PZC Invloed op ziekenhuiste beperkt Geplaagd door achterkanten Ecologisch Prunjevlees Manege Aquadelta mag gaan bouwen Schouwen-Duiveland voelt zich niet in staat tot belangenbehartiging inwoners Aardbeienteler mag doorgaan met bouwen kas Westerveld is het zat Steun voor ziekenhuisbus Meulblok voorzitter commissie Zorg over huisartsenpost Onderzoek naar centrum arbeidstraining jongeren zeeuwse almanak Friet factie: 0113-315649 «vnv.pzc.nl UiaildaGtie@pzc.nl :^rbus31.4460 AA Goes üvertentie-exploitatie: word-en Midden-Zeeland: 0113-315520; LuWS-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. noensdag 28 juli 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland •virMelita Lanting gERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil een linger in de pap bij grote veran deringen binnen het ziekenhuis, lot nu toe hebben overheden en jatiëntenorganisaties nauwe lijks invloed op de gang van za- ien binnen de ziekenhuizen. Een slechte zaak. vindt wethou- JerG. Houtekamer. kan niet zo zijn dat een jrentuele fusie tussen de Ooster- jMdeziekenhuizen en het zie- 'snliuis Walcheren kan plaats eden zonder de gemeenten te raadplegen"aldus Houteka- ier. Hij doelt daarmee op het srder aangekondigde samen- m van beide ziekenhuizen. Dat ging niet door. Daim een jaar geleden heeft de rinister van volksgezondheid sa standstill afgekondigd voor ïeine ziekenhuizen. Grote in- irijpende veranderingen (waar- ader fusies) binnen kleine zie- ishüizen mogen niet meer riaatsvinden tot de Tweede Ra rer de nieuwe wet toelating rrginstellingen heeft aangeno men Opnieuw loutëkamer vreest dat, zodra iize stand-still-situatie wordt ipgeheven, de fusiebesprekin- gn opnieuw op de rol komen. is niet ondenkbaar dat het rade idee dan weer wordt opge- akt." in dan ontstaat volgens de wet- iouder een probleem. Om de be ogen van de inwoners in derge- ijke situaties beter te kunnen behartigen wil de gemeente aeerzeggenschap hebben. In de nieuwe wet staat te lezen hor Inge Heuff dat gemeenten 'de mogelijkheid hebben om opmerkingen ken baar te maken', maar nergens staat omschreven dat de zieken huizen daadwerkelijk iets moe ten doen met die opmerkingen. En dat is onvoldoende, aldus de wethouder. Schouwen-Duive land staat hierin niet alleen. De gemeente Oss heeft een initia tief genomen om met meerdere gemeenten de Kamerleden te be naderen om de gemeenten een zwaardere rol toe te bedelen bij ingrijpende beslissingen over ziekenhuizen. Naast Schouwen-Duiveland gaat het dan om Hoogeveen, Noordoostpolder, Oldenzaal, Veghel en Oss. De situatie is voor Schouwen-Duiveland extra actueel, omdat een com missie van wijzen zich op dit mo ment buigt over de toekomstige SEROOSKERKE - Het ziet er idyllisch uit. Koeien die liggen te luieren in de vrije natuur. Een beetje grazen, herkauwen, af en toe een wandelingetje door het wa ter. De dieren scharrelen hun kostje bij elkaar gedu rende vier maanden per jaar. Dan moeten ze weer plaats maken voor de ganzen. Voorlopig genieten ze nog van hun vrijheid. Want ook voor deze koeien geldt: uiteindelijk zullen ze eindigen op een bord. Als ecologisch Prunjevlees. foto Marijke Folkertsma Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Wijngaardstraat in Goes, een plaats waar de wijn ranken ver te zoeken zijn. Is er nog hoop voor de Wijn gaardstraat? Zal de straat ooit nog een voorname rol kunnen spe len in het compacte winkelgebied waar Goes zo prat op gaat? Wat betreft de ligging heeft de Wijngaardstraat alle potenties om de Goese binnenstad als koopcen trum nog compacter te maken. Tus sen het winkelcentrum Kolveniers- hof uit de jaren tachtig en het oude koopcentrum met wortels in de Middeleeuwen, zou de straat een pracht van een las kunnen vormen. Maar dan moet de Wijngaard straat ook zelf wat meer allure krij gen. Veruit het grootste deel van zijn ge schiedenis heeft de straat wel dege lijk allure gehad. Het is een van de eerste belangrijke straten van het Goes dat volgend jaar zijn zeshon derdste verjaardag viert. Ver voor de tijd dat Goes zich een stad mocht noemen, was de Wijngaard straat al een belangrijke verkeersa der. Goes ontstond min of meer op twee plaatsen tegelijk: ergens in de buurt van de Rozemarijnstraat>en tussen de Wijngaardstraat en de Singelstraat. In het noorden wierpen de eerste bewoners een dammetje op in de getijdegeulen en in het zuiden stond de versterkte boerderij die Slot Ostende is gaan heten. Daar tussenin liep langs