Instrument als beleggingsobject PZC c Casper Hobbes Fonds koopt dure violen om ze uit te lenen aan talentvolle musici mm Wij en Zij puzzel fs <n (Hl 3 3 3 Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Mie met bosuitjes, sojasaus en roereieren weer O woensdag 28 juli 2004 door Winand van de Kamp In het oudste stenen huis van Amsterdam, in de steegjes van de Wallen, zetelt het Natio naal Muziekinstrumenten Fonds (NMF). In de ruim vijf tien jaar dat het bestaat, heeft het een onmisbare plaats ver worven in het Nederlandse mu ziekleven. Niet minder dan 350 musici be spelen een instrument dat door het Fonds in bruikleen is gege ven. Gevestigde namen als Qui- rine Viersen en Sonja van Beek, maar ook begaafde conservato riumstudenten. Jong talent evengoed als leden van de be roepsorkesten. Voor het pubhek blijft het NMF grotendeels onzichtbaar. Daar moet verandering in komen, vindt Marcel Schopman, sinds februari directeur van het Na tionaal Muziekinstrumenten Fonds. De deuren moeten maar eens open. Letterlijk: op 18 sep tember is er een open dag. Dan kunnen toekomstige bruikie ners, donateurs en geïnteresseer den met vragen terecht. En fi guurlijk: door de krachten te bundelen met andere organisa ties. Zo gaat het Fonds de sa menwerking aan met het Grach tenfestival dat elk jaar in augus tus een reeks concerten en eve nementen organiseert op bijzon dere locaties in Amsterdam. In het kader van het festival geeft het Fonds op 22 augustus een kijkje in de eigen keuken. Dan organiseert het een openba re klanktest. Violist Daniel Row land, zelf bruikiener, bespeelt zeven violen waarvan het Fonds er één wil aanschaffen. Een vak kundige jury velt haar oordeel en ook het publiek mag zijn stem uitbrengen. Schopman: „Het wordt een soort concours voor violen in plaats van voor violisten. We hebben dat wel eens eerder achter gesloten deu ren gedaan. Er wordt blind ge luisterd en dan blijkt soms in derdaad dat violen die veel goedkoper zijn dan de andere er als beste uitkomen." Volgend jaar wil Schopman in het kader van het Grachtenfesti val een dag rondom de Holland se Meesters organiseren: „Ieder een heeft het altijd over de Itali aanse instrumenten, maar er is ook een belangrijke Hollandse school. Daar willen we aan dacht voor vragen." En dan is er het jaarlijkse dona teursconcert. Gewoontege trouw vindt dat plaats in de Kleine Zaal van het Concertge bouw, maar dit keer moet het verhuizen naar de Grote Zaal. Schopman: „We gaan samen werken met Amsterdam Sinfo- nietta, waarvan acht of negen musici op een instrument van ons spelen. In het voorjaar ge ven zij een concert met Janine Jansen, sinds kort lid van ons Comité van Aanbeveling. Daar haken wij bij aan." Zo hoopt Schopman het pu bliek te doordringen van de noodzaak van het Fonds. Het aanschaffen van een kostbaar instrument wordt door de bui tenwacht nog wel eens gezien als een luxeprobleem. Dat is het absoluut niet, betoogt Schop man. Goede strijkinstrumenten zijn een beleggingsobject gewor den en de waarde is enorm ge stegen. Vooral voor jonge musi ci is dat nauwelijks nog op te brengen. „Sommige mensen die hier komen zijn echt wanhopig. Wanneer je iets als je roeping ziet in je leven en je kunt dat niet verwezenlijken, dan doet dat zeer. Goede instrumenten zijn van groot belang. Niet al leen voor de musici