Para's moeten elders neerdalen PZC PZC Vergunning voor manege Alles samen doen en trouw zijn bil leeland Airport ziet te veel nadelen aan landingsplaats ten noorden Calandweg icheldetocht oerclub Hulst agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) Fietspuzzeltocht Borssele Tunnel blijft duur voor camper Centrum arbeidstraining jongeren Botsing auto met paard en wagen Graffitispuiters aangehouden woensdag 28 juli 2004 jgirfrank Balkenende [flVEDORP - Zeeland Airport Kimt het voortouw om een an- j-re permanente landingsplaats ior parachutisten te zoeken, a veld ten noorden van de Ca- fldweg bij het vliegveld was in ield. maar aan die plaats kle- Ivolgens directeur P. Geysen (Zeeland Airport te veel na- jen. 9komen dan te veel sportvlïe- 5 m een te klein luchtruim -j elkaar en dat is onveilig. De ègroepen in tijd van elkaar ^ïden is economisch onhaal- r.zegt Geysen. e directeur heeft een gebied ruiden van het vliegveld op Volgens Geysen levert e locatie geen hinder op voor jonenden. Dat is nu toe het lobleem geweest. Paracentrum een van de grootste toten van Zeeland Airport, zit omenteel zonder vaste lan- ngsplaats voor mensen die als ort parachutespringen. Vorig ar verbood de Raad van State g langer gebruik te maken aneen akker bij Sinoutskerke, fs gehucht vlakbij 's-Heer itskerke. Omwonenden had- laagd over het geluid il de aanvliegende toestellen Ze werden zowel door ■rechtbank in Middelburg als van State in het gelijk sreld. Argument: recreatie is eboden op gronden met een gansche bestemming. tParacentrum Zeeland wilde ama niet het risico lopen zon- rvaste landingsplaats te zit- De gemeente Goes hielp de rsspnngers dit voorjaar uit brand door twee tijdelijke edmgsplaatsen aan te bieden: de Stelletjesdijk bij iid-Sabbinge en ükeveere/Oude Kraayert ten steij van Eindewege. Goes teft daarvoor tot eind dit jaar zologische ontheffingen ver- tnd. ast is geboden omdat de twee vergunningen eind dit ar aflopen. Voor een nieuwe plaats ten zuiden van d vliegveld moet een nieuwe illST - Tourclub Hulst houdt wdag 22 augustus de jaarlijk- ffesterscheldetocht. Het is - a vrije tocht die door iedereen stden kan worden. te rijden afstand bedraagt cderd kilometer. De route is aeel voorzien van wegwijzers voert de deelnemers over de tderwegen in Oost- en Mid- m-Zeeuws-Vlaan deren. Ook iWesterscheldedijk wordt, zo- binnen- als buitendijks, in route betrokken. Halverwege er de gelegenheid even op em te komen. Het startpunt x au de Westerscheldetocht isres- iiirant Isegrim aan de Absdaal- in Hulst. Starten kan van inj Hot 9.30 uur. Ook kunnen deel teers daar terecht om af te tempelen voor de sterrit. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Rostbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Miekevan der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de; Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 -mail: redactie@pzc.nl 'nternet mvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kzorgklachten: töOO-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur ruimtelijke procedure worden afgelopen en dat kost tijd. De vraag is of dat voor het eind van het jaar allemaal lukt. De landingsplaats ten noorden van Zeeland Airport is niet ge heel uit beeld - het planologi sche besluit van de gemeente Middelburg bevindt zich mo menteel in de inspraakfase - maar geniet niet de voorkeur van de vliegvelddirectie. Overigens is die locatie gekozen door een werkgroep van ambte naren van provincie en de ge meenten Middelburg, Goes en Borsele. Een woordvoerder van de gemeente Middelburg be aamt dat de procedure blijft lo pen, maar dat de 'locatie in de ijskast is gezet'. Vliegvelddirec teur Geysen zou ook graag de landingsplaats bij Oud-Sabbin- ge een permanente status willen geven. „Zo spreid je de over last." Overigens zijn er momen teel nauwelijks klachten, zegt hij. Tot nu toe heeft alleen P. Da ver uit 's-Heer Arendskerke aan de bel getrokken, onder meer bij de gemeente Goes en het vlieg veld. „Vooral bij westenwind ko men ze over het dorp, waarbij de vliegtuigen veel lawaai ma ken, want die moeten in korte tijd veel hoogte maken. Dat mo- torgejank is hoogst irritant. Vooral het static-line springen, waarbij er steeds een para springt van duizend meter hoog te, is hinderlijk, omdat de toe stellen hier rond blijven cirke len. Het tast echt je