Rehoboth bestrijdt legionella LEKKAGE PZC NOOIT tMEER< 0900 -821 24 11 Zeeland wacht een goede graanoogst Scheldetheater beticht Gedeputeerde Staten van voortrekkerij Alleen spelen is geen bal aan bV ~Sgk 0 Verzorgingstehuis Goes doet mee aan proefproject ministerie .12 giro 55 2000 www.pzc.nl/banen Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! woensdag 28 juli 2004 door Rob Paardekam GOES - Verzorgingstehuis Reho both aan de Bergweg in Goes maakt sinds kort gebruik van een nieuw anti-legionella sys teem. Ze heeft daarvoor toestem ming gekregen van het ministe rie van VROM. Het ministerie heeft onder meer zwembaden en zorginstellingen verplicht om een risico-analyse te laten uitvoeren. Daaruit bleek dat bij Rehoboth regelma tig sprake was van legionella in de leidingen. Tot slachtoffers heeft dat nooit geleid, maar des ondanks heeft het verzorgingste huis het probleem voortvarend aangepakt. De eerste aanpas sing bleek echter niet zo succes- Weer exposanten voor rondje kunst in Zierikzee ZIERIKZEE - De Stichting Kunstkwartier Zierikzee heeft vijf nieuwe gastexposanten ge vonden voor het maandelijkse rondje kunst. In de Minderbroederstraat is za terdag 31 juli het atelier van Jo ke van Beckum (schilderijen en quilst) geopend voor belangstel lenden. Het werk van- Petra van Velzen (fotografie en webdesign) is te zien in de Visstraat, evenals de kunsten van haar buurman Pim de Graaf (edelsmid-graveur) aan de overkant van die zelfde straat. Ton en Fré Ingen Schenau zet ten hun keramiekatelelier aan het Havenpark open en in het atelier van Sil van Mil aan de Rozemarijnstraat is werk van Yvon Lievense (gemengde tech nieken) te bewonderen. •Naast de gastexposanten staan 31 juli tussen 11.00 en 17.00 uur ook de deuren van de twintig vaste adressen binnen het Zie- rikzees Kunstkwartier open voor publiek. vol. Er werd overgeschakeld naar een temperatuurgestuurde automatische spoeling, waarbij kleppen open gaan zodra het wa ter een temperatuur van 25 gra den bereikt. „Want op dat mo ment is de kans op legionella groot", legt J. Preuter, hoofd van de technische dienst van Re hoboth, uit. Door de kleppen te openen, kon het water afkoelen, maar toch bleef er sprake van een legionellagehalte in de lei dingen. Project Om de problemen toch het hoofd te bieden, doet het verzor gingstehuis nu mee aan een pro ject van het ministerie van VROM. Samen met een beperkt aantal andere instellingen in het land heeft ze heeft vrijstelling gekregen om gecontroleerd ko per- en zilverionen aan het lei dingwater toe te voegen. Iets wat in Nederland eigenlijk niet mag. Vandaar dat de toestem ming van het ministerie nodig is. Door het toevoegen van de io nen worden bacteriën, zoals le gionella, afgebroken. Het proefproject kent een loop tijd van een jaar. Rehoboth heeft van de leverancier de ga rantie gekregen dat het systeem wordt teruggenomen en alle ge maakte kosten worden vergoed als de legionella-bacterie na die periode nog steeds aanwezig is. Resultaten Over het succes van het nieuwe systeem kan Preuter nog weinig zeggen. Vorige week zijn voor het eerst sinds de ingebruikna me proefmonsters genomen, maar de resultaten daarvan la ten nog even op zich wachten. Ook sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg heeft met toestem ming van het ministerie het nieu we systeem in gebruik genomen. Daar zijn de eerste resultaten al wel bekend: in de leidingen kan geen legionellagehalte meer wor den vastgesteld, terwijl dat in het verleden wel veelvuldig het geval was. Rehoboth is de enige zorginstel ling in Zeeland die mee doet aan het proefproject. Graanveld met op de voorgrond vlasschoven aan de Tweede Verkorting bij Axel, Peter Nicolai door Cees Maas TERNEUZEN - Als de zon niet verstek laat gaan, begint deze week nog de graanoogst in Zeeland. Volgens J. van Waes van de ZL- TO belooft het een goede oogst te worden. Maar met enige bedenkingen. „Want er zijn in de provincie nogal wat per celen platgewaaid door de stormen van kort geleden en dat graan, vooral tarwe, is verlo ren. Maar wat overeind is blijven staan, is van een goede kwaliteit", aldus Van Waes. „Voor een goede vorming van de graankor rel is droog en warm weer nodig. En een sta biel klimaat is wat dat betreft het beste voor de graanboeren. Vorig jaar hadden we dan ook een betere graanoogst omdat het weer gewoon beter was. Nu was het klimaat over een wat lange tijd te instabiel." De kwaliteit van de oogst zegt op zich wei nig over de opbrengsten voor de boeren. We reldwijd slinkt de voorraad graan, wat de prijs op drijft. De graanprijs is in de loop der jaren door de Europese Unie verlaagd naar het niveau van de wereldmarkt. En juist op die wereldmarkt loopt de tarwe- prijs op. Maar de akkerbouwers