de as Ossen- hooftstraat-Wijngaardstraat de lijn waarlangs de stad zich zou ont wikkelen, vooral aan de oostkant. Veel meer dan een route tussen twee punten was Goes in den be ginne dus niet, maar de Wijngaard straat maakte er wel deel van uit. Hoe de straat aan de romantische naam is gekomen, is niet helemaal duidelijk. Er moeten aan de west kant wel kloostertuinen zijn ge weest, waar wellicht ook druiven werden verbouwd. Maar de middel eeuwer was, net als veel liefheb- hprs in nn?P tiid hppl wpI in ctunt De Goese Wijngaardstraat: bepaald geen A-locatie. om wijn van andere vruchten te maken. Oude tekeningen van de Wijngaardstraat laten een idyl lisch plaatje zien van wandelende burgers in een lommerrijke laan. De hele prent kan best op fantasie berusten, maar iets zal er toch van waar zijn. De loepzuivere waarheid toont een foto uit het begin van de vorige eeuw: een voorname klinkerstraat met hoge, hardstenen stoepen, smeedijzeren hekjes en chique hui zen aan weerskanten. Een mooie straat, waar het goed wonen is. Die kwaliteit is de Wijngaard straat kwijt en het is niet moeilijk om te achterhalen waardoor dat komt. Allereerst is de teruggang natuurlijk te wijten aan het feit dat de straat één functie altijd be houden heeft; die van een door gaande route. Weliswaar mag de automobilist tegenwoordig alleen van noord naar zuid rijden en dan nog alleen voor elven 's ochtends en 's avonds na zessen, maar voor pon wnotrran(TerroKiar] io rlo Wi In gaardstraat nooit in aanmerking gekomen. Het verkeer door de bin nenstad moet nu eenmaal ergens langs worden geleid. Een minder doordacht ruimtelijk beleid kan ook een deel van de schuld dragen. Een' groot deel van de westelijke gevelwand bestaat uit achterkanten. Achterkanten van de winkels aan het Bleekveld en aan het Kolveniershof, die alle maal langs achteren moeten wor den bevoorraad. Ook voor elf uur 's ochtends laat de Goesenaar het dus wel uit zijn hoofd om door de Wijngaardstraat te gaan, want ne gen van de tien keer staat het er vol met vrachtauto's en bestelwa gens. Dat doet het beeld van een straat weinig goed. Het is, kortom, geen A-locatie, maar dat heeft ook wel weer zijn charme. De Turkse slager en le vensmiddelenwinkel ontwikkelt zich er tot een drukbeklante buurtwinkel en ook andere speci fieke detailhandelaren vinden in foto Willem Mieras der meer een christelijke boekhan del en een fietsenwinkel houden het best goed uit, in tegenstelling tot andere winkelbranches, die na korte tijd het veld ruimden. Het ziet er niet naar uit dat het er uit zichzelf beter op zal worden in de Goese Wijngaardstraat. De over heid zal toch een handje moeten helpen. Er bestaat een plan om tus sen de Singelstraat en de Wijn gaardstraat een passage te maken, op de plaats waar de voormalige bioscoop nog altijd leegstaat. Dat plan is in het Masterplan voor de binnenstad echter opgenomen om een winkelroute te scheppen tus sen de Singelstraat en het weste lijk deel van het Kolveniershof. Of de Wijngaardstraat daar iets mee op zal schieten, is dus nog maar de vraag. Wie weet komt het allemaal nog goed. De achterkanten zijn nieuw bouwprojecten en die blijken lang zo duurzaam niet als wat vroeger in de straat is neergezet. positie van de drie ziekenhuizen in Zeeland. Deze commissie is ingesteld door de provincie Zee land en zal naar verwachting binnenkort met haar eindrap port komen. ZIERIKZEE - De provincie gaat meebetalen aan een di recte busverbinding tussen het ziekenhuis in Goes en het medisch centrum in Zierikzee. De shuttle rijdt sinds de opening van de Schouwse oogkliniek januari dit jaar in een uurdienst voor patiënten en bezoek. Daarmee tracht de Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen (SOZ) enigszins tegemoet te komen aan de bezwaren die ontstonden na sluiting van de verpleegafdeling in Zierikzee. Gedeputeer de Staten besloten gisteren tot een bijdrage van 45.000 eu ro voor het twee jaar durende experiment met de bus. Dat geld schiet over van het aanvankelijke budget van 225.000 euro dat in totaal voor een periode van vijf jaar beschikbaar was voor de aanstelling van een zorgcoördi- nator in Zierikzee. Gebleken is dat voor die functie kan worden volstaan met 36.000 euro per jaar. BURGH-HAAMSTEDE - D. Meulblok uit Burgh-Haam- stede is benoemd tot voorzitter van een landelijke commis sie (BBC) die de werkomstandigheden in de ambulante handel en de detailhandel in AFG (aardappelen, groente, fruit), bloemen