maar ook voor de luisteraars." Wachtlijst Een jonge violiste komt langs. In december moet'ze haar huidi ge viool inleveren, omdat de ei genaar hem wil verkopen. Zij is één van de rond de tachtig musi ci die op de wachtlijst staan. Door de aanschaf van instru menten of het laten bouwen van nieuwe violen en celli probeert het Fonds de nood te lenigen, maar er is te weinig geld om ie dereen te helpen. Ook wordt ge probeerd de doorstroming te verbeteren. Vroeger kregen de musici de instrumenten voor on bepaalde tijd in bruikleen. Nu zijn de contracten beperkt tot zes jaar. Daarna wordt bekeken of het leeninstrument zijn doel nog dient. „Het is niet de bedoe ling dat onze instrumenten er gens op zolder liggen." Niet alleen onder mogelijke do nateurs wil Schopman de be kendheid vergroten, ook veel po tentiële bruikieners zijn niet op de hoogte. „Veel mensen den ken dat wij alleen maar strijkin strumenten hebben. Dat is een misverstand. En sommige geïn teresseerden worden afge schrikt door onze brochure met grote namen. We hebben hier eens een meisje gehad. Toen ik haar vroeg waarom ze nooit een aanvraag had ingediend, wees ze naar de brochure 'Een instru ment voor toptalent' en zei: „Ik weet niet of ik dat wel ben". We hanteren wel kwaliteitsnormen en mensen moeten een bijdrage leveren aan het Nederlandse muziekleven. GPD Ik mis de markt aan de Herman Kosterstraat. De grote markt in Den Haag met alle exoti sche ingrediënten en bezoekers. Ik kwam er vaak op zaterdagochtend. Vis in overvloed. De dorades keken me met hun regenboogjas glan zend en verleidelijk aan. Grote garnalen lagen opgekruld van genoegen te wachten op mijn pan. Kruiden te kust en te keur. De geur van de oude steden Fes en Meknes kwam omhoog uit een minuscuul Marokkaans kraampje met olij ven, kruiden, zaden en noten. De verscheiden heid aan waar en kopers. Heerlijk. Sommige echte Hagenezen vonden het niks meer. De markt was hen te zwart. Wij en zij. Al die buitenlanders. Ze vonden het eng. Mensen die bezig zijn met het samenstellen van een dage lijkse maaltijd hebben over het algemeen weinig kwaad in de zin, dacht ik. Zo bleek dat ook. Chi nezen testten de stevigheid van de vis. Marokka- Marleen Blommaert nen met kramen vol meloenen. Surinamers en Hindoestanen met volle tassen. De kouseband danste frivool over de rand heen bij elke stap. De Afrikanen in hun spetterende kleuren. Hun talen en dialecten streken af en toe langs mijn oor. Het was een attractiepark voor mijn zintui gen. Welkom na mijn ambtelijke week. Ik hou van vreemd en vreemdeling. Erg jaren zeventig, ik weet het. Na 23 jaar terug in Zeeland op zoek naar vreemd. Dus naar de markt in Temeuzen op zoek naar Turks brood, in de verwachting daar meer 'zij' en dus meer variatie aan te treffen. Het meest exotische is een kraam met Belgisch vlees. Ik kom uiteindelijk bij een Turks winkeltje bin nen. Vier prachtige Surinaamse vrouwen lopen lijzig door de winkel. Mijn dochtertje, steil vlas blond haar, stoot me aan en wijst naar één van hen. Wantrouwig kijkt het meisje ons aan. Het hoofd is een kunststuk van zwart, paars vlecht werk. „Kijk je naar de vlechtjes?", vraag ik mijn kind. „Ja, mooi", antwoordt ze met ogen vol bewonde ring. Het meisje laat een prachtige glimlach zien. Wij vrouwen en een lange magere Nederlandse vegetariër komen