woongenot aan." GroenLinks heeft het Goe- se college van burgemeester en wethouders vragen gesteld over de hinder. De gemeente heeft Daver doorverwezen naar de Mi lieuklachtenlijn van de provin cie. Stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga, hoog boven Goes: „De touché daar draait het om.': door Frank Balkenende en Jeroen Jumelet GOES - Elke dinsdagmiddag klautert stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga naar het torentje van de Grote Kerk in Goes. De automaat op het carillon zet hij dan uit om de marktbezoekers te verblijden met een uurtje livemuziek. Als het re gent bijvoorbeeld The Sunny side of the Street. Gewoon herkenbare, leuke deun tjes, met af en toe een stukje barok ter opvoeding van de mensen die beneden een pak stroopwafels of een zak pinda's aanschaffen. Reacties krijgt hij nooit, het is het lot van een beiaardier die zich a priori altijd ver van zijn publiek op houdt. „Alleen als ik een dinsdag over sla, dan trekken ze ineens aan de bel." Katja Blom (Schore), in de Klokstraat: „Het carillon hoort bij de stad. Het geeft een goede sfeer. Een klein deurtje aan het Kattenstraat- je, dan honderdtwintig treden naar bo ven. Aan het eind van de wenteltrap een klein deurtje, met daarachter een stukje trans. In de verte trekken sche pen traag over de Westerschelde. „Pas op dat je geen Jan van Schaffelaar-nei- gingen krijgt", grijnst Sjoerd Tammin ga, sinds 1977 stadsbeiaardier en dus gediplomeerd, want je wordt het niet zo maar. Hij heeft de klim al duizenden malen gemaakt. Jaqueline van Blijswijk uit Kloetinge: „Het klinkt leuk en is gezellig. De kinde ren vinden het ook prachtig." Weer een dwergendeur en dan de hou ten zolder boven het kerkschip. Op een balk staat 'J. Tamminga 1921' geteerd. „Ja, inderdaad mijn vader. Hij heeft met een ladder tegen het dak gestaan en bedenk wel, toen lag die zoldervloer er nog niet in, alleen een pad in het mid den, dus je keek tientallen meters naar beneden. Mijn vader was dus niet bang uitgevallen." John Kloosterman woont aan de Klok straat: „Ik hoor dat gebel al lang niet meer. Wie aan het spoor woont, hoort die treinen ook niet meer langskomen. Het is wel een verschrikkelijk gejengel. Maar ja, als het carillon weg zou zijn, zou ik het weer missen. Een steile trap leidt naar het klavier van het carillon, dat in een molenach tige houten constructie staat. „Ik heb hier wel eens molenaars gehad, die hele maal lyrisch waren." Nadeel, het hokje is klein en op temperatuur van een Fin se zweethut. Het kan hier oplopen tot dertig graden en dan moet je nog gaan spelen." Zo, eerst 's even de boel afregelen. De stalen spandraden, verbonden mét de 47 klokken van het carillon, zetten uit naarmate het buiten warmer wordt. Dan tinkelt boven onze hoofden een pre lude van Van der Gheyn. „Hoort er ook bij, een klein beetje opvoeden." G. Bregter uit Scheveningen: „Ik heb het altijd een bak herrie gevon den. Ik kom uit de tijd van de rock roll, hier vind ik niks aan. Sjoerd Tamminga is in het dagelijks le ven tandarts, een beroep dat fijnmotori- sche bewegingen vereist. Dit is grof ge schut met handen en voeten, zeg maar een op hol geslagen organist. „Het lijkt alsof het zwaar gaat, maar het Goese carillon speelt erg licht, de zwaarste klok weegt negenhonderd ki lo, da's niks vergeleken bij Antwerpen of Dordrecht, daar komt het echt aan je lijf. Dit is echter absoluut geen log in strument. Het moeilijke is zacht en hard spelen, met dynamiek, accenten ge ven. De touché, daar draait het om. Ge lukkig heeft mijn docent op de beiaar- dierschool in Mechelen me dat bijge bracht." Kim Bout uit 's-Heerenhoek: „Die klok interesseert me niet. Ik ben niet gelovig, het is misschien wel leuk voor mensen die geloven. Voor beiaardconcerten, de komende we ken op donderdagavonden van half acht tot half negen, is het repertoire ar tistiek verantwoord. Zo'n 'marktbespe- ling' op dinsdag is meer vermaak, zegt Sjoerd, zolang de beiaardier niet af glijdt naar muzak. Daarom nu La Petite Valse (J. Heyne) en, voor het feest der herkenning, Aan de Amsterdamse' grachten. Het laatste half uurtje speelt hij alles uit het hoofd. Voor al die anonieme luis teraars daar beneden The Entainer, want Sjoerd is één van de weinige beiaardiers die jazzy stukken speelt. foto Dirk-Jan Gjeltema „Dit wijsje pakt de mensen wel." Dan een uitstapje