Geen fietsbaan door centrum PZC PZC PZC Josephine blijft strijden voor natuur Pelgrims terug uit Santiago de Compostela m Werkstraffen voor uit de hand gelopen y erj aar dagsfeestj e 11 Kampioenschap palingroken en open dag Bezuinigingen dwingen tot schrappen routes naar stadshart Zierikzee Fietsvierdaagse trekt meer rijders Tunnel blijft duur voor camper Verbetering zuivering bijna klaar Aangeschoten man aangehouden 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 28 juli 2004 KERKWERVE - De open Zeeuw se palingrookkampioenschap- pen worden zaterdag 7 augustus Louden bij recreatieboerderij Van Langeraad in Kerkwerve. Dal gebeurt in combinatie met Je open dag van de stichting Mi- aiatuurspoorvvegen Kerkwerve. ne25 palingrokers komen van- ji 10.00 uur bijeen in het bos •"aast de forellenvijver van Van Langeraad. Zij krijgen ieder zes klingen uitgereikt om te roken. De drie beste exemplaren wor sen later op de dag gekeurd ijor een deskundige jury. De nnnaar zal rond 16.00 uur be- •endworden gemaakt. Kaast de palingrookkampioen- shappen biedt de open dag van :e stichting Miniatuur Spoorwe- raKerkwerve diverse activitei- ïnop deze dag. Naast de stoom- janen op het bekende minia- isirspoor door het bos op de tfeelweg, rijden er dit keer ook «cnte miniatuurstoomtractoren. iferder is er een stoomwals op we grootte die de naam 'De Krab' draagt en een demonstra lie zal geven. IStoomfanaten tonen hoe zij be- ngzijn met metaal, techniek en stoom. Er staan kramen opge steld met modeltreintjes in aan- bouw en de allerkleinste trein tjes zullen op spoor 1 rijdend te sen zijn. Leden van de ANBO uit Kerk- wve en Scharendijke en van ieclub Knallen en Spaanders to ten hoe zij met zelfgemaakte spuien meehelpen aan de tot- fandkoming van de gehele spoorbaan in het bos bij Kerk- Tïrve. Verder zijn er een presen tie van hout- en schilder- Éinst. een kinderrommelmarkt, si presentatie van oude am- Lechten en verkoop van streek- xoducten. valkenier geeft met tien ver- srfullende soorten roofvogels di- rase shows op deze dag, de randweer geeft demonstraties a er staan een springkussen en sn caroussel voor de kinderen eld. De Notekluivers uit Brouwershaven en het shanti- koor Ki'aaiennest zorgen voor ce muzikale omlijsting. Wie het iele festijn uit de lucht wil bekij ken, kan een rondvlucht met ten helicopter maken. agenda STREEKACTIVITEITEN REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het blijft voorlo pig nog even ploeteren voor fiet sers in het centrum van Zierik zee. Plannen voor de aanleg van duidelijk gemarkeerde routes uit de omliggende wijken naar het stadshart zijn in verband met de bezuinigingen voorlopig van het prioriteitenlijstje ge schrapt. De gemeente Schouwen-Duive- land maakt deel uit van de Pro vinciale Werkgroep Actieplan Fiets. Binnen dat platform wordt bedacht hoe zowel het re creatieve als het woon-werk- fietsverkeer kan worden bevor derd. Doel is het gebruik van de auto terug te brengen, aldus ambtenaar verkeerszaken P. de Winter. Het plan voor Zierikzee voorziet in een betere scheiding van het gemotoriseerd verkeer, fietsers en voetgangers in het centrum. „We hebben geconstateerd dat Zierikzee een paard-en-wagen structuur heeft, wat al die klei ne straatjes betreft. Fietsers ko men van alle kanten aanrijden en moeten overal tussen de au to's en het andere verkeer door. Dat is niet echt ideaal." In het zomerseizoen is fietsen in delen van de binnenstad haast onmo gelijk, doordat toeristen breed uit bezit nemen van de straten. Bestrating Een duidelijk gemarkeerde fiets baan moet een einde maken aan deze situatie. De route sluit bin nen die opzet aan op de