onze heil bij de twee Turkse jongens zoeken. Ze zijn jong en schuchter. De Su rinaamse moeder is dat allerminst In heel haar omvang is ze vreugde en uitbundigheid. Op die manier bestelt ze ook haar kippenpoten. Die zijn op. Alleen nog vleugels. Haar verschijning ver raadt al dat vleugels geen alternatief voor billen zijn. Op een wijze die het midden houdt tussen Haagse Humor en Caribische Kolder doet ze haar beklag bij één van de jongens. „Géén kip penpoten? Wat nou?" Iedereen lacht. De jongen lacht voorzichtig mee. Dan komt zijn collega af op het tumult. Bruusk vraagt hij wat zij wil. De moeder vervolgt de voorstelling. Zijn ogen vernauwen zich tot spleetjes en hij monstert schichtig de situatie. Zijn blik verstrakt. Hij begrijpt haar intentie niet. Helaas. -„Nee geen kippenpoten, alleen vleugels", zegt hij en zijn kin maakt een nerveus wipje achter over. - „Gewoon een beetje lachen, een beetje humor, wij lachen jou niet uit", sust moeder. Iedereen kijkt beteuterd. Deze ontmoeting die vrolijk begon eindigt in wantrouwen. Zij en zij. De jaren zeventig zijn voorbij. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Vreemde taal; 2. land; 3. liefdevol; 4. dans; 5. fortuin; 6. water; 7. bid- huis; 8. krachtig; 9. korf; 10. niet tij dig; 11. kwestie; 12. piepklein; 13. ondergang; 14. familielid. D TT D B A N Z O M F U A 1 N O D E P O S M A M O O R Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 F D R E A N R S 2 O N O A S T I E 3 T H E E D E E R 4 F T W A S L S L 5 G E E L U C H K 6 T S L S D O O T 7 K O A P E O R L 8 S T N E E R K N 9 V M A O N O R D 10 L H A A E N T D 11 I Z E A H A A K 12 M A I R N W I I 13 L V L A E L N P 14 M L A U K K E N Horizontaal: 1. Door een bloem ontbreekt het me aan eigenliefde (6); 7. Flauw als poeder (5); 8. Zo zacht als nat ijs (5); 9. Schrijfgerei in het klooster (5); 10. Eerste meisje met een jon gensnaam (4); 11. Die maat kan niet zonder drank (6); 12. Dikke boeken om te tellen (6). Verticaal: 2. Geen goede adviseur (5); 3. In de auto van de vroegere president (6); 4. Stel je voor, een vakantieland! (6); 5. De familieleden staan rond een boom (4); 6. Verband op de wand (8); 10. Slotmaten (4); 11. Hoopgevend beestje (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. A V BCD E F j A x C 0 Oplossing van gisteren: Anagram: 1. plas-salep-haspel 2. slot-sloot-altoos 3. doel-gloed-gondel 4. nota-talon-etalon 5. keer-kreek-lekker 6. peer-peter-streep 7. eelt-pleet-tempel 8. moet-motie-emotie 9. leeg-gelei-elegie 10. rang-graan-nagras Eindoplossing: HAGELSTEEN. Cryptogram: Horizontaal: 4. Berglucht; 6. beursgang; 8. zandkar; 9. zebra; 10. kan. Verticaal: 1. Tekenares; 2. plas; 3. schatrijk; 5. tegenin; 7. reder. Passagiers: 20 „Een geschenk?", herhaalde de markies. Hij keek met opge trokken wenkbrauwen naar het horloge, en tikte er misprij zend met zijn face-a-main tegenaan. „Parbleu", vervolgde hij. „Voor dit plat bijou hebt ge dus uw beginselen en uw grond verkocht aan een buitenlandse protser. Het is wel frappant - aan uw soort gaat deze ge meente te gronde!" Hij liet heer Bommel sprakeloos staan en wandelde statig verder over de weg die naar de stad leid de. Een eindje verderop had de ambtenaar Dorknoper de heer Oolcool ontmoet, en met een beleefde groet hield hij de ze staande. „Prettig, dat ik u tref", sprak hij. „Ons werk is gedaan, waarde heer. Het land is afgepaald en de onteigeningen zijn aangezegd. U kunt er dus vrijelijk over beschikken, met de wet achter u. Ja, ja, u ziet dat ambtelijke molens ook wel- IK HEB HET HALVE FR0- ÓKAMMAAL 6ÉMI9T. ZIJN JULLIE NU 0LIJ? JE MOET JE LEVEN NIET POOR PE TV LATEN IBPEN. 