moesten vo rig jaar tandenknarsend accepteren dat de EU de export van tarwe blokkeerde. Profite ren van die prijsstijging was er voor de graanboeren niet bij. Integendeel, Brussel gebruikte oude voorraden om de prijs in Eu ropa laag te,houden. De boerenprijs was met 11 tot 12 euro per 100 kilo dezelfde als in 2002. „We moeten nog afwachten wat de graanprijs dit jaar gaat doen, maar echt op timistisch ben ik niet", zegt boerenvoorman Van Waes. door Wout Bareman TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten meten met twee maten. Ze schatten het Scheldetheater in Terneuzen minder hoog in dan het nog te bouwen theater in Middelburg. Dat blijkt uit de bereidheid van GS nu al een structurele subsidie toe te ken nen aan het nieuwe theater, ter wijl er nog niet eens een beleids plan voorhanden is. Die ongelijke behandeling heeft directeur F. Lievens van het Scheldetheater gegriefd. Hoe wel de provinciale Raad voor de Cultuur adviseerde zowel steun te verlenen aan een op te richten Coördinatiepunt voor Podium kunsten in Zeeland als geld be schikbaar te stellen voor 'bijzon der theateraanbod', willen GS alleen weten van een jaarlijkse subsidie van 90.000 euro voor het nieuwe theater in Middel burg. Lievens begrijpt daar hele maal niets van. ,,De Raad voor Cultuur juichte toe dat de thea ters van Middelburg, Goes en Terneuzen de handen ineen wil len slaan en vond dat daarvoor best 20.000 euro beschikbaar kon worden gesteld. GS voelen daar kennelijk niets voor, want in de concept-Cultuurnota is die subsidie nergens terug te vin den. Dat de provincie voorts geen geld over heeft voor stimu lering van bijzonder theateraan bod - risicovolle voorstellingen - ach, dat kan gebeuren. Maar dat plotseling die 90.000 euro subsidie voor 'Middelburg' uit de lucht komt vallen, daar be grijp ik niets van." Brief De Terneuzense theaterexploi tant heeft inmiddels een brief van GS ontvangen, waarin hem wordt gewezen op het krappe provinciale budget voor de po diumkunsten én op het feit dat extra subsidie voor 'risicovoor stellingen' in de eerste plaats een taak is van de gemeente. Lie vens vraagt zich af waarom die argumenten alleen voor Terneu zen gelden en niet voor Middel burg. „Toppunt vind ik dat GS doodleuk melden dat ze die 90.000 euro willen neertellen, ge baseerd op een beleidsplan'dat er nog niet eens is Het is toch ongeloofwaardig dat Middel burg een cultureel en financieel ongemotiveerde bijdrage ont vangt, terwijl ons wordt gewe zen op 'beperkte budgetten'?" De opstelling van GS steekt vooral omdat het Scheldethea ter wél een doortimmerd beleids plan heeft ingediend, dat nota bene is opgesteld in nauw over leg met provinciale beleidsamb tenaren. Lievens schrijft in een brief op poten aan GS: „Het Scheldetheater borduurt voort op de traditie van het voormali ge Zuidlandtheater. Dat theater heeft steeds mogen rekenen op ondersteuning vanuit de provin cie. Nu wij als Scheldetheater verder willen werken aan de op bouw van een grotere theatertra ditie, laat u ons in de kou staan." Lievens wil zijn colle ga's in Middelburg een subsidie niet ontzeggen, maar hij wil wel op gelijke basis worden behan deld. „Dat lijkt nu niet te gaan gebeuren en dat grieft ons zeer." In een reactie wees een woordvoerder van de provincie gisteren op de inspraakmogelijk heden, die medio september wor den geboden. Bovendien gaat het om een concept-nota, die pas in december door Provincia le Staten wordt vastgesteld. Diefstal uit auto Scharendijke SCHARENDIJKE - In de be- drijfsbus van een Duitse toerist die geparkeerd stond aan de Rampweg in Scharendijke is gis termiddag ingebroken. Toen de eigenaar terugkwam van een bezoek aan het strand, zag hij dat er was ingebroken in de auto. Uit de auto werden een discman en een navigatiesys teem weggenomen. De waarde van de gestolen goe deren is onbekend. Flexibekleding specialisten in het verwerken van kunststof dakfolie. 100% onderhoudsvrij, flexibel materiaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe én bestaande daken van woningen. bedrijven,caravans en fabriekscomplexen. Bel 0111 652300 voor zorgeloos wonen en werken onder Flexibekleding met 15 jaar garantie! De Roterij 4 Burgh-Haamstede A1 FLEXl bekleding In Zierikzee zoeken wij srr.?s; M/V Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Gratis regenpak Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 51 11 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken. De minimumleeftijd is 15 jaar. ¥0* Amsterdam www.nsgk.nt nederlandse stichting voor het gehandicapte kind NSGK. Elk kind speelt mee. Nationaal Epilepsie fonds (10 cent per minuut) •advies en voorlichting een informatief gesprek brochures en boekjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34