bestaan de paden uit de omliggende wij ken en eindigt op het Haven plein. Daartoe zou een aantal kinderkopjes uit de traditionele bestrating moeten worden inge ruild voor andere stenen met een afwijkende kleur. Om te voorkomen dat auto's zich wei nig aantrekken van het pad, was ook een verhoging bedacht. De plannen zijn echter uitge steld tot Schouwen-Duiveland betere financiële tijden door maakt. Volgens De Winter is daarmee geen man overboord. „We hebben geconstateerd dat zo'n fietsstraat wenselijk is voor Zierikzee. Maar wanneer de vraag wordt gesteld of er op dat traject nu zo veel fietsongeluk ken gebeuren dat het de hoogste prioriteit zou verdienen, dan is het antwoord nee. Zonder kan het ook." Met het plan was een investering gemoeid van ruim 130.000 euro. Ook de plaatsing van een al dan niet bewaakte fietsenstalling in de omgeving van het Haven plein zit er voorlopig niet in. De huidige rekken zijn onvoldoen de, met als gevolg dat er in stra ten rondom her en der gepar keerd wordt. „Daar hoeft echt geen dik rapport over te worden geschreven om te weten hoe het beter kan", aldus De Winter. „Alleen voorlopig zit dat er even niet in, vrees ik." 8URGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste- X 19.00 uur: diavoorstelling; Centrum, 'i.ODuur:Trimloop Bombokaal; 3URGHSLUIS - Haven, 18.30 - 21.00 »r, Natuurvaartocht met ms Breeveer- 8ENESSE - Strandpaviljoen De Zwa- w, 12.00 uur: Tropische Toestanden; i'randpaviljoen Beachclub Perry's, 'lOOuur: Caribische Capriolen; •'/cndpavïljoen De Strandloper, 12.00 ;.rZomerse Zaken; 'trkring. 14.30 uur: Olympische spelen; termeter, 19.00 uur: Kindertheater; .Eobuskerk, 19.00 uur: Wandeling •wren bezoek aan Slot Moermond; 'stplaza, 20.00 uur: Renesse Record !xe; SEROOSKERKE - Boerderij eind Prun ing, 13.30 uur: Excursie Plan Ture- «ESTENSCHOUWEN - Trampoline- Jtotrum, vanaf 10.15 uur: Skelteront- tëkkingstocht; ZIERIKZEE - Stadhuismuseum, 9.30 - IZOO uur: Kinderprogramma; Eerste Weegje 3, 10.00 - 16.00 uur: Vlooien markt; Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Orgelconcert Beekman; W-kantoor, 10.30 uur: Stadswande ling, Josephine van Tongeren maakt zich boos over een stok die in een unieke mierenhoop is gestoken. door Ali Pankow RENESSE - Josephine van Tongeren heeft al zesduizend euro geïnvesteerd in procedures ten behoeve van natuurbe houd. Haar schatkistje is leeg, maar haar strijdbaarheid nog onverminderd groot. Ze blijft zich verzetten tegen de aanleg van een fietspad ter vervanging van de Vroonweg. Dat gaat volgens haar ten koste van onschatbare natuur waarden. Als het niet anders kan, zal ze de strijd verharden met hulp van het Dierenbevrijdingsfront. „Die leden komen echt optreden. Ze kal ken op het wegdek en gooien punaises op de fietspaden. Want heus, de mieren gaan terugbijten hoor", gebaart Van Tongeren. Ze bekommert zich om het heil van de grote rode bosmieren die in grote colonnes hun eigen heuvels bou wen. Het zijn indrukwekkende bouw sels van kleine takjes tot soms anderhal ve meter hoogte. Ooit heeft ze hier op de Vroongronden 164 van die grote mie renhopen geteld. Tegenwoordig zijn het er minder. „Ze hebben al zoveel ver nield bij de aanleg van het ruiterpad hier achter", verwijst ze naar de Vroon- weg achter de bosschage. Die Vroonweg staat op de nominatie te worden gesloopt. Provincaal ambtenaar John Beijersbergen heeft al bij veel gele genheden laten horen dat het verwijde ren van die Vroonweg bijdraagt aan het herstel van de oude hydrologische struc tuur in het Vroongebied. „Bla, bla, bla. Ze lullen maar wat vanaf het pluche. Het wordt hier nooit een echt nat ge bied", foetert Van