naar Zuid-Amerika (Tico Tico) en als toetje een sprankelende uit voering van Popeye the Sailorman. Sjoerd lacht. „Herkende je die?" Karin de Putter uit 's-Gravenpolder: „Die geluiden zijn mooi en de liedjes meestal erg vrolijk. Zoals druïden en heksen hun internatio nale samenkomsten hebben, zo houden ook de beiaardiers elk jaar een wereld congres. Vaak in de lage landen, want het carillon is echt een instrument uit die regio. Daar wonen ook de meeste beiaardiers: zo'n honderd van de 250 wereldwijd. Dit jaar is Oslo de plaats van samenkomst. Nadine Clarijs uit s-Gravenpolder en Stephanie Kijzers uit Goes: „Wij denken er niet bij na, maar het heeft wel iets gezelligs. Sjoerd spendeert vaak zijn vakantie aan muziek. Met zijn zoon Jorrit, een componist die ook de automaat van het Goese carillon programmeert, experi menteert hij al langer met een combina tie van carillon en elektronisch muziek. Een tijdje geleden vonden ze zichzelf te rug in de Litouwse stad Kaunas onder de titel 'New bellsounds from Holland'. „Zo kom je nog eens ergens hè. 's Zo mers speel ik inderdaad elders, vaak jazz, dat is mijn kracht. We gaan ook nog naar Aschaffenburg in Duitsland, de Franse Alpen bij Annecy en naar Ier land. Daar staat één carillon." Is dat nou niet veel leuker dan kiezen trekken? „Ach mijn werk is ook leuk. Nu heb ik beide." BRUINISSE - Manege Aquadel- ta bij Bruinisse heeft de bouwvergunning binnen oni een nieuwe manege aan de overkant van de Groeneweg te gaan bouwen. Hierdoor komt er weer wat schot in de voltooiing van het naastgelegen resort Aquastaete. Waar nu manege Aquadelta ligt, zijn de hoofdentree en circa tachtig huizen van het vakantie park Aquastaete gepland. Met het verlenen van de bouw vergunning voor de nieuwe ma nege, die wordt verplaatst naai de overkant van de Groeneweg, lijkt er weer beweging te komen Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen in de aanleg van het vakantie park. Een groot deel van resort Aquastaete, dat uiteindelijk uit 228 luxe vakantiewoningen gaat bestaan, is al gebouwd en verkocht. Maar zolang de nieuwe manege niet kan worden neergezet, ligt de bouw van deze fase van het vakantiepark tijdelijk stil. BORSSELE - Fietsliefhebbers kunnen vandaag meedoen aan een 12 kilometer lange fietspuz zeltocht door de polders bij het dorp Borssele. Tussen 13.30 en 16.00 uur kan gestart worden bij boerderijter ras De Kaloot aan de Cathalijne- weg. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13.00 - 16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; Bureau Toerisme aan de Grote Markt, 14.00 uur: Stadswandeling onder lei ding van een gids; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.00 - 17.00 uur: Zeeuwse Rijwiel Toer 4-daagse; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activiteiten voor al le WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 's-HEER ABTSKERKE - Kwekerij West hof, Westhofsezandweg 3, 9.00-21.00 uur: Zeeuwse Fuchsiatentoonstelling; KAMPERLAND - Veerweg, 12.00 uur: Zomermarkt met kinderactiviteiten; Ruiterplaatweg, 16.30 en 20.00 uur: Staatscircus Moskou-Holiday; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, MIDDELBURG - Volgens het dagelijks provinciebestuur valt er niets aan te doen dat bezitters van een camper voor een rit door de Westerscheldetunnel ruim twee keer zoveel moeten betalen als de bestuurder van een personen auto met caravan. Gelet op het gebruik van camper en caravan is het ver schil groot, geven Gedeputeerde Staten toe, maar het is nu eenmaal een consequentie van het gekozen tolinnings- systeem. Dat meet de hoogte van een voertuig (een cam per is vaak net zo groot als een grote bestelbus of een klei ne vrachtwagen. Onderscheid in het gebruik maakt het systeem niet. In antwoord op vragen van PvdA-Statenleden laten GS weten overleg met de directie van de Westerscheldetun nel hierover weinig zinvol te vinden. De suggestie van de PvdA dat toeristen Zeeland links zullen laten liggen door het tariefverschil tuissen caravans en campers, deelt het dagelijks provinciebestuur niet. MIDDELBURG - De Korczakschool in Middelburg onder zoekt de mogelijkheden om een centrum voor arbeidstrai ning op te zetten, bestemd voor jongeren met een grote af stand tot de arbeidsmarkt. De samenwerkingsschool, die speciaal onderwijs biedt aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen, constateert