vormen. Maar dan moet de Wijngaard straat ook zelf wat meer allure krij gen. Veruit het grootste deel van zijn ge schiedenis heeft de straat wel dege lijk allure gehad. Het is een van de eerste belangrijke straten van het Goes dat volgend jaar zijn zeshon derdste verjaardag viert. Ver voor de tijd dat Goes zich een stad mocht noemen, was de Wijngaard straat al een belangrijke verkeersa der. Goes ontstond min of meer op twee plaatsen tegelijk: ergens in de buurt van de Rozemarijnstraat en tussen de Wijngaardstraat en de Singelstraat. In het noorden wierpen de eerste bewoners een dammetje op in de getijdegeulen en in het zuiden stond de versterkte boerderij die Slot Ostende is gaan heten. Daar tussenin liep langs de as Ossen- hooftstraat-Wijngaardstraat de lijn waarlangs de stad zich zou ont wikkelen, vooral aan de oostkant. Veel meer dan een route tussen twee punten was Goes in den be ginne dus niet, maar de Wijngaard straat maakte er wel deel van uit. Hoe de straat aan de romantische naam is gekomen, is niet helemaal duidelijk. Er moeten aan de west kant wel kloostertuinen zijn ge weest, waar wellicht ook druiven werden verbouwd. Maar de middel eeuwer was, net als veel liefheb bers in onze tijd, heel wel in staat De Goese Wijngaardstraat: bepaald geen A-locatie. om wijn van andere vruchten te maken. Oude tekeningen van de Wijngaardstraat laten een idyl lisch plaatje zien van wandelende burgers in een lommerrijke laan. De hele prent kan best op fantasie berusten, maar iets zal er toch van waar zijn. Foto De loepzuivere waarheid toont een foto uit het begin van de vorige eeuw: een voorname klinkerstraat met hoge, hardstenen stoepen, smeedijzeren hekjes en chique hui zen aan weerskanten. Een mooie straat, waar het goed wonen is. Die kwaliteit is de Wijngaard straat kwijt en het is niet moeilijk om te achterhalen waardoor dat komt. Allereerst is de teruggang natuurlijk te wijten aan het feit dat de straat één functie altijd be houden heeft: die van een door gaande route. Weliswaar mag de automobilist tegenwoordig alleen van noord naar zuid rijden en dan nog alleen voor elven 's ochtends en 's avonds na zessen, maar voor een voetgangsgebied is de Wijn gaardstraat nooit in aanmerking gekomen. Het verkeer door de bin nenstad moet nu eenmaal ergens langs worden geleid. Een minder doordacht ruimtelijk beleid kan ook een deel van de schuld dragen. Een groot deel van de westelijke gevel wand bestaat uit achterkanten. Achterkanten van de winkels aan het Bleekveld en aan het Kolveniershofdie alle maal langs achteren moeten wor den bevoorraad. Ook voor elf uur 's ochtends laat de Goesenaar het dus wel uit zijn hoofd om door de Wijngaardstraat te gaan, want ne gen van de tien keer staat het er vol met vrachtauto's en bestelwa gens. Dat doet het beeld van een straat weinig goed. Het is, kortom, geen A-locatie, maar dat heeft ook wel weer zijn charme. De Turkse slager en le vensmiddelenwinkel ontwikkelt zich er tot een drukbeklante buurtwinkel en ook andere speci fieke detailhandelaren vinden in de Wijngaardstraat een plekje. On der meer een christelijke boekhan del en een fietsenwinkel houden het best goed uit, in tegenstelling tot andere winkelbranches, die na korte tijd het veld ruimden. Het ziet er niet naar uit dat het er uit zichzelf beter op zal worden in de Goese Wijngaardstraat. De over heid zal toch een handje moeten helpen. Er bestaat een plan om tus sen de Singelstraat en de Wijn gaardstraat een passage te maken, op de plaats waar de voormalige bioscoop nog altijd leegstaat. Dat plan is in het Masterplan voor de binnenstad echter opgenomen om een winkelroute te scheppen tus sen de Singelstraat en het weste lijk deel van het Kolveniershof. Of de Wijngaardstraat daar iets mee op zal schieten, is dus nog maar de vraag. Wie weet komt het allemaal nog goed. De achterkanten zijn nieuw bouwprojecten en die blijken lang zo duurzaam niet als wat vroeger in de straat is neergezet. Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Volgens het dagelijks provinciebestuur valt er niets aan te doen dat camperbezitters voor een rit door de Westerscheldetunnel ruim twee keer zoveel moe ten betalen als bestuurders van een auto met caravan. Dat is nu eenmaal een consequentie van het gekozen tolin- ningssysteem. Dat meet de hoogte van een voertuig en maakt geen onderscheid in het gebruik ervan. In ant woord op vragen van PvdA-Statenleden laten GS weten overleg met de directie van de Westerscheldetunnel wei nig zinvol te vinden. De suggestie van de PvdA dat toeris ten Zeeland links zullen laten liggen door het tariefver- schil tussen caravans en campers, deelt het dagelijks pro vinciebestuur niet. HOEK - De Vereniging van Huiseigenaren De Braakman moet dit najaar bij Rijkswaterstaat