Tongeren. Op z'n zachtst gezegd: ze heeft het niet zo op Beijersbergen en 'andere zoge naamde milieufreaks' die de herinrich ting voor het Vroongebied bepleiten. Zelf heeft ze heel andere opvattingen over hoe de natuur er hier uit moet zien en dat behelst vooral het behouden van wat er nu is. Dus niks kappen van heel oude eiken, geen unieke mierenhopen platwalsen, niet de prachtige en elders al zo schaarse boomkikkers verjagen en dus zeker ook geen fietspad aanleggen dwars door het Vroongebied. „Het unie ke hier is ook dat het stil en donker is. Dat gaat allemaal naar de klote met zo'n fietspad. Daar komt licht langs en dan worden de vleermuizen en de uilen verjaagd. En het is een gegeven hoor, dat de natuur zich nooit herhaalt. Wat je kapotmaakt ben je voorgoed kwijt." Teruggetrokken Van Tongeren is verknocht aan deze gronden. Zij kocht jaren geleden het aangrenzende voormalige Ti-dorp van Bruno Mertens. Ze leeft er vrij terugge trokken haar leven als biologische kweekster en koestert er de planten en dieren die haar zo lief zijn. „De Flora- en Faunawet doet toch een beroep op ons als mensen de natuur te bescher men en in zijn waarde te laten? Als Be ijersbergen en de zijnen dat niet doen, foto Marijke Folkertsma hoef ik me er ook niet meer aan te hou den. Ik heb mijn contract met het Zeeuws Landschap dan ook opgezegd. Daarin verplichtte ik me zes poelen en een wal van een kilometer te onderhou den. Dat doe ik niet meer. Misschien laat ik me ook wel uitkopen door een projectontwikkelaar en vestig ik me op de Veluwe als ze hier de boel echt gaan verpesten", roept ze uit terwijl ze bukt om een leeg bierflesje uit het natuurge bied te verwijderen. „Dit soort rotzooi komt er veel meer als dat fietspad er ligt. Je weet hoe mensen zijn", verzucht Van Tongeren. Haar sombere toekomst verwachting wordt soms plots doorbro ken door het plezier dat ze beleeft aan de huidige aanblik van het Sint Jacobus- kruid. Die plant is van levensbelang voor de Sint Jacobuskruidvlinder, maar houdt door zijn giftige stof gevaar in voor veel andere dieren. De dartele kik kers ontlokken haar zelfs een lach. Ze houdt verschrikkelijk veel van dit ge bied en zal blijven strijden voor het oor spronkelijk behoud ervan. En als dat niet via de juridisch weg lukt, dan maar met hardere acties. door Melita Lantinq BURGHSLUIS - Gebruind, tien kilo lichter en in topconditie zijn ze teruggekomen. Giel en Mieke Overbeeke hebben hun sponsor-pelgrimage naar Santia go de Compostela volbracht. Te voet welteverstaan. Op 22 maart vertrok het echt paar vanuil Burghsluis voor de monstertocht. Door omstandig heden is die niet in een keer af gelegd. Ziekte in de familie dwong het echtpaar tussentijds terug te keren. In mei zijn ze voor de tweede keer vertrokken, nu vanuit Limoges, voor de laat ste 1200 kilometer. Het lopen viel ze niet zwaar. „Nee, je zet gewoon een voet voor een voet en dat gaat vanzelf. Naarmate je langer loopt, wordt de condi tie ook beter" vertelt Giel. „Wat het zwaarder maakt zijn de din gen die erbij komen. Het zorgen voor eten en het iedere dag zoe ken naar een slaapplaats." De pelgrimstocht voert voor een groot deel door zeer landelijk ge bied, waar kilometers lang geen dorp valt te bekennen. Boven dien heeft lang niet ieder dorp Giel en Mieke Overbeeke hebben hun sponsor-pelgrimage naar Santiago de Compostela volbracht. foto Marijke Folkertsma een winkel. „De meeste winkels in Frankrijk liggen buiten de plaatsen en dan ben je aangewe zen op een café of een bakker die wat verkoopt. Het is eigen lijk heel simpel. Als je eten kunt krijgen, moet je eten. En als je drinken kunt krijgen, moet je drinken." Giel