dat steeds meer jongeren het onderwijs verlaten zonder dat zij in aanmerking komen voor een baan. Vaak missen zij daarvoor de elementaire werknemersvaardigheden. De Korczakschool heeft daarom het initiatief genomen om al le ervaring op dat gebied te bundelen onder de naam Ar beidstraining Coaching Centrum Zeeland (ACCZ). Dat gebeurt in samenwerking met de twee regionale opleidin gencentra in de provincie, het orthopedagogisch didac tisch centrum Griffioen, de Kamer van Koophandel, stich ting voor jeugdzorg De Zuidwester en de Stichting Jonge- rencoaching. Ook de provincie is erbij betrokken. Het AC CZ moet proberen de jongeren toch aan het werk te krij gen. Voor de helft van de kosten, geraamd op in totaal 2,3 mil joen euro, wordt een Europese subsidie aangevraagd. DOMBURG - Bij een botsing met een paard en wagen is gistermiddag rond kwart voor vijf op de Singel in Dom burg een auto beschadigd geraakt. De 39-jarige Amsterdamse automobiliste reed achter het paard en wagen, dat bestuurd werd door een 43-jarige man uit de gemeente Veere. Op een zeker moment wilde de vrouw inhalen; het paard schrok en botste tegen de au to. Hierdoor ontstond schade aan de voor- en zijruit van de auto. Geen van de betrokkenen raakte gewond. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Op de Sinoutskerkse- weg in 's-Heer Hendrikskinderen zijn gistermiddag om streeks 15.45 uur vier mannen aangehouden. De vier, allen in de leeftijd tussen 19 en 28 jaar, werden op heterdaad betrapt toen zij op een viaduct graffiti aan het spuiten waren. Na opmaken van proces-verbaal werden alle verdachten weer in vrijheid gesteld. door Harold de Puysseleijr ZAAMSLAG - 'Alles samen doen en trouw zijn'. Dat is het le vensmotto waarmee Jan-Willem Kusee (88) en Hendrika Ku- see-Van Noorden al 65 jaar sa men door het leven gaan. „En dat is prima bevallen", aldus het echtpaar gisteren op de dag dat ze hun briljanten huwelijks feest vierden in Zaamslag. De beide echtelieden zijn oor spronkelijk niet uit Zeeuws- Vlaanderen afkomstig. Hij werd geboren in Krabbendijke, zij in Kruiningen. Zijn werk bracht hen in de dertiger jaren naar de andere kant van de Westerschel de. Jan-Willem Kusee slaagde in 1936 voor zijn examen ge meenteadministratie en ging daarna ijverig solliciteren. „Het was een hele slechte tijd om te solliciteren", herinnert hij zich nog. „Soms waren er wel drie honderd sollicitanten voor een vacature en je moest goed je best doen om door de selecties heen te komen." Dat lukte hem in Zaamslag, waar hij op de secretarie van de toenmalige gemeente Zaamslag aan het werk kon. „Duizend gul den in het jaar, verdiende ik toen." Niet lang daarna promo veerde hij al in rang tot gemeen tesecretaris, een functie die hij 26 jaar lang bekleedde. „Toen kwam de herindeling met de ge meente Terneuzen in zicht en ben ik overgestapt naar het wa terschap Axeler Ambacht." Hier verrichtte hij als griffier het nodige pionierswerk, want die nieuwe organisatie, een fu sie van 47 polderbesturen, moest van de grond af worden opgebouwd. „In zes jaar moest het een eenheid zijn en ik heb er aan meegeholpen om dat tot stand te brengen", zegt hij. Zijn vrouw Hendrika deed al die jaren het huishouden en nam de opvoeding van de drie kinderen voor haar rekening. „Dat moest wel, want hij was vaak van huis voor vergaderin gen, en hij zat in meer dan twin tig besturen", vertelt ze. Het echtpaar Kusee woont nog al tijd zelfstandig in Zaamslag. De familie bestaat verder uit vier kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 13.30 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Skeelerbaan, 19.00- 21.00 uur: Skeeleren IJs-skeelerver.; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9 30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koers bal voor vijftigplussers; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlindertuin, Wan- deltuinen met Orangerieplanten en wa terpartijen geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE Sequoiahof, 10.00 - 18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: computerochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - De Zaete. 16.00 -17.00 uur: Volksdansen voor vijftigplussers; VVV-Kantoor, 13 30 uur: Rondleiding oesterputten. Het 65-jarig bruidspaar Kusee-Van Noorden. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29