Zorgen over renovatie wijken PZC Zeeland wacht een goede graanoogst Scheldetheater beticht Gedeputeerde Staten van voortrekkerij <3 Herstructurering Stromenwijk en Middengebied in gevaar Schoudertas weg Diefstal uit auto Scharendijke woensdag 28 juli 2004 b!2 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De grootscha lige opknapbeurten van het Mid dengebied in Vlissingen en de Stromenwijk in Middelburg ko men in gevaar als de Tweede Ka mer het beschikbare geld voor stadsvernieuwing verdeelt over de grote steden. Dat zeggen de wethouders A. De Vries (Middelburg) en C. de Keijzer (Vlissingen). De vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) heeft de Tweede Kamer gevraagd om het al toegezegde geld over te maken. Volgens de VZG neigt een meerderheid van de Kamer ernaar om het be schikbare geld voor de periode 2005-2010 te verdelen over de dertig grootste gemeenten, de zo genoemde G30. Voor de Zeeuw se gemeenten was ruim 23 mil joen beschikbaar, waaronder 5,1 miljoen voor Vlissingen en 3,6 miljoen voor Middelburg. „Als de Tweede Kamer die be slissing neemt, kan het gros van de plannen voor het Middenge bied niet meer worden uitge voerd", aldus De Keijzer. „Dat geld was bedoeld om de onren dabele top weg te halen, het gaat in het Middengebied om honderd procent huurwoningen. Wij steken er hetzelfde bedrag in en de woningcorporatie niet minder. Als je één van die ste nen er tussenuit trekt, valt het helemaal stil." De gemeente Vlissingen kan het bedrag niet zelf aanvullen. „We zitten ook nog met een gat in de begroting. Ik probeer nog over- MIDDELBURG - Een 33-jarige Middelburgse is gisteravond rond kwart voor zeven bestolen van haar schoudertas. De vrouw stond te wachten voor het ver keerslicht aan de Zandstraat in haar woonplaats. Op dat mo ment passeerde een man haar op de fiets, en deed een greep in haar fietstas. Hij griste de schou dertas mee, waarin onder meer haar portemonnee zat. eind te houden dat we niet op het Middengebied bezuinigen." De eerste fase van de herstructu rering van het Middengebied, die nu bezig is, gaat in elk geval wel door. Dat valt nog onder een oude subsidieregeling. De Keijzer vindt dat de proble men in steden als Vlissingen worden onderschat. „Dat is een schande. We hebben bouwplannen gepresenteerd, vi sitaties gehad. En straks wor den al die voorbereidingen met één pennenstreek weggevaagd." Kleine ramp Als Middelburg het geld niet krijgt, zou dat 'een kleine ramp' zijn voor de opknapbeurt van de Stromenwijk, zegt De Vries. „Dat betekent dat we het pro ject uit eigen middelen moeten financieren en dat zal moeilijk zijn. Of we moeten het trager uit voeren, of delen schrappen." Middelburg rekent op zo'n 3,6 miljoen euro. De Vries vindt het niet terecht dat de grotere ste den nu aanspraak maken op al het geld. „In Rotterdam en Amsterdam zijn de problemen natuurlijk wel wat ernstiger dan hier. Maar steden als Den Bosch en Enschede, die wel in de G30 zit ten, hebben dezelfde problemen als wij. Het zou bijzonder zijn als de Tweede Kamer zou doen alsof heel Nederland uit dertig steden bestaat. Je kunt je dan ook afvragen hoe het zit met de continuïteit en de betrouwbaar heid van de rijksoverheid." De plannen voor de Stromen wijk bestaan uit de bouw van on der meer een nieuw gebouw voor de twee scholen in de wijk, woningen en een nieuw winkel centrum. Op dit moment is de architect bezig met het ontwerp van de school. Het moet een 'brede school' worden, vergelijkbaar met die in de Magistraatwijk. Boven op de school komen wo ningen. Het is de bedoeling dat de brede school begin 2007 klaar is. De Tweede Kamer beslist in het najaar over de verdeling van het geld voor stadsvernieuwing. i - - Graanveld met op de voorgrond vlasschoven aan de Tweede Verkorting bij Axel. door Cees Maas TERNEUZEN - Als de zon niet verstek laat gaan, begint deze week nog de graanoogst in Zeeland. Volgens J. van Waes van de ZL- TO belooft het een goede oogst te worden. Maar met enige bedenkingen. „Want er zijn in de provincie nogal wat per celen platgewaaid door de stormen van kort geleden en dat graan, vooral tarwe, is verlo ren. Maar wat overeind is blijven staan, is van een goede kwaliteit", aldus Van Waes. „Voor een goede vorming van de graankor rel is droog en warm weer nodig. En een sta biel klimaat is wat dat betreft het beste voor de