19 HET NOU ZOVEEL £E\ZKAA£P OM I 40 MINUTEN 0IJE1XAAK TE ZITTEN Z0NPER MBPIN& W (WEKMEKIN6EN? TfZMGGGf Hans Belterman Voorbeeld van een vegetarisch gerecht uit de keuken van Hong Kong waar men meer vegetarische restaurants aan treft dan in welke andere wereldstad ook. Hoofdgerecht voor 3 - 4 personen: 200 - 250 Chinese mie of mihoen; zout; 1 1/2 el. pindakaas; 1 el. lichte Chinese sojasaus; 2 teentjes fijnge hakte of uitgeperste knoflook; 2 tl. li moen - of citroensap; 2 1/2 dl krui den- of groentenbouillon; 3 gesnip perde bosuitjes; 4 - 5 eieren; 3 el. bouillon of water; zout; witte peper uit de molen; 1 1/2 el. (zonne- bloem)o!ie; eventueel 3 - 4 el. Seroendeng. Kook de mie of mihoen zoals op de ver pakking is aangegeven, laat uitlekken en schep de bosuitjes erdoor. Houd warm. Breng in een pannetje met dikke bodem de bouillon aan de kook. Voeg pindakaas, sojasaus, knoflook en limoen- of citroen sap toe. Blijf zolang roeren tot een licht gebonden saus ontstaat. Proef de saus en voeg eventueel nog wat zout en peper toe. Laat de saus hierna nog 2 - 3 minuten zachtjes Zeeland: Veel zon 1 N0 4 J^Gocs T 03 25° L Terneuzen 115° - j >e^| Zo'n 350 musici spelen op een instrument dat door het Nationaal Muziekinstrumenten Fonds in bruikleen is gegeven. foto GPD Antwerper Het ziet er de komende dagen zomers Door: Reinout van den Bom uit. Ook voor Zeeland wordt veel zon verwacht, het blijft voorlopig droog en de temperaturen komen uit op een niveau van ongeveer 25 graden. Bepalend voor het weer de komende dagen is een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Scandinavië komt te liggen. Het zorgt ervoor dat de wind bij ons uit de noordoosthoek waait. En vanuit die richting wordt vrij droge en ook tamelijk warme lucht naar onze omgeving getrans porteerd. Vandaag schijnt de zon dan ook uitbundig, vanmiddag misschien even tegengehouden door een enkele, vriendelijke sta pelwolk. Het blijft droog en bij een matige noordoostelijke wind komt de temperatuur in de buurt van de zomerse waarde van 25 graden. Komende nacht is het tamelijk helder, maar omdat de wind niet helemaal wegvalt, koelt het niet meer zo ver af als de voorgaande nachten. Het kwik daalt tot ongeveer 15 graden. Morgen overdag wordt opnieuw flink wat zon verwacht. Toch is er wat meer bewolking dan vandaag. Verder lijkt ook de lucht wat vochtiger te worden. De temperatuur komt nog een graadje hoger uit dan vandaag: het wordt rond 26 graden. Vrijdag, zaterdag en zondag houdt het warme weer aan. Hoewel de wind geleidelijk naar noordelijke richtingen draait, handhaven de tempe raturen zich op waarden rond 25 graden. Daarbij wisselen perioden met zon en wolken velden elkaar af en is er voor al zaterdag en zondag een (kleine) kans op een regen- of on-weersbui. Een einde aan het zomerse weer betekenen die buien echter niet. Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 26° 25° 25° 24» min. 15° 16° 16° 16° wind 03 NO 3 N 3 N 3 Zon O vandaag op 6.02 onder 21.31 Maan vandaag op 19.27 onder 1.26 Toonder Studio's Nautisch bericht De noordoostelijke wind is vanmiddag matig, kracht 3 tot 4. Het zicht is goed. Watertemperatuur 18 graden. Waterstanden eens vlug kunnen malen. Daar wordt vaak heel verkeerd over geoordeeld." „Ik ben dringend verplicht", zei de vreemdeling. Hij tastte in zijn binnenzak en trok een doos te voorschijn, die hij met een geoefend gebaar openknipte. Er lagen twee bovenmaatse manchetknopen in, waarvan de diamanten in het zonlicht flonkerden. „Een kleine geschenkgift", vervolg de hij. „Namens Zijne Doorluchtigheid, de Aarts-Coole- moon; als een proef van zijn dankgevoel." De edelman kwam belangstellend op het geschitter af, maar de ambte naar eerste klasse hief afwerend een hand op. „Als beambte kan ik zoiets niet aannemen", verklaarde hij. „Ik doe slechts mijn plicht, en bovendien draag ik mijn man chetten vastgenaaid. Dat is gemakkelijker bij het schrij- woensdag Hoog water Laag water 28 juli uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.35 179 5.25 171 17.56 15! Terneuzen 11.58 202 5.45 179 18.20 61 Cadzand 11.16 172 23.45 182 5.06 162 17.46 14 Roompot Buiten 11.46 140 5.20 134 18.06 ll Roompot Binnen 12.23 116 6.04 123 18.56 104 Zierikzee 0.05 136 12.55 139 6.25 142 19.00 121 Krammersl. West 0.10 146 12.56 147 6.19 143 18.53 122 Hansweert 12.25 217 6.06 197 18.46 171 Stavenisse/Yers. 0.11 139 12.55 140 6.26 140 19.05 120 donderdag Hoog water Laag water 29 juli uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 0.08 189 12.45 190 6.38 174 19.11 172 Terneuzen 0.27 213 13.07 215 7.00 182 19.32 ISO Cadzand 12.22 183 6.16 165 18.56 1f3 Roompot Buiten 0.12 148 12.46 146 6.24 131 19.06 12! Roompot Binnen 1.06 121 13.44 119 7.25 119 20.06 Ii3 Zierikzee 1.25 143 14.05 142 7.35 139 20.10 134 Krammersl. West 1.20 153 14.00 152 7.46 139 20.15 13! Hansweert 0.55 228 13.35 229 7.26 199 19.59 is Stavenisse/Yers. 1.26 145 14.05 145 7.40 137 20.16 131 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen door Bill Watterson Europa: Zweden droog sudderen. Houd de saus warm. Roer in een kom eieren en bouillon. Voeg Jout en peper toe. Verhit de olie in een wok en schenk het ei- ermengsel er in. Laat onder voortdurend roeren en omscheppen, stollen. Neem daarna de wok van de warmte bron. Presentatie: verdeel de mie of mihoen met de bosuitjes over voorverwarmde diepe borden. Schep de saus er overen schik de roereieren er in het midden op. Strooi er eventueel seroendeng over. Geef er een tomatensalade apart bij. VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 28JULUW In Noorwegen, Zweden en Finland wordt het eindelijk droog Met zon wordt het 20 tot 25 graden. Ierland en IJsland blijven wel gevoelig voor regen vanuit het westen. Engeland houdt het ook meest droog met maxima tussen 20 en 25 graden. Op het vasteland van Europa wordt het warmer. In het westen blijft het droog en maakt de zon lange dagen. In het oosten van Europa is het onweerachtig. Vandaag vallen met name in Polen. Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije buien, lokaal met veel water en mogelijk wateroverlast. In Italië neemt de kans op onweersbuien af. Elders in het Middellandse zeegebied blijft het zonnig en zeer warm met maxima tussen 30 en 40 graden. Ook in Frankrijk wordt het tropisch warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2