en vis gaat begeleiden. Vertegenwoordi gers van deze branche ondertekenden deze week een in tentieverklaring met het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De bedoeling is dat voor 1 januari een in een convenant afspraken worden vastgelegd over ar- bo-preventie. Concrete onderwerpen die in dat verband aan de orde komen, zijn fysieke belasting, sociale veilig heid, verzuim- en reïntegratiebeleid. In de BBC zijn, be halve de brancheorganisaties, ook de bonden CNV en FNV vertegenwoordigd. Het convenant is bedoeld voor zo'n vijftigduizend werknemers, aldus Meulblok. Voor uit voering van het arboproject staat een periode van twee jaar en is in totaal drie miljoen eüro beschikbaar. Meul blok is landelijk voorzitter van de AFG-detailhandel. Daarnaast maakt hij deel uit van de WD-fractie in de ge meenteraad van Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland maakt zich zorgen over de huisartsenposten. De gemeente onder steunt een brief van het provinciebestuur aan minister Hoogervorst van VWS. In de brief spreekt de provincie de zorg uit de financiering van de huisartsenposten. Wethou der G. Houtekamer: „Wij zijn zeer bezorgd over de gang van zaken. Als de bevolking tijdens de zomermaanden ver tienvoudigd, nemen de wachttijden alleen maar toe. De spoedeisende hulp zit op grote afstand en het ambulance vervoer heeft grote moeite over de drukke wegen te rij den." De gemeente wil het niet laten bij alleen ondersteu ning van de brief. Na de zomervakantie gaat ze een ge- sprek aan met de huisartsen op het eiland. door Inge Heuff BRUINISSE - Manege Aquadel ta bij Bruinisse heeft de bouw vergunning binnen om een nieu we manege aan de overkant van de Groeneweg te gaan bouwen. Hierdoor komt er weer wat schot in de voltooiing van het naastgelegen resort Aquastaete. Waar nu manege Aquadelta ligt, zijn de hoofdentree en circa tachtig huizen van het vakantie park Aquastaete gepland. Met het verlenen van de bouwver gunning voor de nieuwe mane ge, die wordt verplaatst naar de overkant van de Groeneweg, lijkt er weer beweging te komen in de aanleg van het vakantie park. Een groot deel van resort Aquastaete, dat uiteindelijk uit 228 luxe vakantiewoningen gaat bestaan, is al gebouwd en verkocht. Maar zolang de nieu we manege niet kan worden neergezet, ligt de bouw van deze fase van het vakantiepark tijde lijk stil. De vergunning voor de nieuwe manege heeft vertraging opgelo pen door een bezwaar van een omwonende. Inmiddels wordt er gewerkt aan een wijziging van het bestemmingsplan voor het terrein van de huidige manege. Als die procedure is afgerond, kan de bouwvergunning voor de verdere bouw van het vakantie park aangevraagd worden. T. Verharen, directeur van re sort Aquastaete, wil geen ter mijn noemen waarop hij denkt dat de bouw zal worden hervat. Die is afhankelijk van de snel heid waarmee de gemeente Schouwen-Duiveland het be stemmingsplan kan wijzigen. MIDDELBURG - De Korczak- school in Middelburg onder zoekt de mogelijkheden om een centrum voor arbeidstraining op te zetten, bestemd voor jonge ren met een grote afstand tot de arbeidsmarkt. De samenwerkingsschool, die speciaal onderwijs biedt aan zeer moeilijk opvoedbare kinde ren, constateert dat steeds meer jongeren het onderwijs verlaten zonder dat zij in aanmerking ko men voor een baan. Vaak mis sen zij daarvoor de elementaire werknemersvaardigheden. De Korczakschool heeft daarom het initiatief genomen om alle ervaring op dat gebied te bunde len onder de naam Arbeidstrai ning Coaching Centrum Zee land (ACCZ). Dat gebeurt in sa menwerking met de twee regio nale opleidingencentra in de pro vincie, het orthopedagogisch di dactisch centrum Griffioen, de Kamer van Koophandel, stich ting voor jeugdzorg De Zuidwes ter en de Stichting Jongeren- coaching. Ook de provincie is er bij betrokken. Het ACCZ moet proberen de jongeren toch aan het werk te krijgen. Voor de helft van de kosten, ge raamd op in totaal 2,3 miljoen euro, wordt een Europese subsi die aangevraagd. „Voor vier euro friet graag", luidde de eenvoudige bestel ling van de Goesenaar in de snackbar, een order die. hij met enige regelmaat plaatst. „Dat zal vandaag helaas niet gaan, meneer", kaatste de ver koper onverhoeds terug. „Dat is uitverkocht. We hebben nog wel voor drie en voor vijf euro I friet." Weten we meteen van welke aardappel hij zijn patat bakt. I Vmi het meligste soort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31