graanboeren. Vorig jaar hadden we dan ook een betere graanoogst omdat het weer gewoon beter was. Nu was het klimaat over een wat lange tijd te instabiel." De kwaliteit van de oogst zegt op zich wei nig over de opbrengsten voor de boeren. We reldwijd slinkt de voorraad graan, wat de prijs op drijft. De graanprijs is in de loop der jaren door de Europese Unie verlaagd naar het niveau van de wereldmarkt. En juist op die wereldmarkt loopt de tarwe- prijs op. Maar de akkerbouwers moesten vo rig jaar tandenknarsend accepteren dat de EU de export van tarwe blokkeerde. Profite ren van die prijsstijging was er voor de graanboeren niet bij. Integendeel, Brussel gebruikte oude voorraden om de prijs in Eu ropa laag te houden. De boerenprijs was met 11 tot 12 euro per 100 kilo dezelfde als in 2002. „We moeten nog afwachten wat de graanprijs dit jaar gaat doen, maar echt op timistisch ben ik niet", zegt boerenvoorman Van Waes. door Wout Bareman TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten meten met twee maten. Ze schatten het Scheldetheater in Terneuzen minder hoog in dan het nog te bouwen theater in Middelburg. Dat blijkt uit de bereidheid van GS nu al een structurele subsidie toe te ken nen aan het nieuwe theater, ter wijl er nog niet eens een beleids plan voorhanden is. Die ongelijke behandeling heeft directeur F. Lievens van het Scheldetheater gegriefd. Hoe wel de provinciale Raad voor de Cultuur adviseerde zowel steun te verlenen aan een op te richten Coördinatiepunt voor Podium kunsten in Zeeland als geld be schikbaar te stellen voor 'bijzon der theateraanbod', willen GS alleen weten van een jaarlijkse subsidie van 90.000 euro voor het nieuwe theater in Middel burg. Lievens begrijpt daar hele maal niets van. „De Raad voor Cultuur juichte toe dat de thea ters van Middelburg, Goes en Terneuzen de handen ineen wil len slaan en vond dat daarvoor best 20.000 euro beschikbaar kon worden gesteld. GS voelen daar kennelijk niets voor, want in de concept-Cultuurnota is die subsidie nergens terug te vin den. Dat de provincie voorts geen geld over heeft voor stimu lering van bijzonder theateraan bod - risicovolle voorstellingen - ach, dat kan gebeuren. Maar dat plotseling die 90.000 euro subsidie voor 'Middelburg' uit de lucht komt vallen, 'daar be grijp ik niets van." Brief De Terneuzense theaterexploi tant heeft inmiddels een brief van GS ontvangen, waarin hem wordt gewezen op het krappe provinciale budget voor de po diumkunsten én op het feit dat extra subsidie voor 'risicovoor stellingen' in de eerste plaats een taak is van de gemeente. Lie vens vraagt zich af waarom die argumenten alleen voor Terneu zen gelden en niet voor Middel burg. „Toppunt vind ik dat GS doodleuk melden dat ze die 90.000 euro willen neertellen,», baseerd op een beleidsplan dat er nog met eens is. Het is toch ongeloofwaardig dat Middel burg een cultureel en financieel ongemotiveerde bijdrage ont vangt, terwijl ons wordt gewet zen op 'beperkte budgetten"'" De opstelling van GS steekt vooral omdat het Scheldethea ter wél een doortimmerd beleids plan heeft ingediend, dat nota bene is opgesteld in nauw over leg met provinciale beleidsai tenaren. Lievens schrijft in een brief op poten aan GS: „Het Scheldetheater borduurt voort op de traditie van het voormali ge Zuidlandtheater. Dat theater heeft steeds mogen rekenen op' ondersteuning vanuit de provin cie. Nu wij als Scheldetheater verder willen werken aan de op bouw van een grotere theatertra ditie, laat u ons in de kot! staan." Lievens wil zijn colle ga's in Middelburg een subsidie niet ontzeggen, maar hij wil we! op gelijke basis worden behan deld. „Dat lijkt nu niet teg gebeuren en dat grieft ons zeer." In een reactie wees een woordvoerder van de provincie gisteren op de inspraakmogelijk heden, die medio september wor den geboden. Bovendien gaat het om een concept-nota. die pas in december door Provincia le Staten wordt vastgesteld. SCHARENDIJKE - In de be- drijfsbus van een Duitse toerist die geparkeerd stond aan de Rampweg in Scharendijke is gis termiddag ingebroken. Toen de eigenaar terugkwam van een bezoek aan het strand: zag hij dat er was ingebroken in de auto. Uit de auto werden een discman en een navigatiesys teem weggenomen. De waarde van de gestolen goe deren is onbekend. NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30