en Mieke zijn op hun tocht veel andere pelgrims tegengeko men. „Meestal kom je de men sen meerdere keren tegen. We zijn bijvoorbeeld een blinde man tegengekomen die samen met zijn geleidehond de tocht volbracht. We zijn in Sauveterre de Béarn (op dezelfde hoogte als Bayonne) zelfs een man uit Ter- neuzen tegengekomen. Die vond ons overigens maar 'overkan- tersV' Santiago de Compostela ligt in het noorden van Spanje. De route voert dwars door de Py reneeën. „Het klimmen viel mee, je stelt je daar op in. Maar we hebben natuurlijk wel zware momenten gehad. En dan is het grote voordeel dat je met z'n tweeën bent, dan sleep je me kaar daar doorheen." Slapen de den ze meestal bij particulieren die een kamer verhuren, een oud klooster of in refugio's gra tis of heel goedkope overnach tingsmogelijkheden voor pel grims). „De laatste twee weken heeft Anne Mariens met ons meegelopen." Martens komt uit Burgh-Haamstede en heeft de tocht al eens eerder gelopen. Zij heeft Giel en Mieke op het spoor gezet van hun sponsordoel: de aidsweeskinderen in Zambia. „We hebben nu bijna 9000 euro ingezameld. Dat gaat allemaal naai' Zambia, want voor alle dui delijkheid: wij hebben onze ei gen tocht helemaal zelf be taald." De inzameling is nog niet voor bij. Tijdens de Burghse dag (14 augustus) staan de twee met een stand om nog meer geld in te za melen voor de aids wezen. GOES - Op de kop af 996 fietsers hebben gisteren meege daan aan de eerste rit van de Zeeuwse Rijwiel- en Toer- vierdaagse vanuit Goes. Het aantal deelnemers ligt hoger dan andere jaren, toen de teller rond de 850 rijders bleef steken. De goede weersvoorspellingen voor deze week werken sti mulerend, aldus de organisatie. Eerdere fietsvierdaagsen in het land zijn verregend. Van de 996 deelnemers giste ren schreven er 821 in voor vier dagen, 175 voor één dag. Startplaats 's morgens om negen uur is steeds Sportpunt Zeeland. Vandaag gaat de rit naar Schouwen-Duiveland, morgen naar 's-Heerenhoek en omgeving en vrijdag rich ting Kwadendamme en Oudelande. Gekozen kan worden uit de dagafstanden twintig, veertig en zestig kilometer. De meesten rijden veertig kilometer. MIDDELBURG - Volgens het dagelijks provinciebestuur valt er niets aan te doen dat bezitters van een camper voor een rit door de Westerscheldetunnel ruim twee keer zoveel moeten betalen als de bestuurder van een personen auto met caravan. Gelet op het gebruik van camper en ca ravan is het verschil groot, geven Gedeputeerde Staten toe, maar het is nu eenmaal een consequentie van het ge kozen tolinningssysteem. Dat meet de hoogte van een voertuig (een camper is vaak net zo groot als een grote be stelbus of een kleine vrachtwagen. Onderscheid in het ge bruik maakt het systeem niet. In antwoord op vragen van PvdA-Statenleden laten GS weten overleg met de directie van de Westerscheldetun nel hierover weinig zinvol te vinden. De suggestie van de PvdA dat toeristen Zeeland links zullen laten liggen door het tariefverschil tuissen caravans en campers, deelt het dagelijks provinciebestuur niet. 's-GRAVENPOLDER - Vanaf oktober voldoet de water zuiveringsinstallatie in de Willem-Annapolder bij 's-Gra- venpolder aan de Europese richtlijnen. Het is de laatste zuivering die waterschap Zeeuwse Eilanden aanpast om aan de nieuwe eisen te voldoen. De bouw van een nieuwe beluchtingstank is klaar, even als één van de twee nieuwe nabezinktanks. Na de bouw vakvakantie wordt de technische installatie voor de tanks aangebracht. Dan gaat het om voortstuwers en compresso ren voor het mengen en beluchten van binnenkomend af valwater. Als alles goed werkt, kan in oktober een verou derd oxidatiebed