bezwaar aantekenen als ze het niet eens is met het Ontwerp-Tracébesluit voor rijksweg N61 dat de ministers van Verkeer en Waterstaat en VROM half september presenteren. De provincie be moeit zich niet rechtstreeks met de tracékeuze voor de rijksweg. De bungaloweigenaren vrezen dat een deel van het recreatiecentrum sneuvelt, omdat het Rijk een voor keur heeft voor verschuiving in noordelijke richting. Het Rijk wil de Ecologische Hoofdstructuur instandhouden, maar volgens de bungalowbezitters is het eventuele ver lies aan natuurwaarden zeer gering en niet in verhouding tot de economische schade. TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten zijn tegen de sloop van een monumentale schuur in Axel. De gemeente Ter- neuzen had om advies gevraagd over de schuur van W. de Putter aan de Langeweg. De schuur is bouwvallig en het dak is grotendeels ingestort, maar ook een rijksmonu ment, schrijven GS. 'Hoewel restauratie een kostbare zaak is, wordt geadviseerd deze vergunning niet te verle nen omdat door sloop het agrarische karakter van het complex voor een groot deel zal verdwijnen en de monu mentale waarde zal afnemen', aldus de brief van GS. HULST - De gemeente Hulst werkt niet mee aan een proef met inzamelpunten voor gebruikte papieren luiers. Ambtenaren opperden dit plan, met de bedoeling het mi lieu te ontlasten. De gemeentebestuur verleent echter geen medewerking. „De milieuwinst is immers zeer ge ring", zegt wethouder E. de Deckere. „Daarnaast vragen we ons af welke ouders bereid zijn de gebruikte luiers naar de inzamelpunten te brengen." foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster onderne mer A. Wauters pleit in een epistel aan het gemeentebe stuur van Hulst voor de ope ning van een Reynaertmu seum in de stad. Wethouder P. Weemaes (toerisme) waar deert het enthousiasme van Wauters, maar ziet het thema museum desondanks niet zo zitten. Wauters, zaakvoerder van mu ziekhandel De Polyfoon in de Bierkaaistraat, heeft als „heel echte Hulstenaar" zijn toekomstvisie voor 'zijn' stad op papier gezet. Het rapport heeft hij ingediend bij burge meester en wethouders. Een van de speerpunten in de vi sie is de inrichting van een museum dat geheel gewijd is aan Reynaert de Vos. Volgens Wauters heeft Hulst er met een dergelijk kunstka binet, inclusief de verkoop van Reynaertsouvenirs, een toeristische trekker van for maat bij die op gelijke voet staat met de basiliek, de wal len en de Keldermanspoort. Wauters doet het college in zijn visie ook een aanbeveling voor de locatie van het mu seum; het pand van antiek zaak Van Geyt in de Steen straat. Dit monumentale pand, eeuwen geleden ge bouwd als refugium voor de monniken van Cambron, staat te koop. In de Steen straat is nu al streekmuseum De Vier Ambachten gevestigd en ook ruimte voor wisselex posities in een zaal van het 's-Landshuis. Wauters: „De Steenstraat als museum straat. De kracht van diverse musea bij elkaar is een ijzer- sterke formule waar het hele land van Hulst wel bij zal va ren. Het 's-Landshuis en een streekmuseum zijn ontoerei kend!" Ook voor de inrich ting van het museum heeft Wauters suggesties. In het 's-Landshuis was tot voor kort een expositie te zien over Reynaert de Vos. Een serie van 37 door Tom Boks uit Soest geschilderde portretten in renaissancestijl van perso nages uit het dierenepos. Wau ters vraagt het Hulster colle ge in overweging te nemen de collectie te kopen of ze in ie der geval middels een optie te reserveren. „In één koop, half geld volgens mij", aldus Wau ters. De ondernemer doet een klemmend verzoek op het col lege om in ieder geval de haal baarheid van het museum aan een kort en doeltreffend onderzoek te onderwerpen. Weemaes zegt het te waarde ren dat een Hulster onderne mer de moeite neemt mee te denken met het gemeentebe stuur. „Dat moeten we koeste ren en stimuleren, die betrok kenheid." Desondanks ziet hij weinig heil in een Reynae rtmuseum. „Dat zit er helaas niet in. We hebben een zaal in het 's-Landshuis speciaal ge reserveerd voor wisselexposi ties. Wij denken dat steeds an dere exposities interessanter zijn voor bezoekers. Het 's-Landshuis is niet van de ge meente, maar is een toeris tisch huis voor elke Hulsten aar en toerist. Als bezoekers eenmaal bekend zijn met het 's-Landshuis, zullen ze zeker vaker komen." „Voor vier euro friet graag", luidde de eenvoudige bestel ling van de Goesenaar in de snackbar, een order die hij met enige regelmaat plaatst. „Dat zal vandaag helaas niet gaan, meneer", kaatste de ver koper onverhoeds terug. „Dat is uitverkocht. We hebben nog wel voor drie en voor vijf euro friet." Weten we meteen van welke aardappel hij zijn patat bakt. Van het meligste soort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35