worden afgebroken. Die maakt plaajs voor een nieuwe nabezinktank. De capaciteit van de zui vering stijgt met de verbetering van 3000 naar 4600 kubie ke meter water per uur. Als het flink regent, kan er daar door veel meer afvalwater worden gezuiverd dan nu het geval is. VLISSINGEN - De politie heeft gisterenmiddag in Wes- terzicht in Vlissingen een 61-jarige man aangehouden we gens openbare dronkenschap. De Vlissinger wilde geen kant op. Hij wilde niet opstaan van de straat en wilde ook niet naar huis gaan. De politie nam de man mee naar het bureau waar hij een proces-ver baal kreeg. door Emile Calon MIDDELBURG - De schok was groot toen officier van justitie G. Oosterveld gisteren twee maal gevangenisstraf en een maal een fikse werkstraf eiste te gen drie (jonge)mannen uit Zie rikzee en Kerkwerve. Ze hadden op 24 mei van dit jaar in Zierik zee agenten bedreigd en bele- digd. Vooral de jongste van het trio, een 20-jarige inwoner van Zie rikzee, wist niet wat hij hoorde. Zijn verjaardag, de 24e mei, was toch al zo desastreus verlopen. Eerst mocht hij niet van zijn ouders thuis een feestje bouwen. Om die reden ging hij samen met zijn vrienden en een fikse la ding bier en softdrugs maar naar een speelplaats in de buurt. Dat was echter allerminst tot ge noegen van de omwonenden. Die belden de politie, waarop een agent polshoogte nam. Deze sprak de oudste van de drie, een 31-jarige inwoner van Kerkwer ve, aan en vroeg hem vervolgens om mee te komen naar het bu reau voor nader ovei'leg. Volgens de officier wilde de in woner van Kerkwerve daar niets van weten, namen hij en z'n vrienden een dreigende hou ding aan, waarna de agent niets anders restte dan het gebruik van pepperspray. Toen een twee de agent ter plaatse kwam, met hond, liepen de gemoederen nog verder op en werd er nog meer gescholden, getierd, getrokken en geduwd. Uiteindelijk beland den de drie (jonge)mannen in de politiecel waar ze ook nog een hele sex-ie beledigingen en be- dreigingen uitten tegen de agen ten. De oudste dreigde zelfs het hele politiebureau op te blazen met semtex. Ook de volgende dag, tijdens de rit naar de gevan genis in Middelburg, was hij nog niet gekalmeerd. 'Je rijdt als een wijf', was nog de vriende lijkste belediging die hij tegen een van de agenten uitte. Volgens het drietal was met na me een Zierikzeese politiebiïga- dier schuldig aan het uit de hand lopen van het feestje. Die man zou het op hen hebben ge munt. Zonder opgaaf van rede nen zou hij de oudste van hen in de boeien hebben geslagen en be spoten met pepper. Ze beklaag den zich ook over de gemeente die niets voor hen doet. „Overal worden we weggestuurd." Oos- tei*veld had geen medelijden. Ze hield hen voor dat ze door hun drank- en di-ugsgebruik toch al een kwalijke reputatie hebben en dat ze ook al eerder in aanra king zijn geweest met de politie wegens geweld. Ze vond dan ook dat twee van hen maar eens opgesloten moesten worden. Al leen de middelste van het drie tal, een 25-jarige inwoner van Zierikzee, mocht van haar hon derd uur werkstraf uitvoeren. Hem wilde ze niet de cel in om dat hij werk heeft. Advocaat D. Burlet vond een ge vangenisstraf geen goed idee. Daar leert de inwoner van Kerk werve niets, hield ze de rechter voor. Ze pleitte voor een an- ti-agi'essietherapie. Politierech ter B. Doorewaard Boekhout kon zich in haar voorstel wj?l vinden. Hij wilde de beperkte celcapaciteit niet gebruiken voor het tijdelijk vastzetten van de vechtersbazen. Hij veroor deelde de middelste tot tachtig uur werkstraf. De andere twèe tot 140 uur waarvan